Maertens logische minnaar in sprint Doden, een trieste bijkomstigheid rrouR in Cijfers ïorgen Williams geen uitzondering. Damestop dreigt met boycot-actie Vier zwemrecords m litte teistert ook renners in de Tour Beloning INDAAG Amerikaanse atletiekfederatie houdt vast aan selectienorm Korea start teleurstellend voel u eens een dagje Vliegende Hollander Over de ongevallen wordt in de racewereld de schouders maar opgehaald RDAG 26 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 25 tfGERS Aan de Ronde van Frankrijk beginnen met een hitte van 40 graden Celsius is een erschrikkelijke opgave. De 130 renners in het grootste wielerspektakel ter wereld klagen al op jrste dag steen en been. De Ronde is toch al zo zwaar en daar komt dan die hitte bij. De Itlantische kuststreek van Noordwest Frankrijk ging vrijdag gebukt onder de tropische hitte die cht I bij de minuut stilte ter nagedachtenis van de in Italië verongelukte Spanjaard Santisteban de yeetdruppels op de voorhoofden van de renners bracht. Toen moesten ze nog 173 kilometers 'en fleggen tussen Merlin Plage en Angers. ;ch (t was geen wonder dat er vrijwel ets gebeurde. Dat het in Angers ne n massasprint zou worden stond voorbaat vast. Net zo vast stond !t feit dat Freddy Maertens. de ste ager van de gele trui die sprint zou ide innen. Aldus geschiedde. tt verhaal van de eerste etappe van i 63e Ronde van Frankrijk is snel jur rteld. De 130 renners verplaatsen lel- ;h in traag tempo over het vrijwel akke terrein. Ze hadden alleen 4. aar dorst. De waterdragers van het iloton kregen alle gelegenheid hun >>e. Itel" eer aan te doen. Alleen al de aafnners van de Nederlandse ploeg pnken 140 bidons water, waarin uttabletten. leeg. Peter Post reikte bidons, die een halve liter water ivatten, met lede ogen uit. „Ze -~ian kapot aan al dat water. Dat kan et. De renners moeten eten, maar it doen ze niet met zulk warm weer. e zullen er toch iets op moeten nden, anders is de helft van de ai- oeg binnen een week naar huis. et is natuurlijk wel begrijpelijk dat dorst hebben, maar het is erg echt". »als gezegd eindigde de eerste god BPPe *n een massasprint en de 23e .'erwinning van Freddy Maertens. 00(1 Dy Schuiten had dat graag willen aad irhinderen. In de laatste kilometers tmarreerde hij uit het peloton om Tot aan de bergen en zo mogelijk nog langer wil Freddy Maertens in de gele leiderstrui van deze editie van de Tour de France blij ven rijden. De Belg, die donderdag in Merlin Plage de proloog won, zette giste ren zijn woorden kracht bij door in Angers ook de eerste echte rit van deze Ronde te winnen. Maer tens zegevierde in de eind sprint van het grote pelo ton. Na afloop kreeg hij zijn verdiende beloning. Nicoletta (links) doet haar best. san Pierre Genet in te halen en torbij te schieten. Schuiten zou een uur delijke kans hebben gehad als Ber- aur ird Thevenet niet persoonlijk het \t tussen het peloton en Schuiten Hen ld dichtgereden. De Nederlander in len ranse dienst was daar na afloop in ngers zeer verbolgen over. „Waar- z'i n rijdt Thevenet het gat dicht?" rot. peg hij aan iedereen. „Ik ben toch ïlemaal geen renner voor het klas- s'e-tment? Thevenet denkt daar blijk- deaar anders over", gen 1 rste etappe: 1 Freddy Maertens (Bel. Dries- 4 43.37 (gem. 36 599 knvuur) 2. Regis Dele- t (Fra. Caput) 3. Ercole Gualazzini (Ita, )iori> 4 Gerben Karstens (Ned Post) 5 Jan Katwijk (Ned, Post) 6 Jacques Esclassan j, De Muen 7. Pierino Gavazzi (Ita. Fontana) Piet van Katwijk (Ned. Post) 9 Robert itkiewicz (Fra, Guimard) 10. Luciano Bor- nonl (Ital. Cribiori) 11. Herman van der gmolen (Bel, Cribiori) 12 Joel Hauvieux 3. Anglade) 13. Aldo Parecchini (Ita. Cribio- 14 Gerard Vianen (Ned, Caput) 15 Enrico >lini (Ita. Chiappanoi 25 Jan Raas (Ned. it) 37 Aad van den Hoek (Ned. post) 40 Ko ;edoorn (Ned. post) 48 Joop Zoetemelk Caput) 49 Roy Schuiten (Ned. Anglade) Gerrie Knetemann (Ned. post) 72 Hennie jen liper (Ned, Post) 78. Bert Pronk (Ned. Postial- z.t. 123 Tino Tabak (Ned. Post) 4.44.27 ren klassement: 1 Freddy Maertens (Bel, ;ns) 4 54 40. 2 Jesus Manzeneque (Spa. op 17 sec 3 en 4 Bernard Thevenet Fra. 7 1 Muer) en Bert Pronk (Ned, Post) op 20 sec. 5 jcq 6 Gerrie Knetemann (Ned, Post) en Michel llentier (Bel. Driessens) op 21 sec. 7 Joop etemelk (Ned. Caput) op 22 sec. 8 Raymond Hilidor (Fra. Caput) op 27 sec. 9-11 Giancarlo lini (Ita. Cribioru. Yves Hezard (Fra. Caput) Luis Ocana (Spa, Saura) op 28 sec. 12 en 13 iut Knudsen (Den. Fontana) en Roy Schui- i (Ned. Anglade) op 31 sec. 14 en 15 Jose Barrodona (Spa, Velez) en Ferdinand Bracke tl, Anglade) op 32 sec. 16. Luciano Borgogno- (Ita, Cribiori) op 33 sec, 17 Luclen van Impe tl. Guimard) op 34 sec. 18 Regis Ovion (Fra, Muer) op 35 sec. 22 Hennie Kuiper (Ned. et) op 37 sec. 31 Gerben Karstens (Ned. Post) 49 sec, 33 Aad van den Hoek (Ned. Post) op sec. 38 Jan Raas (Ned. Post) op 54 sec. 51 Ko a., (ogedoorn (Ned. Post) op 1 01. 58 Jan van ltwijk (Ned. Post) op 1 03. 72 en 73 Gerard Een (Ned, Caput) en Piet van Katwijk (Ned. i op 1.08. 123 Tino Tabak (Ned. Driessens) I 1.56. Pont d'Ouilly CAEN rs\ Dan Bagnoles 26-6-1976 de I Ome M 2e RIT Lassay les 236,5 km Cha,ei"/ \Evron ANGERS .1 EUGENE Steve Williams gaat de finitief niet naar de Olympische Spelen. De 22-jarige atleet, medewe reldrecordhouder op de 100 meter hij liep deze afstand al vijf keer in 9.9 seconden werd zondag in de kwartfinales van de 100 meter tij dens de Amerikaanse selectiewed strijden in Eugene uitgeschakeld door een dijbeenblessure. Hij be sloot daarop ook niet te starten op de 200 meter. Een verzoek om Williams toe te laten tot de 4 x 100 meter estafetteploeg is door het selectiecomité afgewezen omdat dat tegen de regels indruist De Amerikaanse wijze van selecte ren houdt in dat slechts de eerste drie deelnemers op elk onderdeel zich kwalificeren voor Montreal. Voor de estafetteteams komen dan nog twee atleten in aanmerking, die zich op de 100 en 200 meter net niet plaatsten. Het verzoek om Williams alsnog in de ploeg op te nemen, werd inge diend nadat een aantal artsen had verklaard dat de sprinter uit Florida tijdig voor de Spelen hersteld zou zijn. Vier jaar geleden kon de bijna twee meter lange Williams ook niet deelnemen aan de Spelen van München. omdat hij door een teveel aan kwalificatiewedstrijden gebles seerd raakte. Willie Davenport, de Amerikaanse hordenloper, die in Mexico (1968) de gouden medaille won op de 110 me ter, zal er ook in Montreal weer bij zijn. De 33-jarige Davenport, die ook al in 1964 deel uitmaakte van de ploeg van de Verenigde Staten, moest tijdens de vijfde dag van de Amerikaanse selectiewedstrijden al leen zijn meerdere erkennen in Char les Foster 13.44 tegen 13.52. Ook James Owens, die als derde over de finish snelde, verdiende een plaats in de Montreal-ploeg. Het ging tijdens die finale van de 110-meter horden overigens zeer snel. want behalve dit drietal liepen nog vier man onder het door de internationale amateur- atletiekfederatie vastgestelde mini mum van 13.8. Bij de dames zullen Brenda Morehe- ad en Chandra Cheeseborough de Verenigde Staten, behalve op de 100 meter, ook op de 200 meter verte genwoordigen. Brenda Morehead liep een tijd van 22.49 seconden, terwijl Cheeseborough 22.64 liet no teren Het tweetal wordt in Montreal vergezeld van Deborah Amstrong, die met 22.74 ruim onder de norm van 23.5 bleef. Het hoogspringen bij de dames werd een volledige teenager- aangelegenheid. De 18-jarige Paula Girven won dit onderdeel met een sprong van 1.87 meter, terwijl de tweede plaats voor de Amerikaanse recordhoudster Joni Huntley (19) was (1.84). Ook Pam Spencer (derde met een sprong van 1.81) gaat naar Montreal. Bij de heren lijkt verspringer Randy Williams, de gouden medaillewin naar in München, zeker van een plaats in Montreal. Tijdens de series sprong hij 8.00 meter, twintig centi meter verder dan het vastgestelde minimum. LONDEN De emancipatie van het damestennis zal ook volgend jaar op Wimbledon, 's werelds meest tot de verbeelding sprekende tennistoernooi, nog geen feit zijn. Het bestuur van de All England Lawn Tennis Club, de organisator van het gebeuren op de grasbanen van Londen, heeft gisteren in ieder geval besloten het prijzengeld van de tennisspelende dames niet gelijk te trekken aan dat van de beter betaalde heren. ROTTERDAM (ANP) Tijdens de eerste finales van Olympische selec tiewedstrijden zwemmen in Rotter dam zijn twee Nederlandse records verbeterd. Ronald Woutering (znk) verbeterde zijn eigen Nederlandse record op de 400 meter wisselslag heren en bracht het op 4.37.83. Enith Brigitha Ct IJ) zwom een nieuw Ne derlands record op de 200 meter vrije slag dames. Zij bracht haar eigen record van 2.02.70 op 2.01.25. Beiden bleven overigens met hun tijden on der de Olympische limiet. Ook Anne- lies Maas (200 vrij) en Wijda Maze- reeuw (200 school) presteerden dit. Later werden nog twee Nederlandse records verbeterd. Henk Elzerman van ZIAN Vitesse stelde zijn eigen record op de 400 meter vrije slag aanzienlijk scherper met een tijd van 4.01,65. Op 19 juni van dit jaar was hij in Den Haag tot 4.06,3 gekomen. Diane Edelijn van VZC Vlaardingen bracht het nationale record op de 200 meter rugslag op 2.19,32. Het oude record was sinds 26 april 1974 (Coventry) met 2,20,27 in handen van Enith Brigitha. 400 meter vrije slag heren (limiet: 4 06,0): 1 Henk Elzerman (ZVC) 4.01,65 (nieuw Ned. record). 2. Rene van der Kuil (SZC) 4 03.23. 3. Ronals Woutering (ZNK) 4 17,80 200 meier vlinderslag dames: (limiet 2 18.5). 1. José Damen (BZC Fort) 2 19.22. 2. MathUde Vink (DWT) 2.19.22. 3. Ingrid Politiek (DES) 2.27,47. 200 meier rugslag dames: (limiet 2 22.5) 1 Diane Edelijn (VZC Vlaardin gen) 2.19,32 (nieuw Ned. record), 2. Cortanne Heymans (Zeester Prinssen) 2.22.71. 3. Rita Klei (ZVC) 2.27,00. 400 METER WISSELSLAO HEREN (Olymp limiet 4 40 0) 1 Ronald Woutering (znk) 4.37 83 (nieuw Ned record), 2 Robin Woutering (znk) 4 46.45. 3 Hans Elzerman (zve) 4.50 81 200 METER VRIJE SLAG DAMES (limiet 2 06 5). 1. Enith Brigitha ('t IJ) 2 01 25 inieuw Ned. record). 2 Annelies Maas (De Rijn) 2.05 29. 3. Ineke Ran (djki 2 07 18 200 METER SCHOOLSLAG HEREN: (limiet 2 25,0). 1. Ronald Hond Ct IJ) 2 34,33. 2 Henk Bakker (devel) 2.35,00,3. Rob Spijkerman (Zwol le) 2.35,13. Wimbledon riskeert met deze beslis sing een boycot van de laatste jaren beter georganiseerde damestop. De WTA. de Women's Tennis Associati on. kondigde in het overleg met de Wimbledon-organisatoren de boycot reeds aan. „Indien in 1977 het prij zengeld niet gelijk is. zullen de bij onze organisatie aangesloten speelsters niet naar Wimbledon komen." De voorzitter van het organisatie comité. Sir Brian Burnett, vertelde tijdens een persconferentie, dat „het comité niet van plan was geweest in te gaan op dreigementen van welke soort ook." Hij zei verder: „We waren bereid om met de WTA te praten over een prijzengeld dat 807c zou bedragen van dat van de heren. In geen geval willen we gelijkschake ling." De WTA wil deze week nog met lijsten rondgaan om steun te krijgen van de achterban „Ik verwacht dat 90 procent van de leden zal teke nen". aldus Evert. Een dergelijke handtekening is niet vrijblijvend Als de WTA inderdaad besluit Wimbledon te mijden is er een boete clausule van 500 dollar om te voorko men dat iemand de boycot breekt. HAARLEM Het eerste optreden van de Koreanen ln de Haarlemse Honkbalweek is teleurstellend verlo pen. Korea verloor de eerste wed strijd in het Haarlemse honkbalsta dion met 2-3 van het sterk spelende Amerikaanse team de Arizona Wild Cats. MODERNE VIJFKAMP - Bert Bergsma ts in Apeldoorn Nederland! kampioen moder ne vtjfkamp geworden De oud-zwemmer, die na de tweede dag de derde posiUe Innam, won het onderdeel zwemmen met ruime voorsprong op «Un naaste concurrenten en eindigde ln de veldloop als derde. In het eindklassement had Bert Bergsma 47 pun ten voorsprong op Baars en 255 punten op Ruud Postma ATLETIEK Tijdens atletiekwedstrijden ln Boedapest om de ..Nepszawa beker'' heelt Andrea Mats! het Hongaarse record hoog springen gebracht op 1.87 meter De Tsje chische Fraknova eindigde met dezelfde hoogte als tweede Oud wereldre cordhoudster Ilona Ousenbauer (Oosi kwam met 1.78 meter niet verder dan de vijlde plaats. De Oostduitse Romy Schneider, die niet opgenomen ts ln de Olympische ploeg, won de 100 m ln 11.1 sec BIJ de heren verbeterde de Roemeen Jozef Nagy zijn en kele dagen oude Nationale record discus werpen tot 63.86 meter Het speerwerpen leverde een overwinning op voor de Hongaar Miklós Nemeth. die tot 86.98 meter kwam. ATLETIEK - De tweevoudige Olympische sprintkampioen. Valeri Borsov, lijkt vlak voor Montreal geheel hersteld te zijn van zijn enkelblessure. Op de tweede dag van Russische kampioenschappen ln Kiev werd hij kampioen op de 100 meter ln 10 37 secon den en kwalificeerde zich meteen voor de Spelen van Montreal Joerl SUovs werd tweede (10.42) en AJeksander Akslllne derde (10 44) BIJ de dames sprintte Loedmllla Maslakova naar de titel ln 11.37 seconden voor TatJana Anlssowa (11 46). die echter de 100 meter horden ln 12.97 seconden op haar naam schreef (ADVERTENTIE} Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart. Elke dag geopend van 10-17 uur. (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) -•AVIOOOMC. suggestie vooreen gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome, Schiphol C. 020 -173640 door Jan van Galen AMSTERDAM/ZANDVOORT Het Mekka van de motorracerij staat weer voor de deur: Assen. Zo noemen de insiders het TT-gebeuren van vandaag tenminste. Vlijmscherpe tijden, gie rende banden, knetterende motoren, smeltend asfalt èn af en toe een dode, „maar dat hoort erbij, jij zit aan de gashendel, je hebt het zelf in de hand". Het zelfvertrouwen is gelijk het rotsvaste Mohammedaanse geloof in Allah., maar voor een aantal coureurs is het toch Mekka zien en dan sterven. In september 1975 crashte Nico van der Zanen in de Kniebocht van het Asser-circuit. Voor Nico de bocht uit zeilde keek hij nog even achterom, naar zijn achtervolgers, waarbij hij de macht over zijn stuur verloor. Een gebroken nek. was de doodsoorzaak, zo meldde men officieel een uur later 'in het ziekenhuis. De wedstrijd ging trouwens gewoon door. Het zoveelste motorongeluk was geschied. Kleine persberichten wekten niet eens meer beroering onder het Nederlandse volk, slechts verbijstering. „Ze zijn gek", luidt de publieke opinie. Alleen motorrijdend Nederland schijnt het te begrijpen. Henk van Kessel, Ne derlands kampioen in de 125 cc klas se zegt dat het dat het Nico's eigen stomme schuld was en Wil Hartog. vedette in de 500 en 750 cc-klasse vindt dat zulke dingen gewoon ge beuren". Het hoort nu er nu eenmaal bij". Nog typerender reageert de naaste familie van een verongelukte coureur. Een van de meest ontgoo chelde mensen na de dood van Nico van der Zanden. Twee maanden was Jan. na het ongeluk niet meer op de baan te vinden, toen dook hij opeens weer op. Jan van der Zanden: Zo gaat dat bij ons nu eenmaal. Ik heb het er wel vreselijk moeilijk mee ge had, met de dood van Nico. Nu nog wel trouwens. We waren dikke vrien den Maar ja, weet je ik ben vrijgezel en ik woon in een kosthuis. Dat racen is het enige wat ik heb. Op een gege ven ogenblik vroeg Marcel Ankoné of ik zijn monteur wilde worden. Ik heb toen eerst met een dokter gepraat en die zei dat ik het maar weer moest gaan doen, dat knoeien in de pits. Ik kon het eenvoudig weg gewoon niet missen., dat wereldje. Zelf rij ik ook al zeven jaar motor, maar ik zweer het je, op de weg is het vaak veel gevaarlijker dan op het circuit, ik merk het dagelijks en als ik er nog eens op terugkijk heeft mijn broer gewoon pech gehad". Ook de heren van de KNMV (Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging), de bonzen van de FIM (Federation International Motorcy clist) en de baancommissarissen van de Nederlandse circuits maken zich klaarblijkelijk niet zo druk om al die opschudding rond de ongelukken. Ook hier gaat een spreekwoordelijke vergelijking prima op: Als het kalf verdronken is dempt men de put ofwel eerst doden dan een betere beveiliging. Men is niet te beroerd, om veilige en daardoor vanzelfspre kend langzamere stukken van het parcours weer te veranderen. Het publiek zou er wel eens over kunnen „vallen". De kniebocht van Assen is verdwenen, de Duitser Rolf Thielen en Nico van der Zande stonden daar vorig jaar door hun dodelijke onge vallen in die bocht garant voor, maar de daarop volgende bocht is weer versneld. De haakse hoek die het eerst was werd door de topcoureurs als te langzaam betiteld en de orga nisatie gaf toe. Henk van Kessel: „Assen is erg veilig, zo niet het vei ligste circuit dat ik ken. voor de motorsport is het ideaal om daar te rijden. Ik vind het alleen ontzettend jammer dat die kniebocht er uit is gehaald. Al die flauwekul, als ik er gens gewoon op de weg uit de bocht vlieg halen ze dat gedeelte van de weg er toch ook niet uit? Gewoon stuurfouten zijn het, dat heeft met het circuit niets te maken. En al dat gepraat over die dodelijke ongeval len moet ook maar eens afgelopen zijn. want dat doet de motorsport bepaald geen eer aan. Zelf ben ik ook wel eens in de kniebocht onderuit gegaan. Het regende toen pijpeste- len en ik stond bekend als dé grote regenrijder Nou die reputatie raakte ik natuurlijk meteen kwijt, pats daar lag ik. Maar dacht je dat ik de schuld gaf aan die bocht? Ik moest zo nodig de blits maken, te nonchalant erin gedoken" Wil Hartog nog over de knie- en de nu daarop volgende lig gende bocht: ..Op mijn aanraden is die bocht na de kniebocht weer ver sneld. Ankone en ik hebben die haakse hoek uitgetest maar dat was geen vertoning zeg. Je moet ook aan het publiek denken, die betalen na melijk flinke entreeprijzen en ik kan Nico van der Zanden een van de slachtoffers op het Asser TT circuit me levendig voorstellen dat ze geen trek hebben zo'n ganzenmars cou reurs voorbij te zien komen Die kniebocht eruit vind ik niet zo heel erg. want met glad weer als al die olie komt bovendrijven kon die knap ge vaarlijk zijn". Alle circuits staan op de lijst van de FIM en worden (tenminste dat be weert men vanuit Frankrijk waar de overkoepelende orgaan zetelt) dan ook gekeurd op hun veiligheid, waar de nodige criteria aan verbonden zijn, zoals de lengte van' het circuit en de breedte van de weg, de boch ten en obstakels op en langs de weg. De FIM kan en mag circuits afkeu ren. dat wil zeggen alleen maar voor internationale wedstrijden want in eigen land is de nationale motor- bond baas over de eigen circuits, kortom nationale wegwedstrijden worden dus wel op de afgekeurde circuits gereden. „Een beetje onzin nig af en toe", zegt het al oudere centraal sportcommissie-lid van de KNMV, Ben Majoor. Volgens Majoor zijn er tal van circuits die door de FIM zijn afgekeurd en waar dus geen internationale wedstrijden meer ver reden mogen worden, maar die erg snel zijn en bovendien bijzonder vei lig. Namen wil Majoor niet noemen. Wel wil het KNMV bestuurslid kwijt, dat er ook wel slechte circuits be staan. maar dat zijn er niet zoveel en uiteindelijk heeft volgens hem de coureur het noodlot zelf in de hand: „Het eiland Man is levensgevaarlijk. Die doden zijn er drie weken geleden natuurlijk niet voor niets gevallen. Sinds 1920 is er minstens 100 man verongelukt, niet zo maar een getalle tje hé? Ik geef wel toe dat er over het algemeen ook veel klappers gemaakt worden, toch moet je niet vergeten dat het doorgaans de jongens hun eigen schuld is. Zij zitten aan de gashandle. ze weten ook waar de rem zit. Veel erger is het wanneer er onge lukken met het publiek gebeuren. De coureurs moeten zich gewoon voegen naar de mogelijkheden van het cir cuit. Dolle mannen hebben we niet nodig, die krijgen de rode vlag te zien" (Wat betekent dat ze gediskwa lificeerd worden; het gebeurt trou wens zelfs bij de meest dwaze en gevaarlijke capriolen nooit, red.) Binnen het KNMV houdt men zich niet of nauwelijks bezig met de veilig heidsaspecten. dat doen de stichtin gen van de circuits wel, denkt men. Ook vanuit de coureurs zelf. zoals uit het voorafgaande mag blijken wijst niets positiefs in die richting. Volgens Henk van Kessel interesseren cou reurs zich niet voor de Bond:„Het zijn allemaal jongens die de hele week hard werken en in hun vrije uurtjes sleutelen en racen, meer zit er voor hen niet aan vast. Bovendien zijn de meeste coureurs niet zo bijs ter goed algemeen ontwikkeld, ze hebben over het algemeen niet zo veel op school gezeten". Een soort rennersraad/bond creëren, om voor de eigen belangen op te komen is een utopie volgens Van Kessel. Hij vraagt zich trouwens af of die gedachte ooit wel eens naar voren is gebracht. Wat de coureurs precies aantrekt in deze „sport" is bij navraag eenvoudig te definiëren. Een soort geestelijk or gasme. waarbij snelheid, kame raadschap. hobby en de risicofactor de grootste gemene delers zijn. Voor al de snelheid met het automatisch daaraan verbonden risico schijnt te werken als een alles naar zich toe trekkende magneet Iedere coureur neemt ze met het ogenschijnlijk grootste genoegen. Wil Hartog lijdt zelfs aan een soort sportieve schizo frenie. Enerzijds staat zekerheid bij hem ceptraal in zijn levensopvatting. Zijn werken op een grasdrogerij biedt vastigheid, een gegarandeerd inko men, kortom toekomst. De racerij is hobby, waar alle vrije tijd aan opgaat en waar wel degelijk grote risico's genomen worden, en de toekomst erg onzeker is. Niet voor niets dragen alle coureurs hun bloedgroep op hun le ren pak Hoe het mogelijk is zo twee slachtig te denken wijst Wil Hartog cliché-matig van de hand ..Op de stoep of binnenshuis gebeuren ook veel ongelukken (bij navraag bij een willekeurige eerste-hulppost blijkt dit te kloppen, maar de vergelijking blijft even krom als een S-bocht» Wat je in je leven ook doet, er zitten altijd risico's aan vast, zelfs al zit Je aan de waterkant te vissen. Je moet nooit koste wat kost in de top mee willen draaien. Als het regent, zoals vorige week op Zandvoort. moet je rekening houden met de olie die komt bo vendrijven. In bochten moet je jezelf niet blindelings storten. Die dat wel doen vinden zich zelf nog wel terug of misschien ook wel helemaal nooit meer. Zelf rij ik op mijn techniek en met mijn hersens, goed rondsturen en zeer geconcentreerd aan de start verschijnen. Mechanische pech daar gelaten Als je de TT van Assen rijdt, neem je meer risico's dat wel. maar toch kom je ook nog geconcentreer der aan de start dan ooit. Op Assen moet je scheuren, het is het aller fijnste evenement". Hoewel er in Nederland een maxi mum snelheid verplicht is op de snel wegen en daarop afgaand het onno dig is motoren op te voeren tot onge kende snelheden, wordt de grootte van de risicofactor aangevochten door de fabrikanten, doorgaans ook als sponsor functionerend. Zo zegt de heer Riemersma, sponsor van Wil Hartog, dat de racebaan de baker mat is voor elke mechanische pro gressie Riemersma: „Minstens een paar maal per Jaar proberen we op de circuits verschillende bandprofie len uit. De betere soorten vind Je later terug bij de standaard modellen Dat is ook zo gegaan met de schijfremmen en binnenkort zul je langs de wegen de wielen zien, waarmee de meeste racemotoren nu zijn uitgerust, namelijk zonder spa ken. maar met zeven verstevigingen vanuit het centrum." Wat de 46e TT van Assen vandaag zal brengen is vooralsnog onbekend. Zeker is dat er bij het verwachte mooie weer. andermaal meer dan 125.000 mensen zullen komen. Onze ker is of alles wel goed zal aflopen. Langs het acht kilometer lange cir cuit staan de ambulances en brandweerwagens natuurlijk paraat, maar bij dodelijke ongevallen zal er weer „rustig" door gereden worden, want zo is de algehele opinie ln de racerij: het kan allemaal wel meeval len en zeker weten of iemand het leven heeft gelaten is er niet bij en bij afgelasting zouden we het pu bliek bijzonder teleurstellen. Pu bliek. dat trouwens ook niet lastig wordt gevallen met die toch voorko mende dodelijke ongelukken Ook vorig jaar meldde de wedstrijdlei ding dit eerst na afloop van de races. Het zo mooie en fijne feest zou er door kunnen worden bedorven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25