économie minder dan >lanbureau voorspelde Besturen christelijke scholen gefuseerd Philips batterijen die gaan lang mee Sombere, maar ook |vrolijke geluiden over de natuur Hitte Kabinet nog niet uit loonvraagstuk Boeren krijgen vandaag hulp van militairen Nederlandse Christelijke Werkgevers: Jaarverslag 1975 Staatsbosbeheer: ]DA spreekt over de Kamer-fracties Kunstgebit? PHILIPS daar blijft'n mens gezond bij! (Belangenbehartiging wordt doelmatiger 'ART( ISDAG 6 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 m onze sociaal-economische redactie EN HAAG gaat met de Nederlandse economie minder goed dan het Centraal Planbureau afdoe Sin mei voorspelde. Er wordt veel minder geïnvesteerd dan het planbureau zei, en ook de vaioduktie in de industrie zal dit jaar niet het voorspelde niveau halen gebru s een niem^t blijkt, volgens het Nederlands steekproef van het CBS leverde een daling met 8,5 procent op. Voor vol gend jaar voorspelde het planbureau een stijging van het investeringsni veau met 5 procent. De CBS-enquête drijven. echter laat een daling met 2,5 a 3 betuij procent zien. gedaéiristelijk Werkgeversverbond an alle CW), uit een enquête die het n van fcntraal Bureau voor de Statistiek eerlij mei heeft gehouden onder 1600 d rem et planbureau voorspelde in mei Volstr it de investeringen dit jaar zouden die d den met 6.5 procent. Maar de Overigens was op het moment van de CBS-enquête nog niet bekend dat Van een onzer verslaggevers i verse APELDOORN Een groot deel van het bestand aan iepen, 'are si dat zo karakteristiek is voor het Limburgse heuvelland, lo°Pt momenteel gevaar. Op 31 plaatsen in Zuid-Limburg zijn iepen al het slachtoffer geworden van de gevaarlijke iepenziekte. Om massale uitbreiding te voorkomen, heeft Staatsbosbeheer in samenwerking met enkele andere insti tuten en het ministerie van landbouw een aantal maatrege len getroffen. Al Gel rpen. C. v( Dooi >or de ig. we er, ze nd.); Dit is een van de sombere gelui den over de Nederlandse flora en fauna, die Staatsbosbeheer laat horen in het jaarverslag over 1975. I Zo is. aldus blijkt uit het jaarver- I slag, op verschillende plaatsen in l^ons land massale sterfte onder "vogels geconstateerd. Berucht is de sterfte van watervogels door botulisme. Voor het eerst werd in 1975 mel ding gemaakt van sterfte op grote schaal van torenvalken ten gevol ge van een parasitaire ziekte, coc- cidiose. In Noord-Holland en op de Waddeneilanden zijn tiental len dode of stervende torenvalken gevonden. De door het Centraal diergeneeskundig instituut on derzochte torenvalken bleken vrijwel alle aan deze ziekte, dié in ons land nog nooit bij roofvogels ;,was geconstateerd, te zijn ge storven. fonteinkruid waargenomen. Op zienbarende vondsten waren er ook in het zuiden, onder meer van de draadrus, de kleine volfsklauw en de biesvaren. Op Walcheren werd de in Zeeland al geruime tijd niet meer waargenomen bije norchis herontdekt. De vaak ver rassend bloeiende wegbermen zijn het resultaat van een gewij zigd beleid. Trekvogels Zeehonden Staatsbosbeheer laat in het jaar verslag ook vrolijker geluiden ho ren. Uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor natuurbeheer gei (RIN) is gebleken dat het aantal jidelij tnxan ken v aan (We H Kaï H. oskoo i Maa red. v: zeehonden in het Waddengebied in 1975 voor het eerst sinds lange tijd niet verder is teruggelopen. Ook over de ontwikkeling van de flora worden enkele verheugende dingen gemeld. Een kleine greep uit de positieve ontwikkelingen: van de mistletoe werd een nieuwe standplaats ont dekt in een populierenbeplanting langs een weg bij Hoogezand. Bij Onstwedde werd het ro zenkransje aangetroffen. Een fiieuwe vindplaats van de kie vitsbloem is bij Grauw ontdekt. Noordwest-Overijssel leverde nieuwe vondsten op van onder meer peperkers, grote engelwor tel en herfstmunt Langs de IJssel bij Wilsum is voor het eerst sinds vijftien jaar rivier- Staasbosbeheer neemt ook deel aan het ringonderzoek voor trek- volgels. Daarbij zijn vorig jaar tal van interessante gegevens aan het licht gekomen. Herfst 1975 werden op Schiermonnikoog ruim 3.000 goudhaantjes geringd. Eén van deze vogels droeg een Russische ring. Op Rottu merplaat werd een tuinfluiter ge vangen, die een dag eerder in Noorwegen was geringd. Een in 1974 in Gelderland geringde ker kuil werd in 1975 in Polen gevan gen en weer losgelaten. Het was de eerste terugmelding van een kerkuil uit dat land. Wat de aanplant betreft, in 1975 kwamen zeven landschapsplan nen en 29 beplantingsplannen voor rijkswegen gereed. Het ging hierbij om de aanplant van ruim 20.000 bomen en 1,7 miljoen strui ken. Op de Veluwe voltrekt het herstel van de stormschade zich geleidelijk. De plantsoenvoorzie ningen aan particulieren stag neerde omdat bleek dat een gro tere oppervlakte moest worden herbebost. Staatsbosbeheer blijft onder de particuliere boseigenaren cam pagne voeren voor het verwijde ren van kwijnende fijnsparren. Tenslotte schrijft Staatsbosbe heer dat de achteruitgang van de weidevogels in Friesland een veel zijdig onderzoek naar de oorza ken noodzakelijk maakt. Ge dacht wordt een proefgebied van tweehonderd hectare in te stellen. •V.) H. uuht Het dagelijks bestuur 'an het CDA, bestaande uit onder 'hr. v. peer CDA-voorzitter Steenkamp en e fractieleiders Andriessen (KVP), ygp jAantjes (AR) en Kruisinga (CHU), A. vaPee*t gisteren in Vught vergaderd de huidige stand van zaken in ere CDA. Met name heeft men daar lok de politieke ontwikkelingen tus- ien de drie fracties in de Tweede tamer besproken. Volgens de AR- ractielieder Aanntjes zijn daarbij geen conclusies getrokken. Hij wilde Over de rest van de vergadering jeem mededelingen doen. let dagelijks bestuur van het CDA leeft wel na afloop een verklaring vakai litgegeven naar aanleiding van de den d iloedige onlusten kortgeleden in de ?dikar 'uidafrikaanse plaats Soweto. De ij is 6 'erklaring is gericht aan alle politie- g is hi te partijen van Zuid-Afrika en er inBo Uithu taat i ort. I olenge waai sidenl is 195 tehui ijk uit tedruk den z tunnel ehoev i'erbli) iv me linger wordt op aangedrongen alles te doen om de burgers van Zuid-Afrika middels afschaffing van de apartheidspolitiek vreedzaam en ge lijkwaardig samenleven te kunnen garanderen. ADVERTENTIE Met Dentofix zif het steviger Denlolix vorm! een zach!. beschermend laagje en houdt hel kunstgebit veel vaster en veiliger öp zijn plaats. Het zit prettig en men kan- rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix is hygiënisch en geeft geen onaangename smaak ol hinderlijk gevoel ADVERTENTIE ROOD NORMAL 0UTYGOUD HEAVY DUTY. 2WAR7 DOUBLE DUTY dé investeringsaftrek fors zou wor den verhoogd. Dat werd begin juni bekendgemaakt door de regering. NCW-secretaris drs Bennebroek stelt echter dat deze bekendmaking het verschil tussen de CBS-enquête en de voorspelling van het planbu reau slechts voor een klein deel kan verklaren. Uit contacten met onze- leden blijkt dat zfj zo goed als geen plannen voor investeringen heb ben." aldus Bennebroek. Produktie Ook de produktie in de industrie loopt achter op de voorspellingen van het planbureau. Dit voorspelde in mei een produktie voor 1976 die 6,5 procent hoger zou liggen dan die over 1975. Het CBS stelde in de mei enquête echter een stijging met slechts 2 procent vast over de eerste vier maanden van het jaar. De pro- duktiestyging zou, om de 6,5 procent van het planbureau nog te halen, in het najaar zeker 10 procent boven die van vorig jaar moeten liggen en dat acht drs Bennebroek onmo gelijk. Om de achterstand in investeringen, opgelopen in dit jaar, goed te maken in 1977, zou de regering de verhoogde investeringsaftrek ook na 1 april vol gend jaar moeten handhaven, meent het NCW. Het kabinet wil op die datum de investeringsaftrek vervan gen door meer gerichte subsidies voor investeringen, volgens het nieu we instrument van de „investerings rekening". Verder zou de regering, volgens het NCW, moeten toe staan dat bedrij ven bij hun afschrijvingen rekening houden met de inflatie. Ook zou het kabinet verdergaande bezuinigingen op overheidsvoorzieningen moeten voorbereiden, voor het geval de eco nomie zich minder gunstig blijkt- te ontwikkelen dan nu wordt voorzien. Weinig vertrouwen Het NCW heeft weinig vertrouwen in de plannen van minister Lubbers (economische zaken) met de investe ringsrekening en met het steunbe leid van de verschillende sectoren van het bedrijfsleven. Drs. Van der Meer, algemeen secretaris van het' NCW, is bang voor verbureaucratise- ring van het bedrijfsleven. Van der Meer wijst als voorbeeld op het overheidsbeleid voor de sector van de ijzergieterijen. De „structuur- commissie" die hiervoor wordt inge steld, krijgt naast vertegenwoordi gers van bedrijven en vakbonden vooral veel ambtenaren als lid, af komstig uit meerdere ministeries. Van der Meer vreest dat zulke com missies slechts traag tot beslissingen zullen komen, doordat ambtenaren steeds nieuwe instructies moeten halen. Bovendien is het de bedoeling dit soort structuurcommissies te laten blijven werken, ook als de betrokken sector van het bedrijfsleven weer ge zond is geworden. „Als je de overheid eenmaal aan tafel hebt gevraagd, blijft ze aan tafel zitten", aldus Van der Meer. De NCW-secretaris zou liever zien dat ondernemers en vakbonden per sector samen overlegorganen vor men om vroegtijdig dreigende moei lijkheden te onderkennen, zodat de betrokken bedrijven op tijd kunnen bijsturen. Daarvoor is niet zoveel greep van overheidsinstanties op de sectoren als nu in het beleid van de regering plaatsvindt. Als voorbeeld wijst Van der Meer op de baksteenin dustrie, waarin bij wijze van experi ment een stuurgroep van onderne mers en vakbonden werkt om drei gende overproduktie en overcapaci teit het hoofd te bieden. Met grote opluchting ondergaan de schapen op Texel hun scheerbeurt. Als roze baby'tjes lopen zij na afloop luchtig verder, ontdaan van hun heel dikke bontjas. Het scha penscheren is op Texel vroeger dan andere jaren in verband met de warmte. Nog steeds was het kabinet gister middag onveranderd verdeeld over de vraag of, en vooral hoe, premie- verlagingen als door minister Boersma (socialp zaken) in het loono- verleg van weken geleden in het vooruitzicht gesteld, kunnen worden gefinancierd. Het gaat om een be drag van rond 500 miljoen, nodig om per 1 juli een netto loonsverbete ring mogelijk te maken van rond 45 per maand, inclusief de 25 a 30 die de werkgevers dan als bruto loonsverhoging per maand zouden moeten betalen. Minister Duisen- berg (financiën) blijft van zijn colle ga-ministers zekerheid vragen dat de benodigde .lastenverlichting'niet zal leiden tot vergroting van het finan cieringstekort van de overheid, ook niet in 1977. Dat betekent dat er binen het pakket overheidstaken wat bezuinigd zou moeten worden. Daarbij komt dat met name premier Den Uyl zelf een netto loonsverbete ring op 1 juli van 45 niet voldoende vindt om geen botsing te hoeven vrezen tussen kabinet en het groot ste deel van de vakbeweging, de FNV (NVy/NKV). De FNV heeft tot nu toe 55 netto per maand geeist. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) vindt de premie verlagingen, die Boersma in vooruit zicht stelde, alleen aanvardbaar als de overheid de garantie geeft dat niet door de verlagingen nu de pre mies volgend jaar extra omhoog zou den moeten. Eventuele tekorten vol- Rita ..Ik zou graag een waterproef-horloge willen zien." ADVERTENTIE. DAGJE UIT?.. IN DEN HAAG valt veel te beleven! MADURO- DAM (nederland in een notedop). Strand met Pier. Gezellige terrasjes, winkels, warenhuizen en passages.'n Uitgestippel de antiekwandeling. Mauritshuis (Rembrandt en Vermeer). DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Van een verslaggever DEN HAAG Van vandaag af zullen tweehonderd militairen worden ingeschakeld bij de hulp aan boeren, die het zwaarst getroffen zijn door de droogte van de laatste tijd. Dit is besloten door de ministers van defensie en van landbouw. De soldaten zullen met name daar worden ingezet waar de droogte het zwaarst heeft toegeslagen, maar dan moeten dat wel gebieden zijn waar water aanwezig is. Behalve het leger is ook de BB ingeschakeld bij de bestrijding van de droogte in bepaalde landbouwgebieden, met name in Gelderland, Limburg en Noord-Brabant, waar de boeren het zwaarst getroffen zijn. Het landbouwschap zal uitmaken waar de hulp geboden zal worden. De BB is op het ogenblik al in alle provincies actief. Voor een doelmatige inzet van het leger moet overlegd worden met de verschillende gewestelijke raden van het landbouwschap, waar de verzoeken om hulp binnenkomen. Het materieel, dat bij de hulp ge bruikt wordt, is afkomstig van de marine (de motorbrandspuiten) en de landmacht (spuitmateriaal). Ver der zal er een speciale genie compagnie worden ingezet. De boe ren zullen voor deze hulp de werke lijke kosten moeten betalen, dat be tekent dat ze geen arbeidsloon en personeelskosten hoeven te betalen, zo heeft het ministerie van landbouw meegedeeld. Waterpeil Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren opnieuw de hele middag en avond beraadslaagd over de kwestie van de loonsver hogingen en lastenverlichtingen per 1 juli. Het was gisteravond niet bekend of het kabinet al tot een besluit is gekomen. Er is in elk geval nog geen besluit meegedeeld. Eveneens m verband met de droogte heeft rijkswaterstaat een aantal in grijpende maatregelen genomen om te voorkomen dat het danig gezakte waterpeil van het Julianakanaal in Limburg nog verder zal zakken. Bij de verschillende sluizen in dit ka naal, die minder vaak geschut wor den dan anders, is een terug- pompinstallatie in gebruik geno men, die negen kubieke meter water pèr seconde kan terugmalen naar het hoger gelegen gedeelte van het kanaal. Dit is precies de hoeveelheid water, die bij een schutting verloren gaat. Enorme brand Een bermbrand langs de spoorlijn Breda-Gilze Rijen, is in de loop van gistermiddag uitgegroeid tot een enorme bosbrand in het gebied tus sen de spoorlijn en de oude rijksweg Breda-Tilburg. Het vuur vrat zich in enkele uren tijd door het bosperceel van hele hectaren in de richting van de rijksweg. Brandweerkorpsen uit de hele regio wisten later op de middag het vuur vlakbij de oude rijksweg tot staan te brengen. In het begin van de middag waren die weg, de verbindingsweg Oosterhout- Rijen en de diverse ..sluipwegen" in dit gebied reeds voor alle verkeer afgesloten Gisteravond werden opnieuw en kele brandhaarden ontdekt, waar door opnieuw alle wegen in dit ge bied moesten worden afgesloten. Hoeveel hectaren bos en heide hier verwoest is. was gisteravond nog niet bekend. gend jaar bij de premiefondsen zou de overheid zelf voor haar rekening moeten nemen, aldus gisteren NCW- secretaris mr. Pauw. Deze voorziet overigens in het geheel geen meeval lende ontwikkeling bij de premie uitgaven. Een grote tegenvaller ver wacht Pauw zelfs in de kosten van uitkeringen voor de WAO (arbeid songeschiktheid van werknemers). Ook het bedrag voor uitkeringen bij werkloosheid stijgt zodanig dat, vol gens Pauw. voor volgend jaar een premiestijging met minstens 0,1 pro cent te verwachten is. Daarnaast blijkt het ziekteverzuim dit jaar wat hoger te liggen dan vorig jaar. Als dat zo aanhoudt, betekent dat voor 1977 een premiestijging voor de ziek tewet met 0,6 procent, zo becijfert Pauw. Vervolg van pagina 1 den van vier a vijf weken. Veel klachten komen binnen over instal laties die niet goed zouden werken. Dat blijkt dan te kloppen, want de meeste installaties zijn berekend op een buitentemperatuur van maxi maal 28 graden. Is het buiten nog warmer, dan zal ook de temperatuur binnen gaan stijgen. Bij organisaties van ondernemers komen veel verzoeken binnen om inlichtingen over mogelijkheden voor afwijkende werktijden. Voor werken voor zeven uur 's ochtends is toestemming van de arbeids inspectie nodig. Die werkt echter soepel mee. Een kaarsenfabriek heeft vergunning voor nachtarbeid. In veel bedrijven wordt extra, thee. bouillon en ook zouttabletten ver strekt aan het personeel. De bewa kingsbedrijven hebben het niet drukker dan normaal, maar consta teren wel een grotere mate van on achtzaamheid. Dat blijkt normaal in periodes van heet weer. Problemen zijn er bij de conserven- fabrieken. Juist door de hitte moet er stevig worden overgewerkt, aller lei groente en fruit is met dit weer razendsnel oogstklaar, en komt over stelpend binnen. Dat moet allemaal worden verwerkt, voordat het rot raakt. Er zijn tientallen vakantie werkers ingeschakeld. Flessentekort De melkfabrieken laten de mensen vragen hun lege melkkflessen zo snel mogelijk retour te geven aan de melkhandel. Er is een tekort aan flessen ontstaan. Vooral de afzet van karnemelk en yoghurt is flink geste gen. De koeien geven, volgens opga ven van de melkfabrieken, sinds een weck duidelijk minder melk. De melkfabrieken kunnen echter een stootje opvangen, doordat ze nu min der boter maken dan normaal in de zomer. De frisdrankenfabrieken kunnen de huidige vraag nog slechts twee we ken bijbenen. Er wordt gesproken over „enorme omzetstijgingen". Men hoopt dat de drukte niet nog een maand voortduurt, tal van va kantiewerkers zijn ingeschakeld. De bierbrouwerijen moeten ook alle zei len bijzetten. Er zijn echter grote voorraden, zodat aan de vraag nog kan worden voldaan. Ook ijsfabrie ken maken overuren, maar dan niet zozeer met de eigenlijke ijsproduk- tie, alswel met de aanverwante pro- dukten. (Veel ijs wordt gemaakt in breder opgezette zuivelfabrieken). Een van de grote ijsfabrieken zet vier tot vijf maal zoveel karnemelk Het vuur laat hoog op bij de enorme bosbrand in het gebied tussen de spoorlijn en de oude rijksweg Breda- Tilburg en yoghurt af als normaal. Aan de vraag kan al niet meer worden vol daan. zodat de beschikbare hoeveel heden over de handelaren worden verdeeld. De vraag naar ijs is slechts vijf procent boven die van vorig jaar. Bij langdurige warmte blijft de ijs- consumptie niet stijgen. De ijsfa brieken zitten wat dit betreft beter bij weer met op en neergaande tem peraturen. De confectiebedrijven krijgen enige navraag voor zomerkleding. Vaak kan daaraan niet meer worden vol daan, omdat al is overgeschakeld op de produktie van herfst- en win- terkleding. De wegenbouw verloopt trager, voor al het asfalteerwerk. In binnenste den, bij windstilte, kan maximaal een half uur achter elkaar worden gewerkt. ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De ruim 2700 besturen van de protestants-christelijke scholen zijn sinds het begin van deze maand aangesloten bij één grote landelijke organisatie: de Vereniging Besturenraad Protestants-Christelijk Onderwijs. Deze organisatie, ontstaan uit een fusie van de landelijke besturenorganisaties op het terrein van het protestants-christelijk onderwijs, is dezer dagen volledig gaan functioneren. De schoolbesturen, aangeslo ten bij de organisatie, verte genwoordigen 869.441 kinde ren of wel 26 procent van het landelijk totaal. De aangeslo ten besturen van het prot. chr. onderwijs hebben de zorg voor 142.192 kleuters. 401.702 leerlingen van het la ger onderwijs. 16.671 van het buitengewoon onderwijs. 196.602 van het vwo. havo en mavo. 75.084 van het lager beroepsonderwijs. 2.468 van het middelbaar beroepson derwijs en 13.022 van het ho ger beroepsonderwijs De nieuwe organisatie is op gericht door de gezamenlijke landelijke prot. chr. bestu renbonden. Deze bonden hebben samen met de Stich ting besturenraad protes tants-christelijk onderwijs met ingang van deze maand alle activiteiten aan de nieu we organisatie overgedragen Hoewel reeds in 1970 door de landelijke besturenorganisa ties een federatief samenwer kingsverband werd gevormd. „Stichting Besturenraad Protestants Christelijk On derwijs" genaamd, is er nu van een volledige fusie spra ke. Na de overdracht aan de nieuwe Vereniging Besturen raad P.C.O. worden de afzon derlijke besturenbonden te zamen met het overkoepe lend orgaan, de Stichting Be sturenraad. opgeheven. De prot. chr. scholen kunnen dan ook vanaf 1 juli recht streeks als lid bij de Vereni ging Besturenraad P.C.O aangesloten zijn. Gedurende het eerstvolgen de halfjaar moet via verkie-' zingen door de ledenschool besturen de bestuursstruc tuur van de vereniging opge bouwd worden. Dc vereni ging kent een rechtstreeks door de leden gekozen leden raad (120 personen), een door deze ledenraad gekozen be stuur (15 personen) en voor elk van de volgende onder- wijscategorieën. kleuter- en lager onderwijs, buitenge woon onderwijs: algemeen voortgezet onderwijs; lager en middelbaar beroepsonder wijs en hoger beroepsonder wijs, een afdelingsraad van tien personen. Het centrale bureau van de Stichting Besturenraad is ook door de nieuwe Vereni ging Besturenraad P.C.O. overgenomen. Verwacht mag worden dat door een samen gaan in de Vereniging Bestu renraad P.C.O. de belangen van de aangesloten scholen collectief beter kunnen wor den behartigd, dan tot dus ver afzonderlijk door de ver schillende besturenorganisa ties is gedaan. De nu bereikte organisatiestructuur biedt in1 elk geval betere mogelijkhe den voor een doelmatige en effectieve belangenbeharti ging van de schoolbesturen binnen het protestants- christelijk onderwijs. Het adres van de nieuwe organi satie is Oosteinde 114. Voor burg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3