Andrej wil vrij zijn Vliegers botsen met de [LM over salarissen King pepermunt heb je altijd bij je... Indruk van minister: jagen gebeurt in ons land verantwoord >owjet-dissident komt naar Nederland Slepend conflict dreigt uit te barsten Directie zou willen korten Jonge tapir in Artis Gemeente kan gemakkelijker om extra-uitkering vragen „De jager heeft een taak" Van Dam tikt stad Utrecht op de vingers 5S10/f»DERDAG 15 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 oor Henk Wolzak 'andaag zal. als alles goed lat, de bekende Russische sidente historicus en irijver, Andrej Amalrik. sa- ien met zijn vrouw, de schil- eres Gjoezel Makoedinova, enEngjie Sowjet-Unie verlaten om rette" ich voorlopig in ons land te *nJestigen. De afgelopen weken ebben de Amalriks voor een er"verie aatste blik door de Sowjet- orte. in jnie gereisd, om daarna met iit scbo iroefheid „gedwongen" naar iet westen te vertrekken met le aan de waarheid grenzende ekerheid, dat ze hun land looit meer zullen betreden. onde gewij als afl er Is e> leelslei rol hoofdz 'el ■elgoei bedrijv Introv j] Een nie(n( l in de' woerd. ?rdam te Vd rel reeds ot de w|ia dit artikel een portret van Amal- die eens zei: „Ik wil dit land niet xlaten. Een andere kwestie is, dat ik in staat zou zijn geweest een eus te maken vóór mijn geboorte, liever in een ander land zou zijn tboren". !a de vreselijke terreur onder italin begon het er in de Sowjet- Jnie op te lijken dat onder door J^hroesjtsjow intellectuelen meer logelijkheden kregen zich te ui- i. Onder de huidige secretaris- leneraal. Brezjnjev, is vrijheid van neningsuiting ook nog lang niet imeengoed. De politieke discussie igon langzaam op gang te komen de anti-Stalin-rede van ïhroesjtsjov op het in 1956 gehou- Jen twintigste partijcongres. Begin 1960 verschenen twee tijd schriften. Feniks en Sintaksis, zon der toestemming van de autoritei ten en ongecensureerd. De sa menstellers publiceerden openlijk hun voornamelijk literaire werk. Hun activiteiten moeten we dan l ok niet in de letterlijke zin als mdergronds beschouwen. Deze ïensen (leden van de oppositie) pven zelf uit en daarmee ontstond samizdat (doe-het-zelf- uitgeverij). Enkele namen van dis sidenten in de Sowjet-Unie die in het westen grote bekendheid heb ben gekregen zijn: Pjotr Grigoren- ko, Anatoli Martsjenko, Joeri Ga- lanskow, Wladimir Boekowski, Alexander Ginzburg, Pjtor Jakir en Andrej Amalrik De thans 38-jarige Andrej Alexe- witch Amalrik werd in Moskou ge boren. Hij studeerde aan de histo rische faculteit van de universiteit van die stad. Vanwege zijn scriptie over het Kiëwse Rusland werd Amalrik in 1963 van de universiteit verwijderd. De Russische dissident woonde in die tijd met zijn vader in een één-kamer-woning van een flat gebouw van de verzekeringsmaat schappij „Rossia". De buren hielden de KGB Sowjet veiligheidspolitie op de hoogte van Amalriks doen en laten. Ze klaagden dat hij niet werkte en dat hij in zijn huis verdachte bijeen komsten organiseerde. Omdat Amalrik geen vast werk had stond het voor hem vast dat men hem wilde arresteren, vooral na een in 1961 genomen besluit tegen „leeg lopers die een parasitair anti- maatschappelijk leven leiden" Omdat hlT het schrijven van ge dichten en toneelstukken als werk beschouwde, vond hij het niet no dig om „normaal" te gaan werken. Dit zou trouwens onmogelijk zijn. omdat na de dood in 1961 van zijn moeder hij de enige was die zijn doodzieke vader kon verzorgen. Be halve zijn vader moest hij ook zijn tante, een zuster van zijn moeder verzorgen. Bovendien veronder stelde Amalrik dat de beschuldi ging „leegloperij" een juridisch voorwendsel was om hem in staat van beschuldiging te stellen en niet de werkelijke reden. Psychiaters Op last van de KGB moest Andrej Amalrik een medische keuring on dergaan en kwam hij voor het eerst van zijn leven in aanraking met psychiaters. Hij kreeg te horen dat zijn hart niet deugde, hetgeen hij „een pak van mijn hart" noemde. Zijn aangeboren hartkwaal is de reden waarom hij van militaire dienst is vrijgesteld voor vredes tijd. Amalrik moest op 5 maart 1965 voor een onderhoud bij de rechter komen, die in discussie over kunst dezelfde argumenten hanteerde als de Russische gesprekspartner van prins Claus toen hij op zijn Rus land-reis (10-25 mei 1973) dit onder werp ter sprake bracht, namelijk „kunstenaars moeten niet voor lief hebbers werken, buitenlanders of zelfs liefhebbers in hun eigen land. m2ar voor het volk. pas dan zijn het echte kunstenaars". Tevens werd hem door de rechter te ver staan gegeven dat hij voor 20 maart 1965 werk moest hebben. Hoewel hij nog trachtte een baan als bibliothecaris te krijgen, heeft Amalrik verder niet op deze waarschuwing gereageerd. Bij huiszoeking werden een paar exemplaren van zijn toneelstukken in beslag genomen en ook zijn ge dichtenbundel „Optocht der jaar getijden". Zijn historische studie „De Noormannen en het Kiëwse Rusland" lieten de huiszoekers lig gen, kennelijk omdat de KGB deze studie al in bezit had. In 1961" wilde Amalrik zijn studie zenden naar de Deense slavist professor Stender Petersen, met wie hij correspon deerde. De Deense ambassade in Moskou zou de verzending verzor gen. maar zag daar later van af en inplaats van de scriptie aan Amal rik terug te zenden, had de ambas sade zijn scriptie aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken van de USSR gegeven, die het weer aan de KGB overhandigde. In de akte van beschuldiging stond dat „zijn toneelstukken behalve een duidelijk antisowjet, ook een pornografisch karakter dragen". Amalrik werd opgesloten in de Boetyrka-gevangenis. Hier hoorde hij de meest vreemde opvattingen zoals: „Hoe eerder oorlog hoe lie ver, dan komen de Amerikanen ons bevrijden" (een opvatting die ook veel werd gehoord in kampen en gevangenissen onder Stalin) en daarbij werden communisten met fascisten vergeleken. Frappant is de overeenkomst van Amalriks op vatting over de periode dat hij vrij •man was, met die van Wladimir Boekowski, beiden verklaarden slechts van één ding spijt te heb ben: in de periode dat zij vrij waren niet méér voor hun doel te hebben gedaan. door de wet vastgestelde vesti gingsplaats. In Siberië werkte Amalrik op een collectief landbouwbedrijf (kolchoz) Tijdens zijn verbanning heeft hij het leven op de kolchoz goed leren kennen en in zijn boek „Niet begeerde reis naar Siberië" heeft hij daarvan uitgebreid ver slag gedaan. De intelligente Amal rik werkte o.a. als koewachter, in een melkerij en vroeg zich daar af of het werk niet economischer ge daan kon worden. Hij besefte ech ter terdege dat „economische de mocratisering niet mogelijk is zon der politieke". De toestand van de vader van Amalrik werd ernstiger en hij kreeg toestemming zijn doodzieke vader te bezoeken. Op 23 september 1965, voor dat hij in Moskou aankwam, stierf zijn vader. Huwelijk Leegloperij Op 28 mei 1965 werd Amalrik door de rechtbank op beschuldiging van ..zich systematisch aan maatschap pelijk nuttige arbeid te onttrek ken" veroordeeld tot twee jaar en zes maanden verbanning naar een Nog voor dat Amalrik gearresteerd was, ontmoette hij Gjoezel, een schilderes, op wie hij verliefd werd. Nu hij toch, naar aanleiding van de ziekte en het overlijden van zijn vader, verlof had gekregen naar Moskou te gaan. besloot hij haar op te zoeken. Zij besloten te gaan trouwen en Gjoezel zou met Andrej terug naar Siberië gaan. Haar ou ders (Tartaren) verzetten zich hevig tegen dit huwelijk en met ruzie verliet Gjoezel het ouderlijk huis. Met vrienden vierden zij het huwe lijk in het huis van Amalriks vader. Samen reisde het jonge paar naar Andrej's verbanningsoord in Sibe rië om de resterende periode van zijn straf in eikaars gezelschap door te brengen. Na ongeveer vijf maanden ging Gjoezel weer terug naar Moskou omdat zij geen verblijfsvergunning had. Andrej voelde zich zonder haar eenzaam, bedronk zich soms en droomde van zijn terugkeer naar Moskou. Op 9 juli 1966 ontving Amalrik een telegram met de volgende inhoud: „Vonnis vernietigd. Besluit volgt per post. Je bent me een fles schul dig. Ginzburg"; (Alexander Ginzburg is een dissident van het eerste uur). Op 29 juli werd zijn hoop op een „halfje" (in augustus zou de helft van zijn straftijd om zijn) verwezenlijkt en kon Amalrik als vrij man afreizen naar Moskou. Het echtpaar Amalrik betrok een éénkamerflat en de dissidente his toricus werkte als journalist bij het persagentschap Nowosti. Daar werd hij op last van de KGB ont slagen, waarna hij een tijdlang be zorger van de Prawda was. Ook werkte hij onder toezicht van de veiligheidsdienst als postbode. In deze tijd schreef hij zijn boek „Niet begeerde reis naar Siberië" en zijn in vele talen vertaalde „Haalt de Sowjet-Unie 1984?" In dit boek le vert hij kritiek op de starre bureau cratische Sowjet-maatschappij. Het boek eindigt met de voorspel ling dat Rusland in een partizanen- oorlog met China verzeild raakt, wat de ondergang van het Sowjet imperium betekent. Op 21 mei 1970 werd Amalrik op nieuw gearresteerd. Zijn boek werd door de Sowjet autoriteiten laster lijk gevonden. In november van dat jaar volgde de veroordeling tot drie jaar werkkamp wegens „het ver spreiden van valse gegevens, nade lig voor de Sowjet-Unie en het so ciaal systeem". Omdat Amalrik de rechtbank niet competent achtte, antwoordde hij tijdens het proces op geen enkele van de vragen die de rechters hem stelden. Wel maakte hij gebruik van het recht op een laatste woord. Op weg naar het werkkamp werd Amalrik ernstig ziek. Bij onderzoek in een gevangenishospitaal bleek dat hij een hersenvliesontsteking had opgelopen. Toch werd hij zon der toestemming van de artsen naar de gevangenis teruggebracht. Ziek en ondervoed kwam hij in het werkkamp, waar hij in conflict kwam met de gevangenisautoritei ten. Later kreeg hij een betere be handeling. Ongebroken Moreel ongebroken heeft Amalrik zijn straftijd, die op 21 mei 1973 afliep, uitgezeten, maar twee dagen voor het verstrijken van die datum ontving zijn vrouw bericht, dat hij opnieuw wegens laster van de Sow jet-Unie terecht moest staan. Amalrik werd opnieuw tot drie jaar werkkamp veroordeeld. Het is vooral aan het moedige optreden van de Russische No belprijsdrager voor de vrede, de kerngeleerde Andrej Sacharow. te danken dat er in het westen fel tegen deze onwaardige behande ling is geprotesteerd. Met name heeft de Duitse Nobelprijswinnaar voor literatuur, Heinrich Böll, ge protesteerd. De internationale PEN-club in Londen en een groep Amerikaanse geleerden pleitten voor vrijlating van Amalrik. Amalrik zelf ging in hongerstaking, hetgeen hij 117 dagen volhield, tij dens welke periode hem met ge weld voedsel wordt toegediend. Het hielp, want in november 1973 werd het vonnis gewijzigd in drie jaar verbanning. Gjoezel kwam bij hem wonen en Andrej werkte tij dens zijn verbanning in een labora torium. Inmiddels hebben de Harvard Uni versiteit. de George Washington Universiteit en de Universiteit van Utrecht Amalrik uitgenodigd. Na zijn verbanning moest Andrej nog steeds boeten voor zijn anders den ken. Hij kreeg geen toestemming om in Moskou te wonen. Sinds sep tember van het vorige jaar werd hij regelmatig door de KGB voor korte tijd gearresteerd, omdat hij zonder verblijfsvergunning in Moskou ver bleef. Hem werd gesuggereerd een verzoek in te dienen om naar Israël te emigeren. Tot voor kort wilde hij daar niet op ingaan, maar uiteinde lijk zijn de Amalriks bezweken on der druk van de Russische autori- reiten een verzoek om naar Israël te emigreren in te dienen, hoewel zij geen joden zijn. Daarom zal Amal rik zich eerst voorlopig in Neder land vestigen. an onze sociaal-economische redactie CHIPHOL Een al jaren slepend loonconflict tussen de directie en de vliegers van de KLM reigt op korte termijn tot uitbarsting te komen. Concrete acties worden nog niet overwogen, laar de ledenraad van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers spreekt wel van een scherpe tegenstelling, die een eventuele harde confrontatie niet uitsluit". Inzet van het conflict is in poging van de KLM-directie op de salarissen van de vliegers te korten. ruzie loopt al sinds 1974, toen de .M-directie van vliegers, ordwerktuigkundigen en cabine- rsoneel wegen de slechte financië- resultaten van de maatschappij te dat zij hun loonkosten dras- ch zouden verminderen. Voor de egers kwam dat neer op bijna een rde van hun bruto-inkomen, voor boordwerktuigkundigen op een rmindering van tien procent en or het cabinepersoneel op vijf ocent. •ordwerktuigkundigen en cabine- rsoneel legden zich neer bij deze op voorwaarde dat de vliegers dit k zouden doen. De vliegers hebben eis van de directie evenwel met rontwaardiging van de hand gewe- Die verontwaardiging van de egers liep zelfs zo hoog op, dat het stuur van de Vereniging van Ne- rlandse Verkeersvliegers wegens n te milde houding tegenover de ectie naar huis werd gestuurd, let bestuur heeft in de mogelijkhe- den van overleg met de directie een eindeloos geduld en een onbegrensd vertrouwen," constateerde de leden raad en dwong het bestuur vervol gens tot aftreden. Het gevolg van het conflict was. dat er in 1975 geen nieuwe CAO kwam, waarin voor het vliegend personeel iets was vastgelegd over eventuele compensatie voor de gestegen prij zen. Daarvan gebruik makend heeft de KLM de vliegers sinds 1 januari 1975 geen enkele prijscompensatie meer op de betrekkelijk hoge salaris sen toegekend. Op deze manier heeft de KLM buiten het overleg om toch een aanzienlijke loonsom weten te besparen. Ondanks hun verzet zijn de vliegers inmiddels vijftien pro- AOVERTENTlE Maar je gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. KIN O Op zak, in tas of autokastje cent in koopkracht achteruit ge gaan. Gebruikmakend van het conflict en de voortdurende inflatie zou de KLM volgens de vliegers op den duur toch toekomen aan een bezuiniging van een derde op de loonkosten, zonder dat de betrokke nen metzo'n inkorting akkoord kun nen gaan. Misbruik De ledenraad van de VNV, die zich door de KLM danig in het nauw voelt gedrukt, verwijt de directie dat zij misbruik maakt van de huidige inflatie, „waardoor uiteindelijk iede re werknemer naar de overlegtafel geforceerd kan worden." In een ver klaring zegt de ledenraad dat er maar één antwoord mogelijk is, na melijk eveneens handelend optre den. „De harde werkelijkheid van herstel van machtsevenwicht is noodzakelijk voor het bereiken van een redelijk compromis." aldus de verbolgen vliegers. Overigens is niet precies bekend om welke bedragen het gaat. Het bruto salaris van een KLM-vlieger varieert van minimaal 3580 gulden per maand tot 16.220 gulden per maand, maar noch de KLM noch de VNV wenst aan te geven hoeveel de ge middelde vlieger verdient en hoeveel hij volgens de directie moet inle veren. De KLM-directie heeft inmiddels verklaard dat zij hangende het over leg met de vliegers geen mededelin gen zal doen. Wél wil de KLM kwijt dat haar beleid erop gericht blijft om met de VNV in goed overleg tot over eenstemming te komen. Voorlichtingscampagne Europese verkiezingen Van een verslaggever DEN HAAG De Europese Bewe ging in Nederland gaat de Neder landse kiezers voorlichten over de verkiezingen die in 1978 voor het europese parlement zullen worden gehouden. Het comité, dat zich zal inzetten voor het succes van de Eu ropese verkiezingen, staat onder lei ding van dr ir A. Vondeling. Nu de Europese raad heeft besloten tot rechtstreekse verkiezingen, wil de beweging gaan strijden voor uitbrei ding van de bevoegdheden van het Europese parlement. In Artis werd deze jonge tapir geboren. Het grappige diertje weegt 10 kg. en heeft de eerste maanden een gestreept „pakje" aan. Na een half jaar ziet zij (hij) er net zo uit als moeder Tapir. DEN HAAG Gemeenten met een zwakke financiële positie zullen in de toekomst wat gemakkelijker een extra-uitkering van het gemeentefonds kunnen vragen. Indien zij een beroep doen op het bij gemeentebestuurders bekende arti kel twaalf van de wet die de financië le verhouding tussen rijk en gemeen ten regelt zullen zij het minder moei lijk krijgen bij de ministeries van binnenlandse zaken en financiën. Dit blijkt uit een circulaire die staatssecretaris Polak (binnen landse zaken) mede namens zijn col lega De Goede (financiën) aan de gemeentebesturen verzonden heeft. Gemeentebesturen die dat willen kunnen nu tijdens de behandeling van de aanvraag meepraten. Ook wordt de procedure waar mogelijk verkort, zodat de gemeenten sneller weten waar ze aan toe zijn. Tevens worden tekorten op het vlak. van het onderwijs mede in aanmerking geno men. wat tot nog toe niet het geval is geweest. De gemeenten krijgen het grootste deel van hun inkomsten uit het ge meentefonds. De verdeling ge schiedt volgens objectieve maatsta ven zoals grondoppervlak en inwo nertal. Omdat er op grond van deze vorm van verdeling geen rekening gehouden kan worden met bijzonde re omstandigheden, kunnen de ge meenten een beroep doen op een extra uitkering. Die bijzondere omstandigheden kunnen bijvoorbeeld bestaan uit te drassige bodemgesteldheid, of een kostbare historische stadskern. Ook bestaan er nogal wat streekverzor- gende stadjes.(zoals Zutphen) waar een onevenredig hoog aantal bejaar den woont, die van het platteland zijn verhuisd naar een bejaarden huis in de .nabijgelegen stad. en hier nu hun huisvestingskosten door een uitkering van de bijstand gedekt zien. Voor dergelijke gemeenten kan artikel twaalf uitkomst bieden. De meeste gemeenten met deze moeilijkheden proberen echter angs tvallig een beroep op artikel 12 te vermijden omdat ze daardoor een stukje zelfstandigheid verliezen. De laatste jaren maakt derhalve een steeds groter wordend aantal ge meenten gebruik van de zogenaam de verfijningsregelingen, waarmee specifieke extra kosten door bodem, sociaal zwakke samenstelling enz. bestreden kunnen worden zonder be roep op artikel twaalf. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee van landbouw heeft de stellige indruk dat jagen in Nederland verantwoord gebeurt. De meeste jagers willen er bewust aan bijdragen dat het wild dat schadelijk is voor de eigenaar van de jachtgrond beperkt blijft, terwijl ze anderzijds waken tegen het overmatig afschieten van bepaalde soorten waardoor die uit dreigen te sterven. De minister schrijft dit in zijn memo rie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inza ke de wijziging van de jachtwet. Het is de bedoeling om deze gewijzigde jachtwet op 1 april 1977 te laten ingaan. In de uitvoerige memorie wijst de minister er, mede namens zijn colle ga van justitie en de staatssecretaris van CRM nog eens op. dat de jacht een historisch gegroeid gegeven is. Bovendien heeft de Jager een taak. In hoeverre deze de jacht als een ontspanning ervaart doet voor de bewindsman niet ter zake. Beperking van het aantal gastjagers in een bepaald gebied is via de wet niet mogelijk, omdat jachtacten niet aan een bepaald terrein maar aan de houder gebonden zijn. Maar de ja gers zelf beperken het aantal gasten secuur, aldus de heer Van der Stee. Bescherming Imn de memorie wordt vervolgens een aantal diersoorten genoemd die geheel, gedeeltelijk of nog steeds be schermd worden. Zo aarzelt de mi nister nog of hij het advies van de jachtraad zal opvolgen, waarmee de Jacht op de kleine rietgans mogeijk wordt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de krakeend. Nachtelijke jacht op zwijnen blijft verboden, behalve wanneer er aan bepaalde terreinen zoveel schade toegebracht wordt door deze beesten, dat het afschieten overdag niet toereikend is. Bunzing, hermelijn en wezel worden niet langer schadelijk wild genoemd Van 16 februari tot 15 Juli mag er niet meer op deze dieren gejaagd worden. Alleen de gebruikers van de grond mogen dat tijdens het jachtseizoen blijven doen maar dan alleen op hun erf. Varend jagen Tenslotte gaat men het varend jagen beperken, door een maximumsnel heid van vijf kilometer per uur in te voeren, waarvoor dan tevens een speciale vergunning nodig is. Semi- automatlsche hagelgeweren zullen door de minister verboden worden, blijkt nog uit de memorie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecreta ris Van Dam (volkshuisves ting) heeft de gemeente Utrecht op haar vingers getikt. Deze gemeente weigert name lijk om alleenstaanden bene den dertig jaar in te schrijven als woningzoekenden. Utrecht mag dit echter niet doen om dat deze gemeente is aangewe zen als plaats die verplicht is een onderzoek uit te voeren naar de huisvesting van al leenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Staatssecretaris Van Dam - heeft B. en W. van Utrecht ge schreven dat. als z(j subsidie willen hebben voor dat onder zoek, zi) in ieder geval moeten voldoen aan de voorwaarde, dat alleenstaanden vanaf achttien Jaar ingeschreven die nen te worden als woningzoe kenden De bewindsman zegt verder in zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid Van der Spek iPSPi. dat hjj de gemeen ten die subsidie krijgen voor het onderzoek nauwlettend in de gaten zal houden of zij vol doen aan de voorwaarden. Doen zij dit niet. dan lopen zij de kans dat de subsidie wordt Ingetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9