Sterren stralen overal. Meer schoolverlaters zoeken een baan [et barbecue en f lessengas iu veel ongelukken leTijd Pensionering zou niet aan leeftijd gebonden mogen zijn aloogte IUNCHEN Drukkende weer doet wandelaars das om N^el mensen lopen brandwonden op Heerlijk, helder Heineken. feekblad Overkoepelend orgaan bejaardenbonden: Automobilisten voorzichtig om slipgevaar Tweede dag Vierdaagse Apeldoorn Jongeman bekent brandstichting in speelgoedzaak Toename van ruim 57 procent sinds jaar geleden Eerder bij 't arbeidsbureau ingeschreven? Havenoverleg na staking moeizaam op gang gekomen N/KjRDAG 15 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 en onzer verslaggevers HAAG De Nederlandse Iwondenstichting is bijzonder Irust over het grote aantal e, ongevallen van de laatste tijd aarschuwt dan ook met klem de gevaren van barbecue en ngas. v s land sterven jaarlijks enkele •den mensen aan brandwon- erwijl er zo'n vierduizend met verwondingen als gevolg »rand in ziekenhuizen moeten n opgenomen, een groot aantal ten is dan voor het leven ver- of gehandicapt. n.a eeste brandongelukken gebeu- UIS luis, vaak door eigen schuld of 7iol ettenheid. Vooral tijdens de zo- laanden spelen de barbecue en P esscngas daarbij een grote rol. liet omdat barbecuen zo'n ge vaarlijke bezigheid is of omdat fles- sengas niet veilig zou zijn, maar omdat het hier gaat om een andere manier van koken of bakken dan men gewend is, waardoor de voor zichtigheid uit het oog wordt ver loren. ..Nog steeds wordt dezelfde grote fout gemaakt spiritus of petroleum op de smeulende houtskool te gooi en", aldus dr. R. P. Hermans van het Brandwondencentrum in Bever- Wijk. ..Dit is onbegrijpelijk, want het effect, dat men krijgt is hetzelfde als dat van «en molotow-cocktail, waarmee men in de oorlog pantser wagens vernietigt. In het ziekenhuis hier maak ik weekeinden mee, waa rop vijftien patiënten met verbran dingen worden binnengebracht". Dr. Hermans adviseert de barbecue steeds aan te maken met speciale aanmaakhoutskool of met de beken de meta-blokjes. Verder wijst hij op de noodzaak een emmer zand in de buurt te houden. „En natuurlijk wa ter om te kunnen blussen en voor verbrandingen. Niets is beter dan koud water, wanneer men een brandwond oploopt. Onmiddellijk onder de kraan of in een emmer en dan niet even, maar minstens tien minuten. Voordat met bakken of koken wordt begonnen is het zaak dé slang en verbindingen van de gasflessen te controleren door deze even in te smeren met zeepsop, waardoor een eventueel lekje kan worden opge spoord. De Nederlandse Brandwondenstich ting hoopt, dat op deze manier het aantal brandongevallen, dat weer groter is dan in vorige jaren, toch enigszins te kunnen tegengaan. ADVERTENTIE Wat Strang van pagina 1 ctie van het waterwlnbedrijf tse Biesbosch heeft nog toestemming van rijkswa- water uit de Maas in te De bepaling geldt, dat als de 'an de rivier bij Lith beneden wcfaeH kubieke meter per secon- le s edaald, er geen water in de *stgjs mag Worden opgenomen. is thans tot bijna nul gere- Als rijkswaterstaat geeft hiermee te stoppen waterwinbedrijf teren op een die voldoende is om de van het gebied Rotterdam live maand lang van iter te voorzien. Maar dan is iedig op en zal overgescha- oeten worden op het water [jBerenplaat, dat aanmerkelijk is (350 milligram per liter). tie verwacht voorlopig geen waterafvoer van de Maas. De s daarvoor te droog. Ook al I binnenkort flink gaan rege- Jn zal de huidige situatie zeker het najaar voortduren. Bloemenkwekers van de langdurige hitte en e hebben de Nederlandse snij- vele miljoenen gul- ichade geleden. De verliezen, i H kwekers hebben geleden als anivan verdroging en verzilting ijk* gewassen, zullen tientallen jtwn guldens bedragen. Vol- trc G. Hogewoning. voorzitter e Vereniging van Bloemenvei- aa*in Nederland (VBN). moest inde de periode van hitte bij aan voldoende vraag bo- een belan6riïk deel van de len bloemen op het bedrijf 1 vernietigd. In.het verleden (i deze verliezen opgevangen a uit de bedrijfsresultaten in perioden. >vels drs Hogewoning is dit nu ditót geval, omdat de inkomens- Hijkeling in de snijbloemenkwe- ;e Inrustbarend slecht is gewor- mul 1975 was de rentabiliteit zo- itiftèdaald, dat per duizend gul- I ADVERTENTIE uit op een bloedbad, ging er fout op die fa- vijfde september toen ■aëlische Olympische doelwit werd van de 'alsactie van de Zwarte ttember? Was het alle- wel nodig geweest? irisis rond de Kruiskade jheroine verdrijft het m uit een Rotterdamse Italië tobt met de iringsformatiede com- listen wachten af Het en het slechtste to- ituk, een terugblik op ifgelopen seizoen De honderd van Stuyve- Jt de geschiedenis van ^'Nederlandse maffia" Amerika Spaanse lite- 'ur en de zin van het het moedercomplex Ramón Sender Pro de Libische leider ir Khaddafi. een man een dodelijke rechtlij ieid Tim Krabbé en lympische spelregels wasmiddelen en een :tionaris e!n voor proefabonnement hfcken de Tijd voor 10 gulden. jpier postzegel zenden aan de Tijd. Soordnummer 6. Amsterdam. |ling na ontvangst van acceptgiro. afta' te koop: I 2,-. erfnnementen: tel. 020 - 23 39 8^J| Van een verslaggever DEN HAAG „Het is niet aanvaardbaar pensionering aan een leeftijdsgrens te binden. De oudere, die buiten het arbeidsproces geraakt, behoort niet onder een of andere regeling zoals de WAO te worden gebracht, maar te worden gepensioneerd". Het centraal orgaan samenwerkende bejaardenorganisaties zegt dit in zijn actieprogram, dat naar alle politieke partijen in Nederland is gestuurd. In Normandië kampen de veehouders met een groot voedselgebrek. Door de aanhoudende warmte stijgt daarentegen de voorraad bananen, die aan de boeren worden uitgedeeld als vervangend voedsel. Vandaar dat deze Normandische koe haar nieuwe voedsel nog wat onwennig besnuffelt. den gemaakte kosten een verlies van tachtig gulden werd geleden. Voor 1975 wordt het totale verlies van de snijbloemenkwekers berekend op 120 miljoen gulden. Het verlies zal voor dit jaar waarschijnlijk oplopen tot 250 miljoen gulden. De droogte heeft de melkaanvoer duidelijk verminderd. In de week van 27 *funi tot 3 juli hebben de Nederlandse zuivelfabrieken twee a drie procent, in de week van 4 tot 10 juli drie a vier procent minder melk van de veehouders ontvangen dan een jaar tevoren. De Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ ontleent deze gegevens aan een telefonische enquête, waarin ongeveer zeventig procent van de alle Nederlandse melkproducenten \yas vertegen woordigd. Hoewel er dit jaar een tot twee procent meer melkkoeien zijn dan vorig jaar. was er overal terug gang. Noord-Holland kampte met de grootste teruggang: in de weken van 27 juni tot 3 juli en van 4 tot 7 juli respectievelijk zes en acht procent minder. Overijssel en Gelderland hadden in de eerste van de beide weken tweede van de beide weken een produktievermindering van twee procent vergeleken met vorig jaar. In Zuid-Nederland was er in beide weken een teruggang van vijf procent, in West-Nederland buiten Noord-Holland 2,5 procent terug gang in de eerste en vier procent in de tweede week. in Friesland vier en twee procent, in Groningen en Drenthe in beide weken twee pro cent. In het eerste halfjaar van dit jaar werd er nog 6.1 procent meer melk geproduceerd dan in het eerste halfjaar van 1975. Koeien los Opnieuw wordt gemeld dat koeien uit de verdorde weilanden breken op zoek naar voedsel. In het Noorden van het land komt het nogal eens voor dat koeien op de spoorbanen lopen, nadat zij in de eigen wei niets meer te eten vonden. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen wordt er per dag veel vee op-de spoorbaan gesignaleerd. De treinen lopen daardoor vertraging,op, omdat koeien niet snel opzij kunnen springen. Het Nederlands instituut voor zuive- londerzoek (NIZO) in Ede gaat de landbouw en de zuivelindustrie extra voorlichting geven over de mogelijkheden van het sproeien van afvalwater van de zuivelfabrieken op landbouwgronden en vooral gras land. Het NIZO heeft zeer gunstige ervaringen met een enkele jaren ge leden opgezet project, waarbij al het afvalwater van de proeffabriek via sproei-installaties wordt geloosd op een kleine zes hectare grasland, an derhalve kilometer van de fabriek verwijderd. Het lozen van met melkbestanddelen verontreinigd water kost het NIZO maximaal twintig cent aan onderhouds-, ener gie- en afschrijvingskosten. Een lo zing via het riool zou door de zuive- ringslasten zeker een gulden per ku bieke meter kosten Volgens het NI ZO hebben dergelijke beregenings- methoden alleen zin in de hoger gelegen delen van ons land. ADVERTENTIE DAGJE UIT?... Bezoek inMADURODAM kasteel Draken-^ sleyn. Gezellig winkelen in 't centrum. Museum Bredius^ Automobielmuseum. Dierenpark Wassenaar heeft een pira- tenschip met grappige apen! Scheveningen, strand en pier. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Van een verslaggever DRIEBERGEN Volgens de rijkspo litie houden de automobilisten over het algemeen goed rekening met de gevaren die dinsdag en woensdag ont staan zijn doordat de wegen glad (plaatselijk soms zeer glad) werden. VVel deed zich dinsdag bij Zundcrt een ongeluk voor waarbij twee mensen omkwamen, maar verdere ongeluk ken door de gladheid zijn niet gemeld. De politie had al dagen tevoren ge waarschuwd voor het slipgevaar dat zou ontstaan als het na de langdurige droogte weer zou gaan regenen. Die voorspelling kwam wel uit, zei giste ren een woordvoerder van de algeme ne verkeersdienst: waar asfalthitu- men omhoog was gekomen of op plaat sen waar veel pleegt te worden ge remd werd het wegdek plaatselijk spiegelglad, op andere plaatsen waren er „slootjes" ontstaan. Verreweg de meeste automobilisten pasten hun snelheid aan en koersten behoedzaam over het natte asfalt. Het slipgevaar op de wegen kan, afhankelijk van de toestand van het wegdek en de hoe veelheid neerslag. „uren. maar misschien ook weken" duren, aldus de politie. WOUW Gistermiddag heeft zich op de Bergsebaan in het Brabantse Wouw een verkeersongeval voorge daan, waarbij de zeventienjarige Charles Hoendervangers uit Wouw om het leven kwam toen een vrach tauto een inrit opdraaide om te ke ren. Hij merkte daarbij de achterop komende bromfietser niet op De. vrachtwagen sneed de bromfietser van de weg. Het COSBO overkoepelt vier bejaar denbonden met tezamen 400.000 le den. In verband met de eis van flexi bele pensionering vindt de COSBO dat er een soort educatief verlof moet komen, waarin de oudere werknemer naar zyn pensionering kan toeleven. Daartoe dient de ar beidstijd verkort en de vakantie ver lengd te worden. Dienstverlening Uit de verdere wensen van de vier bejaardenbonden, die in het actie program worden vermeld, blijkt dat de dienstverlening aan bejaarden zou moeten worden bevorderd en de overheid daartoe de financiën moet geven om te bereiken dat de bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen. Het preventief geneeskundig onderzoek voor be jaarden zou volgens de bonden moe ten worden uitgebreid en er zou ge streefd moeten worden naar een me disch specialisme in de geriatrie (be handeling van bejaardem. omdat ou derdomskwalen of -gebreken syste matischer moeten worden aange pakt. ADVERTENTIE Ijs en weder dienende A rekken er dit week-end weer 1.468.976 Nederlanders op uit. Naar de kust en de plassen. Het wordt weerdruk op, aan ën in het water. Weet u waar het nooit druk wordtTe ver in zee, midden in het meer, op verraderlijke plekjes in het kanaal. Vermijd die plekjes. En lel op waarschuwings borden. Het COSBO wil verder dat bejaar dentehuizen meer aan de behoeften van de inwoners worden aangepast, dat er een onderzoek komt naar de leefsituatie van de bejaarden en dat er een welzijnsraad voor ouderen of raad voor het bejaardenbeleid wordt gevormd. Dit is nodig om bejaarden via hun organisaties inspraak te ge ven in het nationale bejaardenbe leid. Tenslotte zou het COSBO een ministerie voor welzynstaken willen hebben, zodat de regeringsbemoei ing met bejaardenzaken niet meer over vier of meer departementen is vespreid. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het totaal aan tal uitvallers bij de NWB- wandelvierdaagse in Apeldoorn steeg gisteren tot twintig. De tem peratuur was niet aan de hoge kant zo'n 23 graden Celsius maar er hing van tijd tot tijd een broeierige sfeer op de Veluwe. en dat deed velen de das om. Acht wandelaars lieten zich met de be zemwagen uit het bos weghalen, zes waren 's morgens aan de start verschenen en vier legden er. zo als gemeld, de eerste dag het bijl tje al bij neer. Overigens een verrukkelijk par cours. Richting Wenum/Wiessel, Vaassen en Epe. Deels door de koninklijke bossen. Vooral de bui tenlanders waren opgetogen. De buitenlander, die het vaakst in Apeldoorn meegedaan heeft, is de 62-jarige Noor Bjerne Pjarke. Hij is bestuurslid van het Noorse Wandelverbond en kent zijn gren zen. De man uit Noorwegen maakt er geen prestigemars van, maar doet het kalm aan in de toeristische klasse (30 kilometer). Pjarke is voor de tiende keer in Apeldoorn. Zijn vrouw voor de negende keer. Omdat het drukkende weer giste ren vooral de deelnemers aan de veertig kilometer en de vijftig ki lometer nogal parten speelde, ble ven de afmeldingsloketten een half uur langer open. Vandaag staan Hoog-Buurlo. Kootwijk en Assel (met fraaie hoewel nog niet bloeiende heide gebieden) op het programma De politie. Van een verslaggever APELDOORN De negentienjari ge R. B. van W. uit Apeldoorn heeft gisteren bekend de brand die het afgelopen weekeinde een speelgoed zaak in de Hoofdstraat in Apeldoorn in de as legde te hebben aangesto ken. Bij de brand werd voor ruim vier ton schade aangericht. Van W. werd door de politie aangehouden, omdat hij werd verdacht van een inbraak in een café. De politie had ook argwaan ten opzichte van de jongen in verband met de brand omdat hij 's morgens als een van de eerste toeschouwers bij de in brand staande zaak werd gesignaleerd. De politie stelt nog een onderzoek in naar de reden die de jongen heeft gehad voor de brandstichting Rita Van een verslaggever DEN HAAG De werkloosheid onder de schoolverlaters is ruim de helft groter dan vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens die het ministerie van sociale zaken gepubliceerd heeft. Eind juni waren er 19.587 schoolverlaters aan het aan tal geregistreerde werkzoe kenden toegevoegd: vorig jaar om deze tijd waren dat er 12.498, een toename dus met bijna 57 procent. De toe name is zówel bij de jongere (tot en met achttien jaar) als de oudere (18 tot en met 22 jaar) schoolverlaters aanzien lijk. Eind juni waren er 11.986 schoolverlaters jonger dan negentien jaar bij de ar beidsbureaus ingeschreven, tegen 8.130 een jaar geleden. Voor de leeftijdsgroep 19 tot en met 22 jaar waren die cij fers resp. 7.619 en 4368. Uit de cijfers blijkt dat onder de jongste werkloze schoolverla ters de meisjes in de meerder heid zijn: bij degenen die ou der zijn dan achttien de jongens. Het probleem van de werkzoekende schoolverla ters werd gisteren ook ter sprake gebracht door de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in de provincie drs. E. van Beu- sekom. die zei dat de ar beidsbemiddelaars in die provincie niet zo somber zijn over de plaatsingsmogelijk heden: het overgrote deel zal wel een plaats in het be drijfsleven kunnen krijgen, verwachten zij. Drs. Van Bcu- sekom zei ook dat er in het algemeen veel minder vraag is naar tijdelijk personeel. „Vakantiebanen bijvoor beeld moeten met een kaars worden gezocht", zei hij Betere voorlichting? In Amsterdam is mede door inschijving van schoolverla ters de jeugdwerkloosheid sterk toegenomen. Eind juni stonden daar 2118 jeugdige mqnnen en 1105 jeugdige vrouwen ingeschreven, tegen 1891 en 657 een jaar geleden. In Amsterdam heeft men de indruk dat deze sterke stij ging een gevolg kan zijn van de betere voorlichting op de scholen, waardoor men zich veel sneller dan vroeger laat inschrijven. Weliswaar krij gen schoolverlaters pas in ok tober een uitkering maar men heeft de indruk dat zij zich nu vast laten inschrijven 9om ..het zekere voor het onze kere te nemen". In Gelderland lieten in juni twaalfhonderd jongens cn meisjes die net van school kwamen zich inschrijven Men verwacht daar dat die aanmeldingen nog toten met augustus zullen doorgaan. Van de totale werkloosheid in Gelderland wordt nu 33 procent ingenomen door jon gelui van 22 jaar en jonger. Andere opleiding In de provincie Zuid-Holland blijken vooral schoolverla tende meisjes moeite te heb ben om aan het werk te ko men. De hoofdinspecteur directeur voor de ar beidsvoorziening in die pro vincie. drs. J. L. Westhoff. wijt dat vooral aan het ver schil tussen de opleiding (ma vo en havo) en de eisen die het bedrijfsleven stelt. ..Schoolverlatende meisjes uit de mavo-havo-groep wil len bijna allemaal naar een kantoor, maar zij missen de ervaring waar de onderne mers naar vragen. Zo doet zich het vreemde verschinsel voor. dat enerzijds veel vraag is naar goede typistes en se cretaresses en dat die niet te krijgen zijn. en anderzijds dat er veel meisjes werkloos zijn die best een goede typis te of secretaresse zouden kunnen worden. Daarom pro beren we via cursussen de werkloze meisjes en het be drijfsleven bij elkaar te bren gen". aldus drs. Westhoff. ,,U kunt me niet verbieden hier te parkeren. Ik heb er twee kwartjes in gedaan." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het eerste con tact na de havenstaking van 1 Juli tussen vertegenwoordigers van de Amsterdamse en Rotterdamse ha venbedrijven en van de vakbonden heeft gisteren niet geleid tot directe resultaten. De gesprekken gaan ver der en in de loop van de volgende week is wellicht een afronding van die gesprekken mogelijk. Zoals te verwachten was. is men voorlopig niet verder kunnen komen dan bezien op welke manier in de situatie van thans de loonmaatregel dient te worden toegepast, mede in het kader van de in de haven-cao opgenomen twee-procentsregeling De loonmaatregel van de regering heeft deze regeling doorkruist Tijdens de bespreking van gisteren hebben de bestuurders van de ver- voersfederatie NVV-NKV uiteenge zet. dat deze federatie vooralsnog blijft vasthouden aan het door de FNV gekozen uitgangspunt De ver- voersbond-CNV bleef vasthouden aan de eerder uitgesproken stelling dat de materiële basis van alle te nemen beslissingen slechts kan wor den gevonden in de loonmaatrege}. welke. zoaJs van de zijde van het CNV eerder is verklaard, loyaal g«v«lgdJ dient te

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3