issinger roept westen op tot geestelijk reveil %uger: Rellen waren beraamd Zware strijd in Libanon fSowjetboerderijen worden graanfabrieken Reisdoel op Mars Portugal kiesFeen nieuwe president lianen krijgen standje j^Totaal 176 doden in Zuid-Afrika" pl^min president ■a oor 't leven Johnson, Castro en Kennedy BLOEDBAD SOWETO ng i Niet wie maar wanneer iüUjTERDAG 26 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ^^ÓNDEN (UPI, Reuter) De westerse landen moeten meer als eenheid optreden tegenover het i voiommunistisch blok en tegenover de derde wereld. Dat is een kernpunt uit een redevoering die de icantimerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteren hield in Londen. tliet\issinger riep daarin op tot een „geestelijk reveil" in het westen. ssinger sprak in Londen voor het fefaamde Instituut voor Strate- sche Studies. De minister had dit •achte forum uitgekozen voor een inge uiteenzetting over zijn totale |sie op de internationale betrekkin- Hij verdedigde het door hem •voerde beleid van ontspanning te- over de Sowjet-Unie. De resulta- van deze ontspanning moeten J>lgens hem nu ook Europa ten goe- komen. gaf aan dat de Verenigde Staten len proberen hun contacten met •steuropese landen uit te breiden, "ij zijn vastbesloten Oost-Europa dieel behandelen op basis van soeverei- Iteit en onafhankelijkheid van elk id. Wij erkennen geen in- loedssfeer," aldus de minister. Met eze uitlatingen wilde hij kennelijk """"jrekenen met de kritiek dat de VS T^Jereid zouden zijn Oost-Europa in r^ite aan de Russen over te laten. *atHeze kritiek richtte zich vooral op lezing van Kissingers assistent ,££nnefeldt. Minister Kissinger waarschuwde het Westen het oostblok niet ver deeld tegemoet te treden. „Wanneer wij op diplomatiek of economisch terrein in onze contacten met het Oostblok onderling wedijveren la ten wij eigen voordelen ongebruikt liggen en openen wij nieuwe kansen voor de Sowjet-Unie. Wij dienen ons te weren tegen scheuringen en het allernauwste samenspel te handha ven", zo maande Henry Kissinger. Voor de wijze waarop het Westen de Derde Wereld tegemoet moet treden ontvouwde de minister een plan met vijf punten. Het kwam voor het Wes ten neer op betere samenwerking en betere coördinatie. De rijke landen moeten ophouden met onderhande lingen „volgens een agenda die de hunne niet is." Kissinger riep het Westen verder op tot een soort geestelijk reveil. „Wij hebben niets te vrezen van competi tie. Wat betreft militaire wedijver. OHANNESBURG (UPI) De Zuidafrikaanse minister van lolitie en justitie, James Kruger heeft vrijdag bekendgemaakt, 'at de onlusten van een week in zwarte woonoorden in de ovincie Transvaal aan 176 mensen het leven hebben gekost, •nder hen waren twee blanken. Iruger zei tegen buitenlandse jour- ït Halisten in Pretoria dat 1.139 perso- ïctrien werden gewond en 1.298 gearres- itsireerd. De onlusten braken op 16 juni is ulit in Soweto, 24 kilometer ten zui- iedien van Johannesburg, id Volgens Kurger zijn er vrijwel zekere ïvaaanwijzingen dat de onlusten zoda- ig waren georganiseerd, dat zij sa- irtgPenvielen met Premier John zoforsters vertrek naar Europa, voor q. Besprekingen met de Amerikaanse sinister van buitenlandse zaken in Jest-Duitsland. Du C den (e minister verklaarde dat toen de 'eP %üusten uitbraken, een dertigtal po- s toe jeagenten had geprobeerd beto on vtrs die werden geleid door iemand ONDEN (Reuter) Idi Amin is is teren met onmiddellijke ingang Ifenoemd tot president van Oeganda Oor het leven. Dit is gisteren voor Idio-Oeganda bekend gemaakt, let besluit werd genomen door de ëfensieraad, het beleidsbepalende rgaan van het militaire bewind dat nds 1971 aan de macht is. otdo Ier fe raad bepaalde tevens dat in de ?tst (op van de tijd alle ministersposten e tröDor militairen moeten worden be- olksft. In zijn antwoord op het besluit deiftn de defensie-raad verklaarde oek min niet zonder bescheidenheid :en ®t hij zich bij besluiten neerlegde /an »angezien de raad verantwoordelijk erbel voor het leiden van het land", ewod die geen student was, had gepro beerd te overreden weg te gaan. De man die geen student was, werd later doodgeschoten, aldus Kruger. Politie Hij zei dat de politie tussen de 30 en 40 procent van de slachtoffers had gedood. Hij ontkende dat er ruim 1.000 doden onder de zwarte bevol king waren gevallen, zoals de Apartheidscommissie van de Veren igde Naties heeft gezegd. Een groep zwarte onderwijzers en leiders uit Soweto heeft gisteren ver klaard, dat de omstandigheden in het woonoord met zijn ongeveer 1 miljoen inwoners, niet normal zou den worden vooraleer het verplichte onderwijs in het Afrikaans wordt af geschaft. De 30 man tellende delegatie verga derde met Johannes Rousseau, staatssecretaris voor Bantoe- onderwijs in Johannesburg. De delegatie stelde Rousseau een memorandum ter hand waarin staat dat de regering bij herhaling was gewaarschuwd voor de afkeer van de zwarten van het Afrikaans, dat door Afrikanen is omschreven als- „de taal van de onderdrukker". Ook staat erin dat de regering afwijzend had gestaan tegenover suggesties het Afrikaans als verplicht leervak af te schaffen. Rousseau zei dat hij Bantoe minister Michiel Botha zou verzoe ken de Afrikaanse klacht met drie leden van de delegatie te bespreken. hebben wij de macht om onze belan gen te verdedigen. Wat betreft de economische wedijver, die strijd hebben wij lang geleden al gewon nen. Wat betreft de ideologische we dijver, hangt de kracht van onze denkbeelden alleen af van de vraag of wij bereid zijn deze denkbeelden te verdedigen", zei Kissinger. „Wij moeten onszelf niet verlammen door een slappe houding aan te nemen." Hij hief hierbij een waarschuwende vinger naar Europa: „Het is geen gezonde zaak als de Verenigde Sta ten het enige centrum van initiatief en leiding vormen in de democra tische wereld. Het is geen gezonde zaak als Europa slechts een rol van passieve deelnemer speelt," sprak minister Kissinger vermanend. Moreel verval Kissinger leek bevreesd voor een soort moreel verval in het westen toen hij zei: „Het is onloochenbaar dat het morele incasseringsvermo gen van het Westen de afgelopen jaren duchtig op de proef is ge steld." Aan die constatering koppel de hij een plan voor een soort moreel herstel vast. Hij waarschuwde daarin indirect te gen toestanden als in Italië, waar grote ontevredenheid onder de be volking leidt tot een opmars van de communistische partij. Kissinger sprak van politieke krachten die „wellicht een grotere bestuurlijke doelmatigheid in het vooruitzicht stellen," maar waarvan niet zeker is of zij „de democratische waarden wel zijn toegedaan". Voor zijn ge hoor was duidelijk dat hij daarmee op Italië doelde. Hij vervolgde toen met: „Terzelfder tijd blijkt zonne klaar dat louter oppositie tegen die krachten niet genoeg is. Er dient respons te komen op de ge rechtvaardigde maatschappelijke en economische verlangens." Dat leek een zachte wenk voor de Itali aanse christen-democraten iets aan hervormingen te gaan doen. In het voorbijgaan rekende Kissin ger ook nog even af met tegenstan ders in eigen land van het soort van Republikeins kandidaat Ronald Re agan. De minister sprak over de ingewikkeldheden van een „veelvor mige wereld". „Dat vereist meer dan deze of gene specifieke technische oplossing. Het vereist bij de stemge rechtigde bevolking begrip voor het feit dat wij temidden van onzeker heden tot een keus moeten komen, waarbij de resultaten niet direct tastbaar zijn en niet tot simpele leuzen kunnen worden herleid," zo verpakte Kissinger zijn kritiek op zijn Amerikaanse tegenstanders. Het Amerikaanse ruimtevaartuig Viking 1 fotografeert zijn reisdoel op de planeet Mars. Op 4 juli moet een onbemand laboratorium landen naast de krater Yuti, links boven (met centrale piek). De krater is 19 kilometer breed en ontstond waarschijnlijk door inslag van een meteoriet. BEIROET, NICOSIA (Reuter, UPI, AP) Alle Arabische in spanningen ten spijt werd er in Libanon gisteren nog hevig gevochten tussen Palestijnen, linkse moslims en christenen. De strijd was het hevigst in en om de Libanese hoofdstad Beiroet. „De strijd neemt angstwekkende en dreigende dimensies aan. In ver scheidene voorsteden woeden bran den en de lucht is gevuld met rook kolommen", zo meldde radio Bei roet, een station dat in handen is van de linkse moslims. Het christelijke station „Amchit" maakte melding van talrijke doden en gewonden. De strijd spitst zich voor de vierde ach tereenvolgende dag toe op de bele gerde Palestijnse vluchtelingenkam pen Tal Zaatar en Jisr El-Basha. Deze twee kampen, waarin 25.000 Palestijnen en 30.000 moslim vluch telingen uit Zuid-Libanon wonen, vormden de laatste linkse bolwerken in het door christenen beheerste gebied. Radio Amchit zei: „De huidige ge vechten kunnen de pogingen om een ronde tafelconferentie op te zetten waaraan alle betrokken groeperin gen zullen deelnemen, in gevaar brengen. Ook de stappen die worden ondernomen om een pan-Arabisch vredeskorps in te stellen, kunnen WASHINGTON (AP) De vroegere Amerikaanse president Lyndon Johnson heeft eens onder vier ogen niet een journalist laten doorschemeren dat de Cubaanse leider Fidel Castro iets te maken had met de moord op president John Kennedy. Tegen de televisie-commentator Howard Smith zou Johnson eens gezegd hebben: ,.Ik ga je iets vertellen dat je zal schokken. Kennedy probeerde Castro te pakken, maar Castro was eerder." Smith had zich daarop inderdaad geschokt getoond en om bijzonderheden gevraagd. Die had Johnson geweigerd. ..Eens zal alles uitkomen," had hij gezegd. Howard Smith (een zeer bekende wat conservatieve commentator) vertelde dat deze weck voor de televisie. Hij meende dat hij het vertrouwelijke gesprek met Johnson nu wel mocht weergeven. Aanleiding was voor hem het verschijnen van een rapport van de Senaats commissie voor de inlichtingendiensten. Daarin staat dat de FBI en de CIA belangrijke gegevens hebben achtergehouden ten.tijde van het onderzoek naar de moord op John Kennedy. door de hernieuwde gevechtshande lingen worden ondermijnd". Dit vre deskorps zou een nieuw bestand en een blijvende vrede moeten helpen uitwerken. Volgens een links radiostation zouden Syrische militairen ondanks het negenendertigste bestand met de Palestijnen het landbouwkundig centrum van de Amerikaanse uni versiteit in de Bekaa-vallei in het oosten van Libanon in brand hebben gestoken. Ook zouden Syrische troe pen een opmars begonnen zijn naar de historische stad Baalbek. Daarbij zouden ze op zware tegenstand stui ten van linkse moslims. De Israëlische minister van buiten landse zaken. Yigal Allon heeft de aanwezigheid van een inter- Arabische vredesmacht in Libanon een bedreiging genoemd voor de ma ronitische gemeenschap in Libanon en een bedreiging voor Israël. De minister, die een persconferentie gaf aan het einde van een tweedaagsbe- zoek aan West-Duitsland, verklaarde te vrezen dat het radicale Syrië tot overeenstemming komt met de Pa lestijnen. ADVERTENTIE Boycot van Zuid-Afrika, meer dan ooit nodig. Steun de Boy cot Outspan Aktie, Pasteur straat 26, Leiden, tel. 071- 142124. Giro 2648800. Ir. AJ- ngvoor Victor Zorza anda Kremlin is begonnen aan grootscheepse hervorming ;5.„fcn het collectieve het tndbouwstelsel in de Sowjet- Y'nie. De hervorming is gericht Sfujb de „industrialisatie" van het ie Jsteem der collectieve boerde- erzoflen, dat de schuld draagt voor ïde e chronische moeilijkheden an de Russische landbouw. Ui- —Jindelijk moeten de collectie- boerderijen volledig verdwij- en. Om te beginnen zal het Ddsïmengde landbouwstelsel, s^aarin de meeste communes 45 cun graan-, groenten-, fruit- en is eeteelt bedrijven door gespe cialiseerde ondernemingen io ds lorden vervangen. v.d. 1 ?yiar><f zullen pluimvee „fabrieken", var- is vannsproduktie-„installaties" en prof J?eikas-„combinaties" komen. Er urdt gezegd, dat een collectieve isAbêerderij, die uit één of meer dorpen f-tstaat. te klein is voor een effectieve .oduktie. Verschillende bestaande lodferderijen zullen tot „associaties" brden samengevoegd waarin de 1S roduktie van bepaalde i 7 dshdbouwprodukten geconcentreerd worden. De bedoeling is dat de rton°£en van de associatie hun inkomen ton. iv elkaar doen om zo de wetenschap- Jong.ilijke en technologische vernieu wingen te kunnen financiëren die de wonderlijke boerderijen zich niet 3:jst?umen permitteren. hr BI i ds Epder Stalin kreeg elke boerderij te •ren welke gewassen hij moest planten en in welke hoeveelheden. Sindsdien werd het systeem geleide lijk maar niet volledig geliberaliseerd en kregen de boerderijen meer vrij heid. Onder het nieuwe systeem van de „specialisatie per gebied" zullen boerderijen in een bepaald gebied zich hoofdzakelijk op de produktie van bijvoorbeeld graan, katoen of melk moeten concentreren. Het ge vaar bestaat dat de boerderijen op nieuw bevelen van boven af zullen krijgen, wat tot het verlies van het plaatselijke initiatief en van de doel matigheid zou kunnen leiden. Breznjew Het programma voor de „industriali satie" van de boerderijen wordt al jaren gestimuleerd door partijsecre taris Leonid Breznjew, die het her haaldelijk voorgesteld heeft als de oplossing voor het agrarische pro bleem van de Sowjet-Unie. Er waren tekenen van oppositie daartegen bin nen het leiderschap en het maakte aanvankelijk niet veel vorderingen. Een aantal gebieden kreeg toestem ming om er mee te experimenteren. Dit heeft geleid tot de vorming van ongeveer 6.000 experimentele coöpe ratieve boerderijen, die veel efficiën ter zouden zijn dan de traditionele collectieve en staatsboerderijen. Het succes van dit experiment heeft tot de hervorming geleid, maar het gekozen tijdstip is merkwaardig. De juiste tijd voor het aankondigen van een belangrijk programma als dit. zou het in maart gehouden 25ste par tijcongres zijn geweest. Dat Breznjew daarin niet geslaagd is. doet veronderstellen dat hij niet de medewerking van zijn collega's kon krijgen omdat zijn positie toen naar men aanneemt niet erg sterk was. De kosten Een mogelijke reden voor het verzet tegen de hervormingen kunnen de kosten zijn. Het Kremlin geeft geen cijfers en doet geen toezeggingen. Maar uit enkele voorbeelden uit de Sowjetpers wordt duidelijk, dat de kapitaalsinvesteringen, die nodig zijn om de boerderijen om te vormen tot „landbouwfabrieken" veel groter zijn dan de Sow jeteconomie in de naaste toekomst kan opbrengen. Het lijkt of de boerderijen zelf voor het meeste geld moeten zorgen, geld dat anders besteed zou zijn aan het ver beteren van de levens omstandigheden van de landbou wers. Het Kremlin heeft bepaald dat het tempo van de hervormingen niet ge forceerd mag worden en dat het pro gramma vrijwillig is. Tegelijkertijd wordt gewaarschuwd dat pogingen om de ontwikkeling tegen te gaan. resoluut onderdrukt zullen worden. Het programma houdt dus rekening met verzet dat kan komen van bij voorbeeld de kant van de welvaren de boerderijen, waar efficiënt wordt gewerkt. Deze boerderijen zijn nodig om een grotere financiële bijdrage te leveren, zodat de minder welvarende boerderijen ook mee kunnen doen. Dit kan ook leiden tot verlies van effectiviteit. Er zijn al zoveel hervormingspro gramma's en reorganisatieplannen voor de landbouw van de Sowjet- Unie geweest, sinds Stalin in 1953 stierf, dat enige scepsis op haar plaats is. Maar een hervorming, die volgens de Sowjet-pers het meeste succes belooft, is nooit goed van de grond gekomen, omdat het te veel leek op een terugkeer naar de ver guisde particuliere boerderijen. Er zijn nu enkele aanwijzingen dat, pa radoxaal als het mag lijken, de in dustrialisatie van de Sowjet- landbouw de andere hervorming nieuwe mogelijkheden geeft. Koppeling Het „koppelings"-systeem lijkt het tegendeel te zijn van industrialisatie van de landbouw. Een „koppel" is een team van niet meer dan vijf of zes boeren. Het koppel krijgt een speciaal stuk grond toegewezen, dat zij het gehele jaar bewerken. Zij kun nen niet meer vandaag hier en mor gen daar worden ingezet, waar de bedrijfsleiding toevallig mensen no dig heeft. De mensen die van het ene stuk land naar het andere werden gestuurd, maakten zich nooit druk over het resultaat van hun werk. In het „koppel" echter hangt het inkomen van de mensen af van de wijze, waarop zij het gehele jaar voor hun „eigen" stuk land hebben ge zorgd. De Sowjetpers heeft herhaal delijk voorbeelden gegeven van „koppels" die twee tot vier keer zo veel van hun stuk grond wisten te oogsten dan op andere aangrenzen de stukken het geval was. Het sys teem bleef echter een experiment, omdat sommige Sowjetleiders meenden dat het zou leiden tot het verdwijnen van het systeem van de collectieve boerderijen. Als een klein team van vijf of zes mensen, die deel uitmaken van één gezin of twee ge zinnen jaar in jaar uit op hetzelfde stuk grond zouden werken, wat zou dan nog het verschil zijn met de particuliere landbouw? Dat het in derdaad nog veel verschil zou uitma ken nam de vrees van de twijfelaars echter niet weg. Groot experiment Dit jaar echter gaat een van de rijkste landbouwgebieden van de Sowjet-Unie, het Stavropolgebied in het zuiden, volledig over op het ..koppel"-systeem. Terwijl het be sluit tot industrialisatie groot opge maakt op de voorpagina's van de kranten wordt gepubliceerd, wordt van het Stavropolexperiment slechts onopvallend gewag gemaakt in de Economische Gazette. Toch is het voor het eerst dat een „koppel"-systeem toegestaan is voor een groot gebied als dit. Het is nog een experiment, maar misschien hebben de Sowjetleiders begrepen dat, zolang een boerderij een „graan- fabriek" kan worden genoemd, het werk kan worden gedaan door „kop pels" als die maar niet als gezin nen of families worden aangeduid. Als het experiment mag doorgaan, kan het van groter belang blijken te zijn voor de toekomst van de landbouw van de Sowjet-Unie, dan de „industrialisatie" van de landbouw. door Herman Amelink Morgen vinden er presidentsverkiezingen plaats in Portugal. Het boeiende van deze verkiezingen is niet de vraag wie er president wordt. De kandidaat met veruit de beste papieren is generaal Antonio Ramalho Eanes. Spannender is de vraag of hij morgen al een meerderheid van Portugal achter zich krijgt. Als dat niet gebeurt, dan zullen er binnen drie weken nieuwe verkiezingen gehouden worden tussen de twee hoogst geklasseerde kandi daten. De Portugese grondwet eist dat de president met een absolute meerder heid van stemmen verkozen wordt. Dat betekent dat generaal Eanes meer dan 50 procent van de stem men moet halen om de zittende pre sident, Francisco da Costa Gomes, op te volgen. Theoretisch zou de generaal een goe de kans moeten maken, aangezien hij de steun geniet van de socialis ten, de volksdemocraten (PPD) en de centrum-democraten (CDS), die bij de parlementsverkiezingen van 25 april drie kwart van de Portugese kiezers achter zich kregen. In de prkatijk ligt het echter wat moeilij ker. Bij de laatst gehouden opinie peiling, nu overigens al weer drie weken geleden, kwam Eanes op 33 procent en zijn gezamenlijke concur renten op 28 procent, terwijl maar liefst 39 procent van de kiezers nog geen keus had gemaakt of hun keus niet wilden vertellen. Het blijft daar om nog ongewis of generaal Eanes het morgen al haalt. Hartaanval zijn voornaamste tegenkandidaad is de huidige premier, admiraal José Pinheiro de Azevedo. De kansen van de premier, die door geen enkele partij wordt gesteund en bij de laatste opiniepeiling kon rekenen op 14 procent van de kiezers, zijn de afgelopen week sterk gedaald. Hij werd namelijk op weg naar een ver kiezingsbijeenkomst in Oporto ge troffen door een hartaanval en ver blijft nog steeds in een ziekenhuis. Azevedo staat, ondanks zijn slechte persoonlijke relatie met Mario Soa- res, dicht bij de socialisten. Men hield er dan ook rekening mee, dat hij een groot deel van de socialis tische stemmers van Eanes zou kun nen aftroggelen. De aanhangers van Azevedo zetten de campagne echter voort in de hoop dat het op een tweede ronde zal aankomen. In dat geval zal de strijd gaan tussen de twee hoogst geplaatste kandidaten en zal Azevedo kunnen rekenen op de stemmen van de communisten en extreem links, die nu nog een eigen kandidaat in het veld hebben. Moge lijk is Azevedo tegen die tijd ook weer zo ver hersteld, dat zijn kandi datuur weer serieus genomen kan worden. Fidel Castro De kandidaat van de communisten, Octavio Pato, is de enige burgerkan didaat bij de verkiezingen. Hij is de tweede man in de Portugese commu nistische partij, na partijleider Alva- ro Cunhal. Hij zou een minder ortho doxe communist zijn dan Cunhal, die bekend staat als een aanhanger van Moskou. Bij de laatst gehouden opiniepeiling kwam hij echter niet verder dan vier procent van de kiezers. Zijn grote concurrent is majoor Ote- lo Saraiva de Carvalho. een roman tische militair die tot de verbeelding spreekt. Hij was een van de stuwen de krachten aan de staatsgreep van 1974 die een einde maakte aan de rechtse dictatuur van Caetano. Na de staatsgreep werd hij tot generaal bevorderd en werd hoofd van de vei ligheidsdienst COPCON Zijn optreden heeft hem de bijnaam de Fidel Castro" van Europa gege ven. Zijn ideeën wijken nogal af van die van de overige kandidaten. Zo is hij voorstander van een radendemo cratie en afkerig van de NAVO en de kapitalistische Europese Ge meenschap. Hij vindt dat Portugal aansluiting moet zoeken bij de lan den van de derde wereld. Otelo. zoals hij door de Portugezen genoemd wordt, beschouwt generaal Eanes als de zetbaas van generaal Spinola. Laat Eanes zijn zonnebril maar eens afzetten, zo gaat zijn rede nering, dan zul je zien dat hij een monocle draagt. Hij is de wegberei der voor Spinola. zoals Hector Cam- pora dat in Argentinië was voor Juan Peron. De kritiek van Otelo op Eanes vihdt zijn oorzaak in de linkse opstand van november 1975. Eanes had de leiding bij het neerslaan van deze opstand der parachutisten en werd op 6 de cember benoemd tot opperbevelheb ber van de strijdkrachten. Bij deze poging tot een staatsgreep werd Ote lo gevangen genomen. Later kreeg hij huisarrest en werd gedegradeerd tot majoor. Momenteel is hij niet meer in actieve dienst bij het leger. Zijn revolutionaire reputatie kan hem morgen, nu premier Azevedo in feite uitgeschakeld is. extra llnksso- cialistische stemmen bezorgen. De kandidaat van twee kleine trotskistische partijen, de 36-jarjge Maria Arlete Vieira da Silva die ge schiedenis en filosofie gestudeerd heeft en tot voor kort lid van de communistische partij was, brengt morgen niet veel meer in dan haar mooie naam. Op enige aanhang hoeft ze niet te rekenen. Geen figurant Hoewel de president van Portugal zich niet zo direct met 's lands poli tiek kan bemoeien, als bijvoorbeeld de presidenten van de Verenigde Staten en Frankrijk, is hij toch géén figurant in het staatsbestel. Hij vormt namelijk de sluitsteen van de. toch wel vrij breekbare, relaties tus sen het parlement, de regering en de beweging van de strijdkrachten. De president benoemt de premier, h^eft het recht van veto over door het parlement aangenomen wetten, rtfag het parlement ontbinden, nieuwe verkiezingen uitschrijven en is vdor- zitter van de Revolutionaire Raad van de Beweging van de strijdkrach- ten^-Bovendien is hij nog opperbe velhebber van die strijdkrachten. Zijn optreden zal dan ook waardebe- palend zijn voor het democratisch gehalte van de Portugese politieke bestel. Wanneer generaal Eanes pas in twee de termijn gekozen zou worden, dan zou dit zijn geloofwaardigheid bij de bevolking niet ten goede komen. Hij heeft een weinig politiek geprofileer de reputatie tot dusver, maar een tweede stembusstrijd zou de man. die naar voren geschoven is door drie partijen en de invloedrijke beweging van de strijdkrachten, tot voorwerp van harde politieke strijd kunnen maken. Voor een land dat zo zwaar in de zorgen zit als Portugal is dat geen aantrekkelijk vooruitzicht. Na zondag Wat er na zondag gaat gebeuren staat voor een belangrijk deel al vast. Zowel Eanes als Azevedo heb ben al heel tijdig laten weten, dat zij de socialistische leider Mario Soares tot premier zouden benoemen. Voor het eerst sedert de staatsgreep van 1974 zullen de communisten dan geen deel meer uitmaken van de regering. Mario Soares heeft gezegd alleen te willen regeren en met links noch met rechts een coalitie te zullen vormen. Het lijkt waarschijnlijk dat hij zijn minderheidsregering uitbreidt met een aantal onafhankelijke ministers en zich de stilzwijgende steun van de PPD zal proberen te verwerven om in het zadel te blijven. Tijdens de verkiezingscampagne voor de parle mentsverkiezingen verklaarde hij al dat de komende tijd niet besteed zal worden aan de opbouw van het soci alisme maar aan het opP sen van de problemen waarmee Portugal kampt. Curieus blijft dat socialisten. PPD en CDS gezamelijk een kandidaat steunen, hoewel een gezamenlijke regering er niet inzit. De verkiezingen gaan morgen niet door als admiraal Azevedo onver hoopt zou overlijden voor de stem bussen dicht gaan. In dat geval moet de zittende president binnen 48 uur nieuwe verkiezingen uitschrijven en begint de hele verkiezingsprocedure opnieuw Maar daarvoor heeft Portu gal eigenlijk geen tijd meer Eanes, met zonnebril, in gesprek met journalisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7