Militaire Academie is echt geen conservatief bolwerk 10 dichtbij sahei-problematiek ver vam otjs Bep? Timentaar Nieuwe gouverneur generaai-majoor M. H. von Meijenfeldt: -reclame Scholten stelt vragen over hulp aan Portugal gorillajong is nog op komst rattenplaag dorst reus spieren los donauhaai gelijkheid het weer Weer als een trein Strandweer. Haagse vrouw met mes neergestoken DAG 10 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 insumcntenbond heeft gepleit ander, minder onvermij- tijdstip voor het uitzenden STER-reclame op radio en dus niet meer rondom de «uitzendingen zoals nu ge lijk is. het uitspreken van dit jpunt heeft de bond nog niet [achterste van zijn tong laten want in feite is de consumen- jnd voor algehele afschaffing radio- en televisiereclame, r zolang dat er niet inzit, wil de gadiei' genoegen nemen met Hoi Ier opdringerige programme- lach t julli js ecn S(andpunt. waar wij het ik nc cens bunnen zij". a' hebben nu he 'e neiging het accent wat zwaar- t. gele te leggen op de mogelijkheid geleidelijk van die hele ether- nakme je ontdoen, aar m gel|S wordt de indruk gevestigd of r-reclame ecn natuurverschijn- s, waaraan je je weliswaar kunt ren, maar waaraan praktisch en weinig te doen is. Maar dat is lurlijk een misverstand. Ecn jaar geleden al is bij een opi- mderzoek gebleken, dat een meerderheid van de Neder- ers tegen deze vorm van recla- is en de consequenties van een erhoging best onder HEB-r GE L ^4itueel verdwijnen (de vei \j i de omroepbijdrage) bes Y~fL wil zien. aether-reclame en dan vooral ïredio-reclame blijkt een groot ïjl van de mensen te irriteren door Sjopdringerige en lawaaierige ka- jter, maar ook al zal niet treen zich dat meteen bewust 1 door de uiterst geringe waar- l die deze uitzendingen hebben 1 het oogpunt van informatie. tl kan de reclame in het alge- n nog gerechtvaardigd worden 1^de noodzaak van kopers en kopers om elkaar te vinden en feaar te leren kennen; de ether- k/ame lijkt alleen maar gericht op I bekend maken (en houden) van Irknamen en dat liefst door dik- ijdun heen. Met de werkelijkheid •4ft op dat punt kennelijk geen ,elc rekening gehouden te 4de n. zijnw wereld van de STER-reclame is tuitMdant-kleurig. Het gaat daar al- te A om jonge en opgewekte, in opzicht geslaagde om olijkerds en vrolijkers; ion met te grote (maar natuurlijk b bl u-eer niet kinderloze) gezinnen hon [leen eigen en comfortabel dak |ven hel hoofd; om gezonde men- maai ^'e h°°ostens eventjes verkou- met:n Zlin ^et een da§ °P kantoor ce aa*' druk zullen hebben, maar dat Dolleine ongemak Wel met een pilletje raten ten te verhelpen. Daklozen, i d ervers, invaliden, werklozen, itaris,zamen en hulplozen worden buiten het gezichtsveld e om touden. u en t is door de bank genomen alle- e.^or|aI zö voos en zó oneerlijk, zö ,Cnoei reeuwer'8 en drammerig dikwijls an Ir^ (vooral op de radio); het is zö at joiinig gericht op de sobere en ge- ly tmtigde levensstijl die zeker op gere termijn beslist nodig is i met een paar miljard medebe- andi ncrs van deze aarde te overle- eigei U dat er naar onze mening alle dt ooien is om, zwaarder dan de con vert nentenbond het doet, nogmaals nadruk te leggen op de noodzaak n een geleidelijke afschaffing van STER-reclame. 'wijfel over effect ankeronderzoek 'RECHT In verschillende lan- waar bevolkingsonderzoek naar nker van de baarmoederhals )rdt uitgevoerd, kan tot dusver uit sterftestatistieken niet worden geleid dat die campagnes ook wer- ïijk effect hebben. Dat komt isschien omdat daarbij juist niet vrouwen worden bereikt die het ootste risico lopen. at is de redenering die dr. F. Stur- ans, prof. dr. H. A. Valkenburg en of. dr. L. Burema er in het Tijd- hrift voor geneeskunde toe engt, de doelmatigheid van het iderzoek nader te onderzoeken, r. Sturmans had al eerder dit jaar n twijfels aan het bevolkingson- rzoek gepubliceerd, waar toen een >gal verwarrende openbare discus- op volgde. 't zijn volgens de auteurs aanwij zigen dat bij algemene bevolkings- hderzoeken de verkeerde groepen louwen worden „gescreend," na melijk meer ontwikkelde en betei pnfbrmeerde vrouwen, „bezorgde wonden", die voornamelijk af- [omstig zouden zijn uit de sociaal- .onomisch hogere lagen. Vrouwen naar verhouding minder kans 'pen om de ziekte te krijgen dan de fouwen die juist niet meedoen. schrijvers vinden dat geld voor iderzoek naar baarmoeder- plskanker zpveel mogelijk zou ïeten worden besteed aan een ac- jevere benadering van de groep louwen met verhoogd risico. Dat f>u kunnen gebeuren door herhaal- uitnodiging voor deelname aan |et onderzoek, en inschakeling van juisarts of wijkverpleging. door Ferry Mingelen BREDA Een typische mili tair, rijzig postuur, kort ge knipt haar volgens bloempot model, joviaal, commando stem, netjes in het uniform. Zo te zien niets aan te merken dus op de nieuwe gouverneur van de Koninklijke Militaire Aca demie. generaai-majoor M. H. von Meijenfeldt. Toch een omstreden figuur, een om streden benoeming ook, persoonlijk doorgedrukt door minister Vrede- ling. Sommige militaire bovenbazen zagen het niet zo zitten, deze eertijds steevast als „de kritische landmach toverste" aangeduide officier, deze voorzitter van interkerkelijk vredes beraad, als opvolger van de vandaag met pensioen vertrekkende gouver neur generaai-majoor W. K. van Bre- derode. „Ze vonden het best dat ik generaal werd, maar liever niet op deze post. Ze denken zeker dat ik de aanko mende officieren hier met allerlei radicale ideeën ga besmetten, dat ik de zaak hier drastisch ga verande ren. Dat is onzin. De KMA is geen conservatief bolwerk, er heerst geen houwdegensfeer, integendeel, er is een frisse en moderne geest die mij zeer aanspreekt. Natuurlijk zal er wel wat veranderen. Ik ben wie ik ben en dat heeft zijn invloed, maar één man maakt hier niet alles uit, er werken hier veel uiteenlopende men sen", zegt Von Meijenfeldt in een gesprek enkele dagen voör de com mando-overdracht. Weerstand De weerstand tegen zijn benoeming („je weet ervan, maar je hoort het nooit direct, dat gaat altijd via der den die het ook weer van horen zeg gen hebben") was voor Von Meyen- feldt geen beletsel de post, op ver zoek van Vredeling te aanvaarden. Aan weerstand is hij wel gewend geraakt in de loop van zijn carrière. Geliefd is Von Meijenfeldt nooit ge weest bij het militaire establishment en hij heeft daar ook weinig moeite voor gedaan. De problemen begonnen zo aan het eind van de jaren zestig. De sfeer binnen de landmacht werd geken merkt door groeiende onzekerheid en achterdocht, jegens de politiek die de financiële armslag van de de fensie beperkte, .jegens de maat schappelijke ontwikkelingen die ge vestigde waarden ondermijnden en die tot gevolg hadden dat dienstplichtigen niet meer zomaar deden wat hun bevolen werd. De beroepsmilitairen voelden zich in de verdediging gedrongen en een ieder die die verdediging doorbrak werd met groot wantrouwen bekeken en zo mogelijk bestreden. Dat gold dan met name voor een groepje jongere, kritische officieren van wie Von Meyenfeldt en overste Volten (beiden actief in de AR) het middelpunt vormden. Onder be scherming van de toenmalige staatssecretaris Haex, ontwikkelden zij ideeën en plannen voor een ande re defensie-organisatie, over leger vorming, over het gebruik van kernwapens, over vermaatschappe lijking, ideeën die ver af stonden van het traditionele militaire denken. Die plannen speelden nog een voor- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid mr J. N. Scholten (ARP) heeft aan minister van buitenlandse zaken Van der Stoel de vraag gesteld hoe Nederland Portugal in de toekomst wil gaan helpen, en welke hulp nu gegeven wordt. Aanleiding tot de vragen van de heer Scholten is de oproep van de raad van Europa aan haar leden om Por tugal, dat het met een vluchtelingen- aantal van 600.000 op een bevolking van nog geen tien miljoen erg moei lijk heeft, te hulp te komen. Het Kamerlid is benieuwd naar zowel de bilaterale hulp als naar die in het kader van de Europese gemeen schap. De heer Scholten in een toelichting: „Je kunt nu wel hopen dat de demo cratie in Portugal overeind blijft, maar dan moet je er in materieel opzicht ook iets aan doen." Albanië In een tweede serie vragen aan de zelfde minister haakt het Kamerlid in op een publikatie in Trouw van maandag waarin te lezen staat dat Albanië het dragen van christelijke voornamen verboden heeft. De heer Scholten vraagt minister Van der Stoel of die bereid is deze kwestie op de aanstaande zitting van de alge mene vergadering van de Verenigde Naties aan de orde te stellen als een schending van de universele verkla ring van de rechten van de mens. HOOG WATER II juli Vlissinern 1.2»—13.51 Haringvlictsluizi-n 1.35-14.01 Rotterdam 3.30—13.49 Schevcningcn 2.28—15.01 IJmuidcn 3.01—15.31 Den Helder 7.34—I9.SS Harlingcn 9.41—22.09 Delfzijl 11.43 HOOG WATER 12 juli. Vliwingen 2.16—14.33 Haringvliet-.lui zen 2.23—14.52 Rotterdam 4.22—16.35 Scheveningen 3.18-13.49 IJmuiden 3.51—16.22 Den Helder 8.25—20.39 Harlingen 10.29—22.56 Delfzijl 0.1012.29 Von Meijenfeldt: „Als je dingen wilt veranderen, moet je begrip hebben voor de anderen." name rol in het generaals-conllict dat in de jaren 1972-1973 uitbrak en pas door minister Vredeling beteu geld kon worden, maar de glorietijd van „de radicalen" zoals het groepje toen werd genoemd, was al snel voorbij na het vertrek van Haex in 1971. Von Meijenfeldt was in 1970 be noemd tot directeur van het studie centrum voor militair leiderschap. Daar werden officieren en onderoffi cieren bijgeschoold, of zoals werd gezegd, daar werd aan hun traditio neel militaire wereldbeeld gewrikt. De landmachttop zag er weinig heil in Von Meijenfeldt al te lang te laten wrikken en kort na de komst van minister De Koster (juli 1971) werd de eerste poging gedaan hem weg te promoveren naar een minder invloe drijke functie bij de troepen. Dat mislukte toen (december 1971) door politieke druk, maar een jaar later was het wel zover. Ook Volten werd in 1972 in de tang genomen. Zijn overplaatsing vanuit de beleidssfeer naar een administratieve functie leidde ertoe dat Volten maar ontslag nam. Begrip Tot verrassing van zijn medestan ders had Von Meijenfeldt het overi gens best naar zijn zin bij „de troep". Zijn ervaringen daar hebben hun invloed doen gelden als Von Meijenfeldt nu terugkijkt op de voorgaande woelige jaren zegt hij: „Het was voor ons ook wel erg ge makkelijk die kritiek uit te oefenen, we hoefden de brokken niet op te de rapen, we waren niet verantwoorde lijk voor de dagelijkse gang van zaken. Ik heb één ding wel geleerd, als je dingen wilt veranderen moet je begrip hebben voor de anderen. Wij hadden toen zo'n houding van: wie anders denkt, denkt verkeerd. Zonder een gevoel van verbonden heid kan je echter geen andere we gen inslaan". Andere wegen zoekt Von Meijen feldt nog steeds. Voor de kernwa penstrategie: streven naar kernwa- penvrije zones in Europa, profiteren van het nucleaire evenwicht tussen de Verenigde Staten en Rusland. De NAVO laten verklaren nooit als eerste kernwapens te zullen gebrui ken. „Ja, met die ideeën sta ik dicht bij de PPR, maar in de ARP is er ook ruimte voor. Ik ben geen evan gelist, je hebt macht nodig om ideeën te verwezenlijken". Over de bewapeningswedloop: „De gigantische bewapeningsuitgaven worden veroorzaakt door een technisch automatisme. Het zijn geen bewuste politieke beslissingen, het gaat er om bij te blijven. Vanuit mijn religieuze achtergrond ben ik zeer pessimistisch of hier het ver stand zal zegevieren. We moeten eer lijk voor de keus uitkomen: ofwel de race blijven volgen, ofwel duidelijk een grens stellen en zeggen, nu doen we niet meer mee. Je moet dat'pro bleem voor de mensen duidelijk ma ken, zodat er democratisch gekozen kan worden. Als militair ben ik lo yaal aan het beleid dat nu gevoerd wordt, maar je hebt wel de plicht mee te denken en naar mogelijke alternatieven te zoeken". Anders dan de meeste militairen meent Von Meijenfeldt dat er in de krachtverhoudingen tussen NAVO en Warschaupact nog steeds, van een evenwicht sprake is. „De gren zen van dat evenwicht zijn moeilijk aan te geven, maar ik heb de indruk dat we nog steeds in een even- wichtssituatie zitten. De ontwikke ling van nieuwe defensiewapens, te gen tanks en vliegtuigen, speelt in ons voordeel". Dat neemt niet weg dat hij zorgen heeft over de Nederlandse defensie. „Het gaat tegenwoordig niet meer om het vechten zelf, maar om de geloofwaardigheid. Die is mede af hankelijk van uiterlijkheden. Wij worden gemeten met de normen van het Warschau-pact en als je nu ziet hoeveel moeite onze bondgenoten al hebben met zaken als de vrije haardracht, het verdwijnen van de groetplicht, het onverzorgde uiter lijk, hoe moeten ze daar in het Oostblok dan wel tegen aan kijken. Kijk, ik weet dat de Nederlandse soldaat hardstikke goed is, dat uiterlijk is niet essentieel, maar je kan niet bewijzen dat je gelijk hebt. De finale proef komt hopelijk nooit, en als die komt, is dat in ieder geval desastreus. Ik vind niet dat we nu alles weer moeten gaan verbieden, de voordelen van de tolerantie zijn daarvoor te groot. Het gaat er nu om de mensen eigen verantwoordelijk heid te laten dragen, ze deze dingen uit te leggen". Problemen duidelijk maken, keuzen maken, dat is wat Von Meyenfeldt mist in het defensiebeleid van ach tereenvolgende defensieministers. „Wij hebben een dure defensieorga nisatie, veel duurder dan nodig zou zijn. De top van het apparaat blijft groeien, de basis wordt leeggezogen. Vredeling doet daar te weinig tegen. De organisatie wordt" tot op het bot uitgebeend, het is nu nog moeilijk te zeggen wat de nieuwe bezuinigingen precies voor effect zullen hebben. Deze regering voert een andere poli tiek dan de andere NAVO-landen. Wij leggen een duidelijk verband tussen vrede en veiligheid. Wij wil len de vrede bevorderen door het onrecht nationaal en internationaal te bestrijden. Vraag is hoeveel je dan moet uitgeven voor je veilig heid. Voor dat dilemma zit deze re gering, maar men maakt geen dui delijke keus. Men wil wel bezuini gen, maar men wil niet naar de NA VO gaan om taken af te stoten, de kwantiteit van defensie wordt ge handhaafd. de kwaliteit wordt aan getast. Als deze regering defensie ecn andere prioriteit wil geven moet ze dat duidelijk zeggen, je kan niet alle partijen tevreden houden". VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boc- kenbon. onder redactie van loes smit Niemand hoeft te wanhopen: de gorillababy's die al wekenlang in Dierenpark Wassenaar op het punt staan geboren te worden, zijn echt nog steeds op komst. Een kleine vijf toeken geleden dachten ze in het park al dat Ngajji, het jongste, tienjarige vrouwtjesdier uit de groep van vijf gorilla's, zou bevallen. Alles wees er op. maar er kwam geen apejong. Het kleintje zou het eerste gorillajong worden dat in een Nederlandse dierentuin ter wereld komt en dat is natuurlijk nog steeds zo. Alleen bestaat nog altijd de kans, dat gorilla Linda, die een jaar of twaalf is, Ngajji net een slag voor zal zijn, want zij moet ongeveer gelijk met Ngajji bevallen. Omdat zo'n heuglijke gebeurtenis hier nog niet eerder is voorge komen, kan niemand met zeker heid zeggen wat er precies aan de geboorte van een gorillababy voorafgaat: de dierenarts niet. de kinderarts niet, de gynaecoloog niet, evenmin als de vier andere specialisten op het gebied van pasgeboren kinderen, die met z'n- zevenen het medisch team vor men dat nu al wekenlang klaar staat om de geboorte vlekkeloos te dien verlopen Wèl zeker weet men, dat de draagtijd van een gorilla die van een mens nauwe lijks ontloopt: een aanslaande gorillamoeder doet er rond de 275 dagenover - dat is dus ook ecn maand of negen en voor zover men kan nagaan, is in elk geval Ngajji al aan de 285 tot 290dagen toe. Ze zou dus al ver over tijd zijn, maar, zegt men in Wasse naar,„we beginnen nu te vrezen, dat we vanuit een verkeerde waarneming zijn begonnen te tel len. We hebben gewoon te vroeg gejuicht". Bovendien is er aan een gorillavrouwtje dat voor hel eerst in verwachting is, vrijwel niets te zien, zodat ook aan de hand van haar omvang niets te voorspellen valt." Vast staat dat er bij beide dieren geen sprake is van een schijnzwangerschap. Het is al leen een kwestie van geduldig afwachten tot het grote moment daar is. En dat doen ze dan ook het medisch team. dat dag en nacht over het welzijn van de gorilla 's-in-verwachting waakt, de aanstaande apenmoeders. de mensen van het dierenpark en natuurlijk vader Oscar, de elfja rige gorilla die al deze spanning rondom Ngajji en Linda op zijn geweten heeft. In Kopenhagen en andere Deense steden zijn op het ogenblik zoveel ratten, dat de mensen niet meer weten wat ze er tegen moeten doen. Het sterk toegenomen aan tal dieren rijst zogezegd de pan uit. zó erg dat de stedelingen hun huis niet meer in kunnen, of ze komen wel een rat tegen. Ze kun nen niet meer veilig in bad of in bed stappen, want ook daar zijn de ratten doorgedrongen. Op het schiereiland Jutland hebben ze al met zoveel middeltjes geprobeerd de ratten uit te roeien, dat de dieren volkomen immuun blijken te zijn geworden tegen alle soor ten vergif. Dat er zoveel meer ratten dan normaal zijn. komt volgens deskundigen door het warme weer. Volgens hen moet het verschijnsel zich in alle lan den voordoen waar het warm is. „Het enige wat we nog tegen rat ten kunnen doen. is er zoveel mo gelijk afmaken" Een hele dag hebben de inwoners van de middeleeuwse stad Cace- res in de Spaanse provincie Extremadura het zonder lei dingwater moeten stellen. Dat kwam doordat een naar water smachtende papegaai zijn dorst trachtte te lessen in de reservoirs van de gemeentelijke zuiverings installatie. waarbij het dorstige dier zo te keer ging dat het kortsluiting veroorzaakte. De vijf tigduizend Cacerenen moesten vanf dat moment hun dorst met bier of wijn lessen en dat ging nog wel, maar een douche nemen was er niet bij en dat hebben ze gewe ten. De papegaai overleefde de kortsluiting niet; intussen had hij de stad wel een schade van vier honderdduizend peseta's be zorgd. De eigenaar van het dier heeft zich wijselijk niet gemeld. De moraal: laat uw dorstige pape gaai niet ontsnappen, of nog be ter: zorg dat hij niet zo dorstig wordt als die Spaanse. „Uw baby is groot genoeg om op eigen benen het ziekenhuis te ver laten", zei de dokter schertsend tegen de jonge Russische ar beidster Tatiana Dmitrejewa. die in een Moskous ziekenhuis beviel van eën zoon van niet minder dan 7100 gram zwaar. De baby is ook aan de lange kant, 68 centimeter, en daarom hebben Tatiana en haar man de kleine de voornamen gegeven van een reus uiteen Rus sisch sprookje. Aljosja Popowitsj. Om rugklachten door langdurig zitten te voorkomen, heeft de di rectie van een telefooncentrale in Engeland voor haar werkneemsters een hometrainer laten aanrukken. Tussen de ge sprekken door mogen de dames daarop de spieren lekker los ma ken, waarvan ze zelfs in de warmte gretig gebruik maken Twee vissers hebben uit de Donau bij Velike een kilometer of honderdvijftig ten oosten van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado een witte steur opge vist van meer dan drie meter lengte. Het kolossale dier woog niet minder dan 223 kilo en het*' Joegoslavische persbureau Tan- joeg. dat van de vangst melding maakt, spreekt dan ook van een „Donauhaai" „Vrouwenrechten bestaan niet", aldus een uitspraak van de Ame rikaanse president Ford op een ontvangst van de nationale com missie voor het internationale vrouwenjaar. De president be doelde daarmee niet dat vrouwen geen enkel recht hebben, maar dit: „Er bestaan alleen recjiten van alle Amerikanen op leven, vrijheid en het nastreven van ge luk". Ford heeft opdracht gege ven om alle op sekse berustende verschillen uit het Amerikaanse burgerlijk wetboek te verwijdé- ren en beloofde voorrang te geven aan het probleem van de steeds breder wordende kloof tussen de salarissen van mannen en vrouwen. Van onze weerkundige medewerker Het mooie vakantieweer is als een lange trein die maar voortraast. Eenmaal op volle snelheid is hij niet zo gemak kelijk meer tot stilstand te brengen of op een zijspoor af te leiden. Hetzelfde zien we trouwens ook in slechte zo mers wanneer er geen mooi weer- maar depressiewagons voorbijdavcren. Het komen de weekend begint vrij zon nig en droog onder invloed van een hogedruksysteem op de Noordzee, maar daarna vindt de passage plaats van een zwakke frontuitloper. Er zal dan tijdelijk meer bewol king zijn met de mogelijk heid van een enkele regen- of onweersbui. Na ruiming van de wind van zuidoost naar zuidwest keren de zonnige perioden spoedig terug en wordt het opnieuw vrij zo mers met middagtemperatu- ren in het binnenland tot 25 a 26 graden. De reeks met onaf gebroken zomerse dagen is in Twente tot en met gisteren gegroeid tot 17. gelijk aan De Bilt, waar vandaag het re cord van vorig jaar augustus (18 dagen) geëvenaard kan worden. Het was tijdens de hitteperio- de van begin juli dat in Bra bant bijna het juli- warmterecord gebroken werd. In Volkel steeg de tem peratuur zaterdag 3 juli tot 36.7 graden. Het nog gelden de maandrecord is 36.9 gra den op 29 juli 1921 te Maas tricht. Dit is toch werkelijk hogeschoolwerk van de na tuur geweest. Maandag 5 juli deelde „De Bilt" mee. dat de hittegolf van' 1976 die van 1923 had geëvenaard meteen gemiddelde van 31.5 graden celsius (als hittegolf wordt gedefinieerd een aaneenge sloten periode van 10 dagen met een gemiddeld maxi mum van minstens 28 gra den De hittegolven worden dan gerangschikt volgens dit gemiddelde). Deze week ben ik uit verschil lende delen van het land op gebeld door mensen die me vertelden -dat buitenlandse weerdiensten ander weer aankondigden. De een wees mij op buien die radio Ham burg zag hangen, de ander op regengebieden „geadver teerd" door de Franse en Bel gische weerdiensten. Het is begrijpelijk dat belangheb benden er waren vrij veel agrariërs en kwekers van aardappelen en bieten bij zich bij zo'n noodsituatie als de huidige aan elke strohalm vastklampen in casu buiten landse weerberichten over re genwater. Maar dit kan op een teleurstelling uitlopen. Wij hebben steeds ge antwoord dat België Neder land niet is wat ook zo is voor die andere buurlanden. Dat geldt vooral in deze voorzo mer en zomer waarin het meer dan eens is gebeurd dat ons land zijn „eigen klimaat- je" creëerde. Op dit moment zien we nog daarvan het voorbeeld. Een zwakke hogedrukuitloper van een maximum tussen IJsland en Noorwegen heeft verhinderd dat regen in Ier land (7 tot 20 mm) en buien in Duitsland (Dresden 11 mm) tot ons konden doordringen. Wil men een werkelijk juist beeld krijgen van het weer dat ons boven het hoofd hangt dan is het noodzake lijk de beschikking te hebben over een weerkaart. Ook de amateur kan in deze zelf al iets tot stand brengen, bij voorbeeld met de stati onsrapporten die worden uil- gezonden via de BBC (1500 meter» 's morgens om half 7 en onder meer om 5 minuten voor 6 's avonds Verder is Kopenhagen (1224 meter) 's morgens om 20 voor 9 «0 's avonds om 6 uur in de ether Bijzondere mededeling, in Oost-Cappelle heeft het voor zover bekend in dit jaar nog niet geonweerd, (wel in Zeeuws-Vlaanderen i Vandaag wat meer bewol king maar kans op een bui erg klein. Later weer zonnige perioden bij een naar zuid west gedraaide wind. Gema tigde temperatuur van 20 tot 22 graden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een 85-jarige Haagse vrouw is gistermorgen door een tien tal kleine messteken gewond in haar woning aan de Heemskerkstraat ge vonden. Als vermoedelijke dader noemde de Haagse politie een 33-jarige buur man van de vrouw. Deze verdachte heeft zich inmiddels bij de politie gemeld. Men vermoedt dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehanoeld. Enige moeilijkhe den tussen de man en de bejaarde vrouw zijn niet bekend Een 77-jarige ouurvrouw hoorde om streeks zes uuf gistermorgen gebons op de deur van het slachtoffer die meteen daarop om hulp riep Zij waarschuwde een nicht van d< vrouw die op de trap de verdachte tegenkwam. Het slachtoffer werd bloedend over haar hele lichaam in haar slaapkamer aangetroffen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5