iet Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Zware nederlaag voor moslims en Palestijnen in Libanon Derde wereld is overstag Twijfel Spaanse oppositie betoogt voor vrijheid en amnestie 'Ouw VaflR WlfXfNB IN VAKAN1II Staatsgreep in Peru mislukt - pagina 5 Arabische Liga vandaag bijeen ans op onweer armte blijft aan Nederlander in Argentinië gedood Verstandige mensen lezen toch Trouw Welkomstvoordeel hoort bij u. I 34STE JAARGANG NR. »o/6. MAANDAG 12 JULI 1976 rouw Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel. 020-913456 (toestel 708) )p Schiphol arriveerden zaterdag de zeven hartpatiënten, die in het Amerikaanse Houston ijn geopereerd. Op de foto zittend van links naar rechts de heren Demmers, Van der Noort. .am en Bronsveld. Staand van links naar rechts de heren Baars, Lelyveld en Ruys. Meer nieuws op pagina 3. certig jaar geleden moest de ilcrnationaal bekende tenor Ivert Miedema wegens ge- mdheidsredenen een punt zei achter zijn muzikale carric- j. ,..Dat was een zware slag «r mij. Achteraf heb ik begre- tn dat het goed is geweest. Ik eb mijn andere talenten vcr- fder ontwikkeld", vertelt de nu w-jarige Evert Miedema aan rred. Lammers. pagina 7 jandaag en morgen wordt on er Nederlands voorzitterschap j de „Europese hoofdstad" russel de zomerconferentie in de Europese regeringslei- >rs gehouden. Onze redacteur est-Europa Bart van Panhuis il deze bijeenkomst van de Eu- ipese Raad bijwonen. Vandaag >n hem een beschouwing over kwesties, die in Brussel aan komen (pagina 5). Pagina 3: Kabinet praat woensdag over begroting Op onze Sportpagina's Lucien van Impe winnaar van Tourweek einde Hennie Kuiper na nieuwe val uit de Ronde Tanzania en Taiwan houden Internationaal Olympisch Comité bezig Prtnc gisteren is de Nederlandse Olympische ploeg naar Montreal vertrokken. Hier de 140 man grote fvaardiging in de vertrekhal van Schiphol, keurig gekleed in lichtblauw uniform. Met hen mee reist ook de Nederlandse ploeg voor het olympische jeugdkamp naar Montreal, 25 jongens en meisjes. Allen waren vol loede moed, maar al te grote uitbundigheid was er nog niet, omdat men wel wist dat de strijd zeer zwaar zal 'fan. OAMJ1 tvanghroog en zonnig, maar in dc het iSamiddag of avond een kleine f" helans op onweer. Maximumtem- pteerderaturcn van 22 graden op de tot 28 graden in het _Jhncnland. Zwakke tot matige 9 hoofdzaak oostelijke wind. ORGEN EN OVER- g ver-jlORGEN: lerenc an6oudend warm met slechts |efoonier en daar ecn regen- of on- Vlot cersbui- '8380) Morgen zon op: 4.35 onder: 20.55 maan op: 21.30 onder: 07.03 )innen he 96, agina 6: Zonnig, droog en 'armer Het enige wat de 8 rijke landen heb ben toegegeven is dat zij „nota" heb ben genomen van de verlangens van de ontwikkelingslanden, maar ver der moeten de vier commissies zei maar uitmaken welke van die ver langens rijp zijn voor verdere behan deling. De derde wereld had graag gezien dat dit al op de vergadering van topambtenaren, die eind vorige week in Parijs is gehouden, was ge beurd maar heeft haar zin niet ge kregen. Uiteindelijk bleken de verlang lijstjes van de ontwikkelingslanden meters lang te zijn en daarmee lijken zij voor een deel het slachtoffer van hun eigen eenheid. Ieder van de 19 landen wilde zijn zegje doen en wilde dat wat het zelf belangrijk vond werd opgenomen. Om de eenheid te bewaren ontstond daarmee een was lijst die naar het idee van de rijke landen onwerkbaar was. maar zij weigerden de voor hen belangrijkste punten aan te geven. Was van de kant van de rijke landen wel een voorkeur genoemd, dan had de der de wereld daarmee akkoord kunnen gaan en het verdere overleg tot december langs duidelijke lijnen kunnen verlopen. Nu het werk van de commissies niet is vastgesteld moet maar worden af gewacht waar zij eind dit jaar te recht zijn gekomen, als ze ergens uitkomen. Met dit verloop van deze BEIROET, CAIRO (Reuter, UPI, AP, AFP) Het laatste bolwerk van de Palestijnen bij de Libanese hoofdstad Beiroet, het kamp Tal Zaatar, is giste ren in handen gevallen van de rechtse christenen. De Palestij nen en de linkse moslims wa ren gisteren ten einde raad. Zo wel de linkse leider Joemblatt als de Palestijnse leider Arafat vroegen om voedsel, medicij nen en brandstof. De felheid waarmee de christenen en de Syriërs aanvielen hangt samen met de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga die van daag in Cairo begint. De strijd was gisteren het hevigst bij het kamp Tal Zaatar. Een kleine Palestijnse eenheid heeft hier twin tig dagen stand gehouden tegen de aanvallende falangisten, die veel be ter bewapend waren. Het kamp was verheven tot het symbool van het Palestijnse verzet. Ook de noordelijke havenstad Tripo lis schijnt in handen gevallen te zijn van de christenen, terwijl de stad Baalbek, ten oosten van Beiroet de zer dagen hevig werd beschoten door Syrische troepen. De troepen van Jasser Arafat in het zuiden van Libanon kampen meteen groot gebrek aan brandstof, waar door de voedselvoorziening en de verzorging van de gewonden geheel in de knoop is geraakt. Verder heeft Arafat er bij Egypte op aangedron gen in te grijpen in de Libanese burgeroorlog. De boodschap van Arafat zou gericht zijn aan Sayed Marei, de voorzitter van het Egyp tische parlement. Arafat zei daarin dat de Egyptenaren na dinsdag geen hulp meer zouden hoeven te sturen, omdat het dan te laat zou zijn. Het is voor de derde maal binnen één week dat Arafat bij Egypte op een ingrij pen aandringt. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat dit zal gebeuren. Opgegeven Van onze speciale verslaggever PARIJS De derde wereld is op het Noord-Zuid overleg in Parijs overstag gegaan. De 19 ontwikkelingslanden hebben zich erbij neergelegd dat de vier commissies (over energie, grondstof fen, ontwikkelingshulp en financiën) geen strakke richtlijnen krijgen. conierentieronde hebben de rijke landen volledig hun zin gekregen: het Noord-Zuid overleg gaat door en toch is er geen einddoel voor de commissies bepaald. Een eenzijdige verklaring van onvrede, met oningewilligde verlangens van de kant van de derde wereld, is voor komen doordat de rijke landen ..no ta" hebben genomen van deze wen sen. zonder dat dat hen verder tot iets verplicht. De vredesmissie van de Arabische Liga, die een week lang geprobeerd heeft een bestand tot stand te brengen, heeft haar pogingen opge geven. De missie die bestond uit de secretaris-generaal Machmoed Riad en de ministers van buitenlandse zaken van Tunesië en Bahrein, Chatti en Moebarak, hebben hun pendel tussen Damascus en Beiroet stop gezet. Riad zal nu aandringen om een topconferentie van Ara bische staatshoofden te houden over de situatie in Libanon. Een delegatie van rechtse christe nen was gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus om met de au toriteiten daar te spreken over de vergadering van ministers van bui tenlandse zaken van de Arabische Liga, die vandaag in de Egyptische hoofdstad Cairo wordt gehouden. De minister van binnenlandse zaken van Libanon, de christen Camille Chamoen, verklaarde gisteren dat zijn land mogelijk de bijeenkomst zal boycotten of resoluties zal afwij zen als deze in strijd zijn met de opvattingen van de falangisten. Ver der hebben de falangisten laten we ten dat ze geen inmenging van de Arabische Liga zullen dulden. De Syrische vredespogingen zouden hierdoor worden gedwarsboomd, al dus de christenen. De linkse en Palestijnse strijders raakten gisteren korte tijd in opwin ding door berichten als zou de Sy rische president Assad om het leven gebracht zijn. Juichende linkse strij ders vuurden vreugdeschoten af. De vreugde was echter maar van korte duur. Mogelijk is het bericht in de wereld gekomen door de moord op Achmed Al-Azzawi, een vooraan staand man van de Syrische Baathpartij. afgelopen zaterdag. Sy rië beschuldigt Irak van deze moord. TEL AV1V (Reuter. AP) De Oegandese president Idi Amin heeft Israël gefeliciteerd met de succesvolle bevrijding van de Is raëlische gijzelaars op het vlieg veld van Entebbe. Dit meldde gisteren de krant Ma'ariv. In een telefoongesprek met ex-kolonel Baruch Bar-Lev, een oude vriend van Amin. zei de Oegandese pre sident dat hij. sprekend als ge woon burger en niet als politicus, de Israeli feliciteerde met de ge slaagde aanval op Entebbe, ook al waren daarbij veel Oegandese militairen om het leven gekomen. Bar-Lev. die nu zakenman in Tel /ie ook pag. 5 Aviv is. werd vrijdag door Amin opgeheld. Bar-Lev was instruc teur bij hel Oegandese leger tot dat de betrekkingen tussen Israël en Oeganda verbroken werden. Bar-Lev zei gisteren dat Amin had verteld, dat bij debetrekkin gen met Arabische guerrillaorga nisaties had verbroken. Verder vroeg Amin aan Bar-Lev of de Israëlische autoriteiten hem geen onderdelen konden leveren voor de mortieren, pantservoertuigen en tanks die Israël Oeganda leverde. In Madrid waren gisteren duizenden betogers op de been om te pleiten voor politieke amnestie. MADRID (Reuter, AFP, UPI, AP) Verscheidene duizenden mensen hebben gisteren gepro beerd in het centrum van de Spaanse hoofdstad te demon streren, ondanks een verbod van de autoriteiten. De politie trad hard op met traangas, rookbommen en de wapenstok. De demonstratie voor amnestie voor alle politieke gevangenen waartoe was opgeroepen door alle politieke groeperingen van de linkse opposi tie, had gehouden moeten worden op het grootste plein van Madrid. On danks het optreden van de politie slaagden groepen van 200 tot 300 betogers erin zich te mengen onder de toeristen in de belangrijkste win kelstraat. Het verkeer in het centrum van Madrid liep vast toen betogers in auto's claxoneerden op het ritme van de woorden „amnes tie" en ..vrijheid". Ook in Sevilla betoogden ongeveer 20.000 mensen voor politieke amnes tie. Hier was evenwel toestemming gegeven voor de demonstratie en al les verliep rustig. De politie was in de buurt maar greep niet in. De demon stratie in Sevilla werd aangevoerd door de leider van de Spaanse socia listische arbeiderspartij (PSOE). Fe lipe Gonzales, en andere leiders van verschillende oppositiepartijen. In Pamplona, de hoofdstad van de provincie Navarre, werd een beto ging door de politie uiteen gedreven. Evenals in Madrid werd hier een aantal betogers gearresteerd. Beleid De betogingen in Spanje nemen in hevigheid toe, omdat de nieuwe re gering van premier Suarez naar ver wachting deze week haar beleid voor de komende tijd uiteen zal zetten. Waarnemers geloven, dat Suarez po litieke amnestie overweegt om op die manier een brug naar de opposi tie te kunnen slaan. Van een verslaggever BUENOS AIRES - Op 1700 kilome ter ten zuidwesten van de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires is zater dag in een hotel het stoffelijk over schot gevonden van de 36-jarige Ne derlander Roelof Geert Kamphuis, die volgens het Franse persbureau AFP huursoldaat in Angola is ge weest of wilde worden. De politie van Buenos Aires deelde later mee. dat de Nederlander onge veer zes weken geleden is gedood door slagen op zijn hoofd. In verband hiermee is de twintigjarige Neder lander S. M gearresteerd. Het stoffelijk overschot van Kamphuis lag in een hutkoffer die aan de eigenaar van diens wonjng was gegeven door M. die hem had verteld dat hij zijn rekening niet kon betalen en in plaats daarvan de kof fer afstond. Toen koning Juan Carlos in novem ber de troon besteeg kondigde hij ccn gedeeltelijke politieke amnestie af. maar deze is door de oppositie steeds als onvoldoende gekenmerkt. Sedert die tijd zijn vele tientallen mensen gearresteerd wegens ver meende politieke vergrijpen. In de Madrileense voorstad Vallecas. waar veel arbeiders wonen zijn zater dag zeventien mensen gearresteerd die bezig waren met het verzamelen van handtekeningen voor politieke amnestie. Aan de staking van de postbestellers is zaterdag een einde gekomen. De stakers zijn aan het werk gegaan nadat hun leiders de voorstellen van de werkgevers voor een loonsverho ging van 3000 peseta's per maand hadden geaccepteerd. Per 1 septem ber komt er een nieuwe verhoging van 18 procent bij. Zes collega's die bij een staking in januari werden (pvangen genomen, zijn gisteren vrijgelaten. Ook dit was een eis van de stakers. Oreja De nieuwe minister van buiten landse zaken. Marcelino Oreja Aguirre is zaterdag voor een officieel bezoek aan Oostenrijk uit de Spaan se hoofdstad vertrokken. Gisteren voorspelde de minister in Wenen dat er in april of mei vrije verkiezingen zullen worden gehouden in Spanje. Hij zei dat het Spaanse parlement woensdag een amendement zal be handelen op grond waarvan de poli tieke partijen in Spanje zullen wor den gelegaliseerd. Hij liet er geen misverstand over bestaan dat de communisten voorlopig van deelna me aan het democratische proces zullen worden uitgesloten. Volgens zegslieden rond premier Su arez zou de nieuwe regering wel over wegen de door de communisten ge steunde vakbonden, de commissio- nes obreras, te legaliseren. President Amin van Oeganda heeft Israël onofficieel gefeliciteerd met de bevrijding van zijn gijzelaars. Af en toe denken wij dat wij iets van internationale betrekkingen begrepen hebben. En soms twijfelen wij weer. Maar we gaan gewoon door. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:....Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuie: I14 fraaie zwart-kunstlederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet- 'se locomotirfmodrllen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q] Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. II Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. 'Cr-'""_j;i'£j 'GAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 3NNEMENT 14.17 PER MAAND f 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK NO 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1