rabieren nog oneens aanpak Libanon "oekomst Suarez somber H Nog veel scholieren vast in Zuid-Afrika VN debatteren over Israëlische actie Voedselorganisatie moet roer omgooien" Id :r rechten tussen ergeiijrs en Issas jiboeti Boerma: geen kritiek op mij Mondale, Muskie of Glenn wordt tweede man bij Democraten iolven van onrust kunnen ook Spaanse troon bereiken i/ARTPAG '3 JULI 1976 Poel BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 helft a ston to, BEIROET (Reuter, UPI, AFP, AP) De ministers van buitenlandse zaken van de landen de Arabische Liga waren het gisteravond nog niet eens over de manier waarop ze de Libanese ervoo'eroorlog zoucien aanpakken. Ondertussen woedde de strijd in alle hevigheid door. trekki guld abische Liga was gisteren voor om d rcje keer in vijf weken bijeen alkoni te he|ch te beraden over een oplos- de g an de burgeroorlog in Libanon. ge et mislukken van alle vorige een sneven neemt men aan dat de tersconferentie nu zal vragen in dien topconferentie van alle Ara- voor s leiders. Verder heeft men zich n in t ieraden over het opnieuw stu- eht een Arabische vredesmacht, aan er de )egin van de conferentie ken- are Sjte zich door een felle confronta- tdezejssen Syrië en de Palestijnen. t do(fr op de dag had de leider van kse moslims in Libanon Kamal blatt meegedeeld dat de Sy- autoriteiten linkse moslims en tijnen een ultimatum hadden ld. De Syriërs drigen met inter- ïtroepen Beiroet en de noorde havenstad Tripoli binnen te en, als de linkse partijen in ion het Syrische vredesinitia- de Uven aïwiizen- Het dreigement 'vergebracht door de Libische CAIRO (UPI) De Syrische regering heeft beloofd het beleg dat zij sedert enige tijd heeft gelegd om twee mos limsteden in Libanon, op te heffen. Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie heeft meege deeld, dat de Syrische troepen zich binnen 48 uur zullen terugtrekken naar de noordelijke en oostelijke de len van Libanon. De Syriërs zouden VcrWOrDCR van plan zijn zich van Tripoli in het noorden, Sidon in het zuiden en uit het gebied ten oosten van Beiroet terug te trekken. Een Palestijnse woordvoerder op de conferentie van de Arabische Liga zei dit te hebben vernomen van de leider van de PLO, Jasser Arafat. De Lybische premier Jalloed zou Syrië zover gekregen heb ben. De Syrische stap zou bedoeld zijn om de stemming op de topconfe rentie te verbeteren. De woordvoerder van de Palestijnen op de conferentie, Ribhi Awad, ver klaarde dat dë linkse partijen de Syrische voorwaarden niet zullen ac cepteren. De woordvoerder oefende zware kritiek uit op Syrië en ver klaarde: „We kunnen niet wachten tot de Syrische granaten en raketten ons als de regen overspoelen". De Syrische afgevaardigde, Abdel Halim Khaddam verwierp de Pales tijnse beschuldigingen. Hij zou ver klaard hebben de nervositeit van de Palestijnse spreker wel te kunnen begrijpen. Verder zou hU spijt be tuigd hebben over de ontwikkeling in Syrië. premier Jalloed, die heeft gepro beerd te bemiddelen tussen Syrië en de strijdende partijen in Libanon. mets t ETI (Reuter, AFP) Bij ge il tussen leden van de Issa- en ;n', zó' hebben Frans! gehjsén gisteren meegèdeel weg iictlör Aan vechten is wel een einde geko- maar in de hoofdstad Djiboeti een avondklok van kracht. De gronte regering heeft in beginsel in- Vid met het verlenen van onaf- ,'lijkheid aan het gebied, de e kolonie op het Afrikaanse land, maar dan moet er eerst, nd jaar, een referendum gehou- vorden onder de 250.000 inwo- van het gebied. twee buurlanden, Ethiopië en lië maken zich sterk voor een mmis^rsing van dit gebied, en hun let wordt weerspiegeld in de Volgens waarnemers zou Egypte het meest voelen voor een nieuw initia tief van Arabische ministers om een staakt het vuren'tot stand te bren gen. Egypte zou bereid zijn om wa pens naar Libanon te sturen voor een uitgebreide Arabische vredes macht. Egypte zou echter geen manschappen willen sturen. De woordvoerder van de PLO sprak zijn misnoegen over het verloop van de besprekingen uit. De gesprekken zouden niet serieus zijn en ver antwoordelijkheidsgevoel zou bij de partijen ontbreken. Gevechten De gevechten in Lil} w.eèr gtója gejj langisten uitgegeven betichten, nog steeds niet op Palestijnen en mos lims is veroverd. Een Palestijnse woordvoerder verklaarde dat de •misclji :ven i menstrijd tussen de Af ars en de Tien, meen De laatsten maken de meer- tid uit en zijn verbonden met ilië terwijl de Afars op steun ithiopië kunnen rekenen. Élranse autoriteiten hebben lang lie kant van de Afar-leider Aref liens nationale onafhankelijk- iunie (UNI) gestaan, maar de te tijd schijnt Aref zijn gezag te kwijt geraakt bij zijn eigen par- )e Afrikaanse volksliga voor on gelijkheid, de Lpai, die vooral )r delssa's, onder leiding van Has- Gouled, gesteund wordt, zal naar vacht wordt volgende week in de «vergadering een motie van (trouwen tegen Aref indienen, t vergadering is een orgaan, waar e stammen even sterk vertegen- fdigd zijn en waar ze elkaar zo mogelijk in de haren zitten. ppië en Somalië bemoeien zich jal met het gebied vanwege de jegisch belangrijke havenstad peti aan de mond van de Rode Werkgroep Kairos protesteert Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Zuid-Afrika worden na de rassenrellen van drie weken geleden nog steeds enkele tientallen kinderen vastge houden. De kinderen zitten opgesloten in de gevangenis aan het John Vors ter- plein in Johannesburg, en mogelijk ook op andere plaatsen. Volgens een journalist die de kinderen heeft ge zien is de jongste niet ouder dan acht jaar, gaan de kinderen in lompen gekleed en dragen de meesten geen schoenen. Aanvankelijk werd door de politie ontkend dat er nog kinde ren gevangen zaten, maar na de ver klaring van de journalist werd toege geven dat zij werden vastgehouden. De politie wil hen niet vrijlaten om dat ze voor een eventueel proces niet meer zouden komen opdagen. Veel ouderen zijn in afwachting van hun berechting op vrije voeten gesteld, „maar wat zou er gebeuren als we de "kinderen weer de straat op zouden laten gaan? We zouden ze nooit weer zien", haalt de New York Times-bri gadier J. F. Roos, die het onderzoek leidt, aan. Volgens brigadier Roos worden 33 kinderen vastgehouden, terwijl de Nederlandse werkgroep Kairos een aantal van 48 noemt. Zij baseert zich op berichten in de Rand Daily Mail in Johannesburg. Volgens de werkgroep zijn verschillende ouders „wanhopig ongerust" over het lot van hun kinderen omdat zij niet we ten of zij gearresteerd of dood zijn. Kairos dringt aan op bekendmaking van de namen en leeftijden van de kinderen en heeft een beroep gedaan op het Rode Kruis. Deze zou een delegatie moeten sturen om een be zoek te brengen aan de klrtderen. maar ook aan de volwassenen die na de rassenrellen gevangen zitten. Vol gens Kairos zijn er hardnekkige ge ruchten dat de gevangenen, zelfs ge wonden, ernstig worden mishandeld. langdurige aanval van rechts naar schatting 1000 slachtoffers had ge vergd. Rechtse christenen en Sy riërs waren gisteren nog steeds in het offensief bij de noordelijke ha venstad Tripoli, die nog in linkse handen is en bij het ten oosten van Beiroet gelagen Baalbek. Libanese politici hebben een natio naal eenheidsfront gevormd om de verdeling van Libanon in een chris telijk en moslim deel te voorkomen. In het front is zitting genomen door premier Rasjid Karam, ex-premier Saeb Salam. moslims en Raymond NfeW YORft, LONDÊN (Reuter, UPI, API Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben gisteren tijdens het debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de actie van Israël in Oeganda een resolutie ingediend, waarin kapingen veroor deeld worden en voorts gevraagd wórdt om maatregelen die zulke terreurdaden voorkomen. De Veiligheidsraad hervatte gisteren het debat over de Israëlische overval op Entebbe. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten vragen de raad zijn deelneming te betuigen met het verlies van mensenlevens dat voort vloeide uit de kaping van de luchtbus van Air France. Het werd niet aangenomen dat de ingediende resolutie voldoende steun in de raad zou kunnen behalen. Ook van de kant van een aantal Arabische lan den werd een resolutie verwacht. Li bië heeft de voorzitter van de raad gevraagd het debat te beperken tot de agressie van Israël en niet te spreken over terreur in het alge meen. Een woordvoerder van de Britse re gering heeft gisteren verklaard dat het vrijwel zeker is dat Dora Bloch, de Brits-Israëlische vrouw die ver mist wordt sedert de overval van de Israëli's op het vliegveld van Enteb be, dood is. Mevrouw Bloch verbleef op het moment van de Israëlische actie in een Oegandees ziekenhuis. De Britse regering maakt zich be zorgd over de 500 Britse onderdanen die zich nog in Oeganda bevinden. Oeganda en Kenia beschuldigden el kaar gisteren opnieuw over en weer van troepenbewegingen langs de ge meenschappelijke grens. De rivali teit tussen beide landen is weer op gelaaid sedert de Israëlische actie op het vliegveld van Entebbe. Oeganda Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) moet het roer volledig omgooien. Dat is de mening van de nieuwe directeur-generaal van de FAO, Edoard Saoema, die onlangs de Nederlander dr. Addekè Boerma opvolgde. Saoema lijkt fiks de bezem door de voedsel- en landbouworganisatie te willen halen, maar dr. Boerma zei gister avond desgevraagd dat niet te zien als een kritiek op zijn beleid. Bij gevechten tussen Palestijnen en Syriërs werd gisteren een raffinaderij van een Amerikaanse oliemaatschappij bij Zakrani, ten zuiden van Beiroet, in brand geschoten. Edde, een christelijk politicus. Edde zei dat het front de terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon eist als mede de eerbiediging van de Libanese soevereiniteit door de Pa lestijnse guerrillastrijders. De strijd in Libanon was gisteren weer hevig. Dikke rookwolken ste gen op uit de brandende tanks van de Amerikaanse olieraffinaderij- in Zahrani, 57 kilometer ten zuiden van Beiroet. De raffinaderij werd getroffen door mortiergranaten tij dens gevechten tussen Syriërs en Palestijnen. beschuldigt Kenia ervan aan de Is raëli's steun geboden te hebben. Tot nog toe zijn de vijandelijkheden tot woorden beperkt gebleven. NEW YORK (Reuter, UPI) Drie Senatoren, Edmund Muskie uit Mai ne, Walter Mondale uit Minnesota en John Glenn uit Ohio maken de meeste kansen om kandidaat voor het vice-presidentsschap bij de De mocraten te worden, zo hebben gis teren kringen uit de omgeving van Jimmy Carter bekend gemaakt. De vraag wie van deze drie het zou wor den was gisteren zo ongeveer de eni ge die vlak voor de opening van de Democratische nationale conventie in Madison Square Garden nog niet beantwoord was. Het partijprogram is bekend en Carter is ook al geruime tijd zeker van zijn nominatie bij de eerste stemmingsronde. Carter had eerder een lijst van zeven namen genoemd, waarop ook de drie bo venstaande namen staan. Verder ko men Senator Frank Church uit Ida ho, lid van het Huis van Afgevaardig den Peter Rodino van New Jersey en de Senatoren Henry Jackson van de staat Washington en Adlai Steven son van Illinois voor op dit lijstje. Volgens SaoöYna moet: minder vergaderd en gepubli ceerd worden: de staf worden ingekrompen en gesplitst; voorrang worden gegeven aan kleine projecten, die op korte ter mijn voedsel verschaffen in honger- landen, in plaats van technisch hoogwaardige programma's die op zijn best na verloop resultaat te zien geven. De FAO. zo zei de 48-jarige Libanees Saoema, moét worden gestroomlijnd en gedecentraliseerd en meer prak tische programma's opstellen om honger en ondervoeding in de wereld te bestrijden. De centrale staven moeten niet worden uitgebreid, maar in plaats daarvan moe'ten er lokale vertegenwoordigers komen in de nooddruftige landen, die zelf kun nen beslissen wat het meest nodig is. „De FAO moet een grotere plooi baarheid krijgen om de meest urgen te noden te lijf te gaan", aldus Saoema. Ivoren toren Volgens Saoema werkte de voedsel- ei) landbouworganisatie tot nu 4 toe yeel te. burenuc.ra^iscl\ en .acacje- mis.ch, vanuit eea ivoren toren. Kojt geleden rekende Saoema al voor dat de FAO 80 procent van inkomsten besteedt aan salarissen, 11 procent aan publicaties en 9 procent aan vergaderingen. Saoema wil het aan tal vergaderingen byna halveren tot 253 per jaar en het aantal publicaties terugbrengen van 298 tot 204. Saoema sprak op een zitting van de bestuursraad van de FAO. die vol gens zegslieden zeker niet afwijzend tegenover zijn voorstellen staat. Rij ke donorlanden als de Verenigde Staten hebben reserves geuit omdat zij bang zijn dat de nieuwe koers van de voedsel- en landbouworganisatie veel geld gaat kosten. Eduard Saoema Dr Addeke Boerma Inschakelen van lokale vertegen woordiger in de hulpbehoevende lan den zelf zou volgens Saoema 3,27 miljoen dollar kosten (150x duizend dollar voor een FAO-vestiging in elk der landen). Uitbreiding van regiona.- le kantoren zoals eercier voorgestel?! 3ou volgens de directeur-generaa) veel duurder zyn en 9 miljoen dollar vergen. De bestuursraad praat de komende dagen verder over de voor stellen van Saoema. Saoema's voorganger, dr. Boerma, zegt voorzichtig te willen zijn met een meer lokale staf voor een meer directe en practische aanpak, in plaats van het maken van theore tische en ingewikkelde studies. „De voedsel- en landbouworganisatie is er in de eerste plaats voor om een aantal zaken bij te houden die alle landen afzonderlijk niet kunnen doen. De FAO probeert feiten te verzamelen, statistisch materiaal aan te leggen en beleid op korte en lange termijn uit te stippelen. Daar heb je een zekere hoeveelheid staf voor nodig, zeker na de wereldvoed- selconferentie van november 1974 die een boel extra werk heeft gege ven. Het is gemakkelijk om te zeggen dat er teveelstafleden zijn." Boerma is het er wel mee eens dat er minder vergaderd moet worden, „want dat doe je niet voor je plezier", maar meent dat het aantal niet bot weg moet worden teruggedraaid, maar dat wel degelijk moet worden bekeken wat het nut van de vergade ringen is. Boerma is erg afwachtend over de mogelijkheid om met projecten te beginnen die op korte termijn resul taat geven bij noodsituaties. „Ik vraag mij af wat daarvoor de kansen zijn. Bovendien is de FAO niet in de eerste plaats een hulporganisatie maar moet zij proberen op lange termijn te zien en te waarschuwen als er tekorten dreigen. Als de na druk daarop minder wordt, dreigt de FAO haar grondslagen kwijt te raken. Or Herman Amelink enoeming door de Spaanse koning Juan Carlos van Adolfo ez tot premier van Spanje heeft in en buiten het land 'els opgeroepen over het tempo van de politieke hervormin- Vervreemdt de benoeming van Suarez de koning van alle irormingsgezinde Spanjaarden? Heeft de koning in goed irouwen op de 43-jarige premier zijn hoofd in de strop loken? A premier Arias Navarro begin maand eervol ontslag kreeg uit laatsdienst, was iedereen het er- eens dat dit een goede stap was. B was een man die dateerde uit periode van generaal Franco, jnee wil het grootste deel van aije zo snel mogelijk afrekenen. enoeming van Suarez heeft ech- een domper op de politieke gde gezet Hij heeft een be- pjke functie bekleed in de Nati- Beweging de „partij" van »co en daarmee een besmet ver- i is er verder weinig van hem Ind, en dat geldt eigenlijk van de ministersploeg die hij in het i gebracht heeft. Er zitten geen fiinente hervormers onder, maar min vertegenwoordigers van de iker", de oude aanhang van |co. De ministers behoren tot men in Spanje de stille generatie it, de politieke figuren van het ofde plan die de burgeroorlog niet >en meegemaakt. rwegend positief wordt geoor- over de benoeming van Marce- Oreja, een Bask. tot minister buitenlandse zaken. Hij was al tssecretaris onder zijn tsvoorganger, Areilza, één van neest spraakmakende liberalen het kabinet van Arias. Ook de Jeming van Rodolfo Martin Villa ninister van binnenlandse zaken itief ontvangen. Gaan we op de eerste woorden van het kabinet af, dan lijkt er geen reden te zijn tot pessimisme. In een gloedvolle rede heeft Suarez hervor mingen in het vooruitzicht gesteld. De nieuwe regering beschouwt zichzelf als een overgangskabinet tot na de verkiezingen van het ko mend jaar. Dan zal er een echte parlementaire regering gevormd moeten worden. Minister van infor matie Reguera hierover: „We zijn een overgangsregering met weinig tijd om te verwezenlijken wat we willen doen". Pessimisme Toch zijn er een aantal redenen om het somber in te zien voor de rege ring van Suarez. Het kabinet heeft een smalle politie ke basis. De democratische opposi tie heeft afwachtend of zelfs nega tief gereageerd, omdat ze in Suarez een man van de oude orde ziet. De premier lijkt nu niet de man om de brug naar de oppositie te slaan; zo bleek hij tijdens de kabinetsforma tie niet bereid (of in staat) aan de wensen van de oppositie regemoet te komen. Algemene politieke am nestie, erkenning van de vakbon den, volledige erkenning van de de- mocatische vrijheden waren voor hem toen onaanvaardbare eisen. Daar komt bij dat de liberale voor trekkers uit de vorige regering van Aries niet met Suarez mee wilden doen. Zowel Areilza als Fraga Irlbar- ne hebben verscheidene malen dui delijk gemaakt dat ze niet afkerig waren van toenadering tot de demo cratische oppositie. Nu deze mensen niet in zijn regering zitten zal het voor Suarez moeilijk worden over hun hoofd heen de oppositie de hand te reiken. Verder vragen liberalen en democra ten zich af in hoeverre de aanhan gers van Franco de hand hebben gehad in de benoeming van Suarez. Er bestaat nog steeds onduidelijk heid over de vraag of Suarez de zelfbewuste keus van de koning was of de minste van de kwaden. Is Sua rez premier geworden omdat een liberalere kandidaat voor oud- rechts niet aanvaardbaar was? Het naar voren schuiven van Suarez als compromiskandidaat zou vol gens sommige berichten het werk geweest zijn van Torcuato Fernan dez Miranda, een vroegere leermees ter van de koning. Deze is voorzitter van de Cortes, de Spaanse versie van een parlement en voorzitter van de Kroonraad, die een voordracht van drie personen voor het pre mierschap doet waaruit de vorst kan kiezen. Fernandez is een man die bij uitstek in staat geacht wordt de gemocderén van de Franquisten te kalmeren en in dat kader zou dan ook de benoeming van Suarez te verklaren zijn. Als deze verklaring juist is dan bete kent dat dat de invloed van de „bun ker", die onlangs in de Cortes pro testeerde tegen de vrijheid van de pers, de hervormingsvoorstellen he kelde, kritiek op de sociale onrust en de vlucht van kapitaal uitoefende en liberale uitspraken van liberale ministers kapittelde, nog zeer groot is. Suarez zou door zijn afkomst voor rechts acceptabel zijn geweest. Gaat hij echter werkelijke hervor mingen doorvoeren dan moet hij ook hier op tegenstand rekenen. Economie Hoe duister het gesternte voor de nieuwe regering is, wordt pas goed duidelijk als we zien naar de slechte economische situatie waarin Spanje verkeert. In de maand mei stegen de kosten van levensonderhoud met maar liefst 5 procent, terwijl de in flatie over die maand 4,5 procent bedroeg. Er bestaat een ernstig te kort op de betalingsbalans, de groei van het nationaal product is van zeven naar ruim twee teruggelopen en het aantal werklozen bedraagt meer dan vijf procent van de wer kende bevolking. De toeristen uit het buitenland blijven weg door de internationale recessie en de recente loonsverhogingen hebben de ar beidskosten aanzienlijk doen oplopen. Kwetsbaar De benoeming van Suarez heeft de koning kwetsbaar gemaakt. Suarez is de eerste nieuwe premier die door de koning benoemd is en Juan Carlos heeft duidelijk gemaakt wat hij van zijn eerste minister verwacht. Bovendien zal de koning in staat zijn, meer dan bij het kabinet Arlas, zijn persoonlijk stempel te drukken op deze regering. Het kabinet be staat voor een belangrijk deel uit leeftijdgenoten van de koning en de ze zullen aanmerkelijk gevoeliger zijn voor 's konings influisteringen dan de oude Franquistische garde. Het gevaar bestaat echter dat dit kabinet, bij een gebrek aan een bre dere politieke basis de mist in gaat. Suarez zal met zijn eerste regerings verklaring al heel sterk uit de hoek moeten komen wil hij de hoge golven van sociale en politieke onrust tot Onder het oog van koning Juan Carlos (links) zweert Suarez met de hand op de bijbel trouw aan de kroon, de kerk en het vaderland. beciaren brengen. Alleen door radi cale maatregelen zal hij de democra tische oppositie binnen de democra tische perken kunnen houden. Het afkondigen van een algemene poli tieke amnestie is wel het minste wat hij doen kan. Suarez zou verder de erkenning overwegen van de door communisten beheerste „commissi- ones obreras'. de arbeidersraden. Alleen met dergelijke maatregelen kan Suarez voorkomen dat de situa tie hem uit de hand loopt. Raakt zijn ploeg echter in de versukkeling dan is het gevaar niet denkbeeldig dat de golven van sociale onrust niet alleen de regering aantasten, maar ook de troon bereiken. De positie van de regering en de populariteit van de koning zal in sterke mate afhangen van de mate waarin dit kabinet erin slaagt de in het vooruitzicht gestelde hervormingen met sterke hand waar te maken. Lukt dit Suarez niet dan zou de republikeinse onderstroom wel eens bovenstroom kunnen wor den. In de roep om een democra tische breuk zal dan ook de roep om een breuk met de monarchie gaan meeklinken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7