iltrecht krijgt rijksmuseum Rijksweg 76 in Limburg vordt maandag geopend Papierentheaters: geen kinderspel Hoogspanningsmast minder ontsierend „Ik was sociaal bezig", zegt hasjiesj-handelaar buitenlanders doen hun mond open in zwartboek 3e wetsontwerp over ■n autokeuringen na jj- vakantie ingediend Opslagplaatsen radio-actief afval aangewezen Nieuw type toegepast in Nederland Veg zoveel mogelijk aangepast aan landschap ^oonellende in Roosendaal Snelle arrestatie na overval Arrestaties wegens oplichting fonds bouwnijverheid Portefeuille met 16.700 kwijt Vonnis drie jaar voor vervalsen waardepapieren lONDERDAG 24 JUNI 1976 r lr- TROUW/KWARTET P 6/RH 13 JJSWl t colli urtsbi |ud Kf hllectii SWUK Door samenvoeging van collecties van de Stichtingen het 7>* lartsbisschippelijk Museum en het Katholiek Museum te Utrecht, de ^Ilectie van het Bisdom Haarlem en l.e'jiet medewerking van de stichting ,®n oor Protestantse Kerkelijke Kunst en i tuit uur en de Stichting Bisschoppe- |jk Museum te 's-Hertogenbosch, rijgt nu ook Utrecht een rvjksmu- eum. |et nieuwe museum zal onder de Ij. «am rijksmuseum ,,Het Catharijne- er- onvent" de geschiedenis van de chris- re- klijke cultuur en haar invloed op de lijn lederlandse samenleving in de uimste zin van het woord tot uitbeel- ling brengen. Zoals bekend zal het «n nuseum worden gevestigd in het Ca- harijnecomplex, een middeleeuws ,e" looster van de Johanniters, dat tus- nr en de Lange Nieuwstraat en de Nieu- 10~ re Gracht ligt. je- lan let "i*1 neemt de genoemde verzame- ,n. Ingen en het personeel van het j0. ftrechtse en Haarlemse museum op 1 iej pli over. Verwacht wordt dat het nieu- ■n. re rijksmuseum in het najaar voor het nd iubliek zal kunnen worden openge- ar- leid. lijn I en let Aartsbisschoppelijk Museum, het ie- |ud Katholiek Museum en het Haar- Ie- tmse Bisschoppelijk Museum bezit- en religieuze werken vanaf de vroege siddeleeuwen, in hoofdzaak af- an iomstig uit de Nederlanden en het 'a' Rijksgebied: schilderijen, beeldhouw- j?" verken, handschriften, oude drukken, e '-enten, paramenten, zilver, koper, ms en tin en devotionalia. Vu hebben deze musea nog een na- an Irukkelijk kunsthistorisch karakter, ie- naar „Het Catharijneconvent" zal in an Ie toekomst, mede door de inbreng iet ran een belangrijke reformatorische ie- jollectie vooral het museum voor de teschiedenis van het christendom in an Nederland worden, iet is- ng I ari e- Van onze parlementsredactie an 3EN HAAG De indiening van het iet nitiatief-wetsontwerp van de Twee- e- le-Kamerleden Van der Doef (PvdA) ;n De Beer (WD) is opnieuw uitge- ïn tteld. Ondanks het feit dat de beide e* iamerleden het dinsdag. onder- ■■9 ing definitief eens werden over de urt jekst van het wetsontwerp, zullen zij <0. ket pas na de zomervakanties eind lugustus formeel bij de Kamer in- llenen. Het KVP-Kamerlid de heer 1q fbrnelissen reageerde gisteravond er (eer heftig op dit nieuwe uitstel. lolgens het wetsontwerp zullen alle lederlandse auto's, ook nieuwe, aarlijks aan een nauwkeurige echnische controle moeten worden mderworpen, over het algemeen in irkende garagebedrijven. an PB- De stukken zullen worden geëxpo seerd op een wijze, die zowel thema- tisxh als chronologisch is. Teksten, afbeeldingen en audiovisuele midde len zullen de expositie ondersteunen. Onderwerpen te over: de verhouding kerk en staat door de eeuwen heen; de ere-dienst en de religieuze beleving in de middeleeuwen, de weerslag van de religie op het hiuselijk leven e.d. Voor al voor het onderwijs zal het museum een belangrijke rol kunnen vervullen. Maar de kwaliteit van de tentoonge stelde stukken staat er borg voor, dat er ook voor de museumbezoeker die op recreatie uit is, en vooral ook de bui tenlandse toeristen, veel te genieten zal vallen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Lubbers, (economische zaken) heeft in Gro ningen twee en Drente drie zoutloca- ties aangewezen die nader onder zocht moeten worden voor de even-* tuele opslag van atoomafval. In Gro ningen gaat het om proefboringen te Onstwedde (gemeente Stadskanaal) en te Pieterburen (gemeente Eenrum). In Drente zijn zoutkoepels aangewe zen te Gasselte-Drouwen (gemeen ten Gasselte en Borger), te Schoon- loo in de gemeente Rolde en in Anlo. Tevens worden vier werkgroepen op gericht waarvan er één de uitvoering van een risico-analyse ter hand zal nemen. De andere werkgroepen zijn voor zo wel technische als juridische en fi nanciële kwesties bestemd. Zoals be kend is er sterk verzet in het noorden tegen het voornemen radio-actief af val in de zoutkoepels op te slaan. Volgens minister Lubbers, die de brief mede geschreven heeft namens minister Vorrink (milieu), betekent het onderzoek niet dat er ook auto matisch afval zal worden gestort. Daarvoor zal eerst het parlement worden geraadpleegd. Ook de pro vinciale en gemeentelijke besturen worden nauw bij de zaak betrokken. De provinciale staten van Gronin gen hebben indertijd een speciale verordening ingesteld die storting van zowel chemisch als radio-actief afval in de bodem aan vergunningen bindt. Bovendien werd een motie aangeno men, dat er verzet zal worden aange tekend tegen pogingen om radio actief afval te dumpen, zolang er nog vragen zijn over de veiligheid. De nu genoemde zoutlocaties zijn geadvi seerd door de Rijksgeologische dienst, omdat het Reactorcentrum Nederland naar nieuwe mogelijkhe den zoekt om het afval kwijt te raken. Utrecht zou niet voor „afkickcentrum" voelen Van een verslaggever UTRECHT „Ik liep stuk op meneer Vonhoff. De tent moest dicht van de gemeente. Maar wat was er op tegen? Ik verkocht goeie shit tegen relaxde prijzen met een pilsje erbij. Ik was nog sociaal bezig ook want in mijn café bleven ze van de hard drues af": Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Voor de eerste maal wordt voor een hoogspan ningslijn in Nederland en België een masttype toegepast, dat aanzienlijk minder ontsierend voor het landschap is dan de tot nu toe gebruikelijke vakwerkmasten. Het is een ruim 31 meter hoge buisconstructie in de vorm van een Griekse Y met een 13 meter lang horizontaal verbindingsstuk waaraan de kabels worden bevestigd. De nieuwe hoogspanningsmast in het Zeeuwsch-Vlaamse landschap. Hij js, heel wat bescheidener dan de vierpoti ge vakwerkmasten, die het- eq der le lijk staan te zijn. Deze nieuwe mast is ontwikkeld door Electron Breda BV,, een onderdeel van Rijn-Schelde-Verolme. Hij wordt gebruikt voor een 12 km lange 150 Kv-verbinding tussen Oostburg op Zeeuwsch-Vlaanderen en de Bel gische plaats Maldegem. Deze ver binding gaat het Nederlandse en het Belgische hoogspanningsnet koppe len, hetgeen op deze plaats nodig is om de elektriciteitsvoorziening op Zeeuws-Vlaanderen veilig te stellen. Een in de Westerschelde liggende verbinding is door schepen onherstel baar beschadigd waardoor de toe voer van elektrische stroom nog maar via één circuit geschiedt. Het leggen van nieuwe kabels in de zee arm wordt vooralsnog onmogelijk ge acht, vandaar de koppeling met België. De nieuwe hoogspanningsmast heeft zijn ontwikkeling te danken aan de hoe langer hoe groter wordende op positie van planologen, milieuorgani saties, landbouwers en andere be langhebbenden tegen de horizonver- vuilende en veel plaats innemende an een verslaggever 'EN HAAG Rijksweg 76 in imburg zal op 28 juni aan- aande zijn voltooid, wanneer die dag het wegvak bensbroek-verkeersplein Bo- ïoltz zal worden geopend, al- us gisteren het ministerie van rkeer en waterstaat. ijksweg 76 loopt van de Duitse gereed. De kosten van dit weggedeel te bedroegen circa 45 miljoen gulden. Tot voor kort maakte het verkeer op deze route gebruik van de stadsauto- weg van de gemeente Heerlen, die vrijwel evenwijdig aan de nieuwe au tosnelweg loopt. N atuurgebieden In het waterwingebied tussen Heer len en Voerendaal werd de autosnel- ens via het verkeersplein Bocholtz weg aangelegd in een „bak" van poly- landschap. Bomen en struiken wer den ontzien en de taluds van de weg werden uitgebreid beplant. Ook werd hier een tunnejtje onder de weg voor dassen gebouwd, zodat de dieren zon der gevaar hun woon- en voedselge- bieden kunnen blijven bereiken, al dus het ministerie. Nieuwe weg De opening van de nieuwe autosnel weg Maastricht-Heerlen maandag ngs Heerlen, Hoensbroek en Stein iar België. De 27 kilometer lange ^Autosnelweg vormt op die manier een hakel in de E-39 route, die Keulen fcrbindt met Antwerpen. Bij Ke- nsheide kruist deze weg de E-9, die ♦♦^n Amsterdam naar Genua loopt, eze kruising heeft de vorm van een rlaverblad. Het deel van rijksweg 76 Issen dit klaverblad en Hoensbroek »am reeds enige jaren geleden ge- id. Ook de doortrekking van de tein, kwam al eerder klaar. Nu is het isterende wegvak tussen loensbroek en Bocholtz eveneens ethyleenfolie. Hierdoor wordt veront reiniging van het grondwater voorko men. Het sterk geaccidenteerde ter rein maakte in een dal bij Benzenra- de een ophoging tot twintig meter noodzakelijk. Bij Imstenrade kwam de weg in een diepe ingraving te liggen. Dit deel van de rijksweg heeft daardoor een voor ons land uniek aanzien gekregen. Rijkswaterstaat heeft de autosnel- Iksweg in de richting België, via weg in het gebied rond Benzenrade en Imstenrade, van grote waarde als natuur- en recreatiegebied, zoveel mogelijk aangepast aan het De nieuwe provinciale autosnelweg, met de aanleg waarvan tien jaar gele den werd begonnen, is bijna 18 km lang en heeft 120 miljoen gulden ge kost. De rijksbijdrage bedraagt zes tig miljoen. Van een onzer verslaggevers lOOSENDAAL Gesol met buitenlandse werknemers en tries- i machteloosheid daartegenover blijken uit een zwartboek, dat samengesteld door de Aktiegroep huisvesting buitenlandse 'erknemers te Roosendaal. liegen er niet om: wij betalen gemid deld 125 gulden per bed en meestal moeten wij één kamer met vier a zes man delen Droevig It zwartboek met zijn schrijnende houd is dinsdagavond officieel aan- Sboden aan de burgemeester van oosendaal, mr dr L. Schneider. Het (beurde in het slechtste pension >or buitenlanders, dat Roosendaal (nt, namelijk Groenstraat 62. e buitenlanders hebben met hulp Rn meelevende Nederlanders hun lieven zelf op een rijtje gezet. Er zijn I in Roosendaal zo'n 1300, afkomstig It Turkije, Spanje, Marokko en Joe- bslavlë. Ze schrijven ln hun partboek: „Wij zetten ons minstens even hard in als onze Nederlandse collega's. We voldoen aan dezelfde plichten als zij. Onze woonsituatie herinnert ons er echter dagelijks aan dat wij daarentegen niet dezelfde rechten hebben. Immers, alleen slechte, onhygiënische en vaak le vensgevaarlijke pensions blijven voor ons over. De vrijgezellen onder ons worden in behuizingen gestopt, die, eerder aan „stallen" doen denken. De getrouwden krijgen vrijwel geen kans hun gezinnen naar Nederland te laten komen. Maar de huurprijzen Het zwartboek geeft droevige voor beelden van een ongekende woonel- lende, die Nederlanders absoluut niet zouden accepteren. Maar buitenlan ders moeten er tevreden mee zijn en er vaak ook nog schandalige prijzen voor betalen. Het zwartboek keert zich vooral ook tegen het bedrijf Ge- vetex in Etten-Leur, dat het. om van de buitenlanders af te komen, be stond de prijs van haar pension St Marie te Roosendaal van 228 gulden tot 500 gulden per maand per per soon te verhogen. Dit zei de 28-jarige Utrechter L. H., die dinsdag voor ae rechtbank in Utrecht twaalf maanden cel, waar van vier voorwaardelijk, met een proeftijd van twee Jaar tegen zich hoorde eisen omdat hij in zijn inmid dels gesloten, cafe ongeveer tachtig kilo hasjiesj aan de man had ge bracht. Tegen L.'s vriend, de 19-jarige B. K. werd dezelfde straf geëist en tegen de 21-jarige R. S. uit Enschede een rtiaand voorwaardelijk met aftrek. L.'s advocaat, mr. R. Verbunt vroeg zich voor de rechtbank af waarom de gemeente Utrecht halsstarrig weigert te praten over de plannen van zijn cliënt om van zijn café een soort „afkickcentrum" te maken, waar wordt geprobeerd ondermeer via soft drugs de mensen van het gebruik van hard drugs af te brengen. Organisa ties, als de raad voor Jeugd en jonge ren in de domstad voelen wel wat voor dat plan, maar de gemeente houdt de boot af, aldus mr. Verbunt. De raadsman gaf toe dat ook finan ciële motieven L. ejr toe hadden ge bracht om in zijn établissement has jiesj te gaan slijten. Maar dat neemt niet weg dat zijn plannen serieus moeten worden genomen. Volgens mr. Verbunt had het „sociaal werk" van H. tot nu toe wel wat effect gehad. In dit verband vond hij het opvallend dat het gebruik van heroine in de domstad blijkens kran tenberichten schijnt te zijn toegeno men sinds het café van H. moest drugbeleid. „Het argument dat tegen alcoholisme ook niet wordt opgetre den gaat niet op. Dat is nog geen reden om het druggebruik ook voor hasjiesj nu maar het groene licht te geven". Uitspraak dinsdag 6 lull Van een verslaggever EDE De politie heeft een man aangehouden, die wordt verdacht siaitpn van een overval op een pompstatoin !T.nï;.T^°"g®wer^"IZendP!: Oflicler van justitie mr, B, de Hoogh h» h f h 1 meende dat hij zich aan de letter van de pomphoudster gedreigd meteen, de-huidige - opiumwet moet hou- vakwerktorens. De buismast is een compromis tussen de tot dusver toe gepaste dragers van hoogspannings lijnen en de meest ideale maar in financieel opzicht veelal onhaalbare oplossing: de ondergrondse kabelleg ging. De buismast beheerst door zijn een voudige, slanke vorm om te beginnen veel minder sterk het landschap. Bo vendien is het mogelijk met de onder-' linge afstand tot 500 meter te gaan. Men behoeft er dus minder te plaat sen. Voorts is de ruimtewinst per mast groot, omdat er slechts enkel voudige funderingen behoeven te worden gemaakt. Daar komt dan nog bij dat de plaatsing veel flexibeler kan geschieden. In veel gevallen kan een mast namelijk op een landschei ding of zelfs in een sloot worden geplaatst. De f abricageprijs ligt op het ogenblik nog wel hoger dan die van een va- kwerkmast. Daar staat tegenover dat montage en plaatsing (twee drie per dag) aanzienlijk goedkoper en de kosten van de fundering en de ver goedingen wegens grondgebruik veel lager zijn. De uit normale han delsbuis opgebouwde nieuwe mast, die uitvoerig op zijn betrouwbaar heid is getest, is in de Nederlandse elektriciteitswereld als een welkome verschijning begroet. voorwerp dat op een wapen leek. De 21-jarige C.F. uit Ede vertrok met het geld per auto, maar hij wist niet dat hij een poosje door getuigen van de overval werd gevolgd. Via dit spoor kon de politie hem spoedig thuis grij pen. den. Hij kondigde in zijn arrondisse ment een krachtige bestrijding van de drughandel aan. Mr. De Hoogh maakte er evenmin een geheim van weinig waardering te hebben voor de Aangekondigde versoepeling van het ROTTERDAM Samen met de ge meentepolitie 'van Rotterdam en Gouda heeft de Rijkspolitie in Brielle en Oud-Beierland twee mannen aan gehouden, die ervan worden ver dacht de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor 400.000 gulden te hebben opgelicht. Het zijn de 35- jarige A.R.A. uit België, die ln Vlaar- dingen werd aangehouden, en de ,27-. Jarige bedrijfsleider A.F. de B., die ln Rotterdam ln zijn kraag werd gegre- pen. Met behulp van valse formulie- ren kocht het tweetal vakantie- en- premiezegels, aan. Het geld dat afge-' dragen moest worden staken zij in-r hun zak. Bij huiszoeking vond de politie valse zegels ter waarde van vele tienduizenden guldens. ROTTERDAM Een 64-jarige ad ministrateur uit Rotterdam die ln zijn colbertjasje een portefeuille had zitten met 16.700,— heeft aangifte' gedaan bij de Rotterdamse politie omdat het geld ls verdwenen. De por tefeuille met het forse bedrag werd vermoedelijk gestolen uit het Jasje, dat ln het kantoor van de Wolfert van Borsselenschool aan de Stadhou- dersweg hing. De man werkt bij deze school. Van een verslaggever ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft de 46-jarige handelaar in waardepapieren W.J.V. uit Dene kamp veroordeeld tot drie jaar met aftrek wegens zwendelpraktijken met valse waardepapieren. Geëist was vier en een half jaar. Het hof hield rekening met het feit dat de handelaar heeft gezegd een nieuw leven te willen beginnen. V. had de Eurocontinental bank opgericht, die vestigingen had op de Nederlandse aanstaande, gebeurt precies vijftig Antillen en in Lunteren. Hij gaf in het jaar, nadat gedeputeerde staten van Limburg bij de rijksoverheid aan drongen op aanleg van deze verbin ding. In 1926 ging namelijk een brief uit aan de toenmalige minister van verkeer, om de weg Maastricht- Heerlen op het rijkswegenplan 1927 op te nemen. Het heeft tot 1962 ge duurd voordat er schot in deze zaak kwam. buitenland valse kredietbrieven uit, waarvan hij de provisie opstreek, in totaal zo'n half miljoen gulden. Dode bij autobotsing Van een verslaggever ROSMALEN De 25-jarige assis tent-laborante Marian Kouwenberg uit Breda is in Rosmalen op slag gedood, toen zij als bestuurster van een auto op een kruising aangereden werd door een vrachtauto. Een naast Marian zittende jongeman werd hier bij gewond. Het gemeentebestuur van Roosen daal toonde volgens het zwartboek vrijwel geen begrip voor de belangen van de buitenlanders. Maar het pen sion moest dan ook gedeeltelijk wor den afgebroken ten behoeve van de bouw van een stadskantoor. De buitenlanders vragen nu het ge meentebestuur om nakoming van toezeggingen wat betreft de huisves ting van gezinnen en alleenstaanden en om toepassing van de pensionver ordening. Hoe nodig dit laatste in Roosendaal kennelijk is blijkt uit de beschrijving van de situatie in het pension Groenstraat 62. Hier wonen zestien buitenlanders onder ellendige omstandigheden. „Wat gebeurt er bij brand?", wordt er gevraagd. „Nou," is het simpele antwoord, „dan verbran den ze allemaal levend LEENS In het Museum Borg Ver- hildersum in Leens (bij Groningen) is nog tot 4 Juli een unieke ten toonstelling van papieren theaters uit de verzameling van Ab Vissers te zien. Deze expositie werd georga niseerd in samenwerking met de redactie van „Proost Prikkels", die, haar juni-uitgave helemaal aan dit onderwerp heeft gewijd. In te- genstelling tot de omringende lan den waar dit soort theatertjes ropd de eeuwwisseling een grote popula riteit genoot, is deze vorm van artis tieke vrijetijdsbesteding in ons land nooit zo groot geweest. Ze wa ren er wel, maar dan in de mèest simpele vorm, als bouwplaat vobr kinderen. Maar het échte papieren theater is helemaal niet kinderach tig, nu nog worden er b.v. in Dene marken nog zo'n tweehonderd door volwassenen bespeeld, Churchill was er een groot liefhebber van en er wordt wel eens gefluisterd dat Robert Louis Stevenson zijn be roemde „Schateiland" eigenlijk speciaal voor het papieren theater geschreven heeft. In het begin, zo aan! bet einde van de 18e en het begin van de 19e eeuw was het papieren theater eigenlijk alleen maar een soort afspiegeling van het „grote toneel". Je kon getekende portretten krijgen van bekende acteurs en actrices en ook waren miniatuurdecors waren in 'eén grote verscheidenheid te koop. Daar was meestal een enigszins aangepaste bakst van het bepaalde stuk .bij. Die papieren acteurs konden uiter aard geeh echte beweging maken, die werden gesuggereerd door ge bruik te maken van de verschillen de houdingén, die in het stuk voor kwamen. Hét vroegere papieren theater zelf was ook vaak een natuurgetrouwe kopie van bestaande schouwburgen en had ongeveer het formaat van ons huidige televisietoestel. De to neelverlichting bestond uit kaarsen en oliepitjes. Zoals op de expositie te zien is, zijn de decors vaak ware meesterwerken, waarmee schitte rende effecten kunnen worden be reikt, tot uitslaande branden en dei nende golven toe. In het museum staan vele originele modellen van theaters waarvan de meesten meer dan een eeuw oud zijn. Op de tentoonstelling zijn deze the aters niet alleen te bezichtigen, maar er worden ook voorstellingen gegeven voor bezoekers, die dat van tevoren opgeven (tel. 05957-1430) o.a. in een prachtig eigengebouwd theater. Dat ls modern uitgerust, niet met kaarsen of oliepitjes maar met een toneelverlichting van inge nieus opgestelde spotjes, die ge dimd kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13