ohn Adams oonde in Amsterdam Leerling hoeft geen hinder te Rebben van massale school" 1 Harde Hollandse guldens gaven basis aan Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijd oorstanders van grote school: goede organisatie van belang Onderwijskundige noodzaak minstens duizend leerlingen Zeven mensen verdronken Jachthaven in Raams- donkveer opengegraven Denktash president Turkse federale staat op Cyprus Duizenden vermist na aardbeving in West Irian Portugese premier kreeg opnieuw een hartaanval RTE ANDAG 5 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 'W r <e i door C. Gunderman Niet minder dan 29 miljoen toenmalige harde Hollandse gul dens zijn door Amsterdamse bankiers aan de Verenigde Stater.» geleend. Het zwakke Crediet van het Amerikaanse Congres kreeg hierdoor een stevige financiële basis, waardoor de Ameri kanen twee eeuwen geleden in staat waren de onafhankelijk heidsoorlog tegen Engeland tot een succesvol einde te brengen. Hoe is dit in zijn werk gegaan? Een van de voornaamste onderte kenaars van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring, was de in Massachusetts geboren advocaat John Adams. Op 14 februari 1778 scheepte hij zich in aan boord van het fregat Boston" met de opdracht van het Amerikaanse Congres zich in Parijs te voegen bij de Amerikaanse gezant Benjamin Franklin, teneinde hem te helpen bij het verwerven van steun voor de onafhankelijkheidsstrijd. De oorlog verliep voor de Amerikanen in de aanvang allesbehalve gunstig, on danks het feit, dat de krachtige propaganda van Franklin in Frank rijk er toe leidde, dat talrijke Fran se vrijwilligers zich bij het Ameri kaanse leger voegden, onder wie de zeer jonge generaal Lafayette. Er was echter meer steun nodig en men meende goed te doen Adams naar Europa te zenden ter verlich ting van de taak van Franklin. In gezelschap van zijn zoons John ïuincy (die later, evenals zijn va der. president van de Verenigde Staten zou worden) en Charles, aagde Adams de overtocht naar 'rankrijk, immers ..Brittania rules waves" en van Engelse zijde erd jacht op de „Boston" ge- aakt. Na zes weken zeilde de loston" de haven van Bordeaux binnen en vandaar begaf Adams .zich met zijn zoons naarN Parijs. onal Franklin Pen succes was het verblijf van Adams in Parijs niet. Enige dagen vóo.'.r zijn inscheping was Frank rijk er toe over gegaan met de Ver enigde Staten een vriendschaps— en handelsverdrag te sluiten, het geen uiteraard een enorm succes voor Franklin betekende. Er be stond een grote persoonlijke te- mstelling tussen Franklin en idams. I Franklin, een man van de wereld.. I wars van conventies, slordig ge- 1 kleed, hartelijk, opgewekt, filoso of fisch aangelegd en geniaal (uitvin- 1 der van de bliksemafleider! mocht ,1 zich in Parijs in een grote mate van j populariteit verheugen; en daar j| kon de koele, stijvb, hooghartige puritein van een Adams, ondanks al zijn talenten, niet tegenop. Beide corpulente mannen mochten elkaar niet en gaandeweg ontwikkelde zich de wederzijdse antipathie tot onverholen haatgevoelens. Naar Nederland Voot de behartiging van dé Ameri kaanse belangen in Frankrijk was deze ontwikkeling allesbehalve gunstig en dat bracht Adams ertoe zich af te vragen of hij niet op een andere manier de Amerikaanse za ken zou kunnen behartigen. Aange zien Spanje inmiddels was overge gaan tot erkenning van de Verenig de Staten besloot Adams een be zoek van enkele weken aan onze ftepubliek te brengen om te polsen hoe daar de kansen lagen voor een eventuele hulp aan de Amerikanen. Geheel onbekend met de Hollan ders was Adams niet. In de staten Néw York en New Jersey had hij de vele afstammelingen van de zeven- tiendeeeuwse Hollandse kolonisten leren kennen. Tot dan hadden zij hun taal bewaard alsmede de Hol landse zeden welke tamelijk wel strookten met die van Adams. Op 27 juli 1780 verliet Adams met zijn beide zonen Parijs en begin augus tus 1780 nam hij te Amsterdam zijn intrek in het huis op de hoek van de O.Z. Achterburgwal en de Oude Hoogstraat, bij de weduwe Schorn. Al direct zond hij zijn beide zonen naar de toenmalige Latijnse school op det Singel (nu politiebureaui, doch daar verbleven zij1 slechts kort want weldra werden zij als student ingeschreven aan de universiteit te Leiden. Daar was hun verblijf overi gens ook maar kort, want Charles keerde terug naar Amerika en John Quincy werd secretaris bij de Ame rikaanse gezant Dana te Pe tersburg. Partijen In Holland vond John Adams twee scherp tegenover elkaar staande partijen; een sterk onder Engelse invloed staande Oranjepartij zon der leidende figuren van enig for maat. Daartegenover stond de par tij van de Patriotten, mensen die Het Amerikaanse congres verklaart zich onafhankelijk. De meest linkse van de in het midden staande mannen is John Adams. Naast hem Jefferson en Franklin. John Adams, ondertekenaar van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsverklaring. door het congres belast met een missie naar Europa en als zo danig twee jaar in Amster dam verblijvend, later ambas sadeur in Engeland en vice- president van de Verenigde Staten. aanvloeden dat een nieuwe tijd ko mende was. voorstanders van de mocratische principia, van een een heidsstaat, van burgerlijke gelijk heid voor iedere burger ongeacht zijn kerkelijke gezindte; een partij geleid door bekwame figuren. Het was Adams al meteen volko men duidelijk, dat hij alleen steun kon verwachten van de Patriotten. Allereerst zocht en vond hij contact met de toen onbestreden leider der partij: Joan Derk van der Capellen tot den Poll. en vervolgens kwam hij op vriendschappelijke voet te verkeren met de leidende figuur der Benjamin Franklin, gezant van de Verenigde Staten in Frankrijk, met wie Adams in Parijs in contact kwam. Amsterdamse Patriotten: burge meester „vader" Hendrik Hooft Gehoor Mede vond hij welwillend gehoor bij andere vooraanstaande Patriot ten als Jean Luzac, Frans Adriaan van der Kemp. Rutger Jan Schim- melpenninck, en Hendrik Calkoen. die hem op hun beurt in contact brachten met grote patriottische bankiers als Nicolaas en Jacob van Staphorst. Jean de Neufville en de firma Willink-De la Lande en Fijnje Harde Hollandse guldens—2 Om sterker te staan ontving Adams 23 februari 1781 van het Ameri kaanse Congres zijn aanstelling als gevolmachtigd minister, met opdracht met de Republiek een vriendschaps— en handelsverdrag te sluiten. Burgemeester Hendrik Hooft (1716-1794), leider van de Amsterdamse patriotten, met wie John Adams tijdens zijn verblijf in Amsterdam op vriendschappelijke voet raakte. Hij was nu een officiële persoonlijk heid geworden, die inmiddels op een wat betere stand was gaan wo nen en wel op de Keizersgracht nr. 529, bij de Spiegelstraat. Kerkganger oor Piet Hagen ad In Amsterdam was hij een getrouw kerkganger van de English Presby terian Church op het Begijnhof, maar de eenzaamheid drukte hem zo zeer. dat hem een korte maar hevige ziekte trof. gedurende welke hij niet minder dan vijf dagen bui ten bewustzijn was. Zijn sterk ge stel hiep hem er boven op en weldra was hij weer druk doende met het verwerven van steun en stelde hij ook alles in het werk om zijn vrouw naar Holland te doen overkomen. In april 1781 diende hij bij de Sta tenGeneraal een petitie in tot of ficiële erkenning van de Verenigde Staten, doch voorlopig zonder suc ces. Toen echter in oktober 1781 bekend werd. dat in Amerika een Engels leger van achtduizend man bij Yorktown had moeten capitule ren kwam er schot in de zaak. Als eerste provincie erkende Friesland op 28 "februari 1782 de Verenigde Staten, weldra gevolgd door de an dere provincies en in april 1782 door de Staten—Generaal. Deze erken ning leidde tot het vertrek van Adams uit Amsterdam, want weldra kwam zijn aanstelling tot Amerikaans ambassadeur bij de Republiek af en vestigde hij zich in Den Haag in de Amerikaanse am bassade aan de Fluwelen Burgwal en het was daar. dat zijn vrouw en zijn dochter Nabby zich bij hem voegden. Amsterdamse steun Adams taak in Amsterdam was echter niet ten einde: er moest steun komen en er kwam steun. Niet minder dan elf leningen wer den door Amsterdamse bankiers aan de Verenigde Staten verstrekt voor een totaal bedrag van 29 mil joen toenmalige Hollandse guldens. Hiermede konden de Ver enigde Staten het financiële ver trouwen winnen, zich militair en economisch versterken. Reeds in de loop van 1794 zijn deze leningen geheel afgelost. Adams bleef nog enige jaren am bassadeur in Den Haag. In februari 1785 werd hij benoemd tot ambas sadeur aan het Hof van Sint-James (Londen), en zo gezien als hij in Holland was, zo genegeerd werd hij in Engeland. Merkwaardig genoeg was de enige Engelsman die vriendschap met hem sloot de En gelse koning George III. President ïn 1788 xeerde Adams naar de Ver- nigde Staten terug, waar hij het volgende jaar de eerste vice- president werd. Acht jaren later volgde hij George Washington op als presidient van de Verenigde Sta ten. Adams had in Holland de nadelen van een sterk gedecentraliseerde staat tot en met ervaren. Als presi dient streefde hij dan ook naar een gecentraliseerde staat. Hij had ook cie zwakheid van het Hollandse stadhouderschap ondervonden, zo dat hij tevens streefde naar groot uiterlijk vertoon als zichtbaar te ken van de macht van de president. Een strenge etiquette alsmede een ingewikkelde titulatuur werd inge voerd en daarmede wekte de kleine corpulente man de spotlust der Amerikanen op. Ook niet al te ge lukkig in zijn buitenlands beleid was er dan ook geen sprake van een herverkiezing. De geniale demo craat Thomas Jefferson volgde hem op, die meteen de etiquette tot nor male vormen terugbracht en de ti tulatuur berperkte tot„mevrouw" en „mijnheer". Een lang leven is Adams beschoren geweest; op ruim negentig jarige leeftijd, en gelijktijdig met zijn te genstander en opvolger Jefferson, overleed hij op 4 juli 1826. juist vijftig jaren na de uitroeping van de onafhankelijkheid van de Verenig de Staten. Adams verblijf in Amsterdam heeft in sterke mate bijgedragen tot de opkomst van het democratisch Amerika. Vermel denswaardig is nog, dat toen ons land in 1787 door de Pruisische troe pen werd bezet, ettelijke Patriotten naar de Verenigde Staten zijn geë migreerd. De heer C. Gunderman in hoofd van de administratieve bibliotheek van het stadhuis van' Amsterdam. |!NSCHEDE Op grote scho- n met meer dan duizend leer- ngen is het uitgesloten dat iraren en leerlingen elkaar oed kennen. Wanneer de ihool een soort leerfabriek du zijn die slechts naamloze rodukten afleverde, zou dat iet zo erg zijn. Maar als de :hool pretendeert een pedago- ische leefgemeenschap te zijn, er iets grondig mis. )e grote school is door staatssecre- aris De Jong voorwerp van studie emaakt. Net als in 1964 moet een ommissie van deskundigen advies itbrengen over de voor- en nadelen an de grote school let is niet moeilijk te voorspellen at twaalf jaar na verschijning van iet rapport „De schoolgrootte bij et voorbereidend hoger en middel laar onderwijs" de situatie grondig ewijzigd zal blijken te zijn. In 1964 tonden we nog vier jaar vóór de ivoering van de mammoetwet. Pas 1968 begon de vorming van grote cholengemeenschapppen let doet een beetje antiek aan in een apport te lezen dat men zich zorgen naakte over scholen met meer dan ijfhonderd leerlingen. Dat zijn aan- rekkelijke kleine schooltjes, vinden e nu. in een tijd da$ een school van uizend leerlingen al niet meer groot n een school met meer dan tweedui- end leerlingen geen uitzondering leer is. !en van de conclusies van het rap- 'ort uit 1964 staat waarschijnlijk log wel overeind. De leerling vond n vindt zijn eigen klas het be- angrijkst. Als hij zich in zijn eigen (las kan thuis voelden, doet de om- 'ang van de school er niet zo heel eel toe. >at klopt ook met allerlei verhalen fan voorstanders van de grote chool. Die zeggen dat bij een goede organisatie de leevling geen hinder hoeft te ondervinden van de massali teit. En ze wijzen dan op het voor deel. op de onderwijskundige nood zaak zelfs om minimaal duizend leer lingen te hebben met het oog op een zo ruim mogelijk keuzepakket voor de leerling. Er zijn bovendien allerlei manieren bedacht om het leven op de grote school te veraangenamen. De direc tie kan proberen bij het roosterma- ken de klassen zoveel mogelijk in tact te laten: de klasseleraar kan een bindende factor zijn; je kunt bui tenschoolse activiteiten organise ren; en zo is er wel meer te bedenkeh.' Mentoraat Een van de meer radicale oplossin gen voor dit probleem is het mento- Taat zoals dat op de Open School Bijlmermeer is beproefd. Men laat daar in de eerste twee klassen zoveel mogelijk vakken door één leraar ge ven. Deze leraar geeft dus ook vak ken waarvoor hij of zij officiéél niet bevoegd is. Het voordeel is dat leer lingen na de lagere school (waar ze een heel jaar dezelfde onderwijze- nesi hebben) niet plotsklaps een heel stel leraren voor hun neus krijgen. De overgang van een klassedocent naar vakdocenten is zo meer geleide lijk Een Engelse remedie tegen de mas saliteit op scholen is de vorming van ..houses" die de school opdelen in twee of meer gemeenschappen die elk een zo getrouw mogelijke afspie geling vormen van de totale school. Zo'n „huis" kent dus een eerste, tweede enzovoort klas. Elk huis heeft zijn eigen sociale leven: eigen sportdagen, feesten, corveediensten, enzovoort. Het voordeel van dit sys teem is dat eersteklassers ook oude re scholieren leren kennen De directe aanleiding tot dit verhaal over de grote school is een brief die we kregen van de heer A.Hilbers. rector van het Ichtus-college in En schede. Hij reageerde in die brief op het interview in deze krant met drs. R. van Amerongen. oud-rector van het stedelijk gymnasium in Haar lem. Van Amerongen (nu werkzaam in de voorlichting over alcohol en drugs) deelde in dat interview mee dat hij als rector er ongeveer in slaagde alle leerlingen te kennen. Dat vond hij erg belangrijk. De leer ling verwacht meer van je dan datje zijn lesjes overhoort. Scholieren van twaalf tot achttien zijn geen pro bleemloze leercomputers. De heer Hilbers valt Van Amerongen bij in zijn waarschuwing tegen de te grote school. ..Valt hier nu niets aan te verbeteren?", vraagt hij zich af. ..Ik werk zelf aan een school met ruim elfhonderd leerlingen en onge veer honderd medewerkers. Voor het departement is zo n getal volkomen normaal. Zeker niet een getal waar bij je naar een splitsing of dependan ce kunt gaan streven. Dus kwantita tief is er thans zo goed als niets te bereiken. Maar kwalitatief?" Onderzoek Hilbers stuurt een verslagje mee van een onderzoek dat hij drie achter eenvolgende jaren (1973-75) heeft in gesteld. Daarbij heeft hij nagegaan met hoeveel nieuwe leerlingen de leraren elk jaar kennis maken en met hoeveel nieuwe leraren de leer ling bij het begin van een nieuw schooljaar te maken krijgt. In 1973 bleek Neder lands. Frans. Engels en Wiskunde jaarlijks aan ongeveer 210 leerlingen les geven van wie ze 122 voor het. eerst zien. Leraren aardrijkskunde, geschiedenis en biologie die ook in de laagste klassen les geven zien elk jaar 187 nieuwe gezichten. Het. re cord staat op naam van de (full time) godsdienstleraar: die mag met 570 leerlingen persoonlijke relaties onderhouden, van wie hij elk jaar honderd a tweehonderd voor het eerst ziet. Kwellling Voor leraren die moeilijk namen kunnen onthouden is dit alles een kwelling. Hé. jij met die groene trui bij het raam, let eens op. Om maar te zwijgen over de familie omstandigheden van die stille jon gen wiens moeder vorig jaar is over leden. hopelijk weet de klasseleraar dat wel. Gezien vanuit de leerling is de ge talsverhouding iets gunstiger. Een derdeklasser heeft „nog maar" 35 leraren versleten. Die ken je ten minste nog van naam Al ben je voor menig vak dan ondertussen wel aan je derde leraar toe Herhaling van dit onderaoek in vol gende jaren en op andere scholen leverde nauwelijks een vrolijker beeld. Alleen een naburige ma- voschool met minder dan vierhon derd leerlingen springt er gunstig uit. Maar daar worden verschillende vakken door dezelfde leraar gege ven. Bovendien is het keuzepatroon minder ingewikkeld. Wat uit het voorgaande nog onvol doende blijkt is de snipperverkave- ling die in de hogere leerjaren optreedt door de keuze van vakken pakketten. Voorzover er in de lagere jaren nog sprake is van een en igszins hecht klasseverband wordt dat in de hoogste klassen volkomen teniet gedaan doordat de leerlingen uitwaaieren over tal van kleine vakgroepjes. Dat betekent dat je Kaft van een rapport over de grote school schoolgrootte van het Ichtus-college in Enschede. Bovenste deel: de leerling en zijn vele verschillende leraren. Onder: de leraar en zijn steeds maar weer nieuwe leerlingen. eigenlijk geen echte klas meer hebt. tenzij de school de keus van vakken aan zo strenge regels bindt dat je de meeste vakken toch met je eigen groep kunt doen. Het rapport van het Ichtus-college bevat nog wel meer interessante ge gevens Het is eigenlijk een bevesti ging van hetgeen we al wisten. Toch interessant genoeg voor de commis sie die zich over dit probleem buigt Al was het alleen maar vanwege de conclusie die luidt, dat de mam moetwet het onderwijs dichter bij de leerling bracht door invoering van de brugklas, van het havo en van de pakkettenkeus. maar dat de ze individuallseihv, dc menselijke relaties wel onpersoonlijker heeft gemaakt. Van een verslaggever AMSTERDAM Het afgelo pen weekeinde zijn zeker zeven mensen door verdrinking om het leven gekomen. In het Gooimeer bij Naarden ver dronk zaterdag de vijfjarige E. Broers uit Soest, toen het bootje waarin hij zat. omsloeg. Het jongetje was juist zaterdag jarig. De vijftigja rige N. Petersen uit Leiden is zater dagmiddag tussen Nijkerk en Spa kenburg in het Eeniimeer vanuit een zeilboot te water geraakt en ver dronken. Nabij het gemaal Lovink ter hoogte van Harderwijk is gistermorgen de 24-jarige H. W. Meijer uit Bochum in het Veluwemeer verdronken. De 21- jarige A. Ramon uit Rotterdam is gistermiddag bij 's Gravenzande in zee verdronken. Bij de nieuwe brug aan de Poelen in Joure is gistermiddag de 46-jarige J. H. Hemmin bij het zwemmen ver dronken. De 17-jarige P. E. Rost uit Amsterdam is zaterdagmiddag in de Vinkeveense plassen verdronken. De jongeman is van een bootje gespron gen. en kon zich daarna niet meer redden. De .negenjarige Johannes Aarts uit het kerkdorp Dorst (gemeente Oos terhout - N.B.) is het afgelopen week einde verdronken in een drie meter diepe leemput langs de Tilburgse weg. Van een verslaggever RAAMSDONKVEER De om streden jachthaven „Prinswerf" in Raamsdonkveer. die op last van de provincie Noord-Brabant werd afge sloten met een dam van vijftig ku bieke meter zand, is door de eige naar, Lodewikus Bouwmaatschap pij. weer opengegraven. De bouw maatschappij heeft tegen de provin cie een kort geding aangespannen dat vrijdag a.s. zal dienen voor de president van de rechtbank in Den Bosch. De bouwmaatschappij heeft niet gewacht op de uitspraak van de rechter, maar de dam zelf alvast ver wijderd. Vroeger heeft de maat schappij ook al een opgeworpen dam opengegraven. De vijftien jachten waren al eerder over de dam naar open water gehesen. NICOSIA (REUTER) De Turks- Cyprische leider Rauf Denktash is zaterdag beëdigd als eerste presi dent van de eenzijdig uitgeroepen Turkse federale staat van Cyprus. Hij heeft, de secretaris-generaal van zijn nationale eenheidspartij, Necat Onuk. benoemd tot premier van zijn regering. Denktash riep in februari 1975 de Turkse federale staat van Cyprus uit, zeven maanden nadat Turkije het noordelijk deel van het eiland was binnengevallen. In zijn inaugurele toespraak zei Denktash dat hij het pad van vrede zal volgen, de politieke rechten en de status van de Turks-Cyprioten zal waarborgen en zal streven naar een vreedzame oplossing van het pro bleem Cyprus „onder gelijke omstandigheden". JAKARTA (Reuter. AFP) In het gebied ten zuid-westen van Jajapoe- ra. de hoofdstad van Irian Jaja (het vroegere Nederlands Nieuw Gui nea). worden nog duizenden mensen vermist negen dagen na de aardbe ving waarvan vaststaat dat zij al aan een groot aantal mensen het leven heeft gekost. Dit blijkt uit berichten die in Jakarta zijn ontvan gen van buitenlandse missiege nootschappen in Jajapoera. In Ja karta is een plan bekendgemaakt voor het evacueren per vliegtuig van ongeveer 1500 dakloze Papoea's LISSABON (Reuter. AP) Premier Jose Pinheiro de Azevedo van Por tugal. die herstellende is van een zware hartaanval die hem elf dagen geleden trof tijdens zijn campagne in de presidentsverkiezingen, heeft opnieuw een hartaanval gehad, al dus heeft een woordvoerder van het ziekenhuis in Oporto waar de pre mier verpleegd wordt gisteren be kend gemaakt In een medisch bulletin van het Sao Jao ziekenhuis werd gemeld dat het hart van de premier zaterdagavond opnieuw heeft stilgestaan. De 59-jarige De Azevedo zou ook de laatste aanval naar omstandighe den goed hebben doorstaan Zeven jaar geleden heeft de Azevedo een eerste zware hartaanval gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7