Hoe Algerije op weg lijkt te zijn om een echte volksdemocratie te worden Zelfbouw laatste middel om edereen onderdak te bieden fc _fc Morgen referendum over nationaal handvest Alternatief Habitat biedt oplossing voor wereldwijd bouwprobleem ETiRDAG 26 JUNI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTCT 11 l Algerije is de bevolking ids begin mei in een diep- tande discussie betrokken ter de toekomst van het fid. De discussie werd op 1 ei door president Houari mmedienne geopend met de lorden: „Het Algerije van indaag is een vrij en onaf- inkelijk Algerije. Geen an- r land kan onze daden of ts s lot bepalen. De toekomst n ons land wordt bepaald lor de wensen van het volk." lumedienne stelde uitdruk- ®n tlijk, dat de discussie die in rste instantie ging over een euw nationaal handvest, dat s een soort politiek manifest 0k zien moet worden, „vrij en ijectief" moest zijn. ideoor de Algerijnse bevolking, die n een politiek stelsel gewend was, n" larin geen enkele vorm van oppo- ;ie geduld werd en waarin mensen h e geen politiek binnen het kader n het door de regering uitgestip- 1de beleid wilden bedrijven beter in mond konden houden of naar it buitenland konden vertrekken, 0 ak een tijdperk aan dat slechts s een kruising tussen de Chinese |lturele revolutie en de studenten elf? istand in Frankrijk in mei 1968 kenschetst kan worden. In juni 75 had Boumedienne ter gelegen- iid van de tiende verjaardag van |n staatsgreep voor de naaste toe- imst verkiezingen voor een natio- tal parlement, alsmede presi dentsverkiezingen aangekondigd. jn deze verkiezingen voor te berci- ^^n. vaardigde de Algerijnse presi- ïnt op 30 april van dit jaar circu- ^re 565 uit. Hierin werd uitgestip- ►ld, dat op 27 juni een referendum er een nieuw nationaal handvest in het najaar een referendum er een nieuwe Algerijnse consti- |tie ter vervanging van de indwet die Boumedienne na zijn latsgreep in 1965 buiten werking ,d gesteld, zou worden gehouden. na deze referenda zouden de ;emene verkiezingen vinden. e openbare discussie over het na- lYtCbnale handvest moest iedereen de as geven om het ontwerp te jenderen. Boumedienne stelde dat alle burgers zon- afr dwang en angst voor represail- laatregelen de gelegenheid ïsten hebben om in de discussie in mening vrij te uiten. Overal trden er openbare vergaderingen irganiseerd. Binnen enkele da- i na de 1-meitoespraak van Bou- idienne werden er in de dorpen en de provincies comités opgericht de geuite kritiek, gedane voor alen en geëiste amendementen het handvest moesten verzame- Ten slotte werd het ontwerp D*n het handvest verleden week 1 een gesloten vergadering erschreven op basis van het verza- telde materiaal door een.nationale immissie waarin vertegenwoordi- trs van alle lagen van de Algerijn maatschappij zitting hadden. Ijdens de discussie mocht er ech- geen campagne tegen het mdvest worden gevoerd, oumedienne's 1-meitoespraak as een duidelijke reactie op het lar buiten treden van een groep jpositionelen. die door een aantal lormalige Algerijnse leiders geleid ;rd. Deze hadden op 9 maart en op april een oproep aan het Algerijn volk gericht, waarin zij voor het rstel van de democratische vrij- het üg- door James Dorsey heden hadden gepleit en waarin zij zich keerden tegen de „persoonlijke macht". In de door Ferhat Abbas, oud-premier van de voorlopige re gering van de Algerijnse Republiek, Youssef Ben Khedda, eveneens oud-premier van Algerije, Hocine Ait Achmed ex-leider van de Alge rijnse FLN en Mohammed Kheir- reddin, oud-lid van de Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie, ondertekende documenten werden vrije verkiezingen van een nationa le en soevereine vergadering geëist, alsmede de wederinvoering van de vrijheid van meningsuiting, de af schaffing van het huidige totalitai re stelsel en de totstandkoming van een islamitisch en broederlijk Maghreb (het Arabische deel van Noord-Afrika). De vier onderteke naars werden onmiddellijk na de publiketia van hun verklaring on der huisarrest gesteld. Boemedienne stelde, dat er vanuit „bepaalde hoeken" beweerd werd, dat Algerije „door geweld" tot een socialistisch land werd omgevormd. Hiertegenover echter stond naar zijn mening het feit dat de discussie over het nationale handvest de wer kelijke wensen van het Algerijnse volk aan het daglicht zou brengen. Hij vervolgde met te zeggen: „Van daag leggen wij de keus voor het socialisme voor het eerst aan het gehele volk voor. Dit is de enige ervaring van deze aard waarin de wensen van het volk ten aanzien van deze keus en ten aanzien van het algemene beleid in de praktijk zullen worden omgezet. Het volk zal oordelen met Ja of nee, en er zal beslist niet gemanipuleerd worden. Sinds 1965 hebben wij de ver antwoordelijkheid van de macht op ons genomen. Nu is de tijd om deze macht in evenwicht te brengen om dat bepaalde reactionairen bewe ren, dat wij het volk onder druk zetten en dat wij met geweld rege ren. Daarom laten wij het volk nu beslissen. Wanneer het tegen het handvest stemt zullen wij ons bij het vonnis van het volk neer leggen". Naast de tienduizenden vergaderin gen op de velden en in de fabrieken, scholen, universiteiten, wijkcomi- tés en onder de Algerijnen in het buitenland werd de discussie ook in de pers en op de radio en televisie gevoerd. In de pers verschenen er tientallen ingezonden brieven en velen belden naar de radio op. Po gingen van sommige werkgevers om de discussies snel af te ronden of om arbeiders en directie binnen een bedrijf apart te laten vergade ren, werden in de meeste gevallen verijdeld. Aanvankelijk toonden de meeste Algerijnen zich in de discussie te rughoudend. Tijdens de eerste week kwam het nationale handvest ook nauwelijks ter sprake. Men had eindelijk een uitlaatklep gevonden om alz'n grieven te uiten. Het recht om te spreken werd begrepen als het recht op kritiek. Zo verschenen er bijvoorbeeld op de televisie oud- grootgrondbezitters en andere voormalige notabelen, die lieten weten, dat de ongelijkheid, de cor ruptie, het nepotisme en de on doeltreffendheid van de genationa liseerde sector van de Algerijnse economie allemaal te wijten waren aan het socialisme. Toen de Algerij nen merkten, dat ze niet alleen het recht van spreken hadden, maar dat bovendien naar hen geluisterd werd, bleek al gauw. dat elke socia le groep een uitverkoren slachtoffer had. Zo kwam op het platteland hevige kritiek op de plattelandsno tabelen en op de functionarissen van het ministerie van landbouw; in de steden moest het stadsbestuur en de politie, die de „burgers niet genoeg beschermt" het verduren. Islam en socialisme Volgens de circulaire van Boume dienne waren de bureaucratie en de functionarissen van het partij- en staatsapparaat verplicht om de golf van kritiek over zich heen te laten gaan. Voor deze groep betekende het experiment van de directe de mocratie in Algerije een morele af gang. Zo schreef een lezer in de regeringsgetrouwe krant El Moud- Juhad: „Waarom hebben degenen die de aristocratie van de revolutie vormen ons dit aangedaan? Het ging tot nu toe allemaal zo goed!" Na ongeveer een week, begon de discussie zich te concentreren op het nationale handvest, dat in to taal zestigduizend woorden omvat en in zeven hoofdstukken is opge deeld. Wekenlang werd over de fun damentele uitgangspunten van de Algerijnse maatschappij gedeli- breerd. Ongeveer 25 procent pro cent van de Algerijnse bevolking nam aan de debatten deel. Men vroeg zich bij voorbeeld af of de consepties van het socialisme en van de islam met elkaar verenig baar waren. Sommigen stelden dat het socialisme en de islam water en vuur waren terwijl anderen meen den dat ze hemel en aarde waren. Voor een kleine kring moslemse ge leerden was het socialisme overbo dig omdat alle elementen van deze ideologie in de al eeuwen oude is lam te vinden zijn. In hun pleiten voor een strikt islamitische maat schappij stelden zij dat zij „niet tegen het socialisme waren, maar en verwezen ze naar de Koran. Voor een kleine groep, behorend tot de kringen van de fanatieke Mos lemse Broederschap en tot uiterst linkse groepen kon er van een over eenstemming tussen islam en socia lisme geen sprake zijn. Maar voor de grote meerderheid van het Alge rijnse volk geldt dat Algarije sinds meer dan viertien eeuwen een Ara bisch en islamitisch land is, diens volk vandaag naar de opbouw van een socialistisch land streeft. Voor hen zijn dus de islam en het socia lisme onverbrekelijk met elkaar verbonden. Ook discussieerde men over wat socialisme in Algerije betekende en koos men voor het volgen van een „Algerijnse weg naar het socialis me". In deze discussie viel het woord marxisme nooit, ofschoon de nationalisatie van de voornaamste produktiemiddelen en van de han del, zowel als de agrarische revolu tie als voorwaarden voor het Alge rijnse socialisme gezien werden. Wel werden er regelmatig begrip pen als klassen en klassenstrijd in de debatten gehanteerd. Menings verschillen ontstonden er over de rol van de particuliere bedrijfssec tor „in de huidige fase van de ont wikkeling van het Algerijnse socia lisme" In het handvest wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tus sen de „uitbuitende en de niet uit buitende" delen van de particuliere sector. Duidelijk gesteld werd dat het particuliere bedrijfsleven in ie der geval aan een strenge controle onderworpen moet worden en dat de huidige code van investeringen hervormd moet worden. Merkwaar dig genoeg wilden de meest pro gressieven de handhaving van som mige delen van de particuliere sec tor, terwijl velen, die niet als socia listen in Algerije te boek staan om de volledige afschaffing vanhetpri- vébezit vroegen vroegen. Vervolgens sprak men hoe de lei ding van het Algerijnse volk eruit moest zien. Opvallend is dat de meerderheid van de bevolking zich voor een eenheidspartij uitsprak, die volgens de principes van het Bolsjewisme opgebouwd moest worden. De huidige machtselite, de „Kaders van het volk", moet echter verdwijnen, en er moet een „mini mum aan individuele vrijheid" ko men. Verder moet het recht op in formatie en kritiek gerespecteerd worden en moet de „leiding van het volk aan de controle van het volk onderworpen zijn". Over het karak ter van de Bolsjewistische een heidspartij werd men het niet eens. Volgens sommigen moet deze partij een voorhoedepartij zijn waarin de genen die „beantwoorden aan de criteria van het engagement, de in tegriteit en de competentie" actief zijn Anderen meenden echter dat de partij een massapartij zou moe ten zijn. die de boeren, de arbeiders en de studenten omvat. Vrouwen die aan de discussie deel nemen zeiden, dat hun problemen te snel werden afgedaan. Zij eisten een volledige herziening van de ge- zinswet, een verbod op polygamie, gelijkheid voor de wet in zaken van erfrecht, crèches en collectieve was serijen. Zo vroeg een jonge Algerijn se arbeidster op een gegeven mo ment een groep mannen: „Waarom houden jullie alleen rekening met de Arabische en islamitische tradi tie wanneer het om vrouwen gaat? De koran regelt het leven van alle mensen. De islam is voor jullie al leen een voorwendsel om jullie ei gen privileges te kunnen houden. Jullie zijn net als de grootgrondbe zitters die de islam gebruiken als argument tegen de agrarische revo lutie zodat zij hun eigen hachje kunnen redden." Volksdemocratie Tijdens de discussies over het handvest kwamen er ook vele ande re onderwerpen aan de orde. Zo sprak men zich uit voor een sterk leger, dat het socialistische Algerije tegen aanvallen van het „imperia lisme of van z'n Algerijnse bondgenoten" moet verdedigen. Het handvest verwerpt ook nauwe banden met Marokko en Tunesië zolang deze beide landen een kapi talistisch stelsel hebben. Verder kwam ook de zogenaamde arabise ring ter sprake en oefende men kri tiek op het te weinig rekening hou den met de dialecten die in Algerije wijd verspreid zijn. In de discussies traden duidelijk twee stromingen binnen de Algerijnse maatschappij naar voren: de moralisten, die reli gieuze uitgangspunten kiezen en de realisten die proberen de etappes van de „verandering van de demo cratische revolutie in een socialis tische revolutie" te bepalen. Duide lijk is dat president Boumedienne uit de lawine van kritiek versterkt naar voren is getreden. Aan zijn leiderschap wordt nauwelijks ge twijfeld. De vraag hoe men deze openbare volksdiscussie moet beoordelen blijft open. Waarnemers vragen zich af of het Algerijnse volk een maand lang voor de gek gehouden is of dat Algerije de weg van een werkelijke volksdemocratie heeft Ingeslagen. Zeker is ln ieder geval, dat het handvest tijdens het refe rendum van morgen zal worden aangenomen. De vraag is misschien hooguit met welke meerderheid. Men mag echter niet vergeten dat er vaak een tegenstelling bestaat tussen theorie en praktijk. Pas wan neer men weet hoe het handvest in de praktijk zal worden omgezet, zal het duidelijk zijn, wat de oefening in democratie in Algerije waard is. Bovendien zullen de nog te bespre ken grondwet, waarin de diepe wens van het Algerijnse volk naar vrijheid en gelijkheid tot uiting zal moeten komen en de algemene ver kiezingen eveneens aanwijzingen zijn voor de echtheid van de Alge rijnse volksdemocratie. In Algerije zelf is men in ieder geval optimis tisch. Als men Algerijnen vraagt hoe zij de situatie in hun land zien. antwoorden zij: „Voor het eerst sinds 1830 hebben de Algerijnen zelf het woord. Deze zomer wordt in Algerije gediscussieerd en wij zien niet hoe het regime deze verworven heid weer zou kunnen afschaffen." - loor Wim Jansen m^en fatsoenlijk onderdak is en eerste vereiste voor een ^Menswaardig bestaan. Willen en re de vele miljoenen krotten- ader ewoners binnen afzienbare ijd een degelijk onderdak ga- ^nderen, dan zullen architec- pn en planologen zich snel n,iik toeten buigen over een inter- zeer ationaal plan voor goedkope SlfbOUW. P. at is ongeveer de conclusie van i het et Habitat-Forum, een werkcon- de ;es dat tegelijkertijd met het offi- /oor iële VN-congres over menselijke èderzettingen in de Canadese stad 'ancouver werd gehouden. Tien ki- imeter van de warme congreszaal iten enige duizenden vertegen- oordigers van allerlei instellingen It de hele wereld twee weken bij- ?n in vier tochtige hangars van een ude vliegbasis, zoekend naar een i die Plossin8 voor de problemen op het tot pbied van menselijke nederzet- hebttlgen. en gigantisch probleem. Want tot l» et jaar 2000 zal de wereldbevol- Ing ongeveer verdubbelen en daar- i jor zullen, naast de vervanging m bestaande krotten, ook onder- Dmens gebouwd moeten worden, ët huidige bouwtempo en de aan- ezige technieken schieten sterk te irt om daarin voor het streefjaar 100 te voorzien. Vandaar dat men het Forum gezocht heeft naar _in andere aanpak, waarbij een zo loot mogelijk deel van de bevol ing gemobiliseerd wordt iet idee van zelfbouw is niet nieuw, egentig procent van alle „huizen" i de wereld is gebouwd door de kr^woners zelf, zonder hulp van 1 architect of aannemer. Het resul taat is er dan ook vaak naar. Vooral in de buitenwijken van de grote steden in ontwikkelingslan den, maar ook in bijvoorbeeld To kio, wonen miljoenen mensen in zelfbebouwde hutten in de grootste armoede en zonder stromend water of riolering. Geen ontwikkeling om te stimuleren, maar deskundigen ontdekten hierin toch de enige mo gelijkheid om op niet al te lange termijn verbetering te brengen. Op vallend was overigens hoe eensge zind alle afgevaardigden over deze oplossing waren. Het principe van zelfbouw is een voudig: als de overheid zorgt voor stromend water, riolering en bouw materialen kunnen de bewoners hun eigen huis bouwen. Het is dus zaak dat architecten met ontwer pen komen van huizen die eenvou dig zelf te bouwen zijn, een le vensduur hebben van minstens eni ge tientallen jaren en bovendien goedkoop moeten blijven. Daar voor zal bij voorkeur gebruik moe ten worden gemaakt van plaatse lijk aanwezige bouwmaterialen, niet alleen vanwege de kosten, maar ook omdat de toekomstige bewoner daar het meest mee ver trouwd is. Geraamte Van de architect wordt dus ge vraagd dat hij achter zijn tekenta fel vandaan komt en zich op de hoogte stelt van de plaatselijke si tuatie, meer nog dan nu het geval is. Voor dure prestige-ontwerpen is in de Derde Wereld geen plaats, hoe goedkoper het ontwerp (met be houd van duurzaamheid) des te be ter. In Vancouver kwamen diverse met modellen op de proppen die het huizentekort in de wereld volgens de ontwerpers snel zou oplossen. Zo toonden twee Canadezen een stalen frame met de afmetingen van grote containers, zoals die in vrachtschepen worden gebruikt. Het is de bedoeling van beide archi tecten dat het frame in grote hoe veelheden in Westerse landen wordt geproduceerd en vervolgens wordt gebruikt om graan of andere stoffen naar ontwikkelingslanden te ver voeren. Daar kan de container dan dienen als stevig geraamte voor de bouw van een huis, dat volgens de beden kers. Arnott en Hamy, door ieder een gemakkelijk is te voltooien met behulp van hout, steen of golfplaten. Het grote voordeel is. vinden zij. dat geïndustrialiseerde landen het fra me kunnen vervaardigen, zonder dat hoge vervoerskosten dat be zwaarlijk maken. Het leek af en toe net een bouw markt op het alternatieve Habitat- congres. Het Canadese Zwavelinsti- tuut had uitgevonden dat je van zwavel, vermengd met zand heel makkelijk goede bouwstenen kunt maken. Zwavel is een veel voorko mend element en bovendien een afvalprodukt van de olie-industrie. Een zekere mijnheer Meijer liet een model zien van een zogenaamde noppensteen, een grote bouwsteen met uitstulpingen die als legoste nen zonder cement op elkaar kun nen worden gezet. Door de speling zou een huis van noppenstenen bij een aardbeving langer overeind blijven dan een gemetselde woning. Beide „uitvinders" vonden elkaar, zodat er nu een zwavelnoppensteen in de maak is. Inspraak De vraag is echter, wat de ontwik kelingslanden van die oplossingen voor hun problemen op het gebied van menselijke nederzettingen den ken. In tegenstelling tot het officië le congres, waar de Derde Wereld tot ergernis van sommige Westerse landen verreweg in de meerderheid was. waren er op het forum slechts zeer weinig vertegenwoordigers uit ontwikkelingslanden. Daardoor werd een belangrijke inbreng ge mist. Dit bracht iemand tijdens de discussies tot de verzuchting: „Zijn we eigenlijk wel in hun belang be zig, of is het slechts onze eigen ego-trip?" Een terechte vraag, want al vanaf het begin was gesteld dat inspraak het belangrijkste criteri um moest zijn bij het opstellen van „geleide zelf-bouwplannen". Dat die inspraak lang niet overal gegarandeerd is, bleek zeer spoedig. Terwijl de vrouw van de Filippijnse president Imelda Marcos, aan het hoofd van de delegatie van haar land in Vancouver de vooruitstre vende plannen van haar regering toelichtte, werden in Manila twee duizend demonstranten opgepakt. Zij liepen mee in een demonstratie van enige tienduizenden bewoners van Tondo, met 195.000 inwoners de grootste sloppenwijk van de Filip pijnse hoofdstad. Op dit moment zitten ruim 900 van hen nog achter de tralies. De demonstratie was gericht tegen de aanwezigheid van Imelda Mar cos op de Habitat-conferentie en op de spandoeken stonden leuzen die inspraak eisten bij de verbetering van de woonomstandigheden in Tondo. De Filippijnse regering had namelijk toegezegd het winnende model voor een zelfbouwwijk, een prijsvraag voor architecten ter gele genheid van Habitat in Tondo te zullen uitvoeren. Maar de winnaar, de Nieuw-Zeelander Ian Athfield, was vergeten de bewoners naar hun mening te vragen Deze zagen niets in het op het eerste gezicht zeer fraaie ontwerp van Athfield. Zij vreesden dat de huren van Athfields huizen driemaal zo hoog In veel landen van de Derde Wereld voorzien zelfgebouwde woningen, althans voor een deel, in de woonproblemen. Hier ,,zelf-bouwvakkers" aan het werk in het Afrikaanse Nigeria. zouden worden als die van hun slop pen, wat geen enkele inwoner van Tondo. met een gemiddeld inko men van 150 gulden in de maand, zich kan veroorloven. De bewoners zagen aankomen dat de huizen al leen door de middenklassers te be talen zijn en dat zij daarvoor dan plaats zouden moeten maken. Grondspeculatie Gunstig voor de zelfbouwgedachte was het feit dat de officiële confe rentie een motie aannam, waarin het recht van de bevolking op de controle over het gebruik van de grond werd vastgelegd. Om grondspeculatie helemaal tegen te gaan was eerst voorgesteld alle grond gemeenschappelijk eigen dom te maken, maar vooral de Ver enigde Staten en West-Duitsland hebben zich hiertegen fel verzet. Wel konden zij zich vinden in de formule „controle over he' grondge bruik". In hoeverre deze door alle landen aangenomen motie ook de feitelijke situatie van privégrondbe- zit en speculatie zal veranderen, hangt volledig af van de interpreta tie van een regering Feit is in ieder geval dat diverse zelfbouwexperimenten tot nu toe de grond zijn ingeboord door wilde speculatie of onverantwoordelijk omspringen met het grondei gendom. Zo stond Janatha, een buitenwijk van Bombay, bekend als voorbeeld van water met zelfbouw te bereiken is. Maar op 6 mei van dit jaar wer den 32.000 mensen in Janatha door de politie uit hun huisjes verdreven, om plaats te maken voor 300 hui zen. een zwembad en een paar ten nisbanen, bestemd voor hoger per soneel van het in de buurt geplande onderzoekcentrum voor kernener gie. In de toekomst zullen nog eens 40.000 mensen moeten verhuizen. Toen de Indiase minister voor huis vesting Ragurmaiah In Vancouver om commentaar werd gevaagd, was zijn antwoord: „Janatïia stinkt en de mensen daar zijn een bende cri minelen". Het hele geval is niet bepaald een voorbeeld van publieke controle over het landgebruik. In Nederland zal de grondspeculatie volgens de Nederlandse delegatie in Vancou ver binnen niet al te lange tyd sterk worden bemoeilijkt. Daarvoor ztfn een wetsontwerp met betrekking tot het voorkeursrecht en een wijzi ging van de onteigeningswet in voorbereiding. Waar het geld voor een versneld zelfbouwprogramma over de hele wereld vandaan moet komen, was voor het Forum nauwelijks een pro bleem. er werd althans vrijwel niet over gepraat. De vraag is natuurlijk of er op regeringsniveau wel geluis terd wordt naar de resultaten van de discussies op het Forum en als dat zo is. of die politieke conferentie dan nog wel zoveel zin heeft Voor de man in zijn uit golfplaten opgetrokken bouwval lijkt het in ieder geval niet veel meer dan wat geharrewar over zijn hoofd heen. Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is het daar niet mee eens. „Je hebt natuurlijk de steun van het publiek nodig, daarom is het Forum erg goed Maar naast concrete verbeteringen willen wij een nieuwe economische en sociale orde en daar heb je poli tiek voor nodig Laat mij na vijf jaar in deze baan zeggen, dat al dat gepraat zeker wat oplevert Het feit dat bijvoorbeeld Nairobi geen concrete dingen heeft opgeleverd betekent nog niet dat de Unctad nutteloos was", aldus Waldheim

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11