1 uropese top eens er zetelverdeling Zout water dringt ver ons land in Kiezen Nieuwe Leidse Courant Spaanse vandaag premier in Parijs Koeien breken uit verdord weiland iet Nieuwe Haaöse Courant en met Half winkelcentrum afgebrand - pag. 3 Z Rapp^ derland krijgt 25 stoelen in Europarlement laatselijk buien Politieke amnestie verwacht iur de France IN DEZE KRANT Politiek en Spelen twee dagen laag: Plan rijkswaterstaat voor verdeling zoet water van der Stee boos over verklaring van gedeputeerde Altijd even fair Trouw Weikomstvoordeel rOuy/ hoort bij u. 34STE JAARGANG NR 9877 DINSDAG 13 JULI 1976 )NSTI Monster] tiling vani ingedi« n de R.l Verburg nte MonsL rouw vandaag voor 11 uur ipgegeven. wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115508 Tel 070-469445 jAVE TROUW/KWARTET B.V. el vigereiiNNEMENT 14,17 PER MAAND - hj raadsb^. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 -ƒ 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0,55 ^derden leden van de Europese federalistische beweging demonstreren in Brussel voor directe en Wne verkiezingen van het Europese'parlement in 1978. Ze krijgen hun zin. onze speciale verslaggever SSEL De regeringsleiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap hebben avond overeenstemming bereikt over de zetelverdeling in het in mei of juni 1978 rechtstreeks rof djr^rkiezen Europese parlement. ""59 Vitse premier Callaghan moest •nnrhphnr.d maken dat eerst de ig van het debat in het Britse rhuis dat voor gisteravond op ogramma stond, bekend moest "et Lagerhuis hield een uitge- discussie over de rechtstreek- ïezingén voor het Euro- int. fuwe Europarlement zal 410 Tijgen; momenteel heeft het De zetels worden als volgt eld: West-Duitsland. Frank- ^Jproot-Brittannië en Italië elk 81 ngsverpS, Nederland 25 en België 24, ia kunt marken 16 en Ierland 15 en ten dviesent Luxemburg 6, Het leken gis- nering £ddag vooral de kleine landen rijbifle EG te zijn die voor problemen en bij het vaststellen van het zetels. Zo ging Ierland aan- niet akkoord met het haar ot ao.fcdachte aantal en ook Dene- 670598en stelde zich nogal scherp op. iren. die lange tijd aamêèn aan tijgt 18hadden vastgehouden, zei- ia het bereiken van het akkoord [iddens^,eiemaai gelukkig te zijn. maar toch niet onaanvaardbaar te :n. is ier Den Uyl verklaarde gister- "4 verheugd te zijn dat eindelijk taat is geboekt, te meer omdat 48 e laatste kans was op het hou- Van de verkiezingen in de voor- fr van 1978. pa k ste go Nede Pari (ook randcrlijke bewolking en •chls op enkele plaatsen een ii. Zwakke tot matige wind uit heenlopende richtingen. Mi- inaSma omstreeks vijftien graden, ixima van ongeveer 22 graden zee tot circa 28 graden in het inenland. JORGEN EN OVERMOK- in het algemeen weinig iti randering. •Morgen zon op: 04.36 onder: 20.54 maan op: 21.55 onder: 08.14 De precieze datum voor de verkiezin gen moet nog worden overeengeko men De premier zei dat zowel zijn Britse collega Callaghan als de Deense premier Anker Jorgensen die zonder mandaat in Brussel is. be loofd hadden alles in het werk te stellen om het principeakkoord aan vaard te krijgen. Drs. Den Uyl zei, dat de gelijke verdeling voor de gro te vier en de verschillen bij de andere EEG landen een uitvloeisel is van het feit dat bij de kleine lidstaten het onderlinge verschil in' bevolkings aantal relatief groter is dan bij de grote landep. De premier wenste de naar de confe rentiegebouwen gekomen voorzitter van het Europese parlement. Geor ges Spenale. geluk met het behaalde resultaat. De EP-voorzitter stelde dat het akkoord wel niet helemaal is wat het parlement had gewenst, maar dat het toch een hele ge ruststelling is dat de beslissing is gevallën. Dit besluit is eén overwin ning voor de parlementaire demo cratie. De Europese burger is gebo ren. aldus Spenale. Hij zei nog wel. dat dit eindpunt meteen ook een uitgangspunt is. omdat nog de goed keuring van de nationale parlemen ten noodzakelijk is. En ook dat is een delicate kwestie, aldus de voor zitter van het Europarlement. Tindemans De regeringsleiders hebben zich gis termiddag slechts kort bezig gehou den met het rapport van de Bel gische premier Leo Tindemans over de éénwording van Europa. Minister van der Stoel van buitenlandse za ken kreeg het fiat voor een interim rapport. dat in de novemberzitting van de Raad in Den Haag gevolgd zal moeten worden door een aantal conclusies. Groot Brittannië bracht gistera vond nog de kwestie van de visserij- grenzen aan de orde, maar hierover konden nog geen mededelingen wor den gedaan. Volgens Britse en Ierse kringen echter is afgesproken, dat de Europese Raad nog geen uit spraak zal doen. maar dat de Raad van ministers met een gezamenlijke verklaring komt in geval de zee rechtconferentie waar ook deze pro blematiek aan de orde komt. mislukt. De permanente vertegenwoordigers van de EEG-landen in Brussel heb ben gistermiddag een akkoord be reikt over overeenkomsten mét Griekenland en Turkije. Ierland en Italië stemden in met een aantal nog niet bekende compensatieregelin gen voor met name de concurrentie van de Turkse landbouw Ook West- Duitsland gaf zijn goedkeuring. Bonn heeft lange tijd vastgehouden aan een verschil in grootte van de financiële hulp aan de beide landen. De onderhandelingen met Grieken land zullen nu op 26 of 27 juli begin nen. Enkele dagen eerder wordt de overeenkomst met Turkije afge rond. MADRID (Reuter, UPI) De nieuwe Spaanse premier Adolfo Suarez, die enige dagen geleden Arias Navarro opvolgde, zal vandaag een kort bezoek aan Frankrijk brengen. Volgens een regeringswoordvoerder zal een van de eerste daden van het nieuwe kabinet zijn het vrijlaten van de politieke gevangenen in Spanje. De Spaanse premier zal vandaag in de Franse hoofdstad besprekingen voeren met de Franse regering over de betrekkingen tussen Spanje en Europa. Verder zal hij de Franse regering proberen gerust te stellen dat de nieuwe regering in Spanje het democratische proces in Spanje niet zal vertragen. Spanje heeft Frank rijk steeds als voornaamste pleitbe zorger in Europa gehad. Vrij Volgens regeringskringen in Madrid treft het kabinet Suarez voorberei dingen voor de afkondiging van een politieke amnestie voor de politieke gevangenen ln Spanje. Het schijnt vrijwel vast te staan dat de amnestie zal worden afgekondigd op 25 juli. de dag van de Spaanse schutspatroon, de apostel Jacobus. De Spaanse krant „Informaciones" schreef gisteren dat waarschijnlijk 400 gevangenen zullen worden vrij gelaten. Degenen die wegens terro risme zijn gevangen gezet zullen, naar men verwacht, niet worden vrij gelaten. Dat betekent dat er nog ongeveer 250 mensen achter de tra lies zullen blijven zitten. Onder hen bevinden zich vele Basken. Duizenden arbeiders in de streek van Bilbao waren gisteren in staking uit protest tegen het doden van een 46-jarige moeder van drie kinderen bij een afgelopen vrijdag gehouden mars voor politieke amnestie. Hon derden politieagenten patrouilleer den gisteren door de straten van Bilbao om te voorkomen dat er onge regeldheden zouden uitbreken bij de begrafenis van de omgekomen vrouw. zie ook pagina 7. Van een verslaggever DEN HAAG Een helikopter van het op Soesterberg gestationeerde 298 squadron van de Koninklijke Luchtmacht heeft een twaalfjarig meisje, dat bij een val in Luxemburg ernstig gewond was. van Luxem burg overgevlogen naar het acade misch ziekenhuis in Groningen. Pagina 2: Veel kerken in Laos gesloten Pagina 5: Grote camping in deze tijd een groot dorp Pagina 7: Toekomst voor Suarez ziet er somber uit Brieven van lezers2 Strips en feuilleton4 Radio en tv4 Weer5 Commentaar5 Dichtbij en verder5 Familieberichten12 President Ford van de Vere nigde Staten heeft de Ameri kaanse officials bij de zaterdag beginnende OUnipische Spe len in Montreal dringend ge vraagd om de uitsluiting van Taiwan van de Spelen tegen te bonden. Het congres fan bet Internationaal Olympisch Cn- niilë moet vandaag de door het bestuur genomen beslissing om Taiwan niet als Volksrepu bliek China met eigen vlag en volkslied te laten deelnemen, bekrachtigen. De Canadese regering had dil besluit geëist omdat bet slechts de Volksre publiek China als enige verte genwoordiger erkent. Indien Taiwan van de Spelen uilge sloten blijft bestaat de kans dat president Ford zal vragen de Amerikaanse ploeg terug te trekken. Meer op pagina 8. Van een verslaggever GRONINGEN/ARNHEM Hon gerige koeien blijken op verschei dene plaatsen de omheining van hun door droogte verdorde wei landen te hebben verbroken om elders voedsel te zoeken. Koeien van ccn boer uit Wolpheze bra ken door de omheining heen om zich op een aangrenzend weiland te goed te doen. Een gras zaadkwekerij had daar grassoor ten ingezaaid en het veld was rijkelijk nat gehouden. Aan liet veld is voor naar schatting zestig duizend gulden schade aange richt: de hoer is voor die schade verzekerd. In Groningen krijgt de politie ccn groeiend aantal meldingen binnen over losgebroken vee en zij acht het niet uitgesloten dat hel vee uit de verdorde weilanden breekt op zoek naar voedsel. Zij beeft een dringend beroep op de boeren gedaan om de afrasterin gen van hun weilanden goed na te kijken. In één nacht kwamen er zeven meldingen binnen over totaal zestig koeien en twee veu lens die op de openbare weg lic- Een triest beeld van de droogte: koeien die op de weilanden weinig meer te eten vinden, beginnen nu al aan de wintervoorraad. pen. Tol nog toe heeft de politie kans gezien alle uilgebroken die ren (ook vorige nachten waren er al meldingen geweest) weer vei lig binnen do omheiningen Ie krijgen. Een bromfietser werd lichtgewond toen hij tegen een koe botste. Van onze verslaggevers ROTTERDAM/DEN HAAG Door de droogte begint zout water ver landinwaarts te komen. De beruchte ..zouttong", een nachtmerrie voor de land- en tuinbouw in Zuid-Holland, bleek gisteren via de Hollandse IJssel Gouda te hebben bereikt. Het zoutgehalte van het oppervlaktewater was gisteren bij Gouda tot ver boven de vierhonderd milligram per liter gestegen; bijna tweemaal zoveel als de hoeveelheid zout, dié tuinbouwgewassen in hun sproeiwater nog kunnen verdragen. Rijkswaterstaat heeft gisteren een plan voor een verdeling van het in Nederland beschikbare zoete op pervlaktewater bekendgemaakt. Er zal voortaan dagelijks in elke provin cie intensief overleg plaatsvinden tussen alle belanghebbenden (wa terschappen. bedrijfsleven, landbou worganisaties enz.) en provinciale waterstaat. In elke provincie komt er een „centrale meldkamer" waar de regionale waterproblemen kunnen worden gemeld. Deze meldkamers zullen op hun beurt de hoofddirectie van rijkswaterstaat in Den Haag da gelijks voorlichten over de situatie van de waterhuishouding in het be treffende gebied. Door dit voortdurend contact met belanghebbenden zal er een lande lijk beleid voor de verdeling van het zoete water tot stand kunnen ko men. Hierbij zullen de belangen van landbouw, scheepvaart, de drinkwa ter- en industriewater-voorziening, de koelwatervoorziening voor de elektriciteitscentrales, de verzil- tingsbestrijding en de kwaliteit van het oppervlaktewater in het alge meen kunnen worden afgewogen. Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat kan nog niet over een noodtoestand worden gespro ken. „In zo'n geval zullen er verder- reikende maatregelen moeten wor den genomen". aldus deze woordvoerder. pelvelden zijn op een aantal plaat sen resultaten bereikt. Bespuitingsverboden of beperkin gen van het bespuiten tot nachtelij ke uren vormen in enkele gebieden in het zuiden van ons land een han dicap. Met ingang van vandaag is in Winterswijk een verbod om tuinen te sproeien ingesteld Het gemeente lijk waterleidingbedrijf vindt de si tuatie nog niet ernstig, maar wil wel zo zuinig mogelijk zijn Het hoog heemraadschap Schieland kondig de gisteren een sproeiverbod in de open lucht tussen zes uur 's mor gens en zes uur 's avonds aan. Het hoogheemraadschap doet verder ningen 65 gulden en ook in Gelder land meer dan veertig gulden. Het verschil tussen het maximum van veertig gulden en die hogere tarie ven neemt het ministerie van landbouw echter voor zijn rekening: de gewestelijke raden van het landbouwschap, die de betalingen van de boeren innen, mogen nooit meer dan veertig gulden per uur in met het oog op de verontrustende ontvangst nemen. Volgens drs. J. W Mares van het landbouwschap in Den Haag is de spuithulp bijzonder doeltreffend. Er zijn nog heel veel aanvragen. Door de bcspuiting heeft Nederland veel grasland intact kunnen houden en ook met het bespuiten van aardap- stijging van zoutgehalte in de Hol landse IJssel. een beroep op ieder een zo zuinig mogelijk met water om te gaan. 9 Op pagina 3: zout bedreigt de tuin bouw. Op pagina 11: oogst aanzienlijk minder dan normaal. Spuithulp DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Zowel het landbouwschap als het ministerie van landbouw sprak gis teren verklaringen tegen van de Limburgse gedeputeerde G. A. A Horsmans. die gezegd had dat de marine bij het verlenen van sproei- hulp aan de boeren 350 gulden voor- rijkosten berekent plus zeventig gulden per uur. Het ministerie van landbouw deelde mee dat minister Van der Stee er met ..grote veront rusting en verontwaardiging" ken nis van had genomen. De verklarin gen missen volgens hem elke grond van waarheid. De hulp die de minis ter van defensie aan de minister van landbouw ter beschikking stelt wordt geheel tussen beide departe menten verrekend. Het ministerie herinnert eraan dat er op 8 juli een maximumprijs voor de spuithulp vastgesteld is: veertig gulden per uur en per honderd ku bieke meter. De boer die de spuit hulp krijgt betaalt ten hoogste dit bedrag aan de gewestelijke raad van het landbouwschap, aldus het mi nisterie. In verschillende gewestelijke krin gen van de Bescherming Bevolking blijkt voor door de BB verleende spuithulp meer dan veertig gulden per uur berekend te worden: in Gro- NEW DELHI (AFPt - Luis De Al- meido. directeur-generaal van voor lichting in Angola, heeft zich giste ren gericht tegen de Britse en Ame rikaanse protesten na de executie in Loeanda van vier huurlingen. ..Er is recht gedaan", zei hij in New Delhi, waar hij een Angolese dHegutir leidt naar de conferentie van minis ters van voorlichting van de niet- gebonden landen. Lang gewacht maar toch gekregen; er komt een echt Europees parlement. Den Uyl stond meteen Europe se vlag te zwaaien. En wij krijgen één zetel meer dan de Belgen. Maar het zou kleinhartig zijn om daar verband tussen te zien. Dat doen wij ook niet. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naan>: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwarl-kunslledcrrr onderzetter* met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. i—J Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. MM—

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1