bezuinigingen ntlokken bij lm kritiek ■Aiii Ambtenarenpensioen minder? Kom nou! Twee artsen voor rechtbank wegens mislukte abortus Schaefer lanceert een „krottenplan" voor de kleine gemeenten Vakbeweging verdeeld /verte anttekeningen bij kabinetsplan J V- u Vrouw overleed na inreep in kliniek Niet overal genoeg regen gevallen W. Wieringa fel tegen extra bijdrage overheidspersoneel aan bezuiniging „Lasten eerlijk verdelen" "^DAG 22 JUNI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 4'" all t een verslaggever ije§tECHT Het CNV heeft ernstige kritiek op de bezuinigings- Jaetnen van het kabinet. In een brief aan de Tweede Kamer thbtateert het CNV dat met name de positie van de zwaksten iet de bezuinigingsplannen van de regering in het gedrang ,isfet te komen. weejCNV uit op een aantal punten plaatsen bij overheid en onderwijs n giraren. Met name geldt dit voor de als de doorwerking ervan in de parti- sudfepen met betrekking tot de voor- culiere sector. Het CNV denkt hier mtngen voor overheids- en onder- vooral aan de bouw. scbersoneel. Voorts heeft het CNV >er lek op de verlaging van het uitke- oalapercentage van de WAO van edtjtig naar vijfenzeventig procent, vol) de hernieuwde introductie van droi begrip „kostwinner" in de gezinemersverzekering met directe ■n dftciële gevolgen voor bij hun ou- ast. inwonende kinderen, is de vak er iirale in het verkeerde keelgat ge- eestten, jen '^evenwichtig ;var(cNV vindt de door het kabinet ^esenteerde nota erg onevenwich- n <|De paragraaf sociale voorzienin- kanis breedvoerig onderbouwd met Plalbijna honderd pagina's tellende of ^ge, terwijl de paragraaf rijksuit- P^n daarentegen magertjes is uit gillen. De nota volstaat met een e hfaie en vaak vage aanduiding van nemen maatregelen. Dit maakt °llajvolgens het CNV volstrekt onmo- de voorstellen en suggesties op "M juistheid te toetsen. Gevreesd sdub Worden dat de voorgestelde om- Ljing van de rijksuitgaven zeer na- d*e effecten voor de werkgelegen- 6stf zal hebben. Dit betreft zowel het dringen van het aantal arbeids- Instemming De maatregelen die het kabinet wil nemen in de gezondheidszorg hebben wel de instemming van het CNV. Het CNV zit er tegenaan te hikken dat de gevolgen van het ombuigen van de uitgaven in de collectieve sfeer niet gelijk tussen overheidsdienaren en werknemers uit de particuliere sector worden verdeeld. Voor overheids—, onderwijzend en militair personeel is er zelfs sprake van negatieve inko menseffecten, 'schrijft het CNV aan de Kamer. [ervolg van pagina 1 werkgevers-bod behelst 0,7 pro verschuiving van de WAO- jnie van de werknemer naar de kgever. Dit zal echter gevolgen ben voor de sociale uitkeringen, dan ook netto zouden moeten rteken, omdat ze gekoppeld zijn aan Hnetto minimumloon. De premie- schuiving die de werkgevers aan- jswflen, kost daardoor de regering 150 eliejoen gulden dit jaar. Maar volgens leider „moet daarvoor een oplossing [te vinden. Daar mag een akkoord t.V.Jjop afketsen", inse' ens cijfers van het ministerie sociale zaken leveren zowel de -eis als het laatste regerings- ;d. ^stel de modale werknemer een )krachtverbetering op van 0,2 :ent. De netto verbetering per 1 is in het regeringsvoorstel 29 gul- per maand en in de FNV-eis 55 85 tillajlen per maand. Dat toch geen chil in uitkomst voor de erpbkracht in 1976 ontstaat, komt t hefdat, volgens de regering, de gro- oonsverhoging van de FNV-eis t tot extra prijsstijging en daar- tot het interen op de pkracht. oor J. ójfel tree nd. sprak gisteren echter zijn twijfel hefer uit of de prijsstijging, zoals die let regeringsvoorstel wordt gesug- fcerd, wel reëel is. Die prijsstijging 8,25 procent over heel 1976 gaan ragen. „Dit voorstel vraagt voor leden van de vakbeweging wel een len leldig vertrouwen dat het lukt die Opstijging zo abrupt naar beneden l95®te buigen", aldus Kok. pre teen aanfNV-voorzitter benaderde gister- chfld opnieuw de samenhang tussen low^mati&ing en bezuinigingen bij de ADVERTENTIE i m Van een onzer verslaggevers AmsteERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft drie dagen uitgetrokken voor de behandeling van de strafzaak tegen twee artsen die ruim twee jaar geleden met fataal gevolg een Belgische vrouw hebben geaborteerd. Vandaag, morgen en overmorgen staan de artsen terecht op beschuldiging van twee misdrijven. Volgens het CNV wordt geen antwoord gegeven op de vraag waar om de nietactie ven een relatief gro tere bijdrage moeten geven dan de mensen die nog wel actief aan het arbeidsproces deelnemen. Het CNV acht het op zijn minst twijfelachtig nu al definitieve keuzen te maken. Het geheel is nog te weinig vastom lijnd. Bovendien bestaan er nog te veel onzekerheden over de ontwikke- 1231ing van de kosten van de sociale voorzieningen in de naaste toekomst. Van een onzer verslaggevers BARNEVELD Staatssecretaris J. L. N. Schaefer heeft gisteren in Barneveld een „krottenplan" voor de kleine kernen gelanceerd. De staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening noemde het plan „een serieuze poging om een probleem uit de wereld te helpen dat te lang is blijven liggen". Het plan van de heer Schaefer richt zich vooral op gemeenten, waarvan de hoofd kern niet meer dan 20.000 inwoners telt. Staatssecretaris Schaefer (links) biedt het Tweede- Kamerlid ir. Van Rossum (SGP) het eerste exemplaar aan van „Krot tenplan voor de kleine ker nen". De heer Van Rossum was de eerste die de staatssecretaris destijds op deze problematiek atten deerde. (ADVERTENTIE) overheid enerzijds, en maatschappe lijke hervormingen anderzijds. Het gaat daarbij om zaken als vermogen- saanwasdeling, ondernemingsraden, invloed op bestemming van winst en op investeringen. „Wij vragen van het parlement niet het onmogelijke. Het hoeft niet te zijn: ongezien alles slikken wat de regering heeft voorgesteld", aldus Kok. Wel verwacht hij dat deze week in het Kamerdebat over de bezuini gingen de partijen die de regering steunen, „de bereidheid zullen uit spreken tot sociale hervormingen binnen redelijke termijn." Brief Bedoelde samenhang komt ook tot uiting in een brief die de FNV giste ren aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Daarin wordt teleurstelling erover uitgesproken dat het wets ontwerp inzake de vermogensaan- wasdeling nog steeds niet door de regering bij de Kamer is ingediend. De FNV heeft „grote bezwaren" te gen het aantasten van de niveau's van sociale uitkeringen. (De regering wil onder meer de maximumuitke ring voor de Wao verlagen van 80 naar 75 procent van het laatstver diende loon). „Onaanvaardbaar", noemt de FNV het vragen döor de regering van een extra bijdrage in de bezuinigingen van het overheidspersoneel. Verder vindt de FNV, dat te weinig aan dacht wordt besteed in de nota van minister Lubbers over de structuur van de Nederlandse economie aan overeenkomsten voor investeringen. De nota laat het teveel bij maatrege len om investeringen uit te lokken, aldus de FNV Nederland heeft nog altijd zeer veel krotten. Ook is de bouwval vaak af gebroken, waardoor straten, buurten en hele dorpen van karakter veran derden. Veel mensen hebben het ge loof in hun woonomgeving verloren en zijn inmiddels weggetrokken. Vaak missen kleine gemeenten het apparaat om het probleem op te lossen. Daaraan wil het krottenplan voor de kleine kernen tegemoet komen. Het is vervat in een lijvig boekwerk dat voor 45 gulden bij de staatsuitgeverij te Den Haag is te krijgen. Gisteren is door de heer Schaefer in tegenwoor digheid van afgevaardigden van 400 gemeenten, provinciale besturen en enige parlementariërs het eerste exemplaar uitgereikt aan het Tweede Kamerlid ir. H. van Rossum (SGP) De heer Schaefer bracht ir. Van Ros sum hulde, omdat deze de man is geweest, die destijds een signaal heeft gegeven, waardoor hij over deze speciale problematiek aan het den ken werd gezet, zoals hij zei. Conclusie Het ministerie heeft intussen een on derzoek verricht naar de krotten. Belangrijkste conclusie was dat geen twee situaties aan elkaar gelijk zijn. Het bleek echter mogelijk de grote verscheidenheid terug te brengen tot een betrekkelijk klein aantal hoofd lijnen. Op basis daarvan werd een opdracht verstrekt aan de Werkgroep Stadsvernieuwing van de Bond van Nederlandse Architecten. Het doel ervan was een methodiek te ontwik kelen voor het versnellen van het ontwerp proces en het bouwproces. De afmetingen van een open plek zegt op zichzelf nog weinig over de bruikbaarheid daarvan voor nieuw bouw. Daarom wordt bij het krot tenplan gebruik gemaakt van een nieuw gegeven. De kleinste ruimte eenheid, geschikt voor een groot aan tal woonfuncties. Deze bewonings- eenheid heeft de naam kubicel ge kregen. Volgens staatssecretaris Schaefer be hoeven de hogere kosten geen ono verkomelijke belemmering te zijn. „Door een opeenstapeling van be staande subsidieregelingen kan een ogenschijnlijk niet haalbaar plan vaak toch mogelijk blijken". Het krottenplan is, zei hij. vooral bedoeld om mensen uit eigen gemeente met een te smalle beurs in goede nieuwe woningen te huisvesten. De heer Schaefer wees erop dat het krottenplan ook uitstekend past in het ruimtelijk beleid zoals dat bij voorbeeld in de verstedelijkingsnota tot uiting komt. „Nederland mag niet volgebouwd worden. Verbeteren of vervangen van bestaande wonin gen heeft voorrang boven uitbrei ding. Kleinere gemeenten kunnen daardoor moeilijkheden krijgen bij de opvang van de eigen bevolking. Het ministerie heeft voor het krot tenplan de steun ontvangen van de Bond van Nederlandse Architecten, het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. De Nationale Woningraad, het Ne derlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en het Bouwfonds Zuid Nederland. Aan de 400 gemeenten, die gisteren bij de presentatie van het plan verte genwoordigd waren, werd gevraagd of zij in principe bereid zijn er aan mee te werken. Voorts is gevraagd schattingen op te geven van de in deze gemeenten voorkomende aan tallen onbewoonbaar verklaarde wo ningen, andere krotten en gaten. Als u een vah die 600.000 Nederlanders bcnl die er de komende weken mei eigen auto op uil (rekken, dan benl u nu al bezig om overal aan te denken. Hoe bepakt en bezakt u ook vertrekt, het belangrijkste wordt meestal vergelen Hoe zwaarder uw auto. hoe langer uw rem weg zal zijn. Als u daar nu even bij stilstaat, staal u dal straks ook. Op tijd De politie y Niet alleen is hun het plegen van abortus als geneeskundige zonder voldoende medische indicatie ten laste gelegd, het wordt ook aan hun „grove schuld" geweten dat de vrouw is overleden, of althans zwaar licha melijk letsel heeft opgelopen. De twee artsen, P. H. N. M. D. (52) en L. P N. (47), beiden wonend in Amsterdam, zijn op 8 juni door het medisch tuchtcollege in Amsterdam geschorst in de uitoefening van de geneeskunst voor de tijd van zes maanden. De tuchtrechterlijke ver oordeling was mede gebaseerd op de overweging dat de artsen bij de abor tus van de Belgische vrouw blijk heb ben gegeven van „grove onkunde". De abortus werd gepleegd op 9 mei 1974 in de abortuskliniek Sarphati- huis in Amsterdam, die enkele maan den later op last van de toenmalige hoofdofficier van justitie in Amster dam, mr. J. F. Hartsuiker, werd geslo ten. Het slachtoffer was de 37-jarige Elisabeth E. W. Joris uit het Bel gische Turnhout, moeder van vijf kinderen. De vrouw overleed dezelfde dag in het nabijgelegen Wees- perpleinziekenhuis. Zij was daarheen gebracht, nadat bij de abortus een bloeding was opgetreden. De artsen wordt onder meer verwe ten dat zij, alvorens tot abortus over te gaan, zich niet voldoende op de hoogte hebben gesteld van de me dische voorgeschiedenis, niet de bloedgroep van de vrouw hebben be paald en niet haar bloeddruk hebben opgemeten. Blijkens de dagvaarding was het aan de veronachtzaming van de medische voorgeschiedenis (de zo geheten anamnese) te wijten, dat pas tijden de behandeling bleek dat de vrouw al zeker veertien tot vijftien weken zwanger moest zijn, en niet. zoals de artsen dachten, twaalf weken. Te Laat De artsen worden er verder van be schuldigd te laat tot spoedopname van de vrouw in een ziekenhuis beslo ten te hebben. Er werd nog niet toe besloten, toen de vrouw al een grote hoeveelheid bloed had verloren en etin perforatie in de baarmoederwand was geconstateerd. Bij de toch nog gevolgde spoedopname, aldus de dagvaarding, hadden de artsen de in het ziekenhuis aanwezige vrouwen arts niets over de perforatie gezegd, „doch slechts gesproken over shocktoestand en enig bloedverlies" De schorsing van de artsen door het medisch tuchtcollege in Amsterdam volgde op een uit negen punten be staande aanklacht tegen hen door de inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland. Blijkens het von nis van het tuchtcollege werd het de artsen kwalijk genomen dat zij er blijk van gaven „de ernst van de door hen gemaakte fouten niet of nauwe lijks in te zien" en dat zij bovendien „hardnekkig" volhielden dat de anamnese er in het onderhavige ge val niet toe deed. Elkaar de schuld Uit de beslissing van het tuchtcollege (die 'om redenen aan het algemeen belang ontleend" in het openbaar werd uitgesproken, en vervolgens in een aantal vakbladen werd gepubli ceerd) bleek, dat een van de artsen met de ingreep is begonnen en dat de ander die heeft overgenomen. Op grond daarvan meenden de artsen „dat zij slechts ieder verantwoorde lijk zijn voor het door henzelf verrich te gedeelte van de ingreep". Met be trekking tot de perforatie van de baarmoederwand gaven zij elkaar de schuld. De officier van justitie mr. L. van den Berge heeft bij de behandeling van de strafzaak vier getuigen- deskundigen opgeroepen: prof. dr G. J. Kloosterman, hoofd van de kliniek voor verloskunde en gynaecologie van het Wilhelmina-gasthuis in Amsterdam, dr. G. Ferwerda, gynae coloog in het Weesperpleinziekert- huis, dr. F. J. Biesenbeek, de inspec teur die een klacht bij het medisch tuchtcollege deponeerde, en de pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust. Namens de verdediging zijn als getui- gen-dskundigen a décharge opgeroe pen' de patholoog-anatoom prof. dr. J. F. Hampe, de directeur van de abortuskliniek aan het Oosterpark in Amsterdam, dr. F J. H. Wong, en de medisch coördinator van de Bloe- menhovekliniek in Heemstede, de arts A. S. van den Bergh. Rita Van een verslaggever DEN HAAG De regenval van het afgelopen weekeinde is door de dorstende landbouw- en veehoude rijbedrijven ervaren als „heel gunstig" tot „een druppel op een gloeiende plaat". De regenval, hier en daar overvloedig, heeft de proble men van veel bedrijven weliswaar verlicht, maar zeker nog niet opge lost. (ADVERTENTIE) DAGJE UIT?.. IN DEN HAAG valt veel te beleven! MADURO- DAM (nederland in een notedop). Strand met Pier. Gezellige terrasjes,winkels, warenhuizenen passages.'n Uitgestippel de antfekwandeling. Mauritshuis (Rembrandt en Vermeer). DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW WV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG „Hé, jongeman, kijk waar je loopt, je staat op mijn schaduw" i Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG „Een welvaartsvast pensioen als de ambtenaren hebben, is op dit moment niet haalbaar voor alle werknemers in het particuliere bedrijf. Dat erken ik. Er ligt hier een onbetaalde rekening, die het gevolg is van het gevoerde beleid. Jarenlang pakte men elk kwartje dat er te pakken viel, en werd nooit eens een dubbeltje voor de toekomst bewaard. En moeten we dan nu zeggen: dan moeten de pensioenen van de ambtenaren maar minder? Kom nou! Voorzitter W. Wieringa van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidsperso neel (NCBO) verweert zich krachtig tegen de bewering dat belastingbetalende werknemers moeten dokken voor ambtelijke pensioenen, waar die werknemers zelf nooit aan zullen kunnen tippen. De ambtenaar moet zijn pen sioen duur betalen, betoogt Wieringa. En als de regering dan toch zou willen afdingen op de pensioenrechten van ambtenaren, dan moet het duidelijk zijn wie er dan recht heeft op het financiële voor deel. Dat is de ambtenaar zelf. Wieringa verduidelijkt dat met een voorbeeld. „Ie mand heeft zich verzekerd voor een uitkering van tien duizend gulden, en betaalt daarvoor tien gulden per maand. Nu wordt het uitke ringsrecht verlaagd tot ne genduizend gulden. De pre mie kan dan ook omlaag tot negen gulden. Wie zou het dan accepteren dat de premie toch een tientje bleef, en dat de gulden voordeel naar de werkgever zou gaan? Dan zegt toch iedereen: dat zou van de gekken zijn?" dat het beleid van de rege ring zou worden, is daar vol gens Wieringa een duielijk woord voor: „De overheid maakt dan misbruik van haar positie als werkgever van de ambtenaren." Studie Overigens is het nog niet zo ver dat de regering plannen heeft voor aantasting van de welvaartsvastheid van het ambtenarenpensioen. Wel wordt in de „bezuinigingsno ta", die deze week in de Twee de Kamer wordt behandeld, een studie aangekondigd naar de „zeer gunstige pensi oenvoorzieningen" voor ambtenaren vergeleken met het bedrijfsleven. Het sys teem van welvaartsvastheid wordt daarbij als eerste ge noemd in de rij van voordelen van het ambtenarenpensioen. De actieven Vorige week bespraken de ambtenarenbonden de bezui nigingsnota met minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken). De bonden zijn toen fel van leer getrokken tegen de extra bezuinigingen die. volgens hen, de regering wil opleggen aan de ambtenaren. Het gaat daarbij met name om herzieningen in pensioen zaken en in de ziektekosten vergoedingen Wieringa „Wij zijn ervan overtuigd dat de komende ja ren een pas op de plaats nodig is in het hele uitgavenpa troon. om inflatie en werk loosheid te bestrijden. De las ten daarvan moeten billijk worden verdeeld. Dat bete kent volgens ons een extra offer voor de economisch ac tieven, de werkenden. Als zij echter de komende jaren de buit willen blijven binnenha len. gaat dat ten koste van de niet-actieven (de mensen die van een sociale uitkering moeten leven). De bezuinigin gen uit de nota van het kabi net vragen al een bijdrage van de niet-actieven. Nu zal ook een bijdrage van de actie ven moeten volgen." Als lid van de verbondsraad van het CNV de NCBO is de grootste bond van het CNV pleit Wieringa de laatste da gen hartstochtelijk voor de noodzaak van een keuze. Als er geen loonmatiging komt, zullen de uitkeringen en over heidstaken verder moeten in binden. „Dat wil zeggen: geen volledige prijscompensatie. Je kunt namelijk niet én met de moeder én met de dochter vrijen". Als de groei van de sociale voorzieningen moet worden gematigd, en als alle werkne mers daarvoor in minder loonstijging en minder rech ten moeten bijdragen, zullen de ambtenaren daarin een evenredige bijdrage moeten leveren. Maar Wieringa verzet zich tegen een extra bijdrage voor bepaalde groepen, zoals de ambtenaren. „Je kunt niet. nadat je de lasten gelijkelijk hebt verdeeld, zeggen: en nou moet die metaal-CAO of die Bouw-CAO nog eens extra matigen. Als dat in die secto ren zou gebeuren, zou morgen al de hele zaak plat liggen Het is dan ook volkomen on aanvaardbaar als de overheid dat wel zou proberen met de ambtenaren" Dienst in tropen De ambtenarenbonden willen best praten met de regering over bepaalde matigingen in hun voorzieningen, voorzover in het bedrijfsleven soortge lijke matigingen worden doorgevoerd. Maar elk over leg raakt gefrustreerd als te voren uitkomst en opbrengst moeten vaststaan Vandaar dat de bonden tegenover mi nister De Gaay Fortman har de taal bezigden op het be drag dat in de bezuinigings nota was genoemd voor de post personeelsuitgaven Wieringa wil best een paar zaken noemen op pensioenge- bied waarover met de ambtenarenbonden te praten valt. „Er zijn historisch ver klaarbare elementen, waar aan vandaag niet in redelijk heid valt vast te houden. Dat is bijvoorbeeld het dubbel tel len van dienstjaren in de tro pen voor de pensioenopbouw. Hetzelfde geldt voor het dub bel tellen van de dienstjaren van kamerleden, ministers, wethouders en gedepu teerden" „Een ander voorbeeld is de zogenaamde samenloop bij heUnvaliditeitspensioen voor ambtenaren. Net als in het bedrijfsleven onder de WAO krijgt een ambtenaar een uit kering op gronQ van het per centage waarvoor hij arbeids ongeschikt is gekeurd. Maar bovendien geldt voor de ambtenaar een invalidi teitspensioen op grond van het aantal dienstjaren. Het hoogste recht wordt dan als invaliditeitspensioen uitbe taald". Zo kan het gebeuren dat een leraar van 55 jaar. met dertig dienstjaren en arbeidsonge schikt gekeurd voor 25 pro cent. toch een uitkering ont vangt op basis van die dertig pensioenjaren Met zijn 75 procent arbeidsongeschikt heid kan hij echter in een gedeeltelijke of aangepaste baan blijven werken. Zijn in komen kan daardoor oplopen tot wel 130 procent van zijn laatstverdiende volle le raarssalaris, terwijl een volle dige WAO-ultkering hoogstens tachtig procent van het laatste salaris be draagt. Betrokkenen zelf er varen dit vaak als onredelijk W. Wieringa: er valt met ons te praten. vertelt Wieringa. „Er valt met ons over te praten om hier iets aan te doen" Verfijningen Zo zijn er volgens de NCBO- voorzitter nog wel enkele ver fijningen en correcties aan te brengen in het huidige sys teem Voorstellen van de re gering hierover zullen voor de ambtenarenbonden be spreekbaar zijn. Maar een extra bijdrage speciaal voor de ambtenaren wijzen de bon den resoluut af Wieringa re kent er ook op dat de Tweede Kamer hierin deze week, bij het bezuinigingsdebat, zijn opvatting zal delen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3