Comité gaat Marokkanen ondersteunen Kampeerders blijven weg van de Veluwe 'olen wil dossiers over 'ieter Menten afstaan sa tanker... Teleurstelling bij FNV over PvdA Faraomieren in 85 gemeenten gevonden 1 Meer sterfte bij hittegolf 3r onderzoek door Nederlandse justitie Bezorgdheid over westerse militaire hulp aan Z-Afrika Gastarbeiders beschermen en politieke gevangenen helpen 3fc>nze adressen: PDAG 10 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 »M juli 191 i een onzer verslaggevers INHEM Door het afsluiten een aantal wegen op de Veluwe de bosbranden van deze week, [ft een aantal bedrijven (restau- jts, campings en recreatiepar- i) financieel rake klappen opge- jen. Vooral op het zuidelijk deel de Veluwe blijven de recrean- weg, waardoor sommige zaken omzet de afgelopen dagen met ;r dan zestig procent zagen slin- Op een aantal campings zijn ïpeerders voortijdig ver- ïkken. t wat Ij taste: 1 ad ter er nietf l ite ital pra Arnhemse VVV was gisteren plan in samenwerking met de [idemaatschappij en de indweer een kaartje te publice- waarop wordt aangegeven wei routes momenteel berijdbaar De heer J. Vet, directeur van Gelderse VVV: ..Er zijn, zo is ons eweld Meken' veel mensen die denken H Arnhem totaal onbereikbaar is. Jen hebben de indruk dat de hele gjid-Veluwe is verbrand. In het al- been is de stroom bezoekers pzienlijk teruggelopen". drie grootste campings in de ntafziurt van het waar de bernc^ woedde (Arnhem, Hoge Ve- Warnsborn) maken zich zor gen over de komst van nieuwe gas ten vandaag. Op de camping Warnsborn arriveerden de afgelo pen dagen twaalf nieuwe kampeer ders, terwijl dat er op dezelfde da gen in het vorig jaar 188 waren. Op de camping Arnhem zijn boven dien nogal wat gasten extra ver trokken. Op de campings wordt het ontspanningsprogramma aange past. Wie aan een georganiseerde avondwandeling wilde meedoen, moest zijn sigaretten inleveren. Dierentuinen Ook een aantal recreatieparken on dervindt schade van de afsluiting van wegen, zoals Burgers' dieren park, hoewel deze parken met enig omrijden toch goed te bereiken zijn. Voor de recreatieparken in dit gebied komt de slag extra hard aan, omdat het warme weer de be zoekers toch al veel minder deed toestromen. Vooral in de dierentui nen heeft men aan de loketten niets te doen, maar moet men wel extra hard werken om de dieren te verzorgen, de beplanting te be sproeien en de vijvers te verversen. Zelfs voor de uit tropische gebie den afkomstige diersoorten is het teveel; zij wentelen zich gretig on der de waterstralen. Ook safari- en pretparken en bijvoorbeeld het Dolfinarium in Harderwijk hebben een terugslag gekregen door de hit tegolf. Van de dierentuinen haalde Artis de afgelopen weken slechts één derde van het normale aantal be zoekers, in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp was het nog veel slechter en in de dierentuinen in Wassenaar, Amersfoort en Rhenen kwam niet meer dan een kwart van het normale aantal bezoekers. Verzekering De afgelopen dagen is de Onderlin ge bossenverzekeringsmaatschap- pij in Arnhem overstelpt met tien tallen aanvragen van particuliere boseigenaren om hun stukjes bos, maar ook grote percelen, te verze keren. Er telefoneerde zelfs een ei genaar die zijn bos wilde verzeke ren, terwijl het bij zijn buurman al brandde, aldus een woordvoerder van de maatschappij. Het is echter niet mogelijk een verzekering tele fonisch af te sluiten. De bewaking op de Veluwe is op nieuw verbeterd. De kleine twintig brandtorens op de Veluwe, die in tijden van droogte zijn bezet, heb ben versterking gekregen van vliegtuigen. Dagelijks van tien tot zes uur vliegen Cessna's vanaf het vliegveld Teuge boven de Veluwe. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling pas volgend jaar proeven te nemen met deze vorm van bewa king, maar de gebeurtenissen van de laatste dagen hebben deze luchtbewaking versneld. De vluch ten konden worden georganiseerd dank zij een subsidie van 25.000 gulden van het ministerie van landbouw. Niet alleen rond Arnhem en Leende (bij Eindhoven) waar de grote bran den hebben gewoed, maar ook op andere plaatsen worden wegen voor het verkeer afgesloten. Het gemeentebestuur van Nunspeet be sloot gisteren enkele zandwegen in bosgebieden voor alle verkeer af te sluiten. Het gaat om het ongeveer duizend hectare grote bosgebied van Hulshorst tot Nunspeet ten zuiden van de spoorlijn Zwolle- Amersfoort. Het gemeentebestuur van Epe heeft gisteren besloten een particu liere stortplaats in een natuurge bied in Ernst te sluiten, omdat re gelmatig begin van brand ont stond. Het college van B. en W. greep in toen kampeerders uit de omgeving hun gram over het uitblijven van de sluiting van de stortplaats wilden uiten door alle toegangswegen tot het dorp af te sluiten. Sterfgevallen De hittegolf van vorig jaar heeft een waarneembaar effect gehad op de dagelijkse sterfte. De hitte van dit jaar kan mogelijk dezelfde ge volgen hebben, maar daar zijn nog geen cijfers over beschikbaar. Dit schrijft de Rotterdamse arts dr. K. Biersteker in Medisch Contact. Hij heeft de sterftestatistieken bestu deerd naar aanleiding van Ameri kaanse publikaties over een stij gend aantal overlijdensgevallen en over de ramp die zou dreigen als tijdens zo'n hittegolf de elektrici teit uitvalt. Vorig jaar augustus kwam in Rotterdam op negen da gen de temperatuur boven de der tig graden Celsius. In de periode overleden in Rotterdam dagelijks gemiddeld 26,2 mensen, tegen ge middeld 17,1 op de overige dagen van de maand. Landelijk gezien blijkt er in augustus 1975 sprake te zijn geweest van een duidelijke „oversterfte" vergeleken bij de maand juli. Er stierven bijna 4.000 mensen aan hart- en vaatziekten, ruim 600 meer dan in juli. Ook het aantal sterfgevallen door ongeluk ken en zelfmoorden was groter. Verreweg het grootste deel van de stijging betrof Nederlanders van zeventig jaar en ouder. Volgens dr. Biersteker houden deze cijfers voor oudere mensen de waarschuwing in het voorzichtig aan te doen bij een hittegolf en zoveel mogelijk scha duw en koelte te zoeken. Oogsten De graanoogst in Europa zal dit jaar ten gevolge van de droogte in totaal twaalf tot veertien procent geringer zijn dan een „normale" oogst. De Europese landbouwcom missaris, ir. Pierre Lardinois, heeft dit gisteren in Brussel bekend ge maakt. De suikeropbrengst, die was geraamd op elf miljoen ton, kan dalen tot negen miljoen ton. Voor aardappelen kan de situatie opnieuw moeilijk worden. Hoewel volgens ir. Lardinois geen tekort aan suiker kan ontstaan, wordt in België momenteel zo buitensporig veel suiker ingekocht dat er van een duidelijke hamsterwoede kan worden gesproken. je het aaroml maak! genoeg lat zeldt haar dossiers over Pieter N. Menten beschikbaar voor de Nederlandse autoriteiten, zo heeft nd zijniPoolse persbureau PAP gisteren gemeld. Tegen de 77-jarige kunstverzamelaar uit Blaricum c naar door de rijksrecherche op last van de Amsterdamse procureur-generaal mr. J.F. Hartsuiker een HAAG/WARSCHAU De centrale commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden in Polen kunst leren, ook begin neem Abral iderge mens :t opst ïrzoek worden ingesteld. 150 heeft Polen om de uitlevering enten gevraagd, maar het ver werd door de Nederlandse rege- .afgewezen. Menten was in 1948 terdam tot drie jaar gevange lf veroordeeld, met verlies van lederlanderschap, maar in ho- iroep werd dit vonnis gewijzigd jcht maanden. De voorzitter van trale commissie voor onder- naar nazi-misdaden in Polen, Czeslaw Pilichowski, heeft het Ise persbureau een overzicht ver strekt van de jaren die Menten in Polen heeft doorgebracht. Menten kwam in 1923 naar Polen en vestigde zich bij het dorp Stryj. La ter werd hij honorair consul voor Nederland in Krakau. Het staat vast dat hij eind 1939 weer in Krakau opdook en vaak werd gezien in het gezelschap van SS-functionarissen. Er is geen twijfel over dat hij toen contact had met de Gestapo. Na de Duitse inval in Rusland kwam hij op AOVERTEHTlc n-Niei Beije inker is in lang niet alle :n zo fataal als veel patiënten irlsen) menen. Aan de VU was llangs dr. G. B. Snow die er pleitte het defaitisme dat deze omgeeft, te laten varen, vormen van kanker kunnen len behandeld, mits men zich genoeg meldt. In de praktijk It vaak te lang gewacht, omdat meent „dat er toch niets aan (Cancer deze maand in (Can)lmagazine: Ie parlementaire enquête in RUGE|ederland pitalisme en Vooruitgang, leuw boek van rof. dr. B. Goudzwaard N [ervolg doelstellingskwestie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Anti- Apartheids Beweging Nederland is ernstig bezorgd over de groeiende militaire samenwerking tussen de westerse landen en Zuid-Afrika. Met name vreest zij dat Zuid-Afrika steeds nauwer betrokken zal worden bij de NAVO. Ook Nederland maakt zich naar haar mening schuldig aan wat zij noemt .militaire collaboratie met het apartheidsbewind'. Aan de verstrengeling van belangen van de NAVO met het apartheidsre gime in Zuid-Afrika wordt uitvoerig aandacht besteed in de gisteren ver schenen brochure .Apartheid be dreigt de vrede'. De schrijver van deze uitgave van de AABN, Abdul S. Minty, honorair secretaris van de Engelse Anti-Apartheid Movement, zei gisteren in Amsterdam dat er onzekerheid bestaat over het Neder landse regeringsstandpunt met be trekking tot de levering van militair materieel aan Zuid-Afrika. Zo is niet bekend of Nederland zijn NAVO- codesysteem en andere geclassifi ceerde informatie ter beschikking stelt van Zuid-Afrika, zoals in elk geval een aantal andere NAVO- landen wel doet. 5 juli 1941 naar Lvov, waar hij in de woning van prof. Tadeusz Ostrowski trok. Die was door de nazi's ver moord tegelijk met een aantal hoog leraren begin juli. De woning werd hem toegewezen door de Gestapo en was ingericht met veel kunstwerken, waaronder schilderijen van we reldvermaarde schilders, gedeelte lijk bezit van Ostrowski en de fami lies Badeni en Jablonowski, aldus de gegevens van Pilichowski. Zijn commissie bezit volgens PAP getuigenverklaringen waaruit blijkt dat Menten in 1941 en 1942 deel had in de moord op een joodse familie, van wie hij een langdurige civiele procedure voor de oorlog had verlo ren. Allen die daarin tegen hem had den getuigd werden later vermoord, evenals andere Poolse burgers van joodse afkomst in de plaatsen Urycz en Podhorce. In Krakau werd Menten benoemd tot vertrouwensman, belast met de joodse antiekwinkels. Hij zou toen op goede voet hebben verkeerd met de SS-obergruppenführer Krüger en de algemeen goeverneur Frank. Hij kocht of stal kunstwerken zowel voor hun als voor zichzelfIn 1941 en 1942 bracht hij vele waardevolle stukken uit Ostrowski's woning over naar Krakau. Dit gold ook voor kunstwerken die hij voor symbo lische bedragen had gekocht of had gestolen met hulp van de nazi's. Hij werd vaak in een SS-officiers uni form gezien. Toen hij eind 1943 naar Nederland vertrok gaven de Duitsers hem toestemming kunstwerken en andere goederen uit Krakau mee te nemen. Op last van de Gestapo kreeg hij daarvoor drie of vier spoor wagons ter beschikking. Of er Poolse kunstwerken in de col lectie van 425 zitten die in Amster dam geveild had zullen worden, moe ten de kunsthistorici uitmaken. De Poolse centrale commissie heeft hiertoe de noodzakelijke stappen ge nomen, zo meldt het Poolse persbu reau PAP. De Himalaya-panda's gaan met hun dikke vacht in de Amsterdamse dierentuin Artis het meest gebukt onder de tropische hitte. De nauwe lijks koele betonrichels zijn hun toevluchtsoord, waarop ze amechtig terneer liggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de afgelopen zeven jaar zijn in ongeveer 85 gemeenten faraomieren aangetroffen. Op sommige plaatsen betrof het slechts enkele woningen, terwijl in andere dit gevaar lijke beestje in soms hele stadswijken met tienduizenden wonin gen voorkwam. Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft dit geantwoord op vragen van de Twee de Kamerleden Kombrink en Drenth (beiden PvdA). Het gevaar van de faraomier ligt volgens de be windsman in het feit dat deze dieren ziektekiemen over kunnen brengen. Vooral in ziekenhuizen en dergelijke zijn deze beestjes gevaarlijk, omdat zij worden aangetrokken door wonden. Er wordt al erg veel gedaan aan de bestrijding van deze mier. Sinds eni ge jaren wordt er een nieuwe bestrij- dingsmethode toegepast, namelijk door middel van lokaas dat vergif tigd is. Op deze manier worden hele nesten tegelijk uitgeroeid. Deze me thode is echter erg arbeidsintensief en mag bovendien alleen door des kundigen worden uitgevoerd. Verhuizen De belangrijkste manier waarop de faraomier verspreid wordt is volgens de bewindsman het overbrengen van deze diertjes bij verhuizing. „Daar om dient men", aldus minister Gruij ters, „voor de verhuizing, of het over brengen van onderdelen van de in boedel naar elders, over te gaan tot bestrijding van deze mieren". In de komende wet op de ongediertebe- strijding zal de bestrijding van de faraomier dan ook ruime aandacht krijgen. Het centraal laboratorium TNO in Delft verricht op het ogenblik onder zoek naar nieuwe bestrijdingsme- thoden door middel van andere lokstoffen dan tot nu toe gebruike lijk zijn. Dit onderzoek kan leiden tot een nieuwe en nog milieuvriende lijker bestrijdingsmethodiek. aldus de minister. Vervolg van pagina 1 lonen. „Dat gebeurt in geen enkel land als het onze", aldus Spit. Maan dag vergadert de federatieraad van de FNV om zich te beraden over verdere activiteiten om de loon maatregel tegen te houden. De bonden van werkgevers, landbouw en middenstand willen de regering alsnog vragen om verdere lastenverlichting voor de be drijfstakken, voor wie de verplichte 30 gulden bruto loonsverhoging voor alle werknemers tot te grote kos tenstijging leidt. Voor vele be drijfstakken wordt het nu „buitenge woon moeilijkDe bonden vrezen „ernstige moeilijkheden voor het be drijfsleven" nu die 30 gulden niet mag worden doorberekend in de prij zen. De werkgevers hebben verder bezwaar tegen de nivellerende wer king van de komende loonmaatre gel. De lagere lonen worden sterker verhoogd, en zullen daardoor de iets hogere lonen opstuwen, zo vrezen de werkgevers. CNV De christelijke vakcentrale CNV stelt in een verklaring vast. dat het kabinet met de voorgenomen maat regel blijft binnen zijn eigen doelstellingen tot bestrijding van in flatie en werkloosheid. Deze doelstellingen lagen ook aan de voor stellen van het CNV ten grondslag. „Het CNV betreurt het dat haar voorstel tijdens het loonoverleg 44 netto per maand niet tot een akkoord leidde. Daardoor komt nu de netto loonsverbetering „geheel onnodig" 2,50 lager uit. aldus de CNV-verklaring. Het CNV is dan ook niet tevreden met de loonmaatregel. Toch zal het CNV zich niet tegen de loonmaatregel verzetten. Wel stelt het als voorwaarden dat voor het overheidspersoneel nu een gelijk waardige loonregeling komt als voor het bedrijfsleven. Tevens moet de werkgeversbijdrage voor de ziekte kostenverzekering van de werkne- f DAGJE UIT?.. WEER OF GEEN WEER - DEN HAAG heell^ alles! Musea. Markten. Gezellig winkelen in het centrum. Intieme restaurantjes, Scheveningen en de Pier. of dwalen door de middeleeuwse stadswijken van MADURODAM. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 OEN HAAG J geef mij op als abonnee op het J- magazine. De abonnementsprijs slechts f 10,50 per jaar. een open enveloppe, zonder istzegel, zenden aan: t rije Universiteit, Antwoordnr. 1771 Amsterdam. TH ZS door James Dorsey m. Onmisbaar voor wie wil I >;mgazine_ meepraten j „Niet omdat vandaag de verjaardag van Koning Hassan II wordt gevierd en ook niet omdat de Marokkaanse koning vandaag verkiezingen in zijn land in het vooruitzicht stelt, maar vanwege de ontwikkeling van het Nederlandse beleid jegens de Marokkanen in ons land, hebben wij besloten om vandaag het nationale Marokkocomité ten doop te houden", aldus Sjef Theunis, lid van het secretariaat van het comité, dat zich gisteren aan de pers voorstelde. asprekkei ieder ïressant Bijba AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ^OTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Wesiblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 [>EN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel 070-469445 |WOLLE/GRONINGEN. Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Met de ontwikkelingen in het Nederlandse beleid doelde Theunis op het besluit van staatssecretaris Zeevalking van justitie om geen ver blijfsvergunning te geven aan de 182 Marokkanen die verleden jaar in kerken in Utrecht. Den Haag en Amsterdam in hongerstaking waren gegaan. Verder vindt het comité, dat Zeevalkings beoordeling van de Amicales, dat als verlengstuk van het regiem van Koning Hassan in het buitenland actief is en „een sfeer van intimidatie schept" getuigt van „grote onzorgvuldigheid en super- naïviteit". Om deze aantijgingen te* on derstrepen overhandigde het comité een goedgedocumen- teerd dossier, waaruit blijkt, dat de Amicales hun best doen om desnoods met on wettige middelen de greep van de Marokkaanse rege ring op Marokkaanse arbei ders in het buitenland te ver stevigen. Detective Bovendien toonde het comité de gisteren op de persconfe rentie aanwezige journalis ten de kaart van een privéde- tective, die reeds in 1974 was verlopen. De houder van deze kaart had bij een demonstra tie van Marokkaanse arbei ders in Utrecht op 8 mei fo to's van de demonstrerende arbeiders gemaakt om zo „angst en verwarring te zaai en". Ook toonde het comité aan de journalisten een embleem van een privé- detective, dat door een rege ringsgetrouwe Marokkaan in ons land was gebruikt. Het comité wees verder op een vraaggesprek met staatssecretaris Zeevalking in Brandpunt van een week geleden waaruit bleek, dat het onderzoek van Zeeval king in samenwerking met het ministerie van buiten landse zaken zich beperkte tot het winnen van inlichtin gen via de Nederlandse am bassade in Marokko. Volgens het comité zijn ambassades de „slechtste bron van infor matie, omdat deze alleen for mele diplomatieke contacten onderhouden" en geen rela ties hebben met oppositie groepen. Zo beperkte het on derzoek van de ambassade zich tot een lunchgesprek met een ambtenaar van het Marokkaanse ministerie van justitie en tot een onderhoud met twee advocaten die. „niet om hun vooruitstreven de ideeën bekend staan". Naast het zich opstellen als tegenhanger van de Amicales in Nederland wil het nieuwe comité ook materiële steun geven aan de gezinnen van politieke gevangenen. Me vrouw De Jong van Amnesty International en eveneens lid van het secretariaat van het Marokkocomité wees op de getuigenverklaringen van Marokkanen over de behan deling en de martelingen in Marokkaanse gevangenissen hadden ondergaan. Niet al leen leden van soms wel en soms niet verboden politieke partijen,- maar ook jongeren met linkse ideeën lopen in Marokko gevaar om door de geheime dienst te worden op gepakt omdat zij zich op de mocratische wijze keren te gen het totalitaire regiem van Koning Hassan, dat steeds meer in het isolement dreigt te raken. Processen Dat steun aan de gezinnen van politieke gevangenen en ook aan de gevangenen zelf nodig is blijkt uit het feit. dat. er nu opnieuw vijf politieke massaprocessen in Marokko plaatsvinden. Waarnemers bij eerder dergelijk proces sen, meestal Franse advoca ten of Duitse rechters, concludeerden in het verle den, dat in Marokko de men senrechten met voeten getre den worden. Bij de huidige processen staan in totaal 330 mensen terecht. Onder deze 330 mensen bevinden zich on der meer 71 mensen die bij het massaproces in Kenitra in de zomer van 1973, na een mislukte opstand door de Marokkaanse rechtbank wa ren vrijgesproken. Toen zij als vrije mensen het ge rechtsgebouw echter verlie ten werden zij opnieuw aan de deur door de geheime poli tie opgewacht. Hen wordt nu een aanslag op de binnen landse veiligheid verweten, een „misdrijf dat zij achter de muren van de gevangenis zouden hebben gepleegd al dus mevrouw de Jong. Een Duitse rechter wees in dit verband op het feit, dat zij „niet als geweldplegers maar als dragers van ideeën" te recht staan. Tenslotte stelt het Marokkocomité zich ook ten doel om de „strijd van het Marokkaanse volk en zijn progressieve en democra tische krachten binnen en buiten Marokko te onder steunen". In dit verband wijst het comité op de zich verslechterende situatie in het land. De gevolgen van de recessie in de westerse wereld en van de inflatie zijn in Ma rokko duidelijk voelbaar.' Hierdoor is er een reële kans op spontane uitspattingen van de bevolking die hieron der sterk te leiden heeft. Van daar ook, dat koning Hassan voor de zoveelste keer verkie zingen in het vooruitzicht stelde, om zo een gevoel van nationale eenheid in het land te creëren. Secretariaat Het Marokkocomité, dat ze ventien leden telt heeft be sloten om slechts via het vier man tellende secretariaat naar buiten te treden. Op de ze manier wil men voorko men, dat er repressailes geno men kunnen worden tegen de Marokkaanse leden of hun in Marokko achtergebleven fa milieleden. Bovendien wil men in de „huidige sfeer van Intimidatie" ook niet de na men van de overige Neder landse leden bekend maken, om zo niet het contact tussen de Nederlanders en de Ma rokkanen te verstoren. Ook wil het comité op deze ma nier de mogelijkheid open houden in Marokko zelf te kunnen opereren. Wat men in Marokko eventueel zou wil len doen wilde het secretari aat echter niet nader toe lichten. Marokkocomité. p/a Van Blankenburgstr. 6 den Haag DEN HAAG Minister-president Den Uyl ziet „geen gronden voor een wezenlijke breuk" tussen zijn ka binet en de vakbeweging. Volgens de premier is vanuit de leiding van de Federatie Nederlandse Vakbeweging ook gezegd dat een breuk dreigt, niet dat die er al is. Volgens Den Uyl is er met het rege- ringsplan voor de lonen „meer kans dat de mensen er uiteindelijk meer aan over houden" dan bij de eis van de FNV, 102,- bruto per maand per 1 juli. ..Het verschil zit hem in de extra prijsstijging die inwilliging van de FNV-eis zou hebben veroorzaakt, en die het aanvankelijke netto voordeel weer snel zou hebben afgekalfd." ,,Ik vind het vervelend, en echt rot, dat mijn eigen vrienden nu zware kritiek op mij hebben en zeggen: je doet het niet goed. Maar ik ben het met die kritiek volstrekt oneens. Ik vind dat ik het wel goed doe," zo zei premier Den Uyl. mers die niet meer in het zieken fonds zijn. op het huidige peil wor den gehandhaafd. (Deze bijdrage is doorgaans dezelfde als de maximale bijdrage van de werkgever aan het verplichte ziekenfonds. Deze laatste bijdrage gaat echter door de premie verlaging omlaag met 0,7 procent. De vervoersbond CNV en de Indus triebond CNV hebben in brieven aan hun kaderleden laten weten dat zij zich niet tegen de loonmaatregel van het kabinet-Den Uyl zullen ver zetten. De voorzitter van de Industriebond CNV, Cor van Dijk schrijft aan zijn kaderleden dat hij het onver antwoord vindt dat de Federatie Ne derlandse Vakbeweging zich wèl wil verzetten. „Het is van groot belang", aldus Van Dijk, „èn voor de werkloosheidsbestrijding èn voor het terugbrengen van de inflatie, dat er geen sociale onrust ontstaat. Wij willen daarvoor niet ver antwoordelijk zijn. Elke weldenken de werknemer zal het er mee eens zijn, dat sociale onrust in dit stadi um ons allen van de wal in de sloot helpt". Ook de Vervoersbond CNV laat we ten de loonmaatregel te accepteren. Omdat het niet is uitgesloten dat er volgende week opnieuw acties zul len worden gevoerd in de havens, laat de vervoersbond de leden nog eens nadrukkelijk van te voren we ten, dat de bond op grond van zijn principes niet aan een politieke sta king zal meedoen. Een woordvoer der van de bond noemde de situatie in de Rotterdamse haven nog steeds explosief. De vervoersfederatie NVV/NKV, die vorige week de sta kingen in de havens organiseerde, zal zich aanstaande dinsdag bera den op de vraag wat er moet gebeu ren nu er een nieuwe ingreep in de lonen is aangekondigd. In zijn brief schrijft Cor van Dijk dat de Industriebond het betreurt dat door de „starre opstelling" van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging een loonsverhoging uit de bus is gekomen, die „geheel onnodig" een rijksdaalder lager is uitgevallen dan de 44 gulden, die het CNV in het hoofd had. Het loonbesluit van de regering komt overigens volgens de bond aardig in de richting van het CNV-voorstel en de industriebond CNV constateert, dat minister Boersma „niet ten onrechte solidari teit heeft gevraagd met het grote leger werklozen. Aan deze maatregel ligt ten grondslag de overweging dat de zwaksten in de samenleving, de laagst betaalden en de werklozen beschermd dienen te worden". Rita „Ellen, wakker worden. Dan kun je zien of je nieuwe haarstijl je bevalt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3