Synodebesluit is onkerkrechtelijk" I Uit de kerkbladen Maatregelen tegen groep-Lef ebvre Landelijke actie van Operatie Mobilisatie Vandaag Personalia Onze adressen: Vrije evangelischen tegen misbruik van doopbewijzen Demonstratie tegen sjah Perzië Oecumene is: jezelf bekeren en vernieuwen Zwarte kerkleiders uiten afschuw VOORBIJGANGER" Adhesie voor ds. Groeneboer MAANDAG 12 JULI 1976 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARfcAG Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Enschede heeft in een brief aan de generale synode aangedrongen op ..heroverweging" van haar besluit om de steun aan het anti-racisme-fonds van de wereldraad van kerken op te schorten. In de brief die mede ondertekend is door oud-synodepraeses dr. A Kruyswijk hij is praeses van de Enschedese kerkeraad worden kerkrechtelijke bezwaren tegen het jongste synodebesluit aangevoerd. Desnoods zou de synode een extra zitting moeten houden om deze zaak recht te trekken, meent de kerke raad van Enschede. Met haar besluit is de synode terug gekomen op een eerder besluit van een vorige synode. De synode is ech ter in gebreke gebleven om aan te tonen, welke zakelijke gronden tot deze veranderde positiekeuze aanlei ding hebben gegeven. De synode had aan moeten geven, in hoeverre het anti-racismeprogram (PCP) zijn stellingname tegenover geweldpleging heeft gewijzigd in on aanvaardbare zin. Indien daarente gen voor zulk een vermelding geen bouwstenen voorhanden waren, had de synode zich dienen te conforme ren aan het eerder wettig genomen besluit óf de zaak moeten verda gen tot vanwege het PCR zelf ter synode een nadere toelichting was gegeven. Als het PCR inderdaad in afwij king van zijn oorspronkelijke koers een weg van geweld is ingeslagen, dan dient dit alsnog te worden ver meld ten behoeve van de eigen kerkleden en bovendien van de zwar te kerken. Toelichten Is daarentegen het PCR niet van koers veranderd, dan zal indien eventueel de synode haar positieve houding tegenover het PCR niet zou hervinden duidelijk gesteld die nen te worden, op welke gronden de zwarte broeders zich niet door de Nederlandse gereformeerden in de steek gelaten behoeven te voelen, aldus de Enschedese kerkeraad. Deze kerkeraad maakt er ook be zwaar tegen, dat de afgevaardigde van de blanke Nederduits gerefor meerde kerk. dr. F. E. O'Brien Gel- denhuys gelegenheid kreeg, na de beslissing in de synode het besluit te interpreteren als een toegestoken hand in de richting van zijn kerk. Zoals de steun aan het PCR voor heen nooit bedoeld is in mindering op de broederband met de Zuidafri- kaanse kerk. zo had ook de synode nu de suggestie moeten weerspre ken. als zou zij zich door haar ont trekking van de steun hebben ge plaatst aan de zijde van hen die onderdrukken. Ontzenuwen Ook de wijkkerkeraad van wijk A van de gereformeerde kerk van Haarlem-Noord heeft de synode la ten weten, dat hij in meerderheid het synodebesluit betreurt. Hij vraagt de synode, de misverstanden, die uit het besluit voortgekomen zijn ..zo spoedig mogelijk met niet mis te verstane duidelijkheid te ontzenu wen". opdat ieder weet waar de gere formeerde kerken staan. Deze wijkkerkeraad heeft de synode tevens zijn bezorgdheid kenbaar ge maakt. dat de synode, voorzover het haar betreft, het gesprek met dr. Wiersinga kennelijk afgesloten heeft Volgens de wijkkerkeraad wordt daardoor „de ruimte die wij als kerk nodig hebben om het evan gelie onder de leiding van de Heilige Geest te verstaan en in de context van deze tijd te vertolken", inge perkt. *b Van een onzer redacteuren ECONE De Zwitserse r.k. bisschoppen hebben uitgesproken, dat aartsbisschop Lefebvre en zijn volgelingen zich losmaken van de katholieke kerk, zolang zij volharden in hun houding van openlijke ongehoorzaamheid aan het hoogste kerkelijke gezag. De Amerikaanse bijbelvertaler dr. Eugene A. Nida met de medaille en de bijbehorende bul. die hij in Lon den ontvangen heeft van het instituut van linguisten bij het zestigjarig be slaan van dit instituut. De 61-jarige Nida is de man van ..Good News for modern man", het nieuwe testament in hedendaags Engels, dat geweldige opgang maakte (Nederlandse bewer king: ..Groot nieuws voor u"). Dit najaar verschijnt op dezelfde wijze de complete bijbel in hedendaags Engels. DEN BOSCH De gemeentepolitie van Den Bosch heeft in het afgelo pen weekeinde het stoffelijk over schot opgedregd van een negentien jarige Chinese jongeman. Deze werd in de gemeente Boxtel sinds dinsdag vermist. Volgens de politie is er geen reden om aan misdrijf te denken. UIT Woudenberg K. B. du Pon Tien procent (3) Jan en Irene Evers uit Uitgeest zeg gen ln Trouw 3 juni: Tien procent van je inkomen weggeven hoeft, geen pijn te doen. En ik wou er bij zeggen het zal geen pijn doen! La ten wij maar goed lezen wat staat in Maleachi 3 vers 8. Waarom zouden wij dit niet letterlijk nemen en de andere schriftplaatsen van de ezel en de slang en de wonderen wel? Dit gebod is niet verkleind onder het Nieuwe Testament. De voorrechten zijn groter, dus de verplichtingen niet kleiner. Tien procent is gebod, wat we meer geven kan naastenlief de zijn. Jezus noemt geen tien mdar vijftig procent: die twee heeft, dele met die geen heeft. Vroomshoop J. Boessenkool Beroepsleger AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Weslblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus SS9. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Hervormde kerk en Amrobank (6) Dr. A. van den Heuvel motiveert de reden dat de NHK de banden met de Amrobank niet verbreekt door te wijzen op de belangen van de meer dan 100 employe's van hervormde huize, werkzaam bij deze bank. Hij brengt daarmee een kwantiteits- en een kwaliteitselement in het geding. Beide acht ik bedenkelijk nu door niet te kiezen de synode geen rug dekking biedt aan die gemeentele den die bij wijze van getuigenis wel gehoor hebben gegeven aan de op roep van de Wereldraad van kerken en hun rekening bij de Amrobank of geaffUteerden als Pierson, Heldring en Pierson en Vlaer en Kol hebben opgezegd Weegt hun kwaliteit van gemeentelid dan zo licht? Over hun vermoedelijke kwantiteit laat ik mij niet uit. Voormijn part is het er maar één. De ministeriële maatregel ciie met ingang van deze maand gehuwde kostwinners vrijstelt van de oproep tot militaire dienst, is een discrimi nerende stap in de richting van een vrijwilligersleger Alsof gehuwden opeens niet meer goed genoeg zijn zich op te offeren aan ..grotezaken als eigen (nationale) (on(veiligheid en dood aan de vijand. Men kan overwegen dat een vrijwilligers- of beroepsleger in ethisch opzicht nóg verwerpelijker is dan een dienstplichtigenleger welk laatste althans nog directer het volksgewe ten betrekt bij het pact met de dui vel dat elk leger heeft gesloten. Mijns inziens stelt men dan nationa le verbondenheid boven de vrijla ting van de individuele gewetens en boven trouw aan allen (één wereld of geen wereld). Op gevaar af de be schuldiging van te oordelen aan te trekken i.,oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt") meen ik dat elke oproep tot militaire dienst een aansporing tot onzedelijk gedrag in houdt. van staatswege. Er zijn chris tenen die liever spreken van een heilige roeping, van Godswege, door de mond van de overheid. Zou ik de laatsten mogen vragen wat zij den ken van de vrijstelling van de ge huwde kostwinners? Baarn Dies Heitmeijer Roken Onder de hartpatiënten, die naar het schijnt genezen uit Amerika terug gekomen zijn. viel mij onmiddellijk op. dat een van de patiënten met vee! branie rookte. Dus het schijnt dat deze propaganda geen effect sor teert. Er zijn verschillende mensen wier gezondheidstoestand vermoe delijk stukken beter zou zijn en geen jperatieve ingreep hier of in Ameri ka nodig zou maken als zij het roken maar nalieten of zich tc dezen op zichte wat wilden matigen. Nu beta len wij. ook te hunner genoegen, ons blauw aan ziekenfonds of ziektekos tenverzekering. Dieren G. van Wetsum Ecöne Uw instruerend artikel over Ecöne van 7-7 gaat aan het eind scheef want komt voor Nederland uit op de Vereniging voor Latijnse Liturgie. Deze vereniging heeft namelijk zeer beslist gekozen voor de nieuwe mis- orde. Zij ijvert ervoor dat het La tijns daarbij zal worden gebruikt. Wilt u de lijn Ecöne-Lefèbre naar ons land doortrekken, dan moet worden gewezen op de vereniging P E R K. (Pro Ecclesia Romana Ca- tholica). adres Van Boetselaarlaan 86. Den Haag. en naar het Comité Behoud traditionele Misliturgie waarvan ondergetekende (adres: Lammenschansweg 70. Leiden) se cretaris is en die over deze belangrij ke zaak gestencilde brochures uit geeft. Leiden dr. H. B. Visser Conferenties Ondergrondse Kerk. Teach-inn over de situatie van de kerk in Oost- Europa. maandag 19 juli. aanvang tien uur. in „Woudschoten" te Zeist, m.m.v. Richard Wurmbrand. Her mann Hartfeld e.a Opg. en inl. „De Ondergrondse Kerk", tel. 030- 764344 Ondergrondse Kerk. Massa bijeenkomst over de situatie in Rus land. zaterdag 17 juli. aanvang tien uur. in de Merwedehal te Utrecht (vlak bij het station), m.m.v. Her mann Hartfeld e.a. Inl. tel. 030- 764344. Jezus' gedachtenis vieren. Dagen van oecumenische bezinning rond het avondmaal, m.m.v. ds. S. Le- ïebcr. in 't Dackhues te Huissen (Gld.) van maandagavond 26 juli acht uur tot donderdagmiddag 29 juli vijf uur. Opg. tel. 08304-8841 ROTTERDAM - Het comité (dage lijks bestuur) van de bond van vrije evangelische gemeenten heeft de kerkeraden gevraagd, erop toe te zien. dat geen doopbewijzen worden afgegeven, als die moeten dienen als bewijs van niet-jood-zijn voor een bezoek aan bepaalde Arabische landen Doopbewijzen dragen een uitgespro ken kerkelijk karakter. Het is in het verkeer in en tussen kerken een be wijs dat iemand gedoopt is. Tot die functie moet het gebruik van doop bewijzen beperkt blijven. Wanneer uit deze doopbewijzen moet blijken, dat de betrokkene niet-jood is. is de afgifte bepaald niet in overeenstem ming met het wezen en de doelstel ling van de kerk van Jezus Christus. Bovendien is het zinloos. Joden zijn immers niet uitgesloten van de doop. aldus het blad van de vrije evange lische gemeenten „Ons Orgaan". Van een onzer verslaggevers HAARLEM De evangelische beweging Operatie Mobilisatie organiseert dit najaar in samenwerking met enkele uitgevers van christelijke lectuur een „Logos-deurdag". Het is de bedoeling, dat op zaterdag 9 oktober overal in het land christe nen huis-aan-huis gaan om gezinnen te bereiken met boeken. Ieder, die „over elementaire kennis het heil in Jezus Christus beschikt", kan mee doen. Behalve zijn gebed en tijd wordt van hem (haar) ook een inves tering van vijftig gulden gevraagd. Voor dit bedrag krijgt hij een kleur rijke draagmand vol boeken. De ver koopwaarde van die lectuur is zeven tig gulden. Het is de bedoeling, dat de deelnemers hun „winst" ter be schikking stellen van hun gemeente, koffiebar, evangelisatiecommissie of een andere tak van geestelijke ar beid. Ook groepen kunnen aan de actie meedoen. Van tevoren worden in elke provincie twee instructiemid dagen gehouden. Deze lectuur-actie wordt gehouden ter gelegenheid van het feit. dat be gin oktober het evangelisatie-schip Logos een week in de haven van Rotterdam zal liggen In vijf jaar heeft dit schip meer dan honderd havens in Europa. Afrika en Azië aangedaan. Volgens Operatie Mobi lisatie hebben in die tijd twee mil joen belangstellenden het schip be zocht. onder meer als gevolg van huis-aan-huis-acties door de beman ning. Het adres van Operatie Mobili satie is Postbus 434 te Haarlem. AMSTERDAM Een honderdtal Perzische studenten in Nederland heeft zaterdagmiddag met een de monstratieve mars van Haarlem naar Amsterdam geprotesteerd te gen „het fascistische regime van de Sjah". De mars was georganiseerd naar aanleiding van de dood van negentien Perzen, van wie een aan tal bij huiszoekingen of arrestaties zou zijn doodgeschoten en een an der deel wegens activiteiten tegen de regering zou zijn geëxecuteerd. Verdronken NAARDEN In de speelvijver van het recreatiegebied Het Naarderbos te Naarden is zaterdagmiddag de vierjarige Karin van Vliet uit Mij drecht verdronken. Ze was met een speelgoedbandje om het lichaam de vijver ingegaan, die op sommige plaatsen meer dan anderhalve me ter diep is. Gelijk bekend heeft de aarts bisschop op 29 juni in zijn seminarie Ecöne dertien priesters en dertien diakens gewijd, ondanks een her haald en uitdrukkelijk verbod van paus Paulus en van bisschop Mamie van Lausanne. De Zwitserse bisschoppen zeggen in hun verkla ring. dat de nieuw gewijden hun ambt niet mogen uitoefenen. Hun wordt geadviseerd, contact op te ne men met hun bisschoppen „om een oplossing voor de toekomst te vin den". Het Vaticaan heeft bekendge maakt. dat mgr. Lefebvre voor een jaar uitzijn bisschoppelijke rechten ontzet is en dat men de verergerde situatie nader onderzoekt. Ondanks het verbod van kardinaal Marty van Parijs heeft de nieuwge- wijde priester De Chalard vorige zondag een mis volgens de oude ritus opgedragen in de arena van Lutèce. In Genève waren tweeduizend perso nen aanwezig bij de eerste mis van Dennis Roch (zoon van een calvinis tische familie in Genève) in een ten toonstellingsgebouw. Ondanks een preekverbod werd het woord ge voerd door mgr. Lefebvre. die zei door te gaan op de ingeslagen weg. David In zijn preek kwam hij dicht bij de afkondiging van een formele breuk met Rome. „Wie weet of Ecöne niet de steen kan worden in de slinger van David, de steen die Goliath zal vellen", aldus de witgelokte prelaat. „Wij zullen onze strijd ter redding van de kerk voortzetten en wij zullen dit doel bereiken". Zij die de opstandige aartsbisschop kennen, betwijfelen of hij zich zal storen aan de waarschuwingen. Blijft hij zich verzetten, dan zou ex communicatie het gevolg zijn, een maatregel zonder precedent in de recente geschiedenis tegen een gees telijke van zijn rang. Maar aangeno men mag worden, dat het Vaticaan niet dan in uiterste noodzaak zover zal gaan tegen iemand, die graag de rol van martelaar op zich nemen wil. De dreiging van een schisma is toch zeer reëel geworden. Het zou de eerste scheuring in de r.k. kerk zijn, sinds 1870 de oud-katholieken zich afscheidden nadat het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid was afge kondigd. (De breuk met de oud- katholieken in Nederland was al eerder). Naast Ecöne kent de beweging van aartsbisschop Lefebvre thans een tweede centrum in Armada (Michi gan. VS). Andere centra moeten ko men in Noord-Zwitserland. West- Duitsland en Italië, dicht bij Rome. Clandestien Naar wij vernemen, zijn er nog twee plaatsen in Nederland, waar on danks het verbod van de paus open lijk ouderwetse missen worden gece lebreerd: in een particuliere kapel in Laren en in Steyn bij Sittard. Het zou elders ook nog wel gebeuren, maar dan clandestien. Priesters, die Naar aanleiding van het oecume nisch gesprek over de viering van de maaltijd des Heren ^bhrijft dr F. Haarsma. de voorzitter van de Sint Willibrordvereniging. in 121. het in formatiebulletin van de r.k. kerkpro vincie. dat er voor rooms- katholieken alle reden is. de hand in eigen boezem te steken: Als de katholieke Kerk er op insis teert en terecht dat het geloof in de werkelijke tegenwoordigheid van Christus wezenlijk is voor het ver staan van de Eucharistie, maar in haar liturgie juist door het gedrag van de gelovige gemeenschap niet of onvoldoende daarvan getuigt, dan verliest het zijn geloofwaardigheid Het wordt dan een waarheid die met de mond beleden wordt, maar het is geen waarde meer die metterdaad beleefd wordt. In dit verband kwam het gesprek ook op de wijze van communiceren zoals deze in de meeste katholieke kerken wordt ge praktiseerd: rommelig, haastig, ge tuigend van weinig eerbied. Zou het geen tijd worden om hier nieuwe vormen te zoeken: b.v. groepen die beurtelings in een kring de commu nie ontvangen? Dan zouden ook de voorwaarden vervuld kunnen wor den om met de vereiste zorgvuldig heid en eerbied onder beide gedaan ten te communiceren. Want ook dit laatste behoort tot de vragen die ons katholieken door de concept verklaring worden gesteld Eén ding kwam in dit gesprek gelukkig op een heel duidelijke wijze naar voren: vooruitgang op het gebied van de oecumene is alleen mogelijk, als je als Kerk bereid bent je zelf te beke ren en te vernieuwen. Humanist Saamhorig, het blad van de raad van kerken in Nederland, interviewde de voorzitter van het humanistisch ver bond mr Max Rood. die zijn bezorgd heid uitspreekt over het nihilisme en in dat verband zegt: We moeten ervoor oppassen dat „al gemeen" een mooi woord voor „niks" wordt Ik vind dat namelijk nihilis me. als je zegt „Wij zijn algemeen, bij ons kan alles". Op een beetje andere manier zie je hetzelfde aan de Vrije Universiteit. Vanuit een algemeen heidstheorie mag daar iedereen stu deren en. zo voegt men eraan toe. besturen Op den duur holt men zo de grondslag van deze universiteit uit Dat vind ik een riskante zaak. Het probleem zit in de algemeen heidstheorie. die ervan uitgaat, dat iederepn aan de VU kan studeren, dus besturen, dus veranderen. Ik kom dus op voor het goed recht van een eigen inspiratiekader, zo u wilt grondslag. De belangrijkste taak van het Humanistisch Verbond blijft, dat het mensen helpt een levensvisie te ontwikkelen en te hanteren en het niet zonder te doen. We moeten voor komen dat de mens versmalt tot één dimensie. Absent De doopsgezinden en de remon stranten hebben het rapport „Inter communie en ambt" van de raad van kerken niet ondertekend. Prof. dr G. J. Hoenderdaal legt in het Remon strants Weekblad uit waarom niet: Kleine kerken beschikken niet over voldoende mankracht om alle oecu menische commissies voldoende te bezetten. Maar het is ook een kwes tie van prioriteitstellen. Waarom ligt onze remonstrantse prioriteit niet in dit vlak? Wij hebben een open avondmaal en een laag-kerkelijke ambtsopvatting, waarbij we uitgaan van het algemeen priesterschap aller gelovigen look in het onderhavige rapport wordt dit overigens sterk naar voren gebracht). Een theolo gisch steekspel over deze vragen kunnen we geïnteresseerd volgen, zonder zelf daartoe veel bij te dra gen. Bovendien zijn de praktische consequenties niet erg hoopvol. Als er ergens een discrepantie is tussen theologie en praktijk, dan wel hier. Het is niet te verwachten dat er een officiële oekase zal komen uit Rome. die de intercommunie toestaat. Bo vendien bleek op een bijeenkomst van de World Alliance of Reformed Churches, dat zelfs intercommunie tussen de leden van deze groep niet mogelijk was. Er gebeurt dus offici eel niets. Wel illegale oecumenische diensten. Wat is dan de ^betekenis van zo n rapport? Het zet de kerken aan het denken, het houdt de gewe tens wakker, het is „teerkost voor onderweg naar de eenheid". Maar dat had allemaal ook wel in wat korter overleg gekund. We zijn op de lange weg amechtig geworden. Daar om ontbreekt de handtekening van de doopsgezinde en remonstrantse afvaardiging onder dit rapport. Houvast Op de gezamenlijke zitting van de hervormde synode in september zal onder meer gesproken worden over een nieuw belijden. Bij de voorberei dingstukken zit een „model" van een herschrijving van zon,dag 1 van de Heidelberger Catechismus: Wat is dan dat houvast in leven en sterven? Antwoord. Dat wij met li chaam en ziel niet van onszelf, maar het eigendom van onze bevrijder Je zus Christus zijn. Hij heeft Zijn leven voor ons gegeven en ons zo bevrijd uit onze schuld en uit alle machten die ons willen binden, en ons leven voor hun doelen willen gebruiken. Als onze Verlosser waakt Hij met zoveel zorg over ons dat wij niet uit Zijn hand kunnen vallen en weten, dat alle dingen in ons leven en in de geschiedenis van de wereld tot ons heil en tot de komst van het Rijk medewerken. Daarom willen wij in Zijn gemeenschap leven en zo vruchtbaar zijn in deze wereld. Verarming De gereformeerde bond heeft zich reeds bij voorbaat tegen deze ver nieuwing van de catechismus ver klaard. In het Gereformeerd Weekblad schrijft ds A. Vroeginde- weij uit Veenendaal: Wanneer we dit alles nu vergelijken met vraag en antwoord 1 van onze Heidelberger. waar dit „aanvullings model" op geënt is, dan zullen we dat zeker aanvoelen als een grote verar ming van het christelijk belijden. Hoe arm en oppervlakkig ons dat woord „houvast" tegenover het oude woord „troost" dat ons zo diep in onze nood en ellende raakt. Wat is uw enige troost beide in het leven en het sterven? Dat ik met lichaam en ziel. beide in het leven en sterven, niet mijn. maar mijns ge trouwe Zaligmakers Jezus Christus eigen ben. Die met Zijn dierbaar bloed voor al mijn zonden volkomen- lijk betaald en mij uit alle heerschappij des duivels verlost heeft en alzo bewaart dat zonder de wil mijns hemelsen Vaders geen haar van mijn hoofd vallen kan. ja ook dat mij alle ding tot mijn zaligheid dienen moet. waarom Hij mij ook door Zijn Heilige Geest van het eeu wige leven verzekert en Hem voort aan te leven van harte willig en be reid maakt. We zouden op andere woorden en uitdrukkingen ook in kunnen gaan om aan te tonen hoeveel we zouden verliezen wanneer het oude belijden vervangen zou worden door een nieuw belijden. Iemand zei zelfs toen hij dit aanvullingsmodel gelezen had We verliezen hier de religie van het belijden, de gereformeerde regi- gie. zoals onze vaderen die beleden en beleefd hebben. Daarom noemen we nog één voorbeeld De Heere Je zus wordt niet meer de Zaligmaker genoemd maar „de bevrijder". Echt een naam van deze tijd uit de „theo logie" van de Wereldraad. De theolo gie van de bevrijding ziet de bevrij ding van Christus als een historisch proces van geleidelijke verbetering. ouder zijn dan 65 jaar. mogen missen volgens de oude ritus opdragen, maar dan alleen strikt privé, zonder dat daar gelovigen bij zijn. Van een onzer redacteuren MAMELODI Het broederkring- bestuur van de zwarte en de bruine Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika heeft zijn ..afschuw" uitgesproken over de gebeurtenis sen in Soweto. „Het huidige beleid, waardoor de gerechtvaardigde eisen van de zwar te gemeenschap met geweld worden beantwoord, is tekenend voor de explosieve toestand, waarin ons land zich bevindt." aldus het broe derkring-bestuur. In de verklaring wordt de overtui ging uitgesproken. dat het apartheidsbeleid de grondoorzaak is van de diepgewortelde frustratie en ontevredenheid van de zwarten, die hun uiting vonden in de opstand van de afgelopen weken. „Wij stel len ons ondubbelzinnig achter het gerechtvaardigde streven van de zwarte gemeenschap tot bevrijding voor een Zuid-Afrika. waar zwart en blank in volle menswaardigheid kunnen leven." Het verband van Afrikaanse onaf hankelijke kerken (waartoe een klei ne drie miljoen zwarte christenen in Zuid-Afrika behoren) heeftin krach tige bewoordingen de „massamoord op onschuldige en ongewapende schoolkinderen, die vreedzaam de monstreerden" veroordeeld. Zolang gedragslijnen worden opgelegd aan zwarten, zonder samenwerking en overleg, zal de ontevredenheid blij ven bestaan en zullen de rassenver houdingen in dit land steeds slech ter worden. een ',VERl (TOP c mo ma idsr ;ma irking Ie FN in m< NAAR DE VOLLE DAG .zij komen niet in slaap wanneer ze geen kwaad kunnej doen: hun slaap wordt weggenomen als ze niet iemand ten val kuni brengen; Maar het pad van de rechtvaai is als het glanzend morgenlicht dat steeds helderder gaat stral#^e tot het volle dag is. (Spreuken 416-18) Er is een slapeloosheid in pijn o| verdriet of zorg. Maar er is ook al niet in slaap kunnen komen om de mens ligt te broeden: hoe kat iemand een loer draaien, ten va) recht brengen? Hoe kan ik m'n gram Bte du halen? Onwillekeurig denk je dide wi aan die heerser die daar ligt te 'maar woelen: hoe kan ik Israël vergelj dat ze mij m'n gezicht hebben lf Z6t verliezen? 't Lijkt ver wegen afschuwelijk. Je gaat in de derdi. persoon denken. Zoiets wordt n|ic?"^c tegen mij gezegd. Ik magzondir £1™ zijn. maarzoiets: niet slapen var nijd? Toch doen we misschien «nlS I verstandig om zulke dingen noff\ dieper tot ons te laten doordrin7üe .e Lig ik wel eens wakker omdat ikop maar niet op kan komen hoe ik J bepaalde mensen goed zal doen" j" Hoe ik ze omringen zal met «erat goedheid en liefde? Dat zou de 4V00r. moeite waard zijn. Dan wordt hif° morgenlicht geen kwelling, marovet glanzend. Tot het volle dag woraj.®rf£ om het te gaan doen. De oprechiae f. heet zo iemand in de bijbel. De rn rechtvaardige. Iemand die vaart. is. getraind is om de dingen reclf1^0" goed te doen zijn. zoals God de P™r:j dingen recht wil hebben en zoali !n Koninkrijk Gods. naar het woo^e w van Paulus. bestaat in gerechtigheid. Een opgaande zoj een dag die stralend opengaat. 1] dag van de toekomst. het Thelma Adair ken. Hoge Raad Aan mr. D. A. van der Linde is op zijn verzoek per 1 januari 1977 eervol ontslag verleend uitzijn ambt van raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten in verschillende rechterlijke betrekkingen bewezen. President Mr. L. E. H. Rutten krijgt eveneens per 1 januari 1977 eervol ontslag op eigen verzoek uit zijn ambt van president van het ge rechtshof te Den Bosch. Notaris Aan H. H. G. van Everdin- gen is op zijn verzoek per 1 juli eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Haarlemmermeer. kerk t De grootste calvinistische 1 de Verenigde Staten, de veren: presbyteriaanse kerk. heeft v eerst een zwarte vrouw tot moi tor (synodevoorzitter) 55-jarige dr. Thelma Davidson A uit New York. De verkiezing t niet van een leien dakje. De algei ne vergadering (synode) in Baltid re had er maar liefst vier stemrs gen voor nodig. Een moder^ wordt telkens voor één jaar gekoj Bisschop vermoord Gaston Jacquier. de hulpbisschop van Algiers, is moord. Hij wandelde vlak na middaguur in de binnenstad i Algiers op straat, toen een onbel^ de op hem toeliep en hem versq, lende malen met een mes stak. quier (72) werd in Frankrijk ge[ ren. maar werkte het grootste f van zijn leven in Algerije. Nieuwe patriarch De monnik Aba Melaku Woldet£ eer chael is tot patriarch van de ort)N H- doxe kerk van Ethiopië gekoiand Aan zijn verkiezing, die plaatsvè de in Addis Abeba, namen 1149 kk dat mannen deel uit het hele land. ttran volgt patriarch Theophilos op. ditrd. E februari door de militaire regerinslag afgezet en gevangen genomen, irtran orthodoxe kerk van Ethiopië Ital ruim veertien miljoen gelovigenird ti ongeveer tweehonderdduizénwic priesters. [se a Ichik Sportdominee De evangelische kerk in Duits) stuurt, in overleg met het Olympisch comité, haar sportdoj nee Heinz Döring voor de tijd vai Olympische Spelen naar Montri De 45-jarige Döring zal daar J schikbaar zijn voor geestelijke zorging van de meer dan vijf hl derd Westduitse sportmensen. HAARLEM De kerkeraad vaij hervormde gemeente van Haai! heeft de hervormde en de ged meerde synode laten weten, dad adhesie betuigt aan de brief van D Groeneboer betreffende del mende gezamenlijke synodezitr Zaken van belijdenis en kerk! mogen niet verworden tot vrijl vende. abstracte aangelegenheé Duidelijk moet zijn, hoe het belijl van de kerk van Christus ingaa® de concrete vragen van deze r aldus de Haarlemse centrale vormde kerkeraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2