Uapanse modellen internationaal aan kop Drs. BECKERS: menselijk aspect ontbreekt in politiek VI -----autobiografie tenauit 20 en 30 TS: ien klasse apart olvo 343 brengt ook groepswerk in Born Autokeus van Groninger synagoge om de sensatie hevrolet en Renault twee maal bij eerste tien 'Politicus soms wereldvreemde, die vervormt en verarmt' Sportieve versies van Volkswagen miljoenenbrand Juwelenbuit van 4,4 ton teruggevonden Opmerkelijk af scheidswoord van raadslid Nieuwe schouwburg voor Den Bosch Zetyxrdwuuxa fwijtbma beginnend assistent accountant r RHTERDAG 19 JUNI 1976 BINNENLAND - AUTO TROUW/KWARTET H 11 leeldj e ja: de ^oor Sicco de Jong iden S< T "J de meest gebouwde en dus Ik verkochte modellen ter we id gaan twee Japanse types kop. Het zijn de 1200 cc- idellen van de merken Toyo- en Datsun. Verder behoren ee Chevrolets en twee Re- ults tot de tien bestsellers n het afgelopen jaar. Japanse autofabrikanten Toyota Nissan resp. de grootste auto-, jducent en grootste autoT porteur van Japan nemen inter- tionaal reeds de derde en vierde lats onder de autofabrikanten in. Amerikaanse concerns General itors en Ford blijven nummer één twee, maar de Japanse construc ts zijn Ford vorig jaar zeer dicht ïaderd. Dit jaar zal de afstand iter weer groter worden, omdat de ïerikaanse autoproduktie snel igt. 1970 1971 1972 1973 1974 1975 de vijfde plaats, als voornaamste ropese autofabrikant, staat thans De wereldautoproduktie in de afgelopen zes jaar: Volkswagen en nauit. Vorig jaar heeft Renault, Chrysler vielen terug in de rangorde; Toyota, Nissan (Datsun) en danks een produktieverlies van Renault klommen OP. n.000 auto's door stakingen in ankrijk, wereldwijd 1,4 miljoen au- gebouwd, waarvan 1,3 miljoen rsonenwagens. Daarbij waren ds 200.000 Spaanse Renaults. GM uwt nog altijd ruim drie keer zo- ;1 wagens: 4,65 miljoen, tegen Ford miljoen, Toyota 2,3 miljoen en ssan-Datsun 2,1 miljoen. er dan een miljoen auto's per jaar uwen verder de Amerikaanse rysler Corporation, Volkswagen en it, terwijl dit jaar de nieuwe com- ïatie Peugeot-Citroën ook tot de liljonairs" in de auto-industrie zal hpren. VW Golf Als meestgemaakte en -verkocht mo del heeft Jarenlang de Volkswagen kever bovenaan gestaan, ftiaar thans neemt de VW Golf alweer na beide Japanse modellen de Corolla en de Sunny of Datsun 120 Y de derde plaats in. Bij Renault stond vorig jaar de R 12 bovenaan, waardoor dit model op de vierde plaats kwam, terwijl de R 5 zesde op de we reldranglijst was. Daartussen stond als nummer vijf de Chevrolet Cutlass Van General Motors. De tien bestverkochte auto's van 1975 kwamen volgens alleen de cij fers van de in eigen land gebouwde wagens juist alle boven de produktie van 300.000 eenheden uit. De ranglijst zag er als volgt uit: 1. Toyota Corolla (Japan) 648.965 2. Datsun 120 Y (Japan) 531.430 3. VW Golf (Duitsland) 419.620 4. Renault 12 (Frankrijk) 368.412 5. Chevrolet Cutlass (VS) 363.814 6. Renault 5 (Frankrijk) 339. 7. Ford Granada (VS) 336. 8. Honda Civic (Japan) 328.107 9. Chevrolet Belair (VS) 318.405 10. Fiat 127 (Italië) 306.163 De Renault 20 en de Renault 30 TS met resp. enkele en dubbele koplampen. De voorwielaandrijving, de originele gebruiksmogelijkheden (de achter- Renault 20 en Renault 30 hebben in hun klasse de eigenaar- jj*!}ï kan er uit) en de goed^ smaak- ge karakteristieken van het Franse merk, dat de laatste paar geprezen rij eigenschappen tot de ar de ene functionele auto na de andere ten doop houdt. Met de overeenkomsten tussen de drie ver- L, 20 TL en 30 TS is Renault nu in een prijzengroep terecht komen, waarin het merk een nieuweling is: de 20 kost bijna 20 ille; de 30 komt op 27 mille. Beide wagens vallen met deze ijzen echter uit de toon door hun vijfde deur, een bij de TL en ongewoon luxe uitrusting en de geringe afmetingen buiten bij n uiterst royale zit- en bergruimte binnen, met zijn lengte van 4,52 meter nog De Renault 20 heeft een viereilinder, sies. De vorm is fraai, robuust, doch niet te opvallend. Het is kortom een uitzonderlijke modellenserie, die al leen nog comfortabeler te maken valt met automatische transmissie 2.200 gulden. jd compacte wagen is zeer gemak- ijk te besturen en blijkt inderdaad wat Renault's hoofdthema is moeienissen bij het rijden tegen ;aan. De wegligging is als bij elke lault voortreffelijk; het veercom- is al even goed, zelfs zonder dat carrosserie in de bochten te ver irhelt. Doch de kroon spant het iomfort. De stoelen zijn ontwor- als een permanente steun voor lichaam en in het gehele wegge- g creëert de wagen rust voor de ij der. armee zijn we nog niet op het schil tussen de 20 en 30 ingegaan. verschil is voornamelijk moto- :h: de 20 heeft de 1650 cc-motor, ook de 16 TX aandrijft, met een mogen van 90 DIN-pk; de 30 heeft zescilinder 2,7 liter motor van 131 I-pk, waarvan een variant, die nig afwijkt, onder de motorkap de Peugeot 604 te vinden is. Deze cilinder heeft het voordeel van een grote trekkracht ep een buiten- roon stille loop, maar het nadeel een vrij hoog benzineverbruik op acht a een op 8'/i terwijl bij hoge snelheden, zoals die ten Nederland toegestaan zijn, h wat windgeruis hoort, juist ook dat de motor zo stil is. die toch nog altijd een opmerkelijke trekkracht biedt, die wel iets gehori- ger is maar bepaald niet storend, en die bovenal uitmunt door zuinigheid: 1 op 10 haalt men moeiteloos. Men heeft met de 20 dezelfde uitstekende combinatie van confort en weglig ging: als bij de 30, maar de kosten zijn lager. De afschrijving, het benzine verbruik én de lagere motorrijtuigen belasting gewichten resp. 1175 en 1320 kg. maken de 20 economisch aantrekkelijker dan 30. Van de 20 bestaan twee uitvoeringen: de L en TL, die resp. 19.100 en 21.650 gulden kosten. Het verschil is een Volkswagen heeft twee sportieve ver sies uitgebracht op basis van de mo dellen Golf en Scirocco. Deze wagens hebben dezelfde felle, doch zuinige GTI-motor van 1,6 liter en 110 DIN- pk vermogen gekregen. Beide GTI's komen in september naar Nederland. De nieuwe VW Golf GTI heeft een lager onderstel dan de standaard- elektr'6 if VST* Z TL f ^g2ffï„,. portfcrvergren- warmlng en achterruitewisser. De be- fintf J ren, op doeling is. dat de wagen zowel ge- fln ^d'eJdL fSSS: -hikt is voor normaai gebruik op de getint glas rondom en iets andere stoelen en een ander instrumenten bord dan de L. Dezelfde extra's vindt men ook op de 30 TS, maar daarbij komen dan ook nog stuurbekrachti ging en bredere wielen en banden. Uiterlijk is er eveneens onderscheid aan de wielen tussen de 20 L en 20 TL, terwijl de 30 TS dubbele koplampen en chroomstrips langszij extra heeft. Wat de verschillende uitvoeringen gemeen hebben, valt echter meer op. weg als voor wedstrijden, waartoe deze Golf gehomologeerd zal worden als serie-toerwagen. De Scirocco GTI onderscheidt zich uiterlijk minder van het standaard model. dat al een coupé is. Hoewel beide GTI's dank zij een mechanisch inspuitsysteem tot motorisch hoge prestaties in staat zijn, zou het benzi neverbruik beperkt blijven tot rond 1 op 121/2 bij een constante snelheid van honderd kilometer per uur. Door Barend Mensen Heeft de heer Beckers deze visie ont- langrijke elementen, maar helaas wikkeld in het licht van de scherpe vind ik ze niet terug in de politiek, verhoudingen in de Bredase gemeen- nnn^, tepolitlek en is hij misschien aan het Mpnatipf BREDA De politiek houdt generaliseren geweest? NCyallC voor degenen die haar bedrij- „Beslist niet" is zijn antwoord, kunt op verschillende ven, gevaren in. De politicus is soms een wereldvreemde, die emotioneel verarmt. Terwijl hij moet functioneren als verte genwoordiger van degenen die hem hebben gekozen, hangt hij vaak in een luchtledige ruimte zonder voeling te hebben met de mensen die hem hebben ge kozen. Dat is een tragische situ atie. ..Je manieren Dat drs. Beckers gezien zijn instel ling van polarisatie niets wil weten is constateren dat er vertekeningen egn verkeer(ie conclusie. Het mag er Deze opmerkelijke visie heeft drs.Th. Beckers (34), die een functie heeft aanvaard aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en wegens de daaruit voortvloeiende verhuizing ont slag moet nemen als lid van de gemeenteraad van Breda. Hij heeft die zienswijze in een com missievergadering ten afscheid op tafel gelegd. Het scheldende PvdA-raadslid voeg de daar nog het een en ander ter overdenking aan toe. Zo hekelde hij het feit dat bij politieke beraadsla gingen soms meedogenloos op de man wordt gespeeld en dat het men selijk aspect nauwelijks meer tot gel ding komt. optreden en dat de menselijke ver houdingen in de politiek dikwijls vol komen verloren gaan. Denk bijvoor beeld nog maar eens aan de perikelen in en rond het Amsterdamse college van b en w. Ook tijdens televisie uitzendingen van debatten in de Tweede Kamer kun je het opmerken. De inbreng daarin wordt vaak sterk bepaald door eigen club- of groepsbe langen, veelal ook door het moment van de dag. Het gezonde verstand en het vermogen of de wil om, juist als het om vitale beslissingen gaat, af stand te nemen en te relativeren ko men dan niet naar voren. Politici ook wat hem betreft best scherp aan toe gaan. Het woord polarisatie heeft een nagatieve klank gekregen. Het grote voordeel van een onverbloemde aftekening van de verschillen, die er in deze maatschappij nu eenmaal zijn, en van de standpunten daarover is echter dat de politiek er duidelijker op wordt. „Zo'n verscherping van de verhou dingen mag evenwel nooit ten koste gaan van mensen. De man of de vrouw zijn niet in het geding, het zijn zijn of haar ideeën, die ter discussie moeten worden gesteld. En dan moet er worden gestreden met open vizier. hebben macht in handen. Ze moeten Alg er mensen aan politieke strijd besluiten nemen met vaak vérstrek- kappt gaan ,s dat een heel Weste kende gevolgen. Ik vind dat zij met 2aak Dit js een uitermate belangrijk ,acet: achter elke politicus zit een stuk betrekkelijkheid moeten inbou- m(ms dle in het polltieke bedrlJ, niet I, nff, Hs, rvvrtlid verloren mag gaan. Daar wordt door dat ik zelf in mijn tweejarig raadlid- vedacht" maatschap heb gemerkt hoe gauw |«aans met aan 6edacnl de, laten we zeggen 'minder gunstige trekken van de mens' wat betreft agressie, de begeerte een tegenstan der persoonlijk te treffen en dat soort zaken meer kans krijgen mee te spe len. We leven in een maatschappij en in een tijd, waarin meer aandacht wordt geschonken aan het ge voelsmatige, het emotionele en aan een goede communicatie tussen de mensen. Ik vind dat uitermate be- Andere kleur „Een derde punt is dat je door ae politiek ook een beetje vervreemdt van je eigen omgeving. Nu is dat uiteraard een situatie, die even goed optreedt bij een zeer drukke werk kring buiten de politiek. Maar door je politieke bezigzijn krijgt de ver houding tot je eigen achtergrond, bij voorbeeld tot je gezin, Je werk en je 864 Van een verslaggever GRONINGEN De Bond 'Heemschut heeft de gemeenteraad van Groningen met klem verzocht maatregelen te nemen, die leiden tot het behoud van de synagoge in de Folkingestraat in Gronin gen. In een brief aan de raad schrijft de bond dat het noodzakelijk is dit pand te behouden en dat vrij wel alleen nog maar mogelij kis De jongeman is al eerder met de NIJMEGEN De branden die de laatste maanden bij de Gelderland Tielens Papierfabriek in Nijmegen voor miljoenen guldens schade heb ben aangericht, zijn aangestoken door een veertienjarige inwoner van Nijmegen. wanneer de gemeente de synagoge aankoopt. Handhaving van de synagoge zou on dermeer in overeenstemming zijn met het kortgeleden door de raad aanvaarde stedebouwkundig plan. Het niet veilig stellen van dit gebouw is volgens de bond Heemschut strij dig met het door de gemeente voorge stane beleid. De synagoge staat al geruime tijd te koop. Het kerkgebouw werd in 1906 door architect Tjeerd Kuipers ge bouwd. Bij zijn ontwerp werd Kui pers naar alle waarschijnlijkheid geïnspireerd door de bekende „La blanca synagoge" in Toledo, boog vormen uit deze Spaanse kerk en Na de tweede wereldoorlog heeft de Joodse gemeente in Groningen de synagoge verkocht en is naar een kleiner gebouw elders in de bin nenstad verhuisd. Jarenlang heeft er in de synagoge een chemische wasse rij gezeten. In de brief aan de gemeenteraad schrijft de Bond Heemschut nog dat de synagoge als gebouw een iiï mate rie uitgedrukte verbinding vormt met de historie van de joodse ge meenschap in de stad Groningen. gebrandschilderde ramen waarop het „„i. interieur van de kerk uit Toledo doen f lClSerS legen 31110 dat veronderstellen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft de totale buit terug gevonden van een juwelenroof, die medio mei bij een juwelier op het Amsterdamse Koningsplein werd gepleegd. De juwelen, met een waar de van 440.000 gulden, zijn aange troffen in de woning van een van de acht verdachten, die in de loop van deze maand werd aangehouden we gens een reeks inbraken bij juwe liers- en kledingzaken. De verdachten, allen jeugdige Amsterdammers, werkten met ge stolen motoren. Hun bult werd ver kregen door een ruit in te gooien, een greep in de etalage te doen en vervol gens snel op de motor te verdwijnen. Volgens de recherche pleegde het achttal op deze wijze 23 inbraken, waarbij voor 900.000 gulden aan ju welen en kleding werd geroofd. De Amsterdammers worden tevens ver dacht van diefstal van achttien mo toren met een totale waarde van 90.000 gulden. Van een verslaggever EINDHOVEN De 76-jarige L. J. Daams uit Valkenswaard is in een ziekenhuis te Eindhoven overleden, kort nadat hij in Westerhoven met zijn fiets op een vrachtwagen was gebotst. Hij reed een heuvel af en verleende geen voorrang aan de vrachtauto. politie in aanraking geweest wegens een groot aantal Inbraken. Hij heeft bekend driemaal brand te hebben gesticht bij de papierfabriek: de laatste keer drong hij samen met een dertienjarig vriendje een opslag ruimte voor oud papier binnen om te zoeken naar sexboekjes. Volgens de politie kreeg hij plotse ling zin in sensatie en stichtte hij op verschillende plaatsen brand. De loods ging toen in vlammen op. De veertienjarige verklaart de branden alléén te hebben gesticht maar de politie betwijfelt dit. De jongen heeft verder bekend meer branden te heb ben gesticht die voor drieduizend gulden schade hebben aangericht. De branden bij Gelderland Tieiens hebben voor 15 miljoen gulden schade veroorzaakt. De jongen werd vorige week aange houden toen de politie hem betrapte terwijl hij samen met een vijftienja rig vriendje een jas probeerde te stelen uit een geparkeerde auto. Het vriendje heeft negen inbraken be kend, die hij samen met anderen, onder wie de veertienjarige brandstichter, heeft gepleegd. vriendenkring, toch een wat andere kleur. Als je als politicus niet meer op de normale menselijke manier met anderen kunt communiceren, schiet Je tekort. Er is altijd weer dat punt dat je instrument bent van je programma en vertolker van de ge voelens van je achterban. Dat bete kent dat Je voeling moet hebben met je basis. Als Je echter niet met de mensen kunt praten zonder de ver vorming en het Jargon, die Je als politicus zo vaak meebrengt, dan zit de zaak verkeerd. Want de bedoeling van het systeem is toch Juist dat je die mensen vertegenwoordigt. Ver vorming en vertekening zijn daarom juist zo te betreuren omdat ze het functioneren naar de burger toe blokkeren." Drs Beckers vindt ook dat de leden van vertegenwoordigende organen lang niet altijd voldoende toegerust zijn om bij sommige, op grote ambtelijke deskundigheid steunen de voorstellen effectief „weerwerk" te kunnen geven. „Ik heb ervaren dat de macht van het ambtelijk apparaat erg groot is en dat zelfs een college van b en w niet alle zaken volkomen beheerst. Dat behoeft op zichzelf geen be zwaar te zijn, mits de ambtenaren gecontroleerd en gecoached worden. Maar dat is het bekende probleem van de „vierde macht". Deskundig heid van een politicus kan uit de aard der zaak een groot voordeel zijn. Aan de andere kant kan zij juist een barrière vormen omdat het dan om de persoonlijke kennis gaat en niet meer om wat „men" er van vindt. Om dat te vertolken zit Je in de eerste plaats op Je stoel." Kijkt drs Beckers lichtelijk teleurge steld op zijn raadslidmaatschap terug? „In geen geval," zegt hij beslist. „Ik heb de grenzen van de mogelijkhe den en moeilijkheden leren kennen en ik heb de voldoening zinvol te hebben kunnen meewerken aan de vorming van een alternatief beleid. Ik had dan ook best de vierjarige periode willen afmaken. Maar dan zou ik toch stellig meer aandacht zijn gaan besteden aan het tekort komende menselijk aspect van het politieke bedrijf!" Van een verslaggever DEN BOSCH De nieuwe stadsschouwburg van Den Bosch, het casino, zal op 16 oktober door commissaris van de Koningin J. van der Harten worden geopend. Het nieuwe gebouw, waarvan de kosten twee jaar geleden bij het begin van de bouw geraamd werden op 12,8 miljoen gulden, kost uiteindelijk ruim zestienmiljoen. Het casino heeft vijf zalen, waaronder één grote met 850 zitplaats». Het Volvo-model 343 is thans te Bom in Limburg volop ir produktie gegaan. De fabriek is met meer dan de helft van het oude oppervlak uitgebreid. In dit nieuwe gedeelte past Volvo d€ ook in Zweden doorgevoerde organisatie van groepswerk toe. )epswerk bij Volvo in Born voor de produktie Van de Volvo niet langer het tempo van de machine, maar dat van de mens valeert. Dit groepswerk vervangt de lopende band en doorbreekt de monotonie, die de traditionele autofabricage kenmerkt. Van het succes van de Volvo 343 hangt voor de fabriek veel af. zoals ook minister drs. R. F. M. Lubbers vorige week bij de opening van de uitbreiding constateerde. Op dit mo ment zijn alweer nieuwe arbeids plaatsen gecreëerd er kwamen 332 mensen bij, waardoor Volvo Car in Bom nu 3.785 personeelsleden telt en er bestaan plannen om het bedrijf nog verder te laten groeien. De Zweedse leiding van de Neder landse onderneming die voor drie kwart aan Volvo en voor één kwart aan DSM behoort heeft niet alleen de mogelijkheid gebruik te maken van Volvo's verkooporganisatie, maar ook van de produktiemethodei in Zweden. Daar is het saaie werk aai de lopende band deels vervangei door werk in kleinere eenheder waarbij een betere gedachtenwlsse ling en meer verantwoordelijkheic dus ook betrokkenheid, als doel vooi opstaat. Dergelijke nieuwe structi ren zijn nu ook in Bom gerealiseerc met name in de carrosseriemontage Toch worden in andere landen not vraagtekens achter het Volvo systeem geplaatst, omdat het nie universeel toepasbaar is. Vooral bi, grotere series schijnt automatisering aantrekkelijker. Maar in Bom zuller dit jaar slechts zo'n 100.000 auto's van twee modellen gemaakt worden de Volvo's 66 en 343 waarbij de werkherstructurering de dagtaak van de mensen in de fabriek stellig veraangenaamt. Or H lindemann Jj Zondin 4&W6 Bewust ontspannen aoor autogene training Hel boek over autogene naming de praktische methode die u in staal stelt ufel( te bevinden van spanningen en daaruit voortgekomen psychische en TStIM Persoonlijkheidsvorming door oefening Wanneer jellvertrouwen door opvoedingsfouten o' andewns mei o' onvolledig tot stand komt wedt men geremd m nin ontplooiingsmogelijkheden Zelfvertrouwen is echter te leren Peter lauster. dnecteur'van het psychdiagnostisch instituut Ie Keulen he'pt u daarmee Paperback 117.50 I J. VEEN - WAGENINGEN de Tombei Melse co, registeraccountants, hebben 20 kantoren in Nederland. De sfeer op onze kanforen kan als bijzonder prettig worden omschreven. Men is geen nummer in onze organisatie. De werkzaamheden zijn zo georganiseerd, dat er In kleine teams gewerkt wordt waarbinnen men een eigen verantwoordelijkheid heelt. De variatie in te behandelen onderwerpen, resp. te adviseren kliënten is groot. Onze arbeidsvoorwaarden zijn zonder meer up-to-date. Vestigingen te: Alkmaar, Amsterdam Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Bergen op Zoom, Dordrecht, Ede. Eindhoven, Enschede, 's-Gravenhage, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Winterswijk en Zlerikzee. Ons kantoor te Leiden heeft plaats voor een beginnend assistent accountant. Voor deze funktie is een HAVO/Atheneum- opleiding minimaal vereist, maar het wordt op prijs gesteld als u ook in het bezit bent van het Praktijkdiploma boekhouden Uiteraard zijn de salariëring en andere arbeidsvoorwaarden volledig in overeen stemming met deze funktie. Heeft u belangstelling voor een interessante karrière op een accountantskantoor. belt u ons dan even voor een afspraak of schrijf even een briefje. Ons adres is Zoeterwoudsesingel 50 te Leiden, telefoon (071) 144451 de Tombe Melse co accountants

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11