Israël: er was echt geen andere keus mm Vreugde Historisch Weert sluit bossen wegens brandgevaar Suarez premier van Spanje - pag. iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Vermoorde' resident j) ichorst UPI :rg warm Gijzelaars in Oeganda door commando's bevrijd nd geboren met gel in lichaam nelrecht voor tielle rijder Na tien branden Vertrouwen in het kabinet is flink gedaald /andaag in de bus. Trouw natuurlijk. Welkomstvoordeei hoort bij u. -3 w rouw 34STE JAARGANG NR. 9870 MAANDAG 5 JULI 1976 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. Tel 020-913456 Tel. 010-115588 Tel. 070-469445 'GAVE TROUW/KWARTET B.V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 DNNEMENT/ 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f 0.55 II OGOTA (UPI) De Colom- I iaanse president heeft de Werkzaamheden van het Ame- Ikaanse persbureau United 'ress International in zijn ij ind geschorst. Dit bureau ad eerder op de dag het on- uiste bericht verspreid dat V resident Alfonso Lopez Mi- helsen was vermoord. J Iet gewraakte bericht was ge- chreven door een Chileense jj Durnalist die voor UPI zou ijn gaan werken. Hij was za- erdag naar het UPI-kantoor ji Bogota gegaan om de sfeer 1 e proeven en had toen een k eservemachine gebruikt. Wat lij daarop had getikt werd bij ergissing naar New York ge- elexed. Dit stuurde het de rereld in, het vier minuten pter intrekkende. )e nationale radio deelde mee |at UPI was geschorst omdat let een „tendentieus bericht" lad verspreid dat gevaarlijk yas voor de openbare orde en j» ichadelijk voor de goede naam 3 >an Colombia in het buiten- 7 and. lonnig en in het binnenland soaeer warm weer, met in het jarejuidoosten mogelijk een lokale mweersbui. Zwakke tot mati- {e noordoostelijke wind. Aan le kust wind van zee en koeler. Maximumtemperaturen van 9 16 graden aan zee tot 32 graden ïlders. MORGEN EN OVER- MOROEN: )verwegend droog en zonnig. Snige afkoeling. Morgen zon op: 4.28, zon onder: 30 iJl.Ol, maan op: 15.29, maan Inder: 00.30. ~)oen en denken ^^vier de week) es* heI fteh eD slevguel UW, j ren. jgm tOUlO ijdt gutlees cohn laatste week van de prijsvra- De woorden in de tekening jlaan door elkaar en niet in jolgorde. Het woord met de 'ofdletter is het begin van de De tekeningen kunnen be- juipzaam zijn bij het oplossen i) alle zinnen rijmen op elkaar. gevonden spreuk bewaren I zaterdag. .FAST (Reuter) In eenzieken- in de Noordierse hoofdstad Bel- is zaterdag een baby, een meis- er wereld gekomen met een ko- in het lichaam. Moeder en kind en het goed. De geboorte vond week te vroeg plaats. Volgens de ters had de kogel het kind geen ftige verwondingen opgeleverd. i moeder werd vrijdagavond in [ast geraakt door twee kogels die ekende schutters op haar af- irden. een verslaggever NHEM Een 37-jarige in Duits- wonende Nederlander heeft [zijn auto op de rijksweg Arnhe- trecht met een snelheid van 190 neter per uur gereden, maar 1 daarbij door de Arnhemse poli- gesnapt. Omdat de man in Düs- orf woont en bekeuringen in het lenland moeilijk zijn te innen, [Wartjj0°t de politie tot snelrecht. In jr j rleg met de officier van justitie d de man met vierhonderd gul- beboet. Hij betaalde en kon [na weer in zijn auto stappen. TEL AVIV/KAMPALA (Reuter, UPI, AP, AFP) Israël had geen andere keus dan de gijzelaars in Oeganda door een militaire actie te bevrijden. Op 't vliegveld Ben Goerion van Tel Aviv brak grote vreugde los toen de militaire commando's en de gijzelaars die zij hadden bevrijd uit Oeganda aankwa men. De piloot van het Hercu les transportvliegtuig werd door de menige op de schouders ge nomen en als een held rondge dragen. Familieleden van de ge gijzelden, die naar het leek op het randje van de dood stonden, zwaaiden na de geslaagde actie vol trots met de Israëlische vlag. „De beslissing werd genomen toen duidelijk werd dat we geen andere mogelijkheid hadden", zo zei de Is raëlische minister van defensie Si mon Peres gisteren. Peres vervolgde met te zeggen dat de Israëlische commando's voor de start naar Entebbe „een bezorgde staat achterlieten en na hun terug keer uit Oeganda een trots Israël aangetroffen hadden". Israëlische commando's landden gis ternacht in drie grote Hercules C-130 transportvliegtuigen op het Oegan- dese vliegveld Entebbe. Op het mo ment van hun actie bevonden zich nog 105 mensen in handen van de kapers, die hun actie vorige week maandag waren begonnen. De com mando's stormden over de landings baan, onderwijl vurend op Oegande- se militairen die probeerden verzet te bieden. De Israëli's, parachutisten en leden van een infanterie eenheid, schoten de zes kapers neer in een hagel van geweervuur. Terwijl het schieten nog voortduurde stormden zij het stationsgebouw binnen, waar de gijzelaars sliepen. „Kom mee naar huis, wij hebben vliegtuigen voor jullie", schreeuwden de militairen te gen de gijzelaars. Zij duwden hen in wagens die beschermd werden door pantservoertuigen. Ruim een half uur nadat de actie was begonnen kozen de toestellen weer het luchtruim om na een tussenlanding op het vliegveld van Nairobi koers te zetten naar de luchthaven Ben Goe rion bij Tel Aviv. Wilde tonelen De tranen liet men de vrije loop toen de gijzelaars op het vliegveld na een week van spanning met hun familie leden herenigd werden en begroet werden door een menigte. Er deden zich wilde tonelen voor die deden herinneren aan de situaties daar na afloop van de zesdaagse oorlog van 1967. Op Ben Goerion waren premier Jit- zak Rabin, minister van buiten landse zaken Jigal Allon en minister van defensie Peres op het vliegveld aanwezig om de gijzelaars te begroe ten. Naar pas op Ben Goerion duide lijk werd, ging het om 61 Israëlische gijzelaars, 21 Franse, tien gijzelaars met een dubbele nationaliteit en de twaalf bemanningsleden van het ge kaapte Air France-toestel. Behalve de kapers zijn bij de actie drie gijze laars en een commandant van de militairen die de actie uitvoerden om het leven gekomen, alsmede 20 Premier Rabin Oegandese militairen. De comman do's schoten zes tot tien Mig's van de Oegandese luchtmacht in brand om te voorkomen, dat zij de achter volging zouden inzetten. Amin medeplichtig Rabin heeft de Oegandese presi dent, Idi Amin, beschuldigd van sa menwerking met de vliegtuigkapers in Entebbe. Na een minuut stilte opende de premier een speciale bij eenkomst van de Knesseth met een regeringsverklaring. „In de zaak- Entebbe", zo zei Rabin, „wijzen alle tekenen er op, dat de heerser van Oeganda met de kapers bewust sa mengewerkt heeft terwijl hij tegelij kertijd het deed voorkomen dat hij een vriend van de gijzelaars was. Eerder had minister Peres verklaard dat maar vier van de zeven kapers zich in het Air France-toestel bevon den; de drie anderen hadden zich pas in Entebbe bij hen gevoegd. Twee van de kapers waren Duitsers. „Een Duitse man en vrouw die pisto len gericht houden op weerloze jo den is een beeld dat niemand kan verdragen," zei Peres. De Oegandese president Amin heeft opgeroepen tot een veroordeling ven de Israëlische actie, in het bijzonder door Afrikaanse en andere derde wereldlanden. Amin beschuldigde Israël van „ondankbaarheid". Hij deed ook een felle aanval op Kenia President Amin dat de Israëlische toestellen heeft toegestaan op de terugweg een tus senlanding te maken. Eén van de toestellen bleef enige tijd op de luchthaven staan voor de behande ling van gewonde gijzelaars. Niet duidelijk is of de toestellen ook op de heenweg Nairobi hebben aangedaan Aangenomen wordt dat de toestellen door laag te vliegen buiten de Oe gandese radar zijn gebleven. Eerder gingen geruchten dat Israël Oegan da had laten weten dat de toestellen de gevangenen aan boord hadden wier vrijlating was geëist. Zij zouden daarom ongehinderd Oeganda heb ben kunnen naderen. Ontsteltenis Ontsteltenis en ongeloof waren de eerste reacties van de afgevaardig den op de topconferentie van de or ganisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) op Mauritius. Een Egyptische afgevaardigde zei dat Israëlische ac tie alleen maar kan leiden tot Pales tijnse vergelding. De Franse regering zei in een voor zichtige reactie tevreden te zijn over de actie en verklaarde van tevoren niet op de hoogte te zijn gebracht Eerder was gemeld dat Parijs van de Israëlische plannen wel heeft gewe ten. De Amerikaanse president Ge rald Ford heeft een telegram gezon den waarin hij zijn voldoening uitte De Sowjet-Unie heeft de actie een „daad van piraterij" genoemd, ter wijl de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Stoel haar kenmerkte als „ongebruike lijk". Van onze sportredactie AMSTERDAM Joop Zoete melk en Lucien van Impe zijn gisteren de grote winnaars gewor den van de eerste echte bergrit in de Tour de France 1976. Zoete melk won de rit, kreeg daarvoor de gebruikelijke hulde (foto) en klom met Van Impe naar de top van het algemeen klassement. Van Impe onttroonde zijn landgenoot Freddy Maertens als drager van de gele trui en Zoete melk volgt op slechts 8 seconden. Met Freddy Maertens werd ook de Nederlander Hennie Kuiper een groot verliezer. Bijna vijf mi nuten verspeelden beiden aan Zoetemelk en Van Impe en vooral Kuiper werd in het klassement ver naar achteren gegooid. De Tour de France lijkt gisteren dan ook pas serieus te zijn begon nen en zal deze week met louter bergritten beslist worden. „Als ik ooit de Tour kan winnen, dan is het dit jaar," zei een tevreden Joop Zoetemelk veelbetekend. Het zomerse sportweekeinde bracht op Wimbledon voorts de eerste enkelspeltitel voor Björn Borg en bracht in Nederland de Arizona Wild Cats de eindzege in de Haarlemse honkbalweek. Uit gebreide reportages zijn te vinden op de sportpagina's. WEERT De bossen van de Limburgse gemeente Weert zijn het afgelopen weekeinde „gesloten" voor het publiek. De politie heeft rondom de bossen borden neergezet, waarop staat, dat het verboden is de bossen te betreden. Met name de bossen waar veel jonge bomen staan, mogen, zolang de droogte nog voortduurt, niet meer door het publiek bezocht worden. De gemeente is tot deze ingrijpende maatregel gekomen, nadat er de af gelopen week tien branden in de DEN HAAG Het vertrouwen in het kabinet-Den Uyl is opnieuw flink verminderd, blijkt uit een on derzoek van het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie. Bleek in januari 1974 zestien procent van de ondervraagden het kabinet „niet te zien zitten" en in juni 1976 25 procent, nu (half juni) bleek 48 pro cent van de ondervraagden weinig vertrouwen in het kabinet te hebben. Vooral onder A R. stemmers bleek dit gemis aan vertrouwen voor te komen (bij 73 procent). Van de CHU- stemmers zag 57 procent en van de KVP-stemmers 53 procent niets in het kabinet. Van de WD-stemmers bleek maar één procent veel ver trouwen in het kabinet te hebben, terwijl 56 procent van hen er hele maal niets in zag. omgeving van Weert gewoed heb ben, die, volgens de politie, allemaal te wijten waren aan nonchalance van het publiek. De bossen zullen pas weer voor het publiek opengesteld worden, wan neer er een einde aan de droogte gekomen is, aldus een woordvoerder van de politiek, Ook het afgelopen weekeinde ging er in Weert weer een natuurgebied ter grootte van dertig hectare verloren bij een bosbrand, die mede door Duitse militairen van de legerplaats Budel geblust werd. Even dreigde er gevaar dat de kunststoffenfabriek Hoechst in brand zou raken, maar dit kon door de brandweer nog net voorkomen worden. In het hele land In het hele land hebben het afgelo pen weekeinde bos- en heidebranden gewoed, waarbij in het totaal meer dan honderd hectare natuurgebied verloren is gegaan. In Roermond moest de brandweer zondag veertien keer uitrukken voor bos- en bermbranden. In Siebengewald, ook in Limburg, zat de bevolking zater dagavond anderhalf uur zonder stroom, omdat er een elektrici- teitsmast door kortsluiting vanwege oververhitting. in brand was geraakt. Grote schade werd ook aangericht in de Drentse gemeente Beilen, waar zaterdagmiddag 35 hectare bos en hei verloren ging en in Schijndel, waar gistermiddag enkele tientallen hectaren natuurgrond verwoest wer den. In de Limburgse gemeente Horn zijn vrijdag vijftien hectare bos verbrand. Verder deden zich bosbranden voor in de gemeente Rosmalen, in Groesbeek (waar vier hectare bos afbrandde) en in het natuurgebied Brandeveen. tussen Haveite en Diever (waar vijf hectare bosgrond verwoest werd). Ook slachtoffer van de droogte drei gen met name de boeren in Limburg te worden, die zaterdag bezoek kre gen van minister Van der Stee van landbouw en diens vrouw. De minis ter bezocht hier drie bedreigde vee houderij-bedrijven. Noord-Brabant. Limburg en Gelderland zijn op het ogenblik de drie provincies in ons land, waar de droogte zich het ergst laat gelden. Daar is in juni maar 16 tot 27 millimeter neerslag genoteerd, te genover anders gemiddeld 56 tot 69 millimeter. In de akkerbouw valt de situatie op het ogenblik nog wel mee en ook in de veengebieden is de toestand veel minder ernstig. Zoals bekend zullen er militairen worden ingezet bij het besproeien van de Limburgse droogte-gebieden, maar dit kan, volgens minister Van der Stee alleen gebeuren waar water voorradig is. Hij adviseerde daarom de organisaties in deze provincies zelf een solidariteitsactie op touw te zetten, die op steun van de overheid kan rekenen. Er is nieuws en nieuws, maar op het vliegveld van Entebbe is geschiedenis gemaakt. Zeker als zoiets in het weekeind gebeurt, is de krant niet de eerste met zulk nieuws. Maar je kunt het er wel haarfijn in nalezen. De geschiedschrijving van gisteren. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Betaalt per kwartaal Ik ontvang graag naar keuze: 4 Iraaie zwart-kunstlederer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se loeomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. LJ Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. x 'Olivy

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1