üacht pas ingediend toen arts n Bloemenhovekliniek werkte Den Uyi vond Lubbers wil matige De Numismatische Eerste-Dag Omslag "Het Tweede Eeuwfeest van deVerenigde Staten" trafzaak abortuskliniek Sarphatihuis geen corruptie bij bedrijfsleven GCOnOItllSCnC JTOG1 een duidelijkheid er komst van I hrijver Amalrik Ian verdronken Ter gedachtenis van het tweede eeuwfeest van deYerenigdc Staten van Amerika 15 )ENSDAG 23 JUNI 1976 TROUW/KWARTET 9 zich hebben schuldig gemaakt aan een beleid moeten voeren dat is gericht op een matig groeiritme een strafbare vorm van omkoping, van de economie. „De consequentie hiervan is dat een voorzichtig Volgens de minister-president drei- beleid moet worden gevoerd", gen krantenberichten over om- or Leo Kleyn IISTERDAM Tegen de 47-jarige arts L. P. N. uit Amsterdam, die in mei 1974 met dodelijk rolg de zwangerschap van een Belgische vrouw onderbrak, is pas een klacht bij het medisch chtcollege ingediend, toen hij bij de Bloemenhovekliniek in Heemstede was gaan werken. Dit jek gisteren bij het getuigenverhoor van de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in lord-Holland, de arts F. J. Biesenbeek, tijdens de behandeling van de strafzaak tegen N. en zijn ■jarige collega P. H. N. M. D. door de rechtbank in Amsterdam. Belgische vrouw, de 37-jarige Eli- perforatie op de hoogte was geweest, beth E. W. Joris uit Turnhout, over- Met het oog op de perforatie, die tot id op 9 mei 1974 in het Wees- groot bloedverlies leidde, was er rpleinziekenhuis in Amsterdam, naar haar mening ook veel te lange dat zij op diezelfde dag was gea- tijd verlopen tussen het telefoontje rteerd in de nabijgelegen abor- uit de abortuskliniek en de aan- 'iiniek Sarphati-huis, die op 1 ja- komst van de vrouw in het zieken- ari 1974 door de artsen N. en D. geopend. De- ingreep was door ^•5» ide artsen verricht. 09,50 en tijdens de abortus bij de vrouw huis. Hoewel de afstand tussen kliniek en ziekenhuis slechts een paar honderd meter bedraagt, duurde het bijna ft,Q a bloeding optrad, als gevolg van een half uur voordat de vrouw („ba- 76)20 li perforatie van de baarmoeder- 37,50 nd, werd de aan het Weesperplein- kenhuis verbonden gynaecoloog «vrouw G. Ferwerda ge- 53 jij arschuwd. Deze had zich bij de 23,50 ening van de kliniek bereid ver- - lard hulp te verlenen als zich bij a abortus complicaties zouden ordoen. Nog voordat in hetzieken- lis operatief kon worden ingegre- - n, overleed de vrouw. De patholoo- 3 inatoom dr. j. Zeldenrust, die sec- verrichtte, wees bloedverlies als 47^ doodsoorzaak aan. idat de toenmalige hoofdofficier -j d justitie in Amsterdam mr. j. F. irtsuiker, te kennen had gegeven hij niet wilde dat zich nog eens i ongeluk met dodelijke afloop voordoen en gedreigd had de atuur in de kliniek in beslag te in nemen, werd de kliniek op 1 ,1974 vrijwillig door N. en D. geslo- Op 1 november 1974 heropende kliniek, waarna op last van de lofficier op 7 november de appa- lur in beslag werd genomen. Een deze laatste dag gepleegde abor- op een Duitse vrouw is N. even- os door de officier van justitie mr. as.oo van den Berge ten laste gelegd. 31,50 57,00 >rig jaar trad N. in dienst van de 97,oo oemenhovekliniek. Naar gisteren lek trachtte geruime tijd na de - iiensttreding van N. geneeskundig j».M ipecteur Biesenbeek het bestuur M)oo b de Heemsteedse kliniek ertoe te [5,'ooi «regen het dienstverband met N. te indigen. Toen het bestuur dat 6050 igerde, diende de inspecteur een w.50 cht in bij het medisch tuchtcolle- ,dat begin deze maand N. en D. &zes maanden schorste in de uit- ig van de geneeskunst. Beide hebben tegen dit tuchtrechte- vonnis beroep aangetekend bij gerechtshof in Amsterdam. In g met het bestuur van de Bloe- iovekliniek heeft N. zijn ikzaamheden daar onderbroken. officier van justitie, die N. en D. it plegen van abortus en dood door huid ten laste heeft gelegd, zei gis- ren dat bij het vervolgen wegens it plegen van abortus (op grond van ükel 251bis van het wetboek van rafrecht nog steeds strafbaar) te- fhoudendheid wordt betracht, lar dat het openbaar ministerie de i9 mei en 7 november 1974 in het irphati-huis gepleegde abortussen ernstig vindt, dat het in die geval- deze houding heeft laten varen. en D. zeiden bij het begin van de ;tting desgevraagd dat zij zich niet chuldig achten aan wat hun ten 5te is gelegd. N. merkte daarbij op at hij, gezien de afloop, wellicht ...J srder zijn collega had kunnen vra- *3,50b en de vrouw naar het ziekenhuis te erwijzen. D. zei het te betreuren dat ij de gynaecoloog Ferwerda niet ad meegedeeld dat de baarmoeder and geperforeerd was. Hij zou ver- iten hebben dat te zeggen. «ze nalatigheid wordt N. en D. met ime door de officier verweten. Me- ouw Ferwerda zei gisteren als ge lige dat zij voor vervoer van de ouw gezorgd zou hebben en de leratiekamer in gereedheid zou ibben laten brengen, als zij van de 37,80 3,47 Ernstig" a een verslaggever T HAAG Het is nog steeds niet :nd wanneer de dissidente Rus- the schrijver en Historicus Andrej - aalrik en zijn vrouw de Sowjet- u ie zullen verlaten. De woordvoer- j» r van het ministerie van buiten- °-_ idse zaken verklaarde gisteren dat 12.35 aalrik contact heeft gehad met de derlandse ambassade in Moskou. 12 juni verklaarde zijn vrouw, aezel, dat hij een uitreisvisum eft gekregen voor een definitief trek uit de Sowjet-Unie. Het is iter nog niet duidelijk of hij eerst I ar Israël zal gaan en daarna naar 2)50 derland. Op de Nederlandse am- j-ï ssade in Moskou worden ook de 3,m langen van Israël behartigd. ÏÏTARD 5671 13« In het buitenzwembad Hateboer" in Sittard is gisteren 20-jarige J. Zurkofski bij het emmen verdronken. Volgens de pi nlitie is de man, die de zwemkunst itstekend beheerste, onwel gewor- JfUfen en verdronken 13-3» SS*1 dend in het bloed", volgens het am bulancepersoneel) in het ziekenhuis arriveerde. De vrouw werd vervoerd door een particuliere ambulance dienst, die door de administrateur van de kliniek ontboden was. Me vrouw Ferwerda zei dat zij de GG en GD had kunnen waarschuwen als zij had geweten hoe ernstig de vrouw eraan toe was. Naar zij de rechtbank gisteren liet weten, was er een grote kans geweest dat de vrouw in leven was gebleven, als deze drie kwartier of een uur eerder naar het ziekenhuis was gebracht. Toen D. („gejaagd en nerveus") me vrouw Ferwerda opbelde, had Elisa beth Joris al een uur in de rustkamer van de kliniek gelegen. N. en D. hoopten dat tijdens de rustperiode verbetering in haar toestand zou optreden. Toen de situatie daarente gen verslechterde, werd alsnog het ziekenhuis ingeschakeld. Weinig gegevens De president van de rechtbank, mr S. Slagter, ondervroeg de verdach ten diepgaand over de procedure die bij de behandeling van de vrouw was gevolgd. Naar uit zijn vragen viel af te leiden, vond hij de zogeheten inta ke summier en verbaasde hij zich erover dat de artsen over zo weinig medische gegevens beschikten. D. zei dat slechts naar „essentiële din gen" wérd gevraagd en dat het niet nodig werd geacht naar bloedgroep of rhesusfactor te informeren. De president wees de beide artsen er ook op dat op de zogenaamde me dische kaart van de vrouw twee data van de laatste menstruatie waren ingevuld: 9 maart en, tussen haak jes, 7 januari. Ondanks de daaruit voortvloeiende onzekerheid over de duur van de zwangerschap, was toch tot abortus besloten. Pas tijdens de ingreep werd duidelijk dat de zwan gerschap langer moest hebben ge duurd dan twaalf weken, maar al vijftien of zestien weken oud moest zijn. D. was begonnen met aborteren en had tijdens de ingreep, die moeilij ker verliep dan hij had verwacht, zijn collega N. geconsulteerd. Deze had na enige tijd de behandeling overgenomen. Bij de behandeling werd gebruik gemaakt van zuigcu- rettes en een abortustang. Over die abortustang merkte de als getuige gehoorde inspecteur Biesenbeek gis teren op dat het hem niet bekend was, dat die in het Sarphati-huis werd gebruikt. D. zei desgevraagd dat er naar zijn beste weten nooit met de inspecteur over het gebruik van de tang was gesproken. Tussen de inspecteur en de beide artsen bestonden bepaalde afspraken. Er bestond niet zoiets als een formele instructie, omdat, zoals getuige Bie senbeek gisteren zei, abortus nog steeds illegaal is. Volgens Biesenbeek waren in het Sarphati-huis de afspraken geschon den, zoals de afspraak dat niet tot abortus zou worden overgegaan voordat bloedgroep en rhesusfactor van de te behandelen vrouw bekend was. Ook strijdig met de afspraken vond hij het dat de artsen elkaar consulteerden. Er zou zijn overeen gekomen in twijfelgevallen vrouwen te verwijzen naar de Bloemenhove kliniek, die gespecialiseerd is in on derbreking van zwangerschappen die langer hebben geduurd. Op de vraag wat hij ervan vond dat de Belgische vrouw een uur in de rustkamer had gelegen, antwoordde Biesenbeek: „Daarvan ontgaat mij de ratio". „Onjuist" Ook de getuige prof. dr G. J. Kloos terman, hoofd van de kliniek voor verloskunde en gynaecologie van het Wilhelmina-gasthuis in Amsterdam, noemde de „rustkuur" medisch ge zien onjuist. Met betrekking tot het gebruik van de abortustang merkte hij op dat die mpgelijk de perforatie van de baarmoeder heeft veroor zaakt. Getuige Kloosterman liet er geen twijfel over bestaan dat naar zijn oordeel bij de abortus van Elisabeth Joris ernstige fouten zyn gemaakt. Daarbij merkte hij op dat hij er bezwaar tegen zou maken als slechts onderbreking van de zwangerschap ten laste gelegd zou worden, omdat dan ook hijzelf en „meer dan de helft van de Nederlandse gynaecologen" in de verdachtenbank zouden moe ten plaatsnemen. Naar zijn schatting worden er in Ne derland 20.000 tot 25.000 abortussen per jaar gepleegd. Hij noemde het noodzakelijk dat de Nederlandse abortusklinieken onbesproken blijven. Nadat inspecteur Biesenbeek had verklaard dat hij zich tot het bestuur van de Bloemenhovekliniek had ge wend, omdat hij het niet ver antwoord achtte dat N. abortus pleegde, liet de medisch coördinator van die kliniek, de door de verdedi ging als getuige opgeroepen arts A. S. van den Bergh, de rechtbank gis termiddag weten, dat N. daar zijn taak niet alleen „moeiteloos en pro bleemloos" had vervuld, maar ook door de verpleegkundigen aan de andere artsen in de kliniek ten voor beeld werd gesteld. N., die in Canada tot arts is opgeleid en onder meer enige tijd scheepsarts is geweest, had zich volgens Van den Bergh met name onderscheiden in de manier waarop hij met de patiënten omging. Luchtembolie Een andere getuige décharge, de Amsterdamse patholoog-anatoom prof. dr. J. F. Hampe, hield de rechtbank voor het niet uitgesloten te achten dat een luchtembolie de dood van de vrouw heeft veroor zaakt. Hij deelde niet de zekerheid van zijn collega Zeldenrust dat bloedverlies de doodsoorzaak was. Vanmiddag zal de rechtbank nog de getuige decharge dr. F. J. H. Wong horen. Wong is directeur van de abortuskliniek aan het Oosterpark in Amsterdam, waar de beide te rechtstaande artsen gewerkt heb ben, voordat zij een eigen kliniek openden. Na dat verhoor zal de offi cier van justitie zijn requisitoir hou den. Morgen krijgen de verdedigers het woord voor hun pleidooien over koopschandalen, waarbij ook Neder- De landen van de OESCX negentien landse ondernemingen betrokken Westeuropese staten, de VS, Canada, zijn, het misverstand op te roepen, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland dat iedere vorm van bevoordeling in moeten trachten een nieuw beleid het handelsverkeer maatschappelijk te ontwikkelen om geldontwaarding afkeurenswaardig is. Den Uyl zegt te voorkomen en de hardnekkige dit in antwoord op vragen van de werkloosheid te bestrijden. Hoewel Kamerleden Van der Hek (PvdA), de mate van herstel van land tot land Jansen (PPR) en Van der Spek verschilt „in Nederland bij voor- fSPSP). beeld is dit nog erg aarzelend" is De premier wijst erop dat materiële men het er algemeen over eens dat bevoordelingen zoals kortingen of het een voldoende basis voor verdere rabatten veel voorkomen als een on- expansie vormt, aldus minister Lub- dernemer een order in de wacht wil bers die zijn rede door iemand an- slepen. Die kortingen zijn naar zijn ders liet voorlezen). mening niet onaanvaardbaar. Veel transacties komen door tussenperso nen tot stand, waarbij courtages en commissiegelden gebruikelijk zijn. Wat wel of niet als betamelijk wordt beschouwd hangt af van de han delsgebruiken, die bovendien van land tot land verschillen." Binnen de Nederlandse verhoudin gen kan volgens de premier afdoen de worden opgetreden tegen niet- Handel Mwet°Kf Wetboek SS J* opiossin* kan ten de.e worden Strafrecht). gevonden in een stabiele maar voort- Om de huidige hoge werkloosheid terug te dringen, en voldoende kracht te ontwikkelen In de strijd tegen de inflatie zal Nederland de investeringen op een hoger peil moe ten brengen. Overigens verheelde drs Lubbers niet, dat de inflatie en werk loosheid „de komende jaren" hoog zullen blijven. durende toeneming van de internati onale handel". Deze kan worden ge stimuleerd door een nieuwe "gatt- ronde" (de internationale overeen komst over tarieven en handel) en initiatieven op het gebied van grondstoffen en financiële compen saties voor ontwikkelingslanden. „Een vermindering van de Inflatie moet worden beschouwd als een dwingende eis voor aanhoudende groei. Er bestaat een oorzakelijk ver band tussen inflatie en werkloos heid", aldus de Nederlandse minister. Economische groei kan de werkgele genheid doen toenemen, maar een buitensporige groei die inflatie in de hand werkt kan tot gevolg hebben dat het vertrouwen van het be drijfsleven afneemt, afbreuk wordt gedaan aan het gehele economische systeem, en de werkgelegenheid in gevaar komt. Ook andere sprekers op de oeso- conferentle bepleitten matige groei. De voorzitter van de Europese com missie, Ortoli, wil de groei tot 4 Si 5 procent beperken. (ADVERTENTIE) COMMEMORATING THE BICENTENNIAL OF THE UNITED STATES OF AMERICA Deze bestaat uit de officiële gedenkpenning van het tweede eeuwfeest in sterling zilver en de officiële, op 4 juli 1976, de eerste dag van uitgifte, te Philadelphia, Pennsylvania - de plaats waar de grondslag werd gelegd voor de Verenigde Staten - afgestempelde Amerikaanse postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest. Uitgegeven in een éénmalige, strikt gelimiteerde editie. De inschrijvingstermijn sluit op 3 juli 1976, de dag vóór het tweede eeuwfeest. Zondag 4 juli 197(> viert Amerika zijn 200-jarige onafhankelijkheid. Die dag zal het 200 jaar geleden zijn dat de onafhankelijkheids verklaring werd getekend. In precies twee eeuwen is een kleine, afgelegen groep van schaarsbevolkte nederzettingen uitgegroeid tot de rijkste en mach tigste natie ter wereld; een bolwerk van de democratie, een lichtend voorbeeld voor al die mannen en vrouwen die verknocht zijn aan hel ideaal van vrijheid en recht. Een gebeurtenis van een dergelijke historische importantie maken we maar éénmaal in ons leven mee. Daarbij komt nog dat men maar zelden de gelegenheid krijgt aangeboden om passend en tegelijk blijvend aan zo'n herdenking mee te werken door de feeste lijkheid en de betekenis van deze historische dag in een tastbare vorm voor het nageslacht te kunnen vastleggen. Om deze historische gebeurtenis - de tweehonderdste onaf hankelijkheidsdag van de Verenigde Staten - officieel te gedenken, zullen de posterijen van de Verenigde Staten op zondag 4 juli, de dag van het eeuwfeest, overgaan to uitgifte van een strip van vier speciale postzegels: de officiële herdenkingspostzegels waarmee de onafhankelijkheidsverklaring herdacht wordt. Als speciale dienstverlening aan de verzamelaars zal op deze tweede eeuwfeest-zondag in Philadelphia, de stad waar de grondslag werd gelegd voor de Verenigde Staten, een Numismatische Eerste- Dag Omslag worden uitgegeven, en wel in een gelimiteerde uitgifte. De Numismatische Eerste-Dag Omslag "Hel Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Staten "wordt een combinatie van een penning van sterling zilver, in Proof kwaliteit, </c officiële Amerikaanse tweede eeuwfeest penning, met de nieuwe postzegels, afgestempeld op de eerste dag van uitgifte, 4 juli l!)7(i, te Philadeiphia.de stad waar de grondslag werd gelegd voor de Verenigde Staten. Verzamelaars zullen onmiddellijk begrijpen welke unieke betekenis deze herdenkingsuitgifte zal hebben, want op deze omslag komen vier postzegels, die mogelijk de meest opmerkelijke zegels zullen worden die de Amerikaanse posterijen ooit in hun lange en trotse geschiedenis hebben uitgegeven. De strip van vier officiële herdenkingszegels, waarmee de onafhankelijkheidsverklaring van 4 juli herdacht wordt, geeft het historisch moment weer waarop de gezamenlijke afgevaardigden van de 13 koloniën op 4 juli I77(i de onafhankelijkheidsverklaring krijgen aangeboden. Dit tafercel is rechtstreeks ontleend aan het schilderij van John Trumbull, de befaamde schilder van het natio nale erfgoed en tijdgenoot van de "Founding Fathers". Zijn schilderij wordt algemeen erkend als het beste ooggetuigeverslag van deze grootse gebeurtenis, zoals het werkelijk plaats vond. Door de eerste-dagafstempeling neemt de waarde van de nieuwe postzegels voor elke verzamelaar enorm toe. Deze afstempe ling is alleen gereserveerd voor gebruik op de allereerste dag dat de nieuwe postzegels ter beschikking worden gestefd. Deze dag en plaats, 4 juli 197(i te Philadelphia, zullen in vergelijking met iedere andere postzegel uil te geven in de komende 100 jaar in de Verenigde Stalen, de belangrijkste blijken te zijn. De officiële gedenkpenning van het tweede eeuwfeest, uitgevoerd in massief sterling zilver (dia meter 32 mm) en geslagen met de officiële goedkeuring van de Amerikaanse Tweede-Eeuwfeestcommissie, zal worden aangemunt in smetteloze Proof kwaliteit van de hoogste perfectie. De voorzijde van de munt toont de ondertekening van de onafhankelijkheids verklaring. In de Numismatische Eerste-Dag Omslag "Het Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Stalen" vindt men alle eigenschappen verenigd die men van een belangrijke herdenkingsuitgifte mag verwachten: de waarde van een gelimiteerde editie in Proof kwaliteit, uitgevoerd in sterling zilver, het bijzonder cachet van nieuwe, officiële post zegels uitgegeven ter gelegenheid van deze gebeurtenis door de posterijen van de Verenigde Staten, als ook de zeldzaamheid van de met de hand afgestempelde zegels door de posterijen van de Verenigde Staten op de eerste dag van uitgifte, de dag waarop tweehonderd jaar geleden de grondslagen voor de nieuwe natie werden gelegd. De Numismatische Eerste-Dag Omslag 'Het Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Stalen" is slechts verkrijgbaar bij vóór-intekening. Voorts geldt een limiet van één envelop per intekenaar, waardoor deze éénmalige uitgifte strikt beperkt blijft tot precies het aantal vóór intekenformulieren dat bij ons binnenkomt, met een poststempel van uiterlijk 3 juli 197<i, de dag vóór het tweede eeuwfeest. Aanvragen die ons bereiken met een latere afstempeling zullen wij tot onze spijt moeten afwijzen en retourneren. De prijs van de Numismatische Eerste-Dag Omslag "Het Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Staten" bedraagt f 75,-. De Numismatische Eerste-Dag Omslag 'Hel Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Staten" zal de dag vereeuwigen waarop mannen en vroüwen in het hedendaagse Amerika, maar ook overal elders ter wereld, hulde zullen brengen aan de vorming van een nieuwe natie precies 200 jaar geleden. Een natie die zich in die twee eeuwen tot een volk van betekenis heeft ontwikkeld en die thans een eer biedwaardige plaats inneemt onder de grote mogendheden van de vrije wereld. SPECIAAL INTEKENFORMULIER VOOR VERZAMELAARS De Numismatische Eerste-Dag Omslag "HetTweede Eeuwfeest van deVerenigde Staten" Uitsluitend geldig indien uiterlijk 3 juli 197(>, de dag vóór het Tweede Eeuwfeest, door de PTT afgestempeld. Te adresseren aan: Franklin Mint Nederland BV Amsteldijk ltili/Antwoordnummer 78 Mi Amsterdam 1010 in een envelop zonder postzegel Gelieve mijn order te noteren voor de Numismatische Eerste- Dag Omslag "Het Tweede Eeuwfeest van de Verenigde Staten", bestaande uit de officiële gelegenheidszcgels, uitgegeven ter herdenking van de onafhankelijkheidsverklaring van de Verenigde Staten en speciaal met de hand afgestempeld op 4 juli 197b, de eerste dag van uitgifte, alsmede de officiële Tweede Eeuwfeestgedenkpenning van sterling zilver, uitge voerd in Proof kwaliteit (diameter 32 mm, gewicht 12 gr.), tezamen in een speciaal verzamclmapje. Mijn betaling ad f 75,- is: hierbij inbcsloten in de vorm van een postgiro- of bank cheque; heden overgemaakt op postgiro 21.81.01 heden overgemaakt naar Bank Mees en Hope NV te Amsterdam op rekeningno. 2 IJ 1.94.228. (Gelieve het hokje vóór de door u gekozen wijze van betaling zwart te maken en alle betalingen ten name van Franklin Mint Nederland BV te verrichten onder vermel ding van "Tweede Eeuwfeest") Levertijd: 6a 8 weken. De heer/Mevr./Mej Straat WoonplaatsPostcode Limiet: één Numismatische Eerste-Dag Omslag per intekenaar. Maak dit hokje zwart als u een klantennummer van Franklin Mint Nederland hebt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9