Vijf maai opleiding tot pastor in Amerika #hsili£lil Vanda, Adventist al zeventien jaar om geloof gevangen. I mi Onze adressen: Zuid-Afrika weert lutheranen Nieuwe boeken Nieuw Amerikaans gezang zou godslasterlijk zijn VOORBIJGANG va DONDERDAG 15 JULI 1976 KERK TROUW/KtfDAG door prof. dr. C. H. Lindijer CHICAGO Hoe wordt een theoloog in de Verenigde Staten opgeleid voor zijn pastorale werk? Om het antwoord op deze vraag te vinden maakte ik mijn studiereis naar dit land. Ik ga hier niet alles vertellen wat ik zag en meemaakte. Ik laat u alleen vijf „plaatjes" zien, beelden die u deze opleiding in hoofdtrekken tonen. Chicago t Op de grote, fraaie campus van de universiteit, in het zuiden van Chi cago, liggen ook de seminarie van diverse kerken. Het opleidingsin stituut van de United Church of Christ (een kerk die ontstaan is door het samengaan van de Congregationalistische kerk en de Dutch Reformed Church) is een gebouw in oude stijl, met een toren en met een kloosterachtige zuilen gang binnen. In deze gang is een gedenkplaat aangebracht voor ds. Anton Boi- sen. Op deze plek rust de as van de man die ruim vijftig jaar geleden een nieuwe vorm van pastoraatsop leiding startte in zijn psychia trische inrichting. Deze grote pio nier was later hoogleraar aan dit seminarium. Zijn opvolgers, de do centen pastoraat aan deze instel ling, gaan in zijn lijn. Het is voor de meeste studenten vanzelfsprekend dat ze ook een periode Klinisch Pastorale Vorming - dat is de naam van de door Boisen gestarte vorm van opleiding - meemaken. Maar deze hoogleraren. Art Foster en Phil Anderson (beiden ook erva ren groepstrainers) doceren ook methoden die uit de psychothera pie afkomstig zijn en die ze nuttig vinden voor de aanstaande pasto res. Zo hebben ze groepen met tranactionele analyse (werkend met drie aspecten van de mens. de Ouder, de Volwassene en het Kind), met Gestalttherapie (er op uit om onderdrukte delen van de mens op nieuw te integreren of onafge werkte zaken af te werken) en met de hier nog niet zo bekende „psy- chosynthese". Phil Anderson gaat helemaal in de lijn van „Gestalt" als hij zijn stu denten bijvoorbeeld dialogen laat schrijven tussen hun ziel en hun lichaam, of tussen mens. mede mens en God. Een en student van hen zal er geen moeite mee hebben om een gemeentelid later een ge sprek te laten voeren meteen afwe zige vader of tussen twee aspecten van zijn eigen persoon (bijv. de afhankelijke en de rebel). Ziekenhuis Tweede plaatje: Wij zijn in de ka mer van de predikant, de chaplain van het ziekenhuis. Er staat een kast met boeken, veel over pasto raat en psychologie Aan de muur hangen zijn supervisordiploma's. Er zit. met de predikant-supervisor, een groep van zeven studenten, een vrouw en zes mannen, de meeste protestant, één rooms-katholiek. Ze zijn voor een half jaar in dit ziekenhuis, voor hun klinisch- pastorale vorming. Ze werken er de hele dag - soms ook 's nachts - als predikant. Ze dragen allen hun la bel. met onder hun naam het woord „chaplain". Ze zitten hier nu bij elkaar om een gespreksverslag van een van hen te bespreken. Soms wordt een van hen weggeroepen naar zijn afde ling. omdat hij nodig is bij een zieke. De student die het verslag heeft gemaakt, heeft geprobeerd om een patiënt te bereiken en haar wat steun te geven. Maar het is hem niet gelukt, ze bleef eigenlijk onbereikbaar voor hem. Hij is gede primeerd. ,,Ik kan het ook niet", zegt hij. De andere studenten pro beren te ontdekken wat hij anders had kunnen doen. Heeft deze stu dent het vaker, ook in andere rela- vak pastoraat een hoge theolo gische en wetenschappelijke aard te geven. Counseling ties? Had het wel veel anders kun nen gaan? Soms mengt de supervisor zich in het gesprek, hij verduidelijkt wat de studenten bedoelen en geeft ook zijn eigen mening. Het lijkt wel dat het de student helpt, want hij gaat na de zitting heel wat opgewekter terug naar zijn afdeling, 's Middags is de groep nog weer bij elkaar, nu om de eindevaluatie te bespreken van twee van hen. De klinisch- pastorale cursus loopt ten einde en elk van hen heeft moeten opschrij ven wat deze periode in het zieken huis voor hem betekend heeft. Een intens gesprek ontstaat. Wat heeft mijn werk hier veranderd in mijn geloof en mijn theologie? Wat heb ik hier geleerd? Waar wil ik in de toekomst aan werken? Er zijn in heel Amerika meer dan driehonderd ziekenhuizen en psy chiatrische inrichtingen waar dag in dag uit. jaar na jaar. studenten en predikanten worden getraind in luisteren, in verstaan, in ge- spreksvoering, in het overbrengen van het woord dat bevrijdt. Princeton Het seminarium van de presbyteri aanse kerk in Princeton, niet zo ver van New York. is gebouwd in wat men wel de neokoloniale stijl noemt. Het is een fraai geheel, met een kapel, collegegebouwen, stu dentenverblijven. een bibliotheek, een huis voor de gasten en prachti ge grasvelden. Seward Hiltner is hier de leidende docent in het vak pastoraat. Het is wel de .grandmaster" in dit vak genoemd. Hij is nog een leerling van Anton Boisen. Hij werkte aan de universi teit van Chicago samen met de psycholoog Carl Rogers en hij is de kundige schrijver van veel boeken en artikelen. Al om acht uur 's morgens is hij op zijn kamer op de campus te vinden, waar hij met een eerste groep stu denten gespreksverslagen behan delt. Hij stelt vragen. »)ms spreekt ook de groep mee. maar meestal loopt het gesprek via hem. De theo logische kant van het gesprek krijgt grote aandacht. Welke theo logie - bewust of onbewust - was er bij het bezochte gemeentelid of bij de pastor? In veel gesprekken ko men huwelijksproblemen of alco holisme aan de orde (er zijn jaar lijks meer dan één miljoen echtscheidingen in de V.S. en er zijn elf miljoen alcoholisten). Een volgende groep bestaat uit ou dere studenten en enkele jonge pre dikanten, die werken voor een graad in dit vak. Ze hebben stuk ken geschreven over een pastoraal onderwerp en hun werkstuk wordt nu behandeld. Telkens maakt Hiltner opmerkingen die getuigen van zijn grote kennis van zaken. Er wordt hier hard gewerkt om het Een eenvoudig gebouw ergens in een Amerikaanse stad. Het is het interkerkelijk centrum voor ..pas toral counseling" eigenlijk een onvertaalbaar woord; het is misschien het beste weer te geven met gespecialiseerde pastorale zorg. Leden van een gemeente, ook niet-leden ook wel predikanten kunnen hier komen met proble men in hun huwelijk, hun gezin, hun werk, hun persoonlijk leven en ze werken een aantal uren met hun ..pastoral counselor" aan hun pro blematiek. Ze betalen er per uur voor, al naar ze kunnen, maar fi nanciële moeilijkheden zijn nooit een bezwaar. De opleiding tot „pastoraal counse lor". tot gespecialiseerd pastoraal werker, heeft ook op dit instituut plaats. In een van de kamers is een staflid van het instituut bezig met een uur supervisie aan twee predi kanten. die in opleiding zijn voor dit werk en die naast hun gewone predikantswerk hier gedurende en kele uren stage lopen. Ze hebben hun bandrecorder bij zich, waarop een van hun gesprekken is opge nomen. „Waar lagen je problemen bij dit gesprek?", vraagt de supervisor. Een fragment van de band wordt dan afgeluisterd. De andere predi kant en de supervisor geven hun waarneming. Het valt op hoe des kundig en trefzeker de supervisor dit doet. „Ik denk dat je je hier laat manipuleren door dit echtpaar". „Je blijft hier niet in de gevoels stroom van je gemeentelid. je komt hier met een diagnose". De gesu perviseerde ontdekt dingen van zichzelf, beaamt wat de supervisor zegt. Via vele uren supervisie groeit zo de gewone predikant tot een zeer kundige gespecialiseerde pastor. Californië Het seminarium van de Methodis ten in Claremont. dicht bij Los An geles. is open en licht gebouwd. Er zijn veel bloemen, palmen en cac tussen en de sproeiers zijn altijd maar bezig het gras vochtig te hou den. Howard Clinebell, een van de hoogleraren pastoraat van dit se minarium. heeft veel geschreven, over huwelijk, alcoholisme en groe pen. Een van zijn specialismen is ■*de ..huwelijksgroeigroepzijn boekje hierover komt binnenkort ook in het Nederlands uit. Het is vandaag het laatste college van het semester. Een grote, heel gemengde groep van studenten en predikanten is bij elkaar. Er zijn studenten uit Korea en er is een predikant uit Nieuw- Zeeland. Ook ontmoet ik onderzijn studenten een Canadese Nederlan der. Het college ging over huwe lijks- en gezinspastoraat en de stu denten hebben allemaal een eigen project moeten doen, ze hebben groepen van echtparen geleid of ze hebben een speciaal onderwerp be- stiïdeerd (het tweede huwelijk; hu welijksontrouw e.d.). Ze brengen daar nu verslag over uit, door iets over hun werk te vertellen of te laten zien. Er is gewerkt met een groep negers (waarbij de rol van de vrouw aan de orde was) en met Koreaanse echtparen (waarbij de vrouwen het waarderden, maar de mannen het ongepast vonden, dat ook de ver wachtingen van de vrouw aan de orde kwamen). Het is een heel geva rieerd slotcollege, met rollenspel en communicatieoefeningen, we doen een evenwichtsoefening en we moe ten een probleem uit ons huwelijk opschrijven. Aan het einde staat de groep hand in hand in een kring en zingt een lied: Sjaloom my friends Het gebeurt allemaal in een warme, geëngageerde en inspi rerende sfeer, onder de hartelijke leiding van Clinebell, die door iedereen als Howard wordt aange sproken. Er is veel te zeggen over theologie en kerk in Amerika. Wat in elk geval ook gezegd kan worden is dat er aan de vorming van de pastores veel tijd en energie, kundigheid en fantasie gegeven wordt. De vijf „plaatjes" hebben dit, hoop ik. dui delijk gemaakt. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ pu blik a tie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Haardracht Sommige mensen schijnen het beter te weten dan de Schepper. Uit Levi ticus 19 blijkt b.v. dat de Israëlieten de rand van hun baard niet moeten afsnijden, om bepaalde redenen, laat staan de complete baard, 't Is alsof de Heer er vanuit ging dat ierereen deze natuurlijke bekleding wist te waarderen. Koning David beveelt zelfs zijn dienaren in Jericho te blijven totdat de door Hanum zo schandelijk verminkte baarden weer zijn aangegroeid. Voor het zelfde geld hij hij kunnen (of moé ten» zeggen: verwijder de restanten nu ook maar en schenk van nu af aan wat meer aandacht aan de die pere zin van de Schrift De Heer gaf Adam haar op kin en wangen en Eva niet. Rotterdam F. L. Stolk Prent Een tien met een griffel voor de politieke prent van een lezer in Trouw van 13 juli Twee FNV-ers die in de gedaante van een wielrenner, deelnemend aan de Tour de France, zonder bij de waarheid, hier uitge beeld in de vorm van een kraampje met daarboven prijsstop. stil te blij ven staan, de afgrond tegemoet rij den Hoe deze tekenaar in één prent met een zeer passende ondertiteling een situatie weergeeft waar deze he ren nu al maanden en maanden over zitten te debatteren, vind ik uit de kunst. Vooral die kleppen voor hun ogen. want voor wie zijn ze nu bezig? want iedereen die het een beetje gezond bekijkt, ziet uil dat we eerst een stapje terug moeten eer we ver der kunnen. Tussen twee haakjes, er had op de prent wel een dodelijk vermoeide Boersma bijgekund. want als er éen voor deze kwestie vecht, is hij het wel. Spijkpnis.se Y. M. van Adrichcm van der Stel Kaping (10) Het kapen van passagiersvliegtuigen en het gevangenhouden van on- ssvj AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 schuldige mensen als gijzelaars kan op geen enkele wijze worden goedge praat. Maar eveneens is dat het geval ten aanzien van andere mensen van wie wordt voorgesteld om ze in koele bloede te vermoorden als repasaille tegen kapingen. Het is terecht dat er met verbazing is gereageerd op de uitlating van een Israëlisch woordvoerder over even tuele medewerking van Rode Hulp aan kapingen. Tot hen die deze orga nisatie steunen behoren ook mensen die in de jaren '40-'45 hun joodse medeburgers hebben beschermd te gen de nazi-terreur of die getracht hebben om dat te doen. Door de Nederlandse justitie werd enige jaren geleden een jonge man tot gevangenisstraf veroordeeld voor verboden wapenbezit. Nooit en te nimmer is bewezen dat, hij zich aan dat feit had schuldig gemaakt. In West-Duitsland heerst een ware terreur ten opzichte van mensen die politiek links denken Ook in andere landen is er sprake van een opko mend fascisme. De mogelijkheid dat. het juist fascistische organisa ties zijn die achter de kapingen staan moet niet worden uitgesloten. Vrede in de wereld en met name in het midden oosten kan alleen be reikt worden door waakzaam te zijn ten opzichte van het fascisme en te geloven in de Sjaloom De God van Abraham en Izaak is ook de God van ISmaël AMSTERDAM René Mensink Tien procent Hoe kan Piet Hagen schrijven, dat de meesten kerkelijk of onkerkelijk niet hoger komen dan een of twee procent van hun inkomen voor een goed doeP Ik durf gerust te stellen dat er nog duizenden zijn die aan die tien procent wel komen dan wel er heel dichtbij zitten. En heus niet alleen de mensen met zo'n goeie baan als Jan bij de Hoogovens Dan weet je dat er heel veel zijn die soberder leven, waar een goed glas bier of wijn er niet altijd af kan omdat ze een groot deel van hun inkomen weggeven Die voor hun kinderen niet altijd zo maar een nieuwe fiets, rolschaatsen of mo dieus ondergoed kunnen kopen. In tientallen gemeenten zijn groepen bezig met deze zaken, die stille dui zenden. die nooit in de krant komen en proberen een goed rentmeester te Zijn. Maarssen H. A. Brokking GENEVE (EPS) De lutherse we reldfederatie heeft een liedwedstrijd uitgeschreven met het oog op de komende lutherse wereldassemblee, volgend jaar in Tanzania. Luthera nen en niet-lutheranen over de hele wereld kunnen meedoen Een inter nationale jury zal de inzendingen bekijken en daarmee vooral letten op aansluiting op de plaatselijke leefwereld. Gezangen op het as semblee-thema „In Christus een nieuwe gemeenschap" kunnen inge zonden worden naar Christophe Wagner, lutherse wereldfederatie, 150 route de Ferney, Genève. Van onze redacteuren BOEKAREST Een zevende-dags- adventist in Roemenië zit al zeven tien jaar gevangen om zijn godsdienstige activiteiten. Dit is in het westen bekend geworden door een memorandum, waarin zijn vrouw aan president Ceaucescu van Roemenië vraagt om zijn vrijlating. De man heet loan Buzdugan. Hij is nu 62 jaar. In juli 1971 werd hij door een militair gerechtshof tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het was zijn vierde veroordeling sinds 1935. In totaal is Buzdugan eerst onder fascistische en vervol gens onder communistische regerin gen veroordeeld tot veertig jaar ge vangenisstraf. Daarvan heeft hij er tot op heden zeventien uitgezeten. Hij heeft er nog zeven voor de boeg. de rest is hem in het verleden kwijt gescholden. In haar brief aan Ceaucescu herin nert mevrouw Buzdugan de presi dent eraan, dat hij nog samen met haar man gevangen heeft gezeten, de een om godsdienstige, de ander om communistische activiteiten. Buz dugan zat de eerste keer gevangen in Doftana. samen met Ceaucescu en met anderen, die later hoge rege ringsposities kregen, toen Roemenië communistisch werd. Het kerkgenootschap der zevende dagsadventisten is in Roemenië er kend door de overheid. loan Buzdu gan behoort echter tot een kleine afgesplitste groep, de zogenaamde reformatie-beweging. Deze groep, die zich om dogmatische redenen al jaren geleden van de Adventkerk heeft afgescheiden., is in verschillen de landen te vinden, ook in Neder land. De Yeformatie-beweging is in Roemenië niet erkend. De voor naamste reden is haar consequent pacifistische standpunt. „Gewone" adventisten willen geen wapens dragen, maar zijn wel bereid tot vervangende dienst (Rode Kruis, mobiele colonne e.d Dereformatie- beweging wijst ook dat af. Ook is de reformatie-beweging in de praktijk wat strenger op het punt van de viering van de zaterdag als rustdag. Een van de punten, waarop Buzdu gan veroordeeld is, is dat hij jonge- mensen aanspoorde, om op zaterdag van school of van hun werk te ver zuimen. GENEVE (EPD) De Zuidafrikaan- se autoriteiten hebben de laatste maanden meerdere visums voor lu therse predikanten geweigerd. Dat blijkt uit de in Geneve gepubliceer de briefwisseling van de secretaris sen van de lutherse wereldfederatie en van de federatie van lutherse kerken in Zuidelijk Afrika. Carl Mau en Karl Schmale. met premier Vorster. Onder degenen aan wie de toegang tot Zuid-Afrika geweigerd werd. be vinden zich de president van de lu therse kerk van de Elzas, André Ap pel, de LWF-stafleden Hellberg en Duchrow. de Duitse predikanten Rutkies en Jung en de Amerikaan ds. John Gronli, die benoemd is aan het luthers seminarie in Otjim- bingwe in Namibië. „Gezien het feit. dat de Zuidafri- kaanse regering aan dringend nodi- Deze week in Hervormd Neder land o.a. Interview met Johan van Minnen Iedereen tegen apartheid? Ver geet het maar. Het weinig opwekkende we reldbeeld van Doeschka en Hannes. Hoe kun je christen blijven en Afrikaan zijn? Arme landen moeten heft in eigen handen nemen. Veel oudere mensen voelen zich onzeker. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. ab.prijs 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d« losse verkoop. ge docenten geen toestemming geeft, de kerken in hun predikants opleiding te helpen, is het werkelijk moeilijk te geloven, dat dit geen systematische belemmering van de kerk zelf is." schrijft Mau in een van zijn brieven aan Vorster. Hij keert zich met name tegen de bewering, dat christenen, die naar Zuid-Afrika willen komen, sympatisanten of zelfs leden van communistische par tijen zouden zijn. Op deze brief antwoordde Vorsters secretaris J. Weilbach: „Gezien de smaad, die u de regering aangedaan heeft, is verdere correspondentie niet zinvol." Door dc kerkeraad werden be noemd door drs H. T. van Bocho- ve. Uitgave Vesta-boekerij, Everdin- gen; 101 blz.; 7,90. De schrijver, gereformeerd predi kant te Delfzijl, lijdt onder de deva luatie van vooral het ambt van ou derling. Zijn ervaring is, dat het zoe ken naar nieuwe ambtsdragers neer komt op „leuren langs de deuren met het ambt." Dat is voor hem een bewijs, hoezeer het kerkelijk leven tot een dieptepunt is gezonken. Men wil een vrijblijvende godsdienstig-* heid of loopt warm voor commissies of werkgroepen, en de groep wordt steeds kleiner van de plichtsgetrou we mensen, die zich nog voor heb ambt inzetten. „Het ambt is onmis baar voor het bestaan en voortbe staan van de kerk Wie z4«" geloof niet wil verliezen, moet bij werking van het ambt blijven en er zich door laten zegenen Vandaar het pleidooi van de schrijver voor restauratie van de vertrouwde kerk structuur Het ontwerpen van nieu we theologische constructies zal al leen de onrust in de kerk groter maken. Jammer, dat drs Van Bocho- ve niet ingaat op de talloze publika- ties. die de laatste jaren over het ambt in de kerk verschenen zijn. Wat betekent de herontdekking van het ambt aller gelovigen? Waarde vol is de tweede helft van het boek je. als Van Bochove ingaat op de praktijk van. het huisbezoeken en aan ouderlingen daarvoor goede tips geeft. De Andcrs-Dcnken-Boerderij door R. H. Matzken. Uitgave Buyten en Schipperheijn tc Amsterdam; 120 blz.; ƒ8,90. Een analyse van de manier, waarop het denken van Mao mens en sa menleving in China ingrijpend ver anderde. Matzken stelt daartegeno ver het onderwijs, dat de apostel Paulus gaf. met name in zijn brief aan de Efeziërs. Matzken wijst soms verrassende parallellen aan als het gaat om christelijke zelfverlooche ning en naastenliefde, om de ver wachting" van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. En al kan hij voor de /eer van Mao geen hogere waarde ring opbrengen dan dat hij het be schouwt als een karikatuur van het christendom, toch leidt deze verge lijking christenen op verschillende punten tot kritisch zelfonderzoek. Ecclesiaboekjes. Uitgave De Horstink te Amersfoort: per stuk 3 (bij aantallen korting) plus 2 porti- kosten; gespreksboekje LPO 1,50. Ecclesiaboekjes zijn bedoeld voor (rooms-katholieke) gespreksgroe pen. Wij ontvingen: Liturgie, waar dient dat toe? (over de bisschoppe lijke adventbrief 1975); Geloven is menselijk; Met het oog op de wereld; Geweld, geweldloosheid en evange lie; Mijn idee! Samen geloven - sa men kerkzijn. Het laatste is bedoeld om aan de basis belangstelling te wekken voor het komende landelij ke pastoraal overleg III. Lof en dank door Els de Graaf. Uit gave Moria. postbus 7351, Amster dam. Over de kracht van de lofprij zing, „een geweldig wapen in han- STRANDWANDELING HAAG Iwonder ..'s Avonds hebben we JJ^geval strandwandeling gemaak* 8 hu gel uit de brief van „de „PV zoals dat heet. Ze schrijv 8 tagne en genieten daar v 8 dat er te zien is. We steil d voor. Met duizenden andr d die dergelijke mededelir j« brieven van hun kinde Daar lopen ze, tegen de w: de grote zee en de in de?™ dwijnende kustlijn. Hoe ;8 j het maken? Wat zouden "f kaar bepraten? De wijdhf 8 omgeving leent zich gema een diepere gedachtenwi: anders. Zullen ze elkaar1 datgene waaraan ze zicli den in dit leven en dan n kant en klaar antwoord» essengj <-»» iviaai ainwuuiut maar werkelijk zeggen hP' Om dan misschien een og» bijsterd te zijn of ook an ogenblik heel blij omda tegen alle vrees in woord<f||| om hun diepste gevoeld*'", woorden te brengen? Wai ettenhe aanden gebeuren op een grote stra ,jg van ling, 't Is net alsof de wij de kleine en grote onwaar ons leven niet dulden. cfte va hier belachelijk voor. Ze ftse B maken met de engte van toeste: een buurt, een kleine kiwatei men elkaar bespiedt en af ue bej woorden die slechts sign <je maar als zodanig niet w< en ^ut staan. Maar op het brede s edaald een mens moeilijk vastgs mag den. Hij mag zoeken en t er th uit te zeggen wat Zijn lei Hij mag daarbij mistasten 11 geef ontdekking komen dat hem bijna onbedoeld enod terecht brengt". We hebbe van te strandwandeling gem '!ve gedachten maak ik die p®1".te mee. En misschien wel vee lec?lg In het Evangelie staat de aeten al eens op het strand. Merl s (350 WASHINGTON (EPD) Alle 558.000 exemplaren van de nieuwe liedbundel van de Amerikaanse pro testantse geestelijke verzorging van de strijdkrachten zullen vernietigd moeten worden, als het republikein se congreslid John T. Myers uit Indi ana zijn zin krijgt. Het congreslid heeft bij de leiding van de legerpredikanten zijn bezwa ren kenbaar gemaakt tegen lied 286 „Op een vrijdagmorgen". Het ge beuren van Goede Vrijdag wordt daarin volgens Myers op godslaster lijke wijze beschreven. In vrije vertaling luiden enkele ver zen van dit lied; „De moordenaar Barabbas laten zij lopen, maar mij slaan zij aan het kruis om niets en nog eens niets, en God in de hemel ziet lijdelijk toe" De legerpredikanten hebben een verklaring uitgegeven, „omdat het gaat om vragen en problemen, die voor veel mensen met de kruisiging samenhangen." Godslastering is he lemaal niet de bedoeling geweest, maar men heeft op deze wijze de mensen tot een intenser bezigzijn met Christus' offerdood willen brengen. Het lied is in 1960 geschreven door Sydney Carter. VUGHT Uit de jeugdgevangenis Nieuw Vosseveld zijn twee gedeti neerden ontvlucht. De twee jonge lui, beiden kortgestraften, de achttienjarige J. van E. uit Deventer en de twintigjarige A. van H. uit Rotterdam, werken op het buiten terrein van de gevangenis. De politie van Vught heeft opsporingsverzoe ken naar de omliggende politie korpsen gericht. De directie van de gevangenis weigert elk commen taar. e hebb BEROEPINGSWEfenkwel NED. HERV. KERK schade Beroepen te Driesum en H kweki P. Voets. kand. te Bergantvan v Bedankt voor Kinderdijk! gew£ duin te Brakel. men gi tos G. GEREF. KERKEN e Verer Bedankt voor Stadskanaal. jn Nt te Aalten. jnde df GEREF. GEM. IN NED. L8®"1 Bedankt voor H. L AmbacfJ JJ, Groot te Rijssen vem li deze Ds. P. M. Veldhutrfpe Op 72-jarige leeftijd is ovei hervormde emeritus-predild Veldhuijzen te Ameide. Hifi hervormde gemeenten te i te Monster, te Arnemui Westbroek en te Enumatilgi Ds. Veldhuijzen ging in emeritaat. Corrie ten Booml den van kinderen Gods tegenover leugen, ongeloof en duisternis." Bij Markus in de leer door dr G. D. J. Dingemans. Uitgave Centrale voor vormingswerk/hervormde vrouwen dienst te Driebergen; 40 blz.; 3,95. Dit boekje wil bijbelkringen helpen bij de bestudering van het evangelie naar Markus. De „waarheid" van huis tot huis door Joh. Kroon. Uitgave Combigraph te Den Haag; 120 blz., 13. Een nuttig boek voor ieder, die met Jehova's getuigen te maken krijgt. Kroon heeft een minutieus onder zoek ingesteld naar de wijze, waarop deze groep met de bijbel omspringt. Niet alleen de willekeurige schrift- uitleg. maar ook de manier, waarop zij in hun zg Nieuwe Wereldverta ling de bijbel hebben aangepast aan de leringen van de eigen groep. De God der heerlijkheid door Joh. Kroon. Uitgave Combigraph te Den Haag; 64 blz. 6,50. De schrijver ontwikkelt hier bezwa ren tegen de traditionele drie eenheidsleer Ook wie het met zijn conclusies niet eens is. wordt ge boeid. hoe hij (als kennelijke leke- theoloog) nauwkeurig de Schrift wil laten spreken. Dit is al het elfde deel uit de serie van de schrijver „opdat zij allen één zijn". •tuk. ifgel thon 1 de De evangeliste Corrie t$NiArf heeft in Nashville (VS) di:::;" bijbelprijs 1976 ontvangr prijs wordt elk jaar uitgefur ®r iemand, die zich bijzondr" n scheiden heeftin het breng/ Rarr boodschap van de bijbel !van mensen. Corrie ten Boomja' KI prijs voor haar bo9 een Schuilplaats" en de film, dfieid boek gemaakt is. (Olym ie wa Dr. F. L. Bos ««on i De taal. waarin het Christel?V001 ter sprake wordt gebrachfcken d moeilijk. Daardoor komt voor velen nauwelijks meef bekende gereformeerde f predikant dr. F L. Bos I nieuwe poging gedaan, voelbaar te maken, dat er J muziek in deze boodschap]" p°sI het hart op de tong" heetzif"""1"* dat 48 bladzijden telt en i te krijgen is bij de Bijbel I eniging te Driebergen (bij korting). In ritmische heeft hij geprobeerd. ieti aanstekelijke van het lied 1 zonder aan de eenvoudige! heid van het belijden al*a',e doen. Een lied van eigeifnemt lijden. M

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2