Trein naar Parijs verongelukt Palestijnen kapen Frans toestel Warm Portugezen kiezen Eanes tot president Trouw Zeker elf doden in expres met honderden Nederlandse toeristen Velen naar huis terug Aanhoudend zeer warm met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant IN DEZE KRANT Naam bekend van één slachtoffer De Standaard toch nog gered Door de hitte veel klachten over lawaai Trouw blijft op post. Warm aanbevolen! Welkomstvoordeel hoort bij u. J 34E JAARGANG NR 9864 MAANDAG 28 JUNI 1976 VANDAAG: droog, zonnig en zeer warm weer met maximumtemperaturen van 28 graden in de kustpro vincies tot circa 35 graden in het binnenland. In het algemeen weinig wind, maar in de middag wind van zee. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, overwegend zonnig en aanhoudend warm tot zeer warm. vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst er, kan dezelfde dag al resultaat hebben. Tel. 020-913456 Tel. 010-115588 Tel 070-469445 tlTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 .BONNEMENT ƒ14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO XIIOOO - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 En dan is er koffie Onze motorrijdende corres pondent Paul Roelofsen, die bijna een jaar lang in deze krant verslag deed van zijn adembenemende avonturen is aangekomen op zijn plaats van bestemming: het veilige huis van oom Ulbe en tante Marie in Australië. Het ver slag van zijn laatste dorstige etappe staat op pagina 5. Geen leven op Mars Nederlands populaire ruim tevaartdeskundige Chriet Ti- tulaer is er van overtuigd dat de landing van het onbeman de ruimteschip, Viking op de planeet Mars groot nieuws zal opleyeeen. Toch zei hij tegen Pted Lammers. dat I wat "er ook zal worden ont- i dekt na de vierde juli het in elk geval géén leven zal zijn dat valt te vergelijken met menselijk leven. ..Alle verhalen over Marsmanne tjes zijn sprookjes". U leest erover op pagina 7. Eindelijk kampioen! Honderdtwintig minuten voet bal en nog eens drie kwartier strafschoppen nemen waren zaterdagavond nodig voordat IJsselmeervogels zich alge meen amateurkampioen van Nederland mocht noemen. De feestvreugde was ernaar. Andere hoogtepunten van het sportweckeinde: Freddy Maertens rijdt vandaag in het geel Belgic binnen Honkballers nog zonder winst in Haarlem Vijftien zwemmers en zwemsters naar Montreal Betty Stöve uitgeschakeld op Wimbledon Atleten stellen kandida tuur voor Spelen Doen en denken (derde week) 5-2fe-'5-"Y 7 '7-9 /y_ iCj-15 S-Z-S-Zo-tq ^.2-26-20-9 strikt c.a., igens voor in de is- en geval issen r van ïn 14 Deze week spelen cijfers een belangrijke rol. Het zijn er 26, die elk een letter van het alfa bet voorstellen. A is 1. D is 4 en Z is 26. U zoekt dus eerst welke letters er staan en zo vindt u woorden die door el kaar liggen. Ze staan echter wel in volgorde. We nemen als voorbeeld de eerste cijfers: 5- 26-15-14. Dat wordt dan ezon, de letters worden omgezet tot een bruikbaar woord, in dit geval onze. De spreuk telt zes woorden. Het handigst zet u de letters van het alfabet op een rij en daaronder de cijfers 1 tot en met 26. Zin bewaren tot zaterdag. Dc tekening heeft met de spreuk of het gezegde te maken. Van een onzer verslagge vers BRUSSEL Zeker elf mensen kwamen om het leven en 29 mensen wer den gewond toen de expres-trein van Amster dam naar Parijs gister middag omstreeks half twee ongeveer één kilo meter voor het station van het Belgische plaatsje Neufvilles veron gelukte. In de trein zaten volgens schattingen van de Nederlandse Spoorwe gen zo'n zes- a zevenhon derd reizigers, onder wie veel jonge vakantiegan gers. Van de gewonden was een vijftiental er gisteren zo ernstig aan toe dat de Belgische Spoorwegen meedeelden dat het dodental nog kon oplopen. De verongelukte trein bestond uit dertien rijtuigen, waarvan er vijf wa ren gehuurd door de Franse Toeris ten Service (FTS). De trein, die gistermiddag om tien over één uit het Brusselse Zuidstati on vertrok, had op de plaats van het ongeluk een - toegestane - snelheid van 130 tot 140 kilometer per uur. Door het plotselinge verspringen van een wissel, terwijl de trein pas seerde, liepen de achterste zeven wa gons uit de rails, aldus een lezing van deskundigen. De Belgische spoorwe gen meenden zondagavond, dat er „geen sprake" kon zijn van een men selijke fout. Men vermoedt, dat het defect aan de wissel een gevolg is van de uitzonderlijke hoge tempera tuur. De wissel is inmiddels door het parket in beslag genomen. Op het baanvak bij Neufvilles ont stond na het ongeluk een enorme ravage. Sommige wagons waren ge kanteld en andere zo vernield, dat men snijbranders moest gebruiken om de slachtoffers uit de trein te krijgen. Sommige van de doden wa ren afschuwelijk verminkt. De iden tificatie verliep uiterst moeilijk, om dat de meeste reizigers in de lichte zomerkleding die ze droegen geen identiteitspapieren op zak hadden. Hulp Vrij snel na het ongeluk kwam het hulpverlenings- en reddingswerk op gang. De rijkswacht was ter plaatse. Met een helikopter werd hulp gebo den. De Belgische civiel- bescherming verleende assistentie, evenals het Rode Kruis. Er werden snel ambulances naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. De doden werden zolang overgebracht naar een meisjesschool in Neufvilles en de gewonden werden vervoerd naar ziekenhuizen in Bergen, "s Gra- venbrakel en Zinnik. Ook de niet-gewonden werden zo snel mogelijk geholpen. In de kerk van Neufvilles werd een hulppost ingericht, waar de geschrokken rei zigers met koffie en brood weer wat op verhaal konden komen. Inmid dels waren op de onheilsplaats de ministers Chabert van verkeer en Michel van binnenlandse zaken ge arriveerd. Chabert deelde mee zijn Van een verslaggever NEUFVILLES Gisteravond waren er elf doden van de treinramp in het Belgische Neufvilles geteld. Eén van hen is de 27-jarige Erna Smid uit Enkhuizen. Van de anderen konden, mede tengevolge van de verminkin gen, de persoonsgegevens vannacht nog niet bekendgemaakt worden. Het werd wel waarschijnlijk geacht dat zich onder de omgekomen slacht offers ook een jonge Amerikaanse vrouw Laurie Curze uit Morris, be vond. De vriendin met wie zij reisde was ongedeerd, maar Laurie was on vindbaar. Onder de 29 gewonden zijn negentien zwaargewonden. Zij heb ben onder meer schedelletsel of bij hen moeten amputaties aan ledema ten verricht worden. De Belgische spoorwegen meldden gisteravond dat de ..stoffelijke scha de" zeer groot was. De achterste vier van de wagons zijn zeer zwaar bescha digd. Eén van de wagons is zo ernstig beschadigd dat de onderdelen ervan zeshonderd meter uit elkaar lagen. Palen van de bovenleiding zijn als lucifershoutjes geknakt en sporen wa ren over honderden meters vernield. collega Westerterp in Nederland een rouwtelegram te hebben gezonden. Het ongeluk bij Neufvilles had nog grotere vormen kunnen aannemen, als men er niet juist bijtijds in was geslaagd een uit de tegenovergestel de richting komende TEE-trein, nog net tot stilstand te brengen. Per bus Reizigers, die hun reis naar Parijs wilden voortzetten kregen van de Belgische spoorwegen vervoer per bus aangeboden. Ongeveer driehon derd Nederlandse toeristen ver volgden gisteravond even na half acht de reis naar Parijs per bus. Bij velen echter zat de schrik er zo in. dat ze er de voorkeur aan gaven naar huis (Nederland) terug te ke ren. In de trein zaten nogal wat jonge Nederlanders, die in Roosen daal in de expres-trein waren ge stapt. Het is gebruikelijk, dat deze trein in Brussel aan de Belgische expres naar Parijs wordt gekoppeld, maar wegens zijn lengte was daar van afgezien. De Belgische trein ver trok om 13.07 uur uit Brussel, de Nederlandse als volgtrein om 13.10 uur. Koning Boudewijn en zijn vrouw Fabiola hoorden van het ongeluk op het moment, dat ze op de Brusselse Heizei een grootscheeps volksfeest bijwoonden als sluitstuk van de vie ring van het 25-jarig ambtsjubileum van de koning. Het koninklijk paar besloot na het vernemen van het ongeluk de avondfeesten op de Hei zei niet meer bij te wonen. De expres-trein van Amsterdam naar Brussel liep gistermiddag bij het Belgische Neufvilles uit de rails: hier de beschadigde wagons, schots en scheet op de baan met op de voorgrond een losgeslagen wielstel. LISSABON (Reuter, UPI) Generaal Antonio Ramlho Eanes is gisteren tot president van Portugal gekozen. De eerste uitslagen maakten al direct duidelijk dat generaal Eanes ruim boven de noodzakelijke grens van vijftig procent zou blijven. Dit betekent dat er geen herstemming zal behoeven te worden gehouden tussen de twee hoogst geplaatste kandidaten. Een grote overwinning voor de gene raal was door de meeste politieke waarnemers ook al voorspeld. Gene raal Eanes zal, naar het zich van nacht liet aanzien boven de zestig procent eindigen. Admiraal Jose Pinheiro de Azevedo, de pre mier van Portugal die ook meedong naar het presidentschap maar vorige week getroffen werd door een hart aanval, kwam niet verder dan 13 BRUSSEL (ANP) De kranten van de Standaardgroep (De Standaard, het Nieuwsblad, de Gentenaar, het Handelsblad en de Landwacht) zul len vandaag normaal verschijnen. Dat is mogelijk geworden na een overeenkomst die getekend is door de groep-Leysen in België (Vlaamse Uitgevers Maatschappij in oprich ting) in de werknemers van de bla den Die overeenkomst werd zonda gavond in de gebouwen van De Standaard getekend. Alle geledingen van het personeel zijn met de overeenkomst akkoord gegaan. De VUM heeft de ver antwoordelijkheid voor het uitgeven van de dagbladengroep overgeno men. Het akkoord heeft echter al leen betrekking op de krantengroep van De Standaard Voor de tijd- schriftengroep is nog geen oplossing gevonden. Zolang dat niet het geval is zal er slechts werk overblijven voor 625 a 675 mensen van het onge veer 1850 man tellende personeel van de Standaard-groep. procent. De communistische kandi daat, Pato, de enige burger die deel nam aan de strijd, behaalde ruim 8 procent. De radicale majoor Otelo Saraiva de Carvalho stond gis teravond op bijna 18 procent van de stemmen. De opkomst bij de verkiezingen was aanzienlijk lager dan bij de laatst gehouden parlementsverkiezingen, die plaats vonden op 25 april. Toen kwam 83 procent van zes miljoen Portugese kiezers naar de stembus. Gisteren was dit percentage nog geen 73. De cijfers bevestigen de indruk dat het grootste deel van de Portugese bevolking weinig enthou siasme kon opbrengen voor de presi dentsverkiezingen. De verkiezing van Eanes maakt een einde aan een periode van twee jaar waarin voorlopige regeringen het land regeerden. Eanes zal binnen kort de leider van de socialisten Ma rio Soares vragen een regering te vormen. De verkiezingsstrijd is zonder veel incidenten verlopen. Tijdens verkie zingsbijeenkomsten is één persoon om het leven gekomen en werden een twintigtal gewond. Het stemmen is gisteren uiterst vreedzaam verlopen. Het enige inci dent viel voor bij het stembureau waar generaal Eanes zijn stem uitbracht. Linkse jongeren schreeuwden hem „fascist" toe. De generaal reageerde uitermate lako- niek: „Er is vandaag geen school, anders zouden ze waarschijnlijk hier niet zijn geweest". Ons commentaar staat op pagina 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Het uitzonderlijke warme weer met tem peraturen tot 33 graden in het binnen land van de afgelopen dagen zal voor lopig nog voortduren. Ook voor van daag en morgen is er nog geen verkoe ling in het vooruitzicht, maar zal het opnieuw heet worden. Die hitte was er de oorzaak van, dat de politie - met name in het westen van het land - de afgelopen nachten overstelpt werd met klachten over burengerucht en geluidshinder. De agenten hadden volop nachtwerk aan het terugdraaien van geluidsrege laars en hot sussen van burenruzies, die vooral te wijten zijn aan het zeer warme weer. „Het aantal klachten is aanzienlijk toegenoemen", bevestigde een poli tieman in de centrale meldkamer van de Amsterdamse gemeentepolitie gis teren: „Veel mensen schijnen met dit weer gewoon niet naar bed te gaan. Zc blijven wat praten en drinken in de tuin of op het balkon of zc draaien wat muziek met de ramen open. En de mensen, die wel een poging doen om te slapen hebben natuurlijk ook hun ramen wagenwijd openstaan." Gemoederen verhit Een wachtmeester van de rijkspolitie in Dordrecht vertelde, dat het aantal binnengekomen klachten is verveel voudigd. „De mensen worden misschien ook wat minder verdraag zaam door de hitte" opperde hij. Hoofdinspecteur L. Dorst van dc Amsterdamse politic meent, dat „ver hitte gemoederen duidelijk een ver schijnsel zijn, dat zich bij een hitte golf voordoet." Hij zei, dat dc politie zich wegens gebrek aan personeel had beperkt tot die gevallen, die haar als dc meest ergclijke voorkwam, waarbij in enkele gevallen proces verbaal werd opgemaakt. Pagina 4: Geen eind aan hittegolf Generaal Eanes TUNIS (AFP, UPI, Reuter) De gisteren op een vlucht van Tel Aviv naar Parijs gekaapte luchtbus van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France leek de afgelopen nacht te zullen landen op het vliegveld van de Oegandese hoofdstad Kampala. Eerder weigerden de autoriteiten van het vliegveld van het Soedane- se Chartoem het toestel toe stemming te landen. Het vlieg tuig kampte met gebrek aan brandstof. Eerder op de avond was het toestel opgestegen van het vliegveld bij het Libische Bengazi. Het toestel werd daar getankt en had brandstof voor ongeveer zes uur. Het vliegtuig, dat een vlucht maakte van Tel Aviv naar Parijs had een tussenlanding gemaakt in Athene. Toen het opgestegen whs van het vliegveld van de Griekse hoofdstad ging na korte tijd het contact met het toestel verloren. Een Roemeens vliegtuig ving toen een boodschap van het Franse toestel op waarin om toestemming voor een landing op het vliegveld van Benghazi werd ge vraagd. Naar verluidt bevinden zich aan boord van het toestel 216 passa giers. onder wie ruim tachtig Is raëli's. Niet duidelijk was gisteravond of de kapers in Tel Aviv dan wel in Athene aan boord van het vliegveld waren gekomen. Eenmaal aangekomen in Benghazi, een stad in Libië, het land dat een zeer vijandige houding te genover Israël aanneemt, ontpopte het zestal kapers zich als leden van het Volksbevrijdingsfront voor Pa lestina (PFLP). Het marxistische front, dat geleid wordt door George Habasj, heeft een aantal jaren gele den afstand genomen van de hou ding van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) van Jasser Arafat. Het PFLP behoort tot het zoge naamde verwerpingsfront, de sa menwerkende Palestijnse guerrilla groepen die zich verzetten tegen ie dere regeling met Israël. Op het mo ment van de aankomst van het vlieg tuig in Benghazi bevond de leider van de PLO zich voor besprekingen in de Libische hoofdstad Tripoli. Een wooidvoerder van de Air France verklaarde dat het de eerste maal is dat deze onderneming door een Pa lestijnse kaping getroffen wordt. Tot nog toe heeft men steeds gemeend dat de goede betrekkingen tussen Frankrijk en de Arabische wereld de Fransen van Palestijnse overlast zouden vrijwaren. In een verklaring van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina die vanuit Damascus naar het kantoor van het persbureau Reuter in Koe weit werd doorgebeld heet het, dat Frankrijk sedert Karei de Grote een vijand geweest is van de Arabische wereld. De Franse president Giscard wordt de knecht van de Verenigde Staten genoemd. Volgens de verkla ring is de hervatting van de strijd in Libanon de voorbereiding tot een Franse ingreep in dit gebied. Over de door de kapers gestelde ei sen is niets bekend gemaakt. Uit de verklaring aan het persbureau Reu ter gestuurd kan worden opge maakt. dat de kaping gericht is te gen de Franse regering. In Israël is het kabinet bijeen geweest om zich over de kaping te beraden. Israë lische autoriteiten spraken de ver wachting uit dat de Franse autoritei ten alles zouden doen om de inzitten den veilig op de plaats van bestem ming te brengen. We hebben een tropisch weekeinde achter de rug en de hitte blijft nog. Mensen, die niet kunnen slapen, bezorgen hun buren overlast. Trouw bezorgt u ook iets: nieuws, hoe warm het ook is. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam. Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederer onderzetter* met zilver bedrukte ouderwet se locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1