„Geen massale inenting Spaanse griep" Zeven hartpatiënten maken het goed na operatie in Amerika amicale In verkeer omgekomen Zeevalking blijft bij uitwijzing Marokkanen' Aantjes: eensgezindheid van CDA over beleid blijft nog onder de maat Commentaar Chirurg verbaasd over wachtlijst Portugal Vluchten New York weer normale route Kamerlid Patijn overhandigt petitie aan gezant Uruguay .■r ':OJ unvfli i tUWZiNG Demonstratie in Den Haag Vrouw op station door trein gedood Protest tegen synodebesluit Man steekt ex-vrouw in woede met mes Duits echtpaar op vakantie beroofd „Griep niet meer wat het in 1918 was" Prof. Masurel verwacht grote „golf" niet voor 1986 Duits echtpaar verdacht van spionagewerk Twee kinderen verdronken in Lauwersmeer 2 MAANDAG 28 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 De verkiezing van generaal Eanes tot president van Portugal markeert het einde van een veelbewogen epi sode uit de geschiedenis van dit land, namelijk de overgang van een fascistische dictatuur naar een de mocratie. De verkiezing van Eanes vormt het sluitstuk van de opbouw van een democratisch politiek bestel. De keus voor Eanes lijkt geen slech te. Als militair kan hij nu gaan fungeren als buffer tussen de burger lijke politiek en het leger. Hij ver persoonlijkt het militaire aandeel in de Portugese revolutie. Hij is echter voorstander van de terugkeer van de Portugese soldaat naar de plaats waar hij thuis hoort, de kazerne. Voor een goede functionering van de democratie is dat een beslissende voorwaarde. Het wéinig politiek geprofileerde gezicht van Eanes is al evenzeer een punt in zijn voordeel. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft hij bij de bevolking weinig enthousiasme ge wekt, maar evenmin veel irritatie opgeroepen. Men is niet massaal tegen hem storm gelopen. Te meer daar hij al bij de eerste ronde meer dan vijftig procent van de stemmen heeft gehaald, komt hij als betrekkelijk onomstreden figuur het presidentiële paleis binnen. Zo kan hij een man boven de partijen worden, ondanks de steun van socia listen, volksdemocraten en centrum democraten. Tijdens de verkiezingscampagi heeft Eanes al aangekondigd'dat I Van een onzer verslaggevers HOUSTON De zeven Nederlandse hartpatiëntenl die afgelo pen vrijdag in het Amerikaanse Houston werden geopereerd, verkeren allen in een goede conditie. Dit hebben hun echtgeno ten na het bezoek zaterdagmiddag bekendgemaakt. Hartchirurg dr. Denton Cooley deelde op een persconferentie inHouston (Texas) mee, dat de operaties geslaagd waren en dat de Neder landse hartpatiënten de ingreep uitstekend hadden doorstaan. moment niet met zekerheid te zeg gen of ze weer voor de volle honderd procent de oude zullen worden", al dus dr. Cooley na de operaties. Hij zei er verbaasd over te staan dat in Nederland zoveel hartpatiënten, die voor operatie in aanmerking komen, op een lange wachtlijst staan. gnc lat hij de leider van de socialisten. Mario Soares tot premier -zal benoemen. Soares beschikt in het parlement echter miet over een meerderheid, -maar hij heeft bij herhaling ver klaard noch met de communisten met rechts te willen regeren. De socialistische leider heeft het plan een minderheidskabinet, even tueel aangevuld met partijlozen, te vormen. De vorming van zo'n kabi net. dat met wisselende meerderhe den in het parlement zal moeten zien te werken, legt echter wel een hypotheek op het geleidelijke ver worven evenwicht en de betrekkelij ke politieke stabiliteit in Portugal. Gezien de enorme economische pro blemen die het land de komende tijd moet oplossen, is dit vooruitzicht minder bemoedigend voor de aan loop van het presidentschap van Eanes. Van een verslaggever LEIDEN De 67-jarige F. van der Mark uit Leiden is omgekomen toen zijn auto frontaal werd aangereden door een andere auto waarvan de bestuurder volgens de politie onder invloed van sterke drank verkeerde. AMSTERDAM De 75-jarige J. de Groot uit Amsterdam kwam om het leven toen hij op de Adelaarsweg door een auto werd gegrepen. LEEUWARDEN De negenjarige Jelle van der Wal is bij het overste ken van de Archipelweg door een auto aangereden en kort daama overleden. ELST De 22-jarige G.R. Roeven uit Valburg kwam om het leven toen de bestuurder van een motorrijwiel, waarop hij als duopassagier mee reed. de macht over het stuur verloor en in een sloot reed. De heer Roeven kwam tegen een betonnen duiker terecht en overleed korte tijd later. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen al. BEILEN De 22-jarige K.A. Snijder uit Zwiggelte is op de Esweg in Bei- len met zijn auto tegen een boom gereden en kort daarna overleden. VINKEVEEN De 43-jarige R F. van der Assen uit Uithoorn is omge komen toen hij bij een inhaalma noeuvre met zijn auto in het water reed. WOERDEN Twee mannen kwa men om het leven toen op de rijksweg Utrecht-Den Haag een vrachtauto op hun auto inreed. De slachtoffers stonden met hun auto's op de vluchtstrook. Êen van de au to's raakte in brand. Van een verslaggever SCHIPHOL De KLM-vluchten naar New York worden sinds zater dagavond weer volgens de normale route uitgevoerd. De directie besloot daartoe nadat de vereniging van Ne derlandse verkeersvliegers tot de conclusie was gekomen dat het weer verantwoord moest worden geacht om over het oostelijk Canadees luchtverkeersgebied te vliegen. Lan dingen in dit gebied worden nog ver meden. De moeilijkheden vloeiden, zoals vermeld, voort uit taalmoeilijkhe den: het Canadese gouvernement wilde dat de lichtverkeersgeleiders ook de Franse taal gebruiken. Sta kingen waren daarvan het gevolg. „Ik verwacht dat de gezondheid van alle zeven patiënten aanzienlijk zal verbeteren door deze operatie en dat ze weer een actief leven kunnen lei den. maar het is natuurlijk op dit Van een verslaggever DEN HAAG Tweede-Kamerlid Patijn (PvdA) zal vandaag namens Amnesty International 37.600 handtekeningen symbolisch over handigen aan de ambassadeur van Uruguay. Carlos de Yeregui Lerena. Volgens Amnesty International heeft de regering van Uruguay de bewijzen van Amnesty International als zouden 29 personen zijn doodge marteld en zesduizend personen om hun politieke ideeën worden vastge houden, niet weerlegd. In de petitie zegt Amnesty International dat een onafhankelijke internationale com missie toestemming moet krijgen de martelingen in Uruguay te onder zoeken. Op het stadhuisplein in Rotterdam is zaterdag een protestdemonstratie gehouden tegen het regiem in Uru guay. Het PSP-Kamerlid F. van der Spek en het PvdA-Kamerlid A. van der Hek waren daarbij aanwezig. De organisatoren hebben in een brief aan minister Van der Stoel een be roep gedaan op de Nederlandse rege ring de pressie op de regering van Uruguay te vergroten, zodat de de- miocratische en mensenrechten in dat land kunnen worden hersteld. Ih het Nederlands-Belgisch grensge bied in de gemeente Bladel is zon dagmiddag dertig hectare na tuurschoon door brand verloren ge gaan. Het vuur werd bestreden door tien brandweerkorpsen uit Neder land en België. In Geldrop brandde zondagmiddag ongeveer vijf hectare van de grote heide af. Deze brand werd bestreden door vier korpsen. De Amerikaanse chirurg vertelde verder, dat de ingrepen weloverwo gen een dag waren uitgesteld. Oor spronkelijk was de bedoeling- en dat was ook tegen dokter P.J. van der Schaar, de medisch adviseur van de Nederlandse hartpatiëntenvereni ging gezegd - dat de patiënten bin nen 36 uur na aankomst zouden wor den geopereerd. Bij nader inzien heeft men iets langer gewacht om de effecten van de vliegtocht en het tijdsverschil van zes uur volledig te laten -uitwerken. Tevreden Dokter Van der Schaar verklaarde tevreden te zijn over de toestand van de patiënten. Volgens hem waren de ingewikkelde ingrepen aan de har ten van de zeven Nederlanders voor dokter Cooley en zijn staf routine, maar de Amerikaan zelf zei; ..Dit is geen routine-chirurgie. Hartchirur- gie bergt grote risico's in zich." Coo ley sprak overigens zijn verbazing erover uit. dat er zoveel belangstel ling was van zowel de Amerikaanse als de Nederlandse pers voor de ze ven Nederlandse patiënten. Voor hem is het gewoon, dat zich voortdu rend buitenlanders bij zijn centrum aanmelden. De zeven Nederlanders, die in Houston een hartoperatie hebben ondergaan zijn: J. Baars uit Go- rinchem, J. van der Noord uit Lelys tad, B. Demmers uit IJmuiden, H Rijst uit Eindhoven. J. Bronsveld uit Weesp, A Lelieveld uit Den Haag en M. Lam uit Loenen aan de Vecht. Zij behoorden tot de eersten, die zich hadden aangemeld, toen de voorzit ter van de Nederlandse hartpatiën tenvereniging, Henk Fievet. zijn plannen bekend maakte om hartpa tiënten uit Nederland te laten opere ren in Houston. Als alles goed gaat, zal over een week een tweede groep naar Amerika vertrekken om daar een hartoperatie te ondergaan. Prinsje vermaakt zich Prins Constantijn vermaakte zich op zijn eigen manier (met het gooien van steentjes) toen hij met prinses Beatrix en prins Claus op het jacht De Groene Draeck bij Dordrecht naar het admiraalzeilen keek. Het admiraalzeilen was een van de evenementen georganiseerd ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Dordrechtse Roei- en Zeil-vereniging. Ongeveer tweehonder vaartuigen van de stichting ronde en platbodemjachten namen aan deze ..vlootschouw" deel op het ..drie-rivieren-punt" (Oude Maas. Merwede en Dortse Kil) waar de anders zeer drukke beroeps- en pleziervaart nu was stilgelegd. Prinses Beatrix is beschervrouwe en admirale van de stichting. VAM Cl Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer 250 Marokkanen en met hen sympa thiserende Nederlanders hebben zaterdag in Den Haag gede monstreerd tegen de uitwijzing van 182 .illegale' Marokkanen die enige tijd geleden in verscheidene kerken in hongerstaking gingen om uitwijzing te voorkomen. Dc demonstrerende Marokkanen droegen zaterdagmiddag in Den Haag veel spandoeken mee. Staatssecretaris Zeevalking heeft onlangs besloten deze mensen geen verblijfsvergunningen te geven, en blijkens zijn uitlatingen zater dagavond voor de televisie wil hij aan die beslissing vasthouden Volgens de organisatoren van de demonstratie zouden de Marokka nen. als zij in hun land terugko men. groot gevaar lopen in de ge vangenis terecht te komen (of nog ergen maar de heer Zeevalking zei zaterdagavond dat hem via de Ne derlandse ambassade in Marokko niets daarvan was gebleken .Dat kan niet hard gemaakt worden, en wanneer dat niet het geval is kan ik als staatssecretaris deze mensen niet in een uitzonderingstoestand plaatsen door hen. terwijl ze ille gaal hier zijn. toch te laten blijven. Dat zou precedenten scheppen, in feite zou er dan een generaal par don voor alle illegale gastarbeiders moeten volgen' aldus de heer Zee valking. De staatssecretaris zei wel dat de Marokkanen niet uit het land gezet zullen worden voordat zijn beslissing op dit punt door de Raad van State getoetst en goedge keurd is. Op de demonstratie in Den Haag werd ook als eis gesteld dat de .Amicales' uit ons land zullen ver dwijnen. Het overgrote deel van de 182 ex-hongerstakers liep in dc de monstratie mee. Volgens inlichtin gen van de KRO heeft de Neder landse ambassade in Marokko over deze zaak slechts twee gesprekken gevoerd: één met een ambtenaar van het Marokkaanse ministerie van justitie en één met twee rege ringsgezinde advocaten. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Mr. W. Aantjes. leider van de AR-fractie in de Tweede Kamer, meent dat de eensgezindheid van het CDA over het beleid nog beneden de maat blijft. HULSHORST De 69-jarige me vrouw E. Klein uit Leeuwarden is zaterdag op het station van Hulshorst (Noord-Veluwe) onder de intercity Zwolle-Amersfoort geko men Dit gebeurde nadat zij onder de ketting was doorgelopen, die het perron van Hulshorst afsluit als daar treinen voorbijkomen.Het treinverkeer liep na het ongeluk een vertraging op van dertig minuten. Van een onzer redacteuren WESTERVOORT De kerkraad van de gereformeerde kerk in Wes tervoort Zevenaar schrijft in een brief aan de gereformeerde classis Arnhem dat hij teleurgesteld is over het besluit van de generale synode, de aanbeveling van steun aan het speciale fonds van het we reldraadprogramma tot strijd tegen rassenwaan op te schorten. De kcr- keraad vraagt de classis aan de syno de te verzoeken, bij haar eerder inge nomen standpunt van steun aan het PCR te blijven. In het programma In de Rooie Haan van de VARA-radio zei hij zaterdag dat het CDA de afgelopen week bij het debat over de beleidsombuigin gen .,een politiek zeer goed en eensgezind verband" was geweest, maar hij herinnerde ook aan het feit - ..een zeer groot minpunt.. - dat de CH-fractie eerder had meegestemd met een motie van afkeuring van het regeringsbeleid inzake de kredietga rantie voor de Zuidafrikaanse kern- order Aantjes weigerde overigens in afwachting van de AR-partijraad van 25 september nu al conclusies te trekken: „Net zo min als ik toen heb gezegd dat het afgelopen is met het CDA. zeg ik nu: het CDA is gebak ken". zei hij. Aantjes herhaalde dat hij niet op de CDA-lijst zal gaan staan als die tot stand zou komen op een wijze die hij niet voor zijn verantwoording zou kunnen nemen, maar dat hij in geen geval met iets anders dan met de ARP zal beginnen „Er is voor mij geen andere weg dan die van de ARP", aldus Aanjes Hij liet opnieuw merken dat minister Lubbers zijn voorkeur geniet als kandidaat- lijsttrekker van het CDA en hij meende dat geen van de drie huidige fractieleiders het CDA kan aanvoe ren omdat zij nog teveel het stempel van de afzonderlijke partijen dragen. Van een verslaggever AMSTERDAM In haar woning aan de Vrolikstraatin Amsterdam is zaterdag de 23-jarige Sandra M. Ha zel met een levensgevaarlijke stee kwond in de nek en ernstig bloedend op de gang aangetroffen. Haar gewe zen echtgenoot, de 25-jarige machi ne-bankwerker L. V. R„ werd aange houden toen hij op weg was naar het politiebureau om zich aan te geven. Hij zei dat hij zijn ex-vrouw had gevraagd bij hem terug te keren, wat zij echter had geweigerd. Daar op had hij haar in een vlaag van woede de messteek toegebracht. Volgens de politie was het slachtof fer buiten levensgevaar. AMSTERDAM Een Duits echtpaar, dat tijdens een vakantie in Nederland op een bankje bij de Plan tage Muidergracht in Amsterdam Oost zat uit te puffen van de hitte, is de dupe geworden van jeugdige tas- senrovers. De vrouw had haar tas met de riem over haar schouder naast zich. Op een gegeven moment kwamen een jongeman en een meisje naast haar zitten, die daar een half uur bleven zonder gedurende die tijd een woord met elkaar te wisselen. Toen zij wa ren vertrokken, bemerkte de Duitse vrouw dat zij allen nog maar de riem van de tas over de schouder had. De tas zelf was eraf gesneden en verdwe nen. In de tas zat een sleutel van een kluis in het centraal station te Amsterdam. Het echtpaar repte zich daar onmiddellijk naar toe, doch het bleek al te laat te zijn De tassenro- vers hadden al twee koffers met kle ding en andere reisbenodigdheden van het echtpaar weggehaald. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Aan het bestaande vaccin tegen influenza griepi moet een component worden toegevoegd die beschermt tegen het soort virus dat in 1918 de „Spaanse griep" veroorzaakte en dat begin dit jaar in Amerika weer opdook. Volgens de virolocg prof. dr. N. Masurel is het van het grootste belang, nu te beginnen met het opbouwen van een afweer tegen dit virus. Dat geldt voorlopig alleen de groepen voor wie influenza een extra medisch risico betekent. Want prof. Masurel toont zich in een artikel in het Ne derlands tijdschrift voor ge neeskunde geen voorstander van een massale inenting van de hele bevolking, zoals Ame rika en Canada dat van plan zijn. Eerder had de Ge zondheidsraad staatssecreta ris Hendriks zo'n massale vaccinatie al afgeraden. De Spaanse griep maakte destijds over de hele wereld riaar schatting twintig mil joen dodelijke slachtoffers Het virus heeft zich sindsdien voornamelijk in varkens „schuilgehouden". Vanuit dat „reservoir" werden inci denteel wel besmettingen ge zien. met name bij werkers in de veeteelt In de Neder landse varkensstapel komt het virus voor zover bekend overigens niet voor Recruten In februari van dit jaar werd een kleine uitbarsting van een aan deze varkensgriep nauw verwante ziekte ge constateerd onder recruten in de legerplaats Fort Dix in de Amerikaanse deelstaat New Jersey. Eén recruut overleed, en dat vestigde de indruk dat de Spaanse griep opnieuw een dreigend gevaar was. Bij de Amerikaanse ge- zondheidsautoriteiten kwam een mechanisme op gang dat in enkele maanden tot een uniek resultaat leidde. Ge flankeerd door onder andere de heren Salk en Sabin (we reldberoemd van de polio- vaccinsi kondigde een ern stig kijkende president Ford aan. dat de hele natie dit na jaar tegen het nieuwe gevaar zou worden ingeënt Hoe groot dat gevaar is. valt intussen niet met zekerheid te zeggen. Amerikaanse des kundigen schatten de kans dat de nieuwe versie van de Spaanse griep in het komen de seizoen al op grote schaal zou toeslaan, zeer uiteenlo pend. De grootste pessimis ten zeggen „minder dan vijf tig procent kans", maar er zijn er ook die het op twee procent houden. Op grond van de regelmatigheden die bij het opduiken van „nieu we" griep-varianten zijn waargenomen. verwacht prof. Masurel de grote golf pas omstreeks 1986. Verder staat vast dat griep niet meer is wat het in 1918 was. Verre weg de meeste slachtoffers vielen toen door zogenaamde secundaire infecties, zoals longontsteking. Die konden toen nog niet effectief wor den bestreden omdat de anti biotica nog niet waren uitge vonden. Goedaardig En de ene Amerikaanse re cruut die in februari over leed. levert geen enkele aan wijzing over het gevaar van dc nieuwe virus-stam. die in tussen officieel de naam A/New Jersey/76 heeft gekre gen. Als de man in bed geble ven was. zoals de dokter hem gezegd had. leefde hij nu nog, is de vrij algemene opvatting. Maar. om welke reden dan ook. voelde hij zich verplicht om toch aan een geforceerde mars mee te doen en tegen die inspanning bleek hij niet opgewassen. De indruk van de medici ter plaatse was. dat de influenza A/New Jersey/76 zelfs goedaardiger verliep dan de tegelijk heersende A'Victoria, de modernste va riant van de „Aziatische griep". Er lijkt dus weinig reden voor bijzondere maatregelen, hoe wel men dat in Amerika an ders ziet. In het Epidemiolo gisch bulletin van de Rotter damse GG&GD betwijfelt dr. J. Huisman overigens of de Amerikanen hun ambi tieuze plan wel zullen kunnen waarmaken. De Verenigde Staten „munten helaas niet uit in een goed sluitende or ganisatie van de ge zondheidszorg" Wel vraagt hij zich met bezorgdheid af wat de nieuwe versie van de Spaanse griep, wanneer hij komt. zal aanrichten in de ontwikkelingslanden, „waar nog omstandigheden heersen die overeenkomen met die in Europa in 1918". Justitie in Karlsruhe: Van een onzer verslaggevers KARLSRUHE Het^Westduitsr echtpaar Jürgeru^ en Doris Kürschner. dat bijna drie jaar in Rotterdam woont, zit in West- Duitsland in voorarrest op verden king van spionage voor de DDR. Het federale parket in Karlsruhe heeft dit zaterdag bekendgemaakt. Volgens de Westduitse justitie heet het echtpaar in werkelijkheid Wolfram en Carla Kaune. Twee we ken geleden werd het op de laatste dag van zijn vakantie in Keulen aangehouden Oorspronkelijk is het afkomstig uit Oost-Duitsland. In de drie jaar. dat ze in Rotterdam woon den hielden zij zich volgens de aan klacht bezig met economische spio nage. in het bijzonder waar het de betrekkingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek betrof. Wolfram Kaune vertoefde vroeger ook in New-York, West-Berlijn en Londen, waar hij voor een vervoerbe drijf werkte. Volgens de Westduitse justitie is er geen verband tussen deze affaire en de spionagezaken. die de laatste weken in de Bondsrepu bliek zijn ontdekt. Het echtpaar is ruim een week spoor loos geweest, voordat de arrestatie in West-Duitsland bekend werd. Het had na een vakantiereis langs de Rijn op 13 juni in Rotterdam terug moeten zijn. Na enkele dagen scha kelden de werkgevers van het echtpaar de politie in Water eist levens Van een verslaggever LAUWERSOOG Het water heeft dit tropisch weekeinde ook mensen levens geëist In het Lauwersmeer zijn twee kinderen verdronken. Hun lichamen zijn na lang zoeken, waar aan zeker tweehonderd mensen heb ben deelgenomen, gevonden Zondagmorgen werd de zevenjarige Johan Schuit Uit Middelstam uit de twee meter diepe vaargeul in het Lauwersmeer opgedregd, later werd ook het lichaam van de vijfjarige Peter Jan van de Hout uit Hantum- huizen opgehaald. Beide jongens waren sinds zaterdagmiddag ver mist. Peter Jan van de Hout ver dween plotseling toen hij met zijn moeder aan het strand was. Hij moet in diep water geraakt, zijn. Johan Schuit verdronk toen hij pro beerde van een zandplaats naar het strand terug te lopen HANK (gem. Dussen) De tienjari ge Mattheus Vesters uit Kaatsheu vel is gistermiddag in het strandbad „De Kurenpolder" in het Noordbra bantse Hank verdronken De jongen moet bij het spelen te ver in het water gegaan zijn. Hij is nog naar een ziekenuis in Raamsdonkveer vervoerd, maar bij aankomst daar bleek hij overleden te zijn HAAFTEN De 23-jarige Leerdam mer B. Sleeuwenhoek is zaterdag middag in het gemeentelijk natuur bad in Haaften verdronken. Samen met een vriend was hij naar het zwembad gegaan; toen men hem op een gegeven ogenblik miste, vond men zijn lichaam onder water. GEERTRUIDENBERG De 63 jarige A. Stoop uit Geertruidenbcrg is zaterdagmorgen levenloos gevon den in stadsgracht De Veste in zijn woonplaats De politie gelooft niet met een misdrijf te doen te hebben BOEKEL De 41-jarige L Verhijen uit Cuyk is gistermiddag in een wa terplas in een zandafgraving in de Brabantse gemeente Boekei ver dronken. Hij was daar gaan zwemhien DORDRECHT De 54-jarige me vrouw J. van het Hoenderdaal-cir Graaf uit Rotterdam is in de Bics bosch van een boot gevallen en ver dronken HULST De 31-jarige E.C.M Ver meulen uit het Belgische Nieuwker- kenwaas is zondagmiddag bij het pootjebaden in het verdronken land van Saeftinghe verdronken Hij raakte in een diepe geul en zakte weg. Zijn vrouw en kind konden nog wel tijdig worden gered. De familie kon niet zwemmen F.ita „Ik heb u toch eerst beleefd gevraagd of u uw hoed wilde afzetten?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3