„Lego-stad" wordt of leuk of foeilelijk gevonden I dichtbij A Geen ultimatum van Goodrich over Vredestein •m ment aar oekomst Rotterdamse laven niet rooskleurig exicaanse itdriek Nieuwe verschijning van wat „woning" heet in Dordtse „Sterrenburg" §&t: definities van een beroep onthullend oma terug schaduw kinderrecord het weer Droog, droger droogst weerrapporten Strandweer 0 ARTE IDAG 6 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 „Gu: een zo en to maui eland, d( J] Kijk' verkiezing van Lopez Por- tot president van Mexico mt niet onverwacht. Zijn ndidatuur werd vorig jaar al orgebakken door de institu- nele revolutionaire partij ,11). de groepering die al bij een halve eeuw de dienst maakt in dit land. Tot vorig was Lopez Portillo een be- vandikkelijk onbekende ster aan i al t Mexicaanse politieke fir- rap^Afiment. Zijn kandidatuur k' hij dan ook voornamelijk danken aan zijn nauwe rela- met de huidige president, ambitieuze Luis Echeverria. gang van het Mexicaanse k naar de stembus heeft ei- nljjk niet veel van doen met Ee y uut" J hte democratie. Ook de uit breide verkiezingstoernee Lopez Portillo door het Jnd gemaakt heeft, is voorna- elijk bedoeld om een demo- atosche facade op te houden. verkiezingscampagne was it zozeer gericht om de men- n over te halen op de enige ndidaat te stemmen, maar eer als een oproep aan de ezers om toch maar alstu- ft te komen stemmen. Op aanplakbiljetten heette Als je niet stemt, hoor je nier bij. Schrijf jezelf in en em. t merendeel van de Mexica- iri heeft aan deze oproep ge- ior gegeven. Ze moeten wel, s ze hun baan willen houden nog enige privileges van het giem willen krijgen. Niet lor niets wordt de PRI door bevolking de onoverwinne- - jke partij genoemd. iel verandering zal het be- jnd van Lopez Portillo niet jtengen. Alleen de kleur van regering zal misschien wat anderen. Als voormalig mi- tater van finacciën lijkt Lopez wat technocratische inslagN architect L. hebben. De linkse retoriek Jan zijn voorganger lijkt hem Jat minder te liggen. cies icheverria heeft geprobeerd lan i lexico op te stoten in de vaart er volkeren van de derde we- 2 eld. Zijn bezoek aan Cuba, zijn isde houding tegenover de Bosc öftaturen op het Amerikaan- Co ^-continent en zijn retorische tfandigheid tegen het kapita- stische systeem hebben Icheverria op de voorste rij ,evian de ontwikkelingslanden jebracht. De president zou zijn :arriëre het liefst afsluiten met et ambt van secretaris- eneraal van de Verenigde laties. y haa haa beroerdeis- datde retoriek en va, an Echeverria niet verder Dudeieikte dan de camera's en de ijnicrofoons. Wanneer puntje ootouijj paaltje kwam, dan was hij eebh naar al te snel 6eneiSd de radi- heJ ale taal te vervangen door ra- eei icale maatregelen. De Mexi- t aanse politie trad met harde e and op tegen groepen onte- haa reden burgers. Slachtingen inder boeren, die zich sterk naken voor landbouwhervor- aitiji ïingen, komen nog steeds 'oor. Het raoi iet bi 'VOlgl door Barend Mensen DORDRECHT Wanneer de goegemeente iets spontaan een spotnaam geeft dan wordt daarmee onbewust erkend dat het karakter heeft. Van wat men „eigenaardig" vindt voelt men de eigen aard aan zonder evenwel bereid of in staat te zijn de waarde daarvan te waarderen. Zo is het ook met een complex experimentele woningbouw in Dordrechts nieuwste stadswijk Sterren burg 3. Het wekt of positieve of zeer negatieve reacties en niets daartussen op maar wordt door allen eendrachtig „Lego-stad" genoemd. Het is ontegenzeggelijk spot. die raak is. De 310 prefabwoningen, waarvan er al een deel bewoond is en die nog in getal zullen toenemen, lijken inderdaad te zijn opgebouwd uit reusachtige Lego-stenen. De hoe kige vormen, de getrapte opbouw van de bouwblokken en vooral de wijzen, waarop de betonsegmenten met door ingeperste lijnen omvatte kleurvlakken zijn gedecoreerd, doen veronderstellen dat enakskinderen in Sterrenburg 3 eens lekker creatief aan 't werk zijn gewéest. In elk geval, is hier sprake van een totaal nieuwe verschijningsvorm van wat ..wo ning" heet. Uiterlijk dan, want het interieur van deze in eén, twee en drie lagen geprojecteerde behuizin gen is verwonderlijk conventioneel. Misschien is dat er de reden van geweest dat het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening niet inging op het verzoek een extra bijdrage voor experimen tele bouw toe te kennen omdai het de woningen toch nog niet „experi menteel" genoeg vond. „Het schijnt met het extreme, dat men aan ons ontwerp toedicht, dus toch nog wel mee te vallen", lacht J. Heijdenrijk van het architectenbureau Environmental design te Amersfoort, die met zijn collega H. Quint voor deze toch echt wel opzienbarende woningbouw te kent. De heer Heijdenrijk zegt zich bij dit ontwerp in de verste verte niet door de bekende Lego-steentjes te hebben laten inspireren maar hij heeft er met het oog op het vierkan te allemaal begrip voor dat de spot naam Lego-stad uit de lucht' is ko men vallen. ..Het is er het beste bewijs voor dat het iets „is", dat het iets eigens heeft. De een spreekt het aan, de ander misschien (nog) niet, maar.dat het de mensen bezig houdt is toch wel van betekenis". De architecten hebben met hun ont werp gestreefd naar het bieden van zoveel mogelijk variëteit in wonin gen en woonomgeving. Er zitten dan ook ontzaglijk veel woningtypen in het project en verschillende soorten woonomgeving. Als je die bij. elkaar optelt kom je tot de conclusie dat bijna ieder huis en iedere situatie anders is. De ontwerpers hebben een dikke vinger in de pap gehad bij de opzet van de wijk. Zij hebben de ruimtevormen van de woonomge ving bepaald, voor de detaillering zorgt nu en straks de gemeente. -opez Portillo zou er goed aan •en de retoriek van zijn voor langer wat te vermijden en neer aandacht te besteden lan de noden van het Mexi- iaanse volk dan aan eigen irestige. Beton niet verdoezelen „Omdat wij voor dit proejet zoveel en zoveel van elkaar verschillende dingen wilden zijn we bij een bouw systeem terecht gekomen omdat al leen daarmee financieel haalbaar was wat ons voor ogen stond. We voelden er daarbij niets voor het materiaal beton te verdoezelen maar wilden dat juist tot uitiging laten komen. Er waren echter voor waarden: het moest wit zijn omdat het in ons klimaat anders ontzet tend grauw en troosteloos zou over komen en er moesten kleuren op om het even of het rood. groen of geel zou zijn. De keuze is gevallen op oranje en rood omdat die het mooist passen bij al het groen waarmee de 'an een onzer redacteuren (OTTERDAM De toekomst van de Rotterdamse haven op orte en op lange termijn is bepaald niet rooskleurig. Op korte ermijn niet, omdat de verbeterde conjunctuur dit jaar nog niet nerkbaar zal zijn in de haven en op langere termijn niet, omdat [erekend moet worden met een flink vertraagde groei van de wereldhandel De Scheepvaartvereniging Zuid (ha venbedrijven in Rotterdam) schrijft dit in het jaarverslag. De scheep- vaartvereniging plaatst vraagtekens achter de zin van woningbouw in de •udere havengebieden en achter de lanciële mogelijkheden van een zo ngrijpende ruilverkaveling als waar aan nu al een aantal jaren wordt jedacht. Met spijt constateert de scheep vaartvereniging dat tegen het einde van 1975 een eerste paal voor de woningbouw bij Maassluis de plan nen voor een Rijnpoorthaven de Tond in boorde. Aangezien echter net gebied een agrarische bestem ming blijft behouden, zijn nog niet alle mogelijkheden voor een toe komstige havenuitbreiding aldaar geheel geblokkeerd. Ondernemen in de Rotterdamse ha ven is in 1975 moeilijker geworden, constateert de scheepvaartvereni ging Zuid. Onzekerheid over milieu voorschriften, de bepalingen van het Sociaal Vestigingsbesluit van de ge meente Rotterdam, de gevolgen van de wet Selectieve Investeringsrege ling. de politiek van de gemeente bij het opnieuw vaststellen van huurprijzen en erfpachtcanons en de nieuwe onroerend goed belasting, zijn even zoveel factoren, die de be reidheid om in de haven te investe ren in ongunstige zin beïnvloeden, aldus de vereniging. Een deel van „Lego-stad in Dordrecht. Ondanks de eenvormige vierkante bouwtrant is er wat woningen en wat woonomgeving betreft een enorme variatie in aanwezig. Er zijn geen straten maar buurtjes en van het bejaarde echtpaar of de alleenstaande tot en met het grote gezin kan iedereen er terecht. Maar „Lego-stad" wordt door velen foeilelijk gevónden. woonomgeving straks zal worden opgesierd. Dat groen zal ook de'do minante aanblik van het witte beton doorbreken." De heer Heijdenrijk zegt dat zijn bureau zonder naar het uitge sproken extreme door te glijden al tijd graag op het scherp van de snede balanceert. Hij noemt ten be wijze daarvan onder meer de univer siteit in Twente, die ook veel reac ties heeft olsgemaakt. „Wij waren ook een van de eerste bureau's, die de kerken meer toegankelijk heb ben gemaakt. In plaats van verder te gaan met het msken van een soort „vestingwerken" hebben wij ge tracht ze meer open naar de wereld te maken. Wat wij met dit project woningbouw hebben beoogd is het aanbieden van zoveel mogeljjk variatie in woning en in ruimtesoorten. Dat is ook voor de sociale opbouw van de buurt van groot belang. In de meeste straten met rijtjeshuizen wonen gezinnen van dezelfde „soort" en grootte. Dat komt dooradat de huizen even groot zijn. Hier zijn kleine (voor bijvoor beeld bejaarden of alleenstaanden), normale en grote woningen, zodat je dus in dezelfde buurten ook afwisse ling krijgt in gezinssamenstelling. De keuzemogelijkheden maakt in dit geval als het ware het huisves tingsbeleid uit." De „Lego-woningen" zijn of worden gebouwd in de gesubsidieerde sec tor. Er zijn er voor premieverhuur en premieverkoop en er zijn in het pro- jekt ook 116 woningwetwoningen opgenomen, die vallen onder de re geling van staatssecretaris Van Dam voor „beschut eigen woningbe- zit". Deze regeling houdt in dat men sen met een laag of zeer laag inko men in aanmerking komen voor extra subsidies en een lening op gunstige voorwaarden, zodat ook zij de lasten van het eigen woningbezit kunnen dragen. Er bestaat voor de ze regerling, die uitgevoerd wordt door woningbouwcorporaties, een enorme belangstelling. Floreren „Lego-stad" zal al met. al best flore ren. De heer H.J. Hekman, directeur van het makelaarskantoor Stok en de gelijknamige Bouwbank die als belegger optreedt, weet te melden dat alle woningen van de hand zijn gegaan zelfs zonder dat er voor ge adverteerd is. Hij zegt: „Het is inder daad zo dat de mensen laaiend en thousiast zijn of, er helemaal niets van willen weten. Wie al in zo'n woning zit wordt zo mogelijk nóg enthousiaster. Want men woont in iets bijzonders en dat gaat men zich. hoe langer hoe meer realiseren. We hebben een paar keer een vergade ring gehad met kopers om vast te stellen wat er eventueel veranderd zou moeten worden. Maar het bleek dat er geen meerderheid te vinden was om bepaalde wijzigingen aan te brengen." Ook niet in de-harde kleuren oranje en rood, waarvan de negatieve cri tici zeggen dat die een mens het hart in zijn lichaam doen omdraaien. Daarom lijdt het geen twijfel of „Le go-stad" in Dordrechts Sterrenburg 3 maakt het. Het is alleen maar even wennen. DEN HAAG De directie van Goodrich Europe heeft minis ter Lubbers van economische zaken laten weten, dat 19 juli a.s. niet de uiterste datum is, waarop de Nederlandse rege ring overeenstemming moet hebben bereikt met Goodrich Amerika over de toekomst van Vredestein, de Nederlandse tak van het Goodrich-concern. De voorzitter van de vaste Twee de-kamercommissie voor eco nomische zaken, K. Wierenga (PvdA) heeft dit meegedeeld na afloop van het overleg van de kamercommissies van econo mische en van sociale zaken met minister lubbers. Op 19 juli vergadert de raad van bestuur van Goodrich Amerika. Die zou op die datum weliswaar graag een beslissing nemen over Vrede stein. maar deze wens heeft niet de vorm van een ultimatum aan de Ne derlandse regering. Goodrich heeft wel gedreigd dat zij zich uit Europa zal terugtrekken als er niet op korte termijn overeenstemming wordt be reikt met de Nederlandse regering. Voor Vredestein is hierbij de werkge legenheid van een kleine 5000 men sen in het geding. Topfunctionaris; sen van het ministërie van, econo mische zaken gaan woensdag en donderdag a.s. in de VS met Good rich onderhandelen. Twee ambte naren van het ministerie zijn giste ren naar de VS vertrokken om voor bereidend werk te doen. Vandaag gaat ook de directeur-generaal voor de industrie van het ministerie, de heer Molkenboer. Minister Lubbers meent dat Good rich zijn handen niet volledig van Vredestein zal mogen aftrekken Goodrich dient voor een stuk ver antwoordelijk te blijven. Dat is ook de mening van de kamercommissies, aldus de heer Wierenga. Het volledig terugtrekken van Goodrich zou be tekenen, dat het bedrijf zich ook volledig aan zijn financiële verplich tingen zou onttrekken. Daar kan de Nederlandse regering niet mee ak koord gaan. Gedacht wordt thans aan een drie deling van het aandelenpakket, dat op dit moment volledig in handen is van Goodrich. In deze constructie zou Goodrich eenderde behouden, de Nederlandse staat eenderde vöor zijn rekening nemen en zou een der de partner de rest overnemen. Wie de derde partner moet worden is nog niet bekend. Tijdens het overleg van de kamercommissies met minister Lubbers is de naam DSM gevallen, maar dit bedrijf wil er in de huidige situatie volgens de minister niet in stappen. In noodgevallen zou het echter een van de gegadigden kun nen worden. Vertrouwen Volgens de voorzitter van de com missie voor sociale zaken, de KVP-er Hermsen. heeft de minister er nog wel vertrouwen in dat het overleg met Goodrich in Amerika kan sla gen. Het feit dat men wil praten betekent, dat men een compromis niet uitsluit. Voor de minister is ver der het rapport over de reorganisatie van Vredestein van het Bureau Bos- boom/Hegener nog niet het laatste woord. De minister heeft zich dan ook niet uitgelaten over de vraag, hoeveel werknemers er ontslagen zullen moeten worden en waar. Die reorganisatie moet eerst nog goed doordacht worden. De centrale ondernemingsraad van Goodrich-Europe te Den Haag heeft minister Lubbers van economische zaken in een telegram dringend ver zocht bij de onderhandelingen met de leiding van Goodrich te Akron V S.) al het mogelijke te doen tot overeenstemming te koihen, opdat vóór de werkgelegenheid in de Ne derlandse vestigingen van dit con cern (Vredestein) een aanvaardbare oplossing kan worden gevonden. onder redactie van loessmit Een journalist is iemand, die. hoe dan ook, tot op de heetste dagen, komkommertijd of niet, samen met collega's probeert lezers, luisteraars of kijkers iets lezens-, horens- of bezienswaardigs voor te zetten. Voor de niexLwe lichting op de School voor de Journalis tiek heeft de redactie van het schoolorgaan Zipitaja een intro ductienummer samengesteld, waarin bekende en onbekende mensen tussen de toespraken tot en de inlichtingen aan de eerste jaars door kort en puntig hun definitie van een journalist ge ven. Soms wel wat erg puntig, zoals uit enkele citaten zal blijken: Voor mij bestaan er twee soorten journalistiek; die van „Mien geef me de schaar en de plak eens, ik ga een stuk schrijven".en de jour nalistiek van de vereelte vinger top, veroorzaakt door overmatig telefoongebruik. De journalistiek van de versleten schoenzolen raakt langzaamaan uitgestor ven" (Slefanie Hooij). ,,Hij weet het laatste nieuws het eerst en schreef daar reeds giste ren over" (Eric van der Steen). „Een lournalist is iemand die zijn bed maar zelden ziet, meer sterke drank verwerkt dan goed voor hem is en zware shag rookt. Hij zoekt dagenlang naar gegevens, om ten slotte zijn artikel in de krant te zien ter grootte van een pasfotoEn 's avonds zit hij met zweetvoeten zijn eigen arti keltje in zijn krant te lezen en denkt dat hij met zijn werk de maatschappij kan verbeteren" (Max Tack). „Een goed journalist is iemand die met een wijde boog om de School voor de Journalistiek heen loopt" (Dirk van der Spek, zelf docent aan dit instituut). „Een journalist is iemand die zonder zijn neus dicht te knijpen een strontput open kan maken, geen bezwaar heeft er in rond te zwemmen, er in onder te duiken, er weer uit te kruipen en met een stalen smoelwerk aan de omstan ders duidelijk maakt dat dat zijn dagelijks fverk is.'terwijl hij bij na staat te kotsen (Leen Dorsman). „Een journalist is iemand die met een zeker sadisme gebeurtenissen verslaat, waarvan hij hoopt dat ze hem nooit zullen overkomen: daarom staan er zo weinig leuke Het werd lang niet zo grappig als hij verwacht had. Pieter van der Vliet van het Utrechts Nieuwsbald keek. met zijn vrouw knus op de bank gezeten, toe hoe hun beide kinderen hun ouders zagen. Ze speelden hun eigen 'va dertje en moedertje' en het resul taat was zo onthullend, dat Van de Vliet zich na afloop in twijfel afvroeg, ben ik echt wel zo'n aar dige vader? In zijn krant rappor teerde hij hoe de kinderen hem en zijn vrouw zagen. Nadat 'pa' cha grijnig heeft geconstateerd dat er 'ook nooit eens wat in huis is. niet eens een eenvoudig koekje', komt hij, woest met deuren slaand, tot de ontdekking dat er ook al geen bier te vinden is: „Je wéét toch dat ik een pilsje wil als ik thuis kom!" Vervolgens moet „ma" zijn nieuwste artikel in de krant lezen, maar dat interesseert haar inaar matig: „Pa rukt ma de krant uit handen. Pa schreeuwt (veronge lijkt): Het kan je zeker niet sche len wat ik een hele dag doe! Ma (koeltjes): Inderdaad". Zo gaat het spel een poosje door. terwijl de echte vader en moeder met stijgende verontrusting en af en toe roepend „is dat nou niet een tikkeltje overtrokken?" blo zend toekijken. „Ik ben", aldus Van de Vliet, „niet zo ver gegaan als een collega. Die werd met zijn vrouw om zeven uur 's avonds naar bed gestuurd. Net toen hij zich verkneukelend met een boek in de kussens had genesteld, werd onverbiddelijk het licht uitge daan. De kinderen bleven tot elf uur televisie kijken. Een niet ge ringe hoeveelheid versnaperingen hadden zij daarbij onder handbereik". dingen in de krant" (Hans Smit), „een journalist is een jongen met een hoedje op. in een snelle los hangende regenjas en in een paar degelijke schoenen. Een man die overal wat van afweet. Een goser die overal vooraan staat Kortom: een snelle jongen". (Fred van Garderen). Vrouwen komen blijkbaar in de journalistiek niet voor. Enfin, de aankomende journalisten kun nen hun type kiezen. „Het is tijd voor een haal-oma- terug-campagne". schreef de Brit se specialist dr Ivor Felstein kort geleden in een Engels medisch tijdschrift. In zijn artikel betoog de hij dat een grootmoeder in huis vaak heel wat nuttiger is dan kalmerende middelen en zelfs be ter dan wat een dokter kan doen voor overspannen moeders met kinderen onder de vijf jaar. De wijsheid en ervaring van bejaarde mensen is voor de generaties van de jaren vijftig, zestig en zeventig geleidelijk verloren gegaan, vindt dr Felstein, die blijkbaar hele maal over het hoofd ziét. dat er ook grootmoeders zijn die erg slecht met schoondochter of idem zoon kunnen opschieten of an dersom. De doorlopende aanwe zigheid van zulke oma's veroor zaakt alleen maar extra spannin gen in huis. Dr. Felsteins pleidooi sluit wel mooi aan bij de adoptie actie van grootmoeders. Daar gaat het erom dat gezinnen een bejaarde mee op vakantie nemen, aan de ene kant om de oudere mens uit het isolement te halen, aan de andere kant om moeders wat hulp te bezorgen bij de zorg voor de kinderen. Omdat de actie te stimuleren glimlacht op de Londense auotbussen het gezicht van een „adoptie-oma" het pu bliek van verre tegemoet. Als cr geen enkel lommerrijk plek je in de buurt is, blijft je niets anders over dan je terug te trekken in de schaduw van je hoed als je het geluk hebt zo'n gevaarte te bezitten. De Braziliaanse timmerman Car- nauba (66) en zijn vrouw Maria Madelena (55) hebben meer kin deren ter wereld gebracht dan welk nu levend echtpaar ook: tweëndertig. van wie er nog zes entwintig in leven zijn. De presta tie van het echtpaar heeft dan ook het Guiness recordboek ge haald Het echtpaar trouwde tweeënveertig jaar geleden. On der de kinderen die ze kregen, waren zes tweelingen, en van de nog zesentwintig levende nakó- melingen zijn maar zeven meisjes. Kleinkinderen zijn er natuurlijk ook heel wat: drie jaar geleden waren dat er achtenveertig, nu al tweeënzeventig, maar dat belt zo hard aan dat opa Carnauba veilig heidshalve opmerkt: „Laten we zeggen dat het er gisteren nog tweeënzeventig waren". Van onze weerkundige mede werker Een van de mensen die in tijden van nood telefonisch contact met ons zoekt is een kweker van aardappelen en suikerbieten in Dinteloord. Dat was eind 1974 het geval met die ongekend zware re genval in het zuidwesten (het blijft regenen, oogst rot op het land, schreven de kran ten toen), en dat is nu weer zo bij die al maar aanhoudende droogte. Onze man daar ziet met smart uit naar regen wolkjes, die maar niet willen komen Hij hoorde de Franse radio spreken over regen door een oceaandepressie over enkele dagen en vernam' van een relatie dat het in Lille zondagavond gegoten had. Een ander sprankje hoop. waaraan hij zich vastklampte was verder dat de serie hogedrukcellen van de Oceaan via Schotland naar Scandinavië niet wordt voortgezet. Er doemt inderdaad geen nieuwe cel op, maar he laas voor hem moeten we vaststellen dat de laatste kern in de Noorse Zee voor anker is gegaan en een stevi ge uitloper permanent over de Noordzee en Engeland ge strekt houdt, Daardoor blijft Nederland in een stabiele noord-noordoostelijke stro ming uit Scandinavië en zien wij in de nabije toekomst geen regenwater komen. Ook van de Oceaan is niets meer te verwachten nu een depres sie ten westen van Ierland naar het noordwesten uit wijkt en een andere Azoren- depressie de Franse weer kundigen signaleerden haar maandag al vermoedelijk in de Golf van Biscaye te recht komt en dus voor ons te zuidelijk blijft. Verder wel onweersbuien, plaatselijk van betekenis vooral in de West-Alpen in Frankrijk en hier en daar in Oostenrijk (Klagenfurt gisteravond 7 millimeter) waar zich evenals in zuid-Duitsland een vlak weinig bewegend lagedruk- gebiedje 1008 millibar be vindt Brest kreeg gisteren 10 mm onweersregen. Nantes 4 mm. Onze landbouwer in west- Brabant heeft nog niet alle hoop laten varen. Wanneer het bijvoorbeeld over 10 of 14 dagen werkelijk flink gaat re genen. kan er zelfs nog wel een beste oogst, misschien zelfs overmatig, tot stand ko men. Maar als het weer zich verder zo gaat gedragen als in de droge zomer van 1959. toen pas diep in de herfst en dus na het groeiseizoen de eerste regens losbarstten, loopt het op een ramp uit. Uit Scandinavië wordt nu iets koelere lucht aangevoerd waardoor het gaandeweg ook in hot binnenland iets minder heet wordt. Maar de hittegolf is met name ir. het, zuidoos ten nog niet direct van de baan. Sinds gisteren werd in Limburg de twaalfde tro pische dag in successie waar genomen. in Duitsland de vijftiende. Frankrijk de zes tiende. Er zijn verschillende kriteria voor een hittegolf. Eén ervan gaat uit van dagen van 28 graden of warmer. Op dit mo ment bestaat er in ons land een reeks van 20 dagen waar mee de huidige hittegolf die van 1923 geëvenaard heeft. Uniek is het aantal tropische dagen zo vroeg in het seizoen in ons land. Tijdens die 1923- golf kwamen tientallen men sen in ons land om het leven, zowel door zonnesteek als door het bezweet te water gaan. In een week tijd wer den 46 dodelijke ongevallen gemeld. Maastrichts maxi mum was 36.1 graden op 13 juli. Er werd in de kranten van die tijd geklaagd over het zeer groot aantal' vliegen en muggen. Vandaag en morgen droog en zonnig strandweer. Iets koe ler bij noordoostelijke wind, luchtmaxima 20 tot 22 gra den maar op de westelijke Zeeuwse eilanden en in Zeeuws Vlaanderen circa 25 graden. Zeewater 18. tot 19 graden dicht bij het strand. Zeewatertemperatuur in de Duitse Bocht gisteravond 16 tot 17 graden in de Westelijke 'Oostzee 19. graden Celsius. AmMcrdom onbewolkt 30 o De Bil) onbewolkt :tl 0 Deelden onbewolkt :t2 Etildv licht bew 38 0 Eindhoven onbewolkt 33 Den Helder 33 0 Rotterdam onbewolkt 30 T wentc licht bew 33 0 onbewolkt Zd Limburg onbewolkt Aberdeen onbewolkt Athene onbewolkt ::i 0 Biiirelona O 1 Berlijn onbewolkt 0 Bordeaux 38 0 Br us,el onbewolkt 0 Fi.ink fort licht bete n Geneve twuor bew 30 0 Helsinki /wnar bew 17 0 Inn. brueck hall bewolkt .10 onbewolkt 22 0 Liw.abun onbewolkt 20 0 2833 hall bewolkt 0.1 Madrid regenbui 30 1) Malloreii geheel bew 31 0 Munchun onweer hall bewolkt 0 3'» l'urtt. onbewolkt 30 0 'l.ilt bewolkt 30 0 Spjd licht bew. Wenen hall bi-wolkt 0 0 C.i: Bl-inru onbewolkt "i- La Palma* halt bewolkt O Tel-Aviv lichtbew .14

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5