Reisbureaus verwijten hoteliers op Rhodos en Corfu overboekingen Ook buitenshuis sihaakt de koffie als thuis* \ftcuumversc Roodmerk koffie, van Douwe Egberts. Toerisme ANVR rekent op meer klachten Ook Italië op de korrel Hilton Hotel leed verlies Bicotex koopt Introva (speelgoed) Wonderauto's in Drunen Meer spoorvakanties DONDERDAG 15 JULI 1976 BINNENLAND De Internationale Federatie van Reisorganisatoren heeft bij het Griekse ministerie van toerisme haar verontrusting uitgesproken over het groei end aantal klachten van va kantiegangers, die in Grie kenland niet het hotel kregen, waarvoor zij hadden geboekt. Volgens de organisatie staat nog duizenden Europese toeristen dit lot te wachten, met name op de eilanden Rhodos en Corfu, waar veel hoteliers zich zouden hebben schuldig gemaakt aan overboekin gen. Dit om maar zoveel mogelijk zekerheid te hebben, dat zij hun kamers bezet krijgen. Secretaris-generaal Hans Bagner van de federatie sprak op een on langs in Palma gehouden spoedo verleg zelfs over ,,de ernstigste situ atie waarmee de reis-industrie ooit is geconfronteerd „Op het ogenblik kunnen", zo zei hij. „de meeste toeristen nog wel worden ondergebracht in alterna tieve hotels, maar als dit zo blijft doorgaan, is het de vraag of er ook straks nog voldoende alternatieve accomodatie overblijft". Annuleringen In dit verband wees hij op het initi atief van de Belgische (en ook in Nederland opererende) reisorgani sator Sunair, die al voor het seizoen zijn hele Rhodos-programma annu leerde. ..omdat met de Grieken niet meer te werken zou zijn" Nu neemt men dit argument in de Nederlandse reiswereld met een korreltje zout en wijst men op de mogelijkheid, dat deze touropera tor de hoteliers wellicht te weinig zekerheid heeft gegeven. „Als je alleen maar vage afspraken over reserveringen maakt en niet cash betaalt, bovendien je gereserveer de kamers in het voorseizoen niet voldoende bezet, dan kan je ver wachten. dat de hoteliers in het hoogseizoen wanneer zij voldoende klanten kunnen krijgen die touro perator niet altijd evenzeer ter wil le zijn", aldus een reisorganisator. De touroperator, die bij het reser veren gelijk betaalt, loopt minder kans op onaangename verrassin gen, zo wordt gezegd. Overleg Overigens is Sunair niet de enige touroperator, die een deel van haar Griekenland-programma heeft ge annuleerd. Zo heeft Airtour- Silverjet bijvoorbeeld in haar twee- de-edltie-programma alle Kreta- bestemmingen weggelaten, terwijl Eurotours-Centouri twee projecten op Corfu moest laten schieten: één omdat de hotelier contractbreuk !had gepleegd en één omdat het •hotel niet Ujdig klaar bleek te zijn. Gealarmeerd door deze berichten heeft de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR» contact opgenomen met het Griekse ministerie van toeris- -me in Athene en het Grieks ver- I keersbureau in Brussel. Met name ging het bij deze ge- - sprekken om bestemmingen op ".Rhodos. Dit contact heeft geleid - tot een berichtenuitwisseling tus sen de hotelassociatie op Rhodos *.en de ANVR, waardoor Neder landse touroperators regelmatig op ;de hoogte worden gehouden van de •situatie op het eiland. Met nadruk zegt ANVR-voorzitter „C. van Zwijndregt. dat er o p d i t ogenblik nog geen moeilijk heden zijn met Nederlandse vakan tiegangers. Dat er problemen zul len rijzen, acht hij echter niet on mogelijk. „Het grote struikelblok is, dat veel touroperators zich heb ben geconcentreerd op bepaalde bestemmingen en-de daar in de buurt liggende hotels onberoerd hebben gelaten. Als de hoteliers in die centra hebben overboekt, ligt het voor de hand. dat uitgeweken moet worden naar die leegstaande hotels Het is niet uitgesloten, dat ook de touroperators die contant hebben betaald, dit zal over komen". Klachten Met het oog daarop, verwacht hij meer klachten. „Maar of die door de geschillencommissie ANVR- Consumentenbond zullen worden gehonoreerd, is nog een vraag. De commissie gaat er meestal van uit, dat wanneer voor gelijkwaardige of door Dick Ringlever Rhodos: nieuw probleemge bied? betere accommodatie wordt ge zorgd er geen schadevergoeding hoeft te worden uitgekeerd". Desondanks heeft de Consumen tenbond geadviseerd om wanneer uitgeweken moet worden naar an dere hotels hiermee alleen onder protest genoegen te nemen, foto's te nemen van het hotel waarvoor was geboekt en het hotel, waar men werd ondergebracht en de host of hostess in kennis te stellen van het protest alsmede (binnen vier weken na thuiskomst) de reisorganisator. Later bestaat dan de mogelijkheid in beroep te gaan bij de geschillen commissie. Behalve Griekenland wordt ook Ita lië scherp in het oog gehouden door de internationale federatie van reis organisaties. Hoteliers, die ondanks de contracten hun prijzen verhogen, worden op een zwarte lijst geplaatst, zo besloot de federatie op haar iaatste vergadering. Hiertoe werd besloten na klachten van touroperators, die op het laatste moment meer voor hotelaccommo datie moesten betalen dan was afge sproken. Verscheidene reisorganisa toren noemden de situatie op het prijzenfront „bijzonder slecht". AMSTERDAM Amsterdam Hil ton Hotel Maatschappij NV heeft 1975 afgesloten met een nadelig be drijfsresultaat van 338.155. Over 1974 werd een voordelig bedrijfsre sultaat behaald van 315.283. Door onttrekking van 200.000 aan de voorziening latente belastingver plichting kon het nadelig saldo wor den teruggebracht tot 138.155 te gen een winst van 209.283 in 1974. Dit verlies werd ten laste van de statutaire reserve gebracht en het dividend (v.j. 4 pet) gepasseerd, zo blijkt uit het jaarverslag. Daar de bedrijfsuitkomsten van de „Garden Wing" (dependance) ook vorig jaar ver beneden de verwach ting bleven, worden alternatieven, waaronder afstoten van het gebouw, overwogen. De gemiddelde kamerbezetting daalde in 1975, met 5,3 pet tot 60,2 pet. De oorz'c^ïc ligt volgens de di rectie bij een aantal aanwijsbare fei ten, waarvan als voornaamste de slechte economische wereldsituatie, het hoge prijspeil in Nederland en de te grote hotelkamercapaciteit in Ne derland zijn te noemen. Dit is de torpedojagerIsaac Sweers" bezig de door torpedo's getroffen Eng< je g( jager „Ghurka" uit de vlammen te slepen. Dat was in 1942, vlak bij AJexand Het is een schilderij van A.C. de Vries van wiens scheepsportretten 1 kleurig, maar wat klein uitgevallen boekje is samengesteld. Het verscheen de Uitgeverij De Alk B.V. in Alkmaar en het kost f. 25,-- Barken, fregatten !CbD€ klippers, uit vroeger eeuwen, maar er zijn ook modellen uit een jonger verle aatst opgenomen. Van passagiersschepen tot onderzeeboten. Met een korte, m Jni6 informatieve tekst, wordt het wel en helaas uiteindelijke wee van al dit scho fQgf] dat destijds de golven doorkliefde en waarover jammer genoeg het doek viel/ de doeken gedaan. AMSTERDAM Bicotex, een dochteronderneming van MHV Amsterdam Handelmaatschappij (vroegere Molukse Handelsven nootschap) heeft een belang van 100 pet verworven in Introva in Zwanen burg. een fabrikant-importeur van in hoofdzaak speelgoed en schrijfbe nodigdheden, aldus MHV Amsterdam. De overneming, waarvan de beta ling zal geschieden tegen contanten en voor een deel tegen uitgifte van aandelen, betekent voor Bicotex een versterking van haar eerder ver kregen belangen in de speelgoedsec tor via Jac. Cohen Import-Export (100 pet) in Amsterdam. De structuur van de twee onde mingen zal niet worden gewijz j*. J ac Cohen blijft optreden als aflij r-importeur voor grossiers en gr verbruikers in binnen- en bui L liev land. Introva (40 personeelslei blijft haar activiteiten in hoofdz1 richten op de boek- en speelgoei tailhandel en gemengde bedrijv.tal Het bedrijfscomplex van Introv jniê'* Zwanenburg is inmiddels door N jhroe Amsterdam aangekocht. Een nie nogel bouw van ca. 1.000 m2 zal in de 1 en. C van dit jaar worden uitgevoerd, bestuur van MHV Amsterdam wacht niet, gezien de uit te votjgémee reorganisatie, dat Introva reeds iegon jaar in belangrijke mate tot de wina zal gaan bijdragen. Prijzen Een ander punt, waarover Europe se touroperators zich zorgen ma ken, zijn de op stapel staande prijs verhogingen in Griekenland. De hoteliers willen volgend jaar hun prijzen met gemiddeld 40 procent omhoog brengen. Volgens federa tie-voorzitter Bagner zijn verhogin gen van 100 procent echter ook mogelijk. „De Europese touropera tors zullen 'daar in geen geval ge noegen mee nemen". Een en ander is duidelijk een ge volg van de groeiende populariteit van Griekenland, dat profiterend van de tanende belangstelling voor Spanje (Nederlandse touroperators noteren nog steeds een achterstand van 20 procent ten opzichte van vorig jaar) dit jaar een record- bezoek verwacht van vier miljoen toeristen. Die ontwikkeling geeft de Grieken gelegenheid van de ma gere jaren sinds de kolonelscoup over te stappen naar de vette jaren. Maar of de toerist een zo rigoureuze sprong zal toestaan, zal nog moe ten blijken. Wie nou tóch in Brabant vakan tie aan het vieren is, kan voor een dagje uit tot eind augustus terecht in het Lips Autotron in Drunen, het qua omvang derde automuseum ter wereld. Naast de normale collectie van 220 oude en antieke automobielen staan er in deze periode ook nog eens 200 zgn. ..wondermobielen" tentoongesteld. Het resultaat van een door het museum uitgeschre ven wedstrijd, waaraan zowel amateurs als beroepsconstruc teurs hebben deelgenomen. De inzendingen zijn verdeeld in vier categorieën: zelfgebouwde au to's. bestaande auto's waaraan grote wijzigingen zijn aange bracht, merkwaardige of malle au to's en tekeningen en modellen. Vooral de derde categorie de malle auto's springt eruit. Zo vindt men er onder meer een auto, die twee kanten kan uitrijden Dubbeldingeen tot Mercedes omgebouwde Volkswagen, een au to. die in de gang van een huis kan worden geparkeerd, een met een Jaguar-motor uitgeruste kever, die 240 km haalt en nog veel meer. De Nederlandse spoor wegen hebben in de eerste helft van dit jaar een duidelijke groei gesignaleerd in de belangstelling voor binnenland .e vakan tiereizen. NS leidt daaruit af, dal de trek naar het buitenland niet ten koste gaat van het binnenlands toe risme. De boekingscij- fers voor de meerdaag se zomerreizen gaven een stijging van 15 pro- rrnl Ir lirn, Dit zou erop kunnen duiden, dat veel va kantiegangers, die aanvankelijk naar het buitenland wilden, als gevolg van het goede weer van de afgelopen weken hun plannen hebben veranderd en in eigen land blijven. Hoewel er nog geen eoncrete cijfers voor handen zijn. heeft men bij reisbureau's dezelfde indruk. Met name het toerisme naar Frankrijk (be doeld worden de toe risten, die op eigen ge legenheid reizen) zou minder zijn dan was verwacht. Een en an der kan mogelijk ook worden toegeschreven aan de berichten over grote drukte in dit land. Chaos verwacht in Griekenland, alarmeert het in ternationale reis- magazine Travel Trade Gazette. Ook als li buiten bent wilt u «enieten Ook als u buiten bent wilt u genieten van verse, geurige koffie. Extra gemakkelijk met Roodmerk snelfiltermaling van Douwe Egberts, want die is vacuum verpakt en kant en klaar gemalen voor uw snelfilter. Waar u ook heen gaat, Douwe Egberts koffie... even vers en geurig als thuis. (je weet dat tgoedis)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8