SS Kinderen van Moskou Perfect en subliem i Nieuw. Reynolds No.1 Laag in 'teer'en nicotine. En toch 'n Echte Sigaret zonder filter r Twee dissidenten niet weg uit Sowj et-Unie Minder'teer/ tK' j minder nicotine, fijner dan filters. 'Avondje Funhouseslordig Personalia Door stroom gedood bij tuin sproeien Omvangrijke handel in vervalste Franse rijbewijzen in Limburg Turk doodgeschoten in Rotterdam Vijftien miljoen brandschade in haven Tito en Breznjew bij top in Berlijn Boerenprotest tegen vliegveld in Griekenland I MAANDAG 28 JUNI 1976 BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET P8-I door Adr. Hager DEN HAAG Met de sponta niteit van een eerste maal en de perfectie van de honderdste maal presenteerden de Kinde ren van Moskou zaterdag avond in een uitstekend bezet te Prins Willem-Alexanderzaal een perfect opgezette en afge werkte show. Vertedering en bewondering maakten zich van het publiek meester. Telken male klonk het in de zaal: „O, kijk nou toch eens wat snoezig, wat énig". Enig in zijn soort is deze presentatie met koor- en solozang, met dansen en met orkestmuziek zeker. Discipli ne is de basis van dit alles, doch niet de ijzeren discipline waar levendig heid en frisheid aan kapotgaan. Ein delijk eens een Jeugdkoor bijna een meisjeskoor omdat het aantal jongens spaarzaam is dat niet heen- en weer staat te wiebelen, geen ..ritmisch beweeg" wat de presenta tie van zo veel Nederlandse Jeugdko ren zo onrustig en zo dilettanterig maakt. Eerst vijf kwartier en na de pauze nog eens een uur staan ze daar en ze hebben er hoorbaar en zichtbaar plezier in. En dan die voca- liteit! Om jaloers op te worden, zo veel jeugdig talent bij elkaar. Nuan cering. frasering, zuiverheid, een heid. klankevenwicht. het is een en al verrukking, het is in de meest letterlijke zin voorbeeldig. Zelfs lied jes in het Nederlands (Word wakker, het zonnetje is op en De Boer had ene Koe) klinken verstaanbaar en worden in de juiste sfeer getroffen. Het negerliedje Sit Down was ron duit subliem, geen Amerikaans koor kan het ze verbeteren. Kostelijk is de laconieke houding van Viktor SJoenin, een van de drie dirigenten, die een gezicht trekt van „er kan toch niets misgaan". En er gaat ook niets, helemaal niets mis. Niet in het orkest, niet in de dansen. Dat orkest met onder andere balalai ka's, accordeons, slagwerk en enkele blazers, speelt dat het een lieve lust is. Ook de solisten uit het orkest, zoals de lieftallige LJoeba, met haar trommelsolo. hebben een voortreffe lijk peil bereikt. De vocale solisten zijn hartveroverend. niet alleen om dat ze „zo snoezig" zijn. maar ook omdat ze geleerd hebben hoe te zin gen. hoe voor te dragen. De dansen zijn een hoofdstuk apart, men kan de choreografen ermee complimenteren. Verbluffende per fectie zoals men die ook van de Rus sische volwassenen-ensembles kent. Het is duidelijk, dat er aandacht is geschonken aan het allerkleinste de tail en de aankleding is een lust voor het oog. Knap en geraffineerd van opzet en het publiek waaronder Toon Hermans en opvalleend veel kinderen viel van de ene verruk king in de andere. Hoezeer muziek verbroedert, bleek na de boeiende en kleurrijke finale De weg naar de Vre de. op het podium en in de zaal bleef men naar elkaar zwaaien. En slechts met moeite nam men afscheid. Men Wilde de sfeer vasthouden, vandaar dan ook dat de grammofoonplaat bij stapels werd verkocht. In Den Haag kan men de Kinderen van Moskou vanavond nog bewonde ren in het Congresgebouw. In Amsterdam zullen zij het publiek enthousiasme brengen op 3. 4. 5 en 6 juli in het Concertgebouw. Ook dan zullen zij niemand teleurstellen! In Amsterdams Shaffy Theater is, tot aan eind juli, elke avond twee maal (20.30 en 22 uur) een „Avondje Funhouse (van een uurtje) te bele ven. Daarvoor zijn nummers uit vo rige Funhouse-programma's geko zen, oude nummers dus, waarvan de, toch meestal al voorspelbare grapjes, mij bekend waren, zodat ik meer ging letten op hoe ze het deden dan wat ze deden. En dat leek me nogal slordig. De regie van de twee Robben, Rob van Houten en Rob Krot. en de choreografie van Fransjes Gelder- blom. mogen best nog eens doorge nomen worden. Vooral omdat Fun- door Ber Huising house het van de vorm moet heb ben. Er wordt, nagenoeg zonder woorden, gewerkt met muziek, dans en mime. Dat beperkt de inhoud en vraagt om een puntgave uitvoering. En wat al vaak gedaan is wordt tenslotte te gemakkelijk gedaan. Het gemime'de swingende geweld van zang en saxen uit de jaren vijf tig. zestig van Perry Como als ik het wèl heb is nog altijd de goeie uitsmijter. Bij boogie-woogie komt Rob van Houten weer uit de nep- piano als de wrekende Beethoven die de pianist neerschiet en dan zelf lol krijgt in de honky-tonk-herrie. Deze Rob danst ook een ouderwetse romantische Pierrot die het moet afleggen tegen de jazz. Een goed nummer is het stille, automatische drama van de etalagepopen. De vier danseressen doen haar leukste werk in een ballet van wielrenners. Een goede pap is het nummertje kunstfluiten van niemand minder dan prins Bernhardt. Een beetje horror komt uit een frietentent. en de gitarist geeft een paar goede volksachtige songs weg. Zo wordt er een uur afwisselend gevuld met fun- nummertjes die mij afwisselend wel tot nauwelijks fun (plezier, lol) be zorgden Overleden De heer L R. Stalllnga. directeur van de Leeuwarder Courant (uitgeverij B V. Friese Pers) is zaterdag op 62- jarige leeftijd overleden. Hij is onge veer 45 jaar in het courantenbedrijf werkzaam geweest. Op 16-Jarige leef tijd trad de heer Stallinga in dienst van het correspondentie bureau Betante en Vaz Dias te 's- Gravenhage. Dit bureau werd in 1935 opgenomen in het ANP. en de heer Stallinga was nadien werkzaam bij de Haagse redactie. Verder is hij bij de Arbeiderspers werkzaam ge weest als parlementsverslaggever en redacteur binnenland. In indonesië is hij hoofd geweest van een econo mische voorlichtingsdienst Toen hij in 1951 in Nederland terugkeerde, werd hij directeur van het dagblad Heerenveense Koerier dat in 1951 met de Leeuwarder Courant werd samengevoegd. Van een verslaggever WELLERLOOI De 34-jarige le raar R. Poels uit het Limburgse Wel- lerlooi is bij het sproeien van zijn tuin door stroom gedood Hij liep op blote voeten toen hij de stekker van zijn elektrische sproemachine uit het stopcontact trok. UIT Van een verslaggever BRUNSSUM De politie in Zuid-Limburg is een handel in valse Franse rijbewijzen op het spoor gekomen. Marokkaanse arbei ders konden Franse documenten kopen voor 1200 tot 1500 gulden. Onmiddellijk na aankoop werd het nagemaakte rijbe wijs doorgaans ingeruild voor een echt Nederlands rijbewijs bij de provinciale griffie in Maastricht. Een speciaal team van de districtsre cherche in Maastricht heeft geduren de drie maanden lang de uitgifte van 174.820 rijbewijzen gecontroleerd. Hiervan waren 1007 exemplaren uit gereikt aan Marokkanen. 154 aan vragers hadden een Frans rijbewijs ingeleverd, zeventien daarvan ble ken vals te zijn. Omdat de politie verwacht dat een aantal Marokka nen hun geldig Nederlands rijbewijs weer ingeleverd heeft voor een echt Marokkaans document is ook Inter pol ingeschakeld. Centraal in de handel van valse fran se rijbewijzen staat volgens de rijksrecherche in Zuid-Limburg de Marokkaan E. uit Hoensbroek.Tot zijn medewerkers zouden behoren de Marokkanen Moesha A. en Moha- med A., beiden uit Brunssum. die op 27 maart betrokken waren bij de dodelijke steekpartij in Brunssum. De Marokkaan L. Quazani uit Amsterdam verloor toen het leven. Enkele dagen vóór de steekpartij was deze Amsterdamse Marokkaan met een eveneens in de hoofdstad wonende landgenoot op de griffie in Haarlem geweest voor het inwisselen van een nagemaakt Frans rijbewijs. De ambtenaar op de griffie weigerde echter het Franse rijbewijs in te rui len omdat hij valsheid vermoedde. Het tweetal reisde toen naar Brunssum om de reeds betaalde voorschotten terug te eisen. Dit leid de toen tot een scherpe woordenwis seling en vervolgens tot de dodelijke steekpartij. ROTTERDAM Bij een schiet partij aan de Hillelaan in Rotterdam is de uit Turkije afkomstige H. H. de Girurenci omgekomen. Twee van zijn landgenoten zijn met schotwon den in het ziekenhuis opgenomen. Over de oorzaak en de toedracht van de schietpartij kon de politie weinig zeggen. De dader moet worden ge zocht in Turkse kringen. Volgens de politie zou uit een voorbijrijdende auto zijn geschoten. Het slachtoffer werd drie keer ge raakt in borst en heup. Hij werd naar het Claraziekenhuis overgebracht, waar hij even later aan zijn verwon dingen bezweek. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS MOORD Er vielen doden in Soweto. Er sneu velen elke dag overal mensen Vorig jaar viel er een dode in Zandvoort. Hoeveel jonge mensen sterven langs de weg. bezeten van de snelheidsdui vel? Elk jaar honderden. Zullen er in Assen doden vallen? Zoals telkens weer overal doden vallen? Bij de beroemde T.T.? Hoeveel jonge men sen krijgen het weer te pakken, en rijden zich later te pletter? We blij ven toezien. De auto-industrie moet z'n modellen testen' Er is werkgele genheid mee gemoeid. Het bevordert de economie, het trekt mensen naar onze gemeente 't Zijn leugens.'t Is sensatiezucht. winstbe jag. moord! Ik doe een beroep op elke christen-demokraat en elke so cialist en elke humanist in elke plaats waar deze schanddaden ge beuren, ook in Assen, te protesteren en verdere medewerking en mede plichtigheid te weigeren. Utrecht J. M. de Jong. CDA-raadslid Brood Bij deze wil ik reageren op het stuk over de zogenaamde uitvinder Nig- gebrugge. die meent een eeuwenoud recept van gefermenteerd brood op nieuw te hebben ontdekt. Is het de heer Niggebrugge niet bekend dat honderden mensen, alleen in Neder land al. op deze manier hun brood bakken? Wij bakken dit brood zelf nu sinds twee en half jaar en het is beslist niet ingewikkeld, zoals de heer Niggebrugge beweert. Het re cept van dit brood is in alle goede kookboeken over de natuurlijke voe ding te vinden, dus de mensen die op het recept loeren, kunnen daar te recht. Het enige wat er misschien nieuw aan is. is dat hij er op een commerciële manier gebruik van gaat maken. Bccrta (Gr.) M. W. bijl-de Kncgl. KNAC De KNAC vindt, dat de overheid te veel aandacht besteedt aan de nega tieve aspecten van het autogebruik en te veel luistert naar de kleine „anti-auto" groeperingen. Alsof de duizenden doden en tienduizenden gewonden per jaar een „negatief as pect" genoemd kunnen worden, dat we maar moeten accepteren! Heb ben KNAC leden weieens contact met verkeersslachtoffers en hun fa milieleden. met de veroorzakers van het verkeersleed en met psychiaters die te maken krijgen met de nasleep van de verkeersellende? En zijn ze wel eens een dagje met de ambulan cewagen in een stad erop uit geweest? Enschede H. Hones Van Agt Wat in de Bloemenhovekliniek ge beurt. is een groot schandaal en het wil er bij mij niet in dat er niet ingegrepen kan worden. Is men bang voor wat rooie vrouwen? Ik geloof dat de grootste angst is. dat er een kabinetscrisis door zou ontstaan. Wanneer het voor een minister een principekwestie is dan moet het ja of nee zijn, er is dan geen tussenweg. Dan maar een kabinetscrisis die in ons land zoals men beweert er niet kan komen omdat er geen alterna tief is Maar de politiek is zo onbere kenbaar. dat er heus wel een moge lijkheid tot alternatief is. Men moet eens ophouden met al maar voor of tegen de dingen te zijn en dan resp. tegen of voor te stemmen terwille van het kabinet dat men op de been wil houden. Ons land zakt hoe langer hoe dieper in de modder. Hilversum M. N. Looije MOSKOU (Reuter, UPI) Igor Sinyavin, een kunstenaar ui| Sowjet-Unie en Alexander Zinowiew, een voormalig hooglef filosofie, mogen hun land niet uit. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vier brandweer lieden, die zaterdagmiddag bij een hevige brand op het gemeentelijk handelsterrein tussen de binnenha ven en de spoorweghaven in Rotter dam door warmtestuwing be dwelmd raakten en naar het zieken huis werden overgebracht, konden gisteren in de loop van de dag weer naar huis gaan. De brand legde een loods van het stuwadoorsbdrijf Vijf winkel in de as. De schade wordt geraamd op vijftien miljoen gulden. De oorzaak van de brand was gister avond nog niet bekend. Een schipper, die zaterdagmiddag de brand ontdekte, sloeg onmiddel lijk alarm. Op het moment, dat de brand uitbrak, waren er geen men sen in het gebouw werkzaam. Alle goederen, die in de ruim tweehon derd meter lange loods lagen opge slagen, gingen verloren. De goede ren varieerden van draagbare radi o's tot flessen zwavelzuur. De loods was onderverhuurd aan verschillen de bedrijven. Spuitbussen, die in grote hoeveelheden lagen opgesla gen, veroorzaakten enkele kleine explosies. Om zes uur zaterdagmid dag was de Rotterdamse brandweer de brand meester. Vier blusboten hielden twee aangrenzende loodsen steeds nat. Bewoners aan de Paral lelweg hadden veel hinder van de zwarte rookwolken, die overigens op grote afstand te zien waren. OOST-BERLIJN (Reuter, UPI) De Sowjet-partijleider, Leonid Breznjew en het Joegoslavische staatshoofd Tito zijn gisteren in Oost-Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de topconferentie van Europese communistische partijen, die morgen begint. Breznjew kwam met het vliegtuig aan uit Moskou. Gewoonlijk reist hij in Oost-Europa per trein, maar de recente ongeregeldheden in Polen, waarbij onder andere het treinver keer tot stilstand werd gebracht, lijken hem ertoe gebracht te hebben het vliegtuig te nemen. Tegen de verwachtingen in behoort de theoreticus van de Sowjet- Russische communistische partij, Soeslow, niet tot het gevolg van Breznjew. Wel wordt de partijleider vergezeld door een aantal specialis ten in het Kremlin voor de betrek kingen met de communistische par tijen in het buitenland. Igor Sinyawin, een vooraanstaand lid van een gToep kunstschilders in Leningrad, die niet zoveel van het huidige regiem moet hebben, heeft westerse correspondenten zaterdag laten weten dat hij geen visum heeft gekregen om naar de Verenigde Sta ten te gaan, omdat hij illegale kunsttentoonstellingen heeft geor ganiseerd. Vorige week werd Sinya win uit de gevangenis ontslagen, na dat hij 15 dagen had vastgezeten voor de organisatie van een illegale tentoonstelling van kunstwerken. Alexander Zinowiew, lid van de Fin se Academie van wetenschappen en auteur van verscheidene ook in het westen verschenen boeken, verklaar de gisteren tegenover westerse jour nalisten, dat hij besloten had de wei gering van de autoriteiten om hem een visum te geven aan de grote klok te hangen, omdat dit de zoveelste keer in de laatste twintig jaar is. Zinowiew wilde een filosofisch congres bijwonen in de Finse hoofd stad Helsinki, maar hem werd mee gedeeld dat hij hiervoor geen toe stemming kreeg. Verder verklaarde de hoogleraar dat de Sowjet- overheid uitnodigingen van een Amerikaanse en een Nederlandse universiteit om lezingen te komen houden, niet aan hem hadden door gestuurd. In 1968 werd Zinowiew benoemd tot hoogleraar in de logica. Een jaar later werd hij echter ontslagen om dat hij zich had verzet tegen de ver wijdering van twee stafleden die hun handtekening hadden gezet onder een politiek protest. De enige Jood, die deel uitmaakt van de leiding van de Sowjet-Unie, Weni- amin Dymsjitch, is gisteren betrok ken geweest bij een interne verschui ving. waardoor hij eventueel in aan merking komt voor de opvolging van de huidige premier Kosygin. De 66-Jarige Dymsjitch, die s|IJ 1962 plaatsvervangend premier Uil weest, heeft nu een volledige 1 taak gekregen bij de raad van mij ters in het Kremlin, het centrali geringsapparaat. Tot nog toe wa. voorzitter van een staatscomml 0< 01 rer n in éüj ATHENE (REUTER) Duizen er boeren en dorpelingen heb j zondag in een aantal dorpen oosten van Athene barricades of c worpen tegen het verkeer, uit test tegen plannen voor de aa_ van een internationaal vliegvelt De gemeenteraad van Spata - welke gemeente het vliegveld worden aangelegd is zondag i aanleiding van de zaak afgetrei ki De dorpelingen zelden tegen Jou^lle listen dat ze hun strijd tegen regeringsplan zouden voortzettrfcrie De keuze van Spata als plaats t der het nieuwe vliegveld werd zatery ii genomen door het kabinet van; mier konstantijn Karamanlis. ge nd Het nieuwe vliegveld zou inbed plaats komen van het huidige, t n ligt in een badplaats op 20 kilomtord ten zuiden van Athene. Voor des ni« leg zou 1.620 hectare akkerland tijd dom Spata onteigend moty-wi worden-di >1' - ni De politie .probeert de boeren^n 1 dorpelingen te overreden de blol de op te heffen. h... In Spata werden zonfla? zwjder vlaggen uitgehangen en lijidde^mt kerkklokken. gei Hel rookgedrag van ons Nederlanders is uniek in de wereld. Als we alle shaggies en filterloze sigaretten bij elkaar tellen dan zie je dat slechts één op de drie gerookte sigaretten een filtersigaret is. Een laagte record.Toch denken al die rokers van gewone sigaretten wel eens na over .teer" en nicotine in hun sigaret. Sommigen zijn daarom in de loop van de tijd overgestapt op filtersigaretten. Maar twee van de drie rokers hebben iets legen filters. Voor hen is er nu een goed smakend alternatief: Reynolds No. I zonder filter. Gemaakt voor mensen die graag goed roken.die tabak willen proeven, die smaak willen en niks minder. Reynolds No. I draagt zijn naam met ere: het is de filter- loze sigaret met de allerlaagste cijfers voor.teer'en nicotine. Minder .teer". Minder nico tine. En toch: een echte sigaret. Bekijk het onderstaande lijstje eens kritisch en vergelijk uw merk Reynolds No I* vergeleken met de 10 meest verkochte sigaretten zonder filter. Gerangschikt naor.iecr" gehalte** „teer- nicotine gehalte in gehalte in mg/sigaret mg/sigarci Reynolds No. I 14 0.7 Gauloiscs Bleu 21 1.2 Lexington 22 II Chesterfield 22 1.2 Mantano 22 1.0 North State 24 1.0 Runner 24 II Camel 24 1.3 Pali Mali Exporl 25 I I C'aballero 25 1.4 Golden Fiction 27 1.6 **Bron puhlikatic Ministerie san Volks- 1 gezondheid november 1975 volgens TNO onderzoek Gemiddelden volgens zelfde methode (SEN J'S2I gemeten door TNO mei 1976 De complete lijst is op aanvraag verkrijgbaar bij R. J. Reynolds B.V.. Postbus 880. Hilversum eens met Reynolds No. I, dan weet u Wat u wint. Reynolds No. I heeft de laagste cijfers in de categorie zonder filter. Maar dat is nog niet alles. Hij is zelfs lager in .teer" en nicotine dan menige bekende sigaret met filter. Lage cijfers, geen filter maar wel smaak, dat is het idee achter Reynolds No. I. Probeert u eens een pakje. Reynolds No. I smaakt.omdat ie gemaakt is van zorgvuldig geselekteerde tabakken. En niets van die smaak gaat verloren want Reynolds No. I heelt geen filter. Voor f 225 weet u er alles van. Rookt u met meer plezier. Wat let u° 0g l in chr anc aar o's, nd, et 1 iuv, aar thei |,t 3 ■eld •t ii ikk< tu toon la; r w< aier omf lad; ord an t ntvi Dn enk u Oj en i an i an en i in aar nde en edel Dek ens >n. 1 lats reet tnlsi ezet cp;e nag rote itzic I iji RA omi )nvi INT led, •allc laaj (RA heel 'en teel Een teel ere: LNT ieve nog rove Horc

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6