Spanje getroffen door bomaanslagen talië gebelgd ver 'chantage' Aardig iet Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Waldheim einde van vraagt boycot om Motief van kidnappers onduidelijk „Geen politieke staking om lonen" - pag. 3 en met Regering kondigt amnestie en verkiezingen aan Geen regen •lursus helpt 'ollicitanten Suriname: hulp uit Nederland is te duur Dijk breekt in Nedersaksen mensen in Italië Afrika zet aktie door Overstromingen in Mexico: 98 doden In Trouw bijvoorbeeld Welkomstvoordeel '"Of/W hoort bij u. Wrouw 34STE JAARGANG NR 9882 MAANDAG 19 JULI 1976 mm 11 even morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456. Tel 010-115588 -Lili'v--'- Mi 'GAVE TROUW/KWARTET B V HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 iONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000— LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 MADRID (Reuter, UPI, AP) Een dag na de bekendmaking van een regeringsprogramma waarin gedeeltelijke amnestie en verkiezingen werden aangekondigd, is Spanje gisteren getroffen door een golf bomaanslagen. ild© bijk kplaats. '77. Koa aanbied* j rote tui >nderho diepe ipkamei r soldi te. Er t. jta Rita icaiifornie) (Reuter, Ontvoerde kinderen vrij De politie in de Amerikaanse Californië speurt naar drie Dit'ob nnen die vorige week 26 school leren ontvoerden. Wie de man zijn en wat hun motieven waren niet duidelijk, maar de politie ft wel aanwijzingen dat zij uit de irt komen. Enkele kinderen zou- een ontvoerder herkend iben. keuken, feiwerk, chauffeur van de schoolbus ver- Ie dat toen hij de kinderen van ,in H zwembad naar huis bracht, hij derhoiest stoppen voor een bestelauto op de weg stond en waar een rapende man uitstapte. De bus rd gekaapt en naar de droge tkbedding gereden waar hij later rd gevonden. De kinderen moes- plaatsnemen in twee bestelau- waarvan de ramen met karton en gordijnen waren geblindeerd. Naar later bleek op 160 kilometer van de plaats waar zij waren ont voerd werden zij daarna opgesloten in een oude vrachtauto. Ray zei dat de drie kidnappers de vrachtwagen met modder en hout hadden bedekt nadat de groep erin was gestopt. De chauffeur vertelde dat het volledig donker was in de wagen maar dat de ontvoerders een zaklantaarn hadden achtergelaten. De enige ontsnappingsweg was een klein gat in het dak van de vracht auto. Hoewel de kidnappers dit gat hadden afgesloten met ijzeren sta ven. hout en een oude accu, wisten de chauffeur en de kinderen met een groot stuk hout toch een opening vrij te maken. Samen met een 14- jarige schooljongen had Ray hierna de andere kinderen door het gat geholpen. Nadat zij allen bevrijd wa ren. liepen zij naar een steengroeve waar zij een onderhoudsman von den die de politie waarschuwde. De kinderen werden naar een kamp in Santa Rita gebracht waar zij ver- den onderzocht en verhoord en schone kleren kregen. Daarna kon den de gelukkige ouders hun kroost in de armen sluiten. "jen hulp voor communistische regering (AP/UPI) Italië is gebelgd over het besluit van vier bte landen Italië geen steun meer te geven als er een commu- jst in de regering komt. büjvenil Westduitse bondskanselier Hel- terdaniP Schmidt zei vorige week bij een k aan Washington dat de Ver- Staten, West-Duitsland, ot-Brittannië en Frankrijk deze sing hebben genomen tijdens topconferentie in Porto Rico. Zij daar besproken door de atshoofden en regeringsleiders de vier grote mogendheden, in (irezigheid van de Italiaanse eerste nister Aldo Moro, die wél op Porto fco was. 943 - t kantoor van de Italiaanse pre- deed de mededelingen van Geleidelijk meer opklaringen en in de loop van de dag toene mende bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwakke matige zuidwestelijk wind len maximumtemperaturen om streeks 24 graden. WORGEN EN OVER- WORGEN: Plaatselijk regen, vooral later af toe zon en middagtemperatu- •en van 18 tot 23 graden. Morgen zon op: 4.44 zon onder: 20.48 Schmidt dit weekeinde af als „be treurenswaardig" en „niet passend", maar de kranten waren feller. II Po- polo. het blad van de christen democraten noemde het besluit van de vier landen „chantage" en „geen eerlijk spel". L'Unita. het communis tische orgaan, sprak over „een be schamend pact" van de vier groten van de kapitalistische wereld om de Italianen te chanteren „nu zij hun eigen vertegenwoordigers vrijelijk hebben gekozen". Kabinetsformatie Ondertussen zette de Italiaanse ka binetsformateur Giulio Andreotti dit weekeinde zijn pogingen voort om tot een regering te komen. Waar nemers in de Italiaanse hoofdstad Van een verslaggever DEN HAAG Nederlandse deskun digen worden Suriname te duur. Het land betrekt ze in de toekomst liever uit ontwikkelingslanden en de Ver enigde Naties. Volgens de Surinaam se premier Henck Arron is dat goed koper. De gemiddelde Nederlandse deskundige kost Suriname drie ton over een uitzendperiode van drie jaar. Om deze kosten te drukken is de Surinaamse regering met minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) overeengekomen, dat de Ne derlandse ..ontwikkelingspot" voor Suriname ook gebruikt mag worden voor werving van die goedkopere deskundigen. Hetzelfde geldt voor kapitaalgoederen, aldus premier Ar ron desgevraagd. De Surinaamse regeringsleider was dit weekeinde in Den Haag op door reis naar Paramaribo. Aldo Moro niet aanwezig. gaven de formateur gisteren een kans van half-om-half om te slagen. Volgens hen zit er beweging in het standpunt van socialisten en com munisten en zouden dezen, als van beide zijden water in de wijn wordt gedaan, bereid zijn in één regering met de christen-democraten te zitten. Op de veertigste verjaardag van het begin van de burgeroorlog ontplof ten in de vroege ochtenduren minstens 14 bommen bij over heidsgebouwen of monumenten in Madrid. Barcelona. Bilbao. Segovia en andere plaatsen Ook talrijke brandbommen explodeerden. Vol gens de politie in Madrid is er aan zienlijke schade maar werden slechts twee mensen gewond, nachtwakers van het ministerie van justitie. Een derde gewonde viel toen de in staat van alarm gebrachte poli tie op de 29-jarige Carlos Hernandez Exposlto schoot omdat deze weiger de gehoor te geven aan een stop teken. Dat de gebouwen gesloten waren en er een systematisch tijdsverschil in de explosies was zijn volgens de vei ligheidsdienst tekenen van „een te voren beraamd plan met terroris tische doeleinden." Er zijn nog geen aanwijzingen welke groep of groepen er achter de aanslagen zitten. De linkse oppositie in Vigo heeft de aan slag in die stad meteen betreurd. Niet officieel Toen Franco nog leefde waren de officiële plechtigheden op de 18de juli de belangrijkste van het jaar. maar gister was dat verleden tijd. Onder koning Juan Carlos werd van regeringszijde op geen enkele wijze officieel aan het begin van de burger oorlog herinnerd. De rechtse politie ke vereniging, het Spaanse nationale front onder leiding van de 79-jarige falangist Raimundo Fernandez- Cuesta hield een herdenkingsmis bij Franco's graf in de vallei der gevalle nen. Franco's echtgenote en honder den oud-strijders woonden de plech tigheid bij. Er ia van rechtse zijde nogal watKritiek geweest op de af schaffing van de officiële herdenking van de 18de juli. Het tijdschrift Fuer- za Nueva van de uiterst rechtse groep van dezelfde naam had deze week op het omslag de kop: „de 18de juli, vertrapt en verbrijzeld." Gunstige reacties Inmiddels namen van de zijde van de oppositie de gunstige reacties toe op het nieuwe regeringsprogramma dat zaterdag vroeg bekendgemaakt en dat onder meer amnestie voor politieke gevangenen bevat. Zelfs Armando Lopez Salinas, lid van het centrale comité van de (verboden) Spaanse communistische partij, zei- :,,De verklaring is de meest beloven de die enige regering in de afgelopen 40 jaar heeft afgelegd, zowel naar toon als naar inhoud". Twee invloe drijke leden van de rechtervleugel daarentegen hadden kritiek op het Tonnen water gieren door de dijk Lüneburg Over een lengte van 20 meter is zondag op slechts enkele kilometers van de Westduitse plaats Lüneburg. in de deelstaat Nedersak sen. een dijk doorgebroken van het pas aangelegde Elbe-zijkanaal Mil joenen kubieke meters water gier den door de breuk het lager gelegen gebied binnen, daarbij alles vernie lend. Gisteravond waren enkele duizen den militairen, brandweerlieden en T>i*i j. aen militairen, oranaweerneaen en ollKSem doodt negen anderen in een gevecht gewikkeld yj f... om met zandzakken en alles wat i nu netjes met twee spreken.... ROME. (UPI) Negen mensen zijn gedood en twee ernstig gewond toen zondagmiddag de bliksem een reü nie van partizanen uit de Tweede Wereldoorlog op een berg bij Arezzo. in midden-Italië, trof. De deelnemers aan de reünie daal den juist de berg af toen er een hevig onweer losbarstte Een aantal van hen had beschutting gezocht onder een boom toen deze door de bliksem werd getroffen. Acht waren op slag dood, een elfjarige jongen overleed later aan zijn verwondingen. maar bij de hand was te trachten het gat te dichten. De vloedgolf heeft grote schade toegebracht aan huizen en gewassen. Verscheidene huizen zijn ingestort en auto's werden mee gesleurd. Men acht het een wonder dat, voor zover bekend, niemand bij deze ramp het leven heeft verloren. Een tiental mensen werd gewond Met helikopters en rubberboten zijn ver scheidene geïsoleerde bewoners geë vacueerd. De autoriteiten hebben de getrêffen streek tot rampgebied ver klaard. regeringsprogram. Gonzalo Fernan dez de la More zei: „Het regerings program is niet erg uitvoerbaar" en Dionisio Martin Sanz zei dat het „vergissingen, tegenstrijdigheden en hiaten" bevat. Amnesty International Amnesty International heeft koning Juan Carlos inmiddels gevraagd een algemene amnestie af te kondigen, in plaats van opnieuw een gedeelte lijke. zoals die nu in het vooruitzicht is gesteld. Amnesty International stelt dat be schuldigingen van terrorisme in een groot aantal gevallen zijn opgelegd, ook als er slechts sprake was van lidmaatschap van door de Spaanse regering als zeer subversief geken merkte organisaties. De verkiezingen die in het regerings programma worden aangekondigd zullen voor 30 juni volgend jaar wor den gehouden. Daarvoor komt er een referendum over een hervorming van de grondwet. V*, 4 HV 2i gat De Libanese ploeg marcheerde zaterdag tijdens de opening van de Olympische Spelen in Montreal met een spandoek het stadion binnen. Genegeerd door de televisie vroegen zij om vrede, eenheid en vrijheid. „Vervelen doe ik me geen mo ment", vertelde de 92-jarige kunstenaar Tjeerd Bottema in Katwijk aan Zee aan Fred Lammers. Het beroerde is, so voegde hij er aan toe, dat nu de honderd in het verschiet begint te komen hij steeds meer ontdekt dat hij in tijd nood komt, omdat er nog zo veel is wat hij wil aanpakken. Tjeerd Bottema vertelde ook in zijn lange leven vooral veel etsen te hebben gemaakt om dat deze kunstvorm de moge lijkheid biedt het origineel zelf te houden. ..Ik ben ie mand die erg moeilijk afstand kan doen van een werkstuk. Zoiets wordt een stukje van jezelf en als je het dan ver koopt ben je het kwijt", aldus Tjeer Bottema tijdens het in terview, waarover u op pagina 6 kunt lezen. Pagina 2 Turkije wil christelijke pelgrims, maar. Pagina 4 Jazzfestival trok 10.000 mensen Pagina 5 Sinds weken richten de aan vallen van de Syrië rs en de rechtse krachten in Libanon zich op stellingen van de Pa lestijnse verzetsbeweging. Onze redacteur James Dorsey heeft een gesprek over de situ atie In Libanon met de verte genwoordiger van de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) in Parijs. Ezzeddine Kalak. Het 113 km lange kanaal was na een bouwperiode van acht jaar halverwe ge vorige maand voor de scheep vaart opengesteld. De waterweg, die 1.3 miljard mark heeft gekost, ver bindt de Elbe boven Hamburg met het Mittellandkanaal en bekort de weg van de Hanzestad naar het Ruhrgebied met ongeveer 250 kilor meter Schepen die in de buurt voe ren toen de dijk bezweek kwamen in moeilijkheden door de enorme zui ging en de snelle daling van het waterpeil. Zij konden zich echter tij dig in veiligheid stellen. Zondagmiddag stond meer dan tien vierkante kilometer bij Lüneburg onder water. Geweldige watermas sa's baanden zich een weg door de straten in de buitenwijken van Lüne burg en drongen de huizen binnen. Deskundigen zoeken de oorzaak van de breuk in de aanhoudende droog te. die naar hun mening de dijken langs het kanaal heeft verzwakt. West-Berlijn is voorlopig zijn bin- nenscheepvaartverbinding naar Hamburg kwijt Het waterpeil in de Elbe is na de doorbraak in het zijka naal sterk gedaald MONTREAL/NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Afrikaanse landen die de Olympische Spelen van Montreal boycotten, om terug te keren naar de Canadese stad en toch deel te nemen in een geest van .broederschap en be grip'. Voorts deed Waldheim een beroep op het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) en alle andere betrokken par tijen, om hun pogingen voort te zetten de problemen op te los sen die de deelname van de Afrikaanse atleten verhin deren. Twintig Afrikaanse landen hebben zich dit weekeinde teruggetrokken van de Spelen omdat Nieuw Zeeland deelneemt aan dit evenement De Afrikaanse landen verwijten Nieuw Zeeland nauwe sportcontacten met Zuid-Afrika te onderhouden. De Nieuwzeelanders hielden een rugby- toernee door Zuid-Afrika toen rond Soweto een bloedbad werd aange richt. Het IOC heeft echter gewei gerd Nieuw Zeeland uit te sluiten. Zuid-Afrika mag - evenals Rhodesië - in verband met de apartheidspoli tiek niet deelnemen aan de Spelen. Gisteren deed het Zuidafrikaanse niet-raciale Olympisch Comité (SANROC) een beroep op andere aan de Spelen deelnemende landen om zich ook terug te trekken. Met name aan Arabische. Oosteuropese en Latijns-Amerikaanse landen werd verzocht vanwege de deelname van Nieuw Zeeland, zich aan te slui ten bij de boycot van de Afrikaanse landen. Eeen antwoord is er van die landen nog niet gekomen, maar SANROC-voorzitter Dennis Brutus vertelde, dat hij wist dat een aantal landen erover dacht gevolg te geven aan zijn oproep. Het enige niet Afri kaanse land dat de Spelen boycot is Guyana. Zonder de meeste Afrikaanse lan den. en nog in onzekerheid over een aantal andere, zijn de Spelen giste ren van start gegaan Voor Neder land leverde dat meteen een te leurstelling op. De 100 kilometer tij drit op de weg voor ploegen, eindig de met een zege voor Rusland De Nederlandse ploeg, die in de voorbe schouwingen steeds bij de kansheb bers werd genoemd, eindigde als zes tiende. Bij het zwemmen kwam Enith Brigi- tha op de 100 meter vrije slag gedu rende korte tijd in het bezit van het Olympisch record, door een zege in haar serie. Komelia Ender verbeter de Brigitha's tijd echter al snel. Als tweede kwam de Nederlandse zwemster toch de halve finales binnen. MEXICOSTAD (Reuter) Als ge volg van overstromingen zijn in Mexico meer dan 200.000 mensen dakloos geworden. Het water heeft in 12 van de 31 staten zeker 98 mensenlevens geëist. De overstro mingen worden veroorzaakt door langdureige zware regenval Meepraten over de wereldeconomie in Puerto Rico is ook niet alles. Premier Moro van Italië kwam er achter dat zijn land stillekens onder politieke cura tele was gesteld. Leuk vak, politiek. Vooral ook aardig om er over te lezen. Nieuwe abonnee: Plaats: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keute: I14 fraaie rwarl-kunstlederer oadenetters set lUver bedrukte ouderwel- »e locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riem kalender. Madera, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. U Tekening van hel vroegere U te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1