Loonmaatregel nu één maand langer Eis kapers Oeganda: 53 gevangenen vrij Krat Pils ïetNIeuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Elke dag sterven er tienduizenden jonge bomen Verhoudingen /Varmte weet nog van geen wijken 'erkeer ondervindt linder van branden Onschuldig een jaar in cel - pag. 3 Heidemaatschappij: ramp dreigt Nog deze week laatste voorstel van regering |eer veel natuurgebied verloren ïeen afkoeling nu IN DEZE KRANT Drie doden bij brand in huis Welkomstvoordeel WART 34STE JAARGANG NR. 9866 WOENSDAG 30 JUNI 1976 rouw vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. Tel. 020-913456 Tel. 010-115588 Tel 070-469445 TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ONNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL—167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f 0.55 n een onzer verslaggevers dSTERDAM Na zeven tropische dagen et de zomer nog niet van wijken: voor de emde dagen wordt opnieuw een oplopen van temperatuur verwacht in een groot deel van derland. Vandaag kan het zelfs al de achtste ipische dag worden, meldt Trouw's weerman n het vakantie-eiland Ameland, waar hij de twikkelingen op zijn vakgebied intens blijft gen (Zijn bijdrage staat ook vandaag op jina 5) aanhoudende hitte en droogte dreigen over igens een ramp te worden voor de miljoenen pas aangeplante jonge bomen (zie het verhaal hieronder). Ook op ander gebied dreigen er. zij het minder ernstige, moeilijkheden. Zo is er weliswaar nog bier genoeg om aan de grote vraag te voldoen, maar er dreigt wel een tekort aan bierflesjes. Volgens het Centrale Brouwe- rijk Kantoor in Amsterdam houdt het publiek de flesjes te lang vast of het laat ze achter op vakantieplekjes. Ook een woordvoerder van een grote brouwerij drong er op aan dat de flesjes zo snel mogelijk naar de brouwerijen teruggaan. De Zuidlimburgse watermaatschappij heeft gisteren met geluidswagens de bevolking opge roepen zuinig te zijn met water. In enkele bekkens in de Duitse Eiffel waaruit Zuid- Limburg gedeeltelijk zijn water betrekt is de waterstand door de droogte „abnormaal laag" geworden. een verslaggever E3N HAAG Door de hitte de droogte sterven er nu bgelijks in ons land tiendui- Inden jonge bomen. Als de Tatervoorraad in de bodem |et snel wordt aangevuld, zal sterfte onder de jonge bo- ien aan het eind van de zo- ier rampzalig blijken te zijn por de door de stormen van laatste jaren toch al zo Itgedunde oppervlakte bos J ons land. Deze sombere vi le gaf de sector bosbouw en loenvoorzieningen van de |eidemaatschappij gisteren. grootste sterfte doet zich voor Ider de bomen die twee tot vijf lar oud zijn. In totaal zijn in de Irfst en in de lente zo'n 6.5 miljoen laldbomen geplant voor de be- |ssing van tweeduizend hectare, door vernietigende stormen lal geworden zijn. Normaal is dat lor vraat van konijnen en insec- V door droogte en vorst, zo'n tien locent van deze bomen doodgaat, laar er zijn er nu al zo'n dikke twee ■ljoen dood, dat is dertig procent. Bij de naaldbomen blijken vooral de douglas en de lariks te lijden: vrijwel de hele jonge aanplant is ai dood. De grove den en de fijnspar blijken (nog) redelijk bestand tegen de hitte en de droogte. De loofbomen hebben over het al gemeen tot nog toe minder te lij den. aldus de Heidemaatschappij, maar ook hier begint de schade al aanzienlijk te worden, vooral onder de jonge eiken, waarvan er op dit moment naar schatting al een mil joen door de droogte zijn gestorven. De „laanbomen" (grotere bomen die in nieuwe wijken worden ge plant om alvast wat sfeer te bren gen. en de bomen langs wegen) krijgen de zwaarste klappen. Zij kunnen de overgang van de kweke rij naar hun nieuwe plaats toch al moeilijk verwerken, hebben zij dit voorjaar de tijd niet gehad om veel weerstand te kweken tegen een nieuwe aanslag op hun leven zoals deze droogte. Bovendien had de hele boomvoorraad al een flinke klap gekregen door de plotselinge. naar verhouding zware vorst eind april. Vocht mindert snel De wortels van de pas geplante jonge bomen zitten gemiddeld zo'n dertig centimeter onder de grond. Daar moeten zij hun voedsel en water vandaan halen. Hier en daar is er nog een beetje vocht op die geringe diepte, maar dat wordt snel minder. De oudere bomen hebben hun wortels veel dieper in de grond en vinden over het algemeen nog wel water. Maar toch doen zich bij de beuk en de berk de eerste ver- drogingsverschijnselen al voor zo als klein, donker, krullend, snel val lend blad. Een gezonde volwassen beuk of berk heeft per dag vierhon derd liter water nodig, een hectare volwassen bos veertigduizend liter. Bij dit alles komen dan nog de bos- en heidebranden. Als de lijn zich zo doorzet, zullen dit jaar de trieste records uit 1947 en 1959 worden gebroken: in beide jaren gingen on geveer 3.600 hectaren bos- cn heide grond in vlammen op Bij de kwekerijen valt de situatie nog wel mee. alleen de éénjarige boompjes hebben het zwaar te ver duren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Gezien de moeilijkheden rond het loonoverleg tussen regering, werkgevers en vakbeweging is gisteravond laat besloten de loonmaatregel van de regering, die eigenlijk morgen zou aflopen, officieel met één maand te verlengen. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken meegedeeld. Eerder op de dag werd bekend, dat het kabinet nog deze week werkgevers en vakbeweging een laatste voorstel voor de lonen voor de tweede helft van het jaar zal voorleggen. Dit voorstel zal slechts weinig meer lastenverlichting bevatten dan minister Boersma tot nu toe in het loonoverleg in het vooruitzicht had gesteld. In Den Haag wordt de kans niet hoog geschat dat dit laatste kabi netsvoorstel voor de Federatie Ne derlandse Vakbewegidng. het groot ste deel van de vakbeweging, vol doende zal zijn om tot een vrijwilig centraal loonakkoord met de werkgevers te komen. Blijft zo'n ak koord uit, dan zal dit laatste kabi netsvoorstel worden omgezet in een nieuwe loonmaatregel, aldus krin gen rond het kabinet. Het voltallige kabinet is de afge lopen dagen vrijwel doorlopend met de loonzaak bezig geweest. Daarbij ging het niet eens zozeer over de vraag of het kabinet nog meer las tenverlichting kon beloven, als wel om de vraag of de door Boersma in het vooruitzicht gestelde verlaging van socjale premies wel kunnen doorgaan. Het gaat hier om verla ging van de premies voor AWBZ. kinderbijslag en ziekenfonds, en ver schuiving van een deel van de WAO- premie (arbeidsongeschiktheid werknemers) van werknemer naar werkgever. Deze premie-operatie blijkt het rijk veel meer te kosten dan aanvanke- li een onzer verslaggevers tSCHOT Langs de rijksweg Eindhoven Tilburg brak Jtermiddag een grote bosbrand uit. waarbij zo'n zeven hectare natuurschoon in vlammen opgingen. Het verkeer op deze moest door de politie in beide richtingen voor twee uur den stilgelegd. Verscheidene brandweerkorpsen, maar ook legertje militairen werden ingezet bij de blussingswerkzaam- len. nen van het leger in deze gemeente. Op het moment, waarop het vuur uitbrak was men bezig met schietoe feningen. De legervoorlichtings- dienst neemt dan ook aan, dat de brand hierdoor is ontstaan. Met ei gen materiaal werd het vuur door het leger bestreden en om half zeven was men de brand meester. Toen begonnen zeven brandweer korpsen afkomstig van het schiet kamp en de Veluwe met het na blussen. Volgens de legervoorlich- tingsdienst heeft de brand zich be perkt tot één vierkante kilometer heide verlo ren ging. In verband met de droogte zijn schietoefeningen voor vandaag en volgende dagen afgelast. vuur bedreigde aanvankelijk een benzinestation, maar kon g tot staan worden gebracht, vliegtuig van de rijkspolitie iJd tijdens het blussen ingescha- om aan te geven waar de be- Hrijkste brandhaarden waren. Het Gelderse Oldebroek brak gis- Hiiddag brand uit op een stuk hei, ■een onderdeel is van schietterrei- rf )ro Militairen bezig met het blussingswerk bij de grote bosbrand langs de weg Eindhoven Tilburg. •roog zonnig en warm tot zeer farm weer. Meest matige koordoostclijke wind ruimend laar oost. Maximumtemperatu- en van 26 graden in het noor- len tot ongeveer 30 graden in let zuiden van het land. KORGEN EN OVER- IORGEN: tanhoudend droog en zonnig. Ipnieuw warmer. Jorgen zon op: 4.24, onder <*atS^i.03. Maan op: 09.04, onder: L44. het doelengebied, waarbij Veel Palestijnen en leden Baader-Meinhof inte kilometer heide verlo- o Doen en denken toj(derde week) 16 120 1.26 ._30 50 56 '.60 .66 761-7-/2- /V-/ H ZO-1-20-1 ~iq ~/8 -22-/ 7-3-/(9-/^-5-/5 /V-/3- 5 /-/V- m«mP-"7-2 2o-15 - (5-J tkende derde zin. U weet, als u weer es spreuken deze week Dmplcct hebt dat u kans hebt m dertig gulden te winnen. N'a- ere bijzonderheden volgen za- Bermbranden Tussen Driebergen en Maarsbergen en bij Maartensdijk braken gisteren langs de spoorlijnen bermbranden uit. vermoedelijk veroorzaakt door overspringende vonken van rem mende treinen. De bermbrand bij Maartensdijk was in veertig minuten geblust, maar de andere bermbrand KAMPALA (Reuter. UPI. AP, AFP, DPA) De kapers van de luchtbus van Air France, die op het woedde zo n vier uur op zeven plaat- Oegandese vliegveld Entebbe staat hebben in ruil voor de vrijlating van de 257 inzittenden geëist dat 53 gevangen in diverse landen worden vrijgelaten. sen. Het verkeer op de autoweg UtrechtArnhem had veel last vari de rookontwikkeling, waardoor in beide richtingen forse files ontston den. Een viertal brandweerkorpsen uit de omgeving bestreden het vuur. Ook mariniers uit het kamp Doom verleenden hulp. Op Texel brandde gistermiddag een grote in 1906 gebouwde landbouwschuur geheel af. Er gin gen onder meer een landbouwwagen. een partij hooi en viereneenhalve ton oud papier in vlammen op. De schade bedraagt ongeveer 100 000 gulden. De eigenaar is verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Ongeveer tien héctare bos- en heide gebied zijn bij drie branden in Mid den-Limburg verloren gegaan. De brandweer van Roermond slaagde erin de bosbranden, bij Roermond. Haelen en Beegden. te blussen. In het Noordlimburgse Bergen gingen twee hectare gerst verloren door brand. De politie vermoedt dat in dit geval sprake is geweest van brandstichting. DOETINCHEM De 24-jarige Doe tinchemer G. R. heeft bekend in de nacht van maandag op dinsdag het gebouw van de sociale dienst in Doe- tinchem in brand te hebben gesto ken. Het gebouw brandde geheel af. De schade loopt in de vele honderd duizenden guldens. Daaronder zijn 45 Palestijnen en een aantal leden van de Baader- Meinhofgroep. Anderen, van wie de vrijlating wordt geëist zijn de Grieks-katholieke aartsbisschop Ca- pucci die een langdurige gevangenis straf in Israël uitzit en de Japanner Okomoto. die betrokken was bij het bloedbad, dat op de luchthaven Lod bij. Tel Aviv werd aangericht. De kapers willen dat hun eisen voor morgen één uur 's middags zijn inge willigd. De zes leden van de Baadcr- Meinhofgroep. wier vrijlating wordt geëist behoren allen tot de harde kern van de terreur-organisatie. Radio-Oeganda noemde de namen, het zijn: Jan-Carl Raspe, die nu in Stuttgart terecht staat; Werner Hop pe. een lid van de Baader- Meinhofgroep die tien jaar gevange nisstraf moet uitzitten wegens po ging tot moord en het lidmaatschap van een misdadige organisatie; Fritz Teufel. Inge Viett en Ralf Reinders. die alle drie in voorarrest in West- Berlijn zitten. Zij worden ervan ver dacht de Westberlijnse oppositielei der Peter Lorenz het vorig jaar ont voerd te hebben en Ingrid Schubert die in 1974 wegens roof en het lid maatschap van een misdadige orga nisatie tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld is. Voorts willen de kapers de vrijlating van 40 Palestijnse gevangenen in Israël. 5 gevangenen in Kenia, 1 in Frankrijk en 1 in Zwitserland. Volgens de eerste berichten bestaat de groep kapers uit vier mannen (kennelijk drie Arabieren en een Zuidamerikaan) een een „Duitse vrouw". De bij de tussenlanding in Benghazi vrijgelaten Patricia Hey- man heeft namelijk tegen de Lon- dense correspondent van het Israë lische blad „Maariv" gezegd dat er bij de kapers een vrouw is die „En gels met een Duits accent" spreekt. Patricia Heyman mocht het gekaap te toestel verlaten omdat zij bijna zes maanden zwangei; is. De kapers willen dat de gevangenen die tegen de gijzelaars geruild moe ter. worden, naar Entebbe worden gebracht. Zij die in Israël gevangen zitten, moeten met een toestel van Air France vervoerd worden cn de overigen met vliegtuigen van het land waar zij gevangen zitten. De Franse autoriteiten hebben gis termiddag geen commentaar willen geven op de eisen van de kapers. De regering van Kenia ontkende dat er in Kenia Palestijnen of met de Pa lestijnen sympathiserenden gevan gen zitten en de Zwitserse regering gaf te kennen niet te weten wie de kapers bedoelen. Het toestel van Air France werd gekaapt na vertrek uit Athene op een vlucht van Tel Aviv naar Parijs. Aan boord bevinden zich circa 250 mensen, onder wie 83 Israëli's. De luchtbus landde op bevel van de kapers eerst in Benghazi en daarna op het vliegveld Entebbe. „unrnTCNTin 12 halve liters mits afgehaald lijk was gedacht. Die kosten ont staan doordat door de premieverla gingen het minimumloon netto om hoog gaat. Daardoor moeten ook so ciale uitkeringen zoals WWV (werk loosheid). bijstand en AOW omhoog. Het grootste deel van dit soort uitke ringen wordt betaald door het rijk. Aanvankelijk was er sprake van dat de kosten van de premie-operatie voor het rijk 200 miljoen gulden zou den zijn. Dat blijkt nu 300 miljoen. Bovendien derft het rijk 170 miljoen gulden door de toezegging in het kader van het loonoverleg om in de rest van 1976 geen tariefsverhogin gen meer door te voeren bij de over heid. Gat in begroting Daar komt nog bij dat het kabinet nog een oplossing moet zoeken voor 600 miljoen gulden vanwege het uit de hand lopen van de begroting over 1976. In totaal moet het kabinet dus dezer dagen, nu de begroting voor 1977 wordt opgesteld, een oplossing zoeken voor een gat van ruim één miljard gulden. Dit komt juist enke le weken nadat de hele overheidssec tor is afgestruind op zoek naar bezui nigingen. waarover vorige week een groot kamerdebat is gehouden. Uiteindelijk heeft het kabinet giste ren besloten toch deze lasten nu maar te accepteren, vooral doordat door Boersma's mededelingen in het Huistra weet alles van do minees 2 Paus schrijft brief aan Amerika2 Binnenland TV-beelden van landing op Mars14 Buitenland De dwergen en het monster van Chili7 loonoverleg verwachtingen omtrent de premieverlagingen zijn gewekt. Met name minister Duisenberg van financiën heeft zich lange tijd nog hiertegen verzet. Wel is in het kabinet afgesproken dat er nu vrijwel geen enkele pre mieverlaging nog meer mag worden toegezegd in het loonoverleg. Zou dat toch gebeuren, dan zou dat re gelrecht leiden tot nog meer bezuini gingen bij de overheid. Het kabinet meent dat de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV. dat is NW en NKV) nu maar begrip moet hebben voor de situatie waarin het kabinet met de begroting zit. De FNV heeft toch al nog nauwelijks water in de wijn van haar harde looneis gedaan, zo viel in kringen rond het kabinet te horen. Van een verslaggever ROTTERDAM Drie mensen zijn gisternacht om het leven gekomen en drie werden gewond bij een brand in een woonhuis te Rotter dam. De doden zijn een 70-jarige vrouw, een vrouw van 25 jaar en een kind van vijf jaar. De gewonden zijn de 28-jarige mevrouw T. C. Turget, haar zevenjarige dochter en de 30- jarige A. J. de Saine. De slachtoffers hadden de Turkse nationaliteit. Het vuur had elke vluchtweg in het huis afgesneden. De .bejaarde vrouw werd geborgen op de tweede verdie ping. de beide andere slachtoffers op de derde verdieping. De drie mensen die gewond raakten zijn uit de ramen gesprongen en opgeno men in het Dijkzigtziekenhuis. De brand werd omstreeks half drie 's nachts ontdekt door twee politie agenten. Toen de brandweer enkele minuten later arriveerde stond het gebouw al in lichterlaaie. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Gisteravond laat gaf de politie de namen van de slachtoffers vrij. Het zijn de 58-jarige mevrouw S. Turgut Ertas uit Turkije, de 22-jarige me vrouw C. P van Woerden en haar 4-jarig zoontje Dimitri. De net onafhankelijk geworden republiek der Sey chellen (50.000 inwoners) „staat klaar om haar steun te geven aan de totale bevrijding van het Afrikaanse continent". Nieuws? In termen van machtsverhou dingen niet. Maar bedoelingen zijn ook belangrijk Trouw kijkt naar alle kanten net even verder Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: >4 fraaie zuart-kunstlederer onderzetter* Bel zilver bedrukte ouderwel- 'se Inromotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische. kleurrijke eeuwigdurende riemkalrnder. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. LJ Tekening van het vroeger» IJ Ie Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ""OliVV hoort bij u. i—

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1