Nieuwe Zoetermeerse wijk met 6300 huizen KORT Leidse Hortus toch nog te weinig bekend Huurverhoging Delftse woningen: 30 procent Minister start bouw in Seghwaart Vrouw raakte met arm in kraakwagen Telegram naar twee ministers Nieuwbouw school gezinsverzorgenden in Leiden gestart Zaak ziekenhuis Zoetermeer duldt geen dag uitstel Muziek bij Zomerfeest WOENSDAG 23 JUNI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWAR' Een mooi overzicht van een gedeelte van de Leidse Hortus Botanicus met in het midden weer de oude Bruine Beuk, die met zijn loverdak een groot deel van de tuin bedekt. door Louis Smit LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus is niet alleen voor veel Leidenaren nog onbekend terrein, maar ook voor vele andere Nederlanders. Dat is jammer, want deze botanische tuin is één van de prachtigste van Nederland, zo niet van de wereld. Daarbij is deze tuin, gesticht in 1587, één van de oudste botanische tuinen van Europa. Alleen de hortussen van Pisa, Padua, Florence, Bologna en Leipzig overtreffen hem in ouderdom. Veelzijdig is de Leidse tuin ook. Men vindt er de meest uiteenlopen de bomen, planten, bloemen en heesters. In de herfst kan men er tussen het geel gebladerte naar kas tanjes en eikels zoeken. In de winter is het goed vertoeven in de kassen, waar ten behoeve van de tropische gewassen de temperatuur flink hoog wordt gehouden en 's zomers kan men er op een bankje genieten van een paradijselijke bloe menpracht Stichting Zoals de meeste botanische tuinen is de Leidse Hortus vanaf zijn stich ting verbonden geweest met het we tenschappelijk onderwijs. Op 17 maart 1587 verzochten Curatoren van de, na het Spaanse beleg ln 1575 gestichte Leidse Universiteit, aan Burgemeesteren der stad om „de ledige plaetse achter de univer- slteyt" voor de aanleg van een „hof dienende tot leeringe van aller de ghene, die in der medicijnen stude ren" af te staan. Dit verzoek werd reeds op 13 april van-hetzelfde Jaar door de Raad der Stad Ingewilligd en elf dagen later gaven Curatoren aan de hoogleraar Geraert de Bont 50 verhoging van de Jaarwedde, mits hij 's zomers de studenten in de medicijnen over de kruiden zou onderrichten. Deze botanische werkzaamheden van De Bont (ook wel BonUus genoemd) waren slechts van korte duur. want reeds in februari 1589 werd Pieter Pauw. die als één der eerste studenten de Leidse Hogeschool had bezocht, tot buitengewoon hoogleraar in de me dicijnen en de plantkunde benoemd. Het zou echter tot 1594 duren voor dat met de inrichting van de tuin begonnen kon worden. Het Jaar daarvoor was de beroemde plantkundige Carolus Clusius (Charles de l'Ecluse) aangesteld als Horti Praefectus (hoofd van de tuin). Zo werd, eveneens in 1594, Dtrck Outgaertszoon Cluyt, voor heen apotheker in Delft, benoemd. Al in het najaar van hetzelfde jaar had deze, met hulp van Clusius, de hele tuin aangelegd en beplant. De tuin had toen nog maar een lengte en breedte van resp. 39.9 en 30.9 meter. In 1599 besloten Curatoren om een stenen bewaarplaats voor uitheem se gewassen te laten bouwen, een soort van Oranjerie. Op allerlei ma nieren trachtte men de reeds in de tuin aanwezige collectie uit te brei den. Zo begaf een zoon van Cluyt zich naar Spanje en Noord-Afrika, van waar hij vele nieuwe planten en zaden naar Leiden stuurde. Een grote terreinultbreiding viel de Hor tus te beurt ln 1818, tijdens het directoraat van prof. dr. Sebald Justinus Brugmans. Toen werd de oppervlakte van de tuin door de sloop van een deel van de stedelijke versterkingen en een dertigtal hui zen vier maal zo groot. Daarbij moet echter aangetekend worden, dat de Hortus in 1857 een groot stuk grond moest afstaan voor de bouw van de Sterrenwacht. Hoe groot en omvangrijk de oude Bruine Beuk wel is. wordt op dese foto aangetoond. De mens lijkt naast deze boom wel een dwerg. In 1932 kreeg de Hortus de tuin achter de toenmalige Universi- teitsmanège, waarvoor in 1974 de studentenmensa „De Bak" in de plaats is gekomen, als uitbreiding toegewezen. Op dit stuk werd de kruidhof van 1594 op tweederde van de oorspronkelijke grootte gerecon strueerd en werden de gewassen bijeengebracht, die tijdens het le ven van Clusius ln de tuin hebben gestaan. Een borstbeeld herinnert nog aan deze beroemde geleerde, die de Hortus zo goed op weg heeft geholpen. Hedentendage wordt als onderdeel van de uitbreidings- en nieuw- bouwplannen van de Universiteit leen aanvang gemaakt met de aan- ieg van een nieuwe tuin tussen de ,RhiJnhofweg en de Wassenaarse- weg. Reeds enige jaren geleden werd hier aan de westzijde over een lengte van 600 meter een brede windsingel geplant en tevens een begin gemaakt met de aanleg van een kwekerij. Dit zal niet het einde van de Hortus betekenen. De tuin krijgt alleen een iets andere be stemming. Oude bomen De oudste boom die men in de Leid se Hortus kan aantreffen is een in 1601 geplante Goudenregen (Labur num anagyroides Med Deze be kende boom, inheems in de bossen van Midden- en Zuid-Europa, kwam reeds in 1560 in cultuur. Helaas treedt bij dit bejaarde exemplaar een verval van krachten op. De op één na oudste boom is de Tulpen boom, geplant tussen 1710 en 1720 tijdens het directoraat van de be roemde geneeskundige Hermannus Boerhaave (1668—1738). Deze boom wordt Tulpifera (tulpendragend) genoemd, omdat hij bloemen heeft die, zij het groen van kleur, iets van tulpen weghebben. De derde noe menswaardige grijsaard onder de bomen is de in 1820 geplante Bruine Beuk. Als men de ingang doorkomt loopt men zo tegen deze bruinbla- derige reus op. Hij heeft de eigen aardige eigenschap in enkele dagen zijn bladeren te ontvouwen. Vooral ten bate van de wetenschap pers is er een tuin aangelegd vol kleine vakken en bedden, de z.g. Systeemtuin. Hier zijn de planten volgens de systematische indeling van het plantenrijk bijeengezet. Midden in deze systeemtuin staat een borstbeeld van de Zweedse plantkundige Linnaeus (1707—1778), die deze structurering heeft uitgedacht. De planten staan familiegewijs gerangschikt. Naast elk plantje staat een bordje met de wetenschappelijke naam erop, zo dat biologie studenten op handige wijze geholpen worden bij hun de- termineer-onderzoekinge n In 1801 werd. door de in Bohemen geboren botanicus Haenke, in één van de voornaamste zijrivieren van de Amazone een interessante wa terplant ontdekt. Als men deze plant ln gevangenschap wil kwe ken. dient het zaad in modder en „op bodemwarmte" gezaaid te wor den. Daarom wordt hij in een be paalde kas met hoge temperatuur gehouden. Het is verwonderlijk, dat deze plant ln Januari gezaaid reeds in de zomer van hetzelfde jaar bla deren heeft geproduceerd, die een doorsnee hebben van anderhalve meter. Tussen deze enorme „pom- peblèdden" verschijnen één voor één, om de 5 6 dagen de prach tigste bloemen, die echter maar twee nachten bloeien. Deze Victoria Amazonica, alsmede talrijke ande re wonderen der natuur kan men van 1 april tot 30 september dage lijks van 09.00 tot 17 00 uur Cs- zondags van 10.00 tot 16.00 uur; ook voor de rest van het jaar gelden andere openingstijden) bezichtigen De Ingang van de Hortus bevindt zich naast het Academiegebouw. Rapenburg 73. De toegangsprijzen zijn nog vooroorlogs 25 cent per persoon. Jaarkaarten kosten niet meer dan 1,—. Scholen hebben vrij entree Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Met de vierde stadswijk Seghwaert krijgt Zoetermeer er opnieuw zo'n 6350 woningen bij. De wijk zal voor de helft uit eengezinswoningen bestaan. De rest wordt „gestapelde laagbouw", gebouwen die niet meer dan drie of vier bouwlagen hoog zijn. Er komen opvallend veel koopwoningen in Seghwaert, waar over zes jaar 18 20.000 mensen wonen. Het startsein voor de bouw van Seghwaert werd gistermiddag door minister J. Gruijters (Volkshuisting en Ruimtelijke Ordening) gegeven. In zijn toespraak noemde de minister het verheugend dat er in de nieuwe wijk zoveel koopwoningen gereali seerd worden. „Nederland gaat steeds meer de voordelen van een eigen woning zien", verklaarde de bewindsman. Minister Gruijters wees er op. dat door allerlei rijkssubsidies er ook voor de smallere beurs tal van mogelijkheden zijn een huis te kopen. De gebruikelijke officiële handeling, die de minister moest verrichten, be stond uit het plaatsen van het eerste bouwelement voor een project van 161 woningen, dat gebouwd wordt in opdracht van Nationaal Grondbezit BV. Honderd van deze premiekoop woningen moeten voor de jaarwisse ling opgeleverd zijn in Zoetermeer. LEIDEN Een 61-jarige vrouw uit München is in Leiden met haar lin kerarm bekneld geraakt tussen de laadklep van een kraakwagen, toen zij een al in de laadbak gedeponeerd droogrek wilde pakken. Juist op dat moment ging de laadklep naar bene den om het grofvuil te kraken. De vrouw trok haar arm te laat terug met het gevolg dat hij klem kwam te zitten. De vroUw die met haar voeten al van de grond was getild, zou geheel door de kraakwagen zijn opgeslokt, wan neer niet een van de reinigingsman nen onmiddellijk het kraakmecha- nisme buiten werking zou hebben gesteld. De vrouw die tijdelijk bij familie in Leiden verblijft, liep aan haar arm ernstig letsel op. Van onze correspondent DELFT De bewoners van een flat aan de Delftse Artemisstraat hebben ministers Gruyters (volkshuisvesting) en Lubbers (econo mische zaken) telegrafisch verzocht naar Delft te komen om over hun huurverhoging te praten. Van onze correspondent LEIDEN Ds. H. J. van Achterberg heeft gisteren aan de Turkooislaan in Leiden de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van de Interker kelijke School voor Middelbaar Soci aal Pedagogisch Onderwijs (oplei ding voor gezinsverzorgenden). De school is toegankelijk voor hen, die in het bezit zijn van een Mavo-3 diploma of een gelijkwaardige oplei ding gevolgd hebben. Ds. Van Ach terberg is voorzitter van het school bestuur. Vroeger meldden zich uitsluitend meisjes aan maar de laatste jaren zijn er ook enige mannelijke cursis ten. Aan de school is een internaat verbonden. Deze is, samen met de administratie, momenteel aan de Rijnsburgerweg gevestigd. Lesloka len en gymzalen worden op verschil lende plaatsen in de stad gehuurd. De school telt ruim 200 leerlingen. De opleiding die zij volgen duurt twee jaar. Dit weekeinde hoorden de bewoners dat zij volgende maand een huurver hoging van 30% en meer moeten be talen. Een vijfkamerwoning bijv. moet niet langer 374 maar 510 opbrengen. Hierbij zijn niet inbegre pen de kosten voor verwarming, ver lichting enz., zo'n 70.-. De huurstij- ging is het gevolg van de definitieve huurvaststelling door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De bewoners kregen vorige week vrijdag per post de mededeling dat hun huur 1 april al verhoogd met 8% per 1 juli diende te worden „aangepast". De onverwachte huurverhoging heeft, anderhalve week voordat ze in werking treedt, al geleid tot acties van bewoners. Er zijn handtekenin genlijsten vervaardigd en de actie voerders hebben de bewoners aange raden de huurverhoging niet te beta len en huursubsidies aan te vragen. Zij verwachten desondanks dat een groot aantal bewoners de flat zal ver laten. Een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging St. Hippolytus zei over deze kwestie; „De huurpre- mies zijn destijds vastgesteld op ba sis van de stichtingskosten. Maar door de prijsverhogingen van de ma terialen zijn de stichtingskosten on gunstig beïnvloed, zodat de premie verlaagd is. Het is een nare zaak. Wij zullen nu proberen met de mensen samen een oplossing te vinden. Velen zullen nu waarschijnlijk in aanmer king komen voor huursubsidie of subsidie voor wenning. Het is jam mer dat het ministerie de aankondi ging direct naar de mensen heeft gestuurd. We hadden het liever zelf aan hen overgebracht." „Nee" tegen komst naaktrecreatie: raadsleden boos WASSENAAR Twee Wasse- naarse PvdA-raadsleden, de heren Greep en Goulooze, vin den het een vreemde zaak, dat B. en W. op eigen houtje beslo ten hebben geen stuk strand beschikbaar te stellen voor naaktrecreatie. „Met die afwij zende houding doen B. en W. geen recht aan de gevoelens van een zeer groot deel van de gemeenteraad", menen de twee raadsleden. Is het juist, dat B. en W. zich zorgen maakten over de openbare orde?, vragen de raadsleden verder. Zij wijzen daarbij op een uitspraak van de Haagse hoofdcommissaris van politie: „De ervaringen van de politie met het naaktstrand kunnen gunstig genoemd worden". ZOETERMEER Het vinden van een oplossing voor het Zoetermeerse ziekenhuis-probleem mag met geen dag vertraagd worden. De Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer moet onverwijld kunnen doorgaan met de uitwerking van bouwplan nen, nu het Haagse Rode Kruis Zie kenhuis heeft afgezien van verplaat sing naar Zoetermeer. Het bestuur van de Stichting zegt dit in een pers mededeling, verstrekt na afloop van een spoedberaad. Aanleiding was het negatieve besluit van het Rode Kruis Ziekenhuis. De Zoetermeerse Stichting is zeer verbolgen over de argumenten, waarmee het Haagse ziekenhuis haar „nee"-woord verde digt. Het bestuur van de Stichting heeft besloten op korte termijn met staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) te spreken over een spoe dige oplossing voor het ziekenhuis- probleem. Medio 1975 had de heer Hendriks laten weten, dat hij nog voor het eind van dat jaar een beslis sing zou nemen. DEN HAAG Het grote Zomerfeest, georganiseerd door de vereniging Buurtschap Centrum 2005, is giste ren van start gegaan. In het gebied, begrenst door de dr. Kuyperstraat, Maurilskade, Parkstraat. Kneuter dijk. Lange Vijverberg, Toernooi- veld. Korte Voorhout. Prinsesse- gracht en de Koninginnegracht, is het vijf dagen lang (I'm zaterdag 26 juni) groot feest. Er zijn veel terras jes en kraampjes met Aziatische kunst. Het feest staat in het kader van "Er zit muziek in Den Haag". De Haagse kunstkring brengt dan ook openlucht-lunch-concerten met me dewerking van de folkgroupe: Kings's Galliard, Ab Bronkhorst met gitaar, alsmede Frans Vincent met gitaar en zang van Qermaine Stordi- au. De Haagse acteur Herman Frank trekt de hele week met een gitarist in "Comedia del Art'-stijl van café naar café. In Diligentia aan het Lan ge Voorhout wordt op 24. 25 en 26 juni als culturele afsluiting van het Zomerfeest in samenwerking met de Speelgroep Carrousel en Guus Ver- straete, het toneelstuk "Toontje heeft een paard getekend". Maar er is deze week nog veel meer te zien in de straten, langs de grach ten en op en voor de terrassen. Eén van de grootste evenementen, die in deze week plaatsvinden is de Haagse Paardendagen" op 24 en 25 juni Huttenbouwweek Als alles volgens plan kunnen 600 kinderen in df van 19 t/m 23 juli op het ijj terrein aan de Europasii Alphen a/d Rijn hun „wei Wensdorp bouwen. De O] dit jaar iets anders zijn vorige jaren: het dorp sektoren van 75 kinden deeld: elke sektor krijgt b geleiders. Er is geen leeftiji Wel wordt er van de deei verwacht dat zij een harm en nijptang kunnen vast] (zelf meenemen). De bou' zijn van 9.30 tot 16.30 uur overwerkdag. Voor inschrij en inlichtingen iedere gochtend van 9.0011.00 de volgende adressen Bahlmann, P. Doelmanst Rick Kruiswijk, Wikkesti Herman Rombouts, Hendrikstraat 47, Hans Grevelingen 27 en Siem Lpe Wout, P. Floriszstraat 174,Lar Alphen a/d Rijn. |<jei fits Nieuwbouw U c B. en W. van Den Haag hel£e" principe besloten dat het faJ Museum voor het Ond1 ni wordt gebouwd op het rua langs de President Kenneif waar thans onder andere ee get-golfbaan is gevestigd, it jde Inzameling Op initiatief van de ploeg aci Leidse studentenroeiver^ng „Njord", die onlangs met h ningse „Aegir" heeft deelgej— aan de door de Delftse georganiseerde en gewoil monsterrace over honderd 4 ter, is tijdens de wedstri inzamelingsactie gehoudej bate van de stichting „Iris'i. stichting beijvert zich gef capten te kunnen afvaa* naar de eind juli in Tonf houden para-Olympics. heeft voldoende geld opgA"" om de Nederlandse afvaar.." naar Toronto met één lidj1JJ] breiden. Volkstheater To Morgen sluit de wereldwinlwar Haag haar 2-wekelijkse amm; in het Paard van Troje vt seizoen af met het optred( het „volkstheater" uit Brec in het stuk „Franco de Tweedrie. stuk bestaat afwisselend fchii neel, poppenspel (met lever de poppen o.a. Luns, Franco, dB r e.a.) en diaprojecties. Meent duidelijk uitkomen dat Fraam genlijk helemaal niet doocin. hoofdthema is dan ook het v, je van toen en nu". Aanvanchi uur in de grote zaal. I Recreatiegebied !n Voor de voortgang werkzaamheden ten behoi het recreatiegebied-west termeer wil het college vi W. aan de Zoetermeerse gi teraad voorstellen een kre« 2.213.860,- ter beschik) stellen. De staatssecreti CRM zal om de maximale si worden gevraagd. De geldig nodig voor o.a. het uitbreidi de waterpartijen in het star het aanleggen van fietspaden, het aanbreni een voet- en fietsbrug en brengen van groenvooreii ter oppervlakte van circa Het betreft werkzaamhei volgend jaar verricht moe' den, aansluitend op de activiteiten in het recreH bied. Informatieavond Vanavond wordt om 20.00E de filmzaal van het Acadef bouw aan het Rapenburg i den een informatieavond po den over de toekomst \fiji Trekvliet. Over de bouwp^cl van de universiteit aan de- Singel en op het Doelentef al eerder een informatieavd houden. Een belangrijk on<Per van de plannen vormen de fte van de door de universiteit co trokken architekten ovp£ Trekvliet. Deze groep he<F idee gelanceerd een gedeeljci! de Trekvliet weer uit te gra|n er een aantrekkelijke gracja te maken. Dit idee ondervo(hr weerklank bij B. en W. enf/>' raadscommissie voor ruin#™ ordening en openbare dar Maar voor er over deze en etfn le andere oplossingen wor#te der gepraat, willen B. en W!an de meningen van de bewonf. de Trekvliet en omgeving. l P »er aid zij Leidschendam ?24 weert rv woonwagenbeviu ners, S meent Statenlid*™ a 1 LEIDSCHENDAM Is het! dat de gemeente Leidschl woonwagenbewoners heeft gei die op zoek waren naaw standplaats? Die vraag ster' vrouw Blaauw-Rieu, lid van f ciale Staten aan Gedeputeerd ten van Zuid Holland. Volgoj Statenlid heeft Leldschi iet '.11 misbruik gemaakt van een %^a flng op een bepaling ln de Wdf genwet (die bepaling luidt: eke meente houdt, al dan niet ln werking met een of meer am meenten, een openbaar voor woonwagens in stam vrouw Blaauw (PSP) meei Leidschendam de problei schuift op andere gemeentel puteerde Staten moeten de fing intrekken, vindt zij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6