Jreznjew: VS traag ij kernwapenoverleg Eens zullen de dwergen het monster van ie Chileense dictatuur er onder krijgen' Spoedoverleg over Libanon Acties Grijze Wolven buiten Turkije taboe /7/';vVv a Seychellen- eilanden nu zelfstandig i f - S. k AiUi k 1 'S VJr v. '1 Arabische Liga vandaag bijeen ;n.„skou gaat door met ontspanningspolitiek onesië besluit ficieel tot ijving O-Timor Bureau's moeten binnen half jaar dicht Vrouwen op Mayotte moeten huwen met Franse soldaten" Veiligheidstroepen in Iran doden tien guerrillastrijders ^•d-minister Ramirez hoopvol na dertig maanden gevangenschap f- .- - r/./T. f; f/f<\ SDAG 30 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 CAIRO. BEIROET (Reuter. UPI) De Arabische ministers van buitenlandse zaken ztfn uitgenodigd vandaag in Cairo'n spoedzit ting bijeen te komen om de verslechterende toestand in Libanon te bespreken, zo heeft gisteren een woordvoerder van.de Ara bische Liga bekendgemaakt. ioegoslavische delegatie naar de communistische topconferentie in Oost-Berlijn tert naar de rede van de Sowjet-leider Leonid Breznjew. In het midden president en links secretaris-generaalStane Dolano. ^T-BERLIJN (Reuter, UPI, AP) Sowjetleider Leonid Breznjew heeft gisteren aan het begin i de tweedaagse communistische topconferentie de Verenigde Staten ervan beschuldigd de ierhandelingen over de beperking van strategische kernwapens (SALT 2) te vertragen. al maanden sprake van een stagnatie bij de onderhan- in in Généve en ik durf open zeggen dat dit niet onze fout lus Breznjew. De Sowjetleider it hij bereid is een nieuwe over- imst te sluiten en noemde een omt esvol afsluiten van de onderhan- voo*gen van het grootste belang. De et-Unie hecht ook grote waarde verbetering van de betrekkin- met de VS. aldus Breznjew. IARTA (Reuter, UPI) De Indo- sche regering heeft gisteren offi- iekd besloten tot inlijving van de kolonie Oost- k'j Indonesië. Minister van t. Jichting Kangmas Masjoeri lieilkte na het kabinetsberaad be ïfy dat de aansluiting naar de me- van de regering in overeenstem- g is met de wens van de bevol- van Oost-Timor. Begin deze jid verzocht een delegatie van de %pige regering in de Oost- irese hoofdstad Dili om integra- rom lit Öiij Indonesië. De voorlopige rege- G6is samengesteld uit de vier pro- bewegingen (KOTA. rens- Trabalista en Apodeti), waar- 'ooral de Apodeti sterk op de ■ond treedt. Deze vierbewegin- 'isten met behulp van geregelde iesische troepen de linkse be- ig op Oost-Timor, het Fretilin, [oor onafhankelijkheid is, te ver- naar de ontoegankelijke ;ebieden van het eiland. Van lit voert het Fretilin nog steeds lerrillaoorlog. In zijn toespraak sprak de Sowjet leider zich uit voor gelijktijdige op heffing van de beide militaire organi saties NAVO en Warschaupact „ten einde het kruitvat dat Europa is nu van zijn lont te ontdoen". Hij ont kende dat de Sowjet-Unie een „ge sloten samenleving is". Wel bleven haar poorten gesloten voor buiten landse spionnen, staatsvijandige or ganisaties van emigranten en publi- katies die oorlog, geweld, racisme en haat verkondigen'. Breznjew zei dat de militaire uitgaven van de NAVO- landen sterk toenemen. De Sowjet- Unie had belangrijke vredesvoorstel len gedaan, die in het Westen echter met weinig geestdrift waren ont vangen. Breznjew riep de communistische partijen op tot „solidariteit" met „strikte eerbiediging van gelijkbe rechtiging en autonomie voor elke afzonderlijke partij". Men vraagt zich weieens af. aldus de Sowjetlei der, of het proletarisch internationa lisme nog actueel is en of in standhouding ervan geen centrum van menings- en machtsvorming in de communistische wereldbeweging betekent, maar een dergelijk centrum kan en zal er niet komen. „Elke partij is voortgekomen uit de omstandigheden die in haar eigen land heersen, is zelf verantwoorde lijk voor haar daden en in de eerste plaats verantwoording schuldig aan de arbeiders in het eigen land. wier belangen zij vertegenwoordigt", al dus Breznjew. Hij beschuldigde de maoïstische lei ders in China ervan openlijk op een nieuwe oorlog aan te sturen en ver geleek het bewind in Peking met andere landen, die de ontspanning tussen Oost en West trachten tegen te houden. Volgens Breznjew pro beert China medestanders voor haar ideeën te krijgen. De toespraak van Breznjew duurde ongeveer een uur. Hij maakte tijdens het uitspreken ervan een vitale indruk. De Roemeense president Nicolae Ceausescoe hield een scherpe rede voering. waarin hij gelijke rechten en onafhankelijkheid eiste voor alle communistische partijen. Hij onder streepte het belang van nationale onafhankelijkheid voor communis tische partijen en voor communis tische landen. „Alleen als we uit gaan van de principes van volledige gelijke rechten en wederzijds res pect is het mogelijk de eenheid te versterken en de solidariteit, aldus Ceausescoe. De secretaris-generaal van de Liga. de Egyptenaar Machmoed Riad. heeft de ministers uitgenodigd „van wege het gebrek aan respect voor de wapenstilstandresolutie met betrek king tot Libanon en de ernstige ver slechtering van de situatie in het land", aldus de woordvoerder. De ministers van buitenlandse zaken van de Liga kwamen drie weken ge leden in Caïro bijeen en kwamen toen een wapenstilstand in Libanon overeen, te controleren door een ge zamenlijke Arabische vredesmacht. Over de komst en legering van de vredesmacht hebben veel verwarren de berichten de ronde gedaan. Giste ren zei de Libische premier Abdel Salem Jalloed. die in Beiroet ver blijft om de strijdende partijen nader tot elkaar te brengen, dat de komst van Saoedi-Arablsche en Soedanese troepen, die deel moeten uitmaken van de vredesmacht, is uitgesteld. Hij gaf geen redenen voor het uitstel. De premier dreigde tevens dat Libië wel eens kon besluiten in te grijpen in de burgeroorlog in Libanon en het verbond van linkse moslems en Pa- lestynen te steunen in hun strijd tegen de christelijke troepen. „On danks het feit dat Libië niet vlak bij Libanon ligt zullen we een zelfmoor- dstrijd voeren om de Palestijnse re volutie te beschermen, verdeling van Libanon te voorkomen en pogingen om het Libanese conflict te interna tionaliseren tegen te gaan", aldus Jalloed die werd geciteerd door een radio-station dat in handen is van de moslems. Gevechten De radiostations in Libanon die deels in handen zijn van linkse mos lems en deels van rechtse christenen vormen vrijwel de enige bron van nieuws over de aan de gahg zijnde gevechten. Volgens de berichten wordt nog steeds het hevigst gevoch ten rond de Palestijnse kampen Tel Al-Zaatar en Jisr Al-Basja, gelegen in het oostelijke deel van Beiroet. De linkse leider Kamal Joemblatt zei gisteren dat als de kampen in chris telijke handen mochten vallen „de burgeroorlog totaal zou worden" en alle hoop op een politieke regeling in Libanon wel vergeten kon worden. Ook waarnemers vrezen het ergste voor enkele christelijke versterkin gen in door moslems beheerste ge bieden als de beide kampen inder daad onder de voet worden gelopen. Het christelijke radio-station Achmit meldde gisteren „overwin ning op overwinning" en zei verder dat de Palestijnse verdedigers op het punt stonden zich over te geven. Zij hielden echter nog steeds stand om dat zij van het opperbevel te horen hadden gekregen dat er hulp op komst was. De Libische premier die gisteren naar Damascus vertrok om onder meer „naar de redenen te vragen van de langzame Syrische terugtrekking uit Libanon" verklaarde voor zijn vertrek dat een aantal Arabische landen de vorming van de vredes macht voor Libanon vertraagden. Waarnemers meenden dat hij Syrië op het oog had. Ook de PLO is deze mening toegedaan. Woordvoerder Aboe Ayad van de PLO zei gisteren dat er Saoedi-Arabische troepen in Damascus waren aangekomen maar dat deze niet naar Libanon werden gestuurd voordat alle partijen in het conflict ermee akkoord gingen. Hij noemde het een complot van Ara bische landen, waaronder de staten van de Riyaad-conferentie, om het streven naar vrede in Libanon en de gehele Arabische zaak in het Midde n-Oosten te ondermijnen. De landen van de Riyaad-conferentie zijn Saoe- di-Arabië, Koeweit, Egypte en Syrië. Hun bijeenkomst van vorige week leidde tot een formele verzoening tussen Egypte en Syrië, die daarvoor ernstig verdeeld waren over het door Egypte gesloten tweede Sinaï- akkoord met Israël. ANKARA (DPA. ANP) Het constitutioneel gerechtshof in Tur kije heeft gisteren bepaald dat de uiterst, rechtse „Nationale beweging partij" haar kantoren in het buiten land binnen een half jaar moet slui ten. Het hof dreigt de partij te ver bieden als zij deze maatregel niet opvolgt. De „Nationalistische bewegingpar tij" maakt deel uit van de huidige regeringscoalitie van premier Soelei- man Demirel. NBP-voorzitter Alpas- lan Türkesh is een van de vice- Tsjechen Een aantal vooraanstaande ex- leden van de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben een brief gestuurd naar de communis tische top in Oost-Berlijn. Ze verde digen daarin hun recht een afwij kende mening te hebben. Tevens beklemtonen ze dat de poging van Alexander Doebcek in 1968 een „so cialisme met een menselijk gezicht" in te stellen nog steeds een onder werp van gesprek is voor de gehele communistische beweging. Een af schrift van de brief werd gisteren in Praag terhandgesteld van Westerse correspondenten. Tot de ondertekenaars van de brief behoren oud-minister van buiten landse zaken Jiri Hajek, diens oud collega van onderwijs Wladimir Kadlek, de filosoof Karei KoSik en de oud-president van de academie van wetenschappen Ivan Malek. Al len waren lid van het centrale partij comité voor de invasie van 1968. Afrikaanse beschuldiging PORT LOUIS (Reuter. UPI, AP) De Organisatie van Afri. aan- se Eenheid (OAE) die in Port Louis, de hoofdstad van Mauritius, haar jaarlijkse bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken houdt, heeft Frankrijk ervan beschuldigd een strategisch belangrijk eiland in de Indische Oceaan te willen behouden. Frankrijk zou daartoe autochtone vrouwen op het eiland dwin gen te trouwen met Franse soldaten om zodoende „het eiland blank te maken." Het gaat om het eiland Mayotte, dat deel uitmaakt van de Comoren die vorig jaar onafhankelijk werden. Maar de inwoners van Mayotte ko zen voor het handhaven van de ban den met Parijs en Frankrijk heeft er nog steeds zo'n drieduizend man aan troepen zitten. Volgens het rapport dat de ministers van de OAE bespre ken gaan deze troepen zich te buiten aan banditisme tegen de inlandse bevolking. De woordvoerder van de OAE. Peter Onoe. zei op een persconferentie dat Frankrijk van plan was het demografische karak ter van Mayotte te wijzigen door de inlandse vrouwen te dwingen met de Franse soldaten te trouwen, „zodat na verloop van tijd het eiland vol blanke kinderen zal zitten." Huurlingen Tijdens de bijeenkomst werd ook gesproken over een conventie aan gaande huurlingen die door Angola ter tafel was gebracht. De OAE zal al haar 48 leden, de Verenigde Naties en de niet-gebonden landen vragen een conventie aan te nemen waarin bepaald wordt dat huurlingen gewo ne misdadigers zijn. en niet in aan merking kunnen komen voor het predicaat krijgsgevangenen. Inmiddels doen de verdedigers voor de vier ter dood veroordeelde blanke huurlingen in Angola alle moeite om in hoger beroep te gaan. De Britse premier Callaghan heeft de Angolese president Neto een persoonlijke boodschap gestuurd waarin hij om clementie met de drie Britse ter dood veroordeelde huurlingen vraagt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat het doodvonnis voor de Ameri kaanse huurling niet gerechtvaar digd was op grond van internationa le wetten. premiers. De partij is vooral berucht geworden door haar jeugdbeweging Grijze Wolven, die wel is vergeleken met de Hitler-Jugend. De „Grijze Wolven" beschouwen zich als be schermers van recht en orde. het geen volgens hen alleen bereikt kan worden door vernietiging van het communisme. Tot dat „communis me" wordt niet alleen marxisme, le ninisme en maoisme gerekend, maar ook gematigde socialistische stro mingen. De procureur-generaal van Turkije had de NBP aangeklaagd op grond van artikel 113 van de Turkse wet op het partijwezen, waarin staat dat een politieke partij geen filialen in het buitenland mag onderhouden. De NBP is ook actief in Westeuropese landen waar veel Turkse gastarbei ders werken, met name in de Bondsrepubliek. De partij ontkent dat ze er bureau s in het buitenland op na houdt. De „Grijze Wolven" hebben in febru ari een congres gehouden in Rotter dam. waarop Turken uit heel West- Europa aanwezig waren. De bewe ging is vooral actief in West- Duitsland, waar andersdenkende Turken regelmatig door „Grijze Wol ven bedreigd en geïntimideerd zou den worden. De Duitse vakcentrale DGB had zich bij de Turkse zuster organisatie beklaagd over de activi teit van de „Wolven". TEHERAN De Iraanse veilig heidstroepen hebben gisteren 10 gu errillastrijders gedood, onder wie twee vrouwen, en daarbij het „hoofdkwartier van de communis tische terroristen in Iran" uitgescha keld. In een dramatisch radio verslag van het vier uur durende vuurgevecht tussen de troepen en de guerrillastrijders werd voorts ge meld dat in het hoofdkwartier grote hoeveelheden wapens, munitie, explosieven en geld zijn aangetrof fen. Volgens de radio is het geld voor een deel afkomstig uit Libië. VICTORIA (REUTER. UPI, AFP) De eilandengroep Sey chellen in de Indische oceaan zijn gisteren onafhankelijk ge worden na 166 jaar onder Brits bestuur te hebben gestaan. De president van de nieuwe repu bliek sir James Mancham heeft gezegd dat zijn land ernaar zal streven de Indische oceaan tot een „zoné van vrede" te maken. De nieuwe staat, het 36ste lid van het Gemenebest, kreeg haar onaf hankelijkheid na een groot vuur werk in het stadion van de hoofdstad Victoria. De Britse vlag werd gestre ken en de vlag van de Seychellen gehesen. Temidden van een grote menigte en delegaties uit 61 verschil lende landen droeg de hertog van Gloucester namens koningin Eliza beth het bewind over, De hertog sprak hierbij een persoonlijke boodschap van de vorstin uit. Even tevoren was president Mancham door opperrechter sir George Souya- ve beëdigd. De Seychellen, die voordat de Brit ten er de baas werden nog enkele tientallen jaren onder Frans bestuur hadden gestaan, hebben slechts een oppervlakte van 440 vierkante kilo meter. De 92 eilanden liggen ver spreid over 370.000 vierkante kilome ter oceaan. De ongeveer 50.000 bewo ners wonen hoofdzakelijk op de drie grootste eilanden. In zijn eerste rede als president zei Mancham dat zijn land zich aansluit bij de niet- gebonden landen. De nieuwe republiek is gisteren het 48ste lid van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid geworden. De verte genwoordiger van president Mancham prees zich tijdens de con ferentie van ministers van buiten landse zaken van de OAE in Port Louis (Mauritius) gelukkig dat de jonge staat nu al in de schoot van de grote OAE-familie is opgenomen. Hij beloofde dat de Seychellen zullen deelnemen aan de strijd tegen „de vijanden van Afrika, het racisme en het kolonialisme". De republiek der Seychellen staat klaar om haar steun te geven aan de totale bevrij ding van het Afrikaanse continent", aldus vertegenwoordiger Servina. Tijdens een persconferentie zei Mancham dat hij alles zou doen om te verhoeden dat de Seychellen, een belangrijk strategisch punt. voor mi litaire doeleinde zou worden Inge schakeld. Hij doelde hiermee op de mogelijkheid dat de Verenigde Sta ten dit zouden proberen. De VS heb ben een basis op het vlak bij de Seychellen gelegen eiland Diego Garcia. De VS hebben begin dit jaar besloten drie tot de Seychellen beho rende eilanden, die van Groot- Brittannië waren „geleend" aan de nieuwe republiek terug te geven. Ook op deze eilanden hadden de VS bases. twer onts ree< )rpe; ;e sit ig VI Ier z: n ve ens] nojbr James Dorsey "?P°hrijf vooral in de krant, dat wij het Nederlandse volk bijzonder dankbaar zijn. Dat ik nu een [ÏÏJn man ben heb ik te danken aan het feit, dat men overal ter wereld, ook in Nederland, een anzi>Pagne voor mijn vrijlating heeft gevoerd. Dat ik vlak voor de bijeenkomst van de Organisatie bied. Amerikaanse Staten (OAS) in Santiago het land mocht verlaten, was duidelijk een manoeuvre v. aa de fascistische junta om haar aanzien op te vijzelen toen de internationale schijnwerpers op voniii waren gericht." x 1 voihet woord is Pedro Felipe Rami- 6evc minister van mijnbouw in de **Hng van wijlen president Allen- ,Zfya een lijdensweg van meer dan jelfjëneenhalf jaar door de hel van Chileense concentratiekampen, it Ramirez, die tevens leider is le Izquierda Christiana, de par- ïn linkse christenen in Chili, april zijn vaderland verlaten. juni bracht hij een bezoek aan triand. Het trieste relaas van ervaringen in gevangenschap Tt niet direct worden gepubli- d uit vrees voor de veiligheid van L vrouw en twee kinderen die in waren achtergebleven. Verle- reek mocht mevrouw Ramirez verlaten en heeft zij zich bij echtgenoot gevoegd in hun slotëve woonplaats, de Venezolaanse (dstad Caracas, tie i leend verhaal van de 35-jarige inge- gr. Pedro Felipe Ramirez, is het veg laai van duizenden politieke ge- mlljenen, die in Chili worden paigehouden door een bewind, dat In dn met behulp van willekeur, on- r harukking en minachting van de onbjamentele mensenrechten kan t mren. september 1973 toen de Chi- se strijdkrachten een bloedige naar de macht deden, besloot l 1 W; ?s viwet in d ve Ramirez om zich bij het besluit van de Unidad Popular, de coalitie van regeringspartijen onder Allende, neer te leggen en geen gewapend verzet te plegen, maar de illegaliteit in te gaan. Op 10 oktober, al een maand na de staatsgreep, slaagde de alom gevreesde Chileense geheime dienst, de DINA. erin hem op te sporen. Ramirez werd onmiddellijk overge bracht naar het ondervragings centrum in de militaire akademie van de Chileense hoofdstad. Daar werd hij uren lang achter elkaar door drie militairen ondervraagd. „Ik ver baasde mij over de onsamenhangen de vragen die mij gesteld werden. Men wilde dat lk zou bekennen bij de coördinatie en samenwerking van de verschillende Zuidamerikaanse gu errillagroepen betrokken te zijn ge weest. Dit zou zijn gebeurd in mijn functie als bestuurslid van de over koepelende organisatie van de Zuid amerikaanse christendemocratische jeugd Ik probeerde mijn verhoor ders de organisatiestructuur van de ze christendemocratische organisa tie uit te leggen, maar ze begrepen het niet. Om ze te treiteren gebruikte ik moeilijke woorden, waardoor ze nog meer in de war raakten. Hoe belachelijk de hele vertoning was blijkt uit het volgende voorbeeld: op een gegeven moment werd in mijn aanwezigheid mijn chequeboek aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Volgens het chequeboek had ik een zekere meneer Troja met een cheque betaald. Dit was vol doende om vast te stellen, dat mijn subversieve activiteiten vervat wa ren in „het plan Troja!" Terechtstelling Ramirez bleef tijdens de een week durende ondervragingen op de mili taire akademie voet bij stuk hou den. Men vertelde hem dat men niet alleen hem maar ook zijn gezin zou martelen. Ook werd hij met executie bedreigd en werden en schijnte- rechtstellingen in scène gezet. Zijn ondervragers raakten steeds geïrri teerder. Na enkele dagen in een Iso latiecel te hebben doorgebracht waarbij hij niet naar de wc mocht en hem verboden werd om te slapen, werd hij geblinddoekt en geboeid naar de luchtvaartschool in Santia go overgebracht. Daar dacht men hem met hardere methodes te kun nen breken. „Ik werd gedwongen om 24 uur achter elkaar met mijn ge zicht naar de muur te staan. Elke keer als ik bewusteloos omviel werd ik met schoppen bijgebracht. Later kreeg ik elektrische schokken toege diend. Ik kreeg narcotica ingespo ten. zogenaamde waarheidsdrugs. Maar ik weigerde om iets te beken nen. waaraan ik niet schuldig was. Tenslotte was ik alleen maar opge pakt vanwege mijn lidmaatschap van de Izquierda Christiana en om dat ik minister was geweest in de door het Chileense volk in 1970 wet tig gekozen regering." Concentratiekampen In november 1973 werd Ramirez overgebracht naar het concentratie kamp op het eiland Dawson. Pas toen werd zijn familie door de auto riteiten over zijn verblijfplaats inge licht. Tot op dat ogenblik had de Chileense junta geweigerd om zelfs te erkennen, dat Ramirez zich in haar handen bevond. „Het klimaat op Dawson, dat ten zuiden van het Chileense vaste land ligt. is bijzon der ruw. Desondanks werden wij ge huisvest in barakken van licht bouwmateriaal die veertig meter lang waren en vijf tot zes meter breed. In elke barak werden tachtig mannen ondergebracht.'Alleen in het midden van de barak stond een kachel die nauwelijks enige warmte uitstraalde. Ook was er op Dawson een groot tekort aan behoorlijk voedsel. De eerste twee maanden kreeg ik alleen maar linzen te eten." De gedetineerden mochten wel pak jes van hun familie ontvangen, „maar slechts tien procent van de aan ons verzonden goederen kregen wij in handen. De rest werd meestal door de opzichters in het kamp ach tergehouden. Dat weet ik omdat ik later met min vrouw vergeleek wat ik ontvangen had met wat zij ver stuurd had." De gevangenen in het concentratiekamp moesten dwang arbeid verrichten: „Wij werden naar het strand gebracht, waar wij van 's morgens tot 's avonds zand, dat verder nergens voor gebruikt werd, in grote plastic zakken moesten doen Het was een zinloze bezig heidstherapie." Communicatie met familieleden werd systematisch ge saboteerd. „Er was een zeer strenge censuur. In de brieven die wij ont vingen waren grote stukken doorge streept en daardoor onleesbaar. Vaak werden de brieven in kleine stukken gescheurd en dan aan ons overhandigd" weet Ramirez zich te herinneren. Belastingontduiking Na zes maanden op Dawson begon Ramirez opnieuw aan een omzwer ving door Chileense gevangenissen en concentratiekampen. Eerst weer naar de militaire academie, daarna naar het concentratiekamp Rito- que, dan naar twee verschillende gevangenissen in Santiago en tenslotte naar het concentratie kamp Tres Alamos bij de stad Val paraiso. In de gevangenis van Santi ago kreeg Ramirez in januari 1975 te horen, dat hij wegens belasting ontduiking was veroordeeld. Wan neer het proces had plaatsgevonden en tot welke straf hij was veroor deeld werd hem niet verteld. „In september 1975 werd plotseling mijn vrijlating bekend gemaakt. Ik zat toen in het concentratiekamp Tres Alamos. Mij werd gezegd, dat ik mijn koffers moest pakken, omdat mijn familie buiten op mij zou wach ten Maar toen ik bij de poort van het kamp kwam werd ik opnieuw terug gestuurd. De kampleiding had nieu- Pedro Felipe Ramirez. we instructies ontvangen." Ramirez moest samen met andere vooraanstaande Chileense politieke leiders, onder wie Luis Corvalan. lei der van de communistische partij voor de krijgsraad in Valparaiso ver schijnen. Hen werd „nationale sub versie" ten laste gelegd. Oorspronke lijk had het proces in het geheim moeten plaats vinden. Aanhoudende internationale protesten en de eis internationale waarnemers toe te la ten deden de junta besluiten om het proces telkens weer uit te stellen. Het proces heeft tot aan vandaag niet plaats gevonden. Wel had de militaire aanklager het vooronder zoek afgesloten Ofschoon de conclu sies van het onderzoek nooit bekend gemaakt werden, kwamen de aange klaagden te weten dat tegen Luis Corvalan een straf van tweemaal le venslang plus 96 jaar geëist zou wor den „Ik heb geen reden om aan te nemen dat men tegen mij minder zou eisen" zegt Felipe Ramirez. m Twee en een half jaar in de gevange nissen en concentratiekampen van de Chileense junta hebben de strijd lust van Pedro Felipe Ramirez ech ter niet gebroken. Ofschoon hij dui delijk door de afgelopen 2'/, gete kend is vrienden die hem op Schiphol afhaalden en hem sinds drie jaar niet meer hadden gezien schrokken van zijn uiterlijk is Ramirez van plan om zijn strijd te gen de junta en voor een democra tisch Chili voort te Zetten. Hij is over de toekomst redelijk optimistisch. „Je kunt het militaire bewind in Chi li met een soort wreed monster ver gelijken. De verzetsacties van het volk zijn de dwergen. Op den duur zullen de dwergen het monster onder controle krijgen. De militaire dicta tuur zal op een dag verlamd zijn. Misschien dat dan de soldaten en onderofficieren een eind zullen ma ken aan het onderdrukkende bewind in ons land."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7