Nog geen doorbraak in vastgelopen loonoverleg Hier gebeurde het: Kansarmen' konden wat meer meepraten 7 Philips batterijen die gaan lang mee Prins 65 jaar, maar niet met pensioen BVD had niets te maken met geruchten over spionage van Kamerlid Vrouw naar inrichting wegens doden dochter Gesprekken van delegatie werden afgelast Brand verwoest natuurgebieden Werk gaat gewoon door Hulp aan vier landen: 2,75 miljoen U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. inspraak op de Veluwe wetenschappelijk onderzocht Voorlichting in duidelijke taal bepleit PHILIPS Van der Lek en Russische geheime dienst Officier van justitie: daar blijft'n mens gezond bij! NSDAG 29 JUNI BINNENLAND TROUW/KWARTET. 3 w. D wai Pan onze sociaal-economische redactie komen, zonder dat de bruto loonkos ten veel hoeven stijgen. Bijpassen In Den Haag wordt het echter uitge sloten geacht dat een verdere lasten verlichting nog mogelijk is door op reserves van fondsen voor sociale uitkeringen in te teren. Zo'n intering zou betekenen dat binnen enkele ja ren bepaalde premies vrijwel zeker extra zouden moeten worden ver hoogd. Vrijwel elke mogelijkheid voor lastenverlichting die nu nog resteert, betekent dat het rijk geld bij moet passen. Minister Boersma (sociale zaken) heeft al bij herhaling gesteld dat het kabinet niet het fi nancieringstekort voor 1976 nog wil vergroten. Nog meer lastenverlich ting betekent dan dat op andere voorzieningen van overheidswege zal moeten worden bezuinigd. ik he )EN HAAG Het kabinet is er gistermiddag nog niet in geslaagd een opening te bedenken voor t verbet vastgelopen loonoverleg. Gisteravond had een delegatie van ministers gesprekken willen grebben met de leiders van vakbeweging en van ondernemers afzonderlijk. Deze gesprekken zijn ïthe gelast. Gisteravond was het de bedoeling dat ze vanochtend zouden plaatsvinden. apptn kabinetskring worden de verschil de huin tussen hetgeen de vakbeweging keliil raa8t-en hetgeen de werkgevers bie- VA en, nogal klein geacht om zomaar ppw( iet e€n nieuwe loonmaatregel te tipkr omen- Aangenomen wordt dat de ondernemers uiteindelijk akkoord "gullen gaan met wat het CNV heeft g Toorgesteld. neerkomend op een net- o loonsverbetering van 44 gulden jer maand voor de „modale werkne mer" (jaarinkomen 24.500 gulden J" 2 ruto). De FNV (NVV/NKV) eist tot a,t u toe 55 gulden netto, een verschil ze an slechts elf gulden. Bovendien 'an 'leeft FNV-voorzitter Kok het af gelo op? en weekeinde laten weten dat er nder bepaalde voorwaarden in die j 5 gulden nog wel een beetje onder- P landelingsruimte zit. gstur doen •kt. in eeDe FNV heeft zich tot nu toe her- >f mdiaaldelijk scherp opgesteld tegen eten nieuwe loonmaatregel. Als het steecfcabinet toch zo'n maatregel zou ne oimen met als doel de inflatiespiraal gvan prijzen en lonen te doorbreken, e ni^estaat het risico dat delen van de Vakbeweging in het najaar, als over- ieuvjegd wordt over de lonen in 1977, hun jam willen halen, en tegen een verbeterde economische ach- lergrond zodanige loonsverhogin- weten te bedingen, dat het voor- K eel van de loonmaatregel weer te- 9 iet zal worden gedaan. hans zoekt het kabinet een opening Iroor het vastgelopen loonoverleg in Kle vorm van nog wat meer lastenver lichting. Daarmee zou de netto »onsverbetering nog iets dichter in buurt van de FNV-eis kunnen Van een onzer verslaggevers BRUSSEL/EINDHOVEN Bij bosbranden, die tot gistermiddag in het oosten van België in de provincie Limburg hebben gewoed, zijn minstens 750 hectare bos en heide in vlammen opgegaan. Ongeveer zestig procent van het vernielde terrein be staat uit bos en de rest is heide. Het natuurreservaat „De Mechelse heide", ongeveer 400 ha groot, is voor ruim de helft vernield. Vooral het biologisch meest interessante ge deelte van het reservaat is verbrand. Tientallen reeën en korhoenders, die in dat deel van het reservaat hun toevlucht zoeken, zijn hoogstwaarschijnlijk omgekomen. Het vuur lijkt te zijn ontstaan in of nabij het kiezélbedrijf Machiels, dat gelegen is in de buurt van de kiezel- hopen van Eisden. Op het terrein van dit bedrijf waren stapels hout bijeengebracht en daarin lijkt de brand te zijn ontstaan. Bij twee bosbranden vlak over de Nederlandse grens bij het Zeeuwsvlaamse Hulst is gistermid dag zestien hectare bos verloren ge gaan. Voorkomen kon worden, dat de brand oversloeg naar het nabijge legen waterwingebied Kapellebrug, net over de Nederlandse grens. Ten zuiden van Eindhoven brak gis termiddag een grote bosbrand uit aan weerszijden van de grote weg Eindhoven-Weert. De weg werd voor alle verkeer afgesloten in beide rich tingen. De vuurhaard ontstond omstreeks half drie op het gebied van de ge meente Heeze. Vrij kort daarna sloeg het vuur over de weg, waardoor ook ten westen van de autoweg brandhaarden ontstonden. In totaal gingen tien hectrare bos in vlammen op. ADVERTENTIES ralit rhe! gon uan wej hei- Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich voor een luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door één enkele verzekering af te sluiten: de Amro reisverzekering. Niet alleen uw bagage en contanten zijn dan verzekerd U bent ook gedekt tegen de kosten van ziekte en ongeval. Zelfs tegen de kosten die u moet maken als u wegens familie omstandigheden plotseling naar huis moet Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geld en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals - buitenlands geld kopen En de veilige Amro Reischeques bestellen. En een safeloket huren om uw kostbaar- Mll heden in op te bergen. r*Q I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Prins Bernhard is vandaag 65 jaar geworden. De verjaardag zal in huiselijke kring gevierd worden. Op zichzelf zouden de Koningin en de Prins nu recht hebben op AOW, maar ze zullen van dat recht geen gebruik behoeven te maken. Hun jaarlijkse toelagen, 4.1 miljoen gulden voor de Ko ningin en 798.000 gulden voor de Prins, gaan gewoon door. Anders dan voor de meeste men sen betekent het bereiken van het 65-ste levensjaar voor de Prins ook geen beëindiging van zijn maatschappelijke activiteiten. Hij gaat niet met pensioen, hij zet zijn werkzaamheden gewoon voort. Dat geldt met name voor zijn functie van Inspecteur-Generaal van de Krijgsmacht. Bijgestaan door een behoorlijke staf, fun geert de Prins in die functie als een soort militaire ombudsman, tot wie iedereen binnen de krijgsmacht zich met zijn proble men kan wenden. De Prins heeft daarnaast het recht, gevraagd en ongevraagd adviezen uit te bren gen aan de minister van defensie over alle zaken die de krijgsmacht betreffen. In politiek Den Haag is de afgelo pen tijd wel de veronderstelling geuit dat de prins deze functie zou neerleggen wanneer hij 65 zou zijn geworden. Met name na het ontstaan van het Lockheed- omkoop-schandaal en het onder zoek van <Je cbmmissie-Donner naar de beweerde relaties van de Prins met Lockheed, is in Den Haag twijfel gerezen of de combi natie van functies van de Prins wel zo verstandig is. Dat geldt dan met name voor zijn hoge posi tie in de krijgsmacht en zijn ver schillende commissariaten, onder meer bij Fokker. Premier Den Uyl ontkende laatst desgevraagd dat in het kabinet over beëindiging van het Inspec teur-Generaalschap van de Prins is gesproken. De Prins zelf voelt overigens ook geen enkele aan drang met dit werk op te houden. ..Hij heeft er nog steeds veel ple zier in en verwacht het nog wel enkele jaren te blijven doen", zei een woordvoerder van de Rijks Voorlichtings Dienst gisteren. Wellicht speelt daarbij ook een rol dat prins Bernhard noch in prins Claus (wiens interesses op een ander terrein liggen» noch in mr. Pieter van Vollenhove een goede opvolger ziet De vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie heeft onlangs een bezoek aan de Prins en zijn staf gebracht om zich in het werk te verdiepen. Het ging daarbij ook om de vraag wat er moet gebeuren als de Prins zich terugtrekt. De commissie heeft nog geen besluiten genomen, maar is wel tot de conclusie geko men dat de. activiteiten, die de prins ontplooit niet zonder meer gemist kunnen worden. Gedacht wordt daarom aan de benoeming van een echte militaire om budsman. (ADVERTENTIE! DEN HAAG Minister Pronk heeft 2,75 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan Somalië, Liba non, de Philippijnen en Niger. Somalië krijgt van dit bedrag het grootste deel, namelijk twee miljoen gulden. Dit geld zal voornamelijk worden besteed voor de bestrijding van de gevolgen van de langdurige droogte Het Rode Kruis krijgt een kwart miljoen gulden voor een noodhulpprogramma aan Libanon. 5 hij ■lijk— 'loor Jac. Lelsz Ook in Gelderland blijken inspraakprocessen niet sterk politiek te zijn. De scheidslijnen tussen de deelnemers hebben meestal een indere achtergrond, bijvoorbeeld verschil in opvatting met betrekking tot een lepaald aspect van de ruimtelijke ontwikkeling, bijvoorbeeld ten aanzien van ^Milieubescherming of boerenbelang. Dit is een van de conclusies, waartoe het g'n"Jistituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen, dat een onderzoek instelde usplaar de inspraak bij de ontwikkeling van het streekplan Veluwe gekomen is. studie, die door CRM gesubsidieerd en een pport van ruim zeshonderd a's opleverde, biedt ook vergelij kingsmogeli j k- leid ten opzichte van de er- ringen met het streekplan dden-Gelderland en enige dere plannen, wel op de Veluwe als in dden-Gelderland bleek (at minder deelnemers met PvdA als politieke voor- :eur op de inspraakbijeen komsten vertegenwoordigd jaren, terwijl PPR- en VVD- temmers óververtegenwoor- ^gd waren. Geconcludeerd fordt dat de deelnemende jPR- en WD-stemmers een teger opleidingsniveau had ten dan dat van de PPR- en WD-stemmers in het alge meen. Op de landelijke Veluwe was dat verschijnsel wat kleiner dan in het meer stedelijk geo riënteerde gebied van Mid den-Gelderland. In midden- Gelderland had slechts acht procent van hen. die deelna men aan de hoorzittingen, een lager opleidingsniveau, maar op de Veluwe was dat achttien procent. Dit gege ven wordt interessant ge noemd. omdat vorig jaar door de Gelderse statencom missie voor ruimtelijke orde ning er op aangedrongen is de „kansarme groepen" zo mogelijk meer bij de in spraak te betrekken. Ook het ministerie van CRM heeft herhaaldelijk op dit punt gewezen. Op de Veluwe waren ook bur gers. die een van de drie grote christelijke partijen (CDA) als politieke voorkeur had den. en een naar verhouding lagere opleiding genoten, we liswaar onder vertegenwoordigd. maar toch minder dan de PvdA- stemmers. Van de PvdA- stemmers onder de inspre kers had liefst 67 procent een middelbaar of hoger oplei dingsniveau In Gelderland springt de in spraak er uit. wat omvang en aanpak betreft. Tegelijker tijd zijn er vier streekplannen in de maak: voor Midden- Gelderland, de Veluwe. Ri vierenland en de Achterhoek. Elk plan verloopt in drie fa sen en elk telt vele honder den meedenkers. Voorlichting In het rapport worden sug gesties gedaan voor eventue le verdere experimenten op het terrein van de voorlich ting. Een aantal Gelderse brochures, die verspreid zijn ten behoeve van deelnemers aan de inspraak, blijken door hen over het algemeen wel leesbaar te zijn bevonden. Omdat de deelname aan in spraak in Nederland over het algemeen niet geheel een af spiegeling vormt van de be volking is ook de leesbaar heid van een aantal andere brochures nagegaan. De „sa menvatting van de oriënte ringsnota ruimtelijke orde ning" van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening bleek moeilijk te lezen voor burgers met een geringere ontwikkeling. Dit geldt ook voor brochures van enkele andere overheden In het licht van de doelstel ling van het kabinet-Den Uyl om te komen tot spreiding van kennis, vinden de onder zoekers dat nog niet alle de partementaal voorlichtings beleid voldoende op die doelstelling is afgestemd. Vakjargon Maar ook voor andere over heidsinstanties blijft er werk aan de winkel: de „samenvat ting van de oriënteringsnota' is niet de enige brochure, die moeilijk leesbaar is voor de gemiddelde lager opgeleide- burger. aldus de samenstel lers van het rapport dat (en daarin schuilt toch enige iro nie, ook al komt het rapport niet bij de gemiddelde Neder lander in de brievenbus) zelf bol staat van onleesbaar vak jargon en vreemde woorden in het algemeen Wat te den ken bijvoorbeeld van een BOOD NCRVAt DUTY GOUD. HEAVY OUTV. ZWART DOUSlE DU Van onze Haagse redactie DEN HAAG De binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) heeft niets te maken gehad met de verspreiding enkele maanden geleden van het bericht dat het PSP-kamerlid dr. B. van der Lek een spion zou zijn van de Russische geheime dienst, de KGB. Dat is de conclusie waartoe de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer onder leiding van Ed van Thijn zijn gekomen na een onderzoek, waarom Van der Lek hen gevraagd had. In een brief aan Van der Lek schrij ven de fractievoorzitters dat uit hun onderzoek, waarbij zij onder meer spraken met de ministers De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en Vredeling (defensie) is komen vast te staan dat noch de BVD. noch Neder landse militaire inlichtingen diensten, noch de inlichtingendienst buitenland iets te maken heeft ge had met de verspreiding van de KGB-geruchten. Het blad Elseviers Magazine kwam het eerst met een bericht dat een niet tot de PvdA behorend progressief Kamerlid agent zou zijn voor de Russische inlichtingendienst. Provinciale dagbladen noemde een week later de naam van Van der Lek. Deze spande een procedure aan bij de rechtbank, maar vroeg ook de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer, een onderzoek in te stellen. Met het resultaat van het onderzoek is Van der Lek redelijk tevreden. Hij noemt de uitspraak van de fractie voorzitters dat vast staat dat geen Nederlandse dienst bij de ge ruchtvorming betrokken is geweest „keihard" en vindt dat de uitspraken van de hoofdredacteur van Elseviers Magazine voor de Amsterdamse rechtbank dat hij zijn gegevens bij twee verschillende geheime diensten heeft nagekeken in eeh vreemd dag licht komen te staan. Verschoningsrecht Als één van deze diensten noemde de heer Hoogendijk de Amerikaanse CIA. Verondersteld werd dat hij met de tweede een Nederlandse dienst bedoelde. Dat wilde de hoofdredac teur voor ae Amsterdamse rechter commissaris overigens niet bevesti gen, omdat hij evenals zijn collega'9 van de regionale dagbladen een be roep deed op zijn journalistieke ver schoningsrecht. De rechter commissaris mevrouw Schaarden burg heeft overigens inmiddels laten weten dat verschoningsrecht in dit geval niet te accepteren, zodat dc journalisten volgens haar alsnog met de feiten op tafel moeten komen. Omdat de hoofdredacteuren tegen die uitspraak in beroep zijn gegaan is daarvoor echter uitstel verkregen. (ADVERTENTIE I DAGJE UIT?... MADURODAM strand Pier terrasjes vissen op zee gezellig winkelen mu sea dierenpark pretcentrum Dulnrell DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW WV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. A. F. J. C. Habermehl heeft gisteren plaatsing in een psychiatrische inrichting gedurende maximaal een jaar geëist tegen de 42-jarige Johanna O. uit Naarden, die terecht stond wegens moord op haar twaalf jarig dochtertje Jacqueline. Het Rode Kruis heeft dit program ma opgezet om de gevolgen van de burgeroorlog op te vangen. Het Ne derlandse geld zal worden besteed aan medicamenten. Het half miljoen dat dan nog over is wordt gelijk verdeeld over de Philip pijnen en Niger. In het eerste land is een noodsituatie ontstaan als ge volg van de overstromingen, terwijl het tweede land kampt met een ern stig tekort aan voedsel. zinssnede als „een beperkte groep personen, die als een aggregator en articulator van wensen, opvattingen en be langen van categorieën bur gers gaat optreden"? Behalve ten gevolge van op leidingsniveau wisselt ook de deelname aan de inspraak door leeftijd, burgerlijke staat en geslacht. Personen van 20 tot 29 jaar waren on der-vertegenwoordigd. de ca tegorie 40 tot 49 jaar was extra sterk present. Onderdo deelnemers waren ook de niet-gehuwden naar verhou ding vertegenwoordigd. Op de Veluwe is 53 procent van de bewoners tussen de 18 en 70 jaar van het vrouwelijk geslacht; maar op de discus siebijeenkomsten bestond slechts dertien procent van de deelnemers uit vrouwen. In het rapport, dat gisteren op het provinciehuis te Arnhem is gepresenteerd wordt ook gesteld dat een soor ..inspraakelite' („be- voogdingsdemocratie") voor komen kan worden, indien de deelname aan de procedures steeds wisselt. Hoewel hij doodslag bewezen achtte, vorderde de officier ontslag van rechtsvervolging, omdat naar zijn mening de vrouw volledig ontoereke ningsvatbaar was. toen zij het kind om het leven bracht. Volgens Johanna O. had zij Jacqueli ne. haar enige kind. in de nacht van 23 op 24 januari gedood, omdat zij bang was dat het kind vroeger of later zou worden toevertrouwd aan de zorgen van haar man, met wie zij toen in een echtscheidingsprocedure gewikkeld was. Zij verkeerde in de veronderstelling aan een ongenees lijke ziekte te lijden. Ook als het kind bij de echtscheiding aan haar zou worden toegewezen, zo redeneer de zij. zou het op den duur toch onder de hoede komen van haar man, die zij gisteren karakteriseerde als een sadistische en gevoelsarme machtswellusteling. Ethervergiftiging Enkele dagen voordat de scheiding zou worden uitgesproken, drukte zij haar slapende dochtertje een met ether besprenkelde doek in het ge zicht Enige tijd later bracht zij het meisje messteken toe in de polsen, de keel en een onderbeen, en stak zij het kind met een naald in het hart. Blijkens het sectierapport overleed het meisje aan ethervergiftiging. Na haar daad stak Juhanna O. het huis in brand en begaf zij zich naar het politiebureau in Naarden, waar zij te kennen gaf brand te hebben gesticht. Zij deed het daarbij voorko men alsof bij snel ingrijpen van de politie haar dochtertje nog te redden zou zijn. De officier van justitie concludeerde in zijn requisitoir dat de vrouw niet bij zinnen geweest moet zijn. toen zij haar kind doodde. Hij sloot zich aan bij het psychia trisch advies de vrouw in een inrich ting te plaatsen, waarbij hij de hoop uitsprak dat zij daar ook genezing zal vinden van het waanidee dat zij nog slechts korte tijd te leven heeft, In haar laatste woord vroeg Johanna O. om een gevangenisstraf in plaats van opneming In een inrichting, om dat zij er nog steeds op rekent dat aan haar leven toch spoedig een ein de zal komen De rechtbank zal op 7 juli uitspraak doen. Rita „Het kindermenu is voor mijn tante. Zij houdt dieet". ADVERTENTIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3