'Er ontbreken fundamentele afspraken in omroepwereld' dichtbij .jmmentaar 'alend beleid I alend beleid II kee., «rins Bernhard reeg bronzen ifant cadeau ruguay-comités illen informatie yer vakbondsleider Succesvol „Den Haag Vandaag" kent ook problemen Brandje bij Esso „Nieuws goed georganiseerd benaderen" opnieuw: de magere jaren geen geheim oog in oog sneeuw welkom het weer Thermometer loopt weer op weerrapporten Strandweer ,pe 'f RTE'1 ENSDAG 30 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1971 ontstond in Nederland een Ie machtsstrijd tussen twee gro- Amerikaanse bedrijven: Good- ir (148.000 werknemers) en Goo- :h (45.000 werknemers), om het rlandse bedrijf Vredestein en 6700, nu nog 4800 werkne- •s) in handen te krijgen, veebgeharrewar werd Goodrich lalleen-aandeelhouder. Vanaf dat ent werd het Vredestein- :ern met vestigingen op vele atsen in Nederland en enkele l® lere Europese landen een onder- :1 van de Europese tak van ze odrich met de hoofdzetel in hien ron Ohio in de Verenigde mai ten de machtsstrijd tussen Good- ir en Goodrich stond allerminst rma werkgelegenheid in het centrum Dureai de balangstelling. Het ging de E nphanen uitsluitend en alleen Pe de sterkste positie, met name op ^uroPese markt van auto- in Vj ldcn op odrich had verwacht, dat het met overname van Vredestein een rk groeiend bedrijf in handen I gekregen. Dat bleek niet het al te zijn. Vredestein had al er dan eens een reorganisatie egemaakt en was in wezen geen lie groeier. Bovendien beging idr-ich een nog veel ernstiger t. door Vredestein erg centralis- :h vanuit Amerika te besturen op typisch Amerikaanse wijze die t altijd tot succes leidt op de ropese markt. De gevolgen ble- i niet uit. Er kwam (opnieuw) 'v organisatiebureau over de er. en vervolgens brachten onaf- gelijke deskundigen nog eens uitvoerig advies uit. Het heeft of nauwelijks mogen baten. ZÖNj a ÉN.' -KL de jongste berichten over de edestein goed op zich laat inwer- kan zich niet aan de indruk ttrekken, dat d,e concernleiding 1 Goodrich weinig oog heeft voor sociale gevolgen van al deze righeid voor de duizenden rknemers van Vredestein- itigingen. niet voor de eerste maal draaien vakbonden en de overheid op t^nr de trieste gevolgen van het romelijk tekortschieten van de bodrichleiding. dit verband komt de vraag ook n de orde waarom er geen actie ;gaat van de Nederlandse onder- mersorganisaties. In die kringen pelti^ men Goodrich er toch ook op ikth eten wijzen, dat dit bedrijf de ,pt hfrm van het Amerikaanse be- iakk jfslevcn 'n ons 'and grote schade jrokkent en eveneens de image 'noi1 dc Nederlandse ondernemer geduchte knauw geeft, ijne |eu rstel end is bovendien de wij- waarop de ondernemingsraad r de affaire is in- en voorgelicht, tijd dat de werknemer bij Vre- theïtein 's avonds de fabriek verliet speelt een gevoel van ..tevreden zijn" w helaas ver achter ons. ïkt s ee^ :eve zij jesg jgen pare een verslaggever ESTDIJK Prins Bernhard Jeft gisteren op paleis Soestdijk ter ,Jegenheid van zijn 65' verjaardag kleine bronzen olifant gekregen. lim een maand geleden heeft een kcomité, bestaande uit oud- zetsmensen en oud-strijders, een ie op touw gezet, die duizenden ostortingen tot gevolg had Debe- igen varieerden grotendeels van T tot 25 gulden en op de kaarten mden waarderende bijschriften. t comité omschrijft zichzelf als Sn klein werkcomité van mensen. in dankbaarheid de prins een vijs van waardering en trouw in )r- en tegenspoed willen geven", bronzen Afrikaanse olifant, een lepping van de beeldhouwer Arie feuwisse. is dé prins overhandigd br twee leden van het comité, de fer W. A. H C. Boellaard uit De Bilt de heer A. A. J. J Thomson uit loo. Zij konden de prins Tertellen, er zo veel geld is binnengekomen er ook nog een grote bronzen lant'(1.50 meter hooghzal worden laakt, die hij hetzij in Soestdijk. "ij bij zijn vakantieverblijf in Por- Ercole (Italië) in de tuin kan i een verslaggever tN HAAG De federatie van luguay-comités in Nederland heeft pister Van der Stoel van buiten- idse zaken dringend verzocht, in mat ie te vragen over de ver- Bfplaats van Hugo Mendes. Deze kbondsleider uit Uruguay werd értien dagen geleden in de Argen- hse hoofdstad Buenos Aires ont- £rd en sindsdien is niets meer van >11 vernomen. Ook de Argentijnse inister van binnenlandse zaken -frguindeguy is om inlichtingen ge ragd. jndes. een textielarbeider en lid n het hoofdbestuur van de CNT-< kcentrale in Uruguay, vluchtte in "gustus naar Argentinië. Het redactieteam van ,,Den Haag Vandaag" (v.l.n.r. Henk van Hoorn, Kasper Jansen, Fred Verbrakel en Ton Planken):Je loopt met je tong uil de mond achter je eigen ontwikkeling aan". (foto Dirk Ketting). door Willem Schrama DEN HAAG Dagelijks een klein miljoen kijkers, wat neerkomt op een vertienvoudiging binnen zés jaar tijd. Menig programmamaker zou de gemakzucht nabij zijn. Zo niet het redactieteam van „Den Haag Vandaag". Nu het parlement de poorten van het Binnenhof dan eindelijk achter zich heeft dichtgeslagen, komen Ton Planken c.s. pas aan hun eigen problemen toe. Zendtijd, onderbemanning en bovenal de immer gebrekkige samenwerking tussen Journaal en actualitei tenrubrieken, om maar eens wat te noemen. Voor presentator Ton Planken komt bij de afsluiting van het zesde sei zoen meer dan ooit de vraag naar voren of het gezamenlijke legertje nieuwsmensen in Hilversum wel op een goede manier zijn werk verricht. Hij wijst daarbij niet naar'bepaalde mensen in Hilversum, maar op het omroepbestel in zijh totaliteit, om dat hij vindt dat daar juist funda mentele afspraken over de aanpak van het nieuws ontbreken. Planken: „Je kunt een willekeurig voorbeeld noemen. Zuid-Afrika. Daar is een incident, een rel. een schietpartij. Die komt natuurlijk niet uit de blauwe lucht vallen. Daar zijn kennelijk spanningen systema tisch jaar in jaar uit opgehoopt. En hoe vaak heeft die televisie nou aan dacht besteed aan de groeiende spanningen in Zuid-Afrika? Zelden of nooit, zeker niet in de nieuwsver- slaggeverij. Dat soort zaken zou meer belicht moeten worden. Als je ziet dat we wel veel correspondenten in Amerika hebben en dat we er binnen de kortste keren zitten als er wat aan de hand is, dan zeg ik' is het nou allemaal wel de moeite waard om de schaarse gelden die we heb ben daarheen te dirigeren? Zou je ook niet eens moeten kijken naar wat de echte brandhaarden zijn." ..Als je kijkt naar de kwestie Rijn- Schelde-Verolme over de kernreac toren. dan zie je dat hier een discus sie aan de gang is over de vraag of het wel verstandig zou zijn, met het oog op zwart Afrika, als wij zo'n order zouden aannemen. Kennelijk bestaat daarover in dit land grote verdeeldheid. En dat schrijf ik voor namelijk toe aan het feit dat men onvoldoende geïnformeerd is over de opvattingen, die daarover bestaan bij de zwarte landen in Afrika. Ik weet dat niet, en volgens mij de man in de straat ook niet. En als dat. tevoren wél algemeen bekend zou zijn geweest, dan was dat keuzepro bleem niet opgedoken. Dan was het vanzelfsprekend geweest dat Den Uyl gezegd zou hebben: natuurlijk moet die kernorder niet worden aan vaard. Dan had ook het bedrijfsleven duidelijk geweten dat ze daar niet aan hoefden te beginnen". Geen interesse „Nu zie je dat binnen de totale constellatie van de omroep bepaal de zuilen weigeren om toch vrij vita le gebieden te dekken. Het interes seert ze domweg niet. Daarom moe ten er basisafspraken komen. Het journaal en Panoramiek om maar eens bij de NOS te blijven hebben daar toch voortdurend alle zaken te belichten, zodat men ervoor moet zorgen dat er een vaste correspon dent in Zuid-Afrika komt. Dat is toch belangrijker dan een man in Parijs? Of dat er op de een of andere manier een deal met de Engelse tele visie wordt gemaakt, zodat men ver zekerd is van een continue goede berichtgeving? Alleen dén kun je voorkomen, als die rel daar eenmaal ROTTERDAM Een brand op het terrein van de raffinaderij van Esso Nederland heeft volgens woordvoer ders van het bedrijf dinsdagochtend voor een „beperkte schade" ge zorgd. Het preciese schadebedrag is nog niet bekend maar aangenomen mag worden dat de honderdduizend gulden niet overschreden wordt. Hoogwater donderdag 1 juli. Vlissin- gen 4 14-16.34. Haringvlietsluizen 4.25—16.48. Rotterdam 6.24—18.26. Scheveningen 5.18—17.43. IJmuiden 5.55—18.20. Den Helder 10.17—22 51. Harlingen 0.34—12.29. Delfzijl 2 15—14 20 is. dat de Zuidafrikaanse televisie het vertikt om beelden te geven. Wat je nu ziet is alleen maar het incident, dat alleen maar een symptoom is en niet de wezenlijke gebeurtenissen weergeeft, en dan zit je ook nog zonder beelden. Dat vind ik een grof schandaal." Brievenbus „Laat ik voorop stellen dat ik best geloof in de journalistiek goede be doelingen van alle mensen die in Hilversum bezig zijn. Verschillen in maatschappij-opvatting vinch ik op zich niet erg. als men zich maar systematisch tot bepaalde proces sen in de samenleving voelt aange trokken. Zo heeft AVRO's Televizier dat nogal eens met onderwerpen uit de medische sfeer. Dat is uitste kend. dat betekent dat ze een ter rein herkennen waarop zich zaken afspelen, die voor mensen van we zenlijk belang zijn. Nou. dan kan er in Hilversum toch een afspraak wor den gemaakt dat zij daarover in beginsel alle informatie verzame len? Dan heb ik het nog niet eens over uitzenden, of je politieke oor deel erover geven, maar gewoon over het bij elkaar brengen van rele vante informatie, zodat er ergens in Hilversum één brievenbus is voor medische informatie." „Ik ben hier in Den Haag al tijden bezig voor mezelf een dergelijk sys teem op te bouwen. Komt de vermo- gensaanwasdeling aan de orde. dan beschik ik over een map met daarin alles over de VAD. Komt er een nieuwe ontwikkeling, die mij ook verrast, dan trek ik een la open en weet ik precies wie ik moet bellen of wie ik moet hebben. Nou. je maakt mij niet wijs dat er iemand in Hilver sum is die dat voor elkaar heeft. Nu heb je de situatie dat niemand daar ben ik van overtuigd die miljardenoperatie heeft doorgelezen en dat men dus niet bezig is met het systematisch „coveren" van dat ter rein. want ze hebben geen eigen vent in Den Haag die die stukken alle maal doorploegt. Met andere woor den: er bestaat kennelijk binnen de omroep geen duidelijke afspraak over het volgen van Haags nieuws. Dat laat men aan anderen over." Verkeerd systeem „Naar mijn gevoel krijgen we al leen al van de kant van de ambtena renbonden grote narigheid over het snijden in de pensioenrechten in het kader van de miljardenoperatie. Gegeven is dus dat daar rotzooi van komt. Dat levert spanningen op. dus is het vereist dat er goede informatie komt over wat er precies aan de hand is. Dan moet je toch primair die informatie gaan verzamelen? Dan maakt het toch niet uit als daar ën het Journaal zit. èn een actuali teitenrubriek én Den Haag Van daag. die dat allemaal brengen? Als je maar met z'n allen de basisaf spraak maakt dat je dat binnen landse politieke nieuws goed geor ganiseerd gaat benaderen. Nu wordt er volstrekt ad hoe gerea geerd. Als er vandaag een gijzeling komt. dan moet je eens zien hoe lang het duurt eer men op gang is. Men kan dat de eerste dagen zeker niet adequaat begeleiden, omdat men niet snel genoeg aan informatie kan komen. Toen die trein werd gegijzeld hoorde je eerst twee dagen verontwaardiging, daarna begon men na te denken over wat er nu eigenlijk de oorzaak van was en toen pas kwamen de nuances op gang. Wéér twee dagen later kreeg je do minee Metiari op de buis. enzovoort, enzovoort. Da s een verkeerd sys teem. Je moet blijven beseffen dat dat probleem nog bestaat, nog niet is opgelost, en dus moet er iemand in Hilversum zijn die de hele materie volgt Als er dan wat gebeurt, kun nen alle omroepen op zo'n vent te rugvallen voor basisinformatie". Kaarten geschud Niet minder kritisch bekijkt Plan ken zijn eigen tuintje. Den Haag Vandaag: „Dat bestrijkt alleen maar dat ene parlementaire stukkie. hét allerlaatste stadium waarin de kaarten vaak al zijn geschud. Uit het oogpunt van informatie is dat niet onbelangrijk, maar voor de we zenlijke besluitvorming zou dat misschien wel eens minder belang rijk kunnen zijn. Daarin hebben meegespeeld de actiegroepen, top ambtenaren. secties uit partijen, nieuwsontdekkingen uit het buiten land en noem maar op. Allemaal zaken die niet'of niet voldoende aandacht krijgen. En dat heeft alle maal te maken met het ontbreken van fundamentele afspraken in Hil versum. Ik heb al de grootste moeite om mijn problemen binnen de NOS bespreekbaar te krijgen. De pro grammaleiding erkent gewoon niet dat je die kant op wil. en honoreert het dus ook niet". „Het is al niet anders met het tijdstip van uitzending. Je hoort als maar: Den Haag Vandaag, goed pro gramma. maar het is te laat. Daar om willen we graag na het journaal van half tien geprogrammeerd staan. Onze programmaleiding wei gert het zelfs maar te bespreken, omdat de omroepen er niet over wensen te piekeren. Die willen zelfs de ontkoppeling van het Journaal alweer terugdraaien". Papierlawine Een laatste zaak. die het team van Den Haag Vandaag vooralsnog van een goede bui weerhoudt, is de lawi ne van voorstellen, stukken cn no ta's. die het kabinet de laatste maanden over de parlementaire pers heeft uitgeworpen. Planken heeft het woord manipulatie laten vallen. „Het kan haast niet anders dan op zet zijn om stukken zó laat het licht te doen zien. dat niemand er rpeer iets van snapt, dat je bet slikt". Je kunt het niet meer in een kader plaatsen, want de volgende dag is er alweer een nieuwe nota, en je loopt met je tong uit de mond achter je eigen ontwikkeling aan. in plaats van dat je boven de materie staat en zegt: vertel het maar eens meneer Den Uyl. Het kabinet heeft zich in middels onfeilbaar verklaard. Ze ontkennen ook glashard alles wat er dan nog aan fouten wordt gesigna leerd In de fameuze nacht van het RSV- debat sprak Henk van Hoorn met Den Uyl. die glashard ontkende dat Lubbers de eenheid van het kabinet had doorbroken, terwijl heel Neder land tijdens het debat heeft kunnen zien dat Lubbers wél uit de boot viel. Dan ben je bijna een pathologisch leugenaar. Bijna, want je schrijft het maar weer toe aan zijn ver moeidheid. Maar hij is voortdurend vermoeid. Ook weer met die brief van Van Agt. die erover piekerde om op te stappen Kijk. zegt hij dan. elke minister moet zich 's avonds even afvragen of hij aanblijft. Met andere woorden: niet interessant, niet boeiend En dat blijf je houden. Dat vitale stukken, waarover men elkaar bont en blauw scheldt, zo maar even door die media worden geloodsd". onder redoctie van bes smit Een jaar of acht geleden kwam er bij Sijthoff in Leiden een boek uit dat ,.De magere jaren" heette. Het was geschreven door Jan Beishuizen en Evert Werkman tde tegenwoordige Dagboekanier van Het Parool) Zij behandelden daarin (en nu geven we de onder titel) Nederland in de crisistijd. 1929-1939. Het was een welkome aanvulling op wat we al in de boekenkast hadden staan aan het jeugdsentiment voedende lec tuur, ons aangereikt van en over de diverse zuilen in ons vader land. ..De magere jaren" reikte in zoverre over de zuil-grenzen heen dat niet één bepaalde bevolkings groep voorwerp van beschrijving vormde, maar een verschijnsel de crisis dat in elke groepering zijn slachtoffers maakte. Overi gens hulden de heren Beishuizen en Werkman zich niet in een neu traal kleed, zij (en vooral Jan Beishuizen, die de economische aspecten aanpakte) gaven niet onduidelijk hun mening over Co- lijn en dat was niet zo'n welwil lende mening. ..De magere jaren" behelsde een slothoofdstuk dat zonder nu direct triomfalistisch te zijn. toch met vrij grote zeker heid uitriep dat we een dergelijke economische crisis wel niet weer zouden krijgen, we wisten nu zo veel méér. En nu zitten we warempel op nieuw in een crisistijd, compleet met een groot aantal werklozen. Nu vooral wordt er nogal eens naar de jaren dertig teruggeke ken en worden er vergelijkingen mee gemaakt. Om aan de extra belangstelling voor die vooroor logse periode tegemoet te komen, is er nu een herdruk van ..De magere jaren" uit. maar met een ander, aanzienlijk gedempter klinkend slothoofdstuk, en ge naaid in plaats van vastgeplakt, gelukkig. Het is een fijn boek (gebleven), ook door de vele plaatjes, waarvan fve er hier één afdrukken. Het boek (272 pagi na's) kost f 19.50. De Nederlandse Spoorwegen in gevecht met de wilde autobus, een cartoon van F. van Bemmel uit 1938 in De Zakenwereld, nu opnieuw afgedrukt in „De magere jaren". Otto Shipp, zoon van een een slavenechtpaar. en zijn vrouw An nie, indertijd een weesmeisje, zijn nu respectievelijk 103 en 99 jaar oud. Bovendien zijn ze vijfentach tig jaar getrouwd en dat hebben ze zondag met een dankdienst in de methodistenkerk van Sylves ter in de Amerikaanse staat Geor gia gevierd, samen met de negen kinderen die (van de twaalf) nog in leven zijn. hun zesentwintig kleinkinderen, achtenveertig ach terkleinkinderen. twaalf achter achterkleinkinderen en een kerk vol vrienden en kennissen. Na de dienst kuste Otto zijn bruid, waa rop beide echteleiden verklaar den dat hun huwelijk het geluk kigste ter wereld was. Wat het geheim van hun verbintenis dan wel was? wilden de omstanders weten. „We hebben geen gehei men". antwoordde de hoogbejaar de bruid, „ik heb gewoon altijd mijn best gedaan en hem als een man behandeld". En de bruide gom voegde daaraan toe dat het hem nooit moeite gekost had zo lang met dezelfde vrouw ge trouwd te zijn: „Elke dag met haar bevalt me nog steeds beter". De dieven die in Parijs een en ander uit een geparkeerde auto stalen, moeten zich in panische schrik met hun buit uit de voeten hebben gemaakt. De auto leek leeg. maar niettemin stonden de dieven oog in oog met zes mense nogen maar dan zonder men sen er aan Het bleek de auto te zijn van de directeur van de Fran se „ogenbank". Geen prettig bericht voor de men sen die er direct mee te maken hebben, maar wel een verkoelend: op het Argentijnse Tierra del Fue- go (Vuurland), de zuidelijkste punt van Zuid-Amerika. is zoveel sneeuw gevallen dat de provincie tot rampgebied moest worden uitgeroepen De hoofdstad van Vuurland. Ushuaia. is zo goed als afgesneden van de buitenwereld. Verkeer is niet meer mogelijk. Openbare diensten en scholen zijn gesloten en de meest geïso leerde inwoners moeten worden geëvacueerd, waarmee het Argen tijnse leger op het ogenblik druk bezig is. Ze dachten al dat ze een bon hadden opgelopen. Peter en Adrie. maar de Fransen bleken niet zo streng als het er uitzag. Het paar had, meldde het Utrechts Nieuwsblad onlangs, de auto in een klein Frans plaatsje geparkeerd op een plek waar dat niet mocht. Teruggekomen zagen ze een papier onder de ruitenwis ser. Van de politie, dat wel. maar het was niet meer dan een vrien delijke waarschuwing: „Welkom. Wij zien hier graag toeristen, maar uw wagen staat fout gepar keerd Wij willen u erop wijzen dat u de volgende keer een bon -krijgt. Een prettige vakantie. De politie". Van onze weerkundige medewerker De zomer denkt er niet aan deze week op te stappen. Het blijft warm tot zeer warm met veel zonneschijn en een van Noordoost naar Oost rui mende wind. De wind ver toont een geleidelijke rui ming nu het basis- hogedrukgebied van 1029 millibar boven de Britse Ei landen en de Noordzee zich verder in zuidoostelijke rich ting verplaatst. Dus opnieuw maxima van 30 tot 32 graden Celsius in een groot deel van Nederland, speciaal het binnenland, en natuurlijk de hoogste waar den weer in de zuidelijke en zuidoostelijke provincies' In de komende dagen zal er nog wel weer een graadje bijko men. Dat zal ook in noordNe- derland zo zijn. waar een noordelijke wind tijdelijk wat verkoeling heeft ge bracht De thermometers gaan daar de komende dagen opnieuw in de richting van de tropische grens van dertig graden celsius. In De Bilt kan het aantal tropische dagen vandaag op de laatste junidag in totaal op acht komen, precies even veel als het junirecord van 1947. De serie van zes tro pische dagen achter elkaar, tot en met gisteren waarge nomen. was al uniek voor ju ni over de laatste... 130 jaar voor Utrecht-De Bilt Het re cord voor De Bilt is tien tro pische dagen waargenomen in de zomer van 1911 Het warmst is het de laatste da gen steeds geweest in het ge bied tussen Parijs en de Spaanse grens met 34 tot 36 graden. Inmiddels verplaatst een nieuwe, in kracht toenemen de hogedrukcel zich over de oceaan in de richting van de Hebriden (1030 millibari ter wij! een stilliggende lage- druksysteem van het zeege bied ten westen van de Golf van Biskaje tot over Spanje geleidelijk dieper wordt tot 1010 millibar. Dit is een aan wijzing voor een verdere be stendiging van de oostelijke circulatie in grote delen van west- en midden-Europa Er is nog geen enkele depressie met regen naar ons onder weg. Helaas. Zoals bekend bekijken wij ook deze week nog het weer vanaf het vakantie-eiland Ameland. Hier is het de laatste twee dagen bepaald fris geweest. De temperatuur aan het Noordzeestrand is zo wel eergisteren als gisteren niet hoger gekomen dan 18 a 19 graden, midden op het ei land was het negentien tot twintig graden Door de toe genomen noordelijke wind. kracht vier Beaufort met vlaagjes van vijf Beaufort was het dinsdag eindelijk weer eens een masserende golfslag en enige branding, maar de zee trok wel. Een hogedrukgebied boven de Noordzee houdt het allemaal zo rustig op deze waterplas, dat sportzeilen op een flinke afstand ten noorden van de eilanden volkomen ver antwoord is. Gisterenmorgen telde ik ten noorden van het eiland acht witte zeilen, som mige zeilboten bevonden zich in de internationale scheep vaartroute op meer dan tien kilometer afstand en verdwe nen af en toe achter coasters. Opvullend was gisteren de azuren-blauwe lucht met voortreffelijke vergezichten. Een groot verschil met de subtropische situatie van vo rige week toen er boven zee constant matig tot slecht zicht was. Vandaag opnieuw zomers en zelfde weertijpe l».UMI IIOO 10-I D. B.lt Dvrlcn Uldc Eindhoven Di-q Hrlltrr Rtd Turnt.- Vli*»ingrn Zd Limburg Abrrdn-n Athi-n.' Innsbruck Kopaahiiit.T I.ii zonnig strandweer met mid- dagtemperaturen van 25 tot 28 graden in het westen en op de Waddeneilanden 20 tot. 24 graden bij noordoostelijke tot oostelijke wind Zee dicht bij het strand 18 tot 20 gra den celsius. Een flink aantal kwallen, meestal blauwe maar niet van het gevaarlijke doorbijtende soort Verdere vooruitzichten Ook op het strand opnieuw zeer warm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5