lies in 't leven is voor ij een groot mysterie Verhoging rentetarieven fllsiltëlll A ya 5 Jw probleem ook het onze 5 /oegere tenor Evert Miedema (88): 6%% Nieuwe boeken ie, ■s. DAG 12 JULI 1976 PTE - BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 Utt KT It an /oort a en an 23 n tot Een d. dicht zichl strai Ze 231 al S1 Fred Lammers J ECHT Na de drukkende in de Utrechtse bin- tad is de koelte in de brede van het oude grachten- ien verademing. Als ik bo- tan de hoge trap gekomen )ning van de eens interna- bekende tenor en later -elen ook bekende foto- Evert Miedema binnen e ik op de deur in een flits jrote schildering van een a met daarbij het op- ft „Welkom". heeft mijn man zelf geschil- Er zit een barst in de deur en op 1 manier is die onzichtbaar ge- En nu weet iedereen die hier de drempel komt meteen een rdeerde gast te zijn", vertelt ijj-. luw Jeanette Miedema als ik later in de voorkamer in een 25 ckelijke stoel zit. Het huis en hangt vol met kunstzinnige neringen aan vele generaties 2 :ma. Schilderstukken van 5 vader, de bekende zeeschilder lert Miedema; beeldhouwwer- van vader Simon Miedema. s lerijen die enigszins aan Van doen denken, van oom Johan tma en tenslotte, het bloed ,x t waar het niet gaan kan. schil- tn en beeldhouwwerken van Miedema zelf. tog raaf jlderen en beeldhouwen is de nu rige Evert Miedema pas na zijn ipte intensief gaan beoefenen. \l heeft er echter altijd al ingeze- technische basis daartoe d gelegd toen ik op advies van r naar de academie voor beel- e kunsten in Rotterdam, de waar ik ben geboren en opge- d. ging. Ik heb die studie afge- maar voordat ik de academie t stond het al vast dat ik foto- wilde worden. Als kind was ik □e weer met een heel eenvoudig eiletje. Ik fotografeerde men- fnaar ook stadsgezichten. Vader ke mij al jong de schoonheid van p steden zien. Het gebeurde wel T\üj zei: Vandaag hoef je niet. pwhool. Wij gaan naar Delft". En ti gmrtn we op stap. vader druk tellend over alles waar we langs [wamen. De volgende dag kwam er ininde regel een verontwaardigd efjevan mijn onderwijzer die wil- jweten waarom ik had verzuimd. Öer trok zich daar niets van aan et die flauwekul houd ik me niet was dan zijn reactie. Het ver- krt dat ik me op school niet zo l maakte en liever op avontuur I bij de Kralingse Plas." Er was een groepje dames dat mij met monocles onder de loep nam. Maar alles verliep naar wens. Ik werd zelfs te dineren gevraagd en moest na afloop nog iets zingen voor de inmiddels ook thuisgekomen Sir Henry zelf. Toen hy hoorde dat ik in Londen geen eigen studieruimte had. maar regelmatig voor één shil ling een kamertje huurde by Chap- pel, een bedryf dat soortgelijke ruimten verhuurde aan mensen die trompet wilden spelen en noem maar op. kwam hij met het voorstel in zijn huis te komen logeren. Later heb inbegrepen dat dit gebaar mede voortkwam uit het feit dat Sir Henry een zoon had gehad van myn leef tijd. die tijdens de eerste wereldoor log was gesneuveld. Ik heb een jaar in Hyde Park ge woond. Sir Henry hielp mij waar hij maar kon. Hij heeft er ook voor gezorgd dat ik mijn eerste echte concert kon geven Daartoe huurde hij Wigmore Hall in Londen af. een klein theatertje. Een paar jaar gele den ben ik er nog eens geweest. Er was in die ruim vijftig jaar niets veranderd. Er hingen nog dezelfde pluche gordijnen als toen ik er optrad. Het leek alsof de tijd had stilgestaan." Abrupt einde Evert Miedema: studieruimte voor een shilling. en bevlieging vader Miedema. die in zijn tijd leel bekende beeldhouwer was .otterdam zijn nog tal van zijn stukken te vinden zoals de fon- op de binnenplaats van het ïuis en de gevelversiering aan fitte Huis) zag dat het fotografe lij zijn zoon meer was dan een eging, liet hij enige werkstuk zien aan fotograaf Leyenaar, de die altijd nieuwe beeldhouw en voor zijn archief moest foto graferen. „De reactie van deze vak man, die later behalve een goede Collega een van mijn beste vrienden is geworden, was positief. Ik ging bij hem in de leer. Fotograferen was er het eerste jaar echter niet bij. Ik mocht het atelier aanvegen en glas platen schoonmaken. Verdienen deed ik evenmin. Integendeel, vader moest 250 gulden per jaar op tafel leggen voor de moeite die Leyenaar nam mij in te wijden in de geheimen van het vak". Evert Miedema had het fotograferen in zich en na enige jaren opende hij een eigen zaak aan de Oostzeedijk, waar hij spoedig tal van goede klan ten had. met name architectenbu reaus. Evert Miedema had echter ook andere talenten en die dreven hem een totaal andere richting uit. Dat was de muziek. „Ik zong vaak in huiselijke kring en dan kreeg ik meestal te horen dat het jammer was dat ik mijn stem niet verder ontwik kelde. Ik liet degenen die dat zeiden maar praten. Ik had immers een zaak en die vroeg mijn volledige in zet. Al hield ik mezelf dit telkens voor, ik kwam er toch niet los van. Ik hield van muziek en van zingen. Had ik niet als jongetje van een jaar veertien na een uitvoering van Lo hengrin te hebben bijgewoond tegen moeder gezegd dat zingen in de Lo hengrin me het hoogste leek wat je als mens kon bereiken! Ik was er diep van onder de indruk. Nu nog is het. als ik die muziek hoor, voor mij altijd alsof God even naar beneden komt en de aarde aanraakt. Na er lang over te hebben nagedacht ben ik naar de beroemde zangpeda goge Cornelie van Zanten in Den Haag gegaan. Zij was een kordate vrouw, die altijd precies zei waarop het stond. Tal van mensen, die al enige bekendheid genoten op het gebied van de zang zijn bij haar huilend de trap afgekomen, omdat zii onomwonden haar mening gaf. Nadat ik iets had voorgezongen zei ze: „Miedema, ik zie er wel wat in. Je moet drie keer per week les bij me komen nemen". Ik reageerde een beetje geschrokken dat ik een zaak had en dat zoiets heel moeilijk voor me was en bovendien erg kostbaar. Zij stelde dat ze daar niets mee had te maken. „Geld hoeft geen pro bleem te vormen. Je kunt hier ko men en je hoeft niets te betalen. Daar praten we later wel eens over", riep ze uit. Ik ben les gaan nemen en heb na een paar jaar mijn zaak aan de kant gedaan om beroepszanger te worden." Sir Henry Evert Miedema vestigde zich in Londen, maar het viel niet mee van de grond te komen. „Ik zong waar ik maar de kans kreeg. Op een dag kreeg ik een uitnodiging te komen zingen op een matinée van de vrouw van de botermagnaat Sir Henry van den Bergh, die in een prachtig huis in Hyde Park woonde. Ik was erg zenuwachtig toen ik me daar presen teerde. Na het optreden in de Wigmore Hall ging het Evert Miedema muzikaal voor de wind. Hy zong in beroemde concertzalen. In Nederland kreeg hy bekendheid als lid van het Jo Vin cent kwartet dat een groot aantal geestelijke liederen op grammo foonplaten liet vastleggen. „Al die opnamen heb ik in mijn archief. Ik draai ze echter nooit, want ze zijn technisch niet om aan te horen", zegt Evert Miedema er nu van. Zijn zangcarrière ligt al heel lang achter hem. Op het toppunt van zfjn roem moest hij daar abrupt een punt ach ter zetten. „In 1937 kreeg ik in Antwerpen de mannelijke hoofdrol in de Lohengrin. Myn jongensdroom werd daarmee werkeiykheid. Na af loop van een van die voorstellingen kreeg ik een hartinfarct. De dokter verbood verder zingen. Ik heb het advies van de dokter opgevolgd en ben weer fotograaf geworden." In het huis aan de Nieuwegracht, waar hij nu nog woont, vestigde Evert Miedema zich in 1938 als kunstfotograaf. Vooral op portret ten legde hij zich toe. Vele beroemde Nederlanders, vooral uit de wereld van de kunst, lieten zich door hem vereeuwigen. Acht jaar geleden stopte Evert Miedema ook daarmee. Het fotograferen kon hfj echter niet laten. Hy ging voor zijn plezier kleu rendia's maken en daarmee klankbeelden samenstellen. Onder werpen als „De Vecht" izfjn lieve lingsklankbeeld); „De vier jaargetij den" en „Langs het IJsselmeer" heb ben de afgelopen jaren velen pretti ge uren bezorgd, want Evert Miede ma laat wie er naar vragen, en dat doen vooral huisvrouwenverenigin gen en bejaardentehuizen, graag meegenieten. Levensverhaal Onlangs is er een klankbeeld bijge- Als gevolg van de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt worden met ingang van 16 juli 1976 de volgende rentetarieven verhoogd Y&steTèrmijn Spaarrekeningen (\l/ 0/ op Spaarrekeningen met een vaste y /4 /O termijn van 7 jaar (was 83/4%) 9 0/ op Spaarrekeningen rnet een vaste /t) termijn van 5 jaar (was 81/4%) J/(V op Spaarrekeningen met een vaste /4 /O termijn van 4 jaar (was 8 81/0/ op Spaarrekeningen met een vaste /4/0 termijn van 3 jaar (was mop Spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (was 6'/a%) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. Tegoeden met opzegtermijn op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 24 maanden (was 6 op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 12 maanden (was 5 op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 6 maanden (was 4V2 op spaarrekeningen en spaar boekjes met een opzegtermijn van 3 maanden (was 4V4 Direkt opvraagbare tegoeden 1/0/ °P Bonus-Spaarrekening en 4/0 "Boekje (was 6 retourrente x over ieder opgenomen bedrag. A 1/0/ op spaarrekening en-boekje L\/4/0 (was 4%) Spaarwinstbiljetten met een vaste looptijd mop Spaarwinstbiljetten met een spaartermijn van 6 jaar (was 8 7 0/ op Spaarwinstbiljetten met een /O spaartermijn van 2 jaar (was 6Vz%) Percentages berekend op basis van rente op rente. /4 Premie met een ie Spaarbiljetten en variabele looptijd 8/4% op Premie Spaarbiljetten met een looptijd van 5 jaar (was 7'/2%) op Premie Spaarbiljetten met een looptijd van 4 jaar (was 7 op Premie Spaarbiljetten met een looptijd van 3 jaar (was 6^2%) op Premie Spaarbiljetten met een looptijd van 2 jaar (was 6V4%) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK komen: „De gouden draad". Daarin vertelt Evert Miedema zyn le vensverhaal en dat van zyn vader en grootvader. „Het is het laatste klankbeeld dat ik heb gemaakt. Dat fotograferen valt me te zwaar op myn leeftijd. Ik ben echter wel van plan voorlopig door te gaan met het geven van voorstellingen. Ik heb er zelf erg veel plezier in", vertelt Evert Miedema als de dikke gordijnen zyn gesloten en hy me zijn laatste werkstuk laat zien en horen. „Door deze activiteit heb ik nog een doel in het leven en dat is op oudere leeftijd heel belangrijk." Als hij me later zelf naar de voordeur brengt zegt Evert Miedema: „Het kan wonderlijk lopen in een mensen leven. Veertig jaar geleden moest ik wegens mijn slechte gezondheid met zingen stoppen. Nu ben ik bijna ne gentig. In 1937 was het niet meer mogen zingen een zware slag voor mij. Achteraf heb ik begrepen dat het goed is geweest. Ik heb mijn andere talenten verder ontwikkeld. Als zanger loop je de kans erg eenzij dig te worden. Juist door de te genslagen in mijn leven heb ik een bredere kijk gekregen op de dingen. Ik heb een rijk leven gehad. Al ben ik nu 88. ik zit nog niet te wachten op de dood. Ik ben dankbaar voor alles wat ik heb mogen doen en nog kan doen. Hoe ouder ik word hoe meer ik tot de overtuiging kom dat alles in het leven een groot mysterie is. Je hoeft maar om je heen te kijken. Dat een mugje leeft en functioneert, dat de bomen hier op de gracht elk najaar hun bladeren verliezen en in het voorjaar weer nieuwe groene bladeren krijgen, dat zijn dingen waarover ik me blijf ver wonderen". Bij uitgeverij Elsevier te Amster dam zijn weer enkel boekjes ver schenen op het gebied van de foto grafie 200 flitstips. door E Voogel en P. Keyzer (110 blz ƒ8.90); hei Olympus roflexbock, door C Woud- stra 136 blz 16.90); Schaduwvor ming in dc fotografie, door L. van Oppen (92 blz 19.90). Voetbal 75/76, landentitel en Europa Cup door H. Molenaar. Uitg. Boeke rij, Baarn; 192 blz 24.50 AO-boekje 1621 200 jaar USA door dr H. Gaus. Uitg. Stichting IVIO, Leleystad. 20 blz 1.40 1.1. Vragen (één per brief) zenden naar uw probleem ook het onze. Postbus 507. Voorburg. Naam en adres vermelden. Een gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhouding is verzekerd. AG: Men heeft mij gezegd dat n muis in mijn knie heb. Wat is want hoe zou dat nu kunnen? 'WOORD: Dat zou dan maar een Ijk grapje zijn. Er kunnen splin es van het bot of van het ge- titskraakbeen afgesprongen bij een val of een schop of iets elijks. Zolang deze kleine stuk- in het gewrichtsvocht vrij rond men, geven ze geen ongemak, r gaan ze vast zitten in de ge- htsspleet. dan doet het gemeen Door het voortdurend contact de gewrichtsdelen worden die jes glad en wit. Er zijn ook zach- luizen. die ontstaan zijn uit res van bloedingen. Als u inderdaad gewrichtsmuis heeft, die u nood- it nu en dan stokstijf te blijven n. ga er dan toch mee naar uw arts. zelfs als de pijn verdwenen lAG: Hoe zijn resten van plak- d te verwijderen van geverfde en en deuren, zonder dat de verf dt beschadigd0 i"WOORD: Probeer het eens met bol, witte spiritus of eau de co ie Meestal gaat de verf mèt het iband mee en ontstaat er een gat. Als de kinderen wéér eens een kamer gaan versieren, zorg dan dat er Tesa-Krep klaar ligt. Dit is speci aal plakband dat zonder sporen na te laten verwijderd kan worden. VRAAG: Graagzouden wij iets meer weten over (zo mogelijk een Christe lijk) huwelijksbureau. ANTWOORD: Er zijn erkende en niet erkende bureaus. Een verstan dig mens gaat niet af op niet erken de zaken, Wij verwijzen u naar het december nummer 1975 van de Con sumentengids. bladzij 492. In dit ar tikel worden zeven verschillende bu reaus grondig bekeken, zodat u zelf kunt vergelijken en een keus maken. VRAAG: Ik heb een oude kaart, waarop een aanduiding staat die ik niet kan vertalen. Misschien weet u er meer van? HOLLANDIAE ANTI QUORUM CATTHORUM- SEDISNOVA DESCRIP-TIO AUC- TORE IACO-BOADAVENTRIA. ANTWOORD: Nieuwe uitvoering (betekent eigenlijk beschrijving) van de woonplaats van de oude Chatten (dat is een van de stammen van de oorspronkelijke bewoners in Hollandia en daarmee worden dan weer de lage landen bedoeld. Op vele oude kaarten en munten vindt men inplaats van Hollandia Belgica. Men bedoelt er hetzelfde mee. 1 Jaco bus van Deventer wordt hier Auctor genoemd. Dit kan ontwerper, teke naar. drukker en uitgever zijn, ook wel al deze functies tegelijk. Een aardig bezit en wel iets om zuinig op te zijn! VRAAG: Moet men nu een nieuwe Suède jasje bespuiten voor het dra gen of niet? De meningen lopen uiteen. ANTWOORu: Vóör het dragen moet u volgens onze expert het jasje aan de buitenkant bespuiten op een af stand van 30 cm, Dit bespuiten dient na elke reiniging herhaald te worden. Het middel dat ons werd aangeraden was Woly 3x3. Wij ver moeden dat elke goede zaak welke suède artikelen verkoopt een derge lijk spuitmiddel in voorraad zal hebben. VRAAG: Mijn nieuwe vloerkleed geeft mij steeds kleine schokjes. Ik dacht dat is verbeelding, maar ande re mensen voelen het ook Ik vind het erg griezelig, vooral nu men mij heeft gezegd, dat men er kanker van kan krijgen en dat ik het kleed weg moet doen. maar het is zo heel mooi ANTWOORD: Waarschijnlijk willen de mensen die dit tegen u zeggen, zich wel voor u opofferen en het kleed meenemen. Niet doen hoor! Het verschijnsel van de schokjes is iets heel normaals met nylon vloerkleden. Waarschijnlijk is uw kamer wat erg droog. Dc plaats waar u regelmatig loopt moet u nu en dan heel licht bestuiven met uw plantenspuit met gewoon water, desnoods met een paar korreltjes zout erin. Stoelen moeten er niet gezet worden als u pas „gestoven" heeft, want dan komen er lelijke plekken van de poten op de iets vochtige vloerbekleding. Laat uw plezier in uw gezellige kamer met dat mooie vloerkleed niet bederven. VRAAG: Wat moet ik toch doen tegen die afschuwelijke hooikoorts? Ik krijg wel eens pilletjes, maar ik kom er niet af. Weet u geen kruiden middel? ANTWOORD: Hooikoorts is een vervelende allergie, overgevoelig heid die zeer vele. soms uiteenlo pende oorzaken kan hebben. Wij hebben ons oude kruidenboek eens opgezocht, maar het woord hooi koorts er niet in gevonden. Wel helpen negen van de tien daarin voorkomende aftreksels, theeën en gorgeldranken tegen „voortdurend niezen, tranende ogen en constante kriebelhoest". met andere .woor den: hoe meer recepten, hoe min der men ervan gebruiken kan. Het enige wat u kunt doen is bij uw huisarts of via hem bij de specialist te laten onderzoeken, welke aller gie deze prikkeling veroorzaakt. Als pilletjes en injecties helpen, dan moet u die gebruiken en niet zelf experimenteren. Het zal ook voor een dokter moeilijk zijn direct de juiste naald in de hooiberg te vinden, maar dat is zijn vak en niet het onze. VRAAG: Duiven hebben mijn bal kon zo vies gemaakt dat het vuil er niet afkan Het lijkt wel cement. Hoe maak ik dat nu schoon? ANTWOORD: Als het droog is. ste vig schuren met een staalborstel De rest met warm (niet te heet» water met een reinigingsmiddel en daarvan zijn er heel veel „welke allemaal goed zijn". Maar de ste nen muur is nu eenmaal niet glad. en er is een heel grote kans dat u altijd, zelfs op die schone stenen sporen zal blijven zien. In dat ge val: De witkwast er over. VRAAG: Ik wil mijn bootje pavoi- seren. maar het moeten goede vlag gen zijn. Waar kan ik daarvoor terecht? ANTWOORD: Waarschijnlijk kan elke grote zaak in/watersportartl- kelen u wel helper* Als u niet kan slagen verwijzen wij u naar de Vlaggenspecialist bij uitnemend heid: J. Turmer. Mozartlaan 26. Vlaardingen. VRAAG: Binnenkort zullen we het zoveelste eeuwfeest van onze woonplaats vieren. Waar kunnen we te weten komen wat voor kle ding men in die oude tijden droeg? ANTWOORD: Men kan wel wat Ie ren in de musea waar afbeeldingen uit die tijd aanwezig zijn. Maar het lijkt me toch wel het aardigst, als er een zekere eenheid is in de model len van de feestkleren. die u gaat maken en aantrekken. Het is de taak van het feestcomité, daar voorlichting over te verstrekken. Als men bepaalde modellen daar voor uitzoekt, valt daar met enige fantasie genoeg afwisseling in te maken. VRAAG: Een paar maanden gele den stond er in Trouw een stukje over een kerkblad in de buurt van Rotterdam, dat door een paar pre dikanten in elkaar was gezet en dat 7' cent per nummer kost ANTWOORD: In dit artikeltje werd dit blaadje genoemd. Gereformeer de kerkbode voor Rotterdam en Omstreken po ds. S. v.d. Veen te Krimpen a d IJssel. Hoe dit verder reilt en zeilt kan lk u niet zeggen. VRAAG: In mijn bezit is een grote bel. die aan een scheepsbel herin nert. Er staan slechts moeilijk te ontcijferen letters op en ik zou graag willen weten hoe het schip heette waar de bel vandaan komt. Vraag: Enige jaren geleden stond in een krant het kan de Nieuwe Haagse geweest zijn of een andere uit die buurt een plaatje van een boot, welke In een achtertuintje was gebouwd, over de huizen heen getild werd en zo te water werd gelaten Ik dacht, nou, dat kan ik dan ook wel en zo hebben we zeker wel twee jaar aan die boot ge bouwd. Nu is hij klaar, maar hoe krijgen we hem nu over het dak van ons. niet zo hoge. huisje heen? Antwoord: Volgens ons had u die vraag moeten stellen, voor u met dit karwei begon. In elk geval heb ben we uitgezocht, wie dit werk heeft verricht. De uitvoerder, die ons inlichtingen verstrekte, was zeer somber: De kraan of de bok. die de boot naar boven en over het huis moet krijgen, moet een flinke basis hebben, anders gebeuren er grote ongelukken Verder zijn de kosten per uur. voor een leek on voorstelbaar hoog. Onze zegsman: Ik wil niet vervelend zijn hij zei het anders en ik kan ook niet in die man z'n portemonnaie kijken, maar zou zoiets financieel mogelijk zijn en economisch verantwoord? Het vervoer kost meer dan een paar van die bootjes waard zijn. Het zou voordeliger zijn een paar muren uit te breken en de schuit door het huis heen te slepen. (Ook dat lijkt me geen goedkoop zaakje).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7