Cornelia Ender: vier uit vier Ad Paulen: Geen nieuw tijdperk nL ge uit louter voor het zwemmen geschikte spieren opgebouwde Oostduitse deed op de e Olympische zwemdag een geslaagde gooi naar de titel „grootste zwemster aller tijden" door ►n een tijdsbestek van een half uur eerst de titel te pakken op de 100 meter vlinderslag in de "recordtijd van 1.00.13 en vervolgens het grote tweegevecht met Shirley Babashoff en Enith ria op de 200 meter vrije slag met een nieuw wereldrecord af te sluiten: 1.59.26. De itien-jarige Oostduitse heeft nu uit vier start vier gouden medailles en evenzovele wereldre- verzameld. urngoud jrlijk jrdeeld Van Werkhovens vallen weer terug ~e starts in Olympisch zwemtoernooi goud voor goud en wereldrecords Montreal 1976 Zaterdag evanche van )egoslavië Eens goud van Brundage wegens onovertroffen toewijding aan de atletieksport" \tKWAyAG 24 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 19 opme^E^L voor eerzuchtiger aangelegde zwemsters dan Enith Brigitha is het langzamerhand >nverdraaglijke gedachte in hetzelfde tijdperk te moeten leven als het fenomeen Kornelia 1976 29 lijk ondP dool |Ll' ?REAL Op de laatste da- ig van een schitterend Olym- 2 au|turntoernooi gold het devies vóór I delen. Nadia Comaneci en htingen.fam veroverden elk twee gou- eeste sfdailles. De kleine Roemeense de plakken die haar op de sn de brug niet konden ont- en Nelli Kim werd Olympisch ioene bij het paardspringen en vrije oefening. beide turnsters leverden de rijden in het Forum driemaal op. Nadia Comaneci werd ech- i onbetwiste ster omdat zij het op het meest begeerde num- I de individuele achtkamp, omgehangen. Nelli Kim pakte rde titel met de ploeg van de i Unie in de landenwedstrijd. Comaneci en Nelli Kim gaven daaq- niets toe. Zelfs niet bij de leringen op de onderdelen zij de titel veroverden. Vier verscheen een „tien" op het >ord. Voor de eerste maal ook vrijè oefening, waar Nelli Kim lekkeloze demonstratie gaf op {eraffineerd gekozen en fabel- j door de Russische pianist kteverljkte muziek. De „tien" van de sche kampioene was een bitte of PJleurstelling voor Ljoedmilla stsjeva, de onttroonde Olym- 1fe kampioene van München. De 14 ubescheiden Russin kon niet bij de vrije oefening. Zij be- immers met een gemiddelde 0.925, via 9.90 en 9.95 uit de ;aande wedstrijden. Nelli Kim ►en achterstand van 0,075 punt ileen de maximumscore zou amhet goud kunnen brengen. Nelli ur eld^ieed het onmogelijke en Ljoed- Toeristsjeva, die alleen bij de Jen wedstrijd met goud werd mgen, kon haar tranen dan ook meer bedwingen. De grote ster jflünchen verwerkte haar ver alleen. Toen de Russische :r haar wilde troosten, duwde uusk haar hand weg en snikte or eerverdriet uit' Pas toen zi^ *ater Èt podium stond kwam er weer ach op haar gezicht. Kim kreeg met de overwinning oof df kür compensatie voor haar |jnqenlkking op de brug. Bij een pi- ■|T. tte aan de hoge legger greep zij amingjn stortte tot ontzetting van de le laatste plaats bezette tribu- voor de wedstrijd waren toc- skaarten voor meer dan 200 r van de hand gegaan op de Nelli Kim maakte haar oefe- nog wel af maar kwam niet ir dan 9,40 en de laatste plaats, overigens niet de enige die brug pech had. Voor Olga it deed zich een herhaling iet drama van München voor. viel de kleine Russin van de Zo erg was het ditmaal niet bij een draai van de lage legger Olga Korboet vrijwel stil te Op het niveau waar de zes iten werken, is dat dodelijk. Korboet kreeg dan ook niet dan 9,40. Toch kwam zij nog laai op het erepodium en wel haar kunststukjes op de balk. j zij zilver veroverde. jzeer het publiek in het Forum leerd was door Nadia Comaneci 6lO 1 op de balk nog eens duidelijk. Oostduitse Gitta Escher kreeg de losse salto, die zij als enige kt. slechts een beleefd -^usje. aan Vei jk zijl uijlaai lan df Enith Brigitha heeft zich al geruime tijd neergelegd bij het feit dat Ender de golven beheerst. Ze stemde haar race af op Shirley Babashoff, maar liet een te groot gat vallen om dat op de laatste meters nog te kunnen overbruggen. Een tweede bronzen medaille viel haar ten deel. waarbij ze nog haast moest maken om Anne- lies Maas voor te blijven. Hetzestien- jarige zwemstertje uit Wageningen is doende de grootste verrassing uit West-Europa te worden. Haar vlek keloze techniek spreekt aan en insi ders voorspellen dat Annelies bij een gerichte krachttraining in staat zal zijn met de besten mee te gaan. Enith Brigitha stond jaren lang be kend om de gretigheid waarmee ze op de eerste vijftig meter het veld aanvoerde. Na het wereldkampi oenschap in Cali hebben trainsters Wil Storm en bondscoach Bert Sit ters haar er van doordrongen, dat het beter is langzamer te beginnen om beter te finishen. In de 200 m. finale trok Brigitha het echter tot in het absurde door. Halverwege liet ze zo'n gat vallen dat het niet meer goed te maken viel. Wie toch nog een lichtpuntje in de gevolgde tactiek ontdekte, was trainster Wil Storm, die aanvoerde dat Enith dan toch maar zowel op de 100 als de 200 meter vanuit vijfde positie het brons had gepakt. Enith zelf had een ande re visie: „Een beetje dom hè Een enkele keer wil ook de Oostduit se ploegleiding wel eens menselijke factoren laten meewegen. Dat ge beurde toen de verstandhouding tus sen de grote zwemvedetten Ulrike Richter en Kornelia Ender uiterst breekbaar dreigde te worden als ge volg van beider voorkeur voor de gunsten van rugslagcrack Roland Matthes. De ploegleiding scheidde de beide rivalen en hevelde Ender over van de rugslag naar de 200 meter vrije slag. De complicatie die dit met zich meebracht, vormde een even grote uitdaging. Op het pro gramma van Montreal lagen de fina les van de 100 meter vlinderslag en die van de 200 meter vrije slag direct na elkaar. Zou het mogelijk zijn. dat één zwemster beide nummers won? In de historie van de Olympische Spelen waren geen voorbeelden be kend. Het moest worden uitgepro beerd. De race werd nagebootst met ereceremonie en al. Kornelia bemerkte, zoals zij bij de persconferentie zei. dat de proble men vooral van psychologische aard waren. Alleen als zij zich uitsluitend op de vlinderslag zou concentreren, had ze een kans. De mogelijkheid van een wereldrecord werd inge bouwd. Voor Ender is een tweede gewoonte geworden om waar ze ook maar verschijnt nieuwe normen te stellen. Die voor de 100 meter vlin derslag lag bij haar op de grens van de één minuut. In de finale bleef ze stekeh op 1.00.13, een evenaring van haar eigen wereldrecord. „Misschien dat de gedachte nog een nummer te moeten zwemmen onbe wust toch heeft meegespeeld", ver telde ze later. De organisatie, ook gegrepen door de idee. dat er iets zeer bijzonders stond te gebeuren, gunde de Oostduitse zwemster enke le minuten meer dan volgens het strakke protocol veroorloofd was. Bij elkaar echter had Ender echter nauwelijks voldoende tijd op te marcheren voor de ereceremonie, het goud in ontvangst te nemen, het badpak te verwisselen en de spieren los te maken. Zwaaiend met de ar men nam ze plaats in de rij. die naar de startblokken ging voor de 200 meter vrije slag. Vlak achter Enith Brigitha. Voor het eerst van haar leven was haar start niet superieur aan die van de anderen. De herinnering aan het wereldkam pioenschap in Cali bepaalde de tak- tiek. Bij Enith Brigitha, maar ook bij Ender. die daar door een veel te snelle eerste honderd meter zichzelf was tegengekomen. Babashoff had haar toen in een woeste eindsprint verslagen. Nu voerde de Amerikaan se het veld aan. Tegen haar zin ei genlijk. Ze kwam erdoor in een rit me, waaruit geen versnellen meer mogelijk was. Ender ging soepel langs haar heen en tikte aan in 1.59.26, een halve seconde sneller dan ze ooit was geweest. De ontgoo chelde Babashoff had nog alle moei- Kornelia Ender op weg naar het goud en een nieuw wereldrecord op de 100 meter vlinderslag. te om op de laatste meters de slot- aanval van Brigitha te weerstaan. De 19-jarige Amerikaanse, die zich op zeven nummers liet inschrijven en werkelijk geloofde dat ze op al die onderdelen goud zou winnen, rea geerde haar teleurstelling af met wat stekelige opmerkingen aan het adres van de Oostduitsers. „Ik train ten minste voor mijn lol. In Oost- Duitsland is het een plicht. Dat zou ik niet kunnen verdragen", was de kern van haar betoog, waarbij ze maar voorbijging aan het feit dat heel wat anderen juist de wijze waar op Babashoff traint onmenselijk vin den. Zes, zeven uur per dag in het water liggen, is voor haar doodnor maal. Kornelia Ender ontzenuwde de aan val door te getuigen, dat zwemmen ook voor haar slechts een hobby is. Hoe lang ze ermee door gaat, is moei lijk te zeggen. „Thans zijn het de sportieve hoogtepunten, die de aan dacht vragen", sprak zij met een dictie, die verried dat ze het boekje: hoe gedraag ik mij als Olympisch kampioene, van buiten had geleerd. Inmiddels voerde de uit John Naber, John Hencken, Matt Vogel en Jim Montgomery bestaande Amerikaan se wisselslag-estafette in de grote zwemarena het aantal gebroken we reldrecords op tot 21. Het was de derde gouden plak voor Naber en de tweede voor Montgomery, Hencken en Vogel. Ook Brian Goodell nam zijn tweede gouden medaille in ont vangst. Hij won na de 1500 meter ook de 400 meter in de nieuwe wereldre cordtijd van 3.51.93. De Amerikanen staan wat de score betreft nog steeds op 100 procent: tien overwinningen in de tien tot dusverre gezwommen herennummers. De Oostduitse da mes doen er niet veel voor onder met zeven uit acht. Jonkheer Herman van Karnebeek, Nederlands IOC-lid, feliciteert Enith Brigitha met haar tweede bronzen medaille KINGSTON Het was als de dag van gisteren. Opnieuw voeren Joop en Robert van Werkhoven tot het ronden van de laatste boei in zeer gunstige positie. Niet alleen omdat de 470 als vijfde het kruisrak naar de finish in ging was er vreugde in het Nederlandse kamp. Meer nog omdat de hoogstgeklasseerden in de algemene rangschikking duidelijk verlies ten opzichte van de Van Werkhovens zouden lijden. geboekt zou worden mocht er toch echt wezen. Als de dag van gisteren. Inderdaad, de klassering van de hoge boei bleef ook nu behouden tot het laatste kruisrak werd bereikt. Evenals toen gingen kruisend de hoge verwachtin gen verloren. De Nederlanders staan, halverwege de regatta, op een zevende plaats. Als men echter nu al het slechtste resultaat van elke deelnemer aftrekt blijkt dat die klassering lichtelijk geflatteerd is. De gebroeders Van Werkhoven zakten dan namelijk naar de elfde positie. De Van Werkhovens waren overi gens de enige leden van de Neder landse afvaardiging die aan hun vier de wedstrijd toekwamen. Op de Alpha-baan, waar de FD's, Tempests en Solings varen, hadden de zeilers eerst te kampen met windschiftin- gen. De FD's vertrokken wel doch zagen na een tiental minuten hun race afgebroken. Twee uur van uitstel volgde. De wind viel in die periode geheel weg, zodat van uitstel wel afstel moest komen. De vierde race in deze drie klassen zal nu van daag op de eerste reservedag, wor den ingehaald. Evenals in de derde race bracht dat laatste kruisrak echter allerminst geluk. De broers uit Bloemendaal kwamen er als zevende uit. En wat erger was. de Spanjaard Antonio Go- rostegui en de Westduitser Frank Hübner, eerste en derde in het alge mene klassement, waren kruisend de Nederlanders voorbijgestoken. Ze ker, er was enige winst op boten in top-posities geboekt. De Rus Victor Potapov (2e) ging bijvoorbeeld als tiende over de streep. De Fransman Marc Laurent (4e) zelfs als achttien de. De winst was echter aanmerke lijk minder groot dan vrijwel de ge hele wedstrijd mocht worden ver wacht. De lichtweerspecialisten waren bij een windkracht van amper 2 duide lijk in het voordeel. Geen wonder dus ook dat Joop en Robert van Werkhoven al na de eerste boei in het veld van 28 boten op de vijfde plaats lagen. Voor hen lagen slechts tegenstanders die in het klassement na drie wedstrijden de twaalfde tot achttiende plaats bezetten. De me dailles zouden voor Oranje in de 470-klasse mogelijk nog niet binnen bereik komen, maar de winst die SCHFRMFN 1300 (0800i floret, equipe, heren senes 2300 1I8OO) floret, persoonlijk, dames final PAARDENSPORT 1300 (0800) samengestelde wedstrijd, ulthou- dlngsproef BASKETBAL 1400 (0900) Verenigde Staten Tsjechoslowa- kije (gr B 1600 (1100) Cuba Sovjet Unie. <gT A.) 2100 (1600) Mexico Canada, (gr. A 0000 (1900) Italië - Porto Rico. <gr B l 0200 (2100) Australië Japan, (gr A.) WATERPOLO 1430 (09301 Canada Iran 1530 (10301 Mexico Cuba 1630 (1130) West-Duitsland Joegoslavië (finale groep) 2000 (1500) Australië Sovjet Unie 2100 1600) Nederland Hongarije (finale groep) 2200 (1700) Italië Roemenië (finale groep) ZWEMMEN 1430 (0930) 200 meter schoolslag, heren, series 800 meter vrije slag. dames, series 200 meter schoolslag, heren, series 100 meter vrije slag. heren, series 400 meter wisselslag, dames, series 0000 (1900) 100 meter vrije slag. heren, halve finales 100 meter schoolslag, dames, finale 200 meter schoolslag, heren, finale 400 meter wisselslag, dames, finale 200 meter rugslag, heren, finale ATLETIEK 1500 1000) polslokhoog. heren, kwalificatie 1500 1000) discuswerpen, heren, kwalificatie 1800 (1100) 100 meter, dames, series 2000 (1500) 400 meter horden, heren, halve finales 2000 (1500) speerwerpen, dames, finale 2000 (1500) kogelstoten, heren finale 2030 (1530) 100 meter, heren, halve finales 2050 (1550) 800 meter, dames halve finale 2110 (1610) 100 meter, dames, kwart finale 2135 (1635) 800 meter, heren, halve finales 2055 (1655) 100 meter, heren, finale ROEIEN FINALES DAMES 1500 (1000) kleine finale vier met stuurvrouw 1510 (1010) finale vier met stuurvrouw 1535 (1035) kleine finale double scull 1545 (1045 finale double scull 1610 (1110) kleine finale twee met stuurvrouw 1620 (1120) finale twee met stuurvrouw 1645 (1145 kleine finale skiff 1655 (11551 finale skiff 1720 (1220) kleine finale dubbel vier met stuurvrouw 1730 (1230) finale dubbel vier met stuurvrouw 1755 (1255) kleine finale acht 1803 (1305) finale acht HOCKEY 1500 (1000) India - Malelsie (gr.A.) 1700 (1200) Australië Argentinië (gr. A.) 2000 (1500) Pakistan - Neiuw Zeeland (gr B 2200 (1700) West-Duitsland - België (gr. B.) VOLLEYBAL 2000 (1500) Noord Korea Cuba (dames) 0030 (1930) Sovjet Unie Oost-Dultsland (dames) 0230 (2130) Italië Brazilië gr B SCHOONSPRINGEN 1900 (1400) torenspnngen. dames. 5 sprongen. 0000 (1900) toren8pringen. dames. 3 sprongen. GEWICHTHEFFEN 1930 (1430) tot 82.5 kg. gr B 0000 (1900) tot 82.5 kg. gr A WIELRENNEN 2000 (IS00) ploegenachtervolging, kwart finale sprint. 3e,4e plaats sprint, finale ploegenachtervolging. 3e 4e plaats ploegenachtervolging. finale HANDBAL DAMES 2230 (1730) Oost-Dultsland Canada Roemenië Japan Sovjet Unie Hongarije HEREN 0000 (1900) Polen Verenigde Staten, (gr B.> Roemenië Tsjechoslowaklje (gr B.) 0130 (2030) Denemarken Canada (gr. A.) West-Duitsland Sovjet Unie (gr A i Joegoslavië Japan (gr. Al. UM JTREAL Een briljant mo- n van de Joegoslavische verdedi- fcoran Slavnic, die drie seconden andef' het einde de bal nog eenmaal de Italiaanse basket wierp en ïnee de voorziene Joegoslavisch itheid ineens deed omslaan in ïnd enthousiasme, zorgde ervoor Joegoslavië de belangrijke wed- d tegen Italië met 9897 kon len. Door dit resultaat zijn de Dpees kampioenen zeker van een its in die halve finales en met grote zekerheid heet de te- [tander de Sovjet Unie. Italië de ontmoeting in de tweede uit handen gegeven, nadat ze Ie rust nog tien punten voor- ig konden koesteren: 51—41. De itrijd, waarin de Joegoslaaf Ki- ric met zeventien punten :order was. bracht de balans in beide landen dit jaar weer in iwicht, nadat Italië in igburgh een kwalificatiewed- in 50, !d V(>or ditzelfde Olympische Sooi met 84—79 had gewonnen. MONTREAL Ad Paulen heeft nu dus de hoogste plaats bereikt in de Internati onale Amateur Atletiek Fede ratie. De 73-jarige Paulen ver sloeg in de stemming met ro yaal verschil de secretaris van de IAAF, John Holder, die zich ook kandidaat had ge steld voor de opvolging van de markies van Exeter, die de IAAF precies dertig jaar heeft geleid. Voor ir. Paulen is de verkiezing tot hoogste ge zagsdrager in de grootste sportbond van de wereld de bekroning van een sportieve carrieire waarin de atletiek een leven lang centraal heeft gestaan. „Wat is oud", is een van de vele uitspraken van de ongelooflijk vi tale Paulen. „Je bent zo oud als je je voelt. Ik ken kerels van veertig die versleten zijn." Wie niet-roker en niet-drinker Paulen over de atle tiekbanen ziet lopen als official, kan ook nauwelijks geloven dat de man met het kale. gebrilde hoofd op 11 oktober 74 jaar wordt. Op een leeftijd waarop leeftijdgenoten van hun pensioen genieten, reist Pau len nog jaarlijks tienduizenden ki lometers over de gehele wereld. Maar al te bekend is het gebaar wanneer hij met de bril op het voorhoofd geschoven in zijn noti tieboekje kijkt en dan trots meldt dat hij volgende week naar bijvoor beeld Bangkok reist en dan vervol gens weer „overwipt" naar Montreal. Adje Paulen is al jarenlang de ver antwoordelijke man voor de technische zaken bij alle grote atle- tiektoemooien. Die functie verricht hij sedert 1948 toen in Stockholm de IAAF werd heropgericht en Pau len in het bestuur kwam. In 1964 werd hij president van de Europa Commissie van de IAAF, een naam die later werd veranderd in de Eu ropese Atletiek Associatie. Die functie zal ir. Paulen nu moeten opgeven. Daarnaast is Ad Paulen ook nog jarenlang voorzitter van de KNAU geweest. Van 1965 tot 1970 was hij directeur van het Neder- landsch Olympisch Comité, een destijds nog ongesalarieerde functie. Adriaan Paulen, de zoon van het hoofd van een MULO-school in Haarlem, heeft zowel sportief als maatschappelijk het een en ander gepresteerd. Hij werd op zesjarige leeftijd naar het sportveld ge stuurd. Het was geen atletiekbaan doch het voetbalveld van Haarlem, een vereniging waarvan hij nog steeds lid is. Ih Haarlem werd de stoot gegeven voor het begin van Paulens atletiekcarrière. Tijdens wedstrijden om de voetbal- atletiekbeker, een reeds lang ter ziele gegaan evenement, werden de kwaliteiten van de toen 10 jaar oude Adje Paulen als atleet on- dekt Als HBS-er in 1918 boek te hij zijn eerste gTote succes. Hij werd in Deventer Nederlands kam pioen op de 400 meter. De Olym pische Spelen van Antwerpen (1920) kwamen toen in zicht. Even als dat nu nog het geval ls werden limieten gesteld. Hij moest de 800 meter lopen binnen het nationale record van Grijseels. dat op 2.02.0 stond. Op een primitief grasbaan tje in Eindhoven voldeed Paulen aan die eis. Met 1.58.6 kwam hij als eerste Nederlander binnen de twee minuten. Ad Paulen mocht als 17-jarige naar de Olympische Spelen en be schaamde het vertrouwen dat in hem gesteld was, niet. Hij liep voor de eerste maal op een echte sintel- baan. Via een vierde plaats in de serie, werd hij in de halve finale derde. Daardoor kon hij in de eind strijd aantreden tegen de beste lo pers ter wereld. Hij eindigde in die finale als zevende. De carrière van atleet Paulen ging daarna steil om hoog, hoewel hij nooit Olympische medailles heeft gewonnen. Bij de Spelen in Parijs (1924) werd hij in de halve finales uitgeschakeld doordat hij in goede positie een trap van een tegenstander kreeg. Inmiddels had hij door overwinnin gen in talloze grote wedstrijden een internationale faam opgebouwd. Als zijn grootste succes herinnnert ir. Paulen zich een wedstrijd in de Verenigde Staten in 1925. toen hij in een race over 600 yards de drie beste Amerikanen ruim vóór bleef. Een uitnodiging om een jaar later aan de Amerikaanse kampi oenschappen deel te nemen moest hij afslaan in verband met het na derende kandidaatsexamen. Ook in andere takken van sport behoorde Paulen tot de beteren. In 1926 reed hij de TT-races in Assen. Een succes was het niet want in zijn gretigheid draaide hij de motor van zijn machine stuk. Ook in auto rally's heeft Paulen het goed gedaan. Hij nam acht maal deel aan de sterrit van Monte Carlo met als beste prestaties een elfde plaats in 1938 en een zevende in 1950. In de beruchte Tulpenrally van 1966, die in hoge sneeuw werd gereden, werd Paulen dertiende van de 32 ploe gen, die de eindstreep haalden. Ir. Ad Paulen Maatschappelijk gezien heeft Ir. Paulen ook een kleurrrijke loop baan achter de rug. Nadat hij in 1928 als mijn-Ingenieur was afge studeerd, vertrok hij in 1928 naar Canada als assistent-mijnmeter. In de herfst van het daarop volgende jaar trad hij in dienst van de Staatsmijnen Hij moest keihard werken om zijn gezin te onderhou den en daardoor kon hij in 1932 niet deelnemen aan de Spelen in Los Angeles. Vier jaar later in Berlijn was Paulen er uit eigen verkiezing niet bij. „De toestand in Duitsland lag mij niet zo. Daarom bleef ik maar gewoon thuis". Zijn anti-Duitse houding kostte hem in de oorlogsjaren bijna het leven. Bij de mijnstaking van 1943 weigerde hij «ls bedrijlsleider van de mijn „Emma" lijsten met na- men van stakers te overleggen, waarop hij standrechtelijk ter dood werd veroordeeld. Dat vonnis is door tussenkomst van Hirschfeld nooit uitgevoerd. Hoewel zijn vrouw wel de mededeling kreeg dat hij was geëxecuteerd. Via het gijze laarskamp in St. Michielsgestel kwam ir. Paulen terug in Limburg. Hij nam onmiddellijk zijn illegale activiteiten weer op. Zijn activitei ten in het verzet werden later geho noreerd met de militaire Willemsor de en de Amerikaanse „medal of freedom". In de jaren vijftig is hij als verte genwoordiger van de Verenigde Na ties in het Verre Oosten geweest en na de Koreaanse oorlog moest hij in Zuid-Korea als adviseur de mijn bouw weer op gang brengen. In de atletiek geldt Paulen als een regent. In dat beeld moest ook de gouden onderscheiding, die hij in 1972 in München van de inmiddels overleden IOC-president Avery Brundage kreeg. Brundage het MONTREAL Een van de voornaamste technische besluiten, die de Internationale amateur atletiek federatie HAAF) tijdens het congres In Montreal heeft genomen Is om vanaf I mei 1977 de 200 meter In de vijfkamp van de dames te vervangen door een 800 meter Dit besluit Is genomen om de sprintsters wat minder voordeel te geven. Verder zullen voortaan op de nummers van 100 tot en met 400 meter alleen nog maar electrontsch opgenomen tijden als wereldre cord worden erkend. De proef om op de 800 meter dc eerste 300 meter tn banen te laten lopen, voldeed niet. Men besloot terug te ke ren naar de oude toestand toen de eerste 100 meter In banen werd gelopen voorbeeld van conservatisme in de sport had negentien gouden me dailles laten maken, die hij per soonlijk uitreikte aan mensen, die zich naar zijn menig bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt voor de sport in het algemeen en de Olympische beweging in het bij zonder Paulens gouden medaille draagt de tekst „Wegens onover troffen toewijding aan de atle tieksport". Toewijding aan de atle tiek kan Paulen niet ontzegd wor den. „Ik ben er helemaal gek van. Het is de mooiste sport en moet dat blijven". In dat kader past dan ook helemaal de strijd die Paulen voert tegen het gebruik van doping in de sport. Toen in 1969 bij de Europese atletiekkampioenschappen ln Athene de Nederlandse tienkam per Edward de Noorlander op het gebruik van stimulantia werd be trapt. kende Paulen geen pardon. Hij zet zijn kruistocht tegen de stimulantia nog steeds voort. In Montreal wordt op aandrang van de IAAF (lees Paulen) voor het eerst in alle Ukfcea van sport ge controleerd ep het gebruik van anabole steroïden, de spierverster- kende middelen. „Dit kwaad moet uitgeroeid worden. Wanneer wij er niets aan doen gaat de sport naar de knoppen". Zo lang als ir. Paulen leeft, zal deze volstrekt integere man. blijven vechten voor de stijl in de sport. De IAAF heeft een strijdbaar voorzit ter gekregen. Een die van het atle- tiekgebeuren bezeten is en de reali teit anno 1976 daardoor óók soms uit het oog verliest. Een nieuw pro gressief sporttijdperk. waarin het oog ook buiten de eigen kring wordt gericht, betekent de benoe ming van de door zijn tegenstan ders als rode blazer-dragende Adje Padje Paulen aangeduide Neder lander echter niet Daarvoor ook ligt het eigenhandig overplakken van merk aanduidingen op sporttassen en andere atletiekbu len nog te duidelijk ln het ge heugen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19