Nachum Goldman voor 't eerst optimistisch over conflict Midden-Oosten H Vrijheidsstrijder kort voor zijn dood geïnterviewd Bezit soft drugs geen misdrijf meer; beleid tegen handel strenger jmmerrtaar Istel (1) 'Sleutel voor oplossing nu in handen van de wereldmachten' gistel (2) Stel (3) Varen bijzonder irwijs tegen itige wetgeving 'Israël moet zijn relaties met de diaspora herzien' de- van een lezer- Kenmerk filmde bij West Sahara het weer Op naar de dertig graden Strandweer R?J ISDAG 23 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 rerkiezingen in Italië hebben ia ad geen oplossing gebracht ï.de politieke crisis, waarin het pch nu al zo lang bevindt. Het )or de niet-coinmunistische de iktische partijen nu nóg moeilij- pflorden een kabinet te vormen i(Bet succes de enorme econo- .-=1 en sociale problemen te lijf Ban, gesteld dat de wil daartoe _^1 aanwezig zou zijn. ^gelijkheid is nog steeds aan- omdat christen-democraten, iten, sociaal-democraten en li- glo^n in beide huizen van het par- et qt nog over een redelijke meer- "el.'|d beschikken. Het ziet er ech- stï'et naar uit, dat christen- heraten en socialisten dezelfde de uitslag van de verkiezingen trekken, nl. dat de opmars communistische partij slechts tbiojorden gestuit, als zij werkelijk op Samenwerken, us ric'de christen-democraten geldt j zich niet meer kunnen veroor- gebruik te maken van de tldheid in de socialistische PSI verhinderen, dat ingrijpende gelen worden genomen ter ling van de crisis-situatie. Het 'en van zulke stappen blijkt de inistische PCI binnen enkele en enorme politieke winst te bezorgd. Blijkbaar verwach- eds meer Italianen hun heil communistische partij. door James Dorsey ®fcialisten moeten zich nog meer christen-democraten realise- it ook hun partij het slachtoffer •rden van een toenemende po- Want als er iets duidelijk is P. uitslag van de parlementsver- jgen, dan is dat het feit dat er (maar al in de nabije toekomst machtsblokken overblijven. /At rechterzijde zal zulks ten ^fVgaan van sociaal-democraten, yOen en neo-fascisten, aan de r/J.ï)dt van de socialisten. '^uende haar bijna tachtigjarige ^#n heeft de PSI zichzelf echter voor de voeten gelopen. Ook ieft zij laten weten, niet te mm deelnemen aan een kabinet, an de communistische partij is loten. Blijkbaar wil zij ook nu ewé^ de erkenning komen, dat zij ïzieïuwe vervroegde verkiezingen, Dejor haar houding onvermijde- d^Wden, opnieuw een deel van mnhang aan de PCI kan ver- christen-democraten betreft nsM hopen, dat zij zich niet blind nhè°P ^et °êenscf|ijnlijke succes, jjj i hebben geboekt. Zij mogen in m#> de dag getreden polarisatie olg van de toenemende in- tsec van de PCI geen doel in |f zoeken om zich tegenover aar art^ te ^unnen handhaven. En 5 (Samenwerking met de commu- a de! blijven afwijzen, kunnen zij ith Biet tegelijkertijd veroorloven en b voornemen van de socialisten ^.tennisgeving aan te nemen. iet-communistische democra- i niel partijen lijken een laatste jhuwing te hebben gekregen, ^^communistische partij er nog zelf (geslaagd is, een doorbraak te bentn. Het is echter de vraag of zij •late juiste conclusies uit zullen 1 als het stof van de felle .Jingsstrijd eenmaal is neerge- |ld. Als dat zo is, zijn de gevlingen van de afgelopen dagen uitstel van executie geweest, pmars van de PCI is dan ien niet meer te stuiten. titste zou bijzonder betreurd j) worden, ook al doet de Itali- jcommunistische partij nog zo aid est om over te komen als een die de parlementaire demo- in haar vaandel heeft geschre- i gegarandeerd heeft dat zij srvanjooit van zal afwijken. Een jentaire democratie, die overi- (eeds een kwijnend bestaan infornjs gevolg van de onmacht van Ie niet-communistische partij van haar mogelijkheden ge- muzlle maken. Ee onderwijsredactie AAG De drie zuilen van het ir onderwijs hebben bezwaar haastige wetgeving van mi- 'an Kemenade ten aanzien basisonderwijs. Zij vinden linister eerst de organisaties protestants, katholiek en en bijzonder onderwijs had raadplegen, voordat hij met verstrekkend concept- •erp voor de dag kwam. TEE 24 JUNI 11.57 Harlngvlletsluizen 12.07 h 1.22 14.06. Scheveningen 0.41 - lulden 1.23 13.55. Den Helder 4.43 - ttlngen 7.23 19.45. Deltzljl 9.40 - DEN HAAG „Wanneer de Arabieren niet semieten, maar Engelsen zouden zijn, dan zou er al lang vrede in het Midden- Oosten zijn. De Semieten, zo wel Joden als Arabieren, heb ben namelijk een uitstekend geheugen en dat is het pro bleem van de broederstrijd tus sen Joden en Arabieren. Deson danks ben ik voor het eerst sinds de stichting van de staat Israël optimistisch over de mo gelijkheden van een regeling van het conflict in het Midden- Oosten. Optimistisch ben ik omdat de sleutel voor de oplos sing van het conflict niet in handen van de Israëli's en de Arabieren is, maar in de han den van beide grote we reldmachten. Zou de sleutel voor een oplossing in het bezit zijn van de elkaar bestrijdende partijen, dan zou ik de situatie voor onoplosbaar houden." Aan het woord is dr Nachum Goldman, voorzitter van het Wereld Joodse Congres (WJC), Het WJC is het overkoepelende orgaan van Jood se gemeenten en organisaties in 64 landen en stelt zich ten doel om de belangen van de Joden in de diaspora (de verstrooiing) te behartigen. De inmiddels tachtigjarige Goldman heeft, ofschoon hij in Parijs woon achtig is, de Israëlische nationaliteit. In Israël is hij een omstreden figuur vanwege zijn kritiek op het Israë lische beleid en vanwege zijn strijd tegen het ondergeschikt maken van de Joden in de diaspora aan de staat Israël. In 1969 kwam Goldman in opspraak omdat hij van de Israëlische regering geen fiat kreeg voor een ontmoeting met wijlen president Nasser van Egypte. In 1972 ontstond opnieuw een rel om zijn persoon. Vlak voor het congres van de Wereld Zionistische Organisatie (WZO) waarop hij als spreker was uitgenodigd, verklaarde Goldman namelijk, dat de Russische Joden het recht moesten hebben, om naar de door hen gekozen plaats te emigreren. Dat deze opmerking bij de Israëlische regering, die er juist op stond dat de Russische Joden naar Israël zouden gaan, niet in goede aarde viel, bleek uit het feit, dat de uitnodiging van Goldman naar het WZO congres op het laatste ogenblik werd ingetrokken. Afgelopen week einde was Goldman in Nederland om een vergadering van het WJC over de situatie in het midden-Oosten bij te wonen. Kissingers diplomatie Goldman is ervan overtuigd, dat zo wel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten in het Midden-Oosten geïnte resseerd zijn. Wat de Sowjet-Unie be treft, meent Goldman, dat zij van het begin af aan het conflict uit de wereld wilde helpen. Desalniettemin geeft hij beide grote wereldmachten de schuld van het feit, dat de crisis tus sen Israël en zijn buren zich voort sleept. Vooral omdat zij de elkaar bestrijdende partijen voortdurend met de nodige economische en mili taire hulp bijgestaan hebben. De stap-voor-stap-diplomatie (het af sluiten van deelovereenkomsten) van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, met wie Goldman goed bevriend is, is volgems hem mislukt doordat de Sowjet-Unie er geen deel aan had. „Bovendien", zegt Godlman," duurt dit beleid veel te lang. Wanneer wij op de resultaten ervan zouden moe ten wachten, dan zou de vrede pas drie dagen voor de komst van de Messias worden bereikt en dan is de Messias beter voor Israël dan Kissin ger." Goldman benadrukt, dat de Sowjet-Unie bij de totstandkoming van een vredesregeling in het Mid den-Oosten niet buiten gesloten mag worden, omdat zij weliswaar „geen vredesregeling kan afdwingen, maar wel een vredesregeling kan sabo teren". Concessies Goldman is er ook van overtuigd, dat de Israëi's vrede willen hebben. Dit zal volgens hem bij de parle mentsverkiezingen in Israël volgend jaar blijken. „Dan zal de grote meer derheid van het Israëlitische volk zich uitspreken voor politieke en ter ritoriale concessies in ruil voor vrede". Dat de Israëli's echter de in 1967 bezette gebieden niet zo graag terug willen geven is volgens Goldman niet zo verbazingwekkend. „Ten eerste heeft de geschiedenis bewezen dat volkeren die gebied veroveren dit nooit meer graag aan de vroegere eigenaars afstaan. Ten tweede heeft de vroegere Hoge Commissaris van Palestina, Sir Herbert Samuel, eens gezegd, dat de joden net als alle an dere volkeren zijn; alleen zij zijn van alles een beetje meer, zowel wat het goede als het slechte betreft". Dit betekent, volgens Goldman dat de Joden zich, ook in het licht van hun geschiedenis, harder opstellen in na tionale aangelegenheden dan andere volkeren. „Maar", zegt hij opnieuw verwijzend naar de geschiedenis, „volkeren moeten altijd tot conces sies gedwongen worden". Goldman benadrukt, dat hij persoon lijk van mening is, dat Israël in het kader van een vredesregeling de be zette gebieden met uitzondering van Jeruzalem terug moet geven. Volgens hem moet dit ook zo gauw mogelijk gebeuren, omdat de tijd in het nadeel van Israël werkt. „Dit beweer ik al twintig jaar" zegt hij. „Ik heb er van meet af aan bij oud-premier David Ben-Goerion op aangedrongen met spoed naar een vredesoplossing te zoeken. Maar U weet, dat de Joden de kunst verstaan om alles wat ze willen bereiken logisch te beredeneren. Daarvoor hebben zij gedurende twee duizend jaar de Talmoed bestudeerd en dus heeft Ben-Goerion zich ten onrechte aangepraat, dat de tijd in het voordeel van Israël werkt. De Israëli's hebben voldoende kansen gehad om een vredesregeling met de Arabieren te vinden. Dat was mijn grote twistpunt met Ben-Goerion. Hij dacht altijd, dat hij een vredesre geling zou kunnen afdwingen.". Zonder een gerechtvaardigde oplos sing van het Palestijnse vraagstuk Loes Smit is deze week nog met vakantie. Daarom geen rubriek „Dichtbij en verder". dr Nachum Goldman kan volgens Goldman het conflict in het Midden-Oosten niet beëindigd worden. Hoe het Palestijnse vraagstuk uit de wereld moet worden geholpen moeten de Palestijnen zelf uitmaken. „Zij moeten bepalen of zij een federatie met Jordanië of Israël kiezen, of dat zij erop staan een eigen staat in de door Israël bezette gebie den te stichten. Een ding is in ieder geval duidelijk: de Israëlische weige ring om ooit met de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) te onder handelen zal men niet kunnen vol houden en dit wodt door steeds meer mensen in Israël begrepen." Onafhankelijkheid Ofschoon de problemen tussen Israël en zijn buurlanden groot zijn, is Goldman er vast van overtuigd dat ze op te lossen zijn. Een veel ernsiiger probleem vindt hij de betrekkingen tussen Israël en de Joden in de Dias pora. „Wanneer de problemen met de grote meerderheid van het Joodse volk. die buiten Israël leeft, niet wor den opgelost, dan is Israël een land zonder toekomst. Dit probleem is tot nu toe verborgen gebleven, omdat degenen die Auschwitz aan eigen lijf hebben ondervonden een bijzondere grote solidariteit met Israël getoond hebben. Maar Israël heeft deze bete kenis niet voor de daaropvolgende generatie. Voor deze jonge generatie is Israël een staat net als elke andere staat". Daarom moeten de relaties tussen Israël en de Diaspora volgens Goldman zo spoedig mogelijk wor den herzien. Hij is van mening, dat in tegenstelling tot Ben-Goerion en Golda Meir zijn „goede vriend" de huidige premier van Israël, Jitzhah Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. NU HET ANDERE C,AT NOq Rabin,, de ernst van het pobleem inziet. Rabin heeft Goldman daarom ook gevraagd om met voorstellen te ko men hoe deze betrekkingen verbe terd kunnen worden. Goldman wijst erop dat dit niet zo eenvoudig is: „Hoe wij een staat moesten stichten en hoe de strijdkrachten moesten worden opgebouwd konden wij van andere volkeren leren. Maar er zijn geen historische voorbeelden van hoe men een volk verenigt, dat voor tach tig procent in het buitenland leeft en slechts voor twintig procent in z'n eigen staat gevestigd is. Er moet een soort evenwicht tussen de beide volksdelen gevonden worden. Dit be tekent niet dat alle Joden stemrecht in Israël moeten krijgen. Maar het betekent ook niet, dat Israël, zoals vaak gebeurt, de onafhankelijkheid van de Joden in de Diaspora aan zijn laars mag lappen". Goldman denkt in de richting van een essemblee van het Joodse volk, die geen beslissingsbevoegdheid mag hebben. In deze assemblee, die een morele invloed moet hebben, zouden naast vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap in de Diaspora ook leden van het Israëlische parle ment zitting moeten hebben. In ieder geval moet volgens hem worden voorkomen, dat de Joden in de Dias pora door Isaël, zoals in het verleden gebeurde, met voldongen feiten ge confronteerd worden. Goldman wijst er echter op, dat de oplossing van dit probleem afhankelijk is van het totstandkomen van een vredesrege ling in het Midden-Oosten. Nog deze week reist de nog altijd zeer vitale Goldman naar Israël om zijn voorstel met premier Rabin door te praten. Van een onzer redacteuren Vanavond zendt Kenmerk, de actualiteitenrubriek van het IKON, een vraaggesprek uit met Sayed el Ouali, leider van het Frente Polisario. Deze bevrijdingsbeweging van de Spaanse Sahara kwam vorige week in het nieuws toen het Frente Polisario een aanval lanceerde op Noukachkott, de hoofdstad van Mauretanië, dat samen met Marokko de voormalige Spaanse kolonie West Sahara bezette. Bij de aanval op Noukachkott werd el Ouali gedood. Het vraagge sprek, dat opgenomen werd door een filmploeg van Kenmerk aan de grens met West Sahara is het laatste interview van el Ouali voor zijn dood. In 1973 verscheen het mede door de jurist el Ouali opgerichte Fren te Polisario voor het eerst in de openbaarheid. De meeste leiders van de beweging verzamelden hun politieke ervaring in Marokko in de jaren tussen 1965 en 1970 toen zij aan Marokkaanse universitei ten studeerden. In deze periode ontstond de gedachte van een of autonome of zelfs onafhankelijke Spaanse Sahara. Om deze reden werden zij in Marokko, dat op basis van historische banden aan spraak meende te kunnen maken op het gebied van de Sahara, ge wantrouwd. Saharaanse studen ten, onder wie el Ouali, verlieten Marokko om in de Sahara hun eigen beweging te stichten, de Be weging voor de Bevrijding van de Sahara. Toen het Spaanse koloni ale leger een bloedbad aanrichtte tijdens een manifestatie van de beweging in 1970 in El Ajoen, de hoofdstad van de Spaanse Saha ra, groeide bij de leden van de beweging het besef, dat zij slechts door middel van de gewapende strijd hun doel zouden kunnen verwezenlijken. Men begon met het verzamelen van wapens en het voeren van een voorlichtingscam pagne onder de bevolking van de Spaanse Sahara. Deze activiteiten culmineerden in de oprichting van het Frente Polisario op 10 mei 1973. Steun Het Frente Polisario wist met na me naar de geheime overeen komst van 14 november 1975 tus sen Spanje, Marokko en Maureta nië waarbij werd afgesproken, dat de Spaanse Sahara onder het be heer van Marokko en Mauretanië zou komen, steun uit Algerije en Libië te verkrijgen. Het Frente Polisario weigerde zich bij het ak koord van Madrid neer te leggen en wees in dit verband naar vele resoluties van de Verenigde Naties en naar een uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag, waarin het recht op zelfbeschikking van de bevolking van de Spaanse Sahara bevestigd werd. Öfschoon het Frente Polisario voor de gewapende strijd gekozen had, was de beweging zich toch ervan bewust, dat zij slechts een klein volk is, dat militair veel zwakker staat, dan de bezetters Marokko en Mauretanië van zijn grondgebied. Moed put zij uit het feit, dat zij voor een rechtvaar dige zaak strijdt. Begin dit jaar riep het Frente Poli sario de nieuwe Arabische Demo cratische Republiek van de Saha ra uit. Deze republiek werd echter slechts door een klein aantal lan den, waaronder Madagascar, Boe- roendi, Libië, Algerije, Angola en Zuid-Jemen erkend. Naast de ge wapende strijd vestigde het Fren te Polisario zijn hoop op een te voeren diplomatieke campagne in met name landen van de Derde Wereld. Deze campagne moest tot doel hebben de erkenning van de nieuwe republiek. Met name van landen als Cuba, dat in Algiers dit jaar een ontmoeting had met lei ders van het Frente Polsisario en van Tanzania, dat het eerste land was dat het recht op nationale zelfbeschikking van de Saharaan se bevolking in de Verenigde Na ties bepleitte, had de beweging grote verwachtingen. Veel succes heeft de diplomatieke campagne van het Frente Polisario echter nog niet opgeleverd. Dit is met name te wijten aan het feit, dat vele landen die tot erkenning van de Sahara hadden willen overgaan onder zware druk van Marokko en Mauretanië kwamen te staan. De ze beide landen hadden herhaal delijk gedreigd om erkenning van de Sahara met verbrekeing van de diplomatieke betrekkingen af te straffen. Bovendien zijn de Afri kaanse landen voor een nieuwe breuk in de Organisatie van de Afrikaanse Eenheid (OAE) be vreesd. Tenslotte bleek ook de Arabische Liga niet in staat om een eenduidig en unaniem standpunt in zake de Spaanse Sa hara in te nemen. Erbarmelijk Maar terwijl de politieke toe komst van het Saharaanse volk onzeker is, verkeert het in erbar melijke omstandigheden. Meer dan vijftig- tot zestigduizend men sen zijn door de voortdurende strijd en het wrede optreden van de bezettende legers gedwongen geweest om de Spaanse Sahara te verlaten. Zij leven nu in tenten aan de Algerijnse kant van de grens met de Sahara. Het Frente Polisario doet al het mogelijke om de nood onder de vluchtelingen te lenigen maar is in laatste instantie van internationale steun afhanke lijk. De dood van el Ouali is zeker een zware klap voor de beweging, ofschoon haar strijd tegen de bier kaai hiermee nog niet is afge lopen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bezit van kleine hoeveelheden hashj en marihu ana (tot 30 gram) zal voortaan niet meer als misdrijf maar als overtreding worden aangere kend. Tegen de handel in ver dovende middelen zal echter strenger worden opgetreden. De Eerste Kamer nam gisteren een wijziging van de opiumwet van deze Van onze weerkundige medewerker Van onze weerkundige medewerker Gisteren werd de opmars van zeer warme lucht voortgezet. Voorposten ervan bereikten België en Zuidwest-Duitsland waar plaatselijk 30 graden ge meten werd. Vandaag en mor gen vloeit deze hete zomer lucht ook over Nederland uit, waardoor ook bij ons dan ui tersten van 27 tot 30 graden zullen worden waargenomen. De luchtstromingen uit rich tingen tussen zuid en oost ontwikkelen zich langs de westelijke flank van een vrij uitgebreid hogedruksysteem boven Polen, Duitsland, Frankrijk en de lage landen. Ook in Engeland is de luchtdruk aan de hoge kant. Het zwaartepunt werd giste ren boven Nederland en Noordwest-Duitsland aange troffen: 1025 millibar. Een uit loper reikt- over de Noordzee tot Zuid-Skandinavië. Het he le geval schuift naar het oos ten op, gelukkig met zo'n slakkegang, dat wij er langer dan één of twee dagen mooi zomerweer van hebben. In Zuidwest-Fankrijk deed zich in de nacht van maandag op dinsdag wat onweersactivi teit voor, waarbij in Hagen ten noorden van de Pyre neeën 18 mm regen werd op gevangen. In Nederland zal de onweersreactie ondanks de hoger wordende tempera tuur uitblijven: de boven lucht is ook warmer en droger geworden. Gistermiddag was de lucht vooral op de middelbare ni veaus nogal vochtig maar de schaapjeswolken die zichtbaar waren en vooral in de kustgebieden de zón tijde lijk nogal afschermden, ble ven goedmoedig en vlak. Kopjes, vergrovingen en golfvorming deden zich niet voor: tekenen van standvas tigheid. Wel zagen wij in de verte boven de vaste wal een paar betrekkelijk smalle cu mulustorens, met bases op 1200 a 1300 meter, die echter weinig kans maakten tot iets groters uit te groeien. Na 7 uur 's avonds hadden ze ietwat een bloemkoolachtig uiterlijk, maar gevaar dreigde er ook toen niet uit. Het Fran se onweer, waarvan wij hierb oven spraken, hing misschien indirect samen met een lang gerekt koufront van Schot land via Ierland tot het zeege bied ten oosten van de Azo- ren. Langs dit front komen buien voor. Het systeem ver plaatst zich langzaam in oos telijke richting en kan in het uiterste geval in de tweede helft van de week ook bij ons wat verspreid onweer tot stand brengen. Dat het niet de van dik hout zaagt men planken kant uitgaat, komt doordat er aan de achterzijde van het koufront alweer een nieuw hoge-drukuitloper be gint op te bloeien met overwe gend droog en warm weer, zij het met wat minder hoge extrema. Al met al zeer gunstige geluiden dus in een zomer die zich na de depres- sie-finzinking van het afgelo pen weekeinde opnieuw van de stabiele kant laat zien. Voor de Waddeneilanden wer den gisteren de weerdienst van het vliegveld Eelde mid- dagtemperaturen van 22 gra den in vooruitzicht gesteld. (Dus voor woensdag). Het is maar waar je ze meet. gis termiddag bijvoorbeeld is in het duingebied van Nes- Buren al 25 graden bereikt, terwijl het meer westelijk ge legen Ballum op ruim 22 gra den bleef zitten Een verkoe lend westelijk briesje kwam daar eerder door dan meer oostelijk op Ameland. Van daag en morgen zal het op de Waddeneilanden met name op laatstgenoemd eiland op meer plaatsen zomers wor den: 25 tot 27 graden. Van het continent aangevoerde warmte wordt namelijk voor namelijk bij eb. wanneer zandplaten droog of bijna droog komen te liggen, nau welijks getemperd. Echt een weertype voor blote lijven met veel zon en mid- dagtemperaturen boven 25 graden. Zeewater 15 tot 16 graden dicht bij de waterlijn. strekking aan. Voor deze wijziging stemden de fracties van PvdA, PPR, D'66, CPN, KVP, ARP, CHU (behalve mevrouw Ten Cate) en twee leden van de WD-fractie. Een motie van de WD-er De Jong, waarin werd voorgesteld de gewijzig de strafbepalingen vooral ook in de buurt- en jeugdhuizen te handhaven werd verworpen. Alleen VVD, SGP en Boerenpartij stemden daarvoor. De rest van de senatoren had vol doende aan de mededeling van mi nister Van Agt dat hij niet van plan was de buurthuizen tot een soort vrijplaatsen voor het gebruik van drugs te bevorderen. Reiskosten De Senaat ging gisteren ook akkoord met een verhoging van de reiskosten voor de Tweede Kamerleden. Deze bedraagt tot nu toe 5000 gulden per jaar, maar wordt voortaan berekend op grond van het hoogste kilometer tarief voor ambtenaren over 24.000 kilometer per Jaar. Tegen dit voorstel stemden de PPR, D'66 en vier leden van de PvdA. Volgens PPR en D'66 geeft de Tweede Kamer op deze ma nier een zeer slecht voorbeeld. Winkelsluiting Tot slot verklaarde de Kamer zich akkoord met een wijziging van de winkelsluitingswet. Alleen de PPR- fractie stemde daartegen. Deze wijzi ging houdt in dat winkels op zater dag tot uiterlijk vijf uur open mogen zijn, dat zij totaal niet langer dan 52 uur per week open mogen zijn en dat gemeenteraden één koopavond per week mogen toestaan, namelijk op donderdag of vrijdag. Voor verschil lende delen van de gemeenten mag de gemeenteraad verschillende koop avonden toestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5