Niet ongelukkig met Unctad" eel speelse figuren van eschilderde kunststof inister Pronk: ,lk ben bescheidener geworden' Noord-zuid gesprek vergeten Continental Singers weer in Nederland Absurdi- een droevige vertoning Violoncelconcours ter herdenking van Pablo Casals DAG 24 JULI 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 9 per bus. m-Deltawi rdam; juwers bij grote conferenties tussen rijke landen verbazen zich wel eens houding van de minister van ontwik- unenwerking. drs. Jan Pronk. In zeischap kan hij erg somber en zelfs /aardigd zijn over het verloop van de ingen en over het gebrek aan bereid- ij de grote rijke landen iets toe te Maar zodra er microfoons en came- je buurt zijn spreekt de minister over iet mislukt..enige vooruitgang ge- .politiek proces". ..verplichting om ïtingen aan te gaan". ..verplichting Ier te onderhandelen". KdagenSvaiftste kenschets gaf hij aan de VN- ntie over handel en ontwikkeling in de Keniase hoofdstad Nairobi. twee maanden achter ons ligt Hoe -minister Pronk nu tegen de Unctad -tas één van de eerste vragen in een k over deze conferentie en over (het l aan» resultaten. De minister geeft prdeel en ..wat ik nu zeg over de 1 meen ik echt, maar ik zeg erbij dat ^tuk bescheidener ben geworden ver- door Nico Kussendrager geleken met een aantal jaren geleden. Nu ik in de onderhandelingen meedraai, zie ik dat de marges kleiner zijn dan ik dacht dat ze waren. Een aantal grootmachten stelt zich keihard op en ik ben daarom blij dat op de Unctad een paar stappen vooruit zijn gedaan". Gevraaed naar ziin oostelline in het ODen- baar na dergelijke bijeenkomsten grijnst de minister ,.Het heeft weinig zin om dan alleen te zeggen: het was slecht, er is niets uitgekomen Daarmee klets je de zaak nog meer het slop in. Je moet wel voor zover mogelijk de verantwoordelijkheid leggen bij die landen die voor het falen verantwoorde lijk zijn. Duidelijk maken dat hun standpunt niet is vol te houden en dat ze wel mee zullen moeten. Dat is dan een politieke verklaring geworden die de dwarsliggende onderhandelingspartners onder druk zet" Moet zijn reactie op Unctad ook in dat licht worden gezien? ..Dan heb ik het met nadruk niet over mijn reactie op Unctad". Het gesprek met de minister ging verder over de mogelijkheden van een ge meenschappelijk grondstoffenfonds dat de ontwikkelingslanden moet verzekeren van hogere en evenwichtiger inkomsten en dat bovenaan de agenda van Unctad stond. Niet over de grote schulden van de ontwikke lingslanden. die op de Unctad de dupe leken te zijn van het intensieve overleg over grondstoffen. Bij een eerdere gelegenheid (Panoramiek. 9 juni) zei Pronk daarover: ..De dupe niet. maar er was gewoon geen tijd meer voor. Dat is jammer want er zijn lan den die weinig profijt hebben van de grondstoffenpolitiek en die vooral proble men hebben met de schulden". Ook praatten we over de verschillen tussen de ontwikkelingslanden, die volgens één van de adviseurs van Pronk. prof. Ferdi nand van Dam. al lang niet meer als één groep („de derde wereld") kunnen worden gezien. Hij vindt zo blijkt uit een recent artikel in Economisch-Statische berichten (ESB) waar we binnenkort op terugkomen dat groepen arme en rijke landen beter per vraagstuk rond de tafel kunnen gaan zitten (bijvoorbeeld voor voedsel en grondstoffen), in plaats van op wereldjam borees als de Unctad. De beleidsambtenaar vraagt zich ook af of er op deze manier in de toekomst nog wel plaats is voor een minister van ontwikkelingssamenwerking. Pronk: ..Op den duur zou zo'n bewindsman er niet meer moeten zijn omdat het ontwikkelings beleid zonder meer deel uitmaakt van bij voorbeeld de buitenlandse of de landbouwpolitiek. Ik zie dat de komende twintig, dertig jaar nog niet gebeuren Daar om is er een minister van ontwikkelingssa menwerking nodig om het beleid van de verschillende ministeries op elkaar af te stemmen". Als er weer een kabinet in deze samenstelling komt zal daar dan ook weer een minister van ontwikkelingssamenwer king in zitten? „Zonder meer". C: ..Ik sta niet te juichen over tad in Nairobi. De rijke lan- bben zich verplicht om verder derhandelen over een ge- happelijk grondstoffenfonds; eer, maar ook niet minder. Het »k anders kunnen lopen. Het ogelijk geweest dat de rijke keihard „nee" hadden ge- Tot de laatste dag heeft dat ezeten. De ontwikkelingslan dden alles op de kaart van het nschappelijk fonds gezet en 5 er niet naar uit dat dat eruit men. lerikaanse minister Kissinger met zijn eigen plannen en ;igenlijk met geen woord over men van de ontwikkelingslan- Cn ook West-Duitsland en Brittannië bijvoorbeeld heb- eeds een zeer afwijzende hou- angenomen. Uiteindelijk zijn i een stuk over de brug geko- 1 ik weet dat ambtenaren ver baren over concessies die hun igen hebben gedaan. Ik heb 'merkt dat de mensen aan de kant van de onderhande- :el van de ontwikkelings tevreden waren met het ,at. Er is uit Unctad-Nairobi gekomen waar ik niet onge- mee ben Minister Pronk over het noord-zuidgesprek in Parijs: ..Ik ben bang dat er te veel op de kaart van Parijs wordt gezet, dat daar te veel van verwacht wordt Er is een weder zijds belang van arme en rijke landen, dat zal ergens toe leiden, maar het zal ontzet tend lang duren. De grote rijke landen zullen voortdurend proberen er onderuit t£ komen Daarom zal in Parijs in december ook niet afgelopen zi|n zoals de bedoe ling is en ik geloof dat we het daarom maar moeten vergeten." Over de houding in Nederland tegenover ontwikkelingssamenwerking: ..De uitgaven zi|n sterk gestegen en daarom vinden som migen dat het wel wat minder zou kunnen Toch geloof ik dat de meerderheid er nog steeds van overtuigd is'dat een fiks deel van het nationaal inkomen moet worden besteed aan armoedebestrijding buiten de eigen grenzen Ook ziet men dat concurrentie uit ontwikke lingslanden hier voor een deel werkloos heid tot gevolg heeft Dan is het een uitdaging duidelijk te maken dat in ontwik kelingslanden werkgelegenheid moet wor den geschapen omdat daar de problemen groter zijn. en in Nederland de pogingen te verdubbelen voor gelijkheid op het terrein van inkomen en werkgelegenheid Er mo gen niet alleen maar groepen de dupe worden van concurrentie uit ontwikkelings landen Wat het denken ook heeft veranderd is de politisenng van de ontwikkelingssamen werking. door Suriname. Cuba. Indonesië. OPEC. bevrijdingsbewegingen Het is in de politieke sfeer van keuzes maken terecht gekomen en daarmee volwassen gewor den Ten slotte begint duidelijk te worden dat het niet in de eerste plaats gaat om de verhouding tussen landen om maar om de verhouding tussen mensen. Een noodza kelijke voorwaarde om mensen te bereiken is het stellen van eisen aan de ontvangen de landen Dat wordt steeds meer aan vaard ook in de ontwikkelingslanden, die weten dat wij geen voorwaarden stellen die voortkomen uit eigen belang. In de derde wereld bestaat veel minder bezwaar tegen een voorwaardelijk beleid dan hier vaak gezegd word! Wel vind ik dat de ontwikke lingslanden dan ook eisen mogen tellen aan ons beleid bij voorbeeld tegenover minderheden en op economisch en mone tair gebied Minister Pronk ten slotte over de Europese Gemeenschap en over het Nederlandse voorzitterschap. „Ik vind dat Nederland van het voorzitterschap gebruik moet maken om initiatieven te nemen We moeten ons niet terughoudend opstellen, maar de zaak juist verder helpen. Op het terrein van de ontwikkelingssamenwerking hoop ik ook de zaak aan te jagen." Vraag: U zou komen met een memoran dum over het ontwikkelingsbeleid van de EG. Er wordt nu gezegd dat er binnen het kabinet stemmen waren om dat gedurende het voorzitterschap nog in de la te houden. ..Het kabinet heeft besloten dat het er komt. Meer kan ik daar niet over zeggen Ik verwacht dat het deze of de komende week aan de EG-landen zal worden aangebo den. Het stuk spitst zich toe op consultatie op het terrein van het ontwikkelingsbeleid als EG-landen van elkaar weten wat |e doet coördinatie met elkaar praten of je mogelijk een op elkaar afgestemd beleid kunt voeren harmonisatie een een duidig beleid, maar dan verplicht en integratie overdracht aan organen van de Gemeenschap Verschillende onderde len van het ontwikkelingsbeleid van de EG zitten op het ogenblik in verschillende fa sen De bilaterale hulp (tussen landen on derling) zit in de consultatiefase of nog niet eens. maar het handelsbeleid bij voorbeeld zit in de laatste fase. die van integratie Wat je zou moeten proberen is ieder onderwerp één fase verder te helpen." J\V: Toch hebben de rijke landen niet in principe ,,ja" gezegd te- et gemeenschappelijk grondstof- ïds. Ze hebben zich alleen in ren woorden verplicht ver- onderhandelcn. Nogal vrij- id vergeleken bij uw lets van de zevende speciale van de VN in september: een hting om verplichtingen aan in. „Een aanvaarding van het ge meenschappelijk fonds is inderdaad niet gelukt. Maar ik geloof dat die verplichting om erover te onderhan delen hard is. Niemand kan zich ver oorloven die onderhandelingen te la ten mislukken, hoe vrijblijvend ze nu ook lijken. Dat grond ik op het verloop van het geheel van onder handelingen tussen arme en rijke landen de afgelopen twee jaar iedere keer een stap verder op uitlatingen van de kant van de West duitsers en de Amerikanen en op het eigenbelang van de rijke landen om onevenwichtigheid op bij voorbeeld grondstoffen- en politiek gebied te voorkomen Als dat eigenbelang van de rijke landen inderdaad bestaat, waarom duurt het dan zo lang voordat er échte resultaten komen? Willen de rijke landen nog wel resultaat? „Bij de rijke landen bestaat niet de bereidheid om op korte termijn tot resultaten te komen. De mentaliteit van de machthebbers in de meeste rijke landen is niet veranderd. Als ze zich er onderuit kunnen draaien zul len ze dat zeker doen. De Amerika nen. Britten en Westduitsers zijn ze ker niet liever geworden voor de ont wikkelingslanden dan ze vroeger wa ren. eigenbelang van de rijke landen hoeft niet te betekenen dat ze mor gen ineens in paniek iets weggeven. Maar het betekent wel dat ze het overleg gaande willen houden en dat ze niet uit zijn op een conflict. Op een bepaald moment zullen ze dan concessies moeten doen en moet er iets uitkomen. Die wetenschap is niet veel. maar het is wel wat." Komt het uitblijven van het conflict ook niet door de houding van de ont wikkelingslanden. Hun eenheid en daarmee hun kracht om te onderhan delen taant. ..Ik heb geen echte verdeeldheid aan de kant van de ontwikkelingslanden in Nairobi gezien. Ik heb wel ge merkt dat het moeilijk was met 110 landen steeds eenzelfde standpunt in te nemen. Ik vind dat ze deson danks toch voortdurend de Juiste opstelling hebben gekozen, gegeven dat een confrontatiepolitiek op het ogenblik tot niets leidt. Als dat alternatief afwezig is moeten ook de ontwikkelingslanden als groep onderhandelen binnen bepaal de grenzen „Ik geloof dat er inderdaad geen alternatief is voor de ontwikkelings landen. Ik wilde dat het er wel was en dat confrontatie en polarisatie voor hen middelen waren om verlan gens ingewilligd te krijgen. De ont wikkelingslanden hebben wel machtsmiddelen maar niet zodanig dat ze het alleen kunnen. Ik geloof wel in producentenkartels (als bij voorbeeld dat van de olielanden; red.» maar het is een beperkt middel omdat er weinig grondstoffen zijn die zich daarvoor lenen." Er wordt wel gezegd dat een ge meenschappelijk fonds zou werken in het voordeel van de rijke landen. Vooral grondstoffenproducenten als Minister Jan Pronk Canada en de Sowjet-Unie zouden ervan profiteren. „Dat is het nieuwste argument van een aantal rijke landen om zich on der een gemeenschappelijk fonds uit te werken en de zaak weer op de lange baan te schuiven. Tijdens de Unctad is de aandacht te veel geval len op het gemeenschappelijk fonds als zodanig. Wat voorop moet staan is een samenhangend grondstoffen- beleid, niet alleen voor meerdere grondstoffen, maar ook met meerde re instrumenten. Het moet niet al leen gericht zijn op prijsafspraken en voorraadvorming. maar ook op kwaliteitsverbetering, onderzoek, grotere verscheidenheid in economi eën van ontwikkelingslanden zodat ze niet van één produkt afhankelijk zijn. Alles wat daar onder valt moet be taald worden en daarvoor heb je een gemeenschappelijk fonds nodig. En of daar rijke grondstoffenlanden van profiteren hangt helemaal af van hoe je aanpakt. Maar zelfs al zou het alleen maar voorraadvorming zijn. dan is het nog niet zo dat alleen maar rijke landen ervan profiteren. Ook aardnoten en thee vallen er bij voorbeeld onder en die komen niet uit Beieren. Bovendien is het niet erg dat een aantal geïndustrialiseerde landen die grondstoffen produceren van zo'n fonds meer profiteren. Het gaat niet alleen om het oplossen van de problemen van de ontwikkelings landen maar ook om het oplossen van wereldwijde economische vraagstukken en daar is het ge meenschappelijk fonds een instru ment voor." Terug naar de verschillen tussen de ontwikkelingslanden. Je kunt zeker drie groepen onderscheiden: traditio neel arme landen (Sahel-landen), ont wikkelingslanden die op eigen benen kunnen staan (Brazilië, Marokko) en een tussengroep die nog arm is maar steeds hechtere banden krijgt met de rijke landen. „Ja. en dat betekent een verscheiden ontwikkelingsbeleid, gericht op con- centratielanden. op speciale groepen van ontwikkelingslanden met aparte problemen Dat betekent ook ver scheidenheid op het terrein van han dels- en monetaire politiek. Met glo bale maatregelen die ten goede ko men aan alle 110 kom je er niet want dat zou onherroepelijk betekenen dat die maatregelen ten goede ko men aan de rijkste ontwikkelings landen. in plaats van aan de armste Maar dan wel bipnen een beleid te genover de derde wereld als geheel. Als je uit de verschillen de slotsom trekt dat er niet meer één globaal beleid gevoerd moet worden tegeno ver de ontwikkelingslanden ben Jc op de verkeerde weg. Je zet dan het hele begrip „nieuwe economische or de" overboord en negeert de wensen van de ontwikkelingslanden zelf De derde wereld vormt een politieke eenheid waar je niet om heen kunt." AMSTERDAM De Amerikaanse zanggroep ..The Continental Singers" gaat weer op tournee door Nederland. Het is voor de achtste keer dat deze groep met eigen orkest naar Europa komt. Voor de tournee wordt de groep in kleinere afdelingen gesplitst die af zonderlijke concerten geven. Een ge zamenlijk slotconcert wordt ter af sluiting op 5 augustus in De Doelen in Rotterdam gegeven. De Continental Singers werd in 1963 opgericht door Cam Floria die nog steeds de leider van de organisatie is. Opzet is op zo professioneel mogelij ke wijze ..populaire muziek dienstbaar te maken aan evange lische communicatie" vooral met jonge mensen. In de loop der jaren groeide de organisatie uit van één koor en orkest tot negen van derge lijke gezelschappen. Iedere groep reist door een deel van de V S of van de rest van de wereld Het lijkt een beetje op de Wiener Sëngerknaben en ..Holiday on Ice" die op deze manier ook een lucratieve show heb ben opgebouwd In 1972, 1973 en 1974 hadden de Continental Singers groot succes met hun musicals ireli-musicals npe men ze die» onder de titels „lts get ting late", „The Apostle" en „Share". Met hun zogeheten reli-concerten hebben ze ook geweldig succes. Ze begonnen met 9000 bezoekers in 1969, en dat liep op tot 53.000 in 1975. De zangers en instrumentalisten zijn allen studenten van omstreeks twin tig jaar Het repertoire bestaat uit gospels en spirituals en arrangemen ten van andere geestelijke liederen. Elementen van soul- en popmuziek zijn in hun liederen verwerkt De Nederlandse tournee, die op 31 juli in Aalsmeer begint en die van 1 tot 6 augustus in Amsterdam. Sas- senheim, Baarns. Alphen. Roosen daal. Voorburg. Emmen. Drachten. Varsseveld. Driebergen Venlo. Hel mond. Ermelo en Arnhem komt. wordt door vier groepen verzorgd die daarbij ook nog in Duitslapd Polen, Engeland. België en Zwitserland optreden RIO DE JANEIRO Ter herden king van de honderdste geboortedar van de grote cellist Pablo Casals zal in Rio de Janeiro van 16 tot 25 no vember een internationaal concours voor violoncel worden gehouden Het festival Villa-Lobos dat elk jaar in Brazilië wordt georganiseerd zal ditmaal geheel gewijd zijn aan dit violoncel-concours De deelnemers moeten uitsluitend werken van Brazillës meest vermaar de componist Heitor Villa-Lobos en van andere Braziliaanse componis ten spelen. Er is geen leeftijdsgrens en er wor den drie geldprijzen (van 3.000 tot 1.000 Amerikaanse dollars) ter be schikking gesteld. Aanmeldingen kunnen tot 31 oktober worden inge bonden aan het Museum Villa-Lobos. Departamento de Assuntos Cultu- rais Palacie da Cultura. Rua da Imprensa 16 - 9 andar, sala 913. Rio de Janeiro. Verdere inlichtingen ver strekt de ambassade van Brazilië in Den Haag u d door Ber Huising AMSTERDAM In Amsterdams Frascati zagen wij donderdagavond de eerste voorstelling van AbsurDi- ties. een Amerikaanse „vaudeville musical", een ouderwets amusement met liedjes, dansjes, sketches, kos tuums. dat best eens aardig zou kun nen zijn voor een keer. Het is hier opgezet en ingestudeerd, en de vraag was: zijn er in Amster dam dan genoeg Amerikanen die dat kunnen? Nou nee. die waren er niet. Van de acht op het toneel, de compo nist en schrijver, de algemene regis seur en zijn twee assistenten, en de technici, staat in het programma wel vermeld waar zij in de VS allemaal aan hebben meegedaan, maar niet duidelijk als wat. En op theater- gebied zijn de Verenigde Staten, buiten wat grote steden om, een pro vinciaal werelddeel, waar het toneel gewoonlijk is overgeleverd aan stu denten en scholieren. In Frascati leek het op een school voorstelling. Maar dan zonder trotse ouders, tantes en andere kennissen. Er was er niet een die echt zingen kon. laat staan een liedje over het voetlicht brengen. Het gehuppel werd geen dansen. Komisch was er niets of niemand. Teksten en muziek zijn onbetekenend. En toch hadden de medewerkers nog een houding van: nu zullen wij eens laten zien hoe Amerikanen dat doen En als ik dan. ondanks alle moeite en pretenties, niet vermaakt word. word ik hoe langer hoe droeviger Tegen mijn gewoonte in ben ik in de pauze maar weggegaan, overtuigd dat zij het ook daarna niet beter zouden kunnen bij ,,De schaatsenrijdster" van Niki de Saint Phalle op de tentoonstelling in Boymans te Weer twee nieuwe tentoonstellingen in het Museum Boymans-Van Beuningen: sculpturen, modellen en maquettes in beschilderd polyester van Niki de Saint-Phalle en tekeningen en zeefdrukken van de in Parijs wonende Belgische kunstenaar Folon. lem en Knokke) waarvan de ten toonstelling in maquettes en model len een overzicht geeft. Ook worden er grote en kleine beelden, een reliëf en een wandkleed getoond, allemaal uit de laatste tien jaar. Als catalogus heeft Niki een uitklap baar fotoboekje met door haar zelf geschreven teksten gemaakt, ook de affiche ontwierp ze zelf Dan Folon zijn droombeelden, die vaak de mens. de stad en het ver dwijnende landschap als thema heb ben. zijn vooral bekend geworden door ae vele omslagen en illustraties die hij maakte voor bladen als Time. Fortune. The New Yorker, L'Express en Le Nouvel Observateur. Folon is een zeer kritisch, maar al tijd ook humoristisch en relative rend beschouwer van de maat schappij Er is een catalogus met vele kleuraf beeldingen en uitvoerige teksten waaronder een interview met de kunstenaar Beide exposities zullen tot 6 september duren bekend door haar „schiet- witte gipsen objecten die Door er op te schieten n te verf te stromen en werd er fleurig toevalspatroon gevormd, na veroverden haar Nana's. vro- bont beschilderde weelderige wenfiguren in allerlei materia- en afmetingen in de wereld. In werd haar eerste reuzen ge ks- en speel-Nana in Stockholm luwd latste jaren legt Niki zich vooral op de speelsculpturen (Jeruza-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9