)nrustbarende stijging ^an zoutgehalte rivieren Elf verzekeraars gaan premie matigen Droogte teistert vooral Limburg Nederland gaat aantal luchtelingen opnemen Kamerlid vraagt over school buiten school om Moeilijke psychiatrische patiënten apart zetten tuatie ernstig voor land- en tuinbouw I oornamelijk Chilenen Foch bouw van iiekenhuis Bullewijk dz.™reringe toename ,rD^ an het aantal Icoholpatiënten Klapbruggen voor invalidenwagens op 74 stations Stijging aantal informatiesystemen in gezondheidszorg Van der Stee brengt werkbezoek Bejaarde knevelt forse inbreker Niet gelukkig met inhoud Beleidsnota VNO en NCW valt slecht Jachtje overvaren: vrouw omgekomen Wens van Ziekenhuisraad: Tegen ziektekosten verzekerden ten onrechte belast' Verschil van mening over de reserves <WAR* ERDAG 3 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 n een onzer verslaggevers IN HAAG Het zoutgehalte van de Nieuwe Waterweg stijgt onrustbarend. Dit komt doordat de ahwe. jn de laatste weken door de aanhoudende droogte steeds minder water naar zee voert. Hierdoor n het zoute zeewater van de Noordzee steeds verder landinwaarts dringen. Igens de dijkgraaf van het hoog- mraadschap Delfland, mr. A.P. i den Berge, bestaat het gevaar het binnendringende zout nog idaag de monding van de Hol- dse IJssel (ten oosten van Rotter- st^hetff11' bereikt. waardoor ..een zeer \stige situatie" dreigt te ontstaan. net eei ve wel tijd d ed bei bi liefde nier en,menteel stroomt bij Lobith 940 il de nbieke meter Rijn-water per secon- >n Wa ons land binnen. Het jaargemid- We zii de bedraagt 2250 kubieke meter. »n Ü2lk in voorgaande jaren zakte de jzond' oer wel onder de duizend kubieke vorder ter- maar dit bield niet zo lang nadrv 1 als momenteel bet geval is. Door geringe afvoer van de rijn neemt zoutgehalte van het Rijnwater ook toe. ondanks het feit dat de lozingen door de Franse kalimijnen aan de afvoer worden aangepst Verzilt water Door het naar het oosten opdringen de zeewater wordt het boezemwater in Delfland verzilt. hetgeen ernstige gevolgen heeft voor de land- en tuin bouw in het Westland. Het hoog heemraadschap Delfland heeft giste ren in een brief het provinciaal be stuur van Zuid-Holland verzocht het schutten van schepen in de Parkslui zen in Rotterdam tot het uiterste te beperken, omdat daardoor grote hoeveelheden verzilt water op Delflands boezem komen. Mr Van den Berge: ,.Uit vrijdagmiddag ge houden metingen bleek dat het wa ter achter de Parksluizen 485 milli gram chloride per liter bevatte, het water ervoor 1919 milligram. Wij la ten het water in bij Leidschendam vanuit de boezem van Rijnland. Dat water, dat met 230 miligram chloride van redelijk gehalte is. is echter niet voldoende om het zoute water dat bij de Parksluizen in Rotterdam en bij de vroegere inlaatpunten bij Vlaardingen en Maassluis binnen komt. terug te dringen. Daarbij komt dat wij het water uit Rijnland betrekken, dat het op zijn beurt weer uit de Hollandse IJssel betrekt. Nu ook die dreigt te verzilten. is het duidelijk hoe ernstig de situatie kan worden". era ai eegeni irecies pakt hebl /aders litgew aders De st eugd s mo< in onze parlementsredactie ihetj EN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met de aders elating van een aantal vluchtelingen die zich nu in Argentinië eten1 lvinden- Deze vluchtelingen (voornamelijk Chilenen) verkeren die lar door politieke omstandigheden in een moeilijke positie, fde hi de hoge commissaris voor vluch- Üngenzaken van de Verenigde Na- fs zal er daarbij op worden aange- ongen te bevorderen dat ook ande landen vluchtelingen opnemen, m welk aantal vluchtelingen het lat is nog niet bekend. Hierover t nog met de hoge commissaris den overlegd. Dit is bovendien lankelijk van de bereidheid van Hoog gehalte ind" die B.V in onze parlementsredactie ;N HAAG Het kabinet heeft h'sferen besloten om de nieuwbouw [an het Academisch Ziekenhuis van gemeentelijke universiteit van ïsterdam voort te zetten. Dit zie- ïhuis wordt gebouwd in de Bulle- jk. Dit nieuwe ziekenhuis zal 900 Iden krijgen. Bij ingebruikne- ïg hiervan zullen het Wilhelmina isthuis en het Binnengasthuis arden gesloten. ig: J. neri rer de bouw van de academische 'kenhuizen in Utrecht en Leiden pas dit najaar worden besloten, iervoor wil het kabinet namelijk ;rst adviezen afwachten van het •llege van ziekenhuisvoorzienin- nde fen. Daarbij zal tevens worden beke- pj en in hoeverre een samenvoeging an het Academisch Ziekenhuis in trecht en de nieuwbouw van het iint Anthoniusziekenhuis in die tad mogelijk is. In afwachting hier- Dj, an is de principetoestemming, die crsl taatssecretaris Hendriks (volksge- Rot ondheid) had gegeven voor de A iqpwbouw van het Sint Anthonius- iekenhuis in Nieuweveen opge- Vhort. Hij. an een verslaggever nd i ?dbo treCHT Hoewel het alcoholge- ng1 ruik per hoofd van de bevolking in edd 975 ongeveer twee maal zoveel was ok e s -in 968 is het aantal alcoholpa- lenk ënten bij de consultatiebureaus in nstt ederland in dezelfde tijd slechts ')nt iet 847 toegenomen tot ruim 12.000. 'en it blijkt uit het jaarverslag over 175 van de federatie van instellin- t tw Bn voor aicohol en drugs (FZA). dat ,de! Isteren is verschenen, de ^be en woordvoerder van de federatie vestigde, dat de toeloop op consul- tiebureaus inderdaad niet zo groot als! de stijging van het alcoholge- iik doet vermoeden, maar teken- hier direct bij aan. dat de cijfers t het jaarverslag betrekking heb- •n op „het topje van de ijsberg", lovendien zijn de werkzaamheden in consultatiebureaus verschoven in het reclasseringswerk. waarbij edere drankgebruikende echtbankklant werd geholpen, naar leer algemene hulopverlening bij vermatig drank- en druggebruik. »at houdt in. dat de laatste jaren leer ernstige slachtoffers van alco- ioI worden behandeld, aldus de toe- ïchting van de federatie- **9 ^oordvoerder. J^el vreest de federatie, dat over en kele jaren een sterke stijging van het lantal alcoholisten zal optreden. Dit 5C^ is dan in verband te brengen met de terkere toename van het alcoholge- iruik vanaf ongeveer 1970 Alleen bij heel stugge drinkers zouden nadeli lichamelijke en psychische gevol gen van deze „alcoholgolf" zich al binnen zes jaar aftekenen. In het algemeen zullen deze consequenties pas tussen 1978 en 1980 duidelijk Ïierkbaar worden, ook al is het dan 1 te laat. zo stelt men bij de fede- itie. andere landen om vluchtelingen op te nemen. De hoge commissaris heeft inmiddels een beroep gedaan op 34 andere landen om vluchtelin gen uit Argentinië op te nemen. Mi- nister-presdient Den Uyl wees er gis teren op dat veel landen zich ont trekken aan hun plicht om vluchte lingen op te nemen Het kabinet zal in het vervolg per jaar vaststellen welke aantallen vluchtelingen er in dat jaar ons land mogen komen, dit in verband met de hoge kosten die hieraan verbonden zijn. Op de begroting van CRM zal hiervoor dan een post worden opge voerd. Syriërs De ministerraad heeft tevens beslo ten om een aantal in ons land verblij vende uit Turkije afkomstige Sy- risch-orthodoxe christenen toe te la ten. Deze mensen willen namelijk niet meer naar hun land terugkeren wegens de moeilijkheden die zij daar van de plaatselijke bevolking onder vinden. Het ligt overigens niet in de bedoeling nog meer van deze groep toe te laten, omdat ons dichtbe volkte land daarvoor nu eenmaal slechts zeer beperkte mogelijkheden heeft. Overigens zal ook op dit pro bleem de aandacht van de hoge com missaris worden gevestigd, met het verzoek om ook bij andere landen aan te dringen deze mensen op te nemen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De komende weken zullen op 74 stations 110 klapbruggen worden geplaatst voor het in en uit de trein rijden van invalidenwagens Hiertoe is besloten na het gunstige resultaat van proeven met dertien van deze bruggen op negen stations. Deze dertien bruggen werden gefi nancierd door het nationaal revali- datiefonds. de rest betaalt het mi nisterie van sociale zaken in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. De verzilting heeft vooral gevolgen voor de land- en tuinbouw Volgens ir. E. Kooistra van het proefstation voor groente- en fruitteelt in Naaldwijk is het zoutgehalte hoog. Het schommelde vorige week al rond de 300 miligram chloride per liter. De norm waar de Rijnoeverstaten naar streven is 200 miligram chloride per liter. Door het zout water worden de opbrengsten van de tuinbouw vol gens ir Kooistra „behoorlijk be perkt". Mr Van den Berge zegt dat het waterstaatkundig misschien be ter is om zout water in te laten in plaats van helemaal geen water meer in te laten. Anders zakt name lijk het waterpeil, waardoor het ge vaar bestaat dat de boezemkaden inzakken. In de brief aan de provincie schrijft het hoogheemraadschap het niet uit gesloten te achten dat het schutten bij de Parksluizen nog verder zal moeten worden beperkt. Hierdoor zal het scheepvaartverkeer ter plaat se nog meer moeten worden ge stremd. Volgens mr Van den Berge kunnen de dreigende problemen in de toekomst worden voorkomen door de aanleg van een zoetwaterka naal van Voorburg naar Wad- dinxveen. waardoor water uit het Amsterdam-Rijnkanaal kan worden betrokken. Het hoogheemraadschap heeft eerder deze week al op de aan leg van dit kanaal bij minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) aan gedrongen. Van een verslaggever UTRECHT Naarmate het aantal doelstellingen van de informatiever werking in de gezondheidszorg stijgt (planning van ziekenhuizen, kostenbeheersing, controle enzo voort). neemt ook het aantal instan ties toe dat een eigen landelijk infor matiesysteem in het leven roept. De directeur van het oudste systeem, dr. O.Fokkens van de Stichting me dische registratie, vraagt zich in Me disch Contact „met stijgende verba zing" af hoe al die naast elkaar wer kende systemen op de lange duur moeten worden gefinancierd Naast de door de ziekenhuizen opge zette SMR is door de ziekenfondsen het landelijke informatiesysteem LISZ opgericht, omdat het een moeilijke en in ieder geval langduri ge zaak bleek om de door de fondsen gewenste gegevens uit de SMR los te weken. Ook de particuliere ziekte kostenverzekeraars hebben een ei gen systeem opgezet. Sedert enige tijd zijn enkele princi piële beletselen voor samenwerking tussen deze organisaties opgeheven Automobilisten die in Utrecht de Galecopperbrug passeren, probe ren daar gretig gebruik te maken van het koelwater bestemd voor het bijna wegsmeltende wegdek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De aanhoudende droogte in Nederland, maar ook in andere landen van West-Europa heeft nu al tot gevolg, dat boeren, landbouwers en tuinders in moeilijkheden zijn komen te verkeren. Met name in het oosten en vooral in het zuiden van ons land is de situatie bijzonder kritiek. Over het algemeen is de schade op melkveehouderijbedrijven echter aanzienlijk ernsti ger dan op akkerbouwbedrijven. Vandaag zal minister Van der Stee van Landbouw en Visserij een kort werkbezoek aan het noordelijke deel van de provincie Limburg brengen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de gevolgen, die de droogte heeft gehad voor de landbouwers in dit gebied. De Lim burgse boeren- en tuindersbond had hem woensdag voor een dergelijk bezoek in een telegram uitgenodigd. Verschil Volgens het ministerie verschilt de ernst van de situatie aanmerkelijk per gebied als gevolg van het ver schil in droogte, gevoeligheid van de grond en het verschil per regio in hoeveelheid neerslag gedurende de laatste maanden. Op de klei- en veengronden in het westen van ons land zijn er tot nu toe nog weinig problemen in tegenstelling tot het oosten en het zuiden. De hoeveelheid gewonnen ruw-voer voor de komende winter is aanzien lijk minder dan normaal. Per provin cie varieert de oogst van veertig tot tachtig procent van de normale opbrengst. Deze achterstand wordt dagelijks groter, aldus het ministe rie Ook de prijzen voor ruw-voer zijn hoog. Voor hooi moet soms het dub bele van de normale prijs worden betaald Vooral op de zandgronden is de grasgroei volledig tot stilstand gekomen Hierdoor zal de ach terstand in ruw-voer snel oplopen. De melkproduktie was tot nu toe vrij goed. maar begint op dit moment te dalen. De enorme vraag naar berege- ningsapparatuur heeft geleid tot le veringstijden van vaak enkele maan den. De problemen spitsen zich toe op de zandgronden van noordelijk en midden-Limburg De grasgroei is hier vrijwel tot stilstand gekomen, terwijl ook de maïs duidelijk droog- teschade vertoont. Op verzoek van de Drentse landbouw hebben rijkswaterstaat, provinciale wa terstaat en de waterschappen in de ze provincie besloten de opvoerge- malen langs de Drentse, Hoofdvaart het Linthorst Homan-kanaal en het Oranjekanaal dag en nacht in be drijf te houden Normaal staan die gemalen 's nachts stil. maar de extreme droogte maakt het voor de landbouw nodig voor de verzorging van het vee over meer water te be schikken. Vers drinkwater De inspecteurs van de Dierenbe scherming zijn er de laatste dagen steeds meer op geattendeerd, dat het vee te weinig drinkwater krijgt. Zij roepen dan ook iedereen op de die ren in het open veld van voldoende vers drinkwater te voorzien. De krijgsmacht zal hulp verlenen bij het bestrijden van de droogte op landbouwgronden. Minister Vrede- ling van defensie voldoet daarmee aan een verzoek van minister Van der Stee om voorzover mogelijk ma terieel zoals brandspuiten en perso neel beschikbaar te stellen. Het waterschap de Barneveldse Beek heeft de bevolking verboden water uit de beken te pompen om daarmee de landerijen nat te hou den „Wij hebben begrip voor de noodsituatie voor de boeren, maar als we het vee drinkwater geven kan er geen druppel water meer aan de beken worden onttrokken". Volgens het bestuur van het waterschap staan er nu al beken volledig droog, terwijl in andere het water niet meer over de stuwen komt. MEPPEL Een zeventigjarige ge pensioneerde broodbezorger in Mep- pel, de heer J Moes, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een inbreker overmeesterd en hem ver volgens gekneveld aan de politie overgedragen. De overwonnen boos wicht was volgens de politie veel forser gebouwd dan de doortastende bejaarde De heer Moes hoorde de inbreker, die door een openstaand raam was bin nengeklommen. de huiskamer door zoeken Hij ging de ongenode gast onmiddellijk te lijf en wist hem na een korte worsteling te overmeeste ren Daarna boeide hij samen met zijn vrouw de inbreker met koffer riemen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Mevrouw Ginjaar-Maas. Tweede-Kamerlid van de VVD. heeft tegen de zin in van het personeel en bestuur van de St. Jans Mavo in Helmond aan minister Van Kemenade van onderwijs schriftelijke vragen gesteld over deze school. Personeel en bestuur hebben mi nister Van Kemenade laten weten, dat de vragen van het VVD- Kamerlid niet door hen zijn geïnspi reerd en dat zij met de inhoud en formulering van de vragen bepaald niet gelukkig zijn. In een „toelich-1 ting" op de antwoorden op de vragen van mevrouw Ginjaar maakt minis ter Van Kemenade bekend dat de school niets met de vragen te maken wil hebben Het is ongebruikelijk, dat een minister zijn schriftelijke antwoorden vergezeld laat gaan van een „toelichting" Kamerleden daar entegen geven in de regel wel een ..toelichting" op hun vragen. In haar ..toelichting" noemt mevrouw Gin jaar De Telegraaf als bron Bewustwording Het Kamerlid vroeg onder meer of de minister meer waarde hecht aan een project van „sociale bewustwor ding" dan aan experiment van „in terne differentiatie". Onder „interne differentiatie" wordt in de onder wijswereld verstaan het les geven aan één klas op verschillend niveau naar kennis en prestatie van de leer lingen. De minister legt het VVD-Kamerlid in zijn antwoord nogmaals uit, dat onderwijs gericht op individuele ont plooiing en sociale bewustwording de kinderen wil leren hoe de samen leving eruit ziet en wat hun plaats in die samenleving is. De kinderen moeten dan inzicht krijgen in de veranderingen van die samenleving en de mogelijkheden, die er bestaan hij Vftfl Hulton om die samenleving te veranderen. leren kennen. Sociale bewustwor ding brengt met zich mee het maken van individuele keuzen, ook in poli tiek opzicht. Maar, antwoordt de mi nister verder, het behoort niet tot mevrouw Ginjaar-Maas mijn politieke doelstellingen de rich ting van deze individuele keuzen door middel van het onderwijs té beïnvloeden. AMSTERDAM Op het IJ bij Amsterdam is gistermiddag ter hoogte van desuperfosfaatfabriek in Amsterdam-noord het plezierjachtje van de gepensioneerde 67-jarige O. van der Zwaag overvaren door een tankboot Het scheepje zonk onmid dellijk. Mevrouw Van der Zwaag kwam bij het ongeluk om het leven. Vrijdagavond laat was dè rijkspolitie te water nog bezig om haar stoffelijk overschot, dat zich vermoedelijk in het gezonken jacht bevindt, te bergen. DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) heeft fel gereageerd op het standpunt dat het verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Chris telijk Werkgeversbond hebben inge nomen over het vervoersbeleid in de Europese gemeenschap. De staatssecretaris legt in een speci aal daarvoor uitgegeven verklaring de beschuldiging dat Nederland een „nationaal-eigenwijs" beleid zou voeren naast zich neer met de stel ling dat Nederland juist voortdurend het nationale beleid inpast in het internationale De kritiek van de werkgeversbonden was vervat in een beleidsnota over de Europese inte gratie en geeft een volkomen liberale Europese vervoersmarkt als ideaal beeld Van Huiten wijst erop, dat een meerderheid van de Europese rege ringen voorstander is van over- heidsbegeleiding van de vervoersca paciteit. ADVERTENTIE DAGJE UIT?... Bezoek KASTEEL DRAKENSTEYN in MADU- RODAM. Gezellig winkelen in 't Centrum. Museum Bredius. Automobielmuseum. Dierenpark Wassenaar heeft een pira- tenschip met grappige apen! Scheveningen, strand en Pier. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VW OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Van een verslaggever UTRECHT Wellicht komen er in psychiatrische ziekenhuizen speciale afdelingen voor ..moeilijke'' patiënten. De betreffende afdeling van de Nationale Ziekenhuisraad heeft staatssecretaris .Hendriks gevraagd dat mogelijk te maken Het gaat daarbij om patiënten met een onmaatschappelijk gedrag, die een bedreiging vormen voor anderen en die een zware belasting beteke nen voor het personeel in de psychia trische ziekenhuizen Afgezien van de al aanwezige patiënten worden in de ziekenhuizen jaarlijks gemiddeld Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Eif ziektekostenverzekeraars, die ongeveer veertig procent van alle particulier verzekerde Nederlanders onder hun hoede hebben, gaan de stijging van hun premies blijvend met 2.8 procent beperken. Dit is mogelijk doordat deze niet winstbeogende verzekeraars de richtlijnen van de verzeke ringskamer over het opbouwen van bepaalde reserves niet meer willen opvolgen. Zij vinden dat deze te hoge reserves de premiebetaler ten onrechte belasten Door de al gevormde reserves te gebruiken om de toe komstige premiestijging te drukken, willen de elf hun premies bovendien nog eens met 2.7 en 3.2 procent beper ken. Op die manier kunnen de premies gedurende vijf jaar met 5,5 a 6 procent wor den gematigd Voor 1977 komt dat erop neer. dat hun cliënten onge veer vijftig miljoen gulden minder hoeven te betalen. Als alle particuliere ziekten- kostenverzekeraars dit voor beeld volgen, hoeft er vol gend jaar 140 miljoen minder aan premies te worden opge bracht. De elf. verenigd in de Perma nente commissie van overleg uit instellingen van de ge zondheidszorg zijn: V.G.C.N (Utrecht). V.G.Z. (Nijmegen). Nuts (Den Haag». Het zilve ren kruis iNoordwijk). V G N N (Groningen». VZS (Tilburg). Noord-Holland- Noord, Gemeente Amster dam. Oost-Nederland (En schede). W.Z.E. (West- Zuidhollandse eilanden» en Sliedrecht Zij willen de door de verzeke ringskamer gewenste reser ves niet meer vormen, omdat de invoering van de EEG richtlijn voor de vorming van de vrije reserves hun vol doende waarborgen biedt om aan hun verplichtingen ten opzichte van de verzekerden ti' kunnen blijven voldoen De volgens die EEG-richtlijn vereiste vrije reserve van ze ventien a twintig procent is namelijk aanzienlijk minder dan het tot nu toe vereiste minimum van tien procent van het premie-inkomen Wat de overige reserves be treft zeggen de elf dat de ziektekosten elk jaar gedekt moeten worden door de pre mies in datzelfde jaar (het zogenaamde omslagstelsel i. Reserves voor toekomstige uitkeringen vinden ze daar om niet nodig. Ze menen dat die de huidige premiebetaler ten onrechte belasten Tenslotte merken de elf vei zekeraars op dat zij met het zo laag mogelijk houden van de particuliere ziekenkosten premies een bijdrage willen leveren aan de noodzakelijke kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. Scheiding Het besluit van de elf geeft uitdrukking aan de „schei ding der geesten" binnen de Kontaktcommissie Landelij ke Organisatie van Ziekte kostenverzekeraars iKLOZi. een samenwerkingsorgaan van zowel niet winstbeogen de stichtingen als van de wel op winst gerichte verzeke ringsmaatschappijen. die in hun portefeuille ook nog an dere schadeverzekeringen (bijvoorbeeld tegen brand» hebben Voorzitter Th F Kok zei des gevraagd dat hij het betreurt dat de elf als groep zelfstan dig dit besluit hebben geno men. terwijl over de proble matiek rond de reservevor ming nog overleg gaande is met de verzekeringskamer en met ministeries van sociale zaken, volksgezondheid, fi nanciën. economische zaken en justitie Volgens de heer Kok bestaat de kans dat verzekeraars die nu hun premie matigen, bin nen niet al te lange tijd die zelfde premies ineens lors moeten verhogen Inflatie en onverwachte ontwikkelingen in de geneeskunde kunnen bijvoorbeeld bij het ontbre ken van voldoende reserves schoksgewijze premieverho gingen noodzakelijk maken Namens de elf verklaarde mr. M Swenker. dat deze verze keraars hun besluit hebben genomen na uitvoerig over leg binnen de KLOZ. waarbij de verschillende groepen ver zekeraars „het helaas niet eens konden worden" De verzekeringskamer kan op het negeren van haar richtlijnen inzake de reserves reageren met het publiceren van een „advies" aan de be trokken verzekeraars Dat komt er in feite op neer. dat dan publiekelijk bekend wordt gemaakt dat ze op langere termijn wellicht niet aan hun verplichtingen tegenover de verzekerden kunnen voldoen. Mr Swenker zei dat de elf zon maatregel alleen maar zouden toejuichen. ..omdat dan duidelijk wordt dat wij de premiestijging wel willen mutTgen, maar dat een over heidsinstantie de verzeke ringskamer dat verhin dert' nog een 150 patiënten opgenomen, die tot deze categorie behoren. De streng geleide behandeling van moeilijke patiënten past vaak niet in het beleid van de psychiatrische zie kenhuizen die streven naar een steeds verdergaande vermaatschap pelijking. aldus de NZR Bovendien krijgen de psychiatrische ziekenhui zen bij het zoeken naar een oplossing ook te maken met de publieke opinie en de houding van de overheid De NZR meent dat het oprichten van kleine afdelingen voor deze pa tiënten binnen de psychiatrische zie kenhuizen kan bijdragen aan het op lossen van het probleem Zo'n afde ling zou zowel bouwkundig als wat betreft de personeelsbezetting die nu te kort schiet dezelfde moge lijkheden moeten hebben als de in richtingen van justitie De gedach ten van de NZR gaan uit naar afde lingen die bestaan uit drie eenheden van acht personen Als die afdelin gen worden ingepast in het psychia trisch ziekenhuis, zodat overplaat sing naar andere afdelingen moge lijk is. zal de gemiddelde ver blijfsduur in de speciale afdeling on geveer een jaar bedragen Voorlopig zouden er in Nederland vier van der gelijke afdelingen nodig zijn Rita slcrroruisen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3