KOFffi J Eeuwenoude Lusthof in ere hersteld INSTITUUT PRAEHEP „Geen woningbouw nodig in Leidse Stevenshofpolder" Sch 123 nu laboratorium voor bodemonderzoek VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Leiderdorp vraagt minister Gruijters knelpunten op te lossen Werkgroep Milieubeheer vindt: Trawler naar Middellandse Zee Twee gewonden bij steekpartijen Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Res.-Orkest toegejuicht in La Rochelle Met het oog op de seizoenopruiming is de wereld van de Bonneterie morgen dicht. de Bonneterie «fc B. en W. Den Haag op de bres voor Vredestein Subsidie voor Sportbelang Gehandicapte Kind Den Haag PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN DINSDAG 6 JUU 1976 REGIO DEN HAAG LEIDEN SDAG LEIDEN De fraaie Stevenshofjespolder behoeft niet gebruikt te worden voor woningbouw. Leiden heeft die polder niet als bouwplaats nodig wanneer alle bruikbare plekken binnen de bebouwde kom benut worden voor woningbouw. Dat is de mening van de werkgroep Milieubeheer van de Leidse universi teit. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Met elektronica in plaats van haringnetten is gisteravond de voormalige hektrawler Sch 123. nu Johanna Maria genaamd, uitgevaren richting Middellandse Zee. Deze koers naar dit voor Scheve- ningse vissers ongebruikelijke oord. is gekozen om in opdracht van de Franse overheid de zeebodem te on derzoeken ten behoeve van veertien gasleidingen die tussen Oran in Al gerije en Almeria in Spanje moeten komen te liggen. Voor dit onderzoek heeft rederij Jac- zon de 123 in een recordtijd van vier weken omgebouwd en elektronische apparatuur ter waarde van ca. 2,5 miljoen gulden aan boord gebracht. Op het tussendek waar eens harin gen op de lopende band lagen om te worden verwerkt, is nu een laborato rium ingericht en extra hutten om de Franse deskundigen die het bodem onderzoek zullen uitvoeren, te her bergen. De Fransen zoeken voor de pijplei dingen de kortste maar niet de ge makkelijkste weg. Met hun voorlief de voor ..grandeur en spektakel wil len ze de leidingen tot op een diepte van 2000 meter onder de waterspie gel leggen. Tot nu toe is de grootste diepte van pijpleidingen ongeveer 500 meter. „Het is een riskant project" zegt de heer Bakker van rederij Jaczon. ..Het wordt óf een geweldige flop óf een enorm succes." Het aandeel dat de Johanna Maria Enkele uren voor vertrek uit de Scheveningse haven zijn las sers en monteurs nog druk be zig met het omtoveren van de haringtrawler Sch 123 tot een varend laboratorium. aan het project levert kan zo n zes maanden in beslag nemen. Al die tijd zullen de zeven Scheveningse bemanningsleden en de twaalf Fran se specialisten verzorgd worden door een Franse kok. Want. vertelt de heer Bakker, Nederlanders eten wel uit de Franse keuken, maar je kunt de Fransen nu eenmaal geen stamppot voorzetten". DEN HAAG Stinkende vuilnis zakken en een kattebak op het bal kon van zijn onderbuurman, deden een 67-jarige Hagenaar zondag naar het broodmes grijpen waarmee hij zijn 42-jarige buurman twee steken toebracht. Het slachtoffer is inmid dels bulten levensgevaar en de da der is aangehouden. ..Bebouwing van de Stevenshofjes- polder betekent". aldus de werkgroep in een gisteren versche nen nota. „dat de extreem hoge bouwstroom. die ontstaan is door bebouwing van de Merenwijk en qua omvang veel te groot is voor de Leid se bevolking, nog jaren voortduurt". De werkgroep is het met het Leidse gemeentebestuur eens. dat Leiden voor de eigen bevolking moet bou wen, niet voor de Haagse „overloop". Het gemeentebestuur moet zich strikt houdeh aan dit uitgangspunt. Leiden moet niet denken „We blij ven zo snel mogelijk doorbouwen in grote nieuwe buitenwijken, dan is er vast ook genoeg voor de Leidse be volking bij", zo waarschuwt de werkgroep. Zou de Stevenshofjespolder opgeof ferd worden aan woningbouw, dan wordt ernstige schade berokkend aan het landschap en de open luchtrecreatie. De polder ligt in het voorgestelde nationale landschapspark tussen Den Haag en Leiden. Niet alleen uit het oogpunt van landschapsbehoud, ook met het oog op „stadsbehoud" moet de polder onbebouwd blijven, „want", zo zegt de werkgroep, „als Leiden kiest voor de Stevenshofjespolder zal er onvol- ADVERTENTlE DEN HAAG Op het Festival van La Rochelle aan de Fran se westkust heeft het Residen tie-Orkest zaterdagavond on der leiding van George Duf al lo de ruim 2.5 uur durende en uitzonderlijk moeilijke com positie Atlas Eclipticalis van John Cage uitgevoerd. Het 7008 een zware opgave voor de Haagse muzikanten, die dui delijk te lijden hadden van de tropische temperatuur in de oude. maar akoestisch uitste kende Salie des Sports. John Cage verklaarde na afloop van het concert zeer onder de indruk te zijn van de prestatie van het R.O. Het was het twee- i de van drie uitvoeringen in het kader van de Rencontres In ternationales de t'Art Contem porain. Het eerste concert, dat onder leiding stond vanChris- tobal Halffter bestond uit wer ken van Becker. Brown. Foss en Ives. Het publiek heeft het Residentie-Orkest langdurig toegejuicht. Zondag werd een gratis feestconcert gegeven onder leiding van Richard Dufallo met icerken van Wag ner, Brant, Gershwin en Ives, 's Avonds vloog het orkest naar ons land terug. De leden van het R.O. hebben nu va kantie. Van een onzer verslag geefsters HONSELERSDIJK. Toen prins Frederik Hendrik in 1612 de Hoge Heerlijkheid van Naaldwijk. Honselersdijk en het Honderdland van de ervan van de graaf van Aremsberg kocht, kwam hij mede in het bezit van het kas teel te Honselersdijk. oor spronkelijk toebehorende aan de heren van het geslacht van Naaldwijk. Het was een vervallen, ouderwetse behuizing, die hij aantrof. Het slot was na de troebelen, die de tachtig jarige oorlog inleidden, hoofdzake lijk door rentmeesters bewoond ge weest. die in die tijd niet veel verbe teringen hadden aangebracht. Fre derik Hendrik heeft het kasteel aanzienlijk uitgebreid en verfraaid. Er verschenen nieuwe paviljoens met verbindende galerijen. De tui nen werden uitgebreid en naar het voorbeeld van de tuinen van Ver- mailles ingericht. In 1702 gingen de Westlandse bezittingen van de er ven van koning-stadhouder Willem III aan de koning van Pruisen over. Van onderhoud tyas in de hierna volgende periode nauwelijks Spra ke en het kasteel verviel ziendero gen Toen dan ook in 1754 de Jonge stadhouder Willem V door koop in het bezit van deze goederen kwam. werd het slot gerestaureerd, maar een gedeelte van de bijgebouwen gesloopt. Een gedeelte van de „Ne derhof" (aan noordoostelijke zijde van het slot) bleef echter staan om dienst te doen als huisvesting voor bedienden en ambtenaren. In 1815 werd het slot gesloopt. Restanten van de ..Nederhof" bleven staan; de hoektorens werden echter ook ge sloopt Van 1829 tot 1875 was hier onder andere een openbare school gevestigd Met het Heilige Oeest Hofje te Naaldwijk zijn deze res tanten de belangrijkste herinnerin gen aan de band tussen het West- land en het Huis van Oranje. Door deze poort zün de vele gasten van Prins Frederik Hendrik gekomen en gegaan. Binnenkort zal dit gebouw openstaan voor de bewoners van het gezinsvervangend tehuis. Restauratie Jarenlang heeft „Nederhof" nu al leeg gestaan en dreigde een bouw val te worden. Gelukkig heeft het gemeentebestuur inmiddels een passende bestemming gevonden voor dit eeuwenoude lustslot In de vorm van een gezinsvervangend te- huls. Met belangrijke over heidssubsidie kon begonnen wor den onder toezicht van Monu mentenzorg met de restauratie van het gebouw. Bij de restauratie heeft men een goed gebruik kun nen maken van de vele oude Reke ningen die nog aanw.ezig waren Zodoende was het mogelijk heel nauwkeurig de situatie van voor heen te reconstrueren en de restau ratie ook historisch volkomen ver antwoord te laten verlopen De hoektorens worden ook weer opge bouwd. hoewel iets lager dan de oorspronkelijke torens. Eén van de grote zorgen vooraf, was het zoeken naar passende stenen. Er worden voor de buitenzijde originele oude stenen gebruikt. Ook de oude origi nele blauwe pannen worden gegla zuurd aan de voorzijde en ongegla zuurd aan de achterzijde gebruikt. Een belangrijk onderdeel zal straks de oude uit 1704 daterende klok zijn. die momenteel gerestau reerd wordt Het enige verschil met vroeger zal dan zijn dat men de klok niet meer dagelijks met de grote slinger hoeft op te winden; dit gebeurt dan automatisch. Ook de omgevh.g van de „Neder hof" profiteert van deze restaura tie. B en W. van Naaldwijk hebben besloten een deel van de subsidie, verkregen voor de „Nederhof". te bestemmen voor de aanpassing van de omgeving. Dit houdt in dat de renovatie van goede panden be vorderd wordt. Oude vervallen hui zen zullen zo veel mogelijk door de gemeente worden gekocht en afge broken. Op het ogenblik is men nog volop bezig met de werkzaamheden. Maar op 31 december 1976 zal Ne derhof uit de steigers worden ge haald en zal iets van de oude glorie terugkeren in dit Westlandse dorpje. doende aandacht zijn voor bouwpro jecten in de binnenstad en elders binnen de bebouwde kom". Met name de binnenstad telt nog veel gaten, die zich lenen voor wo ningbouw. Ook renovatie (wo ningverbetering) verdient een „krachtige voortgang". Bovendien zijn er betrekkelijk grote bouwpro jecten (Coebel, Roomburg, Schut tersveld, projecten in de Mors) die samen met de kleinere plannen de daling van de bouwstroom (door het gereedkomen van de Me renwijk) kunnen opvangen, aldus de werkgroep. Donderdag 15 juli begint om 9 uur de seizoenopruiming. Om alles goed te kunnen voor bereiden is ons huis in Den Haag morgen 7 juli de gehele dag gesloten. Graag willen wij u erop attent maken dat om praktische redenen betaling gedurende de opruiming uitsluitend kontant of met betaalcheques kan geschieden. Den Haag Gravenstraat/Buitenhof tel. 070 - 65 68 44. fRT roor hoof )blee Maro ge eer tr de ganse Vervi LEIDERDORP Minister Gruijters (volkhuisvesting en ruimte lijke ordening) is door B en W van Leiderdorp verzocht er medewerking aan te verlenen dat een aantal met betrekking tot de woningbouw in de2e gemeente gerezen knelpunten zo snel mogelijk wordt opgelost. Het college overhandigde de be windsman tijdens een werkbezoek een lijst met knelpunten. Na de reali sering van de uitbreidingsplannen De Hoven is het voor Leiderdorp niet mogelijk meer woningen te bouwen. Gezien deze situatie is het voor de gemeente onmogelijk de wo ningnood van Zoeterwoude op te vangen. Nu zich steeds meer bedrij ven vestigen in het industriegebied De Grote Polder wordt de situatie uiterst moeilijk. Het gemeentebe stuur heeft bijv. een aanvraag voor 200 woningen ten behoeve van de werknemers van Heineken moeten afwijzen. B en W menen dat voor deze aanvragen een regionale oplos sing moet worden gevonden. Voorhof-Zuid B en W hebben verder bij minister Gruijters aangedrongen op het ver lenen van een extra rijksbijdrage voor een project van 140 woningwet woningen in Voorhof-Zuid. De Alge mene Woningbouwvereniging Lei derdorp heeft al twee ton aan voor- bereidingskosten in dit plan gesto ken. Door een rijksbijdrage zouden de huurprijzen een meer acceptabel niveau krijgen. Met het oog op het plan Winkelhof dringen B en W aan op een „verklaring van geen be zwaar", waardoor met de bouw kan worden begonnen. Ook de bouw van 340 woningen kan in dat geval direct starten. Het college heeft verder met de mi nister gesproken over de rehabilita tie van het Doeakwartier, het. complex woningen aan het Van Leeuwenpark, waarvan de verbete- ringskosten zo hhogzijn, dat het niet behouden kan blijven en de bouw van een nieuw politiebureau. Ook werd aandacht gevraagd voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Er wordt in Leiderdorp overwogen een gebouw te stichten waarin naar schatting 120 tot 150 buitenlandse werknemers op een verantwoorde wijze kunnen worden gehuisvest. Door eeh locatie subsidie van het rijk zou de huurprijs aanvaardbaar kunnen worden voor de werknemers. DEN HAAG Handhaving van Vredestein-Loosduinen is een abso lute eis", schrijven B. en W. van Den Haag in een brief aan de minister van economische zaken. Het Haagse college hecht een zeer groot belang aan de industriële werkgelegenheid bij de rubberfa briek in Loosduinen. De industrie is ondervertegenwoordigd in Den Haag, terwijl er in die sector grote behoeft is aan werk. Maar ook de indirecte werkgelegenheid, in tal van toeleveringsbedrijven van Vre destein is voor Den Haag belangrijk, stellen B. en W. in de brief die vrij dag aan minister Lubbers is ge stuurd, naar aanleiding van de plan nen van het Amerikaanse concern Goodrich om onder bepaalde omstandigheden V.redestein af te stoten. De politie in Wateringen heeft zondag twee mannen gearresteerd op verdenking van poging tot doodslag. De twee mannen zouden zaterdagnacht een 28-jarige man met een mes hebben toegetakeld en hem met een zwaar voorwerp op het hoofd hebben geslagen. ADVERTENTIE DEN HAAG B en W van Den Haag willen de Stichting Sport belang Gehandicapte Kind ingaande I januari j.l. een subsidie toekennen van honderd procent van de salarislasten c.a. Het bedrag voor dit jaar wordt geraamd op 312.000. De Stichting geeft met vakleerkrachten, bijgestaan door vrijwilligers, aan ruim 1260 leerlingen onderricht in o.a. judo, zwemmen, schaatsen en organiseert in groter verband sportmanifestaties en gezinsrecreatie. Volgens het college heeft de Stichting daarmee baanbrekend werk verricht, waarvoor van ver buiten de grenzen belangstelling wordt getoond. Ook van medische zijde ondervindt dc stichting veel belangstelling en waardering voor haar werk. Ter bevordering van de integratie van de gehandicapten in onze samenleving wordt de Stichting waar mogelijk samengewerkt met andere verenigingen voor sportbeoefening. Als resultaat daarvan heeft reeds enige doorstroming naar ,.niet-beschutte" clubs plaatsgevonden. dertu Israë istroi .an is HE) Y rdeek llijke idsrat stap derne nd t E-to] urd v, Itatc pann aël o] ..zij wen." Den Hout bedreigd' 1 Ari De Haagse Werkgroep „2 sep >orciir ber" heeft bij de gemeente arin geprotesteerd tegen de moge jgerle sloop van het voormalige ret tie h rant Den Hout aan de Bezui iarde houtseweg. Het pand, waarii or <j een autoshowroom is gevea >t wa zou plaats moeten maken dand een nieuw kantoor van vijf la n 0f De werkgroep vindt dat he^en bouw deel uitmaakt van eer fesso rakteristieke gevelwand, die abisc vrijwel één geheel vormt e n0ge looproute naar de binnenstai levendigt. De werkgroep doe dringend beroep op de ra:* i bouw niet goed te keuren. B^ - dien wordt aangedrongen opl zo snel mogelijke bekendmaj van de uitslag van het onda naar de aanwezige karakter! ke wanden in het gebied Cent! Zuidoost, waarvoor een serf plan is ontwikkeld. Mode-jubileum Met recht kan gezegd wordef mejuffrouw P. van den Pof sinds mensengeheugenis ve# den is met'de Coöperatieve! eniging Modevaks< Danckaerts. Sinds 1926 is 1 Van den Pol, woonachtigL^a Alphen aan den Rijn, lid van i ,ur jr vereniging van leraressen t de meisjes en vrouwen de vaardi irkia£ den bijbrengen om hun eigen ding te verzorgen. Naast haai at Ld jarig lidmaatschap heeft mej. jeid den Pol zich veertig jaar ing als lid van examencommissie 23 jaar als bestuurslid. Het 1 stuur van de Vereniging zal 1 j^g deze week huldigen. inger Fiets-protest L— De E. N. W. B.-Den Haag (E Enige Echte Nederlandse Wii ders Bond) heeft in een brief I de gemeente Den Haag zijn ontwaardiging uitgesproken de afsluiting van de verbind Kerkpad-Koekamplaan, zon dat daar enige aanleiding toean De Utrechtse Baan wordt e volgend jaar in gebruik genort )e ir Wie op het Kerkpad, het fiets door het Haagse Bos rijdt, 8,]j ter hoogte van de Koekampl p; op een levensgroot hek en draadversperring. Daardoor is alleen mogelijk langs Utrechtse Baan en de Bezulcjie mi houtsweg te fietsen. De EN'as t eist dat de versperring wordt laart wijderd, zo niet, aldus de Bojel P< sta omrr Ideli e m« odei enis Het Haags Vacantie-Con heeft een speciale toertocht g< |et, ganiseerd die in zes uur een be jnci geeft van de vernieuwing uitbreiding van Den Haag Scheveningen. Kosten 17, koffie en koude lunch. Inlich gen: Nassauplein 41, tel. 624: toestel 2344. iel^J in lijk rge rote „dan overwegen wij zelf de binding te herstellen". En dan nog Niet Henk Klop. maar Folk Grondsma zal vrijdagavond 9 om 20.15 uur het orgelconcert kaarslicht in de Abdijkerk Loosduinen verzorgen. Werlfc^b van. o.m. Bach, Boëllmann Vierne. Donderdag 15 juli vangen nieuwe cursussen aan voor het opleidende voor het associatie-examen DECEMBER 1976 Voor het volgen van deze snelle cursus is geen boekhoudkundige voor opleiding vereist, maar wel is van veel betekenis werklust, intelligentie en doorzettingsvermogen. Inlichtingen, prospectus en inschrijving maandag t/m vrijdag van 95 uur aan ons lesgebouw SWEEIINCKPIEIN 46 TEL. 469722* gen 4* uit ari eiks tiene egel ie a ;ven 1975 slaagden bij ons 2109 leerlingen, n I. 1257 voor PD. 437 voor M.BA. 381 voor S.P.D. en 34 voor Acc. A/C. Elke cursist Ontvangt het jaarlijkse boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten eerg evot com ele naar naar Ie 7( Wa Hot I ridel Ptrc ieerc t va :en nijd ^'oor and, nem 'ero< ilatg e h< fca*l te A leliji tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6