Regen druppel op de gloeiende plaat voor de landbouw Politieke partijen mogen nu in Spanje Matig 1/ 0^ [et Nieuwe Haagse Courant enmetNleuwe Leïdse Courant Drie burgemeesters „vrijgesteld" van salarisverhogingen Veel ongelukken met barbecuën-pag. 3 Wmm'i'wv»! marik wil j zij" merika niet laar O.S.? ïgenperioden Impasse in debat Veiligheidsraad over actie-Israêl PvdA-voorzitster: Actie Israël was noodzaak" Sproeien blijft nodig na buien Koninklijk besluit ingetrokken Eanes beëdigd als president van Portugal Communisten uitgezonderd En Trouw ziet ze allemaal. Lees maar mee. Welkomstvoordeel '°Uyy hoort bij ti. 34STE JAARGANG NR. 9879 DONDERDAG 15 JULI 1976 W/KWA fpze zaterdagse rubriek moeien uilerli||( donderdag (le post) in ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020-913456 1st 783 Vijfmaal opleiding tot pas- i Amerika [dventist al zeven jaar or de kerkeraad werden »md. bina 3: schoolverlaters een baan jina 7: lot van de politieke ge- genen in India jina 9: NTREAL (AP) Het mpisch Comité van de Ver- de Staten heeft gisteren reigd zich eventueel terug rekken van deelname aan Olympische Spelen vanwe- le affaire Taiwan, aldus is de Associated Press ver- Verenigde Staten hebben dagelijks bestuur van het mationaal Olympisch Co- door hun dreigement ge- ngen een spoedzitting uit chrijven. nogelijkheid van een Ame- anse boycot kwam op na- het nationale Chinese npische Comité in Taipei gezegd dat de ploeg van )an niet aan de Spelen zou nemen onder de voorwaar van het IOC en de Canade- gering, dat wil zeggen zon- le nationale vlag en zonder aam „Republiek China". liemende bewolking en later met regen. Matige, la- f en toe krachtige zuidwes- nnn.ke wind. Maximumtempe- ««yren van 21 graden aan zee 26 gr. C. in het zuidoosten het land. ftGEN EN OVERMOR- I: plaatselijk regen of on sbuien en vrij warm. Morgen zon op: 4.39 onder: 20.52 'fj* I maan op: 22.38 ■jl 1 onder: 10.30 NEW YORK (Reuter, AP) Het emotionele debat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties over de Israëlische reddingsactie van gijzelaars op het Oegandese vliegveld Entebbe is gisteren in een impasse geraakt. Zowel de Afrikaanse eis dat Israël veroordeeld wordt als de westerse oproepen aan de Verenigde Naties om actie te ondernemen tegen terro risme en kapingen zullen onvol doende steun ondervinden. De Afri kaanse voorstel-resolutie waarin de „flagrante schending van de Oegan dese soevereiniteit en territoriale in tegriteit" door Israëlische luchtcom- mando's wordt veroordeeld kwam een stem tekort in de 15 leden tellen de raad. Wanneer de resolutie wel was aangenomen, zouden de Veren igde Staten een veto hebben uitge sproken. Een concurrerende resolutie, waarin werd aangedrongen dat alle landen kapingen en dergelijke terroris tische activiteiten zouden veroorde len, verwierf evenmin een meerder heid. Afrikaanse en andere Derde Wereldlanden verklaarden tijdens de 4-daagse zitting, dat zij wel tegen kapingen zijn, maar dat het debat niet in de eerste plaats daarover gaat. Zij zeiden te weigeren voor een resolutie te stemmen waarin Israël niet wordt- veroordeeld. AMSTERDAM „Het ingrijpen van het Israëlische leger op het vliegveld Entebbe in Oeganda was de enige mogelijkheid die uitzicht bood op de bevrijding van de gijze laars". Dit is volgens PvdA- voorzitster Ien van den Heuvel vast komen te staan „uit de nu beschik baar gekomen informatie over de gang van zaken in de gijzelingszaak en de rol die de Oegandese regering met name het staatshoofd Idi Amin heeft gespeeld". De voorzitster van de PvdA vindt dat „de houding van de Oegandese regering ieder rechtsgevoel tart. rouw HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 Van links naar rechts: de burgemeesters Samkalden, Schots en Van der Louic. Van onze parlementsredactic DEN HAAG De burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hoeven de salaris verhogingen van augustus 1975 en januari 1976 niet aan te pak ken. Hiertoe is het koninklijk be sluit van november 1975, waarin de verhoging geregeld was, inge trokken. Burgemeester Samkalden van Amsterdam had deze verhoging meteen al geweigerd en ook de salarisverhoging van 1 januari van dit jaar wilde hij niet hebben. Ook de heren Van der Louw van Rotterdam en Schols van Den Haag vonden dat ze genoeg ver dienen. De eerste burgers van onze drie grootste steden wilden hiermee een bijdrage leveren aan het stre ven van de regering om de ambtenarensalarissen te mati gen. Bovendien vonden zij het wél rechtvaardig dat hun in komsten wat meer in de buurt zouden komen van de minis terssalarissen, die aanzienlijk la ger liggen. Een en ander was overigens niet naar de zin van gedeputeerde sta ten van Noord-Holland. Dezen vonden, voor wat betreft Amster dam, dat het hurgemccsterssala- ris is gekoppeld aan de functie en niet aan de persoon. De opvolger van de heer Samkalden zou zich door diens geste wel eens gedu peerd kunnen voelen, vonden ge deputeerden. Gedeputeerden van Zuid-Holland hadden geen be zwaren. Het bedrag dat de drie nu op hun loonstrookje aantreffen bedraagt 15.593 gulden bruto per maand. Als ze de opslag aangenomen hadden zou dat 16.914 gulden per maand geweest zijn. De minis ters, die wel met de salarisronden meegegaan zijn, verdienen vanaf 1 januari 1976 zo'n 12.000 gulden per maand. De commissarissen van de koningin zitten daar er gens tussen in. De officiële opheffing van het 37- jarige verbod op politieke partijen vond enige tijd geleden al plaats. De Cortes weigerde toen echter akkoord te gaan met de overeenkomstige wij ziging van de strafwet. De gewijzigde versie van de strafwet, die gisteren door de Cortes is aangenomen be paalt dat die groeperingen buiten de wet staan die uit internationale ge hoorzaamheid streven naar een tota litaire staat. Een commissie uit de Cortes heeft vergeefs geprobeerd een ruimere ver sie erdoor te krijgen. Deze wilde al leen een verbod op groeperingen die de menselijke vrijheid en waardig heid aantasten en zich verzetten te gen het veel-partijen stelsel. Deze formuleririg ging de oude garde ech ter veel tr ver en werd weggestemd. Wel probeerde een groep uiterst con servatieve figuren nog een verbod op „communisten" als zodanig in de strafwet te krijgen, maar dit werd door de meerderheid onpraktisch ge vonden Dan doen ze gewoon onder een andere naam mee. zo oordeelde men. Het wetsvoorstel tot wijziging van de strafwet werd uiteindelijk aanvaard met een meerderheid van 245 tegen 175 stemmen bij 57 onthoudingen. Suarez en de achttien aanwezige mi nisters stemden allen voor de wet Applausje De minister van- justitie Landelino Lavilla Alsina verklaarde dat de wet de wens van de regering weerspiegelt om voorzichtig maar ferm op weg te gaan naar een moderne democratie. Slechts de helft van de afgevaardig- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De met mondjesmaat gekomen regen heeft nauwelijks soelaas gebo den aan de door de droogte getroffen land- en tuinbouw. Het besproeien en beregenen van akkers en weilanden gaat overal in het land door. „Pas wanneer het lange tijd achtereen regent, kunnen we met sproeien ophouden", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw. „De buien dragen er wèl toe bij, dat het kunstmatig beregenen meer effect heeft, doordat het water minder snel verdampt dankzij de toegenomen voch tigheidsgraad van de lucht". Vertegenwoordigers van de provinci ale directies van waterstaat en de hoofddirectie van rijkswaterstaat hebben gisteren in Den Haag bespro ken welke maatregelen eventueel moeten worden genomen om het Ne derlandse oppervlaktewater te ver delen. Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat was er nog geen sprake van een verdelingsplan, maar van een oriënterende bespreking over de knelpunten. Vastgesteld werd dat alleen de Rijn Nederland nog zoet water levert, waarbij Gro ningen, Friesland en Noord-Holland afhankelijk zijn van het water dat in het IJsselmeer is verzameld. Het water in het IJsselmeer zakt een centimeter per dag. Op alle betrok ken instanties rond het IJsselmeer zal een beroep worden gedaan zo zuinig mogelijk met water om te springen. De waterstand in de Gel derse IJssel is nu zo laag, dat het de scheepvaart verboden zal worden om veiligheidsoverwegingen 's nachts te varen. Zoals bekend heeft elke provincie nu een centrale meldpost vanwaar dagelijks een overzicht van de situatie van het oppervlaktewater naar rijkswa terstaat in Den Haag wordt doorge geven. LISSABON (DPA, Reuter) Gene raal Antonio Ramalho Eanes is gis teren beëdigd als de eerste vrijgeko- zen president van Portugal na een periode van meer dan een halve eeuw dictatuur. Het nieuwe tijdperk werd gisteren ingeluid met 21 sa luutschoten. Eanes legde de eed af in handen van parlementsvoorzitter Vasco da Gama Fernandes. Onder de aanwezige leden van de Spaanse Cortes bij het debat over de herziening van de strafwet bevond zich ook de het begin van deze maand afgetreden premier Arias Navarro. Het wetsvoorstel dat de legalisering van de politieke partijen beoogt, werd nog tijdens zijn ambtstermijn bij het parlement ingediend. MADRID (Reuter, UPI) Het Spaanse parlement heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen dat politieke partijen wettelijk toestaat. Alleen de communisten zullen voorlopig nog niet aan het officiële politieke leven kunnen deelnemen. De stemming was de eerste directe confrontatie tussen de regering Suarez en de Cortes, het Spaanse parlement waarvan de leden nog tijdens Franco benoemd zijn. den wenste hierop te applaudiseren. De goedkeuring van een wet die na 37 jaar politieke activiteiten uit de sfeer van de illegaliteit haalt schept de regering van premier Adolfo Sua rez de mogelijkheid al degenen die onder de nu veranderde wet veroor deeld zijn vrij te laten Op een derge lijke politieke amnestie wordt in Spanje dagelijks aangedrongen Vol gens regeringskringen zou Suarez tot een dergelijke maatregel bereid zijn in de nabije toekomst. Een aanwijzing dat in Spanje de bordjes zo langzamerhand verhan gen worden is verder de mededeling in het blad Cambio-16 dat premier Suarez het portret van de voormali ge dictator Franco, dat in de verga derzaal van de ministerraad hing heeft laten weghalen. Nu hangt er een portret van koning Juan Carlos. Aan de eenvoudige plechtigheid werd deelgenomen door diploma ten. leden van de revolutionaire raad. onder wie de scheidende presi dent Francisco da Costa Gomez. De eerste ambtshandeling van pre sident Eanes zal zijn de benoeming van de socialist Mario Soares tot premier. Vandaag komt de nationa le commissie van deze partij bijeen Deze commissie zal naar verwach ting de lijst van ministers en het regeringsprogramma goedkeuren. Soares zal de komende dagen con tact opnemen met de politieke krachten waarop een socialistische minderheidsregering zal zijn aange wezen. Hoewel er in deze dagen in grote delen van Europa regen is gevallen, blijft het zuurstofgehalte van het rivierwater zo laag, dat er, bijvoorbeeld bij Frankfurt, op grote schaal vissterfte voorkomt. De inwoners van Rotterdam moeten er rekening mee houden dat de smaak van het drinkwater de ko mende dagen nog verder achteruit zal gaan. Door de aanhoudende droogte is de afvoer van de Maas. waar de Rotterdamse drinkwaterlei dingen hun water betrekken, de laatste dagen tot een minimum ge daald. Het zoutgehalte dat met 75 milligram per liter als ideaal wordt aangemerkt is thans gestegen boven de 150 milligram per liter. Vervolg op pagina 3 kolom 1 Meer over de droogte Vooral de veeteelt in het zuiden van ons land is ernstig getroffen door de droogte. De weilanden zijn er dorre velden geworden, die alle tinten bruin vertonen, en veel boe ren hebben al vee moeten verko pen of hun koeien krachtvoer moe ten geven. Barend Mensen schrijft erover op pagina 5. De droogte komt ook ter sprake in een artikel, waarin de voorzitter van het landbouwschap en de voor zitter van de CBTB, drs. P. Buk man, schrijven over het plan van de Europese Comissie om de vraag en het aanbod van melk weer met elkaar in evenwicht te brengen. Dat artikel staat op pagina 15. De burgemeesters van de drie grote steden zijn er eindelijk in geslaagd om hun salarisverhogingen mis te lopen. Daar moest zelfs een koninklijk besluit voor worden ingetrokken. Loonmatiging betekent verschillende problemen voor verschillende mensen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Betaalt per kwartaal Ik ontvang graag naar keute: f—j4 fraaie zwart-kunstlederrr onderzetters met lilver bedrukte O locomot ietmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origtReet. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. I—J Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1