I „Bouw van zaal op dak Congresgebouw technisch mogelijk" Felicia van Deth: „Samen met het publiek denken" Westland zoekt ruimte Comfortabele zaal voor 1200 a 1500 mensen Bach's „Hohe Messe" spontaan gebracht Haags poppentheater met museum jubileert B en W Leider» niet meer over| D. Ouwens pra Leidse PPR (nog) niet vj socialisten aia Nieuw gebouw Christelijk LyceV Alphen a/d Rijn Gemeente koopt n Siongebouw in Transvaalwijk „Is Leiden aanlïï ramp ontsnapt11 DINSDAG 22 JUNI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens deskundigen kan het Congresgebouw door overkapping van het dakterras een comfortabele zaal rijker worden, die plaats biedt aan 1200 tot 1500 personen. Dit schrijft de heer B. van der Staaij, directeur van het Nederlands Congresgebouw, aan B. en W. van Den Haag. De heer Van der Staay meent, dat het Residentie Orkest, vaste gebruiker van de Prins Willem Alexander:aal voor repetities en uitvoeringen, be houden moet blijven voor het Congresgebouw Vertrek van 't or kest naar een nieuw te bouwen con certzaal is ongewenst, aldus de direc teur in een reactie op de „zalennota" van wethouder Piet Vink. In de eerste plaats zou daardoor de leegstand van zalen ln het Congres gebouw toenemen. In de tweede plaats zou er dan geen rekening ge houden met de goede .publieksvoor zieningen". „Met die voorzieningen, zoals zitcomfort, pauze-faciliteiten, buffetten, bereikbaarheid per auto (openbaar vervoer kan beter) en par keervoorzieningen. komt het Congresgebouw goed tot zeer goed uit de bus", aldus directeur Van der Staaij. Hij constateert ook, dat „het publiek de weg naar het gebouw heeft gevonden". Twee problemen Het Residentie Orkest kampt ln het Congresgebouw met twee proble men: de akoestiek van de PWA-zaal laat te wensen over en het komt (te) vaak voor, dat het orkest moet uit wijken naar andere repetitiezalen dan de zaal van uitvoering: dit omdat de PWA-zaal door anderen gebruikt moet worden. De oplossing voor bei de problemen moet volgens de heer Van der Staaij meent, dat de akoes tiek van de Prins Willem Alexander- zaal danig te verbeteren is. Volgens de zalennota van wethouder Vink daarentgen is „een merkbare verbe tering" niet mogelijk. De heer Van der Staaij wenst daarom een grondig onderzoek, ingesteld door „objectie ve deskundigen", naar de akoes tische tekortkomingen van de PWA- zaal als concertzaal. Vervolgens moeten maatregelen ter verbetering bekeken worden. „Aan nemende dat zich mogelijkheden voordoen om van de PWA-zaal een goede. muziek-akoestisch ver antwoord concertzaal te makenis", zo schrijft de directeur, „dan willen wij ervoor pleiten dat het Residentie Orkest de hoofdbewoner van de zaal zal zijn. De zaal moet bij voorrang tot haar beschikking staan, zodat alle repetities in de zaal van uitvoering te houden zijn". Op het dak Dat zou het verlies van de PWA-zaal voor congressen, grote vergaderingen en de andere bijeenkomsten beteke nen. Er dient een nieuwe zaal te ko men. Voor een bedrag van circa 6 miljoen is door overkapping van het (niet in gebruik zijnde) terras op het dak een nieuwe zaal te maken zijn, die ook geschikt is voor toneel, caba ret e.d. Volgens de heer Van der Staaij is uit het overleg met de con structuren van het Congresgebouw en met akoestische experts gebleken, dat er geen technische elemmeringen zijn om dit plan uit te voeren. door Adr. Hager SCHEVENINOEN Zelfs voor een vakbekwaam en ervaren dirigent als Jaap Hillen is de uitvoering van de „Hohe Messe" van RooH Vftdrsehnton- Bach een uitdaging. Dat is eens te meer het geval als voor de 1 ^Lliuini. weergave een studentenkoor en -orkest verantwoordelijk is. Eng6lS€ School Het probleem is namelijk, dat de het hoogst mogelijke te bereiken man- J bezetting zo aan verandering onder- Daarbij is Jaap Hillen de centrale gcUOUWQ figuur. Niet alleen omdat hij dirigent u,npJfln is. maar nog meer omdat hij deze WUrUcIl Uitbreiding van de steden is niet voorhet eerst actueel'in het Westland. Oprukkende flats hebben tien a vijftien jaar al heel wat kassen doen sneuvelen. Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Wanneer de woon-, werk- en recreatiebehoeften van de Westlanders op normale wijze blijven doorgroeien komt het tuinbouwgebied binnen niet al te lange tijd grond tekort. Het ruimtegebrek wordt helemaal nijpend wanneer het Westland tegemoet moet komen aan stedelijke uitbreidingen van Delft, Den Haag en Rotterdam. hevig Is. dat na enkele jaren een geheel nieuw ensemble gevormd is. Drie jaar geleden bracht Jaap Hillen dirigent van o.a. het Haagse Excel sior met het Utrechts Studenten Koor en Orkest ditzelfde Bachwerk. Alle zangers en orkestleden hebben inmiddels de universiteit verlaten en zo moest een geheel nieuw USKO gevormd worden. Jammer dat de Oude Kerk aan de Keizerstraat zaterdagavond matig bezet was. omdat men ervan getuige kon zijn. hoe Jaap Hillen erin ge slaagd was opnieuw een voortreffe lijk groep bijeen te brengen. Hoe hij er bovendien in geslaagd was kwali teit bij deze weergave te presenteren. Kwaliteit steunend op een uitsteken de voorbereiding, op geestdrift en inspiratie. Bach's „Hohe Messe" op deze spontane wijze tot klinken ge bracht wordteen muzikaal feest. Niet omdat perfectie op de eerste plaats staat, doch wel omdat alle uitvoeren den zich tot het uiterste inspannen jonge mensen weet te inspireren van uit de muziek. Men moet het „Cum Sancto Spiritu" gehoord hebben om te weten hoe meeslepend, hoe fier en kernachtig Bach geklonken heeft. Enthousiast ook waren de jeugdige vocale solisten: Elizabeth Bosch, In- grid Smit Duyzentkunst, Ans van Dam, Harry Geraerts en Wout Oos terkamp. Een plaats in het Holland Festival had deze uitvoering niet misstaan. VOORSCHOTEN De Vooracho- tense gemeenteraad heeft het sein op groen gezet voor de komst van de Engelse School. Tegen de vestiging van deze school is de laatste weken met name protest aangetekend door de wijkraad Boschgeest. De raad vreest vooral toenemende verkeerso verlast en liet dat via spandoeken tijdens de raadsvergadering weten. Volgens B. en W. van Voorschoten valt het met de komst van extra verkeer wel mee. Zeven Westlandse gemeenten, verén- igd in de Westlandraad, maken zich ernstig zorgen over de geplande wo ningbouw bij Wateringen en in de Hoornse Kwadrant bij Schipluiden. De samenwerkende gemeenten (Naaldwijk, Monster, De Lier, 's Gra- venzande. Maasland, Schipluiden en Wateringen) uiten hun ongerustheid in het „Struktuurplan Westland", dat vóór het eind van dit jaar op tafel komt. Het eerste gedeelte van het struktuurplan werd dezer dagen in de vorm van een lijvig (inventariserend) rapport gepresenteerd. Ongerust (ADVEHrtNTlE) In het rapport maken de gemeenten aanspraak op woonruimte om de groei van de eigen bevolking op te vangen, op voldoende grond voor uitbreiding van de glastuinbouw en ruimte voor recreatieve voorzienin gen. De samenstellers van het rap port berekenen dat wanneer alleen al aan de Westlandse uitbreidingsbe hoeften wordt voldaan er 95 hektare grond te kort is. Het Westland komt volgens de struktuurnota maar liefst 603 hektare te kort wanneer de uitbreidingsplannen van de rondom liggende steden gerealiseerd worden (dus bebouwing van de kassengebie- den bij Wateringen en Schipluiden). De Westlandraad maakt zich dan ook bijzonder ongerust over het in 1977 uit te brengen Streekplan Zuid- Holland-West (provinciaal plan). In dit streekplan wordt veel aandacht aan de uitbreiding van Den Haag en Delft besteed. De Westlandraad beklaagt zich er over, dat de hogere overheid bij het plannenmaken te weinig rekening houdt met het Westland als glastuin bouwgebied. De concurrentiepositie van de tuinbouw is zich ten opzichte van het buitenland de laatste tijd juist aan het verstevigen. Tegenover het teruglopende aantal glastuin bouwbedrijven neemt de gemiddelde bedrijfsgrootte toe. De tuinbouw le vert veertig procent van de arbeid splaatsen in dit gebied. Wanneer Wateringen inderdaad als bouwlokatie voor bijna 10.000 wonin gen wordt aangewezen gaat dat ten koste van één der modernste kassen- gebieden ter wereld, meent de Naaldwijkse wethouder J. P. Hof man. Het 200 hektare metende tuin bouwgebied achter de Vélo-hal in Wateringen voorziet in zes procent van de totale Westlandse produktie. Evenals het aantasten van het tuin bouwgebied in Wateringen is het ver dwijnen van de bussen in het Hoornse Kwadrant een aanslag op de totaliteit van het Westland, zo rede neren de tuinders. Wethouder Hof man: „Glastuinbouw is niet alleen produktie, maar omvat ook een groot aantal bedrijven, dat voor research, vervoer enz. zorgt." Hij wijst erop dat de grote kacht van het Westlandse LEIDEN B en W van Lei. len er niets voor dat een on; lijke commissie zich zal bui) de „kwestie-Daey Ouwens". Th. C. Daey Ouwens is in van de Leidse gemeenteraad schikt gebleken voor het] teurschap van de Groenoor<J raad besloot in februari schorste directeur eervol ont verlenen. De advocaat van Daey Ouwens heeft daarna d< lijkheid geopperd via een soc trage de zaak op te lossen. Er onafhankelijke commissie inj keld moeten worden, aldus d caat. B en W willen daarovei geen overleg openen. Zij vin< het ontslag voldoende en zoi is voorbereid. Bovendien ai en W het voortduren van de heid (de heer Daey Ouwel ruim tweeëneenhalf jaar geli non-actief gezet) onaanva; „voor beide partijen". Ten sic gen B en W dat een beslis! korte termijn het hen maakt definitief in de vacati Ouwens te voorzien. Op ma; juni zal de Leidse raad zich ken over het voorstel van B ontslag van de heer Daey per 1 november inhoudt. tuinbouwgebied juist in haar com pactheid schuilt en dat door het aan wijzen van bouwlokaties de eenheid verstoord wordt. B-driehoek De glastuinbouw in het Hoornse Kwadrant zou verplaatst kunnen worden naar de zgn. B-driehoek. Dat is hett gebied tussen de plaatsen Ber- kel, Bleiswijk en Bergschenhoek. We thouder Hofman noemt het verzetten van zoveel kassen een simplistische redenering. Bij zo'n verplaatsing ko men allerlei (ook niet te voorziene) bezwaren om de hoek kijken. Zo valt bv. te verwachten dat de energiekos ten voor de tuinders in de B-driehoek hoger komen te liggen dan in het Hoornse Kwadrant. Oorzaak daar van: de grotere afstand tot de zee. waardoor een iets ander klimaat ont staat. Inmiddels heeft ook het college van B. en W. van Wateringen een notitie opgesteld waarin de gemeenteraad gevraagd wordt zich tegen de aantas ting van het kassengebied uit te spre ken. B. en W. zeggen overigens bij het Rijk (Verstedelijklngsnota) meer be grip voor het kassengebied te ont dekken dan bij het provinciaal be stuur. Maar B. en W. betreuren de sondanks de stelling uit de Verstede- lij kingsnota dat Wateringen tot de mogelijkheden behoort om drie- tot zesduizend woningen te bouwen. LEIDEN De ledenvergadei de PPR-Leiden heeft in meer<( besloten de samenwerking PvdA voort te zetten. Evenj voelt de PPR er op dit momei voor met de Leidse socialistei ken, al is de kritiek op de Pv^ mis. Voor de PSP is die kritiel dit jaar wel de reden gewees^ om de medewerking aan het samenwerkingsverband in de} raad opgezegd werd. Het coll« B en W steunt op het saraenwt verband. Of dit verband nc blijft bestaan is evenwel vraag. Dit najaar zal in Leid sproken worden over de van de Stevenshofjespolder,| over bij PvdA enderzijds ej' PPR anderzijds uiteenlopei ningen zouden bestaan. Lac oemde partijen zuilen zich m<| en tand verzetten indien voorstellen in het poldergebj ningbouw te plegen. Steunt dit voorstel, dan lijkt een br nog onvermijdelijk. |h£ fcl Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DE RUN Christelijk Lyceum Alphen heft nieuw schoolgebouw. Op 3 sgb; ber van dit jaar wordt de schfl' de Tolstraat 11 officieel! e: staatssecretaris K. de Jong oz? derwljs en Wetenschappen) f bruik gesteld. Het huidige onderkomen Christelijk Lyceum stamt uit is in de loop der jaren veelr geworden. De scholengemeei voor HAVC en VWC. die bijif leerlingen telt, moest de laat dan ook een deel van haar I noodlokalen geven. Overigens zullen een paar notil len ook na de opening in sep" in gebruik moeten blijven, de voorbereidingsperiode bouw van de nieuwe school efc duurde (de eerste plannen uit het begin van zestiger jarefl de prognose te laag uitgevalléi gebouw aan de Tolstraat is infi voor niet meer dan 900 leerltf door Willem Schrama DEN HAAG Felicia van Deth-Beck is er de vrouw niet naar om het van de daken te gaan schreeuwen, maar toch geeft ze de indruk een weinig vertederd te zijn met ons be zoek naar aanleiding van een klein feestje. Vandaag bestaat het poppentheater Guido van Deth dertig jaar, en op dezelfde dag is het eveneens door haar beheerde Museum voor het Poppenspel, gehuisvest in het zelfde pand aan de Haagse Nas sau Dillenburgstraat, aan zijn «erste lustrumviering toe. Daarbij past postume eer aan haar in 1969 overleden echtgenoot Guido. die vlak na de oorlog kans zag om met zeer gebrekkige financiële middelen een theater op te zetten dat anno 1976 nog steeds veler belangstelling trekt, maar tegelijkertijd betekent dit jubileum de nodige voldoening voor Felicia zelf. die zeven jaar gele den geheel onverwachts voor de keu ze stond om het theater op te doeken of om eigenhandig door te gaan. Ze koos voor het laatste, al was dat niet gemakkelijk. Twee handen moesten voortaan doen wat voordien vier handen deden. En bovendien werd ze plotsklaps geconfronteerd met de verantwoordelijkheid voor een museum ln wording, waarbij nog VolWSarCÜQ niet gesproken is over het meest nei- 3 pende probleem: het geldgebrek. king komt voor een kleine faciliteit. Ik heb wel het geluk sinds 1972 een door de gemeente betaalde hulp te hebben, en ik heb gedeeltelijk subsi die gekregen voor een museale werkplaats achter het huis waarvoor deze week de eerste spa in de grond is gegaan. Maar dat was dan ook brood nodig. Ik groeide eruit. Alle spullen, die nodig waren voor de restauratie van papier en dergelijke, lagen onder het bed. Ik ben van lieverlee hele maal naar de bovenste verdieping van dit pand gedreven, waar ik nog één kamertje heb om te wonen." Wat op het oog zo'n aardige bezig heid lijkt, is voor Felicia van Deth keihard werken. Naast de zorg voor het museum met ruim duizend pop pen. honderden prenten en een uitge breide bibliotheek op het gebied van het poppenspel, geeft ze vrijwel dage lijks voorstellingen voor kinderen ('s middags) en volwassenen fsavonds). Is het dan de niet aflatende stroom van binnenkomende telefoontjes niet, die haar van het werk weghaalt, dan kan ze zich wijden aan het schrij ven van nieuwe stukken („alleen voor volwassenen, voor kinderen kan ik het niet"), als ze tenminste al niet werkzaam is als actief lid van de wereldorganisatie Union Internatio nale de la Marionette (UNIMA), die onder de paraplui van Unesco de internationale poppenwereld in zich verenigt. Onder het bed Felicia: ..Mag ik hardop zeggen dat het eigenlijk krankzinnig is om dit vak alleen te doen? Elk extraatje dat je verdient gaat naar de montage van nieuwe stukken Het hangt helemaal van een gemeente af of je in aanmer- Ze is zojuist teruggekeerd van een congresfestival in Moskou, waar ze zes dagen lang niets anders deed dan vergaderen en naar voorstellingen kijken. Ze is notuliste van een UNI- MA-werkgroep en in die hoedanig heid ts ze overal op en bij. Jongstle den oktober nog. even naar Zürich, maar wél acht theaters in. Een tikje jaloezie klinkt door in haar stem als ze zegt dat in bijna alle Oosteuropese landen de poppenspelers als volwaar dige acteurs worden beschouwd, om dat de benadering van het vak ook volwaardig is. „Hier in Nederland kan dat niet," zegt ze. „omdat we onderling te veel individueel bezig zijn. Bovendien zijn er in Nederland maar zo'n twintig tot vijfentwintig beroeps, van wie er maar tien voor volwassenen voorstellingen geven. Dat is bijvoorbeeld niets vergeleken bij Italië, dat met zijn zeer levendige poppencultuur wel zo'n beetje de ba kermat is voor West-Europa." Ze lijkt uren te kunnen doorpraten over de ontstaansgeschiedenis van de Europese poppencultuur. die zijn oorsprong vond in de Commedia del Arte (vijftiende eeuw), en die toen al kans zag om binnen het religieuze gebeuren onderhuidse steken uit te delen door in passie- en kerstspelen de breuk tussen staat en kerk aan de kaak te stellen. Volgens Felicia kun je er ook niet omheen dat de Neder landse Jan Klaassen. de Duitse Kas- per, de Engelse Punch, de Russische Petroesjka en de Franse Polichinella om er maar een paar te noemen tezamen één grote familie vor men, die stuk voor stuk nationaal een eigen bestaan zijn gaan leiden. Geëngageerd Voor onbezorgd plezier rond de fi guur van Jan Klaassen moet men overigens niet bij Felicia van Deth zijn. Ze brengt wat men noemt geëngageerd poppenspel. Niet poli tiek. maar maatschappelijk. Felicia: „Er zijn mensen die vinden dat je uitsluitend amusement moet bren gen. wel, ik vind van niet. Misschien is dat ook wel de reden waarom er geen kinderstuk uit mijn hand komt. Ik vat dit soort zaken vrij ernstig op. Guido deed het met grote souplesse, dat lukt mij minder, hoewel ik wel probeer. Hij speelde zijn bijbelverha len bijvoorbeeld in het Vlaams, om ze niet te veel te profaneren. Hij zag altijd kans dat hele felle achterwege te laten, hoewel hij vooral in slotscènes toch bepaald wat te zeg gen had." Ze noemt in dit verband een scène uit een bijbelverhaal, waarin Guido de verloren zoon bij zijn vader laat terugkeren, waarna deze zegt: „En wat je ook zegt. en wat je ook praat, en wordt er gespeeld in een nieuwe maat, 't is het luisteren waar het om gaat!" Zelf zegt ze meer de neiging te heb ben haar figuren door confrontatie met een aantal emoties en wezens heel langzaam naar binnen te drij ven. ze daar een stuk vertrouwen te laten herwinnen, en er vervolgens iets uit te laten komen wat er niet in leek te zitten. Ze komt weer terug op een stuk van Guido, „De Uisers" (nog steeds ver toond), waarin een officier zijn tekst vaarwel zegt en alleen nog maar schreeuwend zijn soldaten de strijd in snauwt. Als ze allemaal zijn ge sneuveld, zegt een stem: „Was het üw zoon, was het üw man, üw vader, broer of maar een neef, of werd daar misschien gedood? Ik slaap niet meer, mijn leven is een droom, en als üw droom een leven is, slaap dan maar zacht." Ze probeert daarmee een beetje haar engagement duidelijk te maken: „Als die groep mensen wil kielhalen, dan heb ik geen verweer, maar als mijn moeder naast me zou staan, dan zou ik de kracht hebben om wel zeven mensen tegelijk aan te vallen. Ik bedoel er maar mee: ik vraag niet om een oplossing, maar wat ik wél wil is dit vak als middel gebruiken om samen met het publiek te den ken. Niemand hoeft me na dertig jaar te vertellen dat ik een bepaalde techniek heb ontwikkeld in het pop- Felicia van Deth: „Wat me interesseert is met het publiek een millimeter op te schieten, of terug te gaan, desnoods." penspelen. Dat is geen punt. maar wat me interesseert is om samen met het publiek een millimeter op te schieten, of terug te gaan, desnoods. En zoiets gaat nu eenmaal niet langs de weg van groot succes. Ik zeg het al tegen leerlingen van de zesde klas: kijk er doorheen, daarvoor leven we. Maar ik moet en wil me tegelijkertijd ook vasthouden aan een stuk posi tieve instelling, anders ga ik er on derdoor. Ik wil het wereldnieuws niet zien. Als ik een maandlang het we reldnieuws volg, kun je me wegdra gen. In mijn vak moet ik er van uit blijven gaan dat er in ons allemaal wat goeds zit." „Zo kreeg ik nog eens een jongetje in de zaal. van wie ik wist dat zijn vader in de gevangenis zat. Gehoord van de onderwijzer. Dan kun je ln zo'n stuk niet zomaar praten van: de dief moet in het gevang. Nee. het was anders: als-ie weer aardig is, mag ie bij ons terugkomen. Dat lijkt misschien heel summier, maar het is in elk geval niet de deur dicht smij ten. Dat trekt me meer dan langs een zijlijntje staan te schreeuwen. Voor psychisch gestoorden voer ik na tuurlijk niet „De Uisers" op, maar toch is het verbluffend om te zien hoe je met zo'n pop op het randje van het toneel die mensen kan berei ken. Dat kan alleen in de grootste bescheidenheid. Dat merk je ook wel. Die mensen hoef je niet te ver tellen dat de maatschappij rot is. ze zijn al lang kapot geslagen omdat hun een klankbodem ontbreekt. Maar in een drukke tijd mogen ze mij daar best nog een ingelaste voor stelling geven." DEN HAAG De gemeentta: Haag heeft uiteindelijk toch st besloten het Siongebouw op dfc van de Scheepersstraat en de lor Burgerstraat te kopen. Ma« lang heeft de gemeente ond^- deld met de eigenaar over dl van dit pand, dat gebruikt ziy. dringend get! J den voor de uitbreiding van het wijl 1 i dienstencentrum Transvaal, f» I naast gelegen is. Wethouder B J van maatschappelijk welzij volksgezondheid heeft bekrv» maakt dat de prijs, die de gen*- nu moet betalen voor het pa&*. danks het feit dat nij nog „teL. is, aanmerkelijk lager is dan huidige eigenaar van het panL vroeg. Het is de bedoeling datT Siongebouw vooral het recri deel van het wijk- en diet centrum wordt ondergebrachf LEIDEN Het PPR-raadslif rens Beijen wil van B. en W. w«, Leiden aan een ramp ontsif toen onlangs een dikke hoof ding kapotgeboord werd bij het stadsvernieuwings gebi rengracht-Zijlsingel. „Is het het enkele uren geduurd hee dat het uitstromend gas gest worden?" vraagt het raadslid Hij wil ook van B. en W. hore gasleiding nog maar een Ja den onder de plaats van komstlge bouwblok gel Tenslotte vraagt hij om m len, welke moeten voorkome ooit een ramp gebeurt door potstoten van een gasleidin

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6