laseley Crawford doorbreekt errassend sprinthegemonie Poloploeg kan favorietenrol niet aan Westduitse ploeg wint met overmacht raël isplaatst zelfvertrouwen bij Glance en Borzov n finale Nieuw- Zeeland verdedigt zich Judowereld oneens met Canada Bommelding leermens 3ioeizaam tdi Tkac houdt Moreion van derde Olympische sprinttitel af Britse achtervolgers verrassen Blessure Borsov Hongarije overklast Nederland 26 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 7 »lg van pag. 1 csolulie van Kocala Locmpoer |lgt: „Mocht Israël weigeren op crzoek in tc gaan, dan zal het jijks bestuur Israël ter beveili- van de Spelen tijdelijk hel op deelname ontnemen om re- van veiligheid en ter bescher- ,-an sportlieden en officials". r, die minder fel en diplomatie- reageerde dan zijn secretaris- caal. vertelde dat hij vrijdag, ps de bijeenkomst van de AGF ontreal. van de Pakistaanse be- jsman voor sociale zaken Malik lp, /e|j Khalid te horen had gekregen T geen sprake is van discrimi.na- Israël. n op.J r zei te hopen dat de AGF in de ^mst op het besluit zal terugko- „We zijn het er niet mee eens, Itaar lillen er stappen tegen onderne- n rel ri', aldus Inbar. „Ze zijn echter ier va|ndcr voorzichtig tewerk gegaan liet in conflict te komen met een c nmentele regel van de AGF, "Ier Jin staat dat er niet om politieke, Htjeuze of raciale reden tegen le- dimag worden gediscrimineerd", in (jlgde hij. voor was van landen die de twoor 24 jaar geleden op poten zetten, de mil- zei: „We zullen nu streven door jde uitbouw van onze betrekkin- ineeimet Europese sportfederaties. ijnationaal contact op sportge- is voor ons erg belangrijk", dag wittelGF heeft een vijf man sterke commissie belast met het zoeken naar een land voor de Spelen van '78. Pakistan heeft om financiële rede nen voor de eer bedankt en de meest waarschijnlijke plaats is nu Bangkok, de hoofdstad van Thai land. 1 Premier Robert Muldoon heeft in Rotorua het beleid van Nieuw- Zeeland verdedigd inzake sport- ontmoetingen. Muldoon zei dat zijn land niet in sport wenste in te grijpen en dat Nieuwzeelandse atle ten tegen iedereen en overal mogen uitkomen. Maar tijdens de jaarver gadering van Muldoons nationale partij waren er toch ook afgevaar digden te horen die zachte wenken gaven om het beleid, voor wat be treft de contacten met Zuid-Afrika, nog eens nader te bekijken. Meer dan twintig Afrikaanse landen boycotten de Olympische Spelen omdat Nieuw-Zeeland mag deelne men terwijl dat land intensieve con tacten op sportgebied onderhoudt met Zuid-Afrika. In Nieuw-Zeeland is felle kritiek geleverd op de tour nee van een Nieuwzeelandse rugby- selectie die onder de naam „Kiwi's" optreedt in Zuid-Afrika. Veel effect heeft dat overigens nog niet gehad. Muldoon vertelde de ver gadering dat zijn regering niet van plan is haar beleid te wijzigen. Brian Talboys. minister van buitenlandse zaken, zei het eens te zijn met Mul doon, maar zei toch ook dat de rege ring rekening moest houden met „de wensen van het volk" en erkennen dat „enkele Afrikaanse landen een diepe afkeer hebben van apartheid". Een zegsman van de regering maak te later bekend dat Talboys had proberen te onderstrepen, dat de Olympische rel en de tegenstellin gen die waren ontstaan door de Nieuwzeelandse rugbytournee, lie ten zien dat sportorganisaties zich ervan bewust dienden te zijn dat zij hun contacten met Zuid-Afrika niet alleen vanuit sportief oogpunt die nen te bekijken. Er was, zo ging de zegsman van de regering verder, echter geen voorstel van Muldoons regering om de sportorganisaties te vragen de contacten te verbreken. Overigens moet de Nieuwzeelandse rugby organisatie op korte termijn besluiten of Zuid-Afrika zal worden uitgenodigd voor een tegenbezoek. Inmiddels hebben de organisatoren van de Gemenebest Spelen van 1978 die in Edmonton in Canada worden gehouden, laten weten dat er geen plannen bestaan om Nieuw Zeeland van dit evenement uit te sluiten. Eerder hadden de Afrikaanse landen gedreigd dit evenement te zullen boycotten als Nieuw-Zeeland zou mogen deelnemen. De organisa toren lieten nu weten dat iedereen die het niet met hen eens is thuis kan blijven. De Canadese Atletiek Federatie heeft echter verschillende Afrikaan se landen inmiddels beloofd, dal op 5 augustus in Vancouver geen Nieuw zeelandse atleten aan de start zullen mogen komen tijdens internationale atletiekwedstrijden. De IJF, de Internationale Judo Fe deratie, heeft zich tijdens haar congres in Montreal geschokt ge toond over het beleid van Canada inzake de afvaardiging van Taiwan bij de Olympische Spelen. De IJF noemde de houding van Canada, die tenslotte resulteerde in het ver trek van Taiwan, niet acceptabel. Tijdens het congres hebben enkele landen er bij het IJF bestuur op aangedrongen om Canada maar voor de komende tien jaar uit te sluiten van de organisatie van een judo-evenement. Maar de IJF heeft besloten geen verdere stappen te ondernemen in afwachting van het komende IOC congres, dat in oktober in Barcelona zal worden gehouden. Op het IJF-congres werden nog enke le andere besluiten genomen. Lang harige judoka's zullen voortaan een haarband moeten dragen, er zal wor den getracht ook judo voor dames op het Olympisch programma te krijgen en er zijn twee nieuwe gewichtsklas sen gecreëerd, een voor de al- lerzwaarsten en een voor de lichtsteri. Een team van de mijnopruimings- dienst heeft zaterdagavond een in een schoenendoos verpakte wekker ontdekt in de toiletten onder het Olympisch sportpaleis, kort nadat de politie de telefonische melding had gekregen dat in het gebouw een bom was verstopt. Een woordvoerder van de politie ver klaarde dat de doos geen explosie ven bevatte. De politie kreeg het anonieme tele foontje om 21.42 uur (plaatselijke tijd), enkele minuten voor het ein de van de handbalwedstrijd tussen Japan en Joegoslavië. Functiona rissen van het organiserende comi té werden opgebeld maar lieten de wedstrijd uitspelen. Daarna wer den de 2.242 toeschouwers snel het gebouw uitgeloodst. De twee handbalploegen werden naar een gebouw aan de overkant gebracht, waar zij hun douches konden nemen en een maaltijd ge bruiken. Kapitein Leon Paquin van de plaatselijke politie zei dat de onbekende opbeller verklaarde dat in de toiletten een bom was ge plaatst en zijn waarschuwing be sloot met een leuze van het separa- tische bevrijdingsfront van Quebec. Paquin zei dat zaterdag twee man nen waren gearresteerd, maar maakte niet duidelijk of de arresta tie verband hield met de „bo maanslag." reeg hen pari g ofessi is.TREAL Voor de eerste maal in de geschiedenis van de grne Olympische Spelen stond er na de 100 meter geen fikaan op het erepodium. Dat hun positie als toonaangeven- ansiciatie in de atletiek wankelt, is een situatie waaraan de rikanen de laatste jaren wel gewend zijn geraakt, maar dat Bibu zelfs op de sprint hun hegemonie verloren hebben moet onverdraaglijke gedachte zijn. rergissing van Miinchen, toen opi Borzov won, omdat zoals de s toe^kanen voordurend hebben uit- ge wi»pen hun sprinters Ray Ro- *%i en Eddie Hart door een mis- ïiseeijand te laat voor de halve finales in dep verschenen, zou in Montreal Pap<i gezet worden, e eeui og- ontreal behoefde er alleen maar sderi Borzov te worden gelet. De e sch*ie 0p een g00r zijn trainer met p van een computer uitgewerkt Jamma traint, was de enige te- is ander, die de Amerikanen sterd^ien zelfs het verlies van we- cordhouder Steve Williams, ch vorige maand bij de Olym- aart \e selectiewedstrijden in Euge- Dordijesseerde, en het wegvallen van beide ton Mc Tear had het Ameri- en nafce zelfvertrouwen^ niet ge- door|ct. Het 19-jarige talent Harvey rsbrufce, Steve Riddick en John Jo- ormden het drietal dat orde op moest stellen. Na de series en rtinales twijfelde er dan ook 1 niemand meer aan dat Glan- nieuwe Olympische kampioen gebr :hooll voor het Prijs n- deworden. jaren :eschifcm 00k leunde Harvey Glance, ouwd< recht' laar in strengen op het hoofd aid, voor de finale achteloos en ïbaar ongeïnteresserd op het nerbord achter zijn startblok, hem knielden Borsov en Quar- de blokken. Dit drietal zou de illes gaan verdelen, was de ge- s bijsl! 1 tot ste slist ;n mai jraag r is t laata; t mei en da onze persi i nati£: kop oek ;n koi een de vo nd vo ch oo a 4 ONTREAL Jos Hermens nopt vanavond in de finale van 10.000 meter. In de eerste ric bereikte de Nijmegenaar vierde plaats en die gaf recht de finale. Maar de manier mrop Hermens vierde werd niet erg overtuigend, vlak or de finish liep hij de vallen- Australiër David Fitzsimons O orbij. Maar achteraf gezien i de tijd van Hermens 16.07) ook goed geweest voor finale, waarvoor zich de r^rste vier van de series en de snelst finishende verlie- rs plaatsten. c n ken ep vei lovinj nen ei it is Duf, lf uur, erroej deze ment u goi belan n wat cht de andere series sneuvelden \'ce gedoodverfde finalisten. Nicuwzeelander Dick Quax dc Fin Paivarinlha. Het erksl vertegenwoordigd in de lale is België met Emicl Pul lmans, Mark Smet en Karei ismont, die zevende werd in serie van Hermens. e Portugese Carlos Lopes won serie waarin Hermens uit om in de tijd van 28.04.53. •pes en Hermens hadden voor wedstrijd een afspraak met <aar gemaakt om het tempo zo >og mogelijk te houden. Die 'tiek lukte tol vijf ronden •r het einde uitstekend; het eetal voerde het veld aan met me voorsprong op de andere dachte. De man in de binnenbaan, Hasley Crawford, kon een gevaarlij ke outsider zijn maar niet meer dan dat. De sprinter uit Trinidad/Toba go, die vier jaar geleden in München de eindstrijd haalde maar halverwe ge de race de strijd staakte, werd evenwel ruim tien seconden later de grote triopifator. Haseley Crawford, hij wordt over drie weken 26 jaar, had van de acht finalisten de beste start. De voor sprong, die hij verkreeg, bleef tot het einde gehandhaafd. De versnelling na vijftig meter, die Borzov al zo vaak tot een onverslaanbare te genstander had gemaakt, bleef uit. Don Quarrie, de Jamaicaan, die eve nals Crawford het sprinten in de Verenigde Staten heeft geleerd, pas seerde de Rus op de laatste meters zelfs nog. Harvey Glance, die dit seizoen verscheidene malen met 9.9 seconden het wereldrecord evenaar de, schoot in de beslissende secon den te kort. Hij moest genoegen ne men met de vierde plaats. Hasley Crawford zegevierde in 10.06 secon den, Quarrie finishte tweehonder dste seconden later. Valeri Borzov roteerde met 10.14 seconden exact dezelfde tijd als vier jaar geleden bij zijn overwinning in München. Een uur nadat hij dolgelukkig, een halve baan uitlopend de toejuichin gen van het publiek had genoten, vertelde Hasley Crawford te hebben geweten dat hij kon winnen. „Toen ik enkele maanden geleden 10.1 maakte wist ik dat ik in Montreal kon winnen Maar zo iets houd je voor je zelf". De gouden medaille van Montreal wordt voor Hasely Crawford, nu nog werkend als machinist in Michigan, de toegang tot een ongetwijfeld aan trekkelijk contract bij een Ameri can Football Club. Er zijn aanbie dingen gedaan, maar ik moet die nog eens rustig overwegen", aldus Crawford. Op de 400 meter horden bestond er al snel geen enkele onduidelijkheid meer over de winnaar. Een nummer overigens dat evenals de 800 meter duidelijk te lijden had onder de af wezige Afrikanen. Nu was het de Amerikaan Edwin Moses die zich zeer snel een comfortabele positie verschafte. In 47.64 kwam hij over de finish, waarmee opnieuw een we reldrecord gebroken was. Het oude record was in het bezit van de Oe- gandees Akki Bua. De tweede plaats was voor Moses' landgenoot Michael Shine (48.69) en derde Evgeni Gavri- lenko (Rusl) in 49.45. Op de 100 meter dames was de over winning voor de DDR-loopster An- negret Richter. Haar landgenote Re- nate Stecher werd op de streep ver slagen. De Duitse Inge Heiten werd derde. De wereldrecordhouder dis cuswerpen, de Amerikaan Mac Wil- kins werd winnaar van het discus werpen. Hij wierp de discus 67,50 meter. De tweede plaats was voor de Oostduitser Wolfgang Schmidt, ter wijl een andere Amerikaan John Po well de derde plaats opeiste. Schmidts discus landde op 66.20 me ter, terwijl Powell 52 centimete.- minder ver kwam. De Cubaan Alberto Juantorena werd de grote man van de tweede dag van het atletiekprogramma. Hij won de 800 meter voor de Belg Ivo van Dam me en de Amerikaan Rick Wohlhutter De laatste twee waren juist de grote favorieten voor dit nummer. Men nam Haseley Crawford juicht terwijl hijzelf waarneemt dat hij de 100 meter wint. Verder v.I.n.r.: de Bulgaar Petrov, de Jamaicaan Donald Quarry (tweede) en de Rus Valeri Borsov (derde). eigenlijk aan dat zij tot nu toe zich gespaard hadden voor hun groot duel in de finale. Met name Van Damme deed het kalm aan en liep tot de finale vol overtuiging. Wohlhutter ontsnapte maar juist aan diskwalificatie in de halve finale, toen hij zich duwend op de been probeerde te houden. Zijn tegenprotest werd tenslotte aange- Alberto Juantorena liep de finale vol overtuiging. Opnieuw waren het Van Damme en Wohlhutter die zich bezig hielden met vol zelfvertrouwen af te wachten tot zij toe zouden slaan. Van Damme wachtte daar duidelijk te lang mee. In de laatste bocht raakte hij op Juantorena zoveel achter dat hij de sprintende Cubaan niet meer kon ach terhalen. Dat lukte Wohlhutter ook niet. Hij kwam macht tekort op de laatste hon derd meter, moest Van Damme eerst naast zich dulden en kon diens aanval ook niet meer pareren. Voor Juantore na kwam er een nieuw wereldrecord op de klokken: 1.43,50. Het oude we reldrecord op de 800 meter was sinds 1973 in het bezit van de Italiaan Mar cello Fiaseonaro. MONTREAL Net als twee jaar geleden bij de wereldkampi oenschappen wielrennen in Montreal veroverde de nu 25-jarige Tsjech Anton Tkac zaterdag de gouden medaille in het sprinttoer- nooi. Hiermee voorkwam Anton Tkac dat de Fransman Daniel Mo reion voor de derde maal op een Olympische Spelen de eerste plaats pakte bij dc sprinters. Tkac heeft het sprinten terugge bracht lot zijn oervorm: eenvoudig keihard fietsen, zonder listen, trucs en intimidatie. In de finale, waarvan Tkac de eerste rit won, probeerde de Tsjech in dc tweede rit af te wijken van zijn favoriete strijdwijze. Moreion vcsloeg hem toen onmiddellijk. Maar in de der de en beslissende rit nam Tkac de kop over van Morelon. die direct na de start afremde, en liet Morelon toen alleen nog maar achter zich. De Tsjechische krachtsprintcr die zo'n zeven jaar ervaring mee draagt, stelde dat zijn strijdwijze geheel was afgestemd op Morelon. „Ik heb vaak tegen Morelon ge sprint en waarschijnlijk slaat de balans naar zijn kant door. Ik wist dat hij snel is op het laatste stukje, daarom heb ik er zo veel als moge lijk was lange sprints van ge maakt. Ik dacht dat ik daardoor de meeste kans zou maken tegen Mo relon, die toch niet meerde klasse heeft van een paar jaar geleden." Een waarheid als een koe, maar de mannen die een paar jaar geleden het wielrennen beheersten zijn er nog steeds: Morelon, Tkac, Gc- schke (brons bij de sprinters), Ponsteen, Osokin, Fredborg en de Wcstduitsc achtervolgers Lutz, Vonhof en Schumacher. Bij deze Spelen waren er slechts twee nieuwe gezichten Gregor Braun (goud op de persoonlijke en ploegenachtcrvolging) en de Belg Michel Vacrten, die het zilver won op de 1 kilometer. Maar juist in die landen stelt het baanrennen weinig voor. Toch veroverden dc Westduitsers op de vier Olym pische nummers een plaats bij de eerste zes. Een prestatie waaraan een wielcrland als Nederland bij lange na niet kon tippen. MONTREAL Het optreden van de Nederlandse baanachter- volgingsploeg heeft niet erg lang geduurd. Nadat de ploeg zich als achtste ploeg in de kwartfinales had gereden werden ze daarin door de Oostduitsers, die de snelste kwalificatietijd hadden gemaakt, op grote achterstand gereden. De Westduitse ploeg veroverde tenslotte de gouden medaille door de Russen in de finale te verslaan. Het brons was verrassend voor de Engelsen die de Oostduitsers naar de vierde plaats reden. Het Westduitse goud valt eenvoudig te verklaren. De coach Gustav Kili- an beschikt al twee jaar over de zelfde ploeg. Vonhof zit daarin zelfs al sinds 1970, Schumacher sinds 1972, Lutz sinds 1973. De laatste man die erbij kwam is Gregor Braun en die bewees met zijn gouden medaille op de persoonlijke achtervolging dat dat volkomen terecht was. De westduitsers hadden in de halve finale meer moeite met de Britten dan in de finale met de Russen. De Britten moesten pas in de laatste kilometer het hoofd buigen terwijl de Russen bijna ingelopen werden. De prestatie van dc Britse achtervol- gingsploeg, overwinningen tegen Po len en Oost-Duitsland was het be wijs dat er uit een ploeg renners van gemiddelde kwaliteit (de 27-jarige Ian Hallam kwam niet eens bij de laatste zestien van de persoonlijke achtervolging) met ijver, mentaliteit en inzet een goed achtervolgings viertal te maken is. Zelfs binnen een korte periode, want de Britten train den nauwelijks twee maanden samen. Dat zou ook in Nederland mogelijk moeten zijn wanneer er een selectie op wielerkwaliteiten zou worden toe gepast en niet op de bereidheid van een aantal renners om zich te storten op een vrijwel uitsluitend op de baan gericht trainingsprogramma. Neder land behoorde tot de negen landen die de twaalf medailles uit het „Velo drome" weghaalden, maar dat was uitsluitend te danken aan de per soonlijke kwaliteiten van Herman Ponsteen. De man die zelfs als hij geen prof zou worden, vermoedelijk niet nog eens de ambitie zal kunnen opbrengen om als trekpaard te fun geren voor een wagen die niet wordt gedragen door de wielen die daar voor het meest geschikt zijn. Het zevental dat de Nederlandse baanploeg vormde, heeft met uitzon dering van Ponsteen nauwelijks kunnen presteren op Olympisch ni veau. Terwijl de Britten in de ploeg achtervolging, het nummer waar voor mentaliteit en voorbereiding zwaarder tellen dan het toevallig meegekregen talent, op het beslis sende moment iets meer presteer den. bleef Nederland juist onder zijn gewone niveau. Misschien een gevolg van onzekerheid, mogelijk ook een uitvloeisel van de spanning dat er prestaties moesten worden geleverd. MONTREAL Voor Valeri Borsov is het verlies van de Olympische titel op de honderd meter kennelijk hard aangekomen. De Rus, die za terdag in de eindstrijd derde werd achter Hasely Crawford en Don Quarrie heeft niet eens pogingen ondernomen zijn Olympisch kampi oenschap op de 200 meter te verde digen. Zondagmorgen, toen de se ries werden gelopen, bleef zijn startblok in de zesde serie leeg. Valeri Borsov was niet de enige lo per die verstek liet gaan. In totaal meldden zich tien lopers af. Onder hen was ook de Cubaan Silvio Leo nard, die in de series van de 100 meter nauwelijks indruk had kun nen maken. Leonard startte niet omdat hij nog hinder ondervindt van een blessure, die hij vorige week door een ongelukje op zijn kamer hij stootte zich aan een bed opliep. MONTREAL Het Nederlands waterpoloteam is niet langer meer favoriet voor de gouden medaille. Het afgelopen weekeinde speelde de ploeg van coach Ivo Trumbic eerst gelijk tegen de Roemenen (4—4) en verloor daarna met 53 van Hongarije, dat nu met zes punten uit drie wedstrijden de ranglijst aanvoert. Nederland staat op een gedeelde tweede plaats met Roemenië, Joegoslavië en Italië. De ploeg kan nog wel op zilver of brons, iets waar voor de Spelen met geen mogelijkheid aan gedacht werd, uitkomen. Maar of de mentale veerkracht voor die prestatie aanwe zig is valt te betwijfelen. Coach Trumbic beschikt in feite over slechts één speler, die in alle opzichten compleet is: doelman Evert Kroon, de routinier van Mexi co en München, die hier in Montreal zijn internationale carrière dolgraag met een medaille wil besluiten. Van de veldspelers kan men hooguit zeg gen. dat de één een beetje boven de middelmaat uitsteekt en de ander er ietsje onder blijft. Aanvoerder Jan Evert Veer en Hans van Zeeland verdedigen sterk, zijn bruikbaar op de twee meterlijn, maar schieten zwak. Tony Buunk en Gijs Stroboer zijn beperkt doordat hun conditie niet honderd procent is. Bovendien zijn beiden aan de arm geblesseerd. Nico Landeweerd, het jongste, kleinste, maar tevens meest getalen teerde lid van de basisformatie, komt in de persoonlijke duels ge wicht te kort. Van de wisselspelers maakt Toonen te veel overtredingen. Hoepelman is bruikbaar op alle posities, maar niet op de middenvoorplaats, terwijl Piet de Zwarte alleen geschikt is voor het incasseren en uitdelen op de twee meterlijn. Het bereiken van de fina- lepoule en de eerste successen daar in mogen voor negentig procent op naam worden geschreven van coach Trumbic, die een sterke een heid smeedde en taktlsch gezien goe de vondsten inbracht. Toen echter de aanmoedigingstele grammen vanuit Nederland begon nen binnen te stromen, was ook de Joegoslaviër machteloos. Ik probeer de jongens zoveel mogelijk te be schermen. Maar ze lezen de kranten. Ze komen onder druk te staan en ze zijn dat niet gewend. AL gauw wordt het een verschrikkelijke belasting. Daarbij komt nog dat Nederland sinds mensenheugenis niet van de Hongaren heeft kunnen winnen. Zelfs bij de spelen van Londen (1948», toen oranje brons veroverde, niet. Beide landen hebben ongeveer de zelfde positieve opvatting van water polo. Maar de Hongaren zijn net iets uitgekookter. Ze hebben ook de be tere spelers. De ruim twee meter lange Istvan Szvivos is nog altijd een steunpilaar van zijn ploeg. Hij ver oorzaakte de eerste Hongaarse veldmeerderheid door Buunk tot driemaal toe op zijn schouders rond De Roemeense doelman Slavei stopt een schot in het duel tegen Nederland. Op de voorgrond met witte caps Andy Hoepelman (links) en Hans van Zeeland. te draaien. Laszlo Sarosl houdt de verbindingen tussen verdediging en aanval open. Maar het grootste ta lent is ongetwijfeld Tamas Farago. van debutant bij de vorige Spelen uitgegroeid tot de gevaarlijkste schutter van het toernooi. Vier van de vijf Hongaarse treffers tegen Ne derland kwamen van zijn hand. Hij voerde daarmee zijn totaalproduktie op tot 17 treffers. Het vijfde doel punt was afkomstig van Horkai. Farago was niet af te stoppen Bij zijn tweede treffer stuurde hij Van zZeeland de verkeerde kant uit om vervolgens met een keiharde achter waartse slingerbal Kroon kansloos te laten. Bij het vierde nam hij Stro- boer op de nek mee om wederom achterwaarts in te schieten. Oranje was radeloos en reddeloos. Bij een achterstand van 0-4. zette Trumbic alle wisselspelers tegelijk in ten teken van onvoorwaardelijke overgave. Hongarije waardeerde het gebaar in zoverre, dat het niet meer aandrong.. Dank zij De Zwarte. Van Zeeland 'strafworp» en Landeweerd bleef de schade uiteindelijk beperkt tot een nederlaag van 3-5. Oranje-aanhangers door dik en dun zouden uit de kille cijfers kunnen aflezen, dat er ln de laatste periode nog een kans op een gelijkspel heeft ingezeten. Toonen miste een straf worp, terwijl het Nedelands zevental bovendien enkele keren met een man meer speelde, Een blik op de aantekeningen leert echter dat die aanvallen vrijwel nooit besloten wer den met een behoorlijk schot. Inte gendeel ook toen nog was onnodig balverlies de meest in het oog lopen de eigenschap. De wedstrijd tegen de Roemenen werd nogal negatief beïnvloed door het slechte fluiten van de Ameri kaanse scheidsrechter John Felix. Hij floot wel 100 maal voor een Roe meense overtreding maar trad ver der niet op tegen het harde Roe meense spel. De Nederlanders maakten in deze wedstrijd „maar" 59 overtredingen. „Op deze manier maakt de scheidsrechter het waterpolo dood", sprak coach Trumbic bewogen „Zesmaal pakt een van de Roeme nen een arm van mijn mannen. Maar de scheidsrechter doet net of hij niet weet, dat zoiets een straf worp oplevert" Trumbic wilde geen woord van kritiek opzijn moegestre den mannen horen. „Zij hebben ge weldig gespeeld. De Roemenen kan ik ook nergens van beschuldigen. Voor hen was zwaar spel de enige manier om Nederland af te stoppen Dat zij het konden doen, was te wijten aan de scheidsrechter".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7