SPAAR. DEPOSITO'S BIJ DE NUTS- SPAAR. BANK 7% 8% 81% GROEISPAAR- BEWIJZEN Gezondheidszorg ren voorwaarde ifoor ontwikkeling" Trouw TrOUWlezers en lezeressen aan toonder 3b<$ -Provincie sluit jachthaven in ^taamsdonksveer =?teun experiment "jeugdgezondheidszorg Minister wil niet afzien van feest bij opening wegen Matrassenfabriek in moeilijkheden na veel ziekteverzuim Man tegen motor fiets Lichte aardbeving in Zuid-Limburg Groningen verzet zich tegen storten van atoomafval Beeldhouwer Charles Weddepohl overleden Stremming Scheepvaart TEL. 020-913456 Toestel 743 EEN AFDELINGSSECRETARIS sectiechef registratie/mutatie/A.W.B.Z. een correspondent 7iO/ 2 /O voor 3 jaar vast K oor 5 jaar vast NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Uw reclameboodschap bereikt 355.000 geïnteresseerde NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK 'ARThENSDAG 30 JUNI 1976 RTfcl ag Directeur van wereldorganisatie: TROUW/KWARTET H 9 ge O hten. Dp dv nir 1 twee twj ichi wei ge yj|ch in onze redacteur wetenschappen •en jï ILTHOVEN „Wat kan iemand de bestrijding van kinder- >elwi erfte schelen wanneer dat alleen 40 of 50 jaar langer leven in ri dit lende oplevert?" Dr Halfdan Mahler, directeur-generaal van de WHO, is diep overtuigd van het Relatieve van zijn opdracht; en hij is niet benauwd om dat ook keihard onder woorden te brengen. De si agde "n we van cfaar hij ziet ook de andere kant van >1 mept probleem. ..Tien procent van de n do<pr°ePsbevolkin6 in de Derde We ten. is do°r ziekte permanent uitge- ger dfhakeld voor de produktie. En het eenvoudig een misverstand dat je hutt^n ontwikkelingsproces aan de in eetPnë zou kunnen krijgen met een :en niphandicapte bevolking. Dat geldt Dor veel ontwikkelingslanden, et voor de meeste. Maar juist hier an een kleine verbetering geweldi- resultaten hebben. Een voor dereen zichtbare demonstratie dat et mógelijk is om met het uit- chtloze verleden te breken, kan een jmerkelijke ontwikkeling op gang •engen. En op dat punt biedt ge- mdheidszorg haalbare mogelijkhe- ;n. Het is een investering in moed. ilskracht en overtuiging. Gelukkig eginnen tegenwoordig zelfs econo- ien dat in te zien." 1 O E W1 schil rde k muu wat lesprekmgen gewi hat op Mahler was gisteren in Nederland n d®or besprekingen met de ministers (volksgezondheid) en Pronk ntwikkelingssamenwerking). aarna kwam hij naar het Rijks- stituut voor de volksgezondheid *IV) in Bilthoven om een aantal iskundigen toe te spreken die bij 'HÖ-programma's zijn betrokken. ezondheidszorg ls volgens hem dus »n essentiële voorwaarde voor ont- ikkeling. Maar is het ook een haal- are voorwaarde? Concreet: „Is het ogelijk dat de armste bevolkings oepen in de armste landen vóór et eind van deze eeuw toegang heb- en tot een fatsoenlijk niveau van ?zondheidszorg?" Dr Mahler liet .ar een krachtig ja op horen, ver- kt in een aantal glasheldere voor aarden. Ja. mits de mensen ter iaatse zelf de organisatie op poten itten en zelf op een verstandige lanier beslissen wat wel en niet elangrijk is. Ja mits hun regering ien steunt, de juiste keuzen maakt n de beschikbare hulpmiddelen echtvaardig verdeelt. Ja mits de re- leringen van de rijke landen bereid ijn om voor die processen een mini mum aan steun en hulp te verlenen. ontevreden rnie over dat laatste te praten, was dr ^feahler uiteraard hier. en hij keek m ret ontevreden Het RIV deed a' ™Lieel en gaat nog meer doen. in het j-pder van een nieuw WHO-offensief zf.-gen een aantal tropische ziekten. Over de middelste voorwaarde had hij meer zorgen. ..Het is voor ons een obsessie dat de ontwikkelingslanden het slechtste gaan kopiëren van wat wij in het westen aan ge zondheidszorg hebben opgebouwd." Dat slechtste is voor Mahler nadruk kelijk de peperdure technische top- geneeskunde. „De begripsverwar ring tussen geneeskunde en ge zondheidszorg is het rampzaligste wat er de afgelopen eeuw is ge beurd." Hy kon het sprekende voorbeeld maar al te snel vinden. Een land dat hij onlangs bezocht, waar per jaar 40.000 kinderen sterven aan compli caties van mazelen. De minister van volksgezondheid vroeg hem of het verantwoord was om een bepaald onderzoekapparaat van 1,3 miljoen dollar aan te schaffen. Voor de volksgezondheid betekent dat ee stuk reputatie van een specialist ir» een ziekenhuis. Voor hetzelfde geld zou die minister voor tien jaar maze- lenvaccin kunnen kopen en dat zou het leven van vierhonderdduizend kinderen redden. Dat is het soort waarheden dat de WHO aan de man probeert te brengen en dat is geen eenvoudige zaak. Het kan zelfs explosief uitpakken. „En die minis ter gaat waarschijnlijk wel dat appa raat kopen." Voor de consumenten Maar de WHO gaat op haar manier door. „Wij zijn nadrukkelijk niet de wereld-geneeskundige organisatie maar de wereld gezondheidsorganisatie. Wij werken niet voor de medici maar voor de consumenten. Het gaat erom of wij de waarheid doorgeven, of de halve waarheid, of een technologie die schijneffecten levert. En als ik 'wy' zeg. bedoel ik u", zei Mahler tegen zijn Bilthovense gehoor. „Want de WHO is niet een secretariaat in Ge- nève en een regionaal bureau in Ko penhagen. De WHO is üw organisa tie. En als ons de moed niet geeft, zullen wy nooit winnen." En als de mensen in het Westen niet uit gedreven idealisme meewerken, zei Mahler, laten ze het dan maar rustig uit eigenbelang doen. „Want als er niets verandert, zal de Derde Wereld ooit opmarcheren over de vlakten van dit werelddeel. Of dat omstreeks 2010 gebeurt of pas tegen 2030. mag iedereen voor zichzelf ra den. Maar als het fout gaat. wil ik tegen mijn kinderen kunnen zegger. dat we het in elk geval geprobeerd hebben." ijdef'tocteur-gcneraal Halfdan Mahler van de Wereldgezondheidsorganisatie be- iocht minister Irene Vorrink op het departement van volksgezondheid in Leidschendam. „,dJVerk zonder toestemming tAAMSDONKSVEER De achthaven op de Prinsenwerf in het irabantse Raamsdonksveer van Lo- lewikus Bouwmaatschappij is in Ipdracht van de provincie afgeslo- en. Er was geen toestemming ver end aan Lodewlkus Bouwmaat- :happij om deze haven te verbete- n of uit te breiden in verband met ;t ontgrondingsplan en de uitbrei- ;ng van de jachthaven-capaciteit I9"fond de Biesbosch. Aan de opdracht jvan de provincie de haven voor taandag af te sluiten, had de maat- :happij niet voldaan. Dinsdag is lit nu gebeurd door de provincie. Ongeveer vijftig auto's met zand. afkomstig uit Oosterhout. zijn ge stort in de toegang tot de haven, waarin nu tien jachtjes geïsoleerd zijn achtergebleven. Bij het dichten onder politietoezicht hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. HAAG Staatssecretaris tendriks heeft financiële steun toe- lezegd voor een experiment in en ond Veendam op het terrein van de eugdgezondheidszorg. Dit heeft hij iaj jeantwoord op vragen van het jveede Kamerlid mevrouw Van geJeenendaal (DS'70>. Het experiment leeft betrekking op de integratie en oördinatie van de verschillende liensten. die daar op dit terrein rerkzaam zijn. vooral wat betreft de 'oorkoming en genezing. Hendriks laat nog bekijken of er op dit terrein log meer steun kan worden ver eend. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Westerterp is niet van plan af te zien van het deelnemen aan hef op feestelijke wijze openstellen van nieuwe wegge deelten. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Imkamp (D'66), die meende dat er geen reden was om in verband met het verloren gaan van stukken natuurschoon de weg van Maas tricht naar Heerlen met enige luister te openen. De minister zegt in antwoord op de vragen dat de uitvoering van zo'n groot werk altijd grondig voorbereid wordt, waarbij veel aandacht be steed wordt aan het natuurlijk en landschappelijk milieu. Daarbij wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke waarborg dat de betrok ken streek het eindresultaat kan waarderen. Gezien de grote behoef te waarin zo'n werk voorziet wordt het als regel op prijs gesteld dat het op enigszins feestelijke wijze in ge bruik genomen wordt, aldus de mi nister. Van een verslaggever LELYSTAD Door problemen bij de start van een nieuwe vestiging in Lelystad is twintig van de tachtig werknemers bij de dekbedden en matrassenfabriek Sleep Inn BV ont slag aangezegd. Volgens een mede deling van de directie zijn de ontsla gen onderdeel van een sanerings plan. dat voorziet in het weer zo snel mogelijk uitbreiden van de pro ductie. Na moeilijkheden met een schuldei ser kreeg het bedrijf vorige week dinsdag uitstel van betaling. De be windvoerder, die hierbij voor de ma trassenfabriek is aangesteld, staat positief tegenover het saneringsplan, zo deelt de directie mee. Een van de oorzaken voor de moeilijkheden bij Sleep Inn zou het ongebruikelijk ho ge percentage ziekteverzuim zijn. al dus de directie. De ontslagen zullen voornamelijk vallen onder de part-time medewer kers. Voorts wil men proberen de motivatie onder de werknemers te verbeteren, zodat het ziekteverzuim kan worden teruggebracht. Hoewel de directie geen directe verklaring kon geven voor het hoge aantal ge vallen van ziekteverzuim, werd wel het vermoeden geuit, dat individuele moeilijkheden voortkomen uit het vestigen in een geheel nieuwe omge ving hierbij een rol spelen. De vakbonden waren niet op de hoogte van de moeilijkheden bij het bedrijf, omdat slechts drie werkne mers Zijn georganiseerd bij een van de industriebonden. Van een verslaggever GREVENBICHT - De 36-jarige H. Hamers uit het Limburgse Greven- bicht is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Hij liep in de Raadhuisstraat onder een passerende motorfiets. Van een verslaggever HEERLEN In Zuid-Limburg heeft zich dinsdagmorgen om pre cies zes uur een lichte aardbeving voorgedaan, waarvan de haard (of het epicentrum) lag tussen Heerlen en Maastricht. Dit is geconstateerd door het aardbevingsstation van de universiteit van Keulen te Bensberg. De leider van dit Instituut, dr. Lud- wig Ahorner, deelde mee dat het een tectonische aardbeving betrof met een sterkte van 3.3. derhalve erg zwak en totaal onschadelijk. Vol gens hem werd de beving, die slechts een paar seconden heeft ge duurd. veroorzaakt door een ver schuiving van aardschollen op .een diepte van vijf tien kilometer. Sinds 1967 was dit de eerste aardbe ving in Zuid-Limburg, die door het Duitse instituut werd geregistreerd. Het station Bensberg ligt twintig kilometer van Keulen verwijderd en bijna honderd van Zuid-Limburg. Vrijwel elke twee maanden, aldus dr. Ahorner. doet zich een dergelijke aardbeving in de omgeving van het station voor. GRONINGEN Provinciale Staten van Groningen zullen vandaag een CDA-motie behandelen (en naar wordt aangenomen met algemene stemmen aannemen) tegen het stor ten van atoomafval in zoutlagen. De CDA-fractle heeft deze motie, met een oproep aan Gedeputeerde Sta ten zich te verzetten en geen mede werking te verlenen, aangekondigd. Gedeputeerden hebben dè motie a.' by voorbaat aanvaard. „Wy willen- niet het vuilnisvat van Nederland worden", aldus gedeputeerde A Post, die echter meent dat Gronin gen weinig machtsmiddelen heeft zich te verzetten. In Groningen wordt weinig waarde gehecht aan het feit dat minister Lubbers de medewerking van de provinciale en gemeentelijke bestu ren heeft gevraagd. Er wordt op ge wezen dat de ministeriële brief ge heel voorby gaat aan de vraag of er wel atoomafval in Nederlandse bo dem moet worden opgeslagen. Zoals bekend heeft de minister vijf zoutlo- caties aangewezen in Groningen ap Drente voor nader onderzoek. HILVERSUM De beeldhouwer Charles Weddepohl uit Hollandse Rading is op 73-jarige leeftijd over leden. Charles Weddepohl kreeg zijn oplei ding als kunstschilder aan de Ko ninklijke Academie voor Beeldende kunsten in Amsterdam by prof. A. der Kinderen. Hij schakelde tame lijk snel over op beeldhouwen en heeft altijd gewoond en gewerkt in Hollandse Rading. Hij werkte figu ratief en maakte talrijke beelden. Tientallen ervan staan her en der verspreid in ons land. ook in musea. Hij maakte onder andere veel portretten, ook ten voeten uit, en verwierf zich een zekere naam met zijn paardfiguren. Vorig jaar werd een van de levensgrote „paarden" die rond zyn huis stonden, in het Amstelpark ln Amsterdam ge plaatst tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van de stad. De scheepvaart in de Meerbur gerwatering zal ter plaatse van de brug in de spoorweg Woerden- Leiden ten behoeve van de ver nieuwing van deze brug geheel zijn gestremd van 2 augustus tot 17 december 1976 of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt HET INSTITUUT ZIEKTEKOSTENVOORZIENING AMBTENAREN IN ZUID-HOLLAND gevestigd aan de Nieuwe Plantage 28 te Delft, tel. 015-144540 kan in verband met de instelling van een secretariaat ten behoeve van de afdeling Deelnemersaangelegenheden op korte termijn plaatsen: in de leeftijd van 25-35 jaar Globale functie-omschrijving: voorbereiding ten behoeve van het beleid van afdelmgs aangelegenheden verzamelen gegevens ten behoeve van een documentatiesysteem het verlenen van assistentie met betrekking tot het functioneren der afdeling bewaking computerprogramma correspondentie Globale functie-eisen: middelbare schoolopleiding, diploma G.A I Geboden wordt: een aantrekkelijke functie met groeimogelijkheden salaris, aard van het dienstverband enz zyn afhankelijk van .ervaring en opleiding Inlichtingen: Mondelinge informaties worden verstrekt Onder telefoonno 015-144540 toestel 112 of toestel 132 Sollicitaties: Uitsluitend schriftelijke sollicitaties onder letter C met vermelding van opleiding, ervaring en leeftijd worden ingewacht aan bovengenoemd adres Het instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zuid-Holland gevestigd Nieuwe Plantage 28 te Delft, tel. 015-144540 kan op korte termijn plaatsen, ten behoeve van de afdeling Deelnemersaangelegenheden een in de leeftijd van 25-35 jaar Globale functie-omschrijving: het geven van leiding en coördiheren van werkzaamheden binnen de sectie het afwikkelen van deelnemerschapskwesties behandeling A.W.B Z. het onderhouden van in- en externe contacten correspondentie Globale functie-eisen: voltooide middelbare schoolopleiding (b.v. MEAO of HAVO) aangevuld met studie op het gebied van de sociale wetgeving ervaring op het gebied van de gemeentelijke personeelsadministratie Strekt tot aanbeveling Geboden wordt: een aantrekkelijke funktie op een klein kantoor salaris, aard van het dienstverband enz zijn afhankelijk van ervaring en opleiding. Inlichtingen: Mondelinge informaties worden verstrekt onder telefoonno. 015-144540 toestel 112 of toestel 132. Sollicitaties: Uitsluitend schriftelijke sollicitaties onder letter B. met vermelding van opleiding ervaring en leeftijd worden ingewacht aan bovengenoemd adres HET INSTITUUT ZIEKTEKOSTENVOORZIENING AMBTENAREN IN ZUID HOLLAND gevestigd Nieuwe Plantage 28 te Delft. tel. 015144540 kan in verband met de instelling van een secretariaat ten behoeve van de afdeling Deelnemersaangelegenheden op korte termijn plaatsen Globale functie-omschrijving: ontwerpen van brieven aan de hand van gegevens, verstrekt dóór de afdeling bewaking en bijhouden van slandaardlekslenboek bijzondere correspondentie Globale functie-eisen: voltooide middelbare schoolopleiding (b.v MEAO of HAVO), diploma Ned. Handelscorrespon dentie ervaring op het gebied van ziektekostenverzekering strekt tot aanbeveling uitgesproken redactionele vaardigheid Geboden wordt: een aantrekkelijke functie met groeimogelijkheden salaris, aard van het dienstverband enz zijn alhankelijk van ervaring en opleiding Inlichtingen: Mondelinge informaties worden verstrekt onder telefoonno. 015—144540 toestel 112 Of toestel 132. Sollicitaties: Uitsluitend schriftelijke sollicitaties onder letter A met vermelding van epleiding en leeftijd worden ingewacht aan bovengenoemd adres. op een spaar- deposito dient de inleg mini maal 1.000,- te bedraden. voor 1 jaar vast (was 6.5r/> (was l"r voor 4 jaar vast (was 7.5r/f voor bestaande deposiio's blijft de geldende rente van kracht Inlichtingen over de aantrekkelijke advertentietarieven: tel 020—913456. Toestel 743 50% verkrijgbaar in biljetten van vijf honderd, duizend- en vijfduizend 211 lden. uw geld groeit in vijfjaar van/ 500.-naar/ 750,- van 1.000,- naar 1.500,- van 5.000.- naar 7.500,- op basis van samengestelde interest komt dil uil op 8.45 procent per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9