;rontwaardiging over ecutie van huurlingen jjd dwingt tot beslissing over keiverdeling Europees-Parlement Economie Peru zet Morales voor 't blok nessy kreeg geen luitsel van Amin ola negeerde verzoeken om clementie Pentagon's crisiscentrum cier in Rome vermoord (Jommunist in lidlik- J(Swer voorzitïe^ fiverleg regeringsleiders in teken van instellingen Staatsgreep in Peru mislukt Militairen zijn verdeeld SPI JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 [)A (Reuter. UPI. AP, AFP) De regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië geschokt" over de terechtstelling van de vier huurlingen, die door een tribunaal ter dood iroordeeld. m^l. de 34-jarige Amerikaan «arhart en de Britten Cos- iou (25 jaar en beter be- Lkolonel Callan"), Andrew j((23) en John Derek Barker taterdagochtend door een >n geëxecuteerd. De Ango- lent Neto had vrijdag de t e&ssen bekrachtigd, uw ;ft de vele verzoeken om erj van onder meer de Britse ilizabeth, de internationa- van juristen en de ïse minister van buiten- ien genegeerd. De Ameri- lator Charles Matthias, die een laatste poging wilde doen om de Angolese president te bewegen tot gratieverlening werd de toegang tot het land geweigerd. Betrekkingen De Britse premier Callaghan zei za terdag ..diep geschokt" te zijn over de terechtstelling waarvoor zijn re gering „geen enkele rechtvaardiging kan vinden". Een woordvoerder van de premier deelde later mee dat zo spoedig mogelijk een verklaring zal orden afgelegd in het Britse parle ment. Ook de Conservatieve opposi tie toonde zich zeer verontwaardigd over de ten uitvoer legging van de doodvonnissen. De Amerikaanse president Ford keurde de executie van Gearhart af als „ongerechtvaardigd en onwet tig". Hierdoor zal het nog moeilijker worden de betrekkingen tussen An gola en de Verenigde Staten te nor maliseren, aldus de president. Minis ter Kissinger zei diep geschokt te zijn door deze „bewust vijandige daad" jegens de Verenigde Staten en dagen, die hij in Angola was voordat hij gevangen werd genomen. De executie van het viertal werd bijgewoond door LA, LONDEN (Reuter, UPI, DPA) De Britse hoge saris in de Oegandese hoofdstad Kampala, James Hen- omt vanmorgen in Londen aan om bij de Britse regering juit te brengen over zijn naspeuringen naar Dora Bloch, J%-Israëlische grootmoeder die vermist wordt sedert de [qvan de Israëli op het vliegveld van Entebbe. het Amerikaanse volk. Volgens de minister is er voor de terechtstelling absoluut geen grond in het nationale of internationale recht. De wet. waaronder Gearhart werd geëxecuteerd was niets anders dan een interne verordening.van de MPLA, uitgevaardigd in 1966 toen de MPLA slechts één van de vele in Angola opererende guerrillabewe gingen was. aldus Kissinger. Hij stel de dat tijdens de berechting van Gearhart in Loeanda op geen enkele manier is bewezen dat hij ook maar één schot heeft gelost in de paar vertegenwoordigers van de MPLA. Onder hen was de minister van justi tie van Angola. De vonnissen werden voltrokken door leden van de mili taire politie. De verwanten van de huurlingen zullen acht dagen de tijd krijgen om de lichamen op te vragen. De Amerikaanse ambassade in Lis sabon is gisteren begonnen met het regelen van het vervoer van het li chaam vari Gearhart. De VS onder houden geen betrekkingen met An gola. Ook de Britse regering stelt alles in het werk om de lichamen van de drie Britten naar Groot- Brittannië te halen Buitenstaanders, in dit geval de pu bliciteitsmedia, hebben voor het eerst een kijkje mogen nemen in het crisis centrum van het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van defensie. In dit geheime deel van het ministerie zullen in geval van een crisis de top mensen van defensie hun beslissin gen nemen. Hier een opname van de conferentiezaal met aan de wand on der meer zes grote projec tieschermen. ministerie van buiten- ;en heeft al verklaard het antwoord, dat niets be aver het lot van mevrouw Istrekt onaanvaardbaar te verklaring van Oeganda I vrees voor het leven van Bloch versterkt. Ameri- regeringskringen hebben ld dat Oegandese militai- !ke mevrouw Bloch uit het hebben gehaald, na de ac- f| e Israëli's. ;ft gisteren verklaard dat de tien terroristen, die be- Jv aren k*j de kaping van het ^lan Air France, de dans ont- n, aangezien ze op het mo- rade Israëlische actie in V( waren. Ze zijn dus nog in IJ der hen bevindt zich Anto- 5 Bouvier, die in nauw con- t met de internationaal be- ■Jieh Ramirez Sanchez, beter lis Carlos. üsche autoriteiten verklaar den dat er geen enkele twij- te bestaan dat de ka- icht werd door leden van jnse Volksbevrijdings front (PFLP). Carlos staat aan het hoofd van de Europese afdeling van dit vanuit Beiroet werkende front. Inmiddels heeft de leider van het volksfront. George Habasj laten we ten dat de kapers van de luchtbus vroeger wel lid zijn geweest van de PFLP, maar op het tijdstip van de kaping niet meer. Habasj verklaarde dat het volksfront de kapingsacties al geruime tijd geleden heeft stop gezet. VN Tijdens de vergadering van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties afgelopen vrijdag zijn Oeganda en Israël fel tegen elkaar van leer getrokken over de kaping en de ont zetting van de gijzelaars door Israë lische militairen. Herzog, de verte genwoordiger van Israël verklaarde dat zijn land niet in de beklaagden bank zat maar zelf als aanklager optrad tegen de Verenigde Naties namens de vrije en fatsoenlijke men sen in deze wereld. De Oegandese minister van buitenlandse zaken. Joema Oeris Abdalla vroeg om een veroordeling van Israël. de- VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom if «Reuter, UPI) De Romeinse officier van justitie Occorsio is lorgen in zijn auto op weg naar zijn werk doodgeschoten. De politie t gtc heeft meegedeeld dat twee mannen het vuur op de auto openden net :orsio de wagen had gestart. De officier is onlangs betrokken geweest inderzoek naar activiteiten van uiterst rechtse organisaties. Een 't van de fascistische beweging Nieuwe Orde" werd in de auto erj|fcn. Deze beweging, in 1973 verboden, heeft in de loop der jaren de ,r ^ordelijkheid van een aantal bomaanslagen opgeëist. ;inl Bert van Panhuis ïd enkomst van de regeringsleiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap, die g en morgen in de „Europese hoofdstad" Brussel wordt gehouden, zal vooral in het teken de instellingen. Hoewel er voor de Europese Raad, zoals de bijeenkomst officieel wordt Mtd. geen agenda is opgesteld zal zeker de zetelverdeling voor een in 1978 rechtstreeks te Europees Parlement aan de orde komen en hetzelfde geldt voor het voorzitterschap van de se Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, dat per 1 januari aanstaande (re handen overgaat. Europese Parlement slaat fnde twee etmalen het uur ('aarheid. Als de negen rege- :rs en hun ministers van idse zaken het niet eens orden over de getalsmatige van de zetels in het nieuwe t is de kans zo goed als 'keken dat de rechtstreekse igen in de voorzomer van len kunnen worden gehou- irocedures. die met name in billende lidstaten moeten 9 Ifgewerkt wijzigingen van f kieswet vergen ongeveer r tijd. En dus moet er nu een ig vallen. Hing ine [zetelverdeling is de afgelo- inden, jaren bijna, heel wat Europese Raden en Raden listers hebben de problemen -foor zich uitgeschoven. Er tot nu toe zo'n vijftien voor- ip de tafel gelegen, waaron- fan het Europees Parlement voorstel, ontsproten aan de in de Nederlandse socialis- "lementariër dr. Schelto Pa in van de ideeën heeft tot nu loedkeuring van alle negen ia ten kunnen wegdragen 'Ite belangrijke bijdragen zijn stel van de Franse president Giscard d'Estaing op (veer een bewerking van een ■Luxemburgs idee en een i van de Britten, dat weer "fis van het Franse De Franse oJt stelt een parlement met ■"k voor. waarin de vier grote EG-landen West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië ieder 72 zetels hebben. Aan Neder land zouden er 25 en aan België 24 toevallen en voor Denemarken en Ierland zijn er allebei 16 Luxemburg tenslotte zou het huidige aantal van 6 houden. Het voorstel van de Britse regering, gedaan tijdens het bezoek van Gis card aan Londen en zowel door hem als de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt niet onwelwillend ontvangen, gaat uit van een verdub beling van het huidige aantal van 198 zetels. Bij de nieuwe verdeling zouden vervolgens de grote vier zes extra zetels krijgen en zouden er bij de kleine vijf er zes af worden ge haald. Dat geeft dan de volgende verdeling: de grote vier elk 78 zetels, België en Nederland elk 22. Dene marken en Ierland elk 14 en Luxem burg 6 zetels. De moeilijkheden zullen ditmaal waarschijnlijk niet van de grote lan den komen maar van de kleintjes Ierland en Denemarken. De Ierse regering heeft al gezegd geen genoe gen te nemen met 14 zetels en er zeker twee bij te willen hebben! Vreemd gaat het toe bij de Denen. De eerste man van het sociaal democratische minderheidskabinet. Anker Jorgensen heeft voor de zo veelste maal geen onderhandelings mandaat meegekregen van het Deense parlement. De afspraak is dat. als er overeenstemming is be reikt. de premier contact opneemt met Kopenhagen, waar dan de in derhaast opgetrommelde parle mentscommissie voor EG-kwesties bekijkt of het voorstel er mee door kan. Zegt die uit vertegenwoordi gers van alle elf Deense politieke partijen bestaande commissie „nee" dan moet Jorgensen de collegae regeringsleiders gaan vertellen dat het feest niet door kan gaan. De opvolging per 1 januari van de Fransman Frangois-Xavier Ortoli als voorzitter van de Europese Com missie is ook nog lang niet in kan nen en kruiken. GroOt-Brittannië is aan de beurt om de EG-presldent te leveren en het is bekend dat de huidige minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins zal worden voor gedragen. De 58-jarige Jenkins, die enkele maanden geleden nog een gooi naar het Britse premierschap deed en daarbij geconfronteerd werd met een voor hem zeer te leurstellend geringe aanhang is een Europeaan van het zuiverste water. Hij verbindt daaraan ook consequ enties: toen zijn Labohrpartlj zich in het begin van de jaren zeventig te gen toetreding van Groot-Brit tannië tot de EG op de Conservatie ve voorwaarden keerde trad hij als protest terug als plaatsvervangend partijleider. Jenkins is een zeer ambitieus en dominerend bestuurder met uitge sproken ideeën over hoe de eenwor ding van Europa moet worden ver wezenlijkt. Hij steekt hiermee schril af tegen Ortoli, die als een zwak en weinig inspirerend voorzitter geldt en helemaal beantwoordt aan het beeld van de minister-ambtenaar uit de Franse kabinetten onder De Gaulle en Pompidou. Het is de poli tieke kracht van Jenkins, die hem met name voor de Westduitsers en de kleine EG-landen tot een welkom EG-president maakt maar die de Roy Jenkins Fransen met de grootste reserve ver-, vult. Trouwens ook de Britten voe len niets voor versterking van ..Brussel" en het zeer Europees ge zinde blad The Economist noemde de nauwelijks in Europa geïnteres seerde Britse premier onlangs ge kscherend Mr Giscallaghan Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de president het dringende advies gegeven in Brussel nee te zeggen tegen de benoeming van Jenkins tot voorzitter van de Europese Commissie. Het Quai d'Orsay. zoals het departement naar z'n domicilie wordt genoemd, heeft vijf argumenten opgesteld, waarom Giscard negatief zou moeten be slissen, De eerste is dat een benoe ming nu in strijd is met het verdrag van Rome, Dit stelt dat eerst alle dertien leden van de Europese Com missie moeten worden benoemd en dat deze dertien uit hun midden een voorzitter kiezen. De nieuwe proce dure benoeming van de EG- president. die de verschillende rege- LIMA (Reuier, AP. AFP) De regering van president Morales Bermudez, die sedert augustus vo rig jaar in Peru aan het bewind is, heeft de toestand weer volledig in handen, nadat ze afgelopen vrijdag geconfronteerd werd met een po ging tot een staatsgreep. Leider van de mislukte staatsgreep was generaal Carlos Bobhio Centurion, het hoofd van de Peruaanse mili taire academie en een partijganger van de rechtervleugel in de strijdkrachten. Bobbio. die onlangs tot generaal werd gepromoveerd, kreeg zijn ont slag aangezegd toen hij een meer kapitalistische oplossing van de economische problemen van Peru voorstelde. Na het aangezegde ont slag zou de generaal zich hebben verschanst in de militaire acade mie. Bij pogingen van regeringsge trouwe militairen hem eruit te ha len zou enige tijd geschoten zijn. De generaal is later per helikopter weggevoerd uit het legerkamp Chorillos. De commandanten van de verschillende krijgsmachton derdelen hebben zaterdag een ver klaring uitgegeven waarin zij trouw betuigen aan de regering van Morales. De regering heeft een uitgaansverbod afgekondigd van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Ook werden troepen samengetrok ken rond het presidentiele paleis. Overigens schijnt de situatie weer volledig rustig te zijn. door Herman Amelink Eind vorige week is de president van Peru erin geslaagd een poging tot een staatsgreep tegen zijn regering te onderdrukken. Begin deze maand riep president Morales Bermudez de noodtoe stand uit en schortte de burgerrechten op. Dit wijst erop dat hij een uitbarsting van de al enige tijd durende onrust voelde aankomen. ringsleiders consulteert over de aan wijzing van de andere kandidaten voor de Commissie zou daarbij aanvaarding betekenen van een ad vies uit het rapport van de Belgische eerste minister Leo Tindemans over de Europese eenwording en de Fran sen staan erop dat dit rapport in z'n geheel besproken en beoordeeld wordt. Andere argumenten betreffen het prestige van Ortoli en een verster king van de instellingen in Brussel En vooral dat laatste is ook iets waar Parijs herhaaldelijk nachtmer ries over hééft Het is echter de vraag of Giscard met een afwijzen van Jenkins de goede betrekkingen, die er momenteel met Londen en Bonn bestaan, in de waagschaal wil stellen. Topconferenties Naast Parlement en Commissie ko men er vandaag en morgen nog een aantal kwesties op de tafel te liggen. Zo zullen de kleine vijf willen weten wat de grote vier gaan doen ingeval van nieuwe topconferenties zoals die van Rambouilleten Portoricoen hoe het mogelijk is om daar namens de Europese Gemeenschap op te treden. Ook de daarmee samenhan gende directorium-gedachte Frankrijk. West-Duitsland en Groot-Brittannië geleidelijk als lei ders en vertegenwoordigers van Eu ropa in een Europees-Amerikaans- Japans overleg lijkt een gespreks onderwerp. Het rapport-Tindemans zal naar wordt verwacht wel procedureel maar niet inhoudelijk aan de orde komen. Voorzitter Nederland is van plan een groot deel van de novem berbijeenkomst van de Europese Raad aan dit rapport te wijden. Wei nig kans is er tenslotte dat de Raad het verlangen van de Britten naar een gesprek over de visserijproble matiek zal honoreren. Een belangrijke, zo niet de be langrijkste oorzaak van de onrust in Peru is gelegen in de economische situatie waarin het land verkeert. De resultaten van de voor Peru zo be langrijke koperindustrie zijn te leurstellend. Er zijn moeilijkheden in de vismeelindustrie. De prijs van de olie, die Peru nog steeds moet invoe ren, is zo hoog geworden dat het land kampt met een tekort op de beta lingsbalans van bijna 3 miljard gul den, De regering werd genoodzaakt de Peruaanse munteenheid, de sol, onlangs met. 45 procent te devalue ren en de loonstijgingen aan banden te leggen. De sYerk stijgende prijzen hebben de koopkracht van de bevol king aangetast, hetgeen tot een groeiende ontevredenheid in het land heeft geleid. Dit optreden van president Morales heeft in feite een einde gemaakt aan de door velen geprezen Peruaanse revolutie. Het revolutionaire proces, op gang gebracht door de in augus tus vorig jaar afgezette president Ve- lasco Alvarado. is stuk gelopen op de harde economische werkelijkheid. Morales is een pragmaticus geble ken. Met woorden nam hij geen af stand van de revolutie. Hij vertelde het volk dat hij de „tweede fase van de revolutie" ging doorvoeren. De praktijk laat echter zien, dat zijn bewind zich steeds meer ontwikkelt in de richting van een typisch La tijnsamerikaans regime. Om de bui tenlandse investeerders naar zijn land te lokken, heeft hij het weer mogelijk gemaakt ondernemingen op te richten zonder dat de werkne mers daarin nog een belangrijk aan deel hebben. Verder heeft hij erop gewezen dat er offers gebracht moe ten worden, ook door de Peruaanse arbeiders. De moeilijke economische situatie moet pragmatisch worden aangepakt, aldus de president. Breuk De beleidslijn die Morales Bermu dez volgt is duidelijk een breuk met de politiek van zijn voorganger Ve- lasco. die in 1968 bij een staatsgreep aan het bewind kwam. voerde verre gaande hervormingen door bij het bedrijfsleven en in de landbouw Het aandeel van de arbeiders in het economisch leven won aan beteke nis door de „propiedad social", een programma waardoor de produktie- middelen geleidelijk in de handen van het volk zouden komen. Hoewel belangrijke hervormingen tot stand gebracht zijn, is het pro gramma uiteindelijk gestikt in bu reaucratie De revolutie is ook te elitair gebleven. Het heeft ontbro ken aan een politieke beweging die als basis voor de revolutie kon die nen. Daardoor pikt de bevolking het niet dat ze nu de buikriem moet aanhalen, terwijl ze nog maar nau welijks profijt heeft getrokken van de hervormingen. Ook op het terrein van de buiten landse politiek heeft Morales met zijn voorganger gebroken. Velasco plaatste Peru vooraan in de rij van landen van de derde wereld. In 1972 knoopte Peru. geheel tegen de zin van de Verenigde Staten, betrekkin gen aan met Cuba. De kritiek van Washington op de regering van Peru was in die dagen lang niet mals. Door de economische noodzaak ge dwongen klopt Peru nu bij de rege ring van de Verenigde Staten aan om financiële steun. Daarvoor is een verdere verbetering van de onderlin ge betrekkingen nodig. Washington is de nationalisering van deEsso en het optreden van de Peruaanse ma rine tegen Amerikaanse visserssche pen niet vergeten. Alles wijst erop dat Morales hard bezig is de buiten landse investeerders en hulpverle ners het zo goed mogelijk naar de zin te maken. Brazilië De president van Brazilië. Ernesto Geisel, zou van plan zijn dit jaar nog een bezoek aan Peru te brengen. Twee jaar geleden zou een dergelijk bezoek nog ondenkbaar geweest zijn. Peru en Brazilië waren toen ideologisch nog tegenpolen. Het feit dat het nu wel kan, geeft wel aan hoe ver Morales op het pad van de revolutie achteruit gelopen is. In eigen land is de politiek van de president niet onweersproken geble ven. De pers, die na de machtsover name van augustus vorig jaar weer ruime armslag had gekregen, is de laatste tijd vrijwel volledig aan ban den gelegd. Begin van deze maand zijn twaalf tijdschriften verboden. De regering beschuldigde de bladen ervan dat ze de economische maat regelen probeerden te dwarsbomen, de eenheid van de strijdkrachten aantasten en de rust en orde onder groeven. Een aantal linkse bladen verweet de regering dat ze de revolutionaire koers van de vorige regering verla ten en de koopkracht van de arbei ders verlaagd had. De rechts- oppositionele bladen drongen bij voortduring aan op nieuwe verkie zingen. De president heeft echter duidelijk gemaakt dat hieraan voor lopig niet te denken valt. Eerst moet de economische situatie van het land wat opgeklaard zijn. Alleen door orde en rust kan het vertrou wen van het internationale be drijfsleven verworven worden, aldus de president. In een poging de tegenstellingen in het land te overbruggen stak Mora les eind april aarzelend een hand uit in de richting die na een radicaal verleden hoe langer hoe meer tegen het traditionele politieke establish ment is gaan aanleunen. In een rede in Trujillo riep de president op tot een nationaal akkoord Een over eenkomst tussen militairen en APRA zou nogal opmerkelijk zijn, aangezien de haat van het leger te gen de APRA bijzonder groot is. De druk van het leger zal ook de reden zijn dat Morales achteraf ontkende enige stap in de richting van deze partij te hebben gedaan. Leger De grootste bedreiging voor gene raal Morales Bermudez komt niet van de vakbonden, noch van linkse studenten en al evenmin van een massabeweging van het Peruaanse volk. Het regerende leger heeft de machtsmiddelen om hiertegen op te treden en zal dit ook doen als het zover komt. De grootste bedreiging voor presi dent Morales komt uit het leger zelf. De ontevredenheid over de moeiza me gang van zaken in het land. waarbij de regering consessies'doct als de sociale onrust op het punt staat de pan uit te rijzen, groeit bij het leger. Vooral de conservatieve elementen, met name vertegenwoor dig bij de marine, weren zich. In de (inmiddels verboden» bladen die rechts van het huidige regiem staan zijn verontrustende verklaringen verschenen van hoge millitairen die ten tijde van Velasco aan de dijk gezet zijn. De zoveel geroemde eenheid van de Peruaanse strijdkrachten is defini tief ten einde. De aanzet tot een statsgreep van eind vorige week is daarvan wel het duidelijkste bewijs. Morales gaat een weinig hoopvolle tijd tegemoet. De president van Peru. generaal Francisco Morales Bermudez. zwaait naar omstanders air hij in zijn auto stapt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5