lechte toekomst voor rouw die werk zoekt Abortus is niet zonder meer toelaatbaar fuidtransplantatie fordt mogelijk na iplopen brandwonden Zeker zeven doden in het verkeer Geld voor bouw van hartkliniek bijna binnen tancipatie-commissie voorspelt in rapport: ^«isterterp noemt flfjioging tarieven S al „inperking" Drie mensen verdronken in Noordzee SJVV-bond: ^min ontslaat °J0 parttimers Onderzoek naar optreden van Rotterdamse politie Nederlander door Oostduitse politie uren ondervraagd Brandpunt-enquête onder vijfduizend huisartsen: inderdaad prima stofzuigers Man zwaar gewond bij exploderen van plezierjacht Dieven rooiden giftige aardappels inderdaad prima koelkasten BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een verslaggever HELE| HAAG Doordat steeds meer vrouwen (beter) werk gaan zoeken, terwijl het aantal hikbare arbeidsplaatsen in de nabije toekomst niet opzienbarend zal toenemen, zal de Idsmarkt voor vrouwen steeds slechter worden. Dit concludeert de Emancipatiecommissie, -dviesorgaan van de regering, in haar rapport „Enige verkenningen met betrekking tot de \heu?eming van vrouwen aan de arbeidsmarkt". rekin t. Dat nmissie voorziet, dat het aan- m vrouwen die een baan zoe- ...ot aan de eeuwwisseling ,,op nknjSjjnst zal verdubbelen". Dit be- arage£ een drastische verandering in 'gspqêatie van enkele jaren geleden, akter,men er nog van uit kon gaan. en t*iie aanbod geruisloos door de igespijsmarkt geabsorbeerd zou wor- i rijk.iEr werd toen zelfs gedacht, dat en. lename van het aantal naar werk zoekende vrouwen onvoldoen de zou zijn „om een wezenlijke bij drage tot een ontspanning op de arbeidsmarkt te leveren." Volgens de commissie is er nu al een grote verborgen werkloosheid van vrouwen. „De geregistreerde ar beidsreserve is slechts het topje van de ijsberg. Veel werkloosheid bij vrouwen wordt nergens geregi streerd en het theoretisch arbeidspo- it koö istigej najaar in Beverwijk Jesaj: t het n de Jezus ioodscj yerre jeen verslaggever i een sen tnERWI JK Nog dit najaar zal in Beverwijk de eerste lging bank in Nederland worden geopend. Het is een initiatief van Dat tjederlandse brandwondenstichting in samenwerking met ®selij|antal regionale ziekenhuizen, gespecialiseerd in de behan- evanïlg van brandwonden en TNO. Dit heeft dr. R.P. Hermans, als rdenfrS verbonden aan het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk ennifedisch verantwoordelijk voor de huidbank,'zaterdag be ven d zo is tentieel is zeer groot. Daarbij dient men te bedenken dat zich in dit theoretisch arbeidspotentieel ook de vrouwen bevinden die met het oog op bestaande belemmeringen geen pogingen ondernemen om een plaats op de arbeidsmarkt te veroveren." Minder tevreden In het rapport wordt verder ge concludeerd. dat vrouwen steeds minder genoegen zullen nemen met posities die wat betreft niveau en duur in ongunstige zin afwijken van die van mannen. „In steeds mindere mate zal gesproken kunnen worden over e^p arbeidsreserve van gehuw de vrouwen, stèeds minder zullen vrouwen ingezet kunnen worden in banen waarvoor geen anderen te krijgen zijn." Bovendien voorziet de Emancipatie commissie. dat de vrouwen in het arbeidsproces in de komende jaren beter opgeleid zullen worden en dat ze meestal gehuwd en gemiddeld ou der zullen zijn dan thans. „Kortom, vrouwenarbeid zal het karakter van meisjesarbeid. gedaan tussen schoolverlaten en de huwelijksbe stemming bereiken, verliezen", al dus de commissie onder voorzit terschap van mevrouw Paula Was sen-Van Schaveren. Twee leden van de Emancipatie-commissie, die het rapport over de rol van de vrouw in de arbeidsmarkt publiceerde. Links voorzitter mevrouw Paula Wassen, rechts prof. dr. W. Albeda. in d^_ [gemaakt. trmans hoopt, dat de huidbank nabije toekomst via donors snde huid ter transplantatie unnen aanbieden aan de drie lale ziekenhuizen. Dit zijn het rziekenhuis in Rotterdam, het lieke ziekenhuis in Groningen Dgelijk een kliniek van de me- universiteit in Maastricht. Jnedische en juridische voorbe rgen, die veel problemen met meebrachten, zijn nu afgerond nnenkort gaan we besprekingen n op het ministerie over de fi- Lï in tfERSUM Minister Wester- ivan verkeer en waterstaat vindt Verhoging van de NS-tarieven 8,5 procent op zich al een inper- Op basis van het regeringsbe- zou 9.8 procent normaal zijn lësviefeest. De bewindsman zei dit za- lieke kg in de KRO-rubriek jordradpunt. 'verschil van 1,3 procent is vol- nanciering, want de Nederlandse brandwondenstichting is niet zo rijk, dat ze dit zelf kan betalen", aldus dr. Hermans. Hij hoopt, dat de Nederlandse bevol king in de toekomst meer begrip zal kunnen opbrengen voor transplanta tie. Dr. Hermans wil met name ko men tot een regeling, waarbij het mogelijk wordt, dat de familie van een overledene toestemming ver leent tot het gebruik van delen van huid van de overledene. Hij is van mening, dat heel weinig mensen tij dens hun leven een „codicil" bij zich dragen, waarop vermeld staat welke organen na hun overlijden mogen worden gebruikt. Op dit moment voert dr. Hermans onderhandelingen met het Rode Kruis om te bezien of het niet moge lijk is een algemene regeling tot stand te brengen inzake het afstaan van organen voor medische doelein den. Hierdoor zal een belangrijk pro bleem in de toekomst kunnen wor den weggenomen", aldus de arts. Van een verslaggever AMSTERDAM Bij verkeersongelukken in ons land zijn het afgelopen weekeinde minstens zeven mensen omgekomen» Twee Duitse toeristen en een Nederlandse visser verloren door verdrinking het leven. Een frontale botsing op de Boom straat in het Limburgse Posterholt tussen een Engelse en een Neder landse personenwagen heeft gister middag om half vijf het leven gekost van de Engelse militair George Forster (56) uit Sunderland. Negen personen werden gewond onder wie vijf zwaar. De oorzaak van het on geluk is nog onbekend. Licht gewond werden vier personen. Twee uit de Nederlandse wagen en twee uit de auto van de omgekomen Britse militair, namelijk zijn echtgenote en een zusje van de chauffeur. De licht gewonden kon den na behandeling huiswaarts keren. De 65-jarige P. H. Gons uit Zaandam kwam gistermiddag om het leven op de Zuidervaart in Stompetoren, toen hij rijdend op zijn brommer werd aangereden door een auto. De heer Gons week op het ogenblik dat de_^ auto hem passeerde uit naar links." Hij overleed op weg naar het zieken huis. Op rijksweg 2 (Utrecht-Den Bosch) verongelukte in de nacht van zater dag op zondag ter hoogte van Ever- dinge de 42-jarige wildhandelaar J. P. Reuser uit Helvoirt. De be stuurster van de personenauto waar in hij zat sloeg door onbekende oor zaak over de kop. De auto kwam in een sloot terecht. leerdl, aan Westerterp in guldens rond 42 vroe^,en gulden. Dat tekort moet nu chop^en bijgedragen uit de schat- Overigens hebben volgens hem jies uitgewezen dat niet zozeer irijs als wel de totale reistijd de isen uit de trein houdt. Om het Irerlies, dat geleden wordt bij et Nor- en natransport van en naar het :ijn Bloei, tegen te gaan bevordert het rwee Isterie dan ook met subsidies de estelijieg van vrije tram- en busbanen doorie steden. ifkorafcewindsman zei verder dac er Is", nog iets aan het drukken van de ien van de NS zal moeten wor- j gedaan. Hij dacht daarbij aan irting van treinen en aan in- iping van het aantal treinen, tbij maakte hij een vergelijking zijn voornemen bepaalde wei- *"Jgebruikte lijnen van het streek- ►IQ. 'oer, bijvoorbeeld in de avond zo I, te gaan inperken om de kosten rukken, is eeni tueel sten. f edder bopp On) was{ Volgens het blad rcurius" van de dienstenbond wendi zal Jamin te Oosterhout (cho- t eenpe> suikerwerk, biscuit, ijs en gens en tevens grootwinkelbe- he O een ontslagaanvraag indienen ieze g(ongeveer honderd winkelperso- „sympleden. Het ontslag treft voor ar. perendeel parttime krachten. feden. die Jamin voor het ont- 1_ geeft, is de omschakeling in lin-winkels op volledige zelfbe- ling. Jamin streeft er naar zoveel I lelijk via herplaatsingen en na- tlijk verloop feitelijke ontslagen foorkomen, aldus „Mercurius". Sen bond en Jamin is over- bereikt over een af- •prietfingsreSelinS d w< IECHT Volgens het blad Niet alleen in Montreal, bij de Olympische Spelen, speelt de behendigheid een grote rol. Ook in Amsterdam, tijdens de jaarlijkse handkarrenraces op het Amstelveld, wordt veel verlangd van de jonge deelnemers. Van een verslaggever SCHIPHOL De financiering van een eigen kliniek van hart patiënten is vrijwel rond. De bouwkosten worden geraamd op ongeveer zeventien miljoen gulden, waarbij echter dan nog de inrichtingskosten komen. De opzet is de kliniek in Nederland te bouwen, maar als dat niet lukt, even over de grens in België of in. de Bondsrepubliek. In Opheusden is zaterdagmiddag de driejarige Teuntje Roelofsen ge dood, toen zij vlakbij haar woning de weg oprende en door een auto werd geschept. De 63-jarige H. J. de Wit uit Piershil verongelukte zaterdag toen hij in zijn personenauto onder Hekelingen werd aangereden door een tegen ligger. De politie sluit alcoholge bruik van de bestuurder van de laatstgenoemde auto niet uit. De achttienjarige Barteld Postma uit Drachten is in de nacht van vrij dag op zaterdag in Ureterp met zijn motorfiets verongelukt. Hij haalde een personenauto in die bezig was een inrit op te rijden. Bij een botsing op de IJsselIaan in Arnhem werd vrijdagmiddag de 26- jarige A. J. M. Kooy-Gunsing uit Arnhem zo ernstig gewond, dat ze later in een ziekenhuis overleed. Gistermiddag is in de zee voor Bres- kens een 37-jarige Duitser verdron ken. De heer Hartman uit Katzen- berg ging bij afgaand water zwem men en is vermoedelijk door onder stroom meegenomen. Een voorbij ganger zag hem drijven en wist hem op het strand te brengen Daar werd nog mond-op-mond-beademing toe gepast, maar zonder resultaat. Op de „Roggenplaat" bij de mon ding van de Oosterschelde bij Zie- rikzee is gistermorgen een 65-jarige man verdronken. De heer A. Kievit uit Tholen is tijdens het vissen on wel geworden, in het water gevallen en daar verdronken. Zaterdagmiddag is in de zee voor Scheveningen, ter hoogte van het Kurhaus, een Duitse badgast ver dronken. Hij was samen met een vrouw aan het zwemmen op onge veer 50 meter van een golfbreker, toen hij in een muistroom geraakte. Een 17-jarige jongen, eveneens toe rist. sprong in het water en wist beiden aan land te brengen. Een agent van de strandbrigade paste nog mond-op- mondbeademing toe, maar de heer O. Maier (47) uit het Duitse Bottrop was reeds overleden. De vrouw liep een shock op. aldus de Haagse politie. Dit vertelde de voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereni ging Henk Fievet zaterdag op Schip hol, waar hij aanwezig was ter ver welkoming van de tweede groep Ne derlandse hartpatiënten, die in Houston in de Amerikaanse staat Texas een operatie hebben onder gaan. De hen begeleidende medicus dr. P van der Schaar noemde de conditie van de zeven mannen en de ene vrouw buitengewoon goed. Met deze groep keerde ook een hart-atiënt uit de derde groep terug. Hij was eerder vorige week dinsdag naar Houston vertrokken, maar bij onderzoek in het Texas Heart Institute bleek defi nitief, aldus dr. Van der Schaar, dat „in dit specifieke geval een operatie ROTTERDAM De hoofdcommis saris van politie in Rotterdam, de heer A. Vermeij, heeft de rijksre cherche gevraagd een onderzoek in te stellen naar het hardhandig optreden van enkele Rotterdamse agenten. De 25-jarige Rotterdam mer T. Fitsch heeft een aanklacht ingediend wegens mishandeling. Bij het begaan van een parkeerovertre- ding zou de man zijn toegetakeld. De politie geeft toe, dat de man nogal hardhandig in de politiewa gen is gesmeten. Ook op het bureau heeft hij klappen gekregen toen hij naar de cel werd gebracht. Dit alles gebeurde nadat de politiemannen de heer Fitsch wilden bekeuren, om dat hij en nog enkele collega's hun bedrijfswagens dubbel hadden ge parkeerd. De foutparkeerder wilde proberen onder een bekeuring uit te komen. De agenten waren niet tot een gesprek bereid, grepen de Rot terdammer vast en brachten hem over naar het bureau. Op het bureau wilde het slachtoffer schadeloosstelling hij miste een tand en had verder wat verwondin gen maar de politie wilde daar niets van weten. BONN (DPA) Een Nederlander en twee Westduitse vrouwen zijn zater dag aan de grens tussen beide Duitslanden in de buurt van de stad Kassei in de deelstaat Hessen per ongeluk op Oostduits grondgebied terechtgekomen. Het drietal werd geblinddoekt door de Oostduitse po litie meegenomen en na urenlange ondervraging weer in vrijheid ge steld. Dit heeft het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn gisteren meegedeeld. Bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was men nog niet op de hoogte van het incident en kon men desgevraagd ook niet vertellen wie de betreffende Nederlander was. Aan de Oost-Westduitse grens bij Ratzeburg in Sleeswijk-Holstein is een 50-jarige vakantieganger uit Hamburg door Oostduitse grenswachten neergeschoten en ge wond weggevoerd. De Bondsrege ring heeft in de DDR opheldering gevraagd via zijn permanente verte genwoordiger in Oost-Berlijn, staatssecretaris Günter Gaus. Minister Werner Maihofer van bin nenlandse zaken liet in een verkla ring weten, dat de DDR door voor vallen als deze de relatie tussen twee landen, die aan elkaar grenzen, ge weld aandoet. Hij noemde het „on aanvaardbaar", dat burgers, die bij dit soort voorvallen betrokken ra ken, door de DDR als „krijgsgevan genen" worden meegevoerd. Van Oostduitse zijde is verklaard dat de man zich had schuldig ge maakt aan een „bewuste grenspro- vocatie". esan( jen p aden skun le W< 1 bes nsioi iter Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Van de ruim vijfduizend huisartsen die Nederland telt vindt zeven procent abortus zonder meer toelaatbaar, 84 procent abortus onder bepaalde voorwaarden toelaatbaar en acht procent abortus zonder meer ontoe laatbaar. Dit blijkt uit een enquête, die Bandpunt van de KRO heeft laten instellen en waarvan de resultaten in de actualiteitenrubriek van zaterdagavond bekend zijn gemaakt. Vrijwel alle huisartsen die abortus provocatus zonder meer ontoelaatbaar vinden, zijn deze mening toegedaan, omdat voor hen het afbreken van menselijk leven ontoe laatbaar is. De huisartsen die zwangerschapsonderbreking onder bepaalde voorwaarden toelaatbaar achten, vinden daarbij vooral de medische indicatie een zeer belangrijk punt. Daarnaast hechten ze ook belang aan de duur van de zwangerschap De gp- wenstheid van het kind en de leeftijd van de vrouwen ko men op de derde en vierde plaats. Het wel of niet ge trouwd zijn van de vrouw is duidelijk iets, waarvan vóór huisartsen de toelaatbaar heid van abortus provocatus minder afhankelijk is. De huisartsen die de ingreep zonder meer toelaatbaar vin den hebben geen ethische be zwaren tegen abortus (29 pro cent) of zijn van mening dat de vrouw hierover geheel zelf moet beslissen (57 procenti. Men treft deze standpunten vooral aan bij die huisartsen die symphatiseren met PvdA. PPR en D'66. bij art sen in de drie grote steden en bij de jongere artsen. Op de vraag (niet. gesteld aan die artsen, die abortus zonder meer toelaatbaar achten) binnen welke periode de art sen behoudens medische in dicatie abortus provocatus nog toelaatbaar achten, antwoordde acht procent „minder dan twaalf weken". 42 procent „tot twaalf we ken". 28 procent „tot achttien weken" en één pro cent „langer danachttien we ken". Weerstand Uit het onderzoek kwam ver der naar voren, dat bij con fessionele huisartsen meer weerstand tegen de ingreep bestaat dan bij links- progressief geonënteerden Van de huisartsen wist 33 procent niets af van beide ingediende wetsontwerpen over abortus, zestig procent kende de inhoud van beide, de overigen één van beide. De houding en het beleid van minister Van Agt van justi tie. vooral met het oog op de kwestie-Bloemenhove. werd door 31 procent van de onder vraagden juist genoemd, 29 procent was voor strenger optreden, terwijl 31 procent meer soepelheid had ge wenst.. Vooral de confessione len vinden, dat de minister juist optrad of strenger had moeten optreden. Tot slot werd gevraagd op welke partij de huisartsen bij eventuele verkiezingen zou den stemmen. 41 procent noemde de VVD, 18 procent een van de drie confessionele partijen en 17 procent PvdA, PPR of D'66; 21 procent wil de op deze vraag niet antwoorden. In de rubriek van zaterdag a s. komt Brandpunt met de resultaten van het tweede deel van dit onderzoek. Dat gaat over vragen of de econo mische situatie invloed heeft op het aantal patiënten en de aard van de klachten en hoe de huisartsen denken over de bemoeienis van de regering met de huisarts zijn toestand niet veel zou hebben kunnen verbeteren, reden waarom men het risico van een hartoperatie niet heeft willen nemen Goede verzorging De patiënten zelf waren enthousiast over hun verblijf in het ziekenhuis, roemden de verzorging en vertelden, dat zij binnen de groep erg veel aan elkaar en aan de meegereisde echtgenotes hadden gehad. Vorige week zaterdag waren alle patiënten op één na uit het ziekenhuis ontsla gen - ruim een week na hun operatie - waarna men nog tot het vertrek in een nabijgelegen hotel was gebleven om verder aan te sterken. Tot deze groep behoorde oorspron kelijk ook nog een zesjarig jongetje. Ronald Kersbergen, die ook in Hous ton geopereerd zou worden. Hij was echter al eerder teruggekeerd, nadat de hartspecialisten in Houston na onderzoek tot de conclusie waren gekomen, dat operatie gezien zijn betrekkelijk lichte hartziekte een te groot risico zou zijn. Afgelopen donderdag zijn vijf man nen van de derde groep geopereerd. Volgens dokter Van der Schaar is hun operatie geslaagd te noemen en verkeren zij in stabiele conditie. Vandaag ondergaan de overige leden van deze groep, onder wie een vrouw en een kind. de operatie. Deze groep moet over twee weken terugkomen. In totaal hebben dan 25 Nederlandse hartpatiënten aan de hartluchtbrug naar de VS, die op initiatief van de heer Fievet tot stand is gekomen, deelgenomen. De heer Fievet kondigde aan, dat als het aan de Hartpatiëntenvereniging ligt, er nog vele patiënten zullen vol gen. Ten aanzien van de eigen kli niek voor hartpatiënten deelde hij nog mee, dat half september de vol ledige plannen, waaraan nu nog de laatste hand wordt gelegd, bekend zullen worden gemaakt. Van een verslaggever ROERMOND Door nog onbeken de oorzaak is zaterdagmorgen rond tien uur in de jachthaven Nautillus te Roermond het plezierjacht van de 35-jarige J. S. uit Roermond geëxplodeerd. De man raakte hier bij zeer ernstig gewond. Hij sprong overboord en moest met tweede en derde graads verbrandingen aan ge zicht en armen naar een ziekenhuis in Roermond worden overgebracht. Het jacht ging geheel verloren. De commandant van de Roer- mondse brandweer noemt het hoogst verbazingwekkend dat geen van de andere jachten, die op amper vijf meter afstand van het geëxplo deerde schip lagen, beschadigingen hebben opgelopen. De schade wordt geschat op een ton. Een ooggetuige heeft verklaard dat de ontploffing gebeurde op het mo ment dat de eigenaar van het jacht bezig was met het bijvullen van ben zine. Na de enorme knal vlogen de brokstukken meters ver in het rond. Van een verslaggever LEEUWARDEN Uit een bouw land onder Franeker is in de nacht van donderdag op vrijdag een partij pootaardappelen door dieven ille gaal gerooid. Deze aardappelen zijn voor consumptie erg gevaarlijk om dat ze tot tweemaal toe met zwaar vergif zijn behandeld Het gaat in totaal om een perceel van twintig vierkante meter van veehouder Van der Ende aan de rijksweg onder Schalsum. „Kom eens kijken, ik ben op tv op een pony".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3