Bij Yredestein onverwachts nieuwe topman Werk iet Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant r Mini-evacuatie nodig in Italië Veiligheid Israël te duur Opnieuw staatsgreep erijdeld in Ethiopië Italiaanse communisten zullen Andreotti gedogen \i Swinkels r grijpt naast goud In de toekomst weinig werk voor vrouwen pag. 3 en met Dldaten geven pipensatie f voor lindenhond In deze krant A. T. N. Grijsen ook onderhandelaar 'ader en zoon in ito verdronken 15-JARIGE LENIIMG - 137G li eestal droog 134spbakje voor i resjs en heide Uitsluiting van Aziatische Spelen 1978 Montreal 1976 Australische luchthavens in alarm Verkeersdrukte viel erg mee Wolk van giftige gassen slaat neer Trouw nooit om het juiste woord verlegen Welkomstvoordeel "Ot/lV hoort bij u. 34e JAARGANG NR 9888 MAANDAG 26 JULI 1976 vandaan voor 11 uu' opgegeven wore! morgen geplaatst en kan de?etfde dag al resultaat hebben Tel. 020-913456 Tel 010-115588 Tel. 070-469445 fGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ONNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO 23.00.12 574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS U.5A (ARDE De dienstplichtige mili- ■en van de Alpha Batterij van de te Afd. Veldartillerie in de Ton- j-kazerne in 't Harde die het afge- bn weekeinde bos- en heide- Indpiket hadden, hebben demon- Itief geweigerd de financiële com- isatie voor deze extra dienst zelf intvangst te nemen. De militairen den 12,50 voor zestig uur bin- fblijven veel te laag gehonoreerd. Hebben zij minister Vredeling van ensie schriftelijk laten weten. jhun toekomende vergoeding zal worden besteed voor de aankoop I een blindengeleidehond. Deze id zal binnenkort officieel worden rgedragen aan de blindenvereni- g die zich bezighoudt met het (rijzen van geleidehonden. i verkenningspeloton van de ca- erie in 't Harde heeft zich bij de e aangesloten en het geweigerde ppensatiebedrag overgemaakt het Koningin Wilhelmina Fonds. Binnenland Kerk Redacteur Aldert Schip per sprak eind vorige week met David de Beer, de vroegere assistent van de anglicaanse bisschop van Damara- land in Namibië. De Beer, wiens vader Neder lander is en al jong naar Afrika trok, is op het ogenblik in ons land (pa gina 2). Buitenland Kruger: „thuislanden" in Zuidafrikaanse steden 5 Egypte stuurt troepen richting Libië5' Kardinaal Döpfner over leden 2 Lfirn srhriivfn 2 t'it dc kerkbladen 2 Rudio rn l> Strips, feuilletonI Weer Pu/rrl t Probleem fi Mink van Rijsdijk Nieuwe boeken f. Familieberichten 10 „Ik ben maar een gewone huis- tuin- en keukenschijfster", ty peerde de deze maand zeventig jaar geworden Annie de Moor- Ringnalda in gesprek met Fred Lammers, zichzelf. Dat neemt niet weg dat haar boeken veel worden gelezen en in het Duits. Noors en Afrikaans zijn ver taald. Aan dat laatste is een einde gekomen nadat Annie de Moor zich een kritische uitla ting over Zuid-Afrika had ver oorloofd. U leest erover op pagina 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Raad van Bestuur van B. F. Goodrich-Europe heeft de heer A. T. N. Grijsen onverwachts benoemd tot direc teur van de te reorganiseren algemene produkten-divisie, waa ronder de Vredestein-vestigingen vallen. Bij deze divisie zijn rond drieduizend mensen werkzaam. De heer Grijsen, die sinds één jaar in de functie van marketing-directeur aan Goodrich- Europe is verbonden, zal namens het concern onderhandelen met het mi nisterie van economische zaken en de vakbonden over de toekomst van de Vredestein-vestigingen in Loos duinen. Heveadorp. Maastricht, En schede en Leiden (Olga). Een woordvoerder van het ministerie zei (ADVERTENTIE) INDEN (Reuter, AP) In Ethiopië is opnieuw een poging de (ering omver te werpen verijdeld. Dit blijkt uit een in Londen gevangen radio-uitzending. poging werd volgens het bericht touw gezet door de onlangs gedo- brigade-generaal Getachew Na- v en-door de nu ook gedode luite- it-generaal Berhanoe Haile en lui- ant Haile Mariam Hassan, „met un van imperialisten". Getachew, toezichthouder op de staat van eg in de oproerige provincie Eri- ARLEM Een 41-jarige inwoner Haarlem en zijn 16-jarige zoon zondagavond in hun auto ver inken. De man, de heer N. F. A. ;gers, was met zijn auto vlakbij huis aan het manoeuvreren, ter bij hem in de auto zijn hele in zat: zoon van 16, zoon van 12, ihter van 7 en zijn vrouw. De auto am terecht in het water langs de renkokerskade. Omwonenden len onmiddellijk hulp. later ge pen door agenten. Drie van de inzittenden konden op tijd uit auto worden gehaald. Op de w en het meisje moest itmatige ademhaling worden ;epast. Voor Wiggers en zijn 16- zoon Peter kwam de hulp te Zij overleden kort na aankomst het ziekenhuis, ondanks in de 'Ulance toegepaste mond-op- idbeademing. i andere verkeersongelukken van weekeinde staan op pagina 3. trea, werd een week geleden gedood tijdens verzet tegen zijn aanhouding. Dit is het tweede verijdelde complot tegen de twee jaar oude militaire regering van Ethiopië in nog geen twee weken. Op 13 juli maakte radio Addis Abeba bekend dat een sa menzwering met succes de kop was ingedrukt. Later werden achttien mensen als schuldigen wegens ver raad terechtgesteld. Eind vorige week zijn in Ethiopië twee mannen ter dood veroordeeld nadat zij schuldig waren bevonden aan economische sabotage. Het gaat om een functionaris van het Ethio pische ministerie van handel en in dustrie, Abetohun Yigzaw, en een handelaar, Alemu Bakawo. De dood vonnissen, uitgesproken door een bijzondere krijgsraad, zijn al be krachtigd door het staatshoofd, Te- feri Bante. De veroordeelden hadden textielbonnen met illegale winst ver kocht, waardoor de prijs van textiel scherp was gestegen. Behalve met economische sabotage op grote schaal heeft de Ethiopische regering nog steeds te maken met de opstandige moslemprovincie Eritrea die zelfstandigheid wil en waar be vrijdingsbewegingen actief zijn. STAAT DER NEDERLANDEN 100°/o open bedrag 27 juli 1976 van 9 tol 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten koers bedrag inschrijving desgevraagd ervan op de hoogte te zijn dat het rubberconcern de heer Grijsen als onderhandelaar heeft aangewezen. De benoeming van de nieuwe top man wordt vandaag aan alle perso neelsleden bekend gemaakt. De heer J.A. Horvath, secretaris van de centrale ondernemingsraad van Goodrich Europe deelde op een vraag onzerzijds mee „niet officieel" van de benoeming van de heer Grij sen op de hoogte te zijn. „Dat is zeer merkwaardig. Ik geloof dat de raad van bestuur voordat ze de benoe ming bekend maakt zo wijs moet zijn om vooral de centrale onderne mingsraad daarover te informeren" Aangenomen wordt dat de heer Grij sen voor een tijdelijke periode is benoemd. Uiteindelijk zullen de Ne derlandse overheid en een op te rich ten stichting een meerderheidsbe lang in Vredestein krijgen door zoals in de onderhandelingen met de Amerikaanse eigenaar overeengeko men is in totaal 51 procent van het aandelenpakket over te nemen. De nieuwe eigenaren zullen in dat geval uitmaken wie zitting hebben in de toekomstige raad van bestuur. De functie van directeur van de alge mene produktendivisie van Goodri ch-Europe is sinds december vorig jaar vacant toen ir. J. Barentsz met ziekteverlof ging. ROME (AP) De Italiaanse com munistische partij heeft laten blij ken dat zij eventueel een door kabi netsformateur Giulio Andreotti. (christen democraten) te vormen re gering zal gedogen door zich in het parlement van stemming te onthou den mocht het daar tot een vertrou wensvotum over een kabinet Andre otti komen. Alessandro Matta. fractievoorzitter van de communisten in de kamer van afgevaardigden, heeft in een vraaggesprek met het dagblad van zijn partij ,,L' Unita" verklaard, dat de communisten hun eisen voor een plaats in de regering zouden kunnen laten varen en een minderheidska binet Andreotti het leven kunnen gunnen. Andreotti, die de steun van de socia listen niet heeft gekregen, is nu ge dwongen een minderheidsregering te vormen. Wil hij deze regering door het parlement halen dan dienen de communisten zich van stemming te onthouden. Matta zei tegenover L' Unita dat een besluit over een com munistische onthouding in de natio nale vergadering zou afhangen van zeker drie factoren: het program van Andreotti. de samenstelling van diens kabinet, en de houding die de christen democraten en de andere partijen aannemen tegenover de communistische partij. JZEf Wolkenvelden, maar op de Ineesie plaatsen droog. Overwe gend matige wind tussen west en noord. Maximum temperaturen omstreeks 20 gra- 1 en Celsius. EN OVERMOR- rijnf'KN: zonnige perioden, ook c'*^hier en daar regen en middag- 1 temperaturen omstreeks 22 EL e' c Morgen zon op: 4.54 onder: 20.38 maan op: 5.34 onder: 20.20 tie- i tie j I MONTREAL Israel zal geen toestemming krijgen om in 1978 deel te nemen aan de Aziatische Spelen. Na een vergadering van de Federatie voor Aziatische Spelen (AGF) deelde secretaris-generaal Syed Zafar Ali dit mede. Als reden werd opgegeven dat de kosten van veiligheidsmaatregelen te hoog zouden zijn voor de eventuele orga nisator van de Aziatische Spelen. „Dit komt als een donderslag bij heldere hemel", reageerde 'Haim Glovinsky, secretaris-generaal van het Israëlische Olympisch Comité. „Israël neemt geen genoegen met deze kwaadaardige poging haar uit de familie van Aziatische naties te stoten. Wij zullen ons blijven ver zetten tegen elke verpolitisering van de sport", aldus Glovinsky in een eerste reactie. Joseph Inbar, voorzitter van het Israëlisch Olympisch Camité. kon digde aan dat hij het IOC zal bena deren met een verzoek de AGF op grond van dit tegen Israel gerichte besluit niet langer te erkennen. Het AGF-besluit van zaterdag is genomen krachtens een resolutie die het dagelijks bestuur van de organisatie in april tijdens een bij eenkomst in Koeala Loempoer had aangenomen. Gelukwensen voor Ene Swin kels na het behalen van de zilveren medaille bij het klei- duivenschictcn. Er werd toen besloten de AGF- leden per luchtpost te laten stemmen vóór of tegen deelname van Israel aan de Spelen vrn 1978. Hierbij gold de bepaling „wie zwijgt stemt in met de resolutie". Zafar Ali vertelde dat 12 landen positief hebben geantwoord. De resolutie van Koeala Loempoer stelde dat, gezien de moeilijkheden bij het vinden van een gastheer- land, van Israel moest worden ge vraagd om veiligheidsredenen vrij willig van deelname af te zien. Volgens de resolutie was wegblij ven van een Israëlische equipe zo wel in het belang van die equipe zelf, als in dat van de andere deel nemers en officials. Israel, aldus de resolutie, zou moeten wegblij ven tot normale en veilige omstandigheden zijn hersteld die kostbare veiligheidsmaatregelen overbodig maken". zie verder pag. 7. MONTREAL Eric Swinkels is er dit weekeinde in geslaagd een nieuwe medaille voor Nederland te veroveren. Bij het kleidui- venschieten werd Swinkels als winnaar van het zilver gehuldigd. Maar hij was enkele uren eerder zeer dicht bij het goud. Met nog twee schoten voor de boeg, had hij nog steeds maar één misser. Toen echter vloog een kleiduif door een windvlaag iets te scherp op, waar door Swinkels miste. Het gevolg was dat hij evenals de Tsjech Panacek uitkwam op twee missers op 200 schoten. Dat bete kende dat een barrage van 25 scho ten nodig werd. Daarin bleven bei den gelijk. In de tweede barrage miste Swinkels één keer, waardoor ook het goud door zijn vingers glipte. Het Nederlands hockeyteam heeft de poulewedstrijden afgesloten met een vijfde overwinning. Tegen Canada werd het gisteravond 31. Een op het oog normale uitslag, maar dat was het niet. Coach Van Heumen had namelijk zijn vijf re serves op laten draven om andere spelers wat extra rust te gunnen. Alles over de Spelen op pagina 7, 8 en 9. Formateur Andreotti Bericht over terroristen SYDNEY (Reuter) De politie op alle grote luchthavens in Australië is in de hoogste staat van paraat heid gebracht na een bericht van Interpol, de internationale politie organisatie. dat zes terroristen vijf mannen en een vrouw moge lijk naar Australië onderweg zijn, zo heeft een woordvoerder van de poli tie in Sydney gisteren meegedeeld. De groep was twee dagen geleden uit Duitsland verdwenen. In Can berra zei een regeringswoordvoer der: „Wij hebben berichten ontvan gen dat personen die bij terroris tische activiteit betrokken zijn. mo gelijk op weg zijn naar Australië of via Australië naar een ander land gaan." In Australië vraagt men zich af of een dergelijke groep het misschien gemunt zou kunnen hebben op de vroegere Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, die onder strenge veiligheidsmaatregelen een bezoek aan Australië brengt. Ook op het vliegveld van Singapore is de politie gealarmeerd. Verder heeft de Indiase luchtvaartmaatschappij. Air India, om extra veiligheidsmaatregelen voor haar vluchten naar Singapore gevraagd. DRIEBERGEN In tegenstelling tot vroegere jaren is de drukte aan het einde van de bouwvakvakantie enorm meegevallen Hoewel er dit afgelopen weekeinde heel wat Ne derlanders uit het buitenland terug keerden, heeft de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen geen meldingen ontvangen van gro te moeilijkheden Twee deskundigen nemen monsters van planten in het door de giftige gaswolk getroffen gebied. MILAAN (Reuter) Uit de door gifgas getroffen streek in Italië, ten noorden van Milaan, zullen nog eens 179 mensen worden geëvacueerd. Veertien dagen geleden ontplofte een chemische fabriek in het stadje Seveso. Bij de explosie werd een gas uitgestoten dat overeenkomst vertoont met de ontbladerings- middelen die doo;- het Amerikaanse leger in Vietnam worden gebruikt. In het getroffen gebied, tussen Se veso en de stad Meda, wonen ruim 1500 mensen. Een algehele evacuaUe is echter voorlopig niet nodig. Alleen 179 mensen uit de ernstigst getroffen plaatsen moeten tijdelijk naar elders verhuizen. De mini-evacuatie begon zaterdag en zal vandaag worden vol tooid. Tot dusver zijn ruim dertig mensen, voor de helft kinderen, met vergifti- gingsverschinselen in ziekenhuizen opgenomen. De dreigende gaswolk bleef veertien dagen boven het gebied hangen, maar sloeg vrijdag neer doordat het ging regenen. In de zwaarst getroffen gebieden zal de te velde staande oogst worden vernietigd. Ook het vee zal worden afgeschoten. Volgens Italiaanse functionarissen verzetten de bewoners zich tegen de waarschuwingen geen gewassen uit de besmette streek te eten. „We heb ben de afgelopen twee weken dit voedsel ook gegeten, zonder er ziek van te worden. Waarom zouden we er nu mee stoppen", aldus een vrouw uit Seveso. Volgens artsen kan het weken tot zelfs maanden duren voor het gas is uitgewerkt. De ontplofte fabriek, Ic- mesa, is Zwitsers eigendom en maakt grondstoffen voor de parfum industrie. Steeds meer vrouwen willen een baan, meldt de Emancipatiecommissie, maar er komen geen banen bij. En ze nemen steeds minder genoegen met de restjes van de arbeidsmarkt. Zorgelijk. Als dat zo doorgaat moeten we misschien van Demancipatie spreken. Nieuwe abonnee: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar kruit: 4 (raait iwartkunstlcderer onderzetters nuel rilver Mruklr se locomoticfmodellcn. Werkelijk een sieraad op mijn la(el. f] Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalendcr. Modern, origin* ZZ Voor de kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. LJ Tekening van het vroegere U te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. M

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1