Té veel heimwee naar vroeger is ook verkeerd mihsic L Uw probleem ook het onze Boek over grootouders geeft nogal eenzijdig beeld Zwarte Beertjes voor de vakantie h Nieuwe m boekei MAANDAG 5 JULI 1976 BINNENLAND door Cisca Dresselhuys Enige tijd geleden wilde de Amerikaanse sociologe en maatschappelijk werkster in de kinderbescherming drLeon- tine Young een studie schrij ven over grootouders. Ze meen de dat deze groep in het huidi ge Amerika volstrekt geen aan dacht krijgt: wel als bejaarde mensen, maar niet als grootou ders. En omdat Leontine Young zelf een fantastische grootmoder had. op wie ze erg gek was en van wie ze veel geleerd had. vond ze, dat er maar eens een heel boek over grootouders moest komen. Zij ging hiervoor gesprekken organi seren met grootouders, maar ook met ouders en kinderen, omdat ze wel eens wilde weten hoe men tege nover het verschijnsel ..grootouders" stond. Tijdens die gesprekken werd het haar duidelijk, dat ze de opzet van haar boek moest uitbreiden ze zou gaan schrijven over het gezin in de tegenwoordige samenleving en de reactie hierop van ouderen, mid- delgroepen en jeugd Met name wil de ze wel eens beschrijven wat de mensen nu eigenlijk van het gezin denken en w at ze zelf voor goeds <of kwaads) onthouden hebben van het gezin, waarin zij opgegroeid zijn. Een erg aardig onderwerp, dus je begint met rode oortjes te lezen in Het verbrokkelde gezin Je wilt best eens weten wat andere mensen, in dit geval Amerikanen, nu vinden van het gezinsleven en wat hen per soonlijk aantrekt of afstoot in het gezin, zoals het was en zoals het nu is. Maar de teleurstelling komt al direct op de tweede bladzijde van de inlei ding. want wat blijkt0 Leontine Young heeft dan wel met grote groe pen oudere en jonge mensen gepraat over het gezin, maar ze heeft hier voor een strenge selectie gemaakt alleen mensen uit. wat zij noemt de stevige ruggegraat van onze bevol king" dus de gegoede middenklasse de zwijgende meerderheid kwa men voor haar discussiegroepen in aanmerking de mensen Ynochten verder geen speciale of uitzonderlij ke problemen hebben, geen echte conflicten in het gezin, de mensen moesten, wat zij noemt, profijt ge trokken hebben uit onze maatschap pij en in het algemeen tevreden lij ken Zo kwam het dus. dat zij tenslotte steeds weer om de tafel zat met mensen, die. zoals ze zelf zegt allen tot de middenklasse behoor den. goed gekleed en welgemanierd waren, voor het merendeel met een goede opleiding achter de rug. finan cieel in goede doen. matig conserva tief en bedachtzaam Zelfs de jonge mensen stonden steeds aan de gema tigde kant Nadeel Ik vind het een groot nadeel, dat alleen deze mensen in het boek te recht gekomen zijn. Vooral wanneer je het hebt over zulke zaken als ..het gezin" en ..hoe kon jij vroeger met je ouders opschieten" en „wat hebben Dr. Leontine Young ze naar jouw idee goed of verkeerd gedaan" lijkt het me uierst zinvol, zelfs noodzakelijk, dergelijke vragen niet alleen voor te leggen aan keuri ge. welgemanierde mensen, die nooit enig conflict van belang met hun ouders gehad hebben. Je krijgt dan immers een heel vertekend beeld van de werkelijkheid, veel gladder, zonder uitschieters naar boven of beneden, kortom veel saaier, dan de situatie er in het echt uitziet. Dat blijkt dan ook wel uit de rest van het boek. Er wordt voornamelijk met veel heimwee teruggekeken naar het gezin van het verleden, waarbij in derdaad allerlei prettige kenmerken van dit soort gezin breed uitgemeten worden, maar waarbij zeer snel heen gestapt wordt over de toch zeker net zo goed aanwezige nadelen Jammer genoeg heeft uitgeverij Contact, bij wie „Het verbrokkelde gezin" werd uitgegeven nergens in het boek enige personalia vermeld van de schrijfster, maar een telefoon tje leverde, zij het heel spaarzaam, toch een paar gegevens op over Le ontine Young en das begrijp je al meteen veel beter hoe het komt dat ze schrijft wat ze schrijft Ze is van middelbare leeftijd wat wel een beetje haar verheerlijking van hoe het vroeger was kan verklaren, ze werkt in de kinderbescherming, wat haar enorme aandacht voor het be lang van het kind (maar daarmee helaas gelijk het verwaarlozen van het belang van de ouders) zou kun nen verklaren. Toch grootouders Zoals we al schreven, had Leontine Young aanvankelijk een boek over grootouders willen schrijven. Vol gens ons is het dat tenslotte toch geworden, ook al heeft ze zelf ge dacht. dat het boek een veel ruimere opzet had gekregen- er wordt name lijk vooral aandacht besteed aan hoe de grootouders over het gezin den ken en welke veranderingen zij in de loop der jaren hebben moeten mee maken Verder, zoals gezegd, veel aandacht voor de problematiek, die het huidige, van alle macht ontdane en verbrokkelde gezin met zich mee brengt voor de kinderen, die erin op moeten groeien. Hij trof de onver: schilligheid. waarmee de schrijfster heenstapt over de situatie en de pro blemen van de ouders, de mensen, die nu zo'n veertig, vijftig jaar zijn. Het lijkt wel of die groep haar niet interesseert, hoewel dit toch juist de mensen zijn. die nog herinneringen hebben aan het ..oude" gezin, maar die nu in de praktijk moeten leven in het ..nieuwe" gezin. Jammer, dat de schrijfster hier zo weinig aandacht aan besteed. Natuurlijk staan er best aardige ge gevens in het boek. je komt heel wat aan de weet over het gezinsleven van-vroeger in Amerika en ook heel wat over de hedendaagse Ameri kaanse grootouders: dezen bleken gereserveerd, niet erg handig in het uiten van eigen denkbeelden en ge voelens: ze hadden nooit het standpunt uit hun jeugd overwon nen. dat men familieaangelegenhe den niet in het openbaar mag be spreken; de grootouders vertoonden niets van die zucht naar zelfontle ding. die tegenwoordig zo gewoon is. ze waren zelfs bepaald op hun hoede voor onderwerpen, waarbij ze zelf niet veilig buiten schot konden blij ven; hun ware gevoelens kwamen af en toe naar voren in terloops ge maakte opmerkingen, ze waagden zich maar heel voorzichtig in de dis cussie. Niet over zichzelf Over de ouders schrijft Leontine Young: ..Dezen vervielen zonder eni ge moeite in de hun tot sleur gewor den gewoonte om over gezinsproble men te praten. De moeilijkheid was hierbij, dat ze gewend waren over zichzelf en hun kinderen te praten, maar niet over zichzelf en hun ou ders. Hun eigen jeugd en hun me ning over de ouders kwamen zelden aan bod. waardoor ze de indruk wek ten. dat dit onderwerp hen ofwel onverschillig liet of dat ze er liever niet over wilden praten. De meeste ouders hielden verbeten vast aan heden en toekomst, het verleden werd liever niet aangeroerd1'. Over de jongeren: ..Dezen hadden er uiteraard geen enkele moeite mee om te praten over hun ouders. Zij zijn immers opgegroeid in een praat- tijdperk en ze hebben er plezier in om te praten. Ze spraken over het algemeen meer over hun grootou ders dan over hun ouders en ze wa ren hun grootouders vaak beter ge zind dan hun ouders." Nu kan ik me wel voorstellen, dat kinderen meer op kunnen hebben met hun grootouders, maar dat ze. wanneer er spontaan gediscussieerd wordt over het gezin, alleen maar over grootouders zouden praten en niet over de eigen ouders, lijkt mij heel vreemd Zet een stel jonge men sen van twintig tot dertig bij elkaar en laat ze over het gezin praten: dan komen er altijd verhalen over de eigen jeugd, de eigen ouders, het eigen gezin. Dat deze Amerikaanse jongeren voornamelijk over hun grootouders spraken, zal wel gele gen hebben aan de aanwezigheid van de schrijfster, die voortdurend met haar liefde ide grootouders) komt aandraven. Deze groep Leontine Young geeft een erg aardige karakteristiek, die wel typisch van toepassing lijkt op Amerikaanse bejaarden. „De groot ouders spraken alleen maar over het heden, niet over het verleden. Als ze klachten hadden, hielden ze die voor zich. Ze wisten dat men geënga geerd en bezig moet zijn. dat men belangstelling moet tonen voor wat er in de gemeenschap omgaat, dat men onafhankelijk en bovenal in schikkelijk moet zijn Ze hadden zeen kritiek op de jongere genera ties hun kinderen of kleinkinde ren of als ze die wel hadden, repten ze er niet over. Ze waren eigenlijk veel te aardig". Inderdaad die indruk krijg je. ze zijn te aardig, te minzaam, te neu traal. ze willen veel te veel meedoen, om maar geaccepteerd te worden. Daardoor zijn ze in wezen nogal zie lig. ze durven klaarblijkelijk niet te zijn. zoals ze zijn. Zelf ken ik. door mijn werk. nogal wat bejaarden, maar deze karak tertrekken van perse willen mee doen. nooit meer over het verleden praten, geen enkele kritiek willen uiten op het nageslacht heb ik zel den bij hen aangetroffen, misschien maar gelukkig. Dat het boek een zeer eenzijdig beeld geeft, doordat er maar een bepaalde groep aan het woord komt, blijkt bijvoorbeeld uit kleine zinne tjes als „ze hadden hun zorgen over de schommelingen op de effecten beurs." Ik denk dat er hele volksstammen mensen zijn. het me rendeel van de bevolking, die nog nooit een minuut zorgen gehad heb ben over de effectenbeurs, gewoon weg omdat ze nooit één effect beze ten hebben. Tenslotte zouden we nog een voor beeld willen aanhalen dat voor ons tekenend is voor de onterechte ver heerlijking van het verleden: „Zelfs voor zoiets als seks moet gestreden worden, deze wint aan waarde en betekenis, door de taboes waarmee godsdiensten en beschavingen het omgeven hebben". Dat de seksuele revolutie heus niet alleen maar goeds heeft gebracht, weten wij ook wel. maar terug te verlangen naar de tijd toen de seksualiteit met alle mogelijke taboes omgeven was en zelfs aan te raden, die taboes maar weer in te voeren lijkt ons toch wel heel grijs. Dan wordt toch maar even alle ellende en hypocrisie ver geten. die vroeger gepaard gingen met de seksualiteit. ..Het verbrokkelde gezin", door Leon tine Young, uitgeverij Contact, prijs» 18.50. Net voor de grote vakantie-uittocht begint, komt uitgever Bruna te Utredl met een stapeltje nieuwe Zwarte Beertjes voor de dag. Hij levert daarrf gevarieerde vakantielectuur. Om te beginnen noemen we twee pockets 1 strikt genomen niets nieuws bieden. Het gaat om weer twee heruitgaven vi het werk van Ivans, nl. ..Het geheim van de koepel" en ..Het Brockcnspookl beide met. uiteraard. Geoffrey Gill in de hoofdrol Aanstaande kopej moeten weten dat ze geen authentieke Ivans in handen krijgen, de boekq ondergingen een „eigentijdse bewerking" van Edith Visser. Overigens lopd deze heruitgaven goed. De bewerking schijnt geen hinderpaal te vormei 25 ..Moord in de storm" is een inmiddels klassiek boek van John D. MacDonali Pr3 het dateert uit 1956. doch is geenszins verbleekt. ..De helpende hand" va Een Julian Rathbone. is een in Turkije spelende spionageroman. Nóg cardan MacDonald (uit '64): „Het diepblauw vaarwel", dat eerder in de reeBVó0 detectives van uitgeverij Born. Een bundel misdaadverhalen levert Hen] rijk e Sleser in ..Het bloed kruipt. en wie nog niet genoeg heeft van Juli] enigc Rathborne. verwijzen wij naar z'n tweede spionageverhaal in dit stapel! en h; Beertjes: ..Het mes er in", waarbij de lezer weer in Turkije terecht kori geen Prijs per stuk 4.25. Voor liefhebbers van science fiction is er van Brum voor ..De plaag" van Thomas Page. Dit is iets duurder: 5.50. stonc >ns1 De Farmaceutische industrie'in Ne derland. door L. Reynders en van Winden. Uig. SUA. Amsterdam. 81 blz - 6.75. Kleine encyclopedie. Winkler Prins paperback van uitgeverij Elsevier. Amsterdam. 16000 trefwoorden. 500 illustraties. 50 tabellen. 464 blz. - 19.50 (geb. 25.-). De dood. artikelen, reeds eerder in de Gids verschenen, van R F. Beer ing.. A. J. Westerman Holsteijn, H. Mulisch. B. Stokvis. F. M. Lorda Alaiz, W. L. Brugsma. J. Sperna Wei land. A. L Consyandse. A. de Froe. H. Lammers. H. Andreus. Uitg. Meu- lenhoff. Amsterdam. 156 blz. - 18.50. Hifi en stereo klinkklaar, door J. B. Dekker en R. B Dekker. Uitg. Else vier. ^Amsterdam. 125 blz. - 12.90. Van Doshoeck-kookboekjes van uit geverij Unieboek te Bussum: Sala de versierd, door H A. de la Porte- Janss (96 blz. - 5.25) en Van 7 rund. door A. Coppoolse (106 blz. - 5.25). Dc mars naar het oerwoud, romi van B. Traven. Uitg. Meulenhol Amsterdam. 276 blz. - 24.50. Ons huis staat in het oeru-oud. zei dingsverhaal van de Wycliffe bijbe vertalers door H. Steen. Uitg. Bui ten en Schipperheijn. Amsterdar 128 blz. - 10.—. AO-boekje 1620: Het ueer in volksmond, door J. H. Kruizingi Uitg. Stichting IVIO. Lelystad blz. - - idari Fran wars kleec fisch der v zich )opu ton i iv. utj;oiau. Ontspannen slapen door yoga. d0( Rama Polderman. Adviezen van ee yoga-arts aan allen, die slaapstoornissen lijden om te kome tot een ontspannen, gezonde slaa| Uitg. De Driehoek. Amsterdam, blz plus gram. plaatje - 15.- AO-boekje 1619: Tanzania. Uit| Stichting IVIp, Lelystad 20 blz 1.40 Vragen (één per brief) zenden naar uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vernielden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhouding is verzekerd. oor VRAAG: Ik wil een keukenmachine kopen met vele hulpstukken, zodat ik zelf alles kan snijden, gehakt malen, enz Wat is de beste en hoe veel kost die° ANTWOORD: De beste machine is dat apparaat, dat in vergelijking me andere machines met de beste resultaten uit de bus komt. Een eervaren kookheldin kan men met een slechte mixer en een afschwue- lijk fornuis wellicht betere resulta ten boeken dan haar vriendin, die twee linkerhanden heet geen begrip van mengen en kooktijden en dien tengevolge haar prachtige appara ten mishandelt of niet gebruikt De consumentenbond heeft een koop wijzer voor keukenapparaten, die op grond van vergelijkend onder zoek duidelijke aanwijzingen geeft Wij veronderstellen dat deze bond in voldoende mate bij onze lezers bekend is Vraag: Kan u mij het adres geven van een schriftelijke cursus Spre ken in het openbaar, ter correctie van bepaalde, remmingen. Antwoord: Er wordt vaak geadver teerd voor dergelijke cursussen Wij raden u echter aan slechts in zee te gaan met instellingen du- erkend zijn door de minister van onderwijs en wetenschappen Een van deze instellingen is het LOI Leidsche Dreel B 503. Leiderdorp Maar ook de bepalingen van de meest bonafide cursussen dienen nauwkeurig te worden bestudeerd Als men zich verbindt tot het vol gen van schriftelijke lessen, heeft men ook verplichtingen' Vr««t Kan u ook vertellen wat de naam Weena betekent0 Tegen woordig is dat een brede weg. maar vroeger schijnt er een huis of kas teel gestaan te hebben XniMoord Het kasteel Hof van Weena stond vroeger op de plaats waar nu het Hofplein is- te Rotter dam Eigenaars waren de families o u Bokel en Almede Er zijn nog straten daar in de buurt die ge noemd zijn naar de bewoners van het thans verdwenen kasteel Ge gevens zijn hierover te vinden in de bibliotheek van het Stadsarchief van Rotterdam Mathenesserlaan 315 tel 010-775166 De archivaris zal u wel wegwijs maken, als u dat vraagt ook bij het zoeken naar het wapen, als dat inog» bestaat Hij zal u. de crote Rietstap" wijzen, een geweldig handboek dat aanwezig is in de bibliotheek Het zoeken in het handboek zul u echter zelf moe ten doen en dat is een ingewikkelde zaak voor mensen die niet thuis zijn in de wonderlijke geheimtaal van de heraldiek Het woorden boekje van Pama zal in die biblio theek wellicht ook te vinden zijn Hulp \an lezers gevraagd: Enige ja ren geleden zijn er publikaties ge weest in medische tijdschriften, die ook o.a. in ons blad werden vermeld en die wij thans niet meer kunnen vinden Deze bevatten gegevens omtrent het overlijden van kleine kinderen, die z.g in kussentjes of dekentjes gestikt zouden zijn Hoe wel dergelijke verschrikkelijke din gen heus wel gebeuren kunnen en gebeurd zijn wordt in deze publika ties over een andere mogelijke oor zaak gesproken. Het is niet de be doeling verhalen of persoonlijke me ningen van onze lezers over dit on derwerp te vragen, maar wél de na men vaA de artsen die hierover schreven, te weten te komen Vraag Er is een boek dat handelt over de binnenvaart De titel is zoiets als Er worden geen kinderen over laag water geboren Als u me aan de naam van de schrijver kan helpen, komt de rest wel in orde Antwoord: Het heeft wel lang ge duurd. eer onze speurtocht slaagde maar eindelijk kwamen we terecht bij dhr Speerstra schrijver van het boek dut u bedoelt, maar dat wel heel anders heet nl De laatste echte schippersuitg door Unie boek te Bussum Het boek is in de' handel en is een soort documentai re van hetgeen oude Rotterdamse schippers over hun levenservarin gen vertelden Daarin komt ook de uitspraak voor die bij u zich vasthaakte. dat er geen kinderen geboren worden bij laag water maar altijd bij hoog water Dit houdt dan verband met de stand van de maan. waaraan natuurmen sen. in strijd met alle theorie, voor al zij. die met zeilschepen varen, grote betekenis hechten. Uw laatste opmerking viel zeer goed bij ons Meestal vraagt men of wij die boeken ergens op willen scharrelen en dat gaat beslist niet Uw vraag was wel een uitdaging voor onze medewerker, die zich als een ware detective door allerlei instanties op het gebied van de binnenscheep vaart heen heeft getelefoneerd. VRAAG: Een rheumapatiënte heeft jarenlang plezier gehad van een zg. autowringertje. dat met zuignappen aan deuren, tegels enz bevestigd kon worden. Nu is het kapot en niemand weet waar men een nieuw kan kopen. ANTWOORD: Grote magazijnen, handels in autoaccessoires en rheu- maverenigingen deelden ons mede dat deze wringertjes inderdaad niet meer in de handel zijn ..de meeste mensen hebben wasmachines, al of niet voorzien van wringer of centri fuge' Dat is natuurlijk wel waar. maar er valt meer te wringen voor een huisvrouw die heus niet voor elke zeem of vaatdoek haar centri fuge zal laten draaien Hoeveel te meer is een klein handig apparaat van belang voor een gehandicapte huisvrouw. Als er iemand is. die hier een verlossend woordje voor weet. bemiddelen we graag. VRAAG: Mijn eikehouten kabinet- kast heb ik van tijd tot tijd met paraffine ingewreven. Aanvanke lijk glansde alles erg mooi. maar nu is er een blauwachtige aanslag op het hout. Weet u raad? ANTWOORD: Dat is de narigheid met paraffine en ook met in parafi- negedrenkte glansdoeken. Men komt van de wal in de sloot ermee. Bij een geval als dat van u. zag ik met ontzetting hoe kordaat een be vriende relatie met een borsteltje en een stevig sopje de hele boek van een eikenkast afkreeg. Daarna werd alles stevig gedroogd en ge zeemd en nadat het een poosje flink in de kamer getocht had in de goede bijenwas gezet. Het resultaat was werkelijk verblijdend. Ook hier is vakmanschap mees terschap, al werd de schone kast in dat geval met een kopje koffie in de hand bewonderd. moeilijke zaak van dit testament rpet hem. als vakman te bespreken Vraag: Hoe komt Trouw en de ande re maandagmorgenbladen zo snel aan de reeksen uitslagen van de amateurvoetbalcompetitie. Hoe kan een sportredactie zo snel de standen hebben bijgewerkt. Zou een particu lier dat ook kunnen doen? VRAAG: Wij hadden, aangezien we geen kinderen hadden, een testa ment gemaakt ten behoeve van de langstlevende, met een paar aan wijzingen wat derden betreft. Nu mijn man twee jaar overleden is wil ik opnieuw trouwen. Hoe moet ik nu handelen met dit testament? ANTWOORD: In elk geval moet u op huwelijkse voorwaarden trou wen Dat wordt bij de notaris be handeld en ik zou u aanraden de Antwoord: Een van de redacteuren van de sportpagina heeft me een heleboel verteld over de nieuwsga ring op dit gebeid en het is bijna onmogelijk dit alles in een paar zin nen samen te vatten: Op de redac tiekantoren beschikt men over lan ge lijsten, waarop alle clubs onder een bepaald codenummer voorko men. Al deze kantoren zijn via een telex verbonden met het ANP. zodat de doorgegeven uitslagen direct ge combineerd kunnen worden met de codecijfers Het ANP heeft overal in het land mensen en contacten die de uitslagen direct verzamelen, door seinen of telexeren Ook zitten op verschillende provinciale punten mensen aan de telefoon, zodat de sportredacteuren aan centrale adressen, bijzonderheden over de wedstrijden kunnen doorgeven Als u dan b.v. Trouw in Rotterdam za terdagavondsbelt op 010-115700. hoort u de uitslagen eerste en twee de klas. Via Den Haag de uitslagen over de derde en vierde klasse plus bijzonderheden te Rotterdam. U ziet: een geweldig net van medewer kers dat nadr bepaalde centra toe werkt. Zoiets krijgt men natuurlijk niet cadeau, maar ongeveer op deze manier, maar in feite heel wat inge wikkelder krijgt u op de maandag morgen uw voetbal en sportnieuws. Dat doet een particulier in z'n eentje beslist niet na. Vraag: Hoe kom ik aan een werkte- kenig van een strandwagen? Antwoord: In ons eigen archief heb ben we geen werktekening van een bolder of strandwagen. U zou kun nen informeren bij ESKA (uitgeverij van Na Vijven en AriadneLijn- markt 41-43 te Utrecht Vraag: Wat is de werkelijke naam van de schrijver Belcampo? Antwoord: De naam van deze schrij ver is zodanig bekend, dat we geen geheim verklappen, als we die noe men: Mr. H. P. Schönfeld Wichers. Zijn adres kunnen we u in een per soonlijk schrijven wel noemen, maar de vermelding in een dagblad lijkt ons niet gewenst. Vraag: Waar vinden wij een kundig restaurateur van schilderijen en porselein? Antwoord: Het lijkt me het allerbes te dat u contact zoekt met een groot museum, b.v. Boymans v. Beunin- gen te Rotterdam of het Rijksmu seum te Amsterdam. U kan daar beter uw vraag preciseren en men kan u daar ook beter van advies dienen dan wij dat kunnen doen. >e gri iris 1 emas omm itbre an di Iet is t tv et r; et vc aar c iwijz tondi ivoer 196 ehole let di appo naak Ufho rekki e nu uizei n eet end leer !en lort log v n vi angri Jas 1 ang eel t >al 1 an choc

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6