politiek Den Haag Eerwacht week fan de waarheid li Nooteboom wil zetel niet afstaan Moeilijke troonrede in gewone taal ^schaffen kinderbijslag art studenten zorgen -ndriessen zou positie van KVP willen verduidelijken et te missen aanvulling bij studie Overschot op betalingsbalans stuk groter Echtpaar dat wieg zich bij politie Villabewoners in Nieuwegein trekken bezwaarschrift in Versoepeling drugbeleid wekt protest Jongen gedood door schot uit politiepistool Strijd tegen onduidelijk taalgebruik Van warm tot zeer warm Strandweer Nieuwe gele kentekenplaat wordt verplicht ITgDAG 22 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET'5 _jor Johan van Workum jend voorjaar. Lis draait deze week om de opstel- 1 van de KVP en de verhouding £-PvdA. Drie weken geleden, bij "Kamerdebat over de gemiste ker ker voor Zuid-Afrika, legde KVP- Jtieleider Andriessen uit waarom J partij het kabinet-Den Uyl „ge- gt": om de uitgaven van overheid —sociale uitkeringen te beteugelen, de lonen te marigen en om inves- jigen te stimuleren. iriessen had geen beter moment "4ien uitkiezen om een centraal [akkoord op voorhand onmoge- te maken, en daarmee tegelijk hele anti-inflatiebeleid van het bet. Eind november al, toen het legering ernst bleek met de loon- iging, riep de industriebond NW jiaar weekblad Den Uyl en de A op te breken met de confessio- ■•Sg partners KVP en ARP. De bond Groenevelt had altijd al gezegd "CVP en ARP toch geen progres- ieleid zouden toelaten, en dat de Z||A het beter als minderheidskab- ^kon proberen. s november zijn degenen in de die erover denken als leiding :ader van de industriebond NVV, igroeid tot een forse minderheid, linkse kamp wordt geteisterd Ij vertwijfeling. Den Uyl en zijn I ijgenoot Duisenberg, minister fl financiën, hebben het erg moei- I Jjmet hun eigen achterban. neerdere jaren verkondigt Den in zijn kring dat de noodzakelijke matiging, en later ook de bezui nigen, slechgs kunnen worden igevoerd als de werknemers ge sdoening krijgen in de vorm van Ur medezeggenschap (vermogen- jmwas-deling, invloed op de be- t'nming van winsten, versterkte ItJ KVP-fractieleider Andriessen leden kunnen zeggen: wij hebben voor u wel geen loonsverhoging, aar we hebben wel wat anders mee naar huks gebracht. Een paar maanden geleden bleek het bestuur van de FNV (NW/NKV) al gewonnen voor de lijn-Den Uyl. Het CNV denkt in dezelfde richting.Wel hebben Kok en Spit het nog moeilijk doordat de vermogensaanwasdeling, het prijsbeleid, de nieuwe onderne mingsraden bepaald niet zo zijn als links zou willen. De coalitiepartners KVP en ARP zijn er uiteraard ook nog. Groenevelt en zijn medestan ders stonden dus toch al sterk in de discussie met Kok en Spit. In deze situatie was Andriessens optreden in itie ondernemingsraden). De lei- het Zuid-Afrika-debat, bedoeld als van de vakbeweging moet de genoegdoening voor zijn partij ge- zi> 1 onze onderwijsredaktie ITERDAM Het landelijk overleg van de grondraden van lenten pleiten in een brief aan de Tweede Kamer voor de idhaving van de kinderbijslag. Ook de studentenraad van de k'Je Üniversiteit heeft met het oog op het bezuinigingsdebat, dat ida^g in de Tweede Kamer begint, in een brief gewezen op de ilgen voor de studenten, wanneer de kinderbijslag of de .eraftrek wordt afgeschaft. itudentenraad van de VU voor dat met de studie gestopt It of dat de studie wordt ver- jd vanwege de noodzaak om 30ttt' de studie te gaan bijverdienen. Itiiis is, dat het geld, dat nu wordt - Héed aan de studenten via de kin- lijslag of de kinderaftrek in ieder beschikbaar blijft voor de stu- ar Inanciering. leic oufmisbaar 'grondraden van de studenten [ijven, dat de kinderbijslag een vii| te missen aanvulling vormt voor t hrftudiefinanciering. De bedragen, j oif bet om gaat, zijn voor de stu- ten hoog en onmisbaar. revfen onderzoek over het studiejaar mJ/'73 is gebleken, dat zowel bij de rsstudenten als bij de niet- istudenten de kinderbijslag in leeste gevallen volledig wordt ;egeven aan het studerende Verder zal de afschaffing van de erbijslag in de meeste gevallen dig wordt doorgegeven aan het lerende kind. Verder zal de af- !fing van de kinderbijslag grote •lgen kunnen hebben voor het studiefinancieringsstelsel plan-Klein). Het stelsel zou im- 6 voor een deel gefinancierd wor- uit de kinderbijslagpot. Itudentenraad van de VU herin- 1 'eraan, dat ouders van studenten geen beurs krijgen of een kleine ïtrek krijgen. Deze situatie geldt zestig procent (120.000) van het lal studenten. De ouders van de jvan de studenten krijgen een of j keer kinderbijslag, afhankelijk de hoogte van de beurs. Drie I kinderbijslag levert een bedrag maximaal 5.653,44 tot mini- 3.350,88 per jaar op. Twee keer [Slerbijslag varieert van 3.768,96 1.812,72 per jaar en een keer jC^erbijslag van 1.884,48 tot mini- 658,32 per jaar. In deze bedra- :ijn de baten van de kinderaftrek opgenomen. Van een verslaggever DEN HAAG De lopende rekening van de betalingsbalans op transac tiebasis vertoonde in het eerste kwartaal van 1976 een overschot van bijna 2,3 miljard gulden: bijna twee miljard groter dan het overschot in het eerste kwartaal van 1975 (356 miljoen gulden). Dit heeft minister Duisenberg van Financiën gemeld aan de Staten-Generaal in een over zicht van de betalingsbalansgege- vens. Na globale correctie voor de invloed van het seizoen bleef een surplus over van 2,1 miljard gulden, wat on geveer een miljard meer was dan in het vierde kwartaal van 1975. Deze sterke toeneming vloeide geheel voort uit het goederenverkeer. De goederenuitvoer vertoonde een ver dere stijging, van bijna 4,5 procent, terwijl de invoer ditmaal enige da ling te zien gaf (circa 1 pet.). ijiN HAAG Deze week wordt de week van de waarheid in politiek Den Haag. Komend weekeinde enlen veel zaken duidelijker zijn: of er een loonakkoord in zit of sociale onrust, of het anti- .Jatiebeleid van de regering kans van slagen heeft, of het kabinet-Den Uyl zijn laatste jaar ka ^rwerken, of er mogelijkheden zijn voor een kabinet met PvdA en CDA na de verkiezingen van mjok drie keer kinderbijslag en kin- QnnMwwl mpIHt ftrek krijgen. Deze situatie geldt «alUt-CU IIIclUl W «der de genoemde bedragen voor de lenten hoog zijn blijkt uit het feit, |het ministerie van onderwijs er uit gaat, dat elke student over studiejaar 1975/76 een inkomen van 7.500. Dit bedrag wordt verkregen door de studiebijla- door de bijdragen van de ouders >or een combinatie van beide. In ►raktijk komt het erop neer, zo It er nog bij aangetekend dat de ent het met minder moet doen. Van een verslaggever VELSEN Het echtpaar dat op zaterdag 12 juni per ongeluk met zijn auto aanreed tegen een reiswieg op het terrein „Beeckestein" in Velsen, heeft zich gisteren bij de politie ge meld. Het echtpaar had in de krant gelezen dat het gezocht werd in ver band met het ongeluk, waarbij een baby van twee maanden omkwam. Volgens de politie van Velsen is het echtpaar te goeder trouw geweest. Het echtpaar uit het Noordhollandse De Halen had bij het wegrijden de reiswieg met de baby geraakt. Het was direct uitgestapt, had het kind uit de reiswieg gehaald en de moeder gewaarschuwd. Er was niets aan de baby te zien en deze werd weer in de wieg gelegd. Het echtpaar reed daar op weg. Toen de moeder later het kind wilde wekken om het te voeden bleek het te zijn overleden. Volgens de politie heeft sectie in het zieken huis uitgewezen dat de baby inder daad door de verkeerde manoeuvre met de auto letsel heeft opgelopen. noot minister Lubbers van econo mische zaken, een tactische blunder van de eerste orde. Koren op de mo len van de leiding van de industrie bond NVV. Nieuw strijdpunt Sindsdien staat politiek Den Haag in het teken van een nieuw strijdpunt: de „samenhang" tussen bezuinigin gen en loonmatiging enerzijds en „maatschappelijke hervormingen" (VAD, ondernemingsraden, enz.) an derzijds. FNV-voorzitter Kok heeft vorige week al gesteld dat het parle ment, en dan vooral KVP (en ARP), deze week „kleur moeten bekennen". Nu is het punt dat de KVP helemaal niet vierkant tegen die zogenaamde „maatschappelijke hervormingen" is gekant, ook al zijn er inzichten die - hoe kan het ook anders - wat afwij ken van die bij links. Andriessen zelf zei dit weekeinde al dat er naar zijn gevoel een soort guerilla bij links is losgebarsten tegen de KVP. De ge dachte dat de KVP de behandeling in het parlement van de hervormingsza ken zou willen vertragen, wees de KVP'er vol verontwaardiging van de hand. De tactische fout van Andriessen bij het Zuid-Afrika-debat heeft nu het voordeel dat ze kan worden goedge maakt. Daartoe moet Andriessen de ze week, veel meer nog dan hij tot nu toe al deed, duidelijk maken waar de KVP staat in de hervormingszaken en de grote „samenhang". Zijn CDA- geestverwant AR-leider Aantjes werkt al in deze richting. Deze week, stelde Aantjes vrijdag jl., zullen christen-democraten en progressie ven de politieke lucht wat moeten doen opklaren door het uitspreken van de wenselijkheid dat nog dit ka binet-Den Uyl maatschappij vernieuwingen kan doorvoeren. De programma's van linksen en confes sionelen bieden daarvoor best grond, vindt Aantjes. Van een verslaggever NIEUWEGEIN De bewoners van een tiental villa's in de gemeente Nieuwegein hebben hun bezwaar schrift tegen het plan Zuilenstein ingetrokken. Het bezwaarschrift zou de bouw van 230 woningen in de wijk Zuilenstein aanzienlijk hebben kun nen vertragen. De bewoners hielden vast aan een gemeentelijke belofte dat tegenover hun huizen een park zou worden aangelegd. Het gemeentebestuur, dat naderhand meer in woningbouw op die plaats zag, bood ter compen satie een extra stuk grond bij de voortuinen voor het symbolisch be drag van één gulden aan. Als ook de gemeenteraad met dit voorstel ak koord zou gaan, zouden de villabe woners hun bezwaarschrift in trekken. Nadat onder meer de federatie Ne derlandse Vakbeweging (NVV en NKV) stelling had genomen in deze zaak en de gemeente aanspoorde niet door de knieën te gaan voor de verlangens van de bewoners, riep de CDA-gemeenteraadsfractie de bewo ners op hun bezwaarschrift in te trekken. De CDA-fractie wilde de zaak uit de emotionele sfeer halen, zodat een open overleg weer moge lijk kon worden. De villabewoners hebben aan deze oproep gevolg gegeven. In KVP-kring valt te beluisteren dat ook Andriessen deze week de ge vraagde duit in het zakje wil doen. De PvdA-leiders in kabinet en fractie zullen die duit dan dankbaar moeten accepteren. Fractieleider Van Thijn en Den Uyl zelf lijken hier wel op uit. Als de zaken zo zullen lopen, lijkt ook een loonakkoord te horen tot de mogelijkheden. In het loonoverleg tussen werkgevers en vakbeweging is de sfeer tot nu toe opvallend mild. Alle belangrijke leiders doen hun best stekeligheden te vermijden. Zo is er van werkgeverszijde met geen woord meer gerept over de volgens hen toegenomen onbetrouwbaar heid van het kabinet-Den Uyl na het missen van de kernorder voor Zuid- Afrika. Overbrugd Wat de loonsverhoging per 1 juli betreft is de kloof tussen eis en aanbod al voor een groot deel over brugd. Het FNV zal niet volledig zijn zin krijgen, niet op loongebied en niet op politiek gebied (hervormings zaken). Als Kok en Spit echter na het kamerdebat van deze week hun ach terban kunnen voorhouden dat het maximaal haalbare eruit is gepeurd, zal bij de vakbeweging de grote keu ze moeten worden gemaakt, de keu ze loonsverbetering of handhaving van collectieve voorzieningen. Het is dan tevens de keuze tussen de lijn- Den Uyl/Duisenberg of de lijn van de industriebond NVV, de keuze ook voor of tegen de huidige regeringsco alitie van christendemocraten en progressieven. Dit hele gebeuren speelt zich wat de Kamer betreft af tegen de ach tergrond van drie nota's van het ka binet" de nota over beleidsombuigin gen (beperking groei uitgaven over heid en uitkeringen) ten bedrage van 8,8 miljard gulden in 1980, de nota van minister Lubbers over selectieve groei en stimulering van investerin gen, en ook nog een nota van minis ter Duisenberg over de gang van zaken met de rijksbegroting 1976 die met 1,5 miljard gulden dreigt te wor den overschreden. De Kamer heeft de woensdagoch tend en -middag vrijgehouden voor een debat over het kabinetsbesluit om de Oosterschelde met een door laatbare pijlerdam af te sluiten voor een bedrag van ruim vier miljard gulden. VMERWACHT WORDT DAT DE Kamerleden diep op de fi nanciële consequenties van dit groot se plan zullen ingaan, om vervolgens het regeringsplan te steunen De Eerste Kamer bespreekt deze week de loonwetten van minister Boersma, die vorige week door de Tweede Ka mer werden goedgekeurd. Van een onzer verslaggevers BALKBRUG De stichting Chris telijke Drugsbestrijding heeft zich gekeerd tegen het drugbeleid van de regering, zoals dat tot uitdrukking komt in de recente wijzigingen. Een handtekeningenactie ondersteunt dit protest. De stichting meent dat er geen we zenlijk verschil is tussen zg. soft drugs en hard drugs; er zijn schattin gen dat 90 procent van de aan heroï ne verslaafden met soft drugs als marihuana en hasj begonnen zijn. De stichting pleit voor straffe maat regelen tegen zowel het alcohol- als het drugmisbruik. De thans in te stellen 30-grams grens van soft drugs ligt volgens de stichting veel te hoog. Preventie van en voorlichting over het gebruik dienen naar de mening van de Christelijke drugsbestrijding voorrang te hebben boven vestraf- fing. Veel voorlichting is echter zegt de stichting eenzijdig en verdoezelt de gevaren van het regel matig gebruik van soft drugs. Tegen het, misbruik van soft drugs heeft men volgens de stichting meer mo gelijkheden dan bij alcoholmisbruik, omdat deze genotmiddelen pas de laatste jaren in de mode zijn geraakt en de grote meerderheid van het volk afwijzend daar tegenover staat. Er Zijn volgens de stichting ongeveer 20Q.000 druggebruikers en ongeveer 10.000 aan heroïne verslaafden. Deze laatste groep geeft de stichting wei nig hoop. „Daarom zijn juist de evangelische hulpverleningscentra voor drugverslaafden tegenstanders vap een „soepel" drugbeleid, omdat het een slap beleid is en het drugge- bruikeerder bevordert dan afremt." AMSTERDAM De zeventienjarige C. J. uit Amstelveen is gistermorgen in een Amsterdams ziekenhuis over leden, nadat hij enige uren tevoren door een schot uit een politiepistool in het hoofd was geraakt. Het schot viel na een wilde achtervolging door Amstelveen en Amsterdam, waaraan door de politie van beide plaatsen werd deelgenomen. De achtervolging begon in de nacht van zondag op maandag in Amstel veen, waar het slachtoffer met een gestolen auto een geparkeerde wagen had geramd en bij de komst van de politie er met grote vaart vandoor ging. De achtervolging eindigde in de Amsterdamse Wibautstraat ter hoog te van de Mauritskade, waar de auto waarin C. J. met zijn zestienjarige plaatsgenoot R. D. reed, bij een stop licht tegen een wachtende auto botste. Toen vier politiemannen uitstapten om de inzittenden aan te houden, gaf J. plotseling vol gas en reed op de agenten in. Dezen vuurden toen viermaal. Een van de kogels trof J. dodelijk. DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. EERLIJKE loonpolitieke'. PRU „TE&EL'JK LOSLATEN' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er in de laatste week voor de zomervakantie een fractie bij gekregen, de fractie Nooteboom. Drs. Govert Nooteboom besloot zoals wij berichtten - het afgelopen weekeinde de D'66-fractie te verlaten en voor zichzelf te beginnen. Het besluit viel uiter aard slecht bij de rest van de fractie en het partijbestuur van D'66. Zij vinden dat Kamerleden die hun fractie verlaten ook de zetel ter beschikking moeten stellen. Nooteboom denkt daar anders over. Hij heeft in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling laten weten het recht van partijen om uit te maken wie er wel en niet in de Kamer behoort te zitten te be strijden. Om voorbeelden wat dit betreft te vermijden besloot hij dus maar voorlopig in de Kamer te blijven zitten. De breuk in de fractie onstond feitelijk al tijdens het Kamerde bat over de gemiste Zuidafrikaan- se nucleaire order. Nooteboom vond dat het kabinet een schrob bering verdiende voor het verlies van de order. Hij was van plan voor de motie van afkeuring te stemmen die Wiegel (VVD) had ingediend.„Als volksvertegen woordiger is het mijn grondwette lijke recht te stemmen zoals ik meen dat juist is. Het hele kabinet hoeft van mij niet weg, maar je moet toch je afkeuring kunnen uitspreken", zo redeneerde hij. Zijn plan stuitte op heftige weerstand in de fractie. Politiek gezien betekent steun aan een mo tie van afkeuring tenslotte dat je het kabinet weg wilt hebben en op zo'n wezenlijk punt wilde D'66 Nooteboom niet de door hem ge wenste vrijheid geven. Enkele fractieleden eisten zelfs dat Noo teboom direct uit de fractie zou worden gezet indien hij niet van houding veranderde.Om de zaak op dat moment niet op de spits te drijven besloot Nooteboom maar van stemming af te zien. Hij bleef achter de groene gordijnen Na deze ruzie had Nooteboom wei nig zin meer in de fractie te blijven Drs. G. Nooteboom en besloot daarom de eer aan zichzelf te houden door op te stappen. „Ik ga nu bekijken of ik op mijn eentje nog wat zinnigs kan doen. Het hangt er van af of ik uit het land steun krijg voor mijn besluit. Ik heb weinig zin alleen de mening van Nooteboom zelf in de Kamer tot uiting te brengen", zegt hij. Het ziet er niet naar uit dat Noote boom zijn eenmanszaakje nog lang zal drijven want, zo geeft hij eerlijk toe, van steun van buiten is tot nu toe weinig gebleken. De fractie Nooteboom zal deze week in eider geval niet deelnemen aan de grote debat over de over heidsbezuinigingen .Daar zal niet alleen D'66 maar de hele Kamer hem wel hem wel dankbaar zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „De werkloosheid stelt de overheid voor grote financiële lasten, terwijl daar tegenover de ruimte voor vergroting van overheidsuitgaven in de komende jaren be perkt zal zijn". Deze zin uit de troonrede is volgens Kamer voorzitter Vondeling en de heer J. Renkema, een medewer ker van de staatsuitgeverij, veel te ingewikkeld. „Aan het eind van de zin is de lezer of luisteraar het begin weer verge ten", aldus de auteurs van de gis teren uitgegeven „troonrede van Ridderzaal naar huiskamer". Veel beter is het: „De grote werkloos heid vraagt van de overheid hoge uitgaven. Maar er is in de komen de jaren weinig ruimte om de over heidsuitgaven op te voeren". deling, dat hij zijn huiswerk nog maar eens moet overmaken, om dat het zo niet langer kan. Bezinning Strijd Dr. Vondeling voert al jaren, sa men met de commissie „Duidelij ke taal", strijd tegen het onduide lijk taalgebruik van ministers, Ka merleden en ambtenaren. Regel matig kan men hem in de Kamer een politicus tot de orde horen roepen, omdat deze weer eens een term gebruikt, die alleen voor een zeer klein groepje ingewijden be grijpelijk is. In vergelijking met het overgrote deel van de stukken die door de departementen naar de Kamer worden gestuurd, is het taalge bruik in de Kamer echter nog zeer duidelijk. Het taalgebruik in deze zogeheten Kamerstukken loopt soms werkelijk de spuigaten uit. Maar ook dat neemt dr. Vondeling niet langer. Het is de laatste tijd al een paar keer voorgekomen, dat hij een brief van een minister heeft teruggestuurd met de mede- Vondeling hoopt met deze prikak- ties en met de nu uitgegeven troonrede in omgangstaal te berei ken dat politici zich eens gaan bezinnen op wat ze nu eigenlijk aan het doen zijn. De Kamervoor zitter heeft juist de troonrede uit gezocht voor deze aktie, omdat deze jaarlijks door de koningin voor het gehoor van miljoenen mensen wordt uitgesproken. „Het is aan de koningin te danken, dat het desalnietemin nog enigszins duidelijk overkomt", aldus de heer Vondeling. Het liefst zou hij zien dat de rege ring eens een heel andere opzet aan de troonrede zou geven. Nu is deze namelijk bij uitstek een stuk voor deskundigen, een opsom ming van allerlei voornemens voor het komende jaar. Maar de des kundigen hebben meestal de be schikking over alle begrotings hoofdstukken en hun toelichtin-' gen, waarin alles heel uitvoerig wordt weergegeven. De troonrede zou dan een echte rede moeten worden, waarin dan alleen de hoofdzaken van het beleid zouden moeten te staan. Van onze weerkundige medewerker Gisteren werden ook noorde- naamde wolkenstraat waar- eiland zelf in zicht komt kon lijker in Frankrijk zulke nemen, die zich in nagenoeg men de stapelwolk hoog in de hoogstandjes waargenomen dezelfde positie handhaafde, lucht al zien. Thor Heyerdahl en nu weet u meteen waar de Het was de mooiste „straat" maakt in zijn verslag van de warmte die ons te wachten die ik de laatste jaren hier expeditie met de „Kontiki" staat, vandaan komt. waarnam, en wolkenstraat is (8000 kilometer per vlot over in feite een rijtje cumuluswol- de Grote Oceaan) gewag van Nog even een woordje over de ken, naast elkaar gegroe- „een wonderlijke, stilstaande regen van het weekend. Ter- peerd tot één geheel. Die wol- wolk. die wij aan de horizon wijl een eerste golfstoring ken worden in het leven ge- ontdekten. De eenzame wolk Kampen met 28 mm regen roepen door de zon, die de <een cumulonimbus) rees als bedacht en Nieuw Amster- lucht boven het land (eiland) een onbewegelijke zuil om- pisch oftewel „zeer warm" in dam met 29 mm, kreeg de verwarmt en tot opstijging boog, terwijl de passaatwol- De Biltse terminologie. De tweede vooral vat op midden- brengt en daar niet in slaagt ke" voorbijdreven", weerkaart toont een hoge- Nederland Amersfoort 17 boven de veel koudere zee er- drukgebied waarvan het uren achtereen regen in een omheen. Heel goed zijn in centrum maandagmiddag totaal van zaterdagavond tot zo'n geval de contouren van met 1023 millibar boven het zondagavond van 35 mm, De een eiland tegen de blauwe zeedistrict Dover lag. Het Bilt 38 mm tegenover Vlissin- hemel afgetekend, breidde zich via ons land in de &en 20 en het vliegveld Beek In tropische gebieden zijn wel richting van midden Europa in zuid-Limburg slechts 3 bekend de hoge torens van Vandaag De zomer zit er weer warmpjes bij. Dagelijks stijgt de temperatuur, l'egenover maxima van circa 21 graden gistermiddag krijgen we van daag uitersten van 23 tot 25 graden en morgen daarboven. Naarmate de zuidoostelijke tot zuidelijke luchtstroming dan in kracht toeneemt zal de thermometer zich bewegen in de richting van 30 graden, tro- warmer 1 fayrtk J uit. Wanneer het zwaartepunt mm van hoge druk daar eenmaal ligt. loopt dat doorgaans uit Gistermorgen kon men enke- op versterkt transpireren. In uren achtereen boven Ame- Zuid-Frankrijk was dat zon- 'and en Schiermonnikoog en dagmiddag al het geval toen mogelijk ook boven andere daar 33 graden werd gemeten. Waddeneilanden, een zoge- fraai strandweer wolken boven kleine ei- met veel zon. Eerst een zwak- warmer met temperaturen landjes in de wijde zee. Daar ke- later iets toenemende boven 25 graden, later kans vormen ze zich dagelijks. wind uit zuidoost tot zuid. op onweer. De koekoek ln het Reeds in de grijze oudheid Luchttemperatuur 22 Tot 24 Amelandse bos was wel wat hebben de zeelui er een graden, zeewater 14 tot 16 voorbarig want hij liet zich hulpmiddel in gezien om land graden. Verdere vooruitzich- gisteravond al niet onbe te ontdekken. Lang voor het ten: Woensdag eerst nog iets tuigd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wil in de komende jaren geleidelijk aan de ge le kentekenplaat voor auto's ver plicht stellen. Een studiecommissie op het ministe rie van Verkeer en Waterstaat bereidt voorstellen voor. Dit zal minister Westerterp deze week antwoorden tijdens een inter pellatie van de KVP Kamerleden Van Zeil en Cornelissen, die vinden dat de Invoering geleidelijk aan moet plaats vinden om de automobilisten niet op extra kosten te jagen, en hen het ongerief van het verplicht verwis selen van de platen te onthouden. HOOG WATER 25 JUNI Vli..infeo 11.01—23.2*. Haringvlletsluizen 11.12—23.», Rot terdam 020—13.12, Srheveningen 12.14IJmui- den 0.10—12,SO, Den Helder 3.2S-I6.1I, Harlin- «en 6.13—18.42, Delfzijl 8.41—20.56.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5