ien eindeloze droogvlakte, enge /ogels, motorpech. .en dan is er koffie a nederlaag in prijzenslag: 'oolse leiders krijgen teun bij betogingen Afrikaanse Olympische boycot tegen Spelen dreigt Economische top begonnen Vliegveld Libanon na aanslag dicht Pleidooi voor „vredeszone" Zuidoost-Azië Jjjaar oom Ulbe en tante Marie (slot) AG 28 JUNI 1976 BUITENLAND—WEER TROUW/KWARTET 5 ier!" scht ■^■de ,zl zen ïïh Er w ik oe ze jngel sti immi nam wachtf1 n«r°°r in hoel lie JP ,SCHAU(REUTER,UPI) De Poolse communistische partij betogingen georganiseerd voor partijleider Edward Gierek. acties van ontevreden Poolse arbeiders, die eind vorige voor levensmiddelen niet te verhogen. iet vrijdag oplaaiende verzet te- de voorgenomen prijsstijgingen et in elk geval in één plaats tot elddadigheden gekomen. In de "yistriestad Radom, negentig kilo- er zuidwestelijk van Warschau, >en betogende arbeiders winkels 1{underd, auto's vernield en het ior van de communistische par- brand gestoken. ,j*ens inwoners van Radom is het ieur van het partij-gebouw gro- ils door het vuur verwoest. De ie had de menigte, die de aanval het kantoor ondernam, met jas weten te verdrijven. Er is melding gemaakt van gebruik vuurwapens en er zoüden ook geen slachtoffers zijn gevallen. Toen vrijdagavond de Poolse rege ring bekend maakte dat de prijzen voor levensmiddelen voorlopig niet zouden stijgen (er was een stijging van gemiddeld zestig procent aange kondigd) werd er niet gesproken over gewelddadigheden. Zaterdaga vond maakte de Poolse televisie be kend dat „straatschenders" fabrie ken en winkels hadden geplunderd. Volgens de Poolse radio waren ook nog ongeregeldheden geweest in Oersus, een voorstad van Warschau. Gisteren waren er op tal van plaat sen grote betogingen van arbeiders, die hun trouw aan de regering en Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. ZWARE ELEMENT: 'i SaRTER-! heeft gisteren door het hele land De betogingen waren een reactie week hun regering dwongen de partijleider Gierek betoogden. De sprekers veroordeelden in verschil lende toonaarden „de gewelddaden" en het „vijandig optreden" van som mige arbeiders in Oersus en Radom. In Oersus braken vrijdag stakende arbeiders een spoorlijn op, waardoor de internationale expres Warschau- Parijs werd opgehouden. Inwoners van Radom vertelden zondag dat de ongeregeldheden vrijdag begonnen met een vreedzame betoging van ar beiders. Later ontaardde de demon stratie echter in regelrechte ge weldpleging. waarbij eerst de win kels het moesten ontgelden en daar na het partijgebouw. Kort daarna verscheen premier Pjotr Jaroszewitsj op de televisie om te zeggen dat de prijsverhogingen voorlopig niet zouden doorgaan. Daarmee is het hele economische beleid van de Poolse regering op losse schroeven komen te staan. De prijsverhogingen waren een belang rijk onderdeel van een pakket van maatregelen om de Poolse economie wat vooruit te helpen. De architect van dit beleid is premier Jarosze witsj. Na zijn draai van 180 graden van vrijdag gingen er geruchten over een mogelijk aftreden van de pre mier. maar gisteren kreeg ook Jaros zewitsj zijn deel bij de adhesie betuigingen. In 1970 volgden er wel belangrijke veranderingen in de Poolse top na ernstig verzet tegen prijsverho gingen. Partijleider Gomoelka werd toen vervangen door Gierek. De Poolse regering heeft nu duidelijk een herhaling van die gebeurtenis sen willen voorkomen. Zij heeft het nu niet laten aankomen op een har de confrontatie met de arbeiders, maar snel bakzeil gehaald. In 1970 werd er door de politie ook veel har der opgetreden tegen betogers. PASADENA (UPI), De landing van het Amerikaanse ruimteschip Viking-1 op de planeet Mars gaat 4 juli niet door. De projectleiding in Pasadena vreest dat de tevoren uit gekozen landingsplaats te gevaar lijk is. In de komende dagen zullen na intensieve studie een nieuwe lan dingsplaats en nieuw landings tijdstip worden vastgesteld, aldus de vluchtleiding. De Amerikaanse president Gerald Ford (hier met de Italiaanse premier Moro) heeft gisteren op Porto Rico de economische topconferentie van zeven westerse landen geopend. In zijn toespraak riep hij de westerse landen op in hun beleid beter bedacht te zijn op naderende economische crises onder het motto .voorkomen is beter dan gelezen.' Buiten het deftige hotel waar de leiders van de VS. Canada. Frankrijk. Japan. West-Duitsland. Engeland en Italië bijeen zijn. werd bij de opening een demonstratie gehouden tegen de banden tussen de VS en Porto Rico. Op één van de spandoeken werd de conferentie .bijeenkomst van gangsters' genoemd. MARITIUS (UPI,Reuter) De Organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) dreigt met een boycot-actie tegen de Olympische Spelen in Canada als Nieuw Zeeland niet wordt geweerd van die sportmanifestatie. Nieuw-Zeeland heeft de woede van de Afrikaanse landen opgewekt door rugby-teams met Zuid-Afrika uit te wisselen. Het dreigement van de OAE (een organisatie met 47 leden) is vastge legd in een ontwerp-resolutie voor de OAE-ministersconferentie die mo menteel in Mauritius wordt gehou den. Verwacht wordt dat deze resolu tie vrijwel algemeen zal worden aan genomen. Verscheidene Afrikaanse landen hebben er de afgelopen we ken bij Nieuw-Zeeland op aange drongen de sportbetrekkingen met Zuid-Afrika te beëindigen, maar de ze verzoeken heeft Nieuw-Zeeland naast zich neergelegd. De OAE-conferentie heeft zich de afgelopen dagen ook bezig gehouden met maatregelen tegen westerse on dernemingen, die zaken doen met Zuid-Afrika. Er wordt gewerkt aan een zwarte lijst van dergelijke onder nemingen. die vervolgens ook door een Afrikaanse boycot kunnen wor den getroffen. „Deze ondernemingen kunnen niet van beide kanten profi teren. Zij zullen moeten kiezen tus sen Zuid-Afrika en de rest van Afri ka." zo zei Peter Onoe. woordvoerder van de OAE, gisteren op een persconferentie. De OAE overweegt met name maat regelen tegen luchtvaartmaatschap pijen die op Zuid-Afrika vliegen. On oe zei dat de Afrikaanse landen zal worden gevraagd deze luchtvaartmaatschappijen voortaan landingsrechten te weigeren, en eventueel zelfs het recht over te vie- gen. Een dergelijke maatregel zou bijna alle grote internationale maat schappijen treffen. OAE- woordvoerder Onoe veroordeelde verder de Verenigde Staten. West- Duitsland en Frankrijk vanwege hun samenwerking op nucleair ge bied." met Zuid-Afrika. Hij waarschuwde dat Frankrijk „effec tieve maatregelen" van de OAE moet verwachten als het niet terug komt op zijn besluit een kerncentra le aan Zuid-Afrika te leveren. „Dit is geen tijd voor resoluties, maar voor acties," zei Onoe in dit verband. Onoe vertelde de pers dat de Afri kaanse landen ook de hand in eigen boezem hadden gestoken. Er was tijdens de conferentie gezegd dat er eerst in eigen gelederen „enige schoonmaak" moest zijn omdat veel OAE-leden zelf nog allerlei banden met Zuid-Afrika onderhouden. Deze landen zijn opgeroepen die contac ten te verbreken om het bewind in Pretoria zo volledig mogelijk te iso leren. De OAE heeft haar afschuw uitge sproken over het optreden van de Zuidafrikaanse overheid tegen zwar te opstandelingen anderhalve week geleden in de zwarte wijken van Jo hannesburg en Pretoria. Manilla (AFP) De vijf ASEAN- landen (Indonesië, Maleisië. Filippij nen, Singapore en Thailand) willen met kracht streven naar een „vredes- zone" in Zuidoost-Azië. Dit staat in de gemeenschappelijke verklaring die de ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen zaterdag na hun overleg in de Filippijnen hebben uitgegeven. De ASEAN (Associatie van Zuidoos t-Aziatische Naties) streeft volgens het communique naar „vrede, vrij heid en neutraliteit". De ministers constateren dat de spanningen in het gebied de afgelopen tijd zijn ver minderd. De vijf landen hebben voorts akkoorden gesloten, waarbij is bepaald dat zij elkaar zullen hel pen bij tekorten aan ruwe olie en rijst. Verder hebben de ministers ge werkt aan een verdrag tegen de sluikhandel in narcotica. De vijf ministers hebben zich in Ma nilla ook bezig gehouden met de situatie rond Oost-Timor, de vroege re Portugese kolonie die bij Indone sië is ingelijfd. In hun verklaring zeggen zij dat de toekomst van Oost- Timor „in de handen van zijn eigen bevolking ligt". TANANARIVE (AP) - De regering van Malagasy (het vroegere Mada gascar) heeft het afgelopen weekein de alle vestigingen van buitenlandse oliemaatschappijen genationali seerd. In het land werken Esso. Shell. Caltex, Total en Agip. De ge zamenlijke waarde van deze onder nemingen wordt geschat op 120 mil joen dollar (325 miljoen gulden). Een nieuwe nationale olie maatschappij zal alle activiteiten overnemen. Voorts is een commissie benoemd die de schadeloosstellin gen moet bestuderen. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Het vliegveld van Beiroet is gisteren weer gesloten, nadat een vliegtuig van de Libanese luchtvaartmaatschappij in brand geschoten was. Op het mo ment van de aanslag waren er geen passagiers aan boord van het toestel. De gezagvoerder en mogelijk ook drie bemanningsleden zijn om het leven gekomen. De getroffen Boeing 707 stond gepar keerd naast twee vliegtuigen van de Saoedi-Arabische luchtmacht, die twee uur tevoren waren gearriveerd. Onduidelijk is of met deze toestellen wapens en militairen van de inter- Arabische vredesmacht zijn aange komen. wil t h: nd f ÏS£( oor ee andi Dr Paul Roelofsen passagiers op de boot naar Freemantle zijn bijna allen }t-Australiërs, herkenbaar aan een niet aflatende hartstocht ,jr het kansspel; dag en nacht ratelen de pokermachines, men ifit er dromend van de jackpot, voor in de rij. Verder vallen Bt, hartelijkheid en chauvinisme op. avond wordt op Ierse en ifetse volksmelodieën het „zonver- Ide land" bezongen. Perth int de mooiste stad. Swan het je bier ter wereld te zijn. We moe- wennen aan hun Engels dat is tdeerd met verkleinendè. vaak Jnde afkortingen, die meestal als erstatement worden gebruikt: 1)tie" voor het bikkelharde Aus- >che voetbal, „brekkie" vooreen jijt met biefstuk, bonen en eie- Aussies" voor zichzelf en „bi- voor ons. Men houdt niet op te waarschuwen voor de Nullar- |(=geen enkele boom), een ooit Zee gerezen en zich duizenden nieters uitstrekkende leemvlak- öe we zullen moeten doorkruisen fln het oosten van Australië te de motor van boord mag moe- we deze grondig reinigen en ook bagage wordt geïnspekteerd op dierte uit Indonesië. (Terecht, uipen larven door de meegeno- rijst.) Healthregulations; overal ?n we dat begrip tegen, men is e dood voor epidemieën. Appels eren of ter plekke consumeren, hten en huisdieren zijn zelfs Jlijk van de ene naar de andere over te brengen. Onze schape- n gaan voor een week in qua- »ine en eenmaal aan wal duurt )og uren de motor wordt o.a. it voor we naar Perth rijden, we voornoemde trots kunnen 8vaardigen; Perth is een prachti- ad. Of het nu laag-, terras- of Jouw is. alles lijkt met inventi- en grote zorg te zijn geconstru- Parken met subtropisch groen lashelder water waarin zwarte en liggen verspreid tussen de i t luchtige wolkenkrabbers. zaam en geruisloos schuiven s door de avenue's, de winkel- ?n zijn voor hen gesloten. Het ml de schijn dat men allereerst recreatie denkt, daarna pas aan en. „Life is for living" is de leu- vele uitnodigingen blijven ""'ier langer dan de bedoeling was uiteindelijk vertrekken we niet direkt naar het oosten maar op aanraden eerst langs de kust zuidwaarts om te zien hoe be hendig de Australiër zich staande weet te houden op een plankje in de branding. Helikopters waarschuwen de surfers voor haaien. Door hoge bossen (karribomen). met opzet in brand gestoken bossen vaak om van een termietenplaag af te komen, naar de binnenmeren van Albany. Tussen de vlammen borden waarop staat dat het verboden is bloemen te plukken. Toch zijn de reuzemieren ergens goed voor: van de manshoge heuvels die ze bouwen wordt supe rieur tennisgravel gemaakt! Wild West Na Albany wordt de aarde roder, de weg verlatener. Negen auto's tellen we op een dag. wat heel wat minder is dan het aantal emu's (een soort struisvogel) dat we tegenkomen. Soms rennen ze voor de motor uit. andere keren wandelen ze langs de horizon. Van kangoeroes en de klei nere wallaby's zien we meer aangere den exemplaren op het wegdek dan springende tussen het struweel. Het zijn nachtdieren. Tussen zoutmeren doorrijdend komen we in het uit hout opgetrokken Norseman, waar nog goud wordt gedolven. Er hangt een Wild-Westsfeer; ruime „saloons" met veranda's, klapdeurtjes en stuk ken spiegels. Zwijgend wordt bier gedronken. Twee beschonken vrou wen in bloemjurken. een Aboriginal en een blanke, zitten ook in het eta blissement. Eén van hen. glas en sigaret in de hand. watert. Er ont staat een plas onder haar kruk. maar geen der gasten noch de barman bekommert zich om haar Biljartspe- lende mannen grijnzen wanneer ze merken dat wij het weerzinwekkend vinden. Hier aan de rand van de Nullarbor horen we de laatste verha len over de daar van dorst omgeko men reizigers Een paar maanden geleden, vertelt een handelaar in kwarts en opaal, kwam er een jongen in dit lokaal die net met een moter was overgestoken. Hij had honder den kilometers achter elkaar gere- IMirjam en Paul Roelofsen (links en rechts) bii oom Ulbe en tante Marie op de bank. den en was wit van het stof. Als een bakker. Het was nogal heet en droog toen. Hij kon nauwelijks praten en vroeg fluisterend om een flesje coke (coca-cola). Het vocht deed hem goed. hij probeerde zelfs te lachen om een grap van de barman. Dat had hij beter niet kunnen doen want hierdoor sprong zijn huid van de mondhoeken tot aan zijn oren open. We bereiden ons voor, kijken nauw gezet de motor na. en met tien liter water en voedsel voor een week. plus een gedetailleerde kaart waarop benzinestations en watertanks, rij den we de woestijn :n Het begin valt mee. nog steeds groen en vogels, o.a. de kookaburra, een eigenwijs, breedgebekt dier met een wilde schaterlach. iHa.ha.ha>. Ook parkieten zijn er nog. Pas na het eerste tankstation wordt het landschap onwezenlijk; zo wijs. zo kaal en verlaten, zo alleen gebarsten leem en daarboven blauw De weg loopt vaak voor meer dan honderd kilometer recht als een liniaal wat Mirjam duizelig maakt. Ze heeft het gevoel dat wij stil staan en de aarde onder ons doorglijdt. Te bedenken dat deze vlakte blank kan staan; soms stroomt het overvloedige re genwater van het tropische noorden zover dat het tot aan de zuidkust reikt! Er zijn ook gedeelten begroeid met lage struiken en het ziet daar zwart van de vliegen. Onmiddellijk wanneer je stopt zitten ze op mond. neus en ogen We lunchen er meteen handdoek over het hoofd Zoute douches Behalve dure benzine (transportkos ten) zijn de stations voorzien van douches Met zout water weliswaar, maar toch. Wij kamperen altijd in de directe nabijheid ervan, slapend op kranten en karton om de uit de grond optrekkende kou minder te voelen. Eenmaal horen we 's nachts het gehuil van de op kleine wolven gelijkende dingo's., die eertijds door de Aboriginals als huisdieren vanuit ZuidoostAzië werden meegenomen naar Australië. De enige vogels die het hier nog doen zijn raven, groot en brutaal als die van Hitchcock. Soms zitten ze krijsend op ons tentdak, alsof ze redetwisten over de verde ling van de inhoud eronder. De wei nige reizigers die we tegenkomen wuiven. Wie de Nullarbor oversteekt gaat hier door voor een held en hel den groeten elkaar. Als twee vrachtrijders elkaar ontmoeten stoppen ze midden op de weg om uitgebreid nieuws uit te wisselen Tot Eucla. de post aan de grens met Zuid-Australië. zien we drie motor rijders; een tweetal waarvan er bij een het voorwiel zwabbert door het overal binnendringende, fijne zand zijn de kogellagers versleten - en een ander die ook al stil staat doordat een bougie van een cylinder- kop is geknald De laatste weet z'n machine te repareren, de eerste heeft het geluk dat een vrachtauto hem mee terug neemt naar Perth. Dat we niet voor niets water meevoeren blijkt wanneer we een tank (regen water) droog aantreffen en Eucla ha len we ternauwernood omdat het voorgaande station door zijn brandstof heen was. Bandenvreter Na de grens een laatste beproeving: eerst honderdtachtig kilometer over glashard en scherp leem dat. getuige het vele rubber aan de kant. menige band aan flarden heeft gereten en daarna honderdtwint.ig kilometer door rul zand. Dit laatste traject loopt dwars door het Aboriginalre servaat Yalata. Plotseling komen de inboorlingen uit de bosjes te voorschijn om ons boemerangs, spe ren en houtsnijwerk te verkopen Hier en daar zitten families vervuild om vuurtjes, een onbeschrijfelijke rotzooi rondom hen en daar door heen wroetend talloze hondjes. We zijn nieuwsgierig te weten hoe de autochtonen leven, maar men heeft ons dringend geadviseerd alleen te stoppen bij het benzinestation in het reservaat. Tientallen Aboriginals hebben zich daar verzameld om iets van hun handel te slijten. Als dat lukt. rennen ze .echtstreeks het sta tion in om het geld in bier om te zetten. Een paar zijn dronken „Ze hebben hun waardigheid verloren", meent de pompbediende Na het zand r.og 600 km woestenij tot Port Augusta, dan zijn we er door. Men verkoopt er stickers met de tekst: „We crossed the Nullarbor" Snel verder door wijnvelden naar de tussen heuvels liggende kerkstad Adelaide, waar we in een Eucalyp tuspark worden vertederd door koa la's. op teddyberen gelijkende bui deldieren. Voort naar Melbourne druk, haastig. Europees en dan naar Sydney waar we ons nauwelijks tijd gunnen het befaamde Opera- house te bewonderen. De laatste lootjes Nog 180 km en we zijn opge wonden Rijden midden in de stad de benzinetank leeg wat nog nooit js gebeurd Motorpech volgt. We sleu telen op een vluchtheuvel tijdens het spitsuur Maar nog dezelfde avond arriveren we in Wamersbay Klop pen op de deur („Ik dachtdathetde wind was", zal oom Ulbe laten zeg gen. i Drie kloppen nogmaals en val len de eveneens nerveuze familie in de armen. A propos, tante Marie zet precies zon lekkere koffie als vroeger in Nederland en die smaakt, na een tocht van dertigduizend kilometer, nog beter De linkse moslims in Libanon heb ben de falangisten de schuld van de aanslag gegeven. Afgelopen vrijdag vaardigde de oorlogsraad van de rechtse falangistische partij een ulti matum uit, waarin gedreigd werd met pogingen om het vliegveld te sluiten als niet de falangistische voorwaarden voor het gebruik van het vliegveld ingewilligd zouden worden. Volgens journalisten op het vliegveld kwamen de raketten uit de richting van het gebied dat door christenen wordt beheerst. Waarschuwing De aanvallen kwamen een dag na een waarschuwing van de Egyp tische regering aan het adres van de falangisten, dat'zij niet met de ar men over elkaar zou blijven zitten als zij door zouden gaan met de aanvallen op de vluchtelingenkam pen en geen medewerking zouden verlenen aan de vredespogingen van de inter-Arabische vredesmacht. De waarschuwing werd uitgesproken door de Egyptische minister van bui tenlandse zaken Fachmi, na een spoedzitting van de Egyptische nati onale veiligheidsraad. Het vliegveld van Beiroet werd afge lopen woensdag weer geopend na zestien dagen dicht te zijn geweest in verband met de hevige strijd in de Libanese burgeroorlog. Het getrof fen toestel kwam uit de Jordaanse hoofdstad Amman, en wachtte op passagiers voor een vlucht naar Cai ro. Bij de aanslag zijn de gezagvoer der van het vliegtuig en waarschijn lijk drie leden van de bemanning om het leven gekomen. De gevechten in Libanon tussen linkse moslims en Palestijnen ener zijds en christenen anderzijds gin gen dit weekend onverminderd door. Bij de Palestijnse kampen ten zuid oosten van Beiroet wordt nu al bijna een week achtereen fel gevochten. Daarbij zijn naar schatting al 900 mensen om het leven gekomen. Het radio-station „Stem van Palestina dat sedert drie weken weer vanuit Egypte mag uitzenden, na negen maanden verboden te zijn geweest, leek gisteren voortdurend code- boodschappen uit te zenden voor Palestijnen in Libanon. De berichten zouden erop wijzen dat bepaalde groepen Palestijnen ingesloten zijn. Besprekineen Vier Arabische landen gaan deze week proberen de strijdende partij en in Libanon aan tafel te krijgen in Djeddah, een Saoedi-Arabische stad aan de Rode Zee Dit hebben Ara bische diplomaten gisteren in Cairo meegedeeld. De deelnemende lan den zijn Egypte. Syrië. Saoudi- Arabiè en Koeweit. De Palestijnse Bevrijdingsbeweging heeft gevraagd om een spoedzitting van de minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga. voor de tweede maal in één week. Gisteravond is de Egyptische briga de-generaal Mohammed Hassan Gonnein, de commandant van de Arabische vredesmacht in de Sy rische hoofdstad Damascus aange komen. Hij verklaarde dat het zijn eerste taak was het staakt-het-vuren te doen respecteren. De generaal be nadrukte de neutraliteit van de vre desmacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5