oetemelk: alles-of-niets Sheridan: kansen voor basketballers Verlies jeen 'amp' Tom Okker vlot langs Sandy Mayer Wereldrecordhouders missen kwalificatie voor Montreal Premies verdubbeld zal mijn Tour niet afstemmen op andere favorieten' üitse pers: Voor-Olympisch toernooi in Hamilton „Herkansing" op Wimbledon Amerikaanse zwemtop nog achter DDR Grand Prix Nieuwe spits voor Telstar Wereldrecord Verrassingen tijdens Amerikaanse selectiewedstrijden >G 22 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET Tt METERING Twee dagen vóór de start van de Tour de e in Merlin Plage is Joop Zoetemelk nog steeds onderhevig wrijfels. Zoetemelk ziet zichzelf de Ronde van Frankrijk r Eddy Merckx niet een-twee-drie winnen. „Ik ben niet zo constant als twee Jaar geleden. Dit seizoen wissel ik s met goede dagen af en dat mag niet in een grote ronde, im heb ik mijn twijfels". iemt echter niet weg dat Joop helk voor zijn kansen zal p. Nederlands beste ronde- sinds Jan Janssen heeft toch file hoop dat hij in de gele trui ups Elysees in Parijs op zal Al eerder in dit voor hem pllende seizoen zei hij: „Als 1 Thevenet de Tour kan win- 1 ik het ook. Nooit heb ik voor Het onder hoeven doen. Niet in j xke ritten, niet in de bergen en I/let in de tijdritten. Alleen ben die valpartij twee jaar gele- aan het einde van de Etappe van de Midi Libre nooit de oude geworden. De regel- mijn prestaties is er af." {ïelk twijfelt. Hij ziet in de Belg I van Impe, de Fransman Ber- jhevenet en de Italiaan Fausto jlio grotere kanshebbers. Zoe- „Bernard Thevenet maakte I indruk in de berg-etappes van ■pphine Libéré, Van Impe won '^Hlidi Libre een tijdrit over gol- errein met epn gemiddelde van |1 kilometer. Dat was nog niet jet hooggebergte, zijn speciali- n Fausto Bertoglio werd derde jlonde van Italië zonder enige Ireiding, want enkele dagen je start was hij nog ziek". door Thevenet gewonnen ine Libéré dacht Joop Zoete- wens erelijst van dit seizoen S/ee overwinningen vermeld, fat hij zijn grote vorm had wonden. „Ik won de vierde j en kwam die dag op twee IMBURG De Westduitse anten van maandag loofden - hun sportpagina's over het ;emeen de kwaliteit van de lalewedstrijd in het toernooi 1 het Europees kampi- nschap, die de Tsjechen zon- k in Belgrado na het nemen p strafschoppen tegen West- litsland wonnen. De algeme- I teneur was dat het verlies Or de Duitsers geen „natio- ramp" betekent. Het bou- lardblad „Hamburger Mor- inpost" troostte de Westduit- spelers met de kop:„Kopf ich Jungs, wir können ja pht immer siegen" (Kop op, k hgens, we kunnen immers van5t altijd winnen), I de grootste middagkrant ti West-Duitsland, het „Ham- Fger Abendblatt" stond te „Het is geen nationaal :luk dat de Duitse voet- fploeg in een finale van een ;elijk belang verloren heeft, nieuwe zege van West- Itsland zou ook niet zo goed Meerf, geweest voor image koning voetbal". }e Welt" schreef: „Woorden i dramatisch en detective- jtig verbleken bij datgene, ,gt zich in Belgrado afspeelde, t beide teams überhaupt de kracht opbrachten een [gelijk tempo te handhaven |i niet meer medisch maar ten nog psychologisch wor- i verklaard. Niet de beste fi. De gelukkigste bij het ne- h van de strafschoppen". |ld" meende: „Duitsland had overwinning al tijdens de (male speeltijd uit handen [even. Door een zwakke ver liging konden de Tsjechen e doelpunten maken na jstige blunders. En verder de Italiaanse scheidsrech- geen strafschop in de 83 e juut nadat Beckenbauer val was gebracht". pt ongelooflijke is geschied - jechoslowakije is Europees npioen geworden. Viktor en plschap hebben van de lom een schitterende reali- i gemaakt." Dit schreef ■andag het dagblad Svobod- ISlovo in een commentaar op Europa Cup-finale van zon- t, waarin Tsjechoslowakije met 2-2 gelijk speelde te- I West-Duitsland en vervol- Is tijdens het nemen van [fschoppen met 53 won. •r de eerste maal in de ge- ïdenls is Tsjechoslowakije opees kampioen," aldus Li- a Dokracie.„Na een drama- li gevecht van uitstekend au sleepten onze voetbal de overwinning in Belgra- in de wacht. Zij hebben de ïilijkste weg naar de over- ning bewandeld. Ze moes tegen Engeland. Portugal, - leas 5owjet-Unie en tegen de we- kampioen spelen." communistische dagblad lo Pravo schreef: „Het ïjjjjj kt als een prachtig verhaal, 75. ir het is waar. De Tsje- ort efcche voetballers zijn Euro- s kampioen geworden.' seconden achter Raymond Delisle in het klassement te staan. Die dag had ik zo goed gefietst dat ik dacht dat ik de eindzege in de Dauphine al in mijn zak had. Maar een dag later werd ik door Thevenet en nog een stel ande ren uit het wiel gereden. Dat zou me vroeger voor die valpartij in Valras nooit overkomen zijn. Toen reed ik constant, nu vlieg ik de ene dag en kom ik de andere haast niet meer vooruit. Wat de oorzaak is, ik weet het niet. Ik leef net zo serieus voor de sport als vroeger, ik train misschien wel harder, het is gewoon onverklaar baar." ZESDE TOUR Met de zekerheid niet meer constant te rijden gaat Joop Zoetemelk zijn zesde Tour de France in. In de vijf voorgaande eindigde de zoon van een aardappelhandelaar uit Rijpwe- tering altijd bij de eerste vijf, zonder echt een kanshebber voor de eindze ge te zijn geweest. Tweede in '70, tweede in '71, vijfde in '72, vierde in '73 en vierde in '75. Voorzichtig met zijn krachten omspringend, zoals in de tijd van Merckx en Ocana ('73) kan Joop dit jaar ook weer bij de eerste vijf eindigen. Maar daar wil hij niets van weten. Zoetemelk: „Dit jaar wil ik gokken. Ik zal tevreden zijn met een tiende plaats in het eindklassement als ik een spectacu laire Tour heb gereden. Op een be paald moment zal ik alles of niets spelen. Het moment zal ik bepalen aan de hand van mijn conditie. Voel ik mij op een dag goed dan zal ik me helemaal leeg rijden. Dat heb ik nooit gedaan, maat dit jaar wil ik het proberen. Die dag wordt het alles of niets". In een stunt heeft Joop Zoetemelk wel vertrouwen. „Ik heb door mijn overwinning in de Waalse Pijl die in één klap mijn voor-seizoen goed maakte bewezen dat ik nog hard kan fietsen. In die klassieker reed ik vijftig kilometer solo tegen de beste renners van de wereld. Solorijden kan ik nog wel in tegenstelling tot tijdrijden. Sinds mijn val heb ik nooit meer een goede tijdrit gereden. In die ritten tegen het uurwerk ga ik tijd verspelen, maar ik hoop dat goed te maken met een solo in een gewone etappe. Solorijden is tenslot te anders dan tijdrijden. Voor je aan een solo begint heb je al een lange rit van meer dan honderd kilometer ge reden. Dit moet ik dit jaar gaan Joop Zoetemelk hoopt op één goede dag in de Tour. Zondag, tijdens de strijd om de Nederlandse titel, was die dag er niet. Zwaarbewaakt door wereldkampioen Hennie Kuiper (links) en diens ploegmakker Gerrie Kneteman (achter de op kop rijdende Zoetemelk) slaagde hij er niet in een greep te doen naar de nationale titel. proberen. Ik zal mijn Tour niet af stemmen op de andere favorieten". KANSLOOS Het feit dat Eddy Merckx niet mee doet zegt Zoetemelk niets. „Eddy reed dit jaar de Ronde van Italië, speelde geen rol in het klassement en won zelfs geen etappe. Deze Merckx zou in de Tour helemaal kansloos zijn. Dat besefte hij zelf ook wel, anders had hij wel doorgezet. Hij had beslist een gegronde reden om niet aan de start te verschijnen". Zoetemelk gokt de komende drieë neenhalve week op één goede dag. Nederland heeft in Hennie Kuiper nog een tweede klassementstrijder van formaat. Kuiper is op het ogenblik in grandioze vorm. De we reldkampioen heeft weliswaar min der klasse dan Zoetemelk, maar be zit wel wat de renners noemen „ka rakter". Dat wil zeggen: vechten tot je erbij neervalt. Zoetemelk is sneller geneigd tot overgave. Een treffend voorbeeld zagen de volgers in Parijs- Nice, de eerste Franse etappewed strijd van het seizoen, die op het lijf van Zoetemelk was geschreven. Op een regenachtige dag demarreerde de Spanjaard Ocana. Kuiper zag het gevaar en reageerde onmiddellijk. Net als Freddy Maertens. Achter Ocana legden diens knechten een cordon aan in het front van het pelo ton. Joop Zoetemelk wilde naar Luis Ocana toe rijden, maar Eddy Peel- man, de Belg in dienst van Ocana, sneed hem de weg af en was bereid om Zoetemelk van de weg af te rij den als die niet in zijn remmen zou knijpen. Joop deed dat en verloor aldus Parijs-Nice, die hij de twee voorgaande jaren zo fraai had ge wonnen. Wil Zoetemelk de Tour win nen dan zal hij met zijn knechten tegen zulke praktijken moeten vech ten. Zoetemelk: „Ik zei al dat ik dit jaar bereid ben om alles-of-niets te spelen, maar het moet ook een klein beetje meezitten". HAMILTON De droom werd werkelijkheid. Het Nederlandse basketbalteam speelt in Amerika. Vandaag begint in Hamilton het Voor-Olympisch basketbaltoernooi, dat aan drie van de dertien deelnemende herenploegen een plaats garandeert in Montreal. Eigenlijk zijn er slechts twee gereserveerd, want Joegoslavië, dat bij het Voor-Olympisch toernooi van Edinburgh door Italië werd verslagen, zal die fout de komende twaalf dagen herstellen. Een dergelijk zonnig vooruitzicht is er niet voor het Nederlandse twaalftal. Toch behoort Nederland wel degelijk bij de zeven landen, die de twee andere gegadigden zullen leveren. Uit de Nederlandse groep in de voorwedstrijden zijn de concur renten in de eerste plaats Mexico, Spanje en Bulgarije, in de andere afdeling worden Tsjechoslowakije en Israël als prominentste tegenstander van Joegoslavië beschouwd. Drie ploegen uit iedere groep gaan over naar de eindronden en van die zes worden er drie toegelaten tot het echte Olympische toernooi. „Neder land heeft vijftig procent kans het te halen", die voorspelling is van Bill Sheridan, de 34-jarige coach van de Nederlanders. Een staaltje van opti misme? Enigszins misschien. Bill Sheridan namelijk is wel goed, maar niet gek. Zeker niet als hij over bas ketbal praat en hardop denkt. "De aanwezigheid van Joegoslavië maakt het voor de andere ploegen veel moeilijker. Hun nederlaag in Edinburgh tegen Italië was de groot ste verrassing van de laatste jaren. Ik ben blij dat zij in de voorrondegroe- pen niet bij ons zitten. Om ons bij de laatste zes van Hamilton te plaatsen, moeten wij winnen van Mexico, Bul garije of Spanje. Voor een overwin ning op die landen is de grote vorm nodig, voor twee triomfen de absolu te topvorm en voor drie zal een won der moeten gebueren. Alles hangt echter van kleine factoren af. Een beetje pech, of wat geluk, een inci dentje, een bal, die er aan de ene kant indraait en aan de andere kant eruit, een kleine blessure, een vergissing van de scheidsrechter. Wij zijn nu echter zo ver. dat die dingen niet alleen tegen ons, maar ook voor ons kunnen werken. Ik ben ervan over tuigd, dat wij alle tegenstanders op niveau partij kunnen geven, dat we niet zullen worden weggespeeld." Bill Sheridan lijkt de coach van de losse benadering. Een wat bedriege- lijke schijn overigens. Hij speelt geen dictator, hangt geen moment de baas uit, tot het ogenblik dat er werkelijk moet worden gewerkt. Bij trainingen bijvoorbeeld. Dan blijkt zijn wat hoge stem toch duidelijk die van „de boss" te zijn, een baas bo vendien, die ervan uitgaat dat net gelijk volledig aan zijn kant staat. Hij heeft op weg naar Canada het gelijk aan zijn zijde gehad. De reis naar Hamilton is geen geschenkje BELGRADO De Westduitse voetbalbond heeft ondanks het verlies van de Europese titel toch besloten de premies voor het bereiken van de tweede plaats in Belgrado te verdubbelen. Oorspronkelijk was een finaleplaats goed voor 5000 mark (ruim 5000 gulden). Na de wedstrijd van zondagavond tegen de Tsjechen besloot men de inzet van de spelers extra te belonen door de premies met 100 procent te verhogen, zodat de spelers nu ieder 10.000 gulden ontvangen. De premies voor het prolongeren van de titel waren eerder al opgetrok ken van 10.000 naar 15.000 mark. Het gehele toernooi de Duitse ploeg kwam in totaal tien keer in het veld kostte de voetbalbond 1.7 miljoen mark, waarvan bijna 25 procent (410,000 mark) alleen aan premies. Voor de 33 geselecteerden moest voorts een bedrag van 800.000 neergeteld worden aan de betrokken clubs (5000 mark per speler per wedstrijd). De kosten voor vervoer, trainingskampen en verzorging bedroegen nog eens ongeveer een half miljoen mark. LONDEN Tijdens een centrecourtoptreden dat lag ingeklemd tussen dat van de finalisten van vorig jaar Ashe en Connors heeft Tom Okker zich nog altijd aanzienlijke populariteit bij het Britse publiek op peil weten te houden. Beschaafd applaus en zowaar enkele opgetogen kreetjes van kostschoolmeisjes begeleidden het ceremoniële knikje naar de Royal Box, waarmee de 32-jarige Nederlandse globetrotter en diens acht jaar jongere Amerikaanse tegenstander Sandy Mayer na hun ongelijke strijd het kortgeschoren gras verlieten. LONG BEACH-Op de vijfde dag van de Amerikaanse selectiewedstrijden zwemmen in Long Baech zijn drie nationale records verbeterd. De 18- jarige Paul Hartloff bracht in de se ries van de 1500 meter, vrije slag de toptijd van Tim Shaw (15.20,91) met ruim drie seconden omlaag tot 15.17,72. De 800 meter passeerde Hartloff in de nieuwe recordtijd van 8.08,40. Shaw kwam niet verder dan de vijfde plaats (15.30,80). Het derde record kwam op naam van Shirly Babashoff, die in de series van de 100 meter vrije slag 57,25 zwom en daar later in de Hnale nog eens 0,29 secon den onder bleef. Zij is daarmee vierde op de wereldranglijst van dit seizoen achter de drie Oostduitse fenomenen Kornelia Ender (55,73), Barbara Krause (56,01) en Claudia Hempel (56,80). Ook Jill Sterkei (57,25), Kim Peyton (57,75) en Wendy Boglioli (57,80) bleven onder de 58 seconden en verdienden een plaats in de Ame rikaanse Olympische ploeg. De wereldrecordhouder op de 100 me ter schoolslag, John Hencken, zwom in de series de beste tijd van dit seizoen (1.04,12). In de finale bleef hij acht honderste van een seconde daarboven. De 100 meter vrije slag leverde een overwinning op voor wereldre cordhouder Jim Montgomery, die voor de derde keer onder de 51 secon den dook: 50,95. In de series was Montgomery ook 0,19 sec. sneller ge weest. Ook Joe Bottom (51,13) en Jack Babashoff, een broer van Shirly (51,44) komen in Montreal uit. DAMES: 100 meter vrije slag finale: 1 Shirly Babashoff 56,96, 2. Jill Sterkel 57,25, 3. Kim Peyton 57,75. 4 Wendy Boglioli 57.80, 5. Bonny Brown 58,10 (de eerste vier geplaatst voor Montreal). 100 meter schoolslag: 1 Laura Siering 1.14,46, 2. Marcla Morey 1.14,46, 3. Renec Lara vie 1.15,62 (de eerste twee geplaatst voor Montreal) HEREN 100 meter vrije slag: 1 Jim Montgomery 50.95. 2. Joe Bottom 51,13, 3. Jack Babashoff 51,44, 4 Bob Sells 51,65 (de eerste drie geplaatst voor Montreal! 100 meter schoolslag 1 John Hencken 1 04,20.2 Chris Woo 1.05,57, 3. Lawrence Dowler 1.05,96 (de eerste twee geplaatst voor Montreal) 1500 meter serie: 1. Paul Hartloff 15.17,72, 2. Bobby Hackett 15.18,31,3 Brain Goodell 15.27,36 4. Casey Converse 15.29,90 5. Tim Shaw 15.30.80 Tom Okker is het 99ste Wimbledon (zijn twaalfde) goed begonnen. Hij klopte Mayer, normaliter toch één van de betere middenstanders uit het tennismetier in amper vijf kwartier met 63,62,64 en trok voldoende sprintjes om bij de fans een fitte indruk achter te laten. In een tevreden stemming bekeek hij vervolgens de indeling en kwam al ras tot de conclusie dat het lang niet slecht zit. Zijn volgende tegenstan der zal hoogst-waarschijnlijk de Amerikaanse nummer 41 Victor Amaya zijn en dan de winnaar van Pattison/Dent. In een verder ver schiet duikt dan de naam op van de kampioen van Italië en Frankrijk Adriano Panatta. Als de Italiaan ten minste zover komt. Want een uitge sproken grasspeler is hij niet. Amaya is een boomlange kerel, die om zo te zeggen uit een boom serveert. Maar hoogstwaarschijnlijk te weinig wendbaar is om de kwikzilverige sla gen van Okker te pareren. Al met al lijkt het erop, dat de Nederlander na vorig jaar, toen hij op tamelijk onfor tuinlijke wijze in de kwartfinales te gen Tony Roche bleef steken een herkansing krijgt. Iets dat op zijn leeftijd uiterst zeldzaam voorkomt en waarvoor hij dankbaar mag zijn. Want al heeft Okker zijn ambities in de loop der jaren gedeeltelijk ver plaatst naar het financiële plan, eer zucht is hem niet te ontzeggen. Als hij ooit nog datgene wil bereiken, waartoe hij qua aanleg in staat moet zijn, begint de tijd te dringen. Vooralsnog worden de kansen van Connors en Nastase hoger aangesla gen. De verliezer van de eindstrijd van vorig jaar is gebrand op re vanche. Nastase zit bovenop het top je van de succesgolf en is in die positie in staat alles en iedereen de les te lezen. Titelhouder Arthur Ashe LONDEN Adriano Panatta heeft voor het begin van het toernooi in Wimbledon, de lei ding in het Grand-Prix ten- nisklassement. De Italiaan, die de toernooien in Rome en Pa rijs heeft gewonnen, heeft 285 punten. Orantes (Spa) heeft 55 punten minder. De stand in het Grand-Prix klassement is: 1. Panatta (Ita) 285, 2. Orantes (Spa) 230, 3. Dibbs (VS) 225, 4. Solomon (VS) 150, 5. Vilas(Arg) 130, 6. Ramirez (Mex) 120, 7. Fibak (Pol) 110, 8. Newcombe (Aus) 105, 9. Edmondson (Aus) en Borg (Zwe) 100. De winnaar van het tournooi in Wimbledon krijgt 160 punten, de verliezende finalist 120. Hal ve finalisten krijgen 80 punten, kwartfinalisten 40. bracht zijn eigen notering vele pun ten omlaag door een vertoning vol missers en fouten tegen de nummer 57 van de Amerikaanse ranglijst Fer- di Taygan. Het krachtsverschil was te groot om Ashe werkelijk in gevaar te brengen, maar in de eerste set bestond hij het toch om veertien punten achtereen weg te geven, In clusief zijn eigen service-game. Okker straalde heel wat meer zelfvertrouwen uit. De opslag was weliswaar niet vlekkeloos, maar Mayer had er zo slecht het oog op dat hij grossierde in simpele missers en half geraakte ballen, die door zijn tegenstander zachtjes, maar onbe reikbaar, achter het net werden neer gevlijd. HERENENKELSPEL. EERSTE RONDE: Pasa- rell (VS)—Kamlwazuml (Jap) 63. 6—1, 63. MelrevcU (Sov>— O Mayer 6—2. 5—0 Vilas lArg)Phillips Moore (Aus) 6—3. 6—1. 6—4. Ashe (VS)—Taygan (VSl 7-5. 6—4, 7-5. V.Amritraj ilnd>Jauffret (Fra» 9—8, 6—3, 6—4. Stockton (VS) W Lloyd (Aus) 6—3, 6—4, 6—3 Krulevitz (VS) Dowdeswell (Rod) 3—6. 6—3, 6—2. 8—6 Kakulia (Sov)—Taroczy (Hon) 6—1, 9—8. 6—2. Tom Okker (Ned)—Sandy Mayer (VS) 63, 6—2. 6—4, John Newcombe (Aus)— Chico Hagey (VS) 8—9, 9—8, 6—4, 6—1, Adriano Panatta (Ita)— Jorge Andrew (Ven) 46, 64.7—5, 64. Robert Lutz (VS)Jeff Borowiak (S) 4-6. 6—4. 6—4. 6—4, Sashl Menon (Ind)— Roger Taylor (OB) 5—7, 6—2, 9—8. 2—6. 10—8, Jimmy Connors (VS)— Antonio Zugarelli (Ita) 6—1, 6—3, 6—2, Colin Dibley (Aus)— -aul Kronk (Aus) 6—i. 6—3. 6—2, Björn Borg (Zwe)— David Llod (OB) 6—3, 6—3. 6—1. nie Nastase (Roe)— Nlki Spear (Joe) 6—2, 6-3. 6-2. VELSEN Telstar heeft Eddie Kraal aangetrokken. De 20-jarige spits, die het afgelopen seizoen uitkwam voor Ajax, tekende een contract voor één jaar. Kraal, voor wie ook De Graafschap en Volendam in de markt waren, speelde tien keer in het Nederlands militaire elftal. De lange en stevig gebouwde aanvaller moet de vervanger worden van Kees van Kooten, die naar Go Ahead is vertrokken. ATLETIEK De Westathlettc zeslanden- wcdstrljd zal in 1978 in Nederland worden gehouden. Deze tweejaarlijkse aUetlekwed- strijd tussen de herenploegen van Oosten rijk. Zwitserland, Spanje. Denemarken, Bel- gié en Nederland krijgt ook een vrouwelijke tcgenhang. Tijdens een vergadering van het Westathlettc comité in Wenen werd namelijk besloten ook een wedstrijd voor de dames- ploegen te houden. Nederland krijgt daarvan over twee Jaar de primeur OSLO De Noorse atlete Grete Waitz heeft gisteravond tijdens wed strijden in Oslo haar eigen wereldie- cord op de 3000 meter verbeterd. Grete Waitz liep de afstand nu in 8 minuten 45,4 seconden en was daar mee 1.2 seconde sneller dan haar een jaar oude toptijd van 8.46.6 HAMILTON Met beide benen op de grond stond het Nederlands basketbalteam weer aan de vooravond van het voor-Olympisch toernooi in Hamilton. De Tsjechoslowaken gaven de Ne derlandse selectie een afschuwelijk pak slaag in een trainingswedstrijd. Na vier perioden van vijftien minuten, ongeveer overeenkomend met de speeltijd in echte wedstrijden, bedroeg het verschil 37 punten, 76—115. En dat was, gezien het getoonde spel, niets te veel. De 78 Nederlandse punten werden gemaakt door Akerboom 20, Woudstra 12, Pluim 11, Slde- ris en Van Vliet ieder 9, Ombre 8, Harrewijn 3, Dekker. Sikklng en Kip ieder 2. De baas legt uit. Bill Sheridan, trainer van de Nederlandse basket- balploeg, geeft in de kleedkamer de laatste instructies. coord. Dachten sommige spelers dat zij hun beste spel zouden kunnen bereiken wanneer hun vrouwen in de buurt waren, geen probleem. De da mes van Akerboom en Ombre gin gen op eigen kosten mee, die van Woudstra en Kio volgen. „Tot zij echter ingrijpen in het basketbal", is het uitgangspunt van Sheridan. Dat ogenblik leek zaterdag, kort voor de middagtraining, gekomen. De brand werd echter bedwongen, maar het nablussen zal vandaag, voor de eerste krachtmetingen met Mexico, gereed zijn. PROGRAMMA Het programma voor Nederland in de kwalificatiegroep A van het Voor- Olympisch basketballtoemooi in Hamilton is: dinsdag 22/6: Nederland—Mexico, 13.30 Canadese tijd (18.30 Neder landse tijd), donderdag 24/6: Neder land—Spanje. 13.30 (18.30); vrijdag 25'6:. Nederland—Groot-Brittannië, 09.00 (14.00); zondag 27/6: Neder land—Bulgarije, 16.30 (21.30); maan dag 28/6: Nederland—Zweden. 16.30 (21.30); dinsdag 29/6: Nederland—Po len 21.00 (02 00) De eerste drie uit de groepen spelen verder op 1, 2 en 3 juli waarbij de wedstrijden tegen de andere ge plaatste landen blijven meetellen. van het Nederlands Olympisch Co mité (NOC). De afvaardiging Is afge dwongen met resultaten, die een dui delijk stijgende lijn hebben ver toond via toernooien in Bremerha ven, Luik en Sofia. Dat was voor een belangrijk deel het werk van de coach, die in haardracht, kleding en manieren wat slordig oogt, maar die zich in geen geval anders voordoet dan hij is. Sheridan maakte een ploeg, die arbeid wilde verrichten en die te vormen bleek. Een zaak van geven en nemen was het. Het ging. Sheri dan erom de ploeg zo goed mogelijk basketbal te laten spelen en als dan bepaalde gewoonten moesten wor den doorbroken, dan was hij ac- EUGENE Op de tweede dag van de Amerikaanse selectie wedstrijden atletiek, die in Eu gene worden gehouden, is Dan Ripley, Indoorrecordhouder polsstokhoogspringen, is er niet in geslaagd zich voor de finale te kwalificeren. Ook de wereldrecordhouder bij het ko gelstoten, Terry Albritton, gaat niet naar Canada. De 23-jarige Ripley, die na een bles sure voor de eerste keer sinds vier weken op wedstrijden uitkwam, faal de drie keer op 5,20 meter. Bij de veertien finalisten is wel Earl Bell, die het wereldrecord met 5,67 meter bezit. Er werden In Eugene (Oregon) drie finales afgewerkt, waaruit op elk nummer de eerste drie atleten een plaats in de Olympische ploeg vero verden Op de 100 meter heren waren dat duidelijk Harvey Glance. Hous ton McTear en Steve Rlddic. die met tijden van 10.11. 10,16 en 10,18 sec. de concurrentie ruim voor bleven. Bij het kogelstoten ging de zege naar Al Feuerbach met 21,12 meter. Geor ge Woods, die de zilveren medaille op dit nummer in München veroverde, deed slechts twee centimeter voor hem onder. Pete Shmock kwam tot 21 meter (20,96 meter). De grote ver rassing was de vierde plaats van we reldrecordhouder Terry Albritton, die ruim een halve meter achter Shmock eindigde en Montreal kan vergeten. De derde finale van deze tweede dag, het speerwerpen voor dames, leverde een duidelijke overwinning op voor Kathy Schmidt, die de speer 65,05 meter ver wierp. Sherry Calvert (58,40 meter) en Karin Smith (57,23 meter) veroverden zich ook een plaats in de Olympische ploeg. Bij de kwalificatiewedstrijden dis cuswerpen heren versloeg Jay Silves ter met 64,64 meter wereldrecordhou der Mac Wilkins met bijna veertig centimeter. Wilkins. die bij het ko gelstoten op de zesde plaats beslag legde (19,96 meter) kwam niet verder dan 64,25 meter. In de halve finales 400 meter horden realiseerde Edwin Moses de beste tijd (49,02 sec). Jim Bolding won de ande re halve finale ln 49,49 sec. Rick Wohlhuter won de eerste halve finale van de 800 meter in 1 46,80. Rick Brown bleef ln de tweede halve eindstrijd met een winnende tijd van 1.47,72 bijna een volle seconde bij hem achter. Op dit nummer bij de dames zorgde Madeline Manning- Jackson voor de beste tijd ln de eerste serie (2.02,38) maar Cindy Poor en Wendy Knudsen finishten slechts een tiende ven een seconde na haar. De tweede serie won Susan Vigil in 2.06.68. Op de 100 meter was Chandra Chee- seborough ln de series de snelste 11,29). Een vergissing van de officials leidde er op de eerste dag toe dat de lopers over 20 kilometer snelwande len een kilometer minder aflegden. Na een vergadering van de jury werd besloten de uitslag te handhaven, zodat de nummers één, twee en drie Tood Scully, Ron Laird en Larry Wal ker zich voor Montreal plaatsten. HEREN 100 meter finale 1 Harvey Glance 10,11 2 Houston McTear 10.16. 3 Steve Riddick 10.18 4 Johnny Jones 10.23 Kogelstoten finale I Al Feuerbach 21 12 meter 2 Oeorge Woods 21 10 meter 3 Pete Shmock 20 96 meter 4 Terry Albritton 20 42 meter Speerwerpen dames ftna Ie 1 Kathy Schmidt 65 05 meter 2 Sherry Calvert 58 40 meter 3, Karln Smith 57.23 meter

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11