Reispapieren eerst goed lezen, dan pas de lucht in 11 Een brief aan blank Zuid-Afrika "lommentaar Samenwerking Personalia Rotterdammers: bedrijf trachtte ons om te kopen Uitzonderlijk warm weekend Strandweer. In beroep tegen afwijzing van verschoningsrecht j^-ERDAG 26 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 regeringsgezinde fracties in de :de Kamer hebben zich deze k in het debat over de écn ;nts operatie opgewerkt tot iets op een echte coalitie lijkt, accentverschillen in de benade- van de problemen en de vor ig van het beleid zijn natuurlijk bleven, maar er was nooit eerder ■«s-^eel bereidheid om de verschillen ^vkelijk te overbruggen en zelfs jPRrbij elkaar te ontzien. Zo was te •Afwachten dat men in de kring van Snyl CD A-fracties met bange twijfel erovu vooruitblikken naar de uitwer- :s a\g van het nieuwe beleid terzake uitSfi de kinderbijslag en fiscale kin- jj^raftrek. Het is begrijpelijk dat oenl1 ^ee' van ^'e fract'es °P dit punt ïUijMi voorbehoud heeft willen ma- een h. Maar het zal het kabinet zijn 5ral8egevallen dat uit deze hoek hier no® vee' krachtiger dingen over a5i gezegd, zeker nu is verzekerd het voorbehoud niet de bedoe- heeft een bres in het ombui- Igsbeleid te slaan. jorts komt het CDA de eer toe, oppositiepartij in het kamp van regering te hebben binnenge- tild: dankzij een bijzonder coöpe- houding van de CH-fractie yyj£pft het CDA onverdeelde steun het kabinetsbeleid kunnen j/en. ook in de kring van de PvdA Ir&d onverbloemd samenwerkings- j jn gedemonstreerd. Dat niemand »^£de politiek helemaal zijn zin kan RBjgen is een waarheid als een koe, nochtans jarenlang in de PvdA- i v^ide heeft ontbroken. De PvdA- WJctie heeft deze week echter met Jreel woorden uitgesproken dat zij •"—Teed staat, compromissen te slui- i bij de behandeling van de her- rmingsvoorstellen die het kabinet ingediend. Die compromissen pn/len wat de PvdA betreft natuur- L binnen niet al te ruime grenzen aanvaardbaarheid moeten blij- Z/Jl die grenzen zullen op menig moment worden be- Het kabinet kan zijn laatste .-^£ir niet zonder zorgen en moeilijk den tegemoet zien. De minister- lU^ssident heeft evenwel gelijk als zich door het debat van deze ;ek bemoedigd en aangespoord „Telt. e ,,K" van „krities" jarenlang worden onze burelen henerspoeld met stencils van groepen het beste met de wereld voor izijbben. Op grauw papier proteste nk n zij tegen de afbraak van huizen derfde aanleg van snelwegen, tegen dictators in verre landen het wanbeleid van Haagse zilvf"en. Veel rust krijgen de sten- niet, want altijd is er vtjl een nood die een protestbrief of solidariteitsverklaring phtvaardigt. Wij zijn al die aktie- Wi^epen dankbaar, want zij leveren nieUS dagelijks nieuws, zijn eraan gewend geraakt dat in hun geschriften een sm£jen taal en zelfs een eigen spelling "watnteren. Woorden als manipulatie nen repressieve tolerantie geven een geriker niveau aan de stelling dat de healreld naar de knoppen gaat, als m<1 deze laatste waarschuwingen ™Mt ter harte nemen. Ier» gewone taal (die immers de taal r machthebbers is) is nauwelijks eenireikend om uit te drukken hoe ïlijWcht het er met ons voor staat. lto- jlfs de spelling is aangespast aan j eigen ideologie en ook dat ver- ovfBt ons n'et: denk maar aan al die pasfiaal minder bedeelde schoolkin- ditren die door middel van het spel- gedicrimineerd wor- stuti. Dus schrijft een actiegroep die respecteert een vereenvou- spelling. Als je kritisch bent, let je ook goed .krities" zijn. Je ht „demokraties" of je bent het f ie schets echter onze verbazing het lezen van een op 24 juni (latecrd stencil, dat afkomstig is rwoiji de Algemene Studenten Veren- hg Amsterdam, waarin de studie- rkorting volgens de wet Posthu is nog eens wordt bekritiseerd. Ltv-8 begeleidende brief is nog wel sjer: daarin gaat het gewoon over nde|ulteiten, kommissie en konstate- igen in een kritiese spelling die de rekkiPrmalige bezetters van het Maag- tihuis niet ontsiert. Maar eilieve. It moeten we denken van de offi- ile verklaring zelf, waarin onom- inden gesproken wordt over de- ►cratie met een ,,c", over ,,cur- ives.jsen" en commissies", over dis- tsie„ en „democratisch". ,er sprake van een koerswijziging n de studentenbeweging, of Irdt de burgerlijke pers gemani- |eerd? zitter Mr. Pieter van Vollen de echtgenoot van prinses iet, wordt voorzitter van een imissie van deskundigen op het 'ied van rij-onderricht voor mo- tuigen. Minister Westerterp rï verkeer en waterstaat heeft hem >r die functie aangezocht. De hmissie zal de minister adviseren de beoordeling van rij- tructeurs die ouder zijn dan 45 •r en die een proeve van be- aamheid moeten afleggen voor 1 instructeursbewijs door Dick Ringlever Elke dag komt dat wel een paar maal voor: paniek bij de vakantieganger omdat hij er eerst op Schiphol achter komt zijn pas te hebben vergeten of die bij het inpakken in de kof fer heeft gestopt, die inmid dels allang in de buik van het vliegtuig ligt gestapeld. Als er op zulke momenten geen vriendelijke grondstewardessen waren met snel helpende handen, zou Schiphol er in deze vakantiewe ken chaotischer uitzien dan nu. De „engelen van de luchthaven" wor den ze genoemd en menige toerist met-problemen heeft de redding van zijn vakantie aan haar te danken. Want hoe zou je er zélf nu achter komen, dat je zonder die pas ook best door de douane komt? Dat je daarvoor alleen maar in de auto maat een pasfoto hoeft te laten maken en bij de marechaussee voor een tientje een toeristenkaart krijgt. Binnen een half uur is dat geregeld. Janneke Put (20) uit Eerbeek en grondstewardes bij Martin Air is één van die meisjes. Eén van het legertje gastvrouwen, voor wie de zomer voorbijgaat zonder vakantie. Terwijl half Nederland buiten bruint, worden zij bedolven onder stapels tickets, rennen door de pie ren om laatkomers nog op tijd in de slurf te brengen, rollen invaliden over de luchthaven en worden dan ook nog geacht geprikkelde en las tige passagiers vriendelijk te woord te blijven staan. Dat alles binnen een strak roule rend rooster, dat in de praktijk be tekent: vier uur opstaan en soms pas om half een 's nachts naar huis. Continu werken, zeker in de hoogste piek van de zomer: het wee kend, waarin de bouw er opuit trekt houdt dat voor de Martin Air meisjes in, dat in drie dagen 25.000 vakantiegangers, veilig het vlieg tuig in moeten worden geloodst. Goed lezen Nóg een advies van Janneke: „Lees voor vertrek vooral goed de papie ren van het reisbureau door. Veel vakantiegangers doen dat te weinig met het gevolg, dat ze dan bij voor beeld niet weten, dat wanneer ze naar Benidorm gaan bij de balie moeten krijken naar het bordje Ali cante omdat dat de aanvlieghaven is. We hebben ze wel gehad, de mensen, die uren trouw hadden zit ten wachten op het bordje van hun bestemming en daardoor het vlieg tuig misten". „Kijk ook goed naar de vertrektij den en -data. Bijna dagelijks ge beurt het dat mensen in plaats van acht uur 's avonds, acht uur 's mor gens lezen en dan twaalf uur moe ten wachten. Omgekeerd gebeurt dat ook en dót is natuurlijk nóg vervelender. Om dan nog maar niet eens te spreken van de mensen, die één of twee dógen te vroeg of te laat komen. Veel vergissingen doen zich ook voor bij nachtvluchten. Als een vliegtuig om half één 's nachts ver trekt. hebben veel mensen niet in de gaten, dat dan al een nieuwe dag begonnen is". Tips 's Morgens aan de balie op Schiphol: de drukte begint in deze dagen al vroeg. Vreemd En natuurlijk verloopt dat op zulke dagen lang niet altijd even glad. Janneke Put: „elke dag opnieuw blijkt, dat er nog steeds duizenden zijn, die zich op Schiphol in een vreemd pakhuis voelen, de verkeer de pier inlopen, de tax-free-winkel niet weten te vinden of niet letten op de vertrektijden." „Jawel, vooral dat laatste komt vaak voor. Laatst nog hadden we hier twee vrouwen, die voor het eerst van hun mannen alleen op vakantie mochten. Zes uur van te voren waren ze er al. Maar toen het vliegtuig vertrok, zaten zij er niet in. Hadden gewoon niet in hun pa pieren gekeken en niet geluisterd naar de omroepster". Veel vakantiegangers en vooral zij. die voor het eerst vliegen blijken niet de procedure te kennen als ze op Schiphol komen". „En toch is die", zegt Janneke, „niet zo érg moeilijk. Als de mensen er maar voor zorgen tenminste één uur voor het vertrek van het vlieg tuig (en die tijd staat zowel op de papieren van het reisbureau als op de bestemmingsborden in de ver trekhal van het vliegveld aangeven) zich te melden bij de balie van de luchtvaartmaatschappij, waarmee zij vliegen. Daar kunnen ze dan hun koffer kwijt en krijgen tevens de instapkaart, waarop is aangete kend bij welke pier ze moeten zijn en hoe laat. (wel eraan denken, dat je bij Martin Air en Transavia maar 15 kg per persoon in de koffer mag hebben bij de KLM is dat 20 kg). Met die instapkaart én het paspoort kunnen ze daarna gelijk door de douane en eventueel naar de daar achter gelegen belastingvrije win kels". Andere tips van Janneke: Op chartervluchten geldt altijd: die het eerst komt. het eerst maalt. Wie dus per se een stoel aan het raam wil. dient vroeg op Schiphol te zijn. Huisdieren kunnen gratis mee, wanneer daarvoor althans opgave is gedaan bij het reisbureau en de benodigde vaccinatiebewijzen aan wezig zijn. Invaliden doen er goed aan al bij het reisbureau op te geven, dat ze een rolstoel op de luchthaven nodig hebben. Deze staat dan bij aan komst op Schiphol gereed. Op de terugweg kan men dat het best bij de stewardess doen. Dat wordt dan vanuit de lucht doorgegeven aan de luchthaven. Wegbrengers kunnen hun auto's het voordeligst in de parkeergarage onder de aankomsthal zetten (an derhalve gulden per uur). De meter voor de vertrekhal kost weliswaar maar een kwartje, maar geeft slechts een kwartier de tijd. Mét de bekeuring is men dus veel duurder uit. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De projectgroep Katendrecht (een van de uit ambte naren en wijkbewoners samengestel de groepen die stadsvernieuwing in wijken moeten voorberein en het gemeentebestuur moeten adviseren) heeft in een brief aan B. en W. van Rotterdam gewaarschuwd voor om kopingspogingen van de Rotterdam se projectontwikkelingsmaatschap pij „Sassenheim b.v.". Deze heeft van het Amerikaanse concern Wic- kes opdracht gekregen een doe-het- zelf-warenhuis in de Rotterdamse wijk Katendrecht te vestigen. In ruil voor een gunstig advies aan het ge meentebestuur. dat de bouw van de vestiging aanzienlijk zou bespoedi gen, zou aan leden van de pro jectgroep een bedrag van 100.000 gulden aangeboden zijn. Volgens dc heer F. Blokhuizen, voorzitter van de projectgroep, is dit aanbod gedaan door de heer J. M. Pel van Sassen heim B.V. in een gesprek met enkele leden van de projectgroep, onder wie enkele ambtenaren. Dit aanbod zou tot driemaal toe zijn herhaald. de- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. van een lezer- „Nonsens" De heer Pel zei vrijdagmiddag deze beschuldigingen „volkomen onzin nig en knappe nonsens" te vinden. Volgens hem heeft hij in het bewuste gesprek de leden van de pro jectgroep verzocht om zo snel moge lijk het gemeentebestuur positief te adviseren, omdat een half jaar uitstel de firma Wickes zo'n 200.000 gulden zou kosten. „En dat is wegge gooid geld". Uit deze opmerking heeft de projectgroep kennelijk moe ten concluderen dat ik hen trachtte om te kopen". Volgens de heer Pel heeft hij van de projectgroep na het gesprek een schriftelijke verklaring gekregen dat ze in ieder geval voor 1 augustus positief zal adviseren inza ke de bouw van het warenhuis. De firma Wickes liet gistermiddag weten dat haar advocaat zich bezig houdt met deze kwestie en daarover een brief zal sturen naar het Rotter damse gemeentebestuur. door Alan Paton Zuid-Afrika, waarheen is je koers? Dit is geen nieuwe vraag. Hij werd, voor zover ik mij herinner, meer dan twintig jaar geleden voor het eerst gesteld door prof. B. B. Keet van de universiteit in Stellenbosch. De stroom van rassenwetten van de nationale partij verbijsterde hem en hij stelde zijn ontzetting te boek. De rassenwetten waren in zijn ogen een ontkenning van het christendom, dat hij ernstig opvatte. Hij maakte zich niet geliefd, maar het was hem niet om populariteit te doen. Hij schreef terwille van recht en gerechtigheid en hij schreef ook voor ons. de mensen van Zuid-Afrika. Ik schrijf niet voor alle mensen van Zuid-Afrika. Ik schrijf alleen voor de blanken, die er wonen. Blanken künnen niet meer voor zwarten schrij ven. Toch schrijf ik eigenlijk voor ons allen. Berouw Wat komt voor ons, de blanken van Zuid-Afrika. het eerst na deze week van troosteloze verwoesting? Het eerste is berouw tonen over onze slechtheid, over onze eigenwijsheid, onze zelfvoldaanheid en onze verblinding. Er is veel kwaad geschied in Soweto. De dood van dr. Melville Edelstein, de vriend en dienaar van Soweto was een kwaad, de dood van Hector Peterson, een dertienjarige schooljongen was een kwaad. Het platbranden van scholen, crèches, klinieken, winkels en universiteiten was kwaad. En achter al dat kwaad staan wij, de blanken van Zuid-Afrika. De plunderaars zijn een kwaad, maar wij maakten hen zo. Zij zijn de uitgestotenen van onze welvaartsmaatschappij. En als wij onze schuld niet kunnen inzien, zullen we nimmer iets kunnen be grijpen. Polariserende krachten De gedwongen lessen in de Afrikaanse taal (de taal van de blanke afstammelingen van de Nederlandse landverhuizers) is de onmiddellij ke aanleiding geweest. Maar de diepere reden is het geheel van discriminerende wetten. Wat zijn de polariserende krachten? Het zijn de discriminerende wetten. Wie zijn de eigenlijke opruiers? Het zijn de discriminerende wetten. Het is onbegrijpelijk dat een minister anonieme polariserende krachten beschuldigt. Zij zijn niet anoniem. Ze kunnen alle met name genoemd worden. Zij heten de wet op de groepsgebieden, de gescheiden universi teiten, de wet op de gemengde huwelijken, de opheffing van de parlementaire vertegenwoordiging van de kleurlingen en een dozijn andere wetten. Dat er ook mensen zijn. die opruien valt niet te ontekennen. Maar hun wapens bestaan uit de discriminerende wetten, de wetten van de apartheid. Denkt u dat onze onveranderlijke leer van de rassenscheiding vrede en saamhorigheid in Zuid-Afrika heeft gebracht? Meent u als christen, dat de arme voor zichzelf moet betalen, dat u tussen 400 rnd (zestienhonderd gulden, red.) en 500 rand (tweeduizend gulden, red.) per jaar behoort te betalen voor de scholing van elk blank kind en tussen de dertig en veertig rand voor een zwart kind? Meent u als christen dat de blanke industrie in stand behoort te worden gehouden ten koste van de eenheid van het zwarte gezinsleven"' Identiteiten Meent u dat uw gescheiden universiteiten het ontstaan bevorderd hebben van gezonde nationale identiteiten, waardoor de mensen met vreugde met anderen zullen samenwerken in een multinationaal land? Meent u dat u de rassendiscriminatie vaarwel kunt zeggen alvorens u de discriminrende wetten herroept? Er zijn meer vragen te stellen, maar dit zijn er genoeg. De schuld ligt niet alleen bij de regering uit de nationalistische partij. Hij ligt bij ons allen. Ook de Engelstalige mensen zijn verantwoordelijk. Maar de grootste schande en de meeste verantwoordelijkheid ligt bij de nationa le partij. Zij heeft de macht. Zij is het, die orde en rust boven gerechtigheid heeft verheven. En onder orde en rust verstaat zij die orde en die rust, waarbij zij aan de macht kan blijven Ik zal nu niet zeggen wat onze regeerders thans moeten doen. Zij 2ijn intelligent genoeg dat zij dat zelf kunnen weten, ook al zijn zij op dit moment psychologisch verlamd. In plaats daarvan zal ik nog een vraag stellen. Verantwoordelijkheid Premier Vorster, er ligt een grote verantwoordelijkheid op uw schou ders. Maar als u zich in de eerste en in de laatste plaats als een Afrikaner beschouwt, zult u ons land niet redden. U zult dan niet eens het Afrikanerdom redden. U moetin deze onmiskenbare crisistijd boven uw raciale afkomst uitstijgen. Kunt u niet beter onbevooroordeeld trachten uit te vinden waarom wet en orde verstoord zijn en het kwaad herstellen, in plaats van te verklaren dat u vastbesloten bent wet en orde te handhaven? Na berouw komt de kans het leven te beteren. (Alan Paton is ccn bekende Zuidafrikaanse schrijver, die jaren lang kritisch gestaan heeft tegenover 's lands rassenbeleid. Dit artikel werd eerst gepubliceerd in de Johannesburg Star.) Loes Smit is deze week nog met vakantie. Daarom geen rubriek Dichtbij en verder". Van onze weerkundige medewerker Bromfiets tegen bus VENRAY DE 14-jarige P.Mertens uit Deurne is gistermorgen door een verkeersongeluk op de verkeerskrui- sing IJsselstein onder Venray om het leven gekomen. De evenoude bestuurder van de bromfiets, waar op Mertens meereed, werd zwaar gewond. De jongens botsten tegen een autobus De politie heeft vrijwel de hele dag nodig gehad voor hun identificatie, omdat zij geen papie ren bij zich hadden. De hittegolf bereikt dit week end z'n hoogtepunt. In het binnenland kunnen tempera tuurwaarden bereikt worden tussen 33 en 35 graden, niet alleen in het zuid-oosten, maar ook in midden- Nederland. Een dergelijke warmtegolf hebben wij de laatste veertig jaar maar tweemaal eerder gehad, na melijk in 1947 en in de zomer van een van de latere jaren vijftig. Bij één van die gele genheden kwam het kwik in Maastricht nog eens tot 38 graden celsius. Het absolute landelijke record blijft 39 gra den of om precies te zijn 38,6 graden celsius in augustus 1944 in Warnsveld bij Zutphen. De hoogste stand in België werd in juni 1947 be reikt, te weten veertig graden. De huidige stabiele luchtdrukverdeling wekt her inneringen aan de zeer warme zomer van 1947 die tot diep in het najaar duurde. Het is bij na niet voor te stellen dat juli en augustus van dit jaar een heel andere weersgesteldheid te zien zouden geven. Tenslot te begint ook de wet der traagheid door te werken en wij denken zo dat verderop in de zomer nog wel meer warmte of hittegolven zullen komen mogelijk zelfs een re- cordwarmte. Dan zou bewaar heid zijn wat wij wel vaker hebben gezegd: dat er bijzon dere dingen kunnen gebeuren in de tijd van een zonnenvlek- ken-minimum. De badgasten aan de kust zijn momenteel in het voor deel: de temperatuur was bij voorbeeld daar vrijdagmid dag ongeveer tien graden minder warm dan in het bin nenland Dat kwam door een licht zeebriesje opgewekt door een kleine hogedrukcel van 1024 millibaar boven de Noordzee, die nog iets in bete kenis toenam. Het overgrote deel van het continent ligt onder bescherming van een hogedrukgebied en ook in Zuid-Skandinavië staan de barometers hoog. Dit wekt de verwachting dat we niet al leen het komende weekend fraai en zeer warm zomerweer zullen houden, maar dat ook volgende week maandag en dinsdag het vakantieweer voortduurt. Er zijn wel de pressies op de oceaan aanwe zig maar die buigen ten wes ten van de Britse eilanden duidelijk in een noordelijke richting af om zich vervolgens uit te leven in het gebied bij IJsland Daarmee samenhan gende fronten brengen niet verder dan tot de Ierse zee af en toe wat nattigheid. Dit brengt mee dat ook in Zuid- Engeland hoge temperaturen bereikt worden plaatselijk van 32 graden. Het hele weekend fraai, zon nig strandweer. Een vaak ide ale temperatuur van circa 25 graden celcius bij een licht zeebriesje. Het aantal kwal len wordt wel iets groter maar er is geen sprake van een in vasie. Die krijg je pas wan neer de wind geruime tijd krachtig uit oostelijke rich ting waait, het zeewater in de bovenste laag van de kust doet wegstromen en de kwal len naar het strand haalt door middel van een onderstro ming. De grootste exempla ren, de zogenaamde blauwe- ,die venijnig kunnen steken, duiken in de regel niet eerder op dan half juli en augustus Wie door een kwal gebeten wordt kan het beste amonium op de wonden strijken. HOOG WAVER 27 Juni Vlissingen 1 35 - 13.59 Harlngvltetslutzen 1 53 - 14 18 Rotterdam 3 37 - 16 08 Schevcningrn 2 54 - 15.19 IJmuiden 3 27 - 15.52 Den Helder 7.30 - 19 53 Harllngen 9 53 - 22.15 Delfzijl 11 53 - - HOOGWATER 28 Juni Vltsslngen 2 14 - 14.37 Hanrigvlictsluizen 2 31 - 14.56 Rotterdam 4 18 18 43 Scheveningen 3 30 - 15 57 IJmuidrn 4 03 - 16 30 Den Helder 8 16 - 20 40 Harllngen 10 35 - 23 02 Delfzijl 0 14 - 12 32 Van een verslaggever AMSTERDAM de hoofdredacteu ren van Elseviers Magazine en de dagbladen De Stem en De Limbur ger, gaan van de afwijzing door de rechter-commissaris in Amsterdam van hun beroep op een journalistiek verschoningsrecht, in appel bij het gerechtshof in Amsterdam. In een voorlopig getuigenverhoor hadden de drie hoofdredacteuren zich beroepen op hun verschonings recht om hun bronnen niet te noe men. Het getuigenverhoor werd ge houden op verzoek van het PSP- Tweede Kamerlid B. van der Lek, nadat „Elsevier" schreef dat het over een lijst beschikte met namen van Nederlandse KGB-agenten (de Rus.- sische geheime dienst) waarop de naam van een progressief, niet tot de P.v.d.A. behorend Tweede-Kamerlid staat. De twee kranten publiceerden dat de naam van Van der Lek op die lijst stond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5