Luchtverontreiniging moeilijk vast te stellen dichtbij 4: -1 Dmmentaar ^eel 'nstar|ties meten en vaak op verschillende manier ikbaarheid Veel ouderen naar pastoraal overleg Soorten vuil Voorbeeld van overheid niet altijd goed gezondheid in de elfde eeuw olympisch wennen het weer Aanhoudende hitte weerrapporten Strandweer DAG 29 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ag is het 65 jaar geleden, dat Bernhard in Jena (nu Oost- land) werd geboren. 29-ste juni is dus een heel idere dag in het leven van de ;enoot van onze Koningin, van ider van vier gelukkige dochters iet hun echtgenoten en de elf ikinderen. Met het Koninklijk op Soestdijk zullen met name udere lezers terugkijken op de bijgevlogen jaren, leven van de Prins is tot nu toe zonder gevaar geweest. Ver- Ie wi '^ene ma'en hing het aan een kw; ;n draad. Nog vóór zijn huwelijk de toenmalige Kroonprinses der door Hans Schmit d Iw erlanden ontsnapte hij in 1934 smid labb DEN HAAG Het is verre van gemakkelijk vast te stellen waar, waarmee en in welke mate de lucht die wij inademen verontrei nigd is. De Raad inzake de luchtverontreiniging die minister Vorrink van advies moet dienen, kan daarover meepraten. Want hoewel de raad sinds 1970 de wettelijke plicht heeft jaarlijks een overzicht te geven van de luchtverontreiniging in Nederland, is pas onlangs voor de eerste keer aan deze verplichting voldaan. de dood bij een vliegtuigonge- En nauwelijks drie jaar later ^allé ovemher 1937 werd de Prins n bl ernstig gewond bij een auto- elvui ;'uk op de toenmalige Muider vaatweg. Het is bekend: ook in de lede Wereldoorlog week het ge niet van zijn zij. slechte lichamelijke conditie van Bernhard (nare nasleep van ongeluk bij Muiden) bleek uit noses, tijdens zijn verblijf in het rjerikaanse Walter Reed- II enhuis in 1952. Specialisten spelden de Prins (toen 41 jaar) hij nog maximaal acht jaar te had. nks dat, zijn Prins Bernhard, lie onheilspellende boodschap Amerikaanse specialisten, tot ogenblik toch nog vierentwintig :ve jaren gegeven, hier bleek weer eens te meer: hebben het leven niet in eigen Bernhard mag vandaag met de en zijn 65-ste verjaardag vieren, is hier nu niet de plaats een isschets van de Prins der Neder- len te geven. iele jaren geleden merkte cvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal Stoetwegen, sprekende over de njes, eens op: „Het zijn ook ar gewone mensen met fouten en reken". Dat geldt ook voor de idaag overheerst verre de baarheid, dat Prins Bernhard jaar gespaard werd in een actief 'eelzijdig leven naast de Vorstin, het voor hem en voor zijn onze Koningin en haar jilieleden een stralende en tot mèe dankbaarheid stemmende dag „"Éet uitgenodigd Srot€ Westerse landen. Ameri- West-Duitsland, Frankrijk. En- geeand, Italië en hun (economische) :nd in het Verre Oosten Japan r ni >ben er af en toe ineens behoefte een afzonderlijke bijeenkomst el resultaten levert dit „topover- in de regel niet op, maar toch ustf», nien er moeilijk afstand van en. Blijkbaar wil het ene grote rw^ d het andere op zo'n bijeenkomst erb>ral laten voelen er ook bij te n oogen) horen. Dit keer is de aan- ng om bij elkaar te komen vooral uch jegaan van de Amerikaanse pre- entient ^ord. Vermoedelijk niet zo iml; r omdat er brandende internatio- 'e zaken zijn die nodig om een Crossing vragen, dan wel om zijn elijlluchte concurrent binnen het rc- >likeinse kamp (en zijn aanhan- n b s) te laten merken dat hij. Ford man van grote initiatieven is. ft al afwijking van eerdere bijeen- m I risten is dit maal ook Canada genodigd. Speciale redenen om r Amerikaanse buurland te invite- -olg^ zijn er niet. Eerder moet worden oed dat een goede relatie Ame- a-Canada gunstig is voor Ford's stige in eigen land. i vervelende bijkomstigheid van overleg op hoog niveau is de lodige irritatie die er mee gewekt rdt bij de kleinere Westerse lan- waartoe ook Nederland kan den gerekend. De „groten" vin- het niet nodig Nederland. Bel- en Zweden om maar enkele te men, er ook bij te halen. Vorig r toen de topleiders in Rambouil- (bij Parijs) samen kwamen waren kleinere landen ook uitgeslo- Men zou zich echter vergissen denken dat het in vroegere jaren Iers zou zijn geweest. En het :ft ook niets te maken met de iliteit of de politieke kleur van dc cring die een klein land op een •aald ogenblik heeft. Nederland niet is uitgenodigd idt dus geen enkel verband met feit dat ons land thans een extra- lementair kabinet heeft onder ing van een socialistische minis- i \president. Het is misschien wel jdig even te herinneren aan een enkomst van dc ministers van nciën van de „grote vijf" in 1967 f het Engelse landgoed I hequers". I ons land was dr. J Zijlstra toen iistcr-president en tegelijkertijd ister van financiën. En ook dc Ir Zijlstra kreeg geen uitnodiging, t omdat hij de bekwaamheid zou sen maar eenvoudig omdat de ote vijf" ook toen al van de vatting uitgingeh dat alleen zij monopolie zouden bezitten om economische en financiële wc- j/Jlproblemen beter te kunnen op- De voorzitter van de raad, de vroege re defensie-minister S. H. Visser, bood onlangs het eerste overzicht van de situatie in 1973 en 1974 aan minister Vorrink aan. Het is een uit voerig rapport, waarin elf soorten van verontreiniging zoals die op leef- hoogte voorkomen aan de orde wor den gesteld. De raad bestaat sinds 1962 en kreeg in 1970, bij de gedeeltelijke invoering van de wet luchtverontreiniging, een wettelijke basis. In de raad zitten vertegenwoordigers van de lagere overheden en afgevaardigden uit de groepen die verontreiniging veroor zaken (zoals verkeer en industrie) en die door de verontreiniging worden getroffen (zoals volksgezondsheids- en natuurbeschermingsdeskundi gen). Tot het uitbrengen van het eerste overzicht heeft de raad alleen aan zijn andere plicht, het verstrek ken van al dan niet gevraagde advie zen, kunnen voldoen. Kon de raad in het verleden geen overzicht samenstellen omdat de be nodigde gegevens ontbraken, ook nu schrijft de raad er niet in geslaagd te zijn een overzicht te geven „dat in alle opzichten evenwichtig is." Ten dele wordt dit toegeschreven aan een gebrek aan tijd, ten dele ook aan het feit dat „de gegevens over de luchtverontreiniging niet op een uni forme wijze beschikbaar zijn". Een voudig gezegd komt het erop neer dat het met het meten van de vervui ling nog steeds aanmodderen is. Op lang niet alle plaatsen die daarvoor in aanmerking komen, wordt ook inderdaad gemeten. Voorts meet een groot aantal instanties (zoals TNO, Milieubeheer Rijnmond, gemeente lijke diensten, provinciale watersta ten en het Rijksinstituut voor de volksgezondheid) de vervuiling waarbij verschillende methodes wor den gebruikt. Het gevolg is dat er verschillende resultaten zijn, die niet met elkaar kunnen worden vergele ken. Bovendien worden op verschil lende plaatsen verschillende stoffen gemeten. De onderlinge afstemming, zo concludeert de raad vriendelijk, verkeert nog niet in een vergevor derd stadium. De raad doet de minister Vorrink een groot aantal suggesties tot ver betering van de huidige situatie aai. de hand. Er zal meer en beter moe ten worden samengewerkt, er zal een duidelijke keus moeten worden gemaakt wat nu precies wordt ge meten, de wijze van meten moet op elkaar worden afgestemd en taken van het rijk en de lagere overheden (provincies en gemeenten) moeten duidelijk worden verdeeld. De raad laat minister Vorrink weten, van haar impulsen te verwachten om de verbeteringen te verwezenlijken. Het overzicht van de luchtverontrei niging is door dit alles een overzicht geworden dat nauwelijks een indruk van de vervuiling geeft en ook nau welijks aangeeft of de situatie nu eigenlijk verbetert dan wel ver slechtert. Slechts in enkele duidelij ke gevallen legt de raad een ver band, zoals tussen de toename van het verkeer en de toename van lood op een bepaald punt van rijksweg 13 bij Delft en tussen de afname van polycyclische koolwaterstoffen en de overschakeling op aardgas. Geen vaste norm Zelfs wanneer de luchtverontreini ging wel duidelijk in kaart kan wor den gebracht, blijft het meten een min öf meer vrijblijvende zaak, om dat (nog) niet is vastgesteld wat nu precies aan verontreiniging toelaat baar is en wat niet. De meetresulta ten kunnen niet worden getoetst aan een vaste norm. Nederland houdt het „stand-still principe" aan. hetgeen betekent dat niet méér vuil in de lucht mag komen dan er op een bepaald tijdstip was. Maar in de UTRECHT Ruim de helft van de tot nu bekende 71 afgevaardigden naar het derde landelijk pastoraal overleg van de r.k. kerk is tussen de veertig en de zestig jaar oud. Slechts ongeveer tien behoren tot de leeftijdsgroepen van achttien tot dertig jaar. De jongste deelnemer is een student van negentien jaar. On geveer twintig afgevaardigden ko men uit de leeftijdsgroep van dertig tot veertig jaar. Onder de afgevaar digden zijn 48 mannen en 23 vrouwen. In totaal zal het landelijk pastoraal overleg 81 afgevaardigden tellen (waarbij dan nog de zeven bisschop pen komen), maar het bisdom Roer mond heeft zijn achtmansdelegatie nog niet aangewezen. Ook worden nog twee vertegenwoordigers van de buitenlandse werknemers gezocht. Van de 71 thans bekende afgevaar digden komen slechts twee van „de werkvloer": een bouwvakker en een etiketteerder. Er zijn vier huisvrou wen onder, waarvan de meesten .een sociaal-maatschappelijke functie hebben, in vrouwenorganisaties. Zwaveldioxide cn slwndaartlronk. Wordt voor namelijk veroorzaakt door verbranding van ko ken en die voor energie-opwekking en warmte. Fluoriden. Vrijwel uilsluitend geproduceerd door de industrie, zoals kunstmesifabrieken. alu minium- en staalfabrieken, glas- cn steenfabrie ken en enkele chemische industrieën. Stikstofdixydcn. Voornamelijk afkomstig van verbrandingsprocessen: warmteproduktic, ener gie-opwekking cn verkeer. Ozon. Ontstaat door reacties van koolwa terstoffen. stikstofoxiden en zuurstof onder in vloed van voldoende zonnestraling. Koolmonoxide. Ontslaat bij slechte verbran ding. De voornaamste bron is het verkeer. Lood. Wordt als antiklopmiddel aan benzine toegevoegd. Komt voornamelijk vin uitlaatgassen in dc lucht. Lagere koolwaterstoffen. Vooral afkomstig van verkeer en petrochemische industrie. Polycyclische koolwaterstoffen. Worden veel gevormd bij verbranding van kolen, stookolie en benzine. Stof en verontreiniging i.n regen. Alle stoffen die voor kortere of langere tijd in de lucht zweven en naar dc bodem zakken of door dc regen worden meegevoerd. Apart gemeten is ook de aanwezigheid van verschillende materialen in het stof. Slank. Vormt geen direct gevaar voor dc licha melijke gezondheid. Zou vanwege het gevaar voor dc geestelijke gezondheid meer aandacht situatie die nu als norm geldt, kan de vervuiling best al te hoog zijn geweest. Dat kan worden voorko men door het stellen van een grenswaarde: een ojectieve norm, die stelt: tot hier en niet verder. Zowel bedrijfsleven als natuurbe schermers zouden die grenswaarden graag zien vastgesteld, omdat dan vast staat wat schoon en wat vuil is. Bovendien hebben de bedrijven meer rechtszekerheid. Een gevaar van het vaststellen van grenswaarden is echter dat de nor men kunnen worden opgevuld. Bo ven de Veluwe is bij voorbeeld de lucht schoner dan de grenswaarde aangeeft en dan zouden bedrijven daar kunnen lozen zonder de norm te overschrijden. Dure voorzienin gen die in bij voorbeeld Rijnmond nodig zouden zijn omdat daar de grenswaarde wel zou worden over schreden, kunnen dan achterwege In de strijd tegen de luchtver ontreiniging geeft de overheid lang niet altijd het goede voor beeld. Uit het eerste overzicht van de Raad inzake de luchtverontreiniging blijkt dat ook semi-overheidsbedrijven de geldende wetgeving nege ren. Het blijkt een normale zaak dat elektrische centrales en installaties voor de verbran ding van vuil worden gebouwd of worden uitgebreid zonder dat de op grond van de Wet luchtverontreiniging vereiste vergunning is verkregen. De raad kan niet aangeven of de situatie zich in gunstige zin wijzigt. Als voorbeelden van inrichtingen die zonder ver gunning zijn gebouwd of uitge breid, noemt de raad: De elektrische centrale in Maasbracht; De elektrische centrale aan de Eemshaven; De uitbreiding van de con ventionele. elektrische centra le in Borssele; De elektrische centrale op de Maasvlakte; De vuilverbranding in Duiven; De vuilverbranding in Rijn mond; Een nieuwe smeltoven van de SMDK in Utrecht. blijven. Dat kan worden opgevan gen door grenswaarden per streek vast te stellen. Hierbij doen zich echter juridische problemen voor, want het is niet duidelijk of de rijks overheid en de provinciale overhe den de bevoegdheid hebben grenswaarden vast te stellen. De Groningse milieunota. waarin stren ge normen worden gesteld, heeft in ieder geval ook kritiek van juri dische aard ontvangen. Luchtverontreiniging is een van de moeilijkst grijpbare vormen van mi lieubederf. De wind zorgt voor een grillig transport en onder invloed van de zon kunnen zich allerlei ver anderingen in de lucht voordoen waarvan de gevolgen op de lange duur niet zijn te overzien. We meten echter alleen op leefhoogte; wat op grote hoogte gebeurt is nauwelijks bekend. De raad gaat hier vanwege de grote onzekerheid niet uitgebreid op in, maar uit wel de wens de luchtverontreiniging terug te drin gen „tot hoeveelheden die verwaar loosbaar zijn ten opzichte van de hoeveelheden die rondgaan in de natuurlijke kringloop". Snuffelpalen Zover is de strijd tegen de luchtver ontreiniging (en het meten is in die strijd niet meer dan een dure metho de om inzicht te krijgen waar de schoen knelt, zonder dat daarmee ook maar één vuiltje van de lucht verdwijnt) zover is de strijd nog lang niet. Momenteel wordt gewerkt aan een landelijk meetnet, dat zal bestaan uit 250 „snuffelpalen" die hun gegevens (voorlopig alleen nog over zwaveldioxyde) doorgeven aan negen regionale centra, die weer zijn verbonden met een „moeder- computer". Met de snuffelpalen wordt alleen globaal de vervuiling gemeten: de boosdoener (die ook ver buiten de grens kan zitten) blijft buiten schot. Om die boosdoener op te sporen, moet worden gemeten wat uit de schoorsteen en de uitlaat komt. Hiertoe wordt door het minis terie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne de landelijke emmissie- registratie luchtverontreiniging (ERL) opgezet. Voorlopig wordt in Zuid-Holland en Limburg aan een dergelijke registratie op provinciaal niveau gewerkt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redoctie van bes smil Wollen kleding. Aard: warm en droog. Voorkeur: van fijne wol uit Vlaanderen. Heilzaam: be schermt het lichaam tegen koude en houdt het warm. Schadelijk: prikkelt de huid. Tegenmiddel: voering van fijn linnen. Behalve dat de fijne icol per se uit Vlaanderen schijnt te moeten komen, zou zo'n beschrijving heel goed nu in een of ander handboek kunnen staan. In werkelijkheid is het een advies van een middel eeuwse Arabische arts. Ibn Bot- lan, die voluit Abul Hasan al Muhtar ibn al Hasan ibn Abdun ibn Sadun ibn Butlan heette. Een vermaard heelmeester in zijn tijd, geboren in Bagdad, die later naar Egypte verhuisde, vervol gens naar Constantinopel trok en zich uiteindelijk in een klooster in Antiochië terugtrok niet zonder reden, want hij hield zich ook met theologie bezig waar hij in de tweede helft van de elfde eeuw overleed. Hij schreef nogal wat medische verhandelingen, die in het Wes ten erg in trek waren. Daaronder bevonden zich de „tacuina", een Latijns woord voor het Arabische ..taqwim". door kenners met ..ta bellen" vertaald. Zo'n tacuinum was bedoeld voor gewone mensen, die zelf. zonder tussenkomst van een arts. al in het dagelijks leven konden letten op „het juiste evenwicht" tussen de zes elementen die toen van belang voor de gezondheid wer den geacht, „waarvan de versto ring. als God het in zijn glorie en verhevenheid toelaat, ziekte ver oorzaakt". Dat sloeg toen al op onder meer voldoende lichaamsbeweging en rust. het juiste voedsel en de be heersing van het eigen tempera ment „door gematigdheid in vreugde, toorn, vrees en droefe nis". Wat een mens uit de middel eeuwen daarvoor in de gaten moest houden, was in de tacuina zo beschreven „dat de lezer zich niet behoeft te ergeren aan de breedsprakigheid der ge leerden." Om dit allemaal te kunnen door vertellen. hebben we niet de oude Arabische handschriften hoeven doorworstelen. De tacuina zijn in de late middeleeuwen in het la- tijn vertaald en van illustraties voorzien, juweeltjes van miniatu ren, waarop het behandelde on derwerp is uitgebeeld. Die illus traties geven bovendien een goed beeld van het leven in die tijden. De tacuina geven geen letterlijke vertaling van Ibn Botlans wer ken. maar een soort samenvat ting. Eeuwenlang heeft niemand meer van hun bestaan geweten, totdat een aantal aan het eind van de vorige en in de loop van onze eeuw orytdekt werden in verschil lende grote bibliotheken in Euro- Een van dc schitterende miniatu ren, waarmee in de late middeleeu wen de uit het Arabisch vertaalde medische handboeken van Ibn Botlan geïllustreerd zijn. pa. Zelf daar hebben toe ze niet hoeven zoeken, want bij uitgeve rij Het Spectrum in Utrecht is van vijf van deze geïllustreerde manuscripten een facsimile- uitgave verschenen onder de ver zamelnaam „Tacuinum Sani- tatis Het is een duur boek geworden (f. 75.-). maar dan wel gedegen in linnen gebonden en compleet met 48 grote vierkleuren- reprodukties van de oorspronke lijke miniaturen. 243 kleinere in zwart-wit, met naast de Latijnse tekst een Nederlandse vertaling en een uitvoerige, goed gedocu menteerde inleiding van Luisa Cogliati Arano. De onderwerpen met adviezen gaan voornamelijk over kruiden, bloemen, vruchten, groenten, de natuur, de winden en seizoenen en etenswaren. Samen een kleine driehonderd soms alleen grappi ge. vaak ook behoorlijk moderne raadgevingen voor een evenwich tige levenswijze. Zo zou de zuidenwind naar mid deleeuwse opvattingen heilzaam zijn voor de borst, maar schade lijk voor de zintuigen, deegwaren zijn niet best voor zwakke inge wanden en de maag. Asperges bevorderen de bijslaap en gaan verstopping tegen, en knolraap veroorzaakt verstopping in de aderen. Warm water reinigt de maagwand en wordt aanbevolen bij ouderdomszwakte, verse grote kippeneieren veroorzaken sproe ten en bietensap zou hoofdroos verwijderen, maar het bloed ver hitten. Kastanjes zorgen voor winden en hoofdpijn, behalve als ze gekookt worden. Vlees van kleinze gazellen werkt heilzaam bij koliek en verlamming, maar droogt de zenuwen uit. Wie ondanks de oorspronkelijke teksten en miniaturen de echte originelen onder ogen wil heb ben. kan nog aardig wat bereiken via de uitgebreide bibliografie achterin het boek. In Montreal, waar binnenkort de Olympische Spelen losbarsten, is alles opeens „Olympisch" gewor den. Overal vind je het embleem met de vijf ringen terug, want het zakenleven is uiteraard direct aan het Olympisch-zakendoen ge gaan. Je kunt er nu speciale Olym pische hoeden, petjes, munten, postzegels, asbakken, paraplu's en truitjes kopen en in restaurants worden nu al Olympische menu's en drankjes geserveerd wèt dat dan ook mag wezen. Een echt Olympisch uitzicht vanaf een to renhoog bankgebouw is er ook al je moet er wel letterlijk een vérziende blik voor hebben, want de stadions liggen er minstens vijf kilometer vandaan en zelfs, weet het Zwitserse weekblad Wir Brückenbauer, worden de w.c.'s Olympisch aangekleed: in plaats van het gebruikelijke, gestyleerde mannetje voor de „heren" en vrouwtje voor het damestoilet staan er nu Olympische figuurtjes van lang geleden op de wc deuren, nogal ouderwets in het pak, maar gelukkig nog wel als mannetje en vrouwtje herken baar. De kleine kinderen van de Ameri kaanse stad Northampton zullen misschien niet zo bang meer zijn als ze ooit naar een ziekenhuis moeten. Ze kunnen daar alvast wennen voor het geval dat. Een groot ziekenhuis in die stad zet zijn deuren één zaterdag per maand open voor kinderen van drie tot acht jaar. die er al spelend en frutselend aan van alles en nog wat hun angsten kwijt kunnen raken. Ze mogen weliswaar niet op de ziekenkamers komen, maar krij gen wel op dia's te zien hoe het er toe gaat. en verder mogen ze bij voorbeeld met een echte stetho scoop eikaars hartslag beluiste ren, kijken hoe de bloedruk geme ten wordt en zoveel vragen en praten als ze maar willen. De eerste maanden zijn alle wen- zaterdagen al 'volgeboekt', zoveel kinderen willen er graag bij zijn of zoveel ouders willen hun kinde ren er graag heen hebben. Van onze weerkundige medewerker Het wordt zo langzamerhand tijd eens even een tussenba lans op te maken. De periode met warm tot zeer warm weer heeft nu een week geduurd Daarbij is zondagmiddag in Volkel in Oost-Brabant met 35 graden Celsius het hoogte punt bereikt. Dat was een evenhoge temperatuur als tijdens de augustus-hittegolf van 1975 in Eelde op 10 au gustus. In Zuid-Engeland kwam gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag de temperatuur op 32 gr.C of hoger dat is 90 graden Fah renheit. Het was een record voor deze eeuw De noor delijke dagbladen wisten te melden dat op het biologisch station Wijster in Drente, waar onder meer het micro klimaat wordt waargenomen, in de heide op een stukje zandgrond in de volle zon met een stralingsmeter 75 gr.C. is waargenomen oftewel 167 gr F Over de hoge temperaturen nog dit. Sommige mensen claimen zelf extremere waar den te hebben gemeten dan de officiële waarnemingssta tions zoals de Biit, Vlissingen of Eelde opgeven. Het is ech ter zeer twijfelachtig of die cijfers wel „brandschoon" zijn en wel hier om. In de eerste plaats moet er in de schaduw gemeten worden en dus niet in de zon. Op zo'n schaduwplek mag verder geen reflexie (terugkaatsing» van het zonlicht plaatsvin den door bijvoorbeeld een muuroppervlak op enige afstand. Teneinde deze straling zo goed mogelijk buiten te slui ten kan de termometer het beste in een hut worden ge plaatst: een wit geverfd kast je met dubbele jaloezieën en een dubbele open bodem en een dubbel dak voorzien van gaten om de windstroom zo goed mogelijk door te laten. Verder, en niet het minst be langrijke de thermometer moet van uitstekende kwali teit zijn. Hij mag niet. zoals met goedkope instrumenten voor een gering bedrag te koop in allerlei winkels, wat vaak het geval is één. twee of drie graden miswijzen. De goede, gekwalificeerde ama teur verricht zijn waarnemin gen dan ook met door het KNMI geijkte termometers. die wat duurder uitvallen in aanschaf. Wat de verdere vooruit zichten betreft: een krachtig hogedrukgebied boven Enge land en de Noordzee gaat on verminderd door met de pro ductie van warm tot zeer warm zomerweer Heel gelei delijk schuift dit maximum wat naar het oosten op waar door de wind de neiging ver toont de komende dagen van noordoost naar oost te rui men wat ook in de kustpro vincies waar momenteel wat lagere waarden worden be reikt, een stijging van tempe ratuur doet verwachten. Het is me het zomertje wel Ook vandaag weer uitste kend strand- en bcdweer. Veel zonneschijn een tempe- ratuurmaximum van 25 tot 27 gr.C., op de Waddeneilan den iets lagere waarden. (Gis terenmiddag was het daar niet warmer dan 21 tot 23 gr.C.». Zeewatertemperatuur, dicht bij het strand 18 tot 20 graden. Er zijn momenteel flink wat kwallen, maar van een betrekkelijk onschuldig soort Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: wei nig verandering Amsterdam De bilt Dcelen Eelde Eindhoven Den Held. Lurhth Rld Twente Vliumgen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht b*-* onbewolkt hull bewolkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5