banese en Palestijnse zaak loeten tegelijkertijd opgelost van "rabische Liga eer in Libanon iffl Indonesië lijft Timor in Kenia beschuldigt Amin van leugens w w Mi PLO-vertegenwoordiger Kalak: „Burgeroorlog is een Amerikaanse samenzwering" "(uw Peruaans >inet beëdigd INPONESIE STEEKT <900 MILJOEN GULDEN IN KUNSTMANEN «Hallo, hallo, minister pronk, hebt u nog- ewi&e ont wikke li n&s hu lp voor ons Bomontploffing in Israëlische bus Reagan zit Ford nog steeds op de hielen Universiteit in Zuid-Afrika dicht na rel CWART^ G 19 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 )e Arabieren is de Libanese crisis ineenschakeling van terugslagen lerlagen. De Arabische positie te- Israël is door interne verdeeld- erzwakt. Er zijn in de afgelopen maanden meer Arabieren door ren gedood dan er Israëli's sinds hting van de Joodse staat in 1948 ibieren zijn gedood. Het intellec- commerciële centrum van de wereld is een slagveld gewor- 1 aarvan nog niemand weet hoe het ^jal kunnen herstellen. De enige democratie voor zover \r van een democratie kon spre- is de grond ingeboord. Tenslotte vijandschap en het wantrouwen Arabieren onderling dermate worden, dat een coördinatie van ibische beleid nauwelijks nog Ibaar is. Yijsamenloop van terugslagen, ver- de daarjngen en rampen is volgens de eopdeL Arabieren geen toeval. Er moet een „mukhatat". een samenzwering tegen de Arabische zaak bestaan; een sa menzwering van de kant van het zionis me en het Amerikaanse imperialisme. De Arabieren zijn het eens over het doel van deze samenzwering; interne ver deeldheid onder de Arabieren zaaien om de druk op Israël te verminderen en een poging om het Palestijnse verzet te ver nietigen. Grote onenigheid bestaat er echter over de vraag op welke wijze imperialisten en zionisten hun doel wil len bereiken en wie hun Arabische handlangers zijn. Syrië, oorspronkelijk gesteund door de Palestijnen en de linkse Libanezen, meent dat de Libanese burgeroorlog dient om de aandacht van het tweede Sinaï-akkoord en de gevolgen ervan af te leiden. In deze theorie is Egypte de grote verrader gesteund door Irak, dat een gezworen vijand is van het „afvalli ge" regime in Damascus. Egypte anderzijds stelt dat de sa menzwering dient om het Sinaï-akkoord teniet te doen om zodoende druk op Israël, om zich nog verder uit het in 1967 veroverde gebied terug te trekken, te voorkomen. Veel aanhang kregen de Egyptenaren met hun stelling in de Ara bische wereld niet. Na de Syrische militaire interventie in Libanon sloten de Egyptenaren zich bij de Palestijnse visie aan zoals deze in het vraaggesprek met Ezzeddine Kalak tot uiting komt. De Palestijnen geloven dat het werkelijk doel van de samenzwering het teniet doen van de afspraken van de Arabische topconferentie van Rabat in 1974 is. Op deze conferentie werd de PLO als enige wettige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk erkent. Door de PLO nu te dwingen om zich In het kader van een Grool-Syrtë met Jordanië te verzoenen, zou de weg geëffend zijn voor een door de Verenigde Staten op gelegde vrede in het Midden-Oosten waarin er geen plaats zou zijn voor een onafhankelijke Palestijnse staal. Vol gens deze theorie Is Syrië de grote boosdoener. Het bewijs hiervoor wordt geleverd door de Syrische steun aan de rechtse krachten in Libanon en de Sy rische aanvallen op de Palestijnen en de linkse Libanezen. Of een van deze theorieën juist Is, valt moeilijk te beoordelen. Zeker is in ieder geval dat de Arabieren in een dilemma zitten. De kansen op een nieuw Ameri kaans vredes-initiatief in het Midden- Oosten vlak na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn groot. In plaats van elkaar nu in de haren te vliegen zouden de Arabieren momenteel hun standpunten en hun strategie ten aan zien van het conflict in het Midden- Oosten moeten coördineren. lijks hi iportcoij TOCH eeAi, James Dorsey JS Op het kantoor van Ezzeddine Kalak. vertegenwoor- I van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) in Frank- aat de telefoon aan één stuk door. Journalisten uit binnen- litenland willen de laatste stand van zaken weten over het rechtse christenen en Syrische legereenheden belegerde tijnse vluchtelingenkamp Tal al Zaatar. dat enkele kilome- n noordoosten van Beiroet ligt. „Terwijl wij nu met elkaar n weren de Palestijnse en Libanese bewoners van Tal al ir de 54ste aanval in 24 dagen af van de Syrische troepen en lolationistische bondgenoten", zegt Kalak tegen mij tussen lefoongesprekken door. ember verleden jaar verleende rijk aan de PLO toestemming n informatie- en verbindings- in Parijs te openen. Ezzeddi- lak werd tot directeur van het or benoemd. Daarvoor was hij ang voorzitter van de Algeme- Palestijnse Studentenunie D in Frankrijk en assistent fcftlachmoed al Hamchari, de onofficiële PLO- inwoordiger in de Franse hoofdstad. Na de dood van Hamcha ri deze werd in 1973 door de Israë lische geheime dienst vermoord werd Ezzeddine Kalak. een in Haifa geboren scheikundige, zijn opvolger. In het kale kantoor, waar slechts een paar stoelen en stapels dozen met informatiemateriaal van de PLO staan, hangt achter het bureau van Kalak een affiche ter herdenking van de dood van Hamchari. „Tal al Zaater laat zien dat het Pa lestijnse volk de weg van de strijd heeft gekozen om te kunnen overle ven. Wij vechten in Libanon name lijk om te overleven. Na de oorlog in Jordanië in 1970 konden wij naar Libanon uitwijken, maar nu kunnen wij nergens meer heen. Tal al Zaater is tot een symbool geworden van zelfverdediging en van moed van het Palestijnse verzet. De huidige ge beurtenissen in Libanon bewijzen dat er geen oplossing van de Libane se burgeroorlog mogelijk is zonder een algehele oplossing van het Pales tijnse vraagstuk". Volgens Kalak zal een buitenlandse interventie in de Libanese crisis niet tot een stopzetting van het bloedver gieten leiden. Het bewijs voor deze stelling vormt de Syrische militaire interventie die de situatie in het land alleen nog ingewikkelder heeft ge maakt en waardoor het zicht op een einde aan de oorlog veel minder is dan voorheen. In de ogen van de Palestijnen vormt het „Syrische re giem" in plaats van een bemiddelen de en stabiliserende factor „de be langrijkste motor van de politieke en militaire aanval op het Palestijnse verzet en de nationale Libanese be weging". Verzet verzwakken Volgens alle Arabieren, de Palestij nen inbegrepen, kunnen de gebeur tenissen in Libanon niet van de ont wikkelingen in de rest van het Mid den-Oosten worden los gezien. In fei te komt de Libanese burgeroorlog voor de Palestijnen neer op een Amerikaanse samenzwering. Kalak legt deze theorie als volgt uit: „Met het bewerkstelligen van het tweede Sinaï-akkoord tussen Egypte en Is raël wilde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, de voorwaarden scheppen waarin de Arabische solidariteit doorbroken zou kunnen worden en waarin het Palestijnse verzet ver zwakt zou kunnen worden. Boven dien is het algemeen aanvaard, dat begin volgend jaar, dat wil zeggen na de Amerikaanse presidentsverkie zingen, er opnieuw een vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten ge houden zal worden. Op deze confe rentie zal er geen plaats zijn voor het Ezzeddine Kalak: Tal al Zaatar symbool van het Palestijnse verzet. huidige Palestijnse verzet. In het Amerikaanse plan is ook een nieuw deelakkoord op de hoogvlakte van Golan opgenomen die een verband moet leggen tussen een Israëlische terugtrekking op het noordelijke front met het Palestijnse vraagstuk". De Syrische rol binnen het kader van het Amerikaanse plan is volgens Ka lak vrij duidelijk. „Na het onderteke nen van het tweede Sinaï-akkoord werd Syrië in zekere zin in een hoek gedreven omdat het zich door Egyp te bedrogen voelde. De Syriërs lan ceerden een campagne tegen Egypte waarin Egypte ervan beschuldigd werd de Arabische zaak te hebben verraden en de Palestijnen in de kou te hebben laten staan. Gezien deze aanval moest Syrië echter naar een andere mogelijkheid zoeken om een deelakkoord op de hoogvlakte van Golan te bereiken want het was nu niet meer in staat om eenzelfde over eenkomst als het Sinaï-akkoord af te .sluiten". Volgens Kalak zoeken de Syriërs hun heil in een soort Groot-8yrië dat i.Aua..un, Jordanië, Syrië en delen van de westelijke Jordaanoever zou omvatten. „In dit kader zou de kwestie van de door Israël bezette hoogvlakte van Golan verbonden worden met het oplossen van het Palestijnse vraagstuk. Naar onze mening diende deze campagne, ge zien het karakter van de Syrische campagne tegen Egypte, als middel om het klimaat te scheppen waarin de Syrische militaire interventie in Libanon mogelijk zou worden. Er moest een klimaat van onzekerheid en verlegenheid worden geschapen waarin het even zou duren voordat de wereld zou begrijpen wat het Syrische régiem in Libanon werke lijk aan het doen was. In dit kader past ook de aanval op het vluchtelingenkamp Tal al Zaa ter. De Syriërs en hun isolationis tische bondgenoten, de falangisten, willen het bewijs van een politieke en militaire overwinning aan de ver gadering van de Arabische Liga in Cairo kunnen overleggen. Zodoende zou een wapenstilstand op hun voor waarden kunnen worden bereikt en zou de Syrische bemiddelingspo ging in Libanon achteraf alsnog worden goedgekeurd." Het slachtoffer van het Amerikaan se vredesplan in het Middert-Oosten vormen volgens Kalak de Palestij nen en Libanon. In feite hebben volgens deze theorie de Amerikanen en de Syriërs een ruilovereenkomst gesloten. In ruil voor Syrische deel name aan het vredesinitiatief mocht Syrië haar gang gaan in Libanon mits dat tot een verzwakking van het Palestijnse verzet zou leiden. „Wij betalen de prijs om Syrië in staat te stellen om wat gebied terug te veroveren. Dat onze opvattingen juist zijn wordt door het feit bewe zen, dat het Syrische regiem onze analyse tot nu toe niet ontkend heeft. Integendeel, de Syrische mili taire interventie heeft tot de vernie tiging van Libanon en tot verzwak king van de politieke en militaire sterkte van de PLO geleid. Terwijl de Syriërs doen alsof zij in Libanon intervenieerden om de vrede te her stellen en om de Palestijnse vluchte lingenkampen te beschermen. moorden zij. bombarderen zij, ver nietigen zij kortom het land." Afleidingsmanoeuvre Kalak heeft weinig vertrouwen in de resoluties en de bijeenkomsten van de Arabische Liga over de kwestie Libanon. Voor hem zijn deze bijeen komsten slechts afleidingsmanoeu vres van de Libanese werkelijkheid. Anderzijds is hij er ook van over tuigd. dat Syrië de oorlog in Liba non niet zal kunnen volhouden. Daarvoor is de onrust in Syrië en de ontevredenheid over het Syrische optreden in Libanon al te groot. Bovendien „als zij 24 dagen nodig hebben om een klein vluchtelingen kamp te veroveren, hoeveel jaren Van belegering zullen er niet nodig zijn om de grote steden als Beiroet en Tripoli te veroveren? Ik geloof niet dat het Syrische regiem een jarenlange militaire betrokkenheid in Libanon zou overleven." Zonder een terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon is er volgens Kalak geen zicht op een oplossing van de Libanese crisis mo gelijk. Wat de Palestijnse bijdrage aan een oplossing van het conflict betreft stelt Kalak uitdrukkelijk: „Wij zijn geen Libanezen en wij wil len ook geen Libanees staatsbur gerschap. Wij willen naar onze hui zen terugkeren. Wij willen onze nati onale rechten terugveroveren. Wij willen ons niet in de interne aangele genheden van Libanon mengen. Wij zijn echter wel voorstanders van de onafhankelijkheid en de territoriale souvereiniteit van Libanon en dus tegen een verdeling van het land." Dat de Libanese crisis de noodzaak van een oplossing van het Palestijn se probleem opnieuw bewezen heeft staat voor Kalak buiten twijfel. Wat deze oplossing concreet inhoudt, wil hij echter niet omschrijven. „Ik weet dat onze revolutie politieke oplos singen voor de toekomst dient aan te geven, maar het moet zich ook met de dagelijkse problemen bezig houden. Ons probleem vandaag is dat de Verenigde Staten, Israël en anderen proberen om ons uit te roei en. Vandaag vechten wij om te over leven. Het is daarom geloof ik niet in ons belang om nu te praten over toekomstige problemen." IfPn 1U DE- ken. en de r niet Blanc io, BEIROET (AP, UPI, Reuter) Sabry El-Kohly, bemid- 11 van de Arabische Liga, is gisteren via Damascus naar ht. k gegaan voor een nieuwe poging een staakt het vuren tot an kï te bregnen en verzoening tussen Syrië en de Palestijnen te aan glrkstelligen. stal, eren a ;ijn vertrek zei Kohly met alle Wil eken partijen te zullen praten lat in t uitvoering te komen van de ties die de Arabische ministers uitenlandse zaken in de 'afge- eenzalzes weken over Libanon heb- ■angenomen. De resoluties roe- k °u'tot overbrugging van de kloof beh< Syrië en de Palestijnse Be- zach igsorganisatie (PLO) en tot l'niga aakt het vuren en het beginnen BJan redesbesprekingen. Kholy zie in be<gaan praten over het opgang :te ïnpn van de aanvoer van voorra- ne spimedicijnen in Libanon „met t met ,g 0p de verslechterende situ- st til, dez isteren wees niets in Libanon 1 m< e situatie beter werd. Amerika- ze andere niet-Libanezen be- ze n zich in allerijl voor op hun nsen k dinsdag met het mogelijk arden evacuatie-konvooi, dat door ot zajnerikaanse ambassade wordt bniseerd. ~1 (UPI) In het nieuwe Peru- kabinet, dat het afgelopen tinde werd beëdigd worden politici door gematigden ver- In. Verleden week was het oude let afgetreden om de vorming en nieuw kabinet door presi- Francisco Morales Bermudez lijk te maken. ije rming van een nieuwe regering op de onderdrukking van een igreep in Peru eerder deze d. Begin deze maand werd de oestand in het land afgekon- ;n werden de burgerrechten op- ort. De belangrijkste oorzaak ,ynib,0le onrust in het land is gelegen economische situatie waarin verkeert. Er is een tekort van drie miljard gulden op de beta- lans van Peru. Onlangs de Peruaanse munteenheid, met 45 procent worden gede- d en moesten de lonen aan pn worden gelegd. De sterk stij- prijzen hebben de koopkracht bevolking grondig aangetast. /^belangrijkste verandering in de Banse regering is de vervanging ïeneraal Jorge Fernandez Mal- Ido, de leider van de radikale !?ren door de gematigde Gene- juillermo Arboeloe Galliani als ier, minister van oorlog en op- velhebber van het leger. Verder rkelijk is de benoeming van de la Puente tot minister van nlandse zaken. Dit is voor het in 31 jaar dat een carrière- ^^Iniaat in Peru deze functie gaat 'Hen. Van de 18 ministers in het kabinet zijn er dertien herbe- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- Volgens de Palestijnen hebben de rechtse krachten hun druk op het al vier weken belegerde kamp Tal al- Zaatar vergroot. Een rechtse woordvoerder zei dat het tempo waa rin granaten op het kamp worden afgeschoten steeds hoger ligt. Falan gisten deelden mee dat zij het hoofd kwartier in het kamp van het Volksfront voor de Bevijding(PFLP) hadden veroverd. Een Palestijnse woordoverder zei dat gisteren Syrische versterkingen het berggebied van Sofar ten oosten van Beiroet waren binnengetrokken, waardoor elke kans op een verzoe ning met de Palestijnen vooralsnog verkeken lijkt. Volgens de Palestij nen hadden de Syriërs eerder aange boden hun strijdkrachten uit de ge bieden van Sidon en Sofar terug te trekken als de Palestijnen een hoge delegatie naar Damascus zouden zenden voor besprekingen. Zij trok ken zich bij Sidon inderdaad gedeel telijk terug, maar verzetten geen stap bij Sofar en daarom weigerden de Palestijnen naar Damascus te gaan. De presidenten van Egypte en Soe dan, Sadat en Noemeiry, zijn dit wekeinde in Saoedi-Arabië aangeko men voor een ontmoeting met ko ning Chaled. Volgens de Egyptische pers. die „zeer belangrijke politieke stappen" in Riad aankondigde, zijn de drie staatshoofden van plan een nauwere samenwerking tussen hun landen tot stand te brengen. Een aanval op een van hun staten zou als aanval op alle drie gelden. Radio-Rhiad zei dat dat de drie lei ders zowel de nasleep van de misluk te coup in Soedan als de toestand in Libanon zouden bespreken. Er is een mogelijkheid de Libanese crisis op te lossen na de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga in Cairo, maar als de kans gemist wordt „is het niet gemakkelijk een oplossing te vin den", aldus de radio. Verdere politieke activiteit wordt ontplooid in Amman waar de Sy rische minister van buitenlandse za ken. Khaddam, aankwam voor be sprekingen met Jordaanse leiders. Waarnemers zeiden dat de Libanese crisis en de toekomst van de Syrisch- Palestijnse betrekkingen wel de be langrijkste onderwerpen zullen zijn. Op een persconferentie in Koeweit zinspeelde de Libische minister van buitenlandse zaken. Mohammed al Zawi, op de mogelijkheid van een Libische militaire interventie in de Libanese burgeroorlog. „Als wij het laatste vertwijfelde ogenblik berei ken in de samenzwering tegen de Palestijnse revolutie door de natio nalistische Libanese krachten en Sy rië zullen wij alle mogelijke stappen ondernemen om de samenzwering te verijdelen en om de revolutie te be schermen". JAKARTA (Reuter) Eerder dan verwacht heeft Indonesië officieel de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor ingelijfd. Dit gebeurt op een moment dat de internationale oppositie hierte gen - van met name Portugal - lijkt af te nemen. Het formeel binden van Oost-Timor aan Indonesië, dat reeds het weste lijk deel van het eiland bestuurt, vond zaterdag plaats toen president Soeharto in Jakarta een wet onder tekende die twee dagen tevoren door het parlement was goedgekeurd. Oost-Timor is hiermee de 27ste pro vincie van Indonesië geworden. Aan vankelijk had men verwacht dat de formele bekrachtiging van de parle mentaire procedure door de presi dent zou samenvallen met de natio nale Indonesische feestdag op 17 au gustus. Volgende stap is de ontbin ding van de pro-Indoneschische voorlopige regering van Oost-Timor en de uit 28 leden bestaande volksvergadering, die slechts een keer bijeenkwam om een petitie goed te keuren waarin om integratie in Indonesië werd gevraagd. Jakarta, dat volgens de berichten verscheidene duizenden militairen als „vrijwilligers" in het gebied heeft, is kennelijk van mening geweest dat het, met het oog op protesten vanuit het buitenland, beter was het inte gratieproces te bespoedigen. Burgeroorlog Oost-Timor was meer dan vier eeu wen lang een Portugese kolonie maar vorig Jaar augustus brak een burgeroorlog uit tussen de linkse onafhankelijkheidsbeweging Freti lin en verschillende andere partijen die daarop een coalitie vormden en verzochten om aansluiting bij Indo nesië. Aan de grootste strijd kwam in december een eind toen de pro- Indonesische krachten met steun van Indonesische troepen de hoofd stad Dili innamen. De troepen van de Fretilin-beweging trokken Zich terug in het centraal gelegeh oer woud van Oost-Timor. Portugal, dat nooit officieel zijn aanspraken op het gebied opgaf, trok in die tijd zijn laatste militaire eenheden terug. De vraag blijft hoe de huidige sterkte van de Fretilln-troepen is. Funktionarissen van de voorlopige regering zeiden dat door dood en overlopen naar de tegenpartij de sterkte van Fretilin niet groter is dan 100 tot 200 man, verspreid over een groot aantal gebieden in de rui ge binnenlanden van het eiland. Ge zaghebbende westerse kringen zeg gen echter te geloven dat Fretilin nog over een harde kern van 700 a 800 strijders beschikt, die zich door het land bewegen op taaie kleine bergponies met wapens als mortie ren en lichte geweren. Hoewel de Indonesiërs Fretilin voorstellen als slechts een kleine lastpost, werden correspondenten en diplomaten op 24 Juni nog gedwongen een bezoek aan de tweede stad van Oost-Timor, Baucau, af te gelasten, officieel we gens het slechte weer. Een nog onbe vestigd bericht dat kort daarna de ronde deel wilde dat Fretilin de lan dingsstrip van het vliegveld onklaar had gemaakt. NAIROBI (UPI, Reuter) Kenia heeft de Oegandese president Idi Amin beschuldigd van het vertellen van „duidelijke leugens." In de verklaring van een Keniaase regeringswoordvoerder, dat via radio en televisie werd uitgezonden be schuldigde Kenia Amin ervan Kenia te willen provoceren. Maar Kenia zou behalve uit zelfverdediging Oe ganda nooit aanvallen. Verder ver klaarde de Keniaase woordvoerder dat „de haatcampagne van Veldmaarschalk Idi Amin verge zocht, leeg en zonder reden" was. De Keniaase verklaring wordt gezien als een officieel antwoord op de voortgezette Oegandese campagne tegen Kenia, die begon na de Israë lische bevrijdingsactie op het vlieg veld van Entebbe twee weken gele den. Bij deze actie maakten de Israë lische vliegtuigen tussenstations op het vliegveld van Nairobi. Het afge lopen weekeinde verklaarde de Oe- TEL AVIV (AP. UPI. Reuter) Elf mensen zijn gisteren in de Israël ische stad Tel Aviv gewond geraakt tijdens een bomontploffing in een bus. Tenminste een van de gewon den is er ernstig aan toe. De bom bevatte spijkers en metaalsplinters die bij de ontploffing door de bus geslingerd werden. De politie zei dat de gewonden vier Arabieren en ze ven Israëli's zijn. Een politie woordvoerder zei dat de autoriteiten het Arabische viertal ondervragen over hun mogelijke aandeel in de ontploffing. De Israëlische marine heeft een koopvaardijschip opgebracht dat uit Egypte afkomstig is en zware munitie aan boord had voor de linkse troepen in de Libanese burge roorlog, zo is gisteren in militaire kringen vernomen. Het militaire op perbevel in Tel Aviv weigerde com mentaar te leveren op dit bericht en het is niet bekend of het vrachtschip en zijn uit Orieken en Egyptenaren bestaande bemanning nog in Israël worden vastgehouden. Het schip werd verleden week door de Israëlische marine aangehouden en opgebracht. SALT LAKE CITY (AFP) Ronald Reagan volgt president Ford in de strijd om de nominatie tot presi dentskandidaat van de republikein se partij nog Immer zeer dicht op de hielen. Het afgelopen weekeinde kreeg hij zoals verwacht de twintig gedelegeerden van de staat Utah achter zich. Reagan beschikt nu over de steun van 1.020 gedelegeerden en dat zijn er maar 46 minder dan president Ford. Ford kreeg op de conventie van Hartford. Connecticut. 35 stem men. Voor de nominatie van de Re publikeinse partij zijn 1.130 stem men vereist. gandese radio nog, dat Oeganda zon der moeite het presidentiële paleis van de Keniaase president Jomo Ke- nyatta en de Keniaase havenstad Mombasa zoukunnen bombarderen. Ondertussen heeft Amin besloten om de Franse luchtbus, die drie we ken geleden gekaapt werd en in En tebbe landde in beslag te nemen. Dit meldde gisteren de Sunday Times. Het blad. dat diplomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad citeert, schrijft dat de president door dit besluit van Frankrijk wil verkrijgen dat het druk op Israël uitoefent om schadevergoeding te geven voor de vernietiging van elf Oegandese Mig vliegtuigen en de dood van een twin tigtal Oegandese militairen tijdens de Israëlische commandoactie op 4 juli. Volgens de Sunday Times zou de geëiste schade een bedrag van ruim tien miljoen gulden belopen De luchtbus wordt geschat op een waarde van dertig miljoen gulden. JOHANNESBURG, (AFP) De universiteit voor zwarten in Fort Hare, in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, is gesloten nadat zich daar ongeregeldheden hadden voorgedaan. Volgens de politie werd haar assis tentie gevraagd nadat ongeveer 150 zwarte studenten op het universi teitsterrein stenen hadden gegooid naar auto's en gebouwen en hadden geprobeerd met benzinebommen branden te stichten. De politie dreef de menigte met traangas uiteen en de rector besloot de universiteit voor onbepaalde tijd te sluiten. De onrust was zaterdagochtend be gonnen na een bijeenkomst van de studentenraad over de rassenonlus- ten van vorige maand, waarbij 176 doden en meer dan duizend gewon den vielen. Men besloot een dag van gebed te houden en een fonds te stichten voor hulp aan de slachtof fers van de rellen. Zondagmorgen wierp een student een benzinebom in een van de uni versiteitsgebouwen, waardoor brand ontstond. Kort tevoren had den ongeveer 150 betogers de ruiten van verscheidene gebouwen met stenen ingegooid. Er zijn geen mel dingen over gewonden bij het tref fen met de politie. Vorige week werd in Krugersdorp bij Johannesburg, een blanke ambtenaar doodgeschoten en een ander gewond door twee Afrikanen. De ambtenaren maakten deel uit van de Bantoe-bestuursraad van WesURand. het blanke regeringsde partement dat zwarte wijken rond Johannesburg onder controle houdt. De twee zaten In hun kantoor toen de mannen binnenstapten en hen neerschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5